De rode terreur aan de Moldau Volle autobus tegen tram opgereden Opnieuw pakhuis te Amsterdam door vuur vernield ZATERDAG 23 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Pauselijk decreet vindt weerklank. (Bijzondere K.N.P.-correspondentie). DE RODE TERREURMACHINE tegen de Kerk in Tsjechoslo wak ij e loopt op volle toeren. Zij probeert na de reactie van de wereld mening op de directe vervolging van de moedige Mgr. Beran en van het gehele episcopaat het tegen hen voorbereide scherts-proces een ogenblik uit te stellen en het bestuur van de Katholieke Kerk geheel en al aan zich te onderwerpen. Alle priesters, die op 3 Juli het herderlijk schrijven tegen het verbod van de regering in hebben voorgelezen, zijn en bloc veroordeeld tot vijf duizend kronen boete of een week gevangenis. Alle priesters verkozen de gevangenis. Een van hen evenwel kreeg, toen hij voorgeleid werd, van de Praagse politie te horen, dat men niet van plan was om van de priesters martelaren te maken. Men wist wel andere maatregelen te nemen. DE STAATSVERGOEDINGEN. De aanvullende wet op de „staats- vergoeding van de persoonlijke en feitelijke behoeften der kerken" hééft tot gevolg, dat men bij de be trekkingen tussen Kerk en Staat niet meer spreken kan van twee partners, die een overeenkomst zoe ken. Integendeel, deze wet is een dictaat van de Staat, die iedere in vloed van de Kerk uitschakelt. Deze wet heeft niets anders ten doel, dan de Kerk in alles aan de Staat onder geschikt te maken. De „regeling van de inkomsten der priesters" is slechts een voorwendsel. Dit blijkt volko men duidelijk uit de paragrafen 10, 13 en 14 van de aanvullende wet, waarin openlijk wordt gezegd: „De keuze in casu benoeming van pries ters, die daardoor krachtens deze wet inkomsten genieten, vereist de voorafgaande goedkeuring der rege ringDe regering kan op grond van politieke bezwaren tegen de eandidaat de toestemming weige ren.." Dit betekent, dat priesters, die „politiek onbetrouwbaar1' zijn, geen aanspraak kunnen maken op vergoeding. Wat zal er dan met de ze priesters gebeuren? Het is zo goed als uitgesloten alle kerkelijke functies in Tsjechoslowakije met ..betrouwbare" geestelijken te bezet ten. Men zal dus voorlopig de „on betrouwbare priesters" in hun func ties laten, doch zonder inkomsten van de Staat. Dit houdt in, dat deze priesters volledig aangewezen zijn op de liefdadigheid van de gelovigen. CONFISCATIE VAN KERKELIJKE BEZITTINGEN. Paragraaf 12 van de aanvullende wet schrijft voor, dat een lijst moet worden ingediend van alle roerende en onroerende goederen van de Kerk, evenals van de gebouwen der kloos ters en dergelijke religieuze institu ten. Dat betekent dus zo goed als con fiscatie van alle kerkelijke bezittin gen en van de vrije beschikking daar over. Dit komt ook duidelijk naar vo ren in paragraaf 13, waarin gezegd wordt: „Het uiteindelijk toezicht op het bezit van de Kerk berust bij de Staat. Iedere vex-andering, ieder con tract, iedere hypotheek, moet de voorafgaande goedkeuring hebben van de regering". De laatste para graaf, no. 14, laat geen twijfel be staan aan wat de bedoeling is: „De Staat is de bewaarder van alle onder wijsinstellingen der geestelijken". Dit betekent, dat de Staat alle macht in handen heeft wat betreft de leraren, de leerplannen en het toezicht op het onderwijs van de clerus. Deze wet doet hetzelfde, wat de Sovjet-Unie gedaan heeft met de Orthodoxe Kerk, n.l. de Staat krijgt het monopolie in handen in zake het godsdienstig le ven. De belangrijkste vraag blijft nu nog te beantwoorden: hoe zal de Staat zijn „Katholieke Kerk" kunnen stich ten, wanneer deze geen bisschoppen bezit, niet een voldoende aantal priesters en geen gelovigen? Het De creet van de Congregatie van het H. Officie heeft in Tsjechoslowakije een zeer sterke weerklank gevonden. In de politieke organisaties der commu nisten heerst grote onrust. Ook de laatste resten der organisaties, die nog van de vroegere Volkspartij zyn overgebleven, zijn in grote opwin- din, omdat het decreet natuurlijk ook beti-ekking heeft op de nieuwe, ge lijkgeschakelde volkspartij, die aan de leiband van Plojhar loopt en ge hoorzaamheid verschuldigd is aan de communisten. De gesuspendeerde priester Plojhar is heden de fanatieke en radicale bestrijder geworden van de Katholieke Kerk. Hij staat achter het „Katholiek Dagblad" en achter de „Katholieke Actie" van Gottwald. Hij leidt de strijd tegen de bisschop pen en men wacht met spanning op de nieuwe instructies, die hij uit Rus land mee terug zal brengen. De priesters in Tsjechoslowakije zijn er toe overgegaan hun predika ties voor te lezen, daar iedere preek wordt afgeluisterd door een commu nistisch spion. Zij kunnen zich het beste tegen verdraaiingen verzetten, wanneer zy de tekst van hun pre ken op papier vastleggen. Zowel in de steden als op het platteland kan men merken, dat de vervolging de band tussen de de parochiepriesters en de gelovigen zeer heeft versterkt. De dagelijkse uitzendingen van Ra dio Vaticana in de Slowaakse en Tsjechische taal zijn door de gelovi gen overal hartelijk en dankbaar be groet, ofschoon de uitzendingen voor al in de bergstreken tamelijk zwak en onduidelijk doorkomen. Daar de Tsjechoslo waakse Katholieken, pries ters zowel als leken, slechts op deze berichtendienst uit de vrije Katho lieke wereld zijn aangewezen, zou het goed zijn, wanneer de uitzendingen door versterking der zender of door relayeren verbeterd zouden kunnen worden. HUURVERHOGING 1 JAN. 1950 GEEN HUURBELASTING Naar de „Volkskrant" verneemt, zal de huurverhoging, waarover de regering zich in de laatste tijd heeft beraden, met ingang van 1 Januari 1950 een feit worden, wanneer het parlement zich met het wetsvoorstel verenigt. Er is namelijk een wets ontwerp in voorbereiding, dat deze huurverhoging inhoudt. Wij herinneren er aan, dat de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting mr. dr J. in 't Veld, reeds enige tijd geleden zich in die zin heeft uitgelaten en dat in de Tweede Kamer het percentage is genoemd, dat zich beweegt tussen twintig en dertig. Belangrijk is, dat de regering er van heeft afgezien, zoals aanvanke lijk in haar voornemen lag, tegelij kertijd een huurbelasting in te voe ren, welke er op zou neerkomen, dat de huiseigenaren een deel van de huurverhoging aan de fiscus zouden moeten afdragen. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN LONDEN Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene hebben gistermiddag de opening bij gewoond van de Britse nationale paardententoonstelling in het White City-stadion te Londen. Verwacht wordt, dat de Prins vandaag zal mee rijden in de „verwelkomingsparade" voor buitenlandse inschrijvers. De Koningin en de prinsesjes zullen dan in het stadion aanwezig zijn. De Prins heeft met drie paarden ingeschreven, die hij zelf zal berij den. Koningin Juliana en de prin sesjes zullen in Engeland blijven om de dressuur en springproeven te zien, waaraan de Prins zal meedoen. Er is nog een koninklijke inschrijf- ster, de 12-jarige prinses Alexandra, dochter van de Hertogin van Kent. Zij rijdt in de ponnyklasse voor kin deren. Tweede Kamer RECHTSPOSITIE VAN AMBTENAREN IN INDONESIë. Op vragen van het Tweede-Kamer lid, de heer De Graaf (K.V.P.) betref fende de rechtpositie van de ambte naren in Indonesië heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen mede na mens de minister zonder portefeuille geantwoord, dat het aan de regering bekend is, dat het plan tot vervroegde souvereiniteitsoverdracht aan de in te stellen V.S.I. de onder de ambte naren in Indonesië reeds lang bestaan de ongerustheid over hun toekomsti ge rechtspositie in hoge mate heeft doen toenemen. Blijkens ingewonnen inlichtingen is het personeelsverloop onder de ambtenaren moeilijk in cijfers uit te dx-ukken. Wèl is een toenemend aan- tai vragen om inlichtingen geconsta teerd over de mogelijkheid van pen sionnering c.q. afvloeiing onder toe kenning van evenredig pensioen. Een grote meerderheid der z.g. kortver- banders blijkt niet bereid het ver band te verlengen, terwijl de wer ving nog steeds grote moeilijkheden ondervindt. Bij verscheidene gelegenheden heeft de regering verklaard, dat zij een motie i voorlopige federale regering van In- i donesië, die mede tot dit doel naar zich Nederland zijn gekomen. EEN WESTEUROPEES ECONOMISCH PACT? Volgens een doorgaans goedinge- lichte Amerikaanse bron zou er mo menteel in verscheidene West-Euro- pese hoofdsteden sprake zijn van het sluiten van een economisch pact in de aard van het Atlantisch Pact. Snij ders reis in Europa en de besprekin gen van Bevin met Schuman zouden hieraan niet vreemd zijn. De peilingen zouden zover gevorderd zijn, dat het niet uitgesloten zou zijn, dat de kwestie bij de financiële besprekin gen, die in September a.s. te Wash ington zullen plaats hebben, volledig wordt toegelicht. Volgens diezelfde bron zou een economische zóne wor den opgericht, waarvan de kern ge vormd wordt door de Marshall-lan den en waarin voor personen, devie zen en goederen, het verkeer vrij zou zijn. Er zou sprake zijn van een een heidsmunt om de verwezenlijking van dit ontwerp te vergemakkelijken. Als eerste voorwaarde zou natuur lijk gelden dat de prijzen aan de gunstigste, d.w.z. de Amerikaanse worden aangepast, zodat een aan passing van de Europese munten ten aanzien van de dollar zou vereist zijn. Uit dezelfde bron wordt verno men ,dat Bevin een dergelijk ontwerp gunstig gezind is. terwijl sir Stafford Cripps er zich tegen verzet, omdat men voor de verwezenlijking van dit program elk nieuw ontwerp van na tionalisatie in Groot-Brittannië zou moeten laten varen. INTERIM-REGELING VOOR SURINAME Gelijkstelling bijzonder en openbaar onderwijs bij amendement-De Kort Tien dagen na zijn indiening heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot het invoeren van een interim- regeling voor Suriname met alge mene stemmen aangenomen. Daar na ging de Kamer op reces. Minister Van Schaik, hersteld van zijn ziekte, heeft het wetsontwerp verdedigd. Hij werd gesecondeerd door mr. Van der Grinten, de staats secretaris van Economische Zaken, die onlangs minister Van Schaik op diens reis door de West heeft ver gezeld. De Kamer bracht bijzonder haar vreugde tot uiting omwille van Suriname en bijna iedere woord voerder sprak hartelijk voor de ex tra opgestelde microfoon, in het be sef. dat hij aan gene zijde van de Oceaan werd verstaan. De heer Meyerink (A.R.) wees meteen het punt aan, dat de christe lijke partijen niet geheeel geruststel de: de gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs. De heer De Kort (KVP) diende, ge- steund door anti-revolutiormaire en j begrijpt dat, naarmate het tijdstip christelijk-historische sfgevaardig- I van de overdracht der souvereiniteit den, een amendement in inzake deze j nadert, de ongerustheid onder de gelijkstelling. j ambtenaren, voortvloeiend uit de on- Overigens betoonde deze afgevaar- j zekerheid met betrekking tot de toe- digde zich allesbehalve tevreden komst, toeneemt. Over de vraag, of over de mate, waarin de samenwer- jen, zo ja, welke maatregelen op dit king tussen Suriname en Nederland j ogenblik kunnen worden getroffen door het wetsontwerp wordt bevor- j om aan die ongerustheid een einde derd. Hij vroeg in deze een aanvul- j te maken, worden thans besprekingen lende regeling en wilde de Kamer j gevoerd met een aantal leden van de gelegenheid geven, dit uit te spreken. Minister Van Schaik heeft hoofdzakelijk bepaald tot een duide lijke uiteenzetting van de opvatting der regering, die gemeend heeft, zich te moeten beijveren om ten behoeve van Suriname, Curasao en de An tillen een verruiming in de staatsre geling tot stand te brengen en niet te mogen wachten totdat Indonesië en het Koninkrijk geraakt zijn in een nieuwe staatsrechtelijke structuur. De regering heeft er geen schuld aan dat een interim-regeling voor Curasao en de Antillen nog niet is ingediend. De minister kwam er te gen op dat het wetsvoorstel een te kort aan samenwerking bevat. Het standpunt van de regering over de gelijkstelling van bijzonder en open baar onderwijs wijkt niet af van dat van de heer De Kort en de zijnen. In alle delen van het Koninkrijk zal deze gelijkstelling moeten gelden. De staten van Suriname hebben te gen de toepassing daarvan echter zo geageerd, dat de regering, met de kennis, dat op dit onderwerp bij de definitieve regeling zal worden te ruggekomen, toegegeven heeft. Bij de behandeling van de artike len en paragrafen der wet bleek, dat de heer De Kort zijn amendement handhaafd. Het werd nu bii stemming aan vaard met 52 tegen 18 stemmen, deze laatste van de communisten en leden van de Partij van de Arbeid. (De heer Willems van de P.v.d.A. stemde ten gunste van het amende ment: de heer Ruygers, katholiek, stemde tegen; de heer Ten Hagen, eveneens katholiek, en Scheps (pro testant) waren afwezig). Nadat de motie-De Kort zonder hoofdelijke stemming was aangeno men met aantekening, dat de anti revolutionairen en de heer Weiter haar onaanvaardbaar achtten, werd het wetsontwerp geaccepteerd met algemene stemmen. Er wordt nog een openbaar debat verwacht over Indonesië, maar waarschijnlijk niet voor 11 Augustus. MAANDAG DEBARKATLE VAN „ZUIDERKRUIS" Het troepentransportschip „Zui derkruis" met aan boord de militai ren van 1-15 R.I. („de blijvertjes") 4 AAT en voorts detachementen van Marine, Mariniers en KNIL wordt in de nacht van Zondag op Maandag te Rotterdam verwacht. De debarkatie geschiedt Maandag 25 Juli. BURGERLIJK RIJKSPERSONEEL KRIJGT GRATIFICATIE. In het Staatsblad is opgenomen een besluit van 19 Juli 1949, waarin wordt bepaald, dat aan het burger lijk rijkspersoneel over dit jaar een gratificatie wordt verleend van twee procent van het jaarloon. Het maxi mum-bedrag is vastgesteld op vijftig gulden. BEURS OVERZICHT. De beurs besloot de week met een ongeanimeerd marktverloop. De va- cantie heeft nu wel zeer sterk haar stempel op het Damrak gedrukt en de omzet wist gisteren m'aar nau welijks de 1 millioen te halen. Het gaat dus bergafwaarts en nieu we stimulansen zullen nodig zijn om wat leven in de brouwerij brengen. In Indonesië is de onveiligheid een factor, die de rehabilitatie der ondernemingen sterk belemmert. Het wachten is allerwege op een uitweg, die naar verruiming leidt, verruiming van handel, van moge lijkheden, van levenskansen. In de koersen kwamen gisteren maar zeer weinig veranderingen. De staatsfondsenmarkt liet een vaste stemming zien, vooral voor de investeringscertificaten. Dollarlening Nedei-land en dollarlening Philips nauwelijks veranderd. Prolongatie 2K pet. Een dode, dertien gewonden Gisterenmiddag is te Zand voort een autobus uit Rotterdam tegen een uit Zandvoort komende tram van de N. Z.H.T.M. opgereden. De bus werd van achteren opengereten. Bij deze botsing werden in totaal veertien mensen, allen Rotterdammers, ge wond. De bus is eigendom van de Rotterdamse Reiscentrale. De bestuurder was niet goed op de hoogte van de situatie ter plaatse en besteedde daarom geen aandacht aan het slingersein, dat staat opgesteld bij de overweg aan de Bentveldse- weg, noch aan het bellen, dat dit sein vergezelt bij nadering van een tram. Eerst op het allerlaatste ogenblik zag de chauffeur de tram naderen. Door vol gas te geven trachtte hij nog een botsing te voorkomen. Dit mocht echter niet meer lukken. De eerste wagen van de tram greep de bus aan de rechter zijkant en drukte deze van de weg. De bus werd open gescheurd: zes zitplaatsen werden één verwrongen massa. Voorbijgan gers hoorden het gekreun van de slachtoffers, die in het wrak van de bus zaten opgesloten. Van alle kanten kwam onmiddel- ltfk hulp opdagen. Het bleek, dat zich in de bus 25 passagiers bevonden, van wie het grootste deel was ge wond. Slechts elf inzittenden kwa men met de schrik vrij. Bij aankomst in de ziekenhuizen te Haarlem bleek, dat de vanwon- dingen van vijf van de zes Rotter dammers, wier toestand aanvanke lijk als ernstig werd beschouwd, nog- meeviel. Alleen te toestand van mevrouw J. Seeters-Donker was zeer ernstig. Zij is hedenmorgen in de Ma- ria-Stichting overleden. Haar echt genoot kreeg een nierbloeding, doch maakt het thans goed. De heer H. Noort heeft een sleutelbeen gebro ken. De overige konden naar Rotter dam worden vervoerd. Zij zijn in de Mariastichting behandeld. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Gistermiddag is een auto, welke uit het Amsterdamse bos via de Meerlaan de spoorwegovergang van de trein AmsterdamAalsmeer pas seerde, door de ketting, welke de overweg afsloot gereden en door de trein gegrepen. De bestuurster van de auto had kennelijk de ongebruikelijke afslui ting niet gezien. Toen zij de ketting kapot had gereden, sloeg door een schok de motor af, waardoor de auto midden op de rails bleef staan. De machinist van de naderende trein kon niet meer stoppen. De auto werd gegrepen en geheel in elkaar ge drukt. Behalve de bestuurster zaten er drie kinderen in de wagen. On gelofelijk genoeg «liep van het vier tal slechts een der kinderen schaaf wonden op. De anderen kwamen met de schrik vrij. SCHEEPSBEMANNING TUSSEN DE KOGELS De bemanning van het rijksbeton- nirigsvaartuig „Waddenzee" is gis termiddag tijdens werkzaamheden tussen Vlieland en Texel, in het Stor- temelk, bijna het slachtoffer gewor den van een schietoefening van Bel gische militaire vlietuigen. e „Waddenzee" bevond zich op het moment van de beschieting op gebied, dat gevaarlijk was verklaard, Eensklaps vloog een toestel, dat een :sleepzak achter zich had, over het schip direct gevolgd door een jager, die in de richting van de zak schoot De kogels vlogen de bemanning van de .Waddenzee" om de oren en sloegen vlak naast het schip in het water. Waarschijnlijk heeft de Belgische piloot de „Waddenzee" in de hitte van het gevecht niet opgemerkt. Daarbij kwam, dat het zicht slecht was, er hing nl. een laag wolkendek. Zoals bekend houdt op het ogen blik een groep Belgische vliegers bo ven Vlieland schietoefeningen. AFSCHEID VAN MAURITIUS De Constellation PH-TET, die gis termiddag op Schiphol landde, was het laatste KLM-toestel, dat uit Ba tavia komende over de route via Mauritius naar Nederland is gevlo gen. Toen deze winter de K.L.M. ge noodzaakt werd haar route naar In donesië te verleggen en het kleine eilandje Mauritius door zijn geogra fische positie als springplank voor de grote sprong in Oostelijke rich ting werd gekozen, werd daar een kleine „buitenpost" van de KLM in gericht. Klein, maar uitermate be langrijk. Op 26 Januari van dit jaar vertrok de eerste KLM-er naar zijn nieuwe bestemming in de Indische Oceaan. Dit was de heer Schweizer, die belast werd met de vertegen woordiging van de KLM. Hij werd spoedig gevolgd door een aantal as sistenten nl. drie grondmechaniciens en een flight operations-employé. Met de meteorologische dienst was dr H. J. van den Bold uit Batavia belast. Al deze functionarissen zijn gistermiddag naar Nederland terug gekeerd. In hetzelfde toestel bevon den zich ook de drie KLM-employe's die sedert de route-verlegging naar Aden waren uitgezonden. Ook de vertegenwoordiging te Aden heeft nu na een half jaar opgehouden te be staan. KATH. POLITIEMANNEN ONTEVREDEN. Op de tweede dag van het landelijk congres van de R.K. Politiebond „St. Michaël" in Enschede hebben de ka tholieke politiemannen algemeen hun ontevredenheid geuit over de sala riëring en de pensionnering van rijks- en gemeentepolitie. De heer H. Spit, hoofdbestuurslid van de R.K. Bond van Overheidspersoneel, gaf een uit voerige toelichting op het sala- riëringsvraagstuk. Een motie van de afdeling Heerlen dat leden van de C.P.N. en haar man telorganisaties uit de gelederen van de Nederlandse politie en justitie be horen te worden verwijderd werd aangenomen. 's Middags sprak dr. ir. F. Ph. A. Teilegen, landelijk voorzitter van de Katholieke Actie, over de plaats van de christen leek in het maatschappe lijk leven. De katholieke politieman kan, volgens spr., zeer veel doen voor de verheffing van de publieke mora liteit. 's Avonds brachten de Oldenzaalse cabaretgroep „H. B. 59" o. 1. v. mevr. A. StappersVürtheim, de Ootmar- sumse Boerendansers en het dans en muziekorkest Schepel een bont programma. ALS ROUWMOEDIG CHRÏSTEN DE DOOD INGEGAAN. We hebben melding gemaakt dat het doodvonnis was voltrokken aan C. J. Kaptein te Den Haag. Naar de „Maasbode" verneemt, is K. in de gevangenis tot betere in zichten gekomen dan waarvan hij in de Duitse tijd blijk gaf en is hij daar tot het katholicisme overge gaan. Gistermorgen op de ochtend van zijn executie heeft hij in de gevan geniskapel te Den Haag in bijzijn van de directeur, de hoofdaalmoe zenier van de gevangenis kapelaan C. Kroon en een van zijn advocaten het H. Doopsel ontvangen. Vervol gens woonde hij de H. Mis bij, waaronder hij zijn eerste H. Com munie heeft gedaan. Als een rouwmoedig christen is hij daarna dapper de dood tegemoet getreden. Weer is te Amsterdam een uit his torisch oogpunt belangrijk pakhuis een prooi der vlammen geworden. Nadat enkele maanden geleden op het oude Prinseneiland de vier fraaie, smalle pakhuizen van De Vrede uit brandden, heeft de brandweer gis termiddag met groot materieel de strijd tegen het vuur moeten aan binden in het pand Prinseneiland 75, waarbij zij niet kon verhinderen, dat de vlammen weinig van het zeven tiende eeuwse pakhuis overlieten. Om kwart over drie was een schil der op de eerste verdieping bezig met een steekvlam de verf van de deur te branden, toen onverwachts in deze ruimte een ander deur werd geopend. Door de tocht werd de vlam van zijn brander uitgerekt en raakte daarbij enkele oude autobanden, die vlam vatten. De schilder zag geen kans hieer het vuur te doven en kon nog slechts alarm slaan. Met razende snelheid greep het vuur op deze verdieping, waar mate riaal van stands lag opgeslagen, om zich heen en binnen weinige minu ten sloeg het over naar de boven ge legen verdieping. Daar was de meu- belspuitinrichting van de firma H. Wegter gevestigd waarvan het perso neel nog juist gelegenhed vond zich in allerijl in veiligheid te stellen via de daken der belendende pakhuizen. Toen de brandweer met haar eer ste motorspuiten en ladderwagens voor het 25 meter diepe pand dat slechts door een smal pakhuis van de vier reeds geblakerde panden was ge scheiden verscheen, sloegen de vlammen en dikke rookwolken al hoog door het dak. Gelukkig heeft men tijdig gemerkt, dat de oude top gevel voorover begon te hellen. De ladderwagen en de manschappen maakten voor alle zekerheid ruimte voor het geval de gevel zou instor ten. Dat deze maatregel niet overbo dig was, bleek twintig minuten na het uitbreken van de brand: met don derend geraas stortte de topgevel op het Prinseneiland. De grootte van de schade is nog niet bekend. DIRECTEUR NATIONALE RESERVE Kolonel J. Termaten is benoemd tot directeur van de Nationale Reserve. Hij heeft het commando over de Na tionale Reserve overgenomen van de waarnemende directeur, de luitenant kolonel G. J. Le Fevre de Montigny Kolonel Termaten was laatstelijk commandant van het algemeen de pot der Koninklijke Landmacht te Schoonhoven. PAS OP VOOR BRAND De K.N.A.C. waarschuwt voor het wegwerpen van brandende sigaren- of sigaretteneindjes, ook uit portie ren van auto's op wegbermen. Tij dens een periode van droogte kun nen zeer spoedig branden ontstaan. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANVANKELIJK TAMELIJK ZONNIG Vannacht plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag aanvanke lijk droog en over het algemeen zonnig weer, maar later van het Noord-Westen uit toenemende bewolking met hier en daar en kele onweersbuien. In de Noord westelijke helft van het land in de middag binnendringen van koelere lucht, elders ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Meest zwakke wind hoofd zakelijk uit Noordelijke richtin gen. VOOR RADIO ANNO SANTO. Dezer dagen heeft het totaalbe drag aan binnengekomen giften voor Radio Anno Santo de f 800.000 overschreden. Daar gebleken is, dat vele perso nen, die gaarne alsnog een gift voor Radio Anno Santo zouden willen storten, het gironummer van het Comité niet meer tot hun beschik king hebben, laten wij dit nummer hier volgen. 533000, ten name van Radio Anno Santo, Amsterdam. WIJDINGEN BIJ DE KRUIS HEREN. Z.H. Excellentie Mgr. Fra Blessing O.S.Cr., Apostolisch Vicaris van Bondo en titulair bisschop van Thois, zal op Dinsdag 26 Juli a.s. in de kloosterkerk van de Kruisheren te St. Agatha de navolgende H.H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaco naat aan de eerwaarde fraters C. van de Molen, H. de Jong, A. van de Wijst, H. Raaymakers en A. Vink van de Kruisheren. H. Priesterschap aan de eerwaar de fraters G. Timmers, Fr. Buil, L. Leers, J. Heuvelmans, G. Swiers, L. Cornelissen, J. Meekel, P. Vande- sande, A. Vervoert, C. van Vroon hoven en G. Wouters van de Kruis heren. Een tweede ambachtsschool zal begin September te Nijmegen ge opend worden met vier klassen, welke nu reeds volgeboekt zijn. De droogte heerst over de pol ders en akkers van het land van Heusden en Altena met alle gevol gen van dien. Hier en daar zijn de weilanden reeds geel verschroeid door de zon en is de bodem hard ge worden. De aardappelen en erwten dreigen af te sterven. Ook de fram- bozenteelt dreigt een mislukking te gaan worden. Gistermiddag vond men het lijk je van een tweejarig jongetje in een sloot aan de Monsterseweg in Den Haag. Wederom is te Amsterdam een meisje verdronken. Een 6-jarig kind, dat speelde in het gras langs het Zuider Amstelkanaal is nabij de Parnassusbrug in het water gevallen. Toen men het kindje ophaalde ble ken de levensgeesten helaas reeds geweken. Bij het rangeren op het terrein van Wambersie en Co. aan de Schie- haven te Rotterdam is de 63-jarige W. van Pelt uit de Bloemfontein straat bekneld geraakt tussen een wagon en de stroomhandle van de Yale wagen, waarmee hij de wagons zou verplaatsen. Hij is spoedig over leden. Anderhalf jaar geleden leende een zakenman aan de Nieuwendijk te Amsterdam een bedrag aan een bevriende relatie,die hem daarvoor een partij sieraden ter waarde van ongeveer 20.000 gulden in onderpand gaf. Toen hij dezer dagen zijn schuld kwam aflossen, bleek dat de juwelen niet meer aanwezig waren. Brand is uitgebroken in een van de 5 papierfabrieken van Van Gelder en Zonen te Wormer. Oorzaak: kort sluiting in de telefoon-centrale. Het archief is uitgebrand; de loon-admi- nistratie ging verloren. Gister is brand uitgebroken in het ketelhuis van het Olieregenera- tiebedrijf N.V. Poortersdijk aan de Junolaan in Den Haag. Het ketelhuis ging verloren. Een ontploffing heeft zich voor gedaan in de Red Band Suikerwer- kenfabriek te Roosendaal doordat de automatische afvoer van een gascy- linder weigerde. Drie arbeiders wer den gewond, van wie één ei-nstig. Bij een botsing van 2 auto's te Eindhoven, ramde een der auto's een boom. De bestuurder, de 35-jarige E. W. A. uit Bakel, werd uit de wagen geslingerd en overleed ter plaatse. Prof. ir. M. J. Granpré Molière hoopt op 2 September a.s. zijn zil veren jubileum te vieren als hoogle raar in de afdeling der bouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft. De heer P. J. Spoorenberg te 's Gravenhage is door Z. H. de Paus benoemd tot ere-kamerheer met kap en degen. In de Staatscourant van gisteren is afgekondigd de „prijzenbesehikking wit of eenkleurig huishoudelijk aar dewerk 1949". Deze treedt op 25 Juli a.s. in werking. In Den Bosch zijn gisteren 700 toeristen, w.o. vele buitenlanders, ge start voor een driedaagse fietstocht van 250 km. door Noord-Brabant.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2