S)e Cöid6e(Boii4cmt De Tsjechische bisschoppen stellen hun eisen Het overleg in Indonesië Verzet in Russische zone van Duitsland Atlantisch Pact door Senaat bekrachtigd Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER, KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 22 JULI 1949 40ste JAARGANG No. 11751 Amerika aanvaardt Atlantisch Pact Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mod., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 et."p. m.m. Telefoontjes 11.50 Zegenrijke leer over het gezag IN zijn encycliek „Libertas" over de ware vrijheid geeft Paus Leo XIII aan, waar de kracht van iedere ware wet in gelegen is, met deze scherp-juiste formulering: „In de menselijke samenleving be staat de echte vrijheid niet hierin, dat men doet wat men verkiest. Daaruit zou de grootste onrust en verwarring ontstaan en deze zou uitlopen op de vernietiging van de staat. Neen, de ware vrijheid be staat hierin, dat men door de hulp der menselijke wetten gemakkelij ker de voorschriften der eeuwige wet in zijn leven kan opvolgen. Wat de overheden betreft, voor hen bestaat de vrijheid niet hierin, dat zij zo maar onberaden en naar wil lekeur kunnen bevelen. Ook dat zou misdadig zijn en de verderfe lijkste gevolgen hebben voor de staat. Neen, het moet de kracht der menselijke wetten zijn, dat men in ziet, hoe zij uit de eeuwige wet voortvloeien, en niets bepalen wat niet in die eeuwige wet als begin sel van alle recht vervat is". De menselijke wetten moeten hun kracht ontlenen aan het feit, dat de onderdanen inzien, dat deze wetten uit de eeuwige wet voortvloeien. Als de onderdanen dat niet kun nen inzien, dan is het alleszins ver klaarbaar, dat die wetten voor hen geen kracht hebben. Hier mede moet in een gemengde samen leving een christelijke, een katho lieke overheid rekening houden. Natuurlijk is het niet zó, dat die menselijke wetten open en klaar in de eeuwige wet omsloten moeten liggen, maar het beginsel van die wetten moet in de eeuwige wet zijn vervat. Onwettig worden de menselijke wetten, als zij in strijd komen met wat als beginsel in de eeuwige wet is vastgelegd. Onder zulke wetten hebben wij moeten leven tijdens de Duitse be zetting. Onder zulke wetten lijdt nu een groot deel van het volk in Oostelijk Europa. Och konden die machthebbers, wilden die machthebbers toch be grijpen, en beleven de leer der Kerk over het gezag, zo sohitte- rend-klaar omschreven door Leo XIII in zijn genoemde wereldbrief. Wij ontlenen aan die encycliek nog deze passage: „De godsdienst gebiedt de over heden met grote ernst te denken aan hun plichten, geen enkel on rechtvaardig of hardvochtig bevel te geven en het volk met goedheid en als het ware met vaderlijke liefde te besturen. Van de andere kant vordert hij van de burgers onderdanigheid aan de wettige overheid als aan de bedienaren van God. Hij legt tussen onderdanen en overheden van de staat niet alleen een band van gehoorzaamheid, maar ook een band van eerbied en liefde. Hij verbiedt opstand en alles wat de orde en rust in de staat kan versto ren, en wat ten slotte aanleiding wordt om de vrijheid van het volk in knellender boeien te slaan. Wij zwijgen over de invloed van de gods dienst tot bevordering der zedelijk heid, en over de bevordering der vrij heid door de zedelijkheid. Want de rede bewijst het, en de geschiedenis bevestigt het: hoe hoger in een staat het zedelijk peil stond, des te hoger stond er altijd vrijheid, welvaart en macht". Stel tegenover deze klare zegen rijke wijsheid de afschuwelijke leer en practijk van 'n nationaal-socialis-? me, van 'n communisme..., Christelijke levenspractijk GOD heeft de meest godloze communist lief met een onein dig-grote liefde van alle eeuwigheid af," aldus een Frans schrijver. Men zou het ook anders kunnen zeggen: „God heeft de meest godloze ka pitalist lief met een oneindig-grote liefde van alle eeuwigheid af." In deze formuleringen ligt opge sloten de kern-waarheid voor ons christelijk leven in de dagelijkse practijk: dat wij alle mensen moeten beminnen. Schrijver dezer had het voorrecht prof. dr. Titus Brandsma, Carmeliet, in de bezettingstijd te mogen spre ken, enkele dagen vóór diens ge vangenneming door de Duitsers. En in dat onderhoud zeide deze in zijn eenvoud waarlijk grote mens o.m. dit: wat ons ook nog door de Duit sers zal worden aangedaan, wij moe ten de christelijke liefde voor hen onder alle omstandigheden beoefe nen En uit wat wij nadien hebben ver nomen, is deze tot de dood toe door Duitse beulen gemartelde lichame lijk uiterst zwakke mens een krach tige held gebleven in de liefde voor zijn vijanden. Defunctus adhuc loquitur; hoewel gestorven spreekt hij nog tot ons... De afkeer voor de boosheden en zonden zal in de christen nooit moge overslaan in haat tegen de bedrij vers ervan. Gezamelijk schrijven aan de geestelijkheid r\E TSJECHISCHE bisschoppen zijn er in geslaagd een gezamenlijk schrijven aan hun priesters te sturen, waarin zij uiteenzetten wel ke voorwaarde de Tsjechische rege ring moet vervullen, vóórdat het Episcopaat over een regeling van de betrekkingen tussen Kerk en Staat kan onderhandelen. De bisschoppen verklaren in hun brief, dat zij deze voqrwaarden moeten stellen op grond van hun herderlijke verantwoorde lijkheid. Zonder deze verantwoordelijkheid, aldus de brief, kan de Kerk niet langer de Kerk van Christus worden genoemd en kan zij haar geestelijke opdracht om te onderwij zen en te leiden niet volbrengen. staan. De regeringsmaatregelen be treffende benoeming van priesters en vervulling van vacatures moeten worden ingetrokken, terwijl de ver ordening van het ministerie van Bin nenlandse Zaken van 9 Mei, waar door de vrijheid van vereniging werd beperkt, herroepen moet worden. Ten slotte moet de regering de aan regionale en districtsbureaux van het nationale veiligheidscorps gege ven bevelen met betrekking tot de activiteit van de Kerk annuleren. De brief besluit met de verklaring, dat de Kerk door de uitoefening van haar geestelijke macht géén inbreuk pleegt op de souvereiniteit van de staat, maar dat zij moet staan op het recht van vrijheid van godsdienst, dat tot de voornaamste rechten van de mens behoort. In hun brief eisen de Tsjechische bisschoppen van de regering, dat deze alle steun en bescherming aan de .katholieke actie" ontzegt. Deze jroep is geëxcommuniceerd en ge brandmerkt als afvallig. Verder wor den in de brief deze voorwaarden gesteld: 1. De Christelijke ideologie behoort het openbare leven, onderwijs, woorden en daden geëerbiedigd 2n erkend te worden. 2. De regering dient de geestelijke jurisdictie van de Paus als opperste leider vxan de Kerk in alle religieu ze en kerkelijke aangelegenheden re erkennen. 3. Alle maatregelen, die de gods dienstvrijheid beperken of bedrei gen, moeten herroepen worden, in het bijzonder die, welke betrekking hebben op de opvoeding der Tsje chische jeugd. Alle beperkingen betreffende godsdienstoefeningen en religieuze functies moeten worden afgeschaft, aldus de brief. Tevens eist de katholieke Hiërar chie, dat de regering onmiddellijk de publicatie van het bulletin van het ministerie van Onderwijs voor de katholieke geestelijkheid stop zet. Publicatie van alle officiële bulletins van de Kerk moet worden toege- H.M. KONINGIN JULIANA, heeft gistermiddag de nieuwe zender van de Wereldomroep te Lopik of ficieel in gebruik gesteld. De vorstin tijdens het uitspreken van Haar rede VXn.r. de heer L. Neher, directeur- geheraal der P.T.T., H.M. Koningin Juliana, mr Arn. d'Ailly, voorzitter van de stichting Radio Nederland Wereldomroep en mr L. A. Kesper commissaris voor het Radiowezen. Over schending Dr. v. ROYEN NAAR SINGAPORE. De voorzitter van de Nederlandse delegatie, dr. van Royen, is 'heden morgen per vliegtuig naar Singa pore vertrokken, waar hij op uitno diging van de Britse hoge commis saris, Malcolm Macdonald, enige da gen zal logeren. Dit bezoek is niet officieel. Naar aanleiding van berichten, als zou dr. van Royen Zondag naar Djokja gaan voor besprekingen over het staken van het vuren, werd van bevoegde Nederlandse zijde te Batavia verklaard, dat zulks, mede in verband met zijn bezoek aan Sin gapore, zeer onwaarschijnlijk is. Wel achtte men de waarschijnlijk heid aanwezig, dat begin volgende week te Djokja informele bespre kingen over het staken van het vu ren zouden kunnen aanvangen, waartoe dan de destijds voor dit doel ingestelde tweede subcommis sie, waarin van Nederlandse zijde mr. Gieben voorzitter is, Zondag naar Djokja zou gaan. Intussen worden weer nieuwe ge vallen van terreur gemeld. Zo heeft een zwaargewapende bende Dins dagnacht een goed georganiseerde aanval gedaan op de stad Pekalon- gan. Eerst om vier uur kon de ben de door politie en militairen wor den verdreven. Voor zover bekend, zijn er aan Ned. zijde geen verlie zen. En diezelfde nacht werd een over val gepleegd op de suikerfabriek Kaliwoengoe Plantaran van de cul tuurmaatschappij der Vorstenlanden, nabij Semarang. De aanval werd af geslagen. EERSTE RETRAITES NA DE OORLOG VOOR LEKEN TE SOERABAJA. Voor het eerst na de oorlog zijn te Soerabaja wederom' retraites houden voor leken. Parallel hier mede liepen de „Bezinningsdagen' voor de Nederlandse militairen, die zeer druk bezocht wérden. Te Bata via is vorige maand de eerste ver gadering na de oorlog gehouden van het St. Melania-werk op Java. Deze vereniging heeft ten doel de opvoe ding en de ontwikkeling van de in landse vrouwen en meisjes te be vorderen door middel van scholen, poliklinieken en kraamverpleging. De belangstelling van zowel Indone sische, Chinese als van Nederland Ji zijde was zeer groot. Oostduitse politie krijgt zware wapens DE BERLIJNSE correspondent v an het Britse blad „The Times" meldt dat de „verzetsbeweging" in de Russische zóne van Duitsland in de laat ste maanden aanzienlijk is toegeno men. Alle berichten wijzen er vol gens hem op, dat het verzet tegen het communistische bewind sterker wordt. In verband hiermede is het opmerkelijk, dat de door de Russen opgeleide Oostduitse volkspolitie in Saksen drie dagenlang oefeningen heeft gehouden in het dal van de N eisse, waarbij ook gebruik is ge maakt van licht, snel verplaatsbaar «veldgeschut, aldus het Berlijnse blad Sozialdemokrat. De volkspoli tie zal meer en meer het karakter krijgen van een staand leger. Behalve van lichte artillerie is er ditmaal ook gebruik gemaakt van vlammenwerpers en wel tijdens een stormloop, uitgevoerd onder de lei ding van een Russische luitenant-ko lonel. Als waarnemer woonde de Russische generaal Koebanof de oefeningen bij. Na afloop was er een bijeenkomst, waarop Koebanof meedeelde, dat de volkspolitie in de Russische zone zal worden voorzien van zware wa penen. Een andere Berlijnse krant, Der Abend, komt met het sensationele bericht, dat de Russen zelfs van plan zijn om in hun zóne van Duitsland onrust te verwekken, opdat de volkspolitie realistische oefeningen kan houden in het onderdrukken van opstanden. Gister nacht is de „F" van „Frei- heit" door onbekenden aangebracht op openbare gebouwen en muren te Leipzig, Weimar, Maagdenburg en Brandenburg en ook in de Sowjet- Russische sector van Berlijn. Som mige straten van deze steden waren bezaaid met uit krantenpapier ge sneden letters „F". Dit is de eerste maal, dat iets dergelijks is voorge vallen. De „F" is gisteren door een groep strijders tegen onmenselijkheid tot symbool uitgeroepen van de wil tot verzet van de inwoners der Sowjet- Russische zóne tegen het hen opge legde bewind. van vredesverdragen SOVJET-ANTWOORD OP WESTELIJKE NOTA'S Volgens een hedenochtend vroeg door radio Moskou omgeroepen Tass- bericht heeft de Sovjet-Russische re gering de tweede Engels-Ameri kaanse nota, waarin wordt verklaard, dat Bulgarije, Hongarije en Roeme nië de met 'hen gesloten vredesver dragen hebben geschonden en waar in de Sovjet-Unie wordt verzocht deel te nemen aan de in de vredes verdragen hiertegen voorziene stap pen, afgewezen. De maatregelen, die Hongarije, Bulgarije en Roemenië tegen kerke lijke en politieke organisaties heb ben genomen en die de Westelijke mogendheden schendingen van de clausules betreffende de mensen rechten in de vredesverdragen ach ten, noemt de Sovjet-nota „maatre gelen in overeenstemming met de door de .vredesverdragen aan deze landen opgelegde verplichting om organisaties met fascistische inslag te ontbinden" De wereld vleesvoorziening De F.A.O., de organisatie voor voedsel en landbouw van de Uno, heeft gisteren een rapport gepubli ceerd over de vleesproductie in de gehele wereld. Als er geen bijzon dere dingen gebeuren zal de vlees voorziening van Europa in 1952'53 zeer dicht bij het vooroorlogse peil liggen. De zachte winter heeft ten gevol ge gehad, aldu^ het rapport, dat er zeer veel veevoeder in Europa is meer dan ooit sinds het einde van de oorlog. In Europa ligt de produc tie van vlees echter nog steeds aan zienlijk lager dan voor de oorlog, n.l. 38 pet. Amerika daarentegen le vert 35 pet. meer dan voor 1939. De acht landen welke het meeste vlees uitvoeren Argentinië, Nieuw-Zee- land, Australië. Canada, Uruguay, de Verenigde Staten, Denemarken en Brazilië hebben in 1948 16 pet. minder geleverd dan in het jaar daarvoor. Van die verminderde uitvoer heeft vooral Groot-Brittannië last gehad, daar dit land in hoge mate van vreemde markten afhankelijk is. Uit alle vlees producerende landen be trekt het vlees, behalve uit de Ver enigde Staten, daar Engeland gebrek heeft aan dollars. Een wereldprijs voor vlees bestaat er niet, zegt het rapport. Een groot deel van de handel in vlees heeft plaats door middel van handelscön- tracten tegen overeengekomen prij zen. VLIEGTUIG IN ENGELAND NEERGESTORT. Een vliegtuig, naar men meent een Amerikaans „Vliegend Fort", is gisteravond te Walton Salts, bij Wis bech (Cambridgeshire), neergestort. Wrakstukken werden gevonden, die meer dan een halve mijl van elkaar lagen. Het proces tegen Abetz TWINTIG JAAR GEëlST. De openbare aanklager heeft gis teren twintig jaardwangarbeid ge ëist tegen Otto Abetz, gewezen Duits ambassadeur in Frankrijk, die te Pa rijs terecht staat voor een militaire rechtbank van twaalf leden wegens zijn gedragingen tijdens de oorlog in bezet Frankrijk. Het was 'n moeilijke taak, aldus de aanklager om tegen deze „dwaze avonturier, die in de politiek ging" een straf te%isen, doch tenslotte wist Abetz wat er in Frankrijk gebeurde en stemde hij hiermede in. Hij was verantwoordelijk voor het roven van Joods bezit, massadeportaties van Joden en Franse arbeiders, de arres tatie van gijzelaars en het voors'tel om de vroegere ministers Mandel, Blum en Reynaud dood te schieten, De Londense havenstaking De mogelijkheid bestaat, dat he den op de massabijeenkomst van stakers, die in Victoria Park te Londen zou worden gehouden, be sloten wordt de staking in de Lon dense havens te beëindigen, aldus de Londense ochtendbladen. Men verwacht algemene hervat ting van het werk op Maandag aan staande. De graandragers, die voor het los sen van de graanschepen zorgen, hebben gisteren reeds besloten om Maandag aanstaande het werk on voorwaardelijk te hervatten. Een woordvoerder van deze arbeiders verklaarde, dat het omstreden Ca nadese schip „Beaverbrae" gedeel telijk met graan geladen is en dat de graandragers bereid zijn deze lading te lossen. MARCONISTEN VAN DE A.O.A. STAKEN Tengevolge van een staking van marconisten zijn Donderdag drie trans-atlantische vluchten van de American Overseas Airlines opge houden. Naar men te New York meent te weten, worden ook vluch ten uit Europa naar het Westen uit gesteld doordat de marconisten ge weigerd hadden zich aan boord van de toestellen van de A.O.A. te bege ven. Volgens een functionaris van de maatschappij werkt de rest van het vliegend personeel door. Bijna 70 marconisten zijn in staking. De reden ervoor is een meningsver schil over de voorwaarden voor het eindigen van verbintenissen. GEEN AUDIëNTIE. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 27 Juli geen audiëntie verlenen. De geheime besprekingen bij Truman NIETS BIJZONDERS, ZEGT PRESIDENT. President Truman heeft gisteren op zijn persconferentie de pogingen ontweken van de journalisten om te weten te komen wat het onderwerp van bespreking is geweest op de be sloten bijeenkomst van atoomdes kundigen, Cpngresleiders en mili taire en diplomatike autoriteiten met Truman in Blair House op Donder dag van de vorige week. Truman verklaarde, dat die besprekingen „betrekkelijk onbelangrijk" waren. Volgens de president was aan deze bespreking overmatige belangstel ling gewijd in de pers. De bespre king had geen verband gehouden met een of ander „groot, donker ge heim", aldus zeide Truman. Verder wilde hij er echter niet op ingaan. Truman zeide, dat het reeds vier jaar lang zijn gewoonte was om met deskundigen op verschillend gebied conferenties te houden. Dit was de eerste maal geweest, dat een zeker iemand er iets over losgelaten had aan de pers. Truman wees boos de berichten van de hand over de vrees, die bij het Senaatsdebat over het At lantisch Pact tot uitdrukking was gebracht, dat de president atoomge heimen zou uitleveren aan andere mogendheden. Het schrikbeeld van Zuid-Afrika DROOGTE MAAKT VAN HET LAND EEN WOESTIJN Het grootste schrikbeeld van de Unie van Zuid Afrika is: droogte, het gevaar van in een woestyn te zullen veranderen. East London (havenstad in de Kaapkolonie) dat sedert maanden aar. een ernstig watertekort lijdt waar water gerantsoeneerd is op 4 gallon per dag; waar speciale zeep wordt gebruikt, die in zeewater schuimt; waar een bad een ongeken de luxe is, waar moeders met zuige lingen de stad verlaten, omdat ze niet voldoende water voor de luier- was hebben East London heeft een olietankschip gecharterd, dat per reis 4.350.00 gallons zoetwater mee brengt uit Durban. Totale kosten voor 2 maanden 60.000 pond. Teneinde gespaard te blijven voor het lot van East London gaat Kaap stad een nieuw groot waterreservoir bouwen. Duur van de bouw zal 5 jaar zijn. De geraamde kosten bedra gen 5.000.000 pond. Op het uniale wetenschappelijk congres te Kimberley verklaarde een deskundige, dat het verminderen van de ondergrondse watervoorraad in de Zuid Afrikaanse Unie onrustba rend is. Onmiddellijk maatregelen zijn vereist om toekomstige rampen te kunnen voorkomen. Met verweldigende stemmen- meerderheid DE AMERIKAANSE SENAAT heeft gisteren met de overweldigende meerderheid van 82 tegen 13 stemmen het Atlantisch pact goedge keurd. Onmiddellijk voor de eindstemming verwierp de Senaat drie van republikeinse zijde geopperde besprekingen van de verplichtingen van de Ver. Staten jegens de deelnemende landen. Bij de verworpen beperkingen was het voorbehoud, dat de Verenigde Staten geen militaire hulp aan West-Europa zouden geven en het voorbehoud, dat de Verenig de Staten het Noordatlantisch gebied niet zouden kunnen verdedigen zonder goedkeuring van het Congres. De parlementen van zeven landen hebben thans het Atlantisch Pact, dat door twaalf landen ondertekend is, geratificeerd. Het zijn Amerika, Engeland, Canada, België, Noorwe gen, Luxemburg en IJsland. In Italië en Nederland hebben de Tweede Kamers reeds hun goedkeu ring aan de ratificatie gehecht, doch moeten de Eerste Kamers nog be slissen. Naar men verwacht, zal de Franse Nationale Vergadering het Pact gedurende komend weekeinde bekrachtigen. Het Deense parlement heeft de regering geautoriseerd het Pact bij de ondertekening te ratifi ceren, zonder stemming in de Volks vertegenwoordiging. Toch moet de formele ratificatieverklaring nog af gelegd worden. De Portugeese Na tionale Vergadering zal Maandag stemmen. ACHESON IS VOLDAAN. Acheson, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, zeide ten zeerste voldaan te zijn, over de ratificatie van het Atlantisch Pact door de Amerikaanse Senaat. De ra tificatie kwam na maanden van hef tige discussie van het Amerikaanse volk en weken van onderzoek en debat van de Senaat. „Ik ben er ze ker van, dat niet slechts de Senaat, doch het gehele Amerikaanse volk de betekenis van 't Pact en zijn in vloeden op de wereldvrede begrijpt. De beslissende aard van de Se naatsstemming toont de wereld dui delijk de beslotenheid van het Ame rikaanse volk zijn volle aandeel bij te dragen tot de handhaving van vrede en vrijheid" aldus Acheson. Door deze historische stemming beloven de V.S. plechtig zich met Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk en acht andere Europese landen in een alliantie van wederzijds verde diging te verenigen. Het pact, dat twintig jaar geldig is, legt de onder tekenaars de verplichting op, ieder lid te hulp te komen op een wijze als zij nodig achten, met inbegrip van het gebruik van gewapende macht in geval van een aanval op één van hen. De meerderheid voor het Pact is 18 stemmen meer dan de 64 stem men of meerderheid van twee der den, die volgens de - grondwet voor de ratificatie van verdragen vereist. De V.S. hebben nu het Pact defi nitief bekrachtigd, daar het volgens de grondwet niet nodig is, dat het Huis van Afgevaardigden het pact ratificeert. Een ko-Vueltje.. „Het is de wil van God, dat gij door het goede te doen het onver stand van domme mensen tot zwij gen brengt". I Petrus 215.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1