Wet autovervoer Het koninklijk bezoek aan Haarlem Nieuwe wereld-omroep in gebruik genomen Drijfjacht op wilde zwijnen De tour de France Coppi of Bartali? ALLE TEXTIEL J.v. Moorsel&Zn DONDERDAG 21 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tweede Kamer Nadat de voorzitter in de vergade ring der Tweede Kamer van gister middag had medegedeeld, dat de in terimregering voor Suriname Vrijdag a.s. behandeld zal worden, indien het eindverslag tijdig is verschenen, is een aanvang gemaakt met de behan deling van het wetsontwerp tot her ziening van de wet autovervoer per sonen. Gedachtig het „gedane zaken ne men geen keer", bepleitte de heer Maenen (K.V.P.) wijziging van de samenstelling van de C.V.P. (commis sie vergunningen personenvervoer) en van de adviescommissie personen vervoer, waarin personen uit het streekvervoer dienen opgenomen te worden. Naar zijn mening moet in de wet worden voorgeschreven, dat het verlenen van vergunningen voor huurautobedrijven geschiedt door de gemeentebesturen. De heer Krol (C.H.) wijzende op het zeer verschillend beleid der ge meentebesturen ten aanzien der ver gunningen voor huurauto's, bepleit te aanvulling der wet, opdat de rechtszekerheid der gemeentenaren zij vastgesteld. De heer Zegering Haddcrs (V.V.D.) constateerde een zeker wantrouwen bij velen tegen de strekking van het ontwerp, dat z.i. gaat in de richting van nationalisatie van het vervoer, waartegen hij bezwaar heeft. Er moe ten niet nog meer ondernemingen verdwijnen en spr. wenste garanties tegen monopolievorming door de Spoorwegen. De heer Schilthuis (Arb.) was van oordeel, dat over het algemeen van een goede voorziening ten aanzien van het autoverkeer gesproken kan worden. De thans bereikte mate van concentratie achtte hij juist; verder moet men niet gaan. Ordening in het taxibedrijf vond de heer Schilthuis wel gewenst, maar de kleine bedrijven moet z.i. het leven niet onmogelijk worden ge maakt. De heer Algera (A.R.) "betoogde, dat men de kleine ondernemers in de machtsperiode naar de keel heeft gegrepen. Wat de gedupeerden be treft, zeide spr., dat in het algemeen Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Oct. Gymn.; 7.30 Orkest zonder naam; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Alt en piano. 10.00 Aljosja, de Pot; 10.20 Ochtend concert: 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Cantus Populorum; 12.03 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouwnieuws; 12.33 De Bietenbouwers: 13.00 Nieuws; 13.20 Amusementsorkest; 13.50 Op de kor rel; 14.00 Weense solisten van het Intern. Muziekconcours te Scheve- ningen in Mei 1948; 15.00 Tutti Frut- ti; 15.20 Metropole Orkest; 16.00 De Zonnebloem; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Kinderkoor „De Karekieten"; 17.45 Wat het buitenland leest; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Geen mens is overbodig; 19.15 Opbouw in liefde; 19.45 Pianospel; 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.12 Concert in het kader „Holland Festival"; 21.00 Westeuropees commentaar; 25.10 Symphonie; 21.45 Missie in Brazilië; 21.55 Operette Das Opernbal; 23.00 Nieuws; 23.15 Om en Om. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws; 7.18 Selecties; 8.00 Nieuws; 8.19 Cor Steyn, orgel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Kamermuziek van Franz Schubert; 10.00 Thuis; 10.10 Amerikaanse volksliedjes; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Spaanse en Slowaakse Volksmelodieën; 11.00 Gayaneh; 11.15 De droom; 11.30 Vin- centino: 12.00 The Rhythm Club; 12.30 Land- en tuinbouwnieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble Jos Bos; 14.00 Kookkunst; 14.20 Het Ka merorkest; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 15.20 Het Kamerorkest; 16.00 Accordeonorkest; 16.30 Van twaalf tot zestien in zomers tenue; 17.00 Concertgebouworkest; 17.25 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.45 Silvestri-kwartet; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 „Steun wettig zag"; 19.50 Bezoek aan Wieringer- meer; 20.00 Nieuws; 20.05 Muzikaal intermezzo; 21.00 Men vraagt... en wij draaien; 21.30 Vacantie in Ne derland; 22.00 Buitenlands week overzicht; 22.40 „Amsterdam ont vangt"; 23.00 Nieuws; 23.15 Sym phonie van Beethoven. niet getornd moet worden aan wat er vóór 10 Mei 1940 was. Spr. zeide tenslotte te zijn tegen monopolievorming in het huurauto- bedrijf: de vergunningverlening moet soepel geschieden. De heer de Ruiter (C.H.) opmer kend, dat men wil voort gaan in de richting van stille nationalisatie, be pleitte publicatie der richtlijnen. Te half zes is de vergadering ver daagd tot hedenmiddag één uur. Dan komt de minister van Verkeeren Waterstaat aan het woord. Na het bezoek aan Velsen en Be verwijk zijn de Koningin en Prins Bernhard te ongeveer half twee te Haarlem teruggekeerd, waar het dejeuner werd gebruikt. De rijtoer, die het koninklijk paar gistermiddag te half 3 door Haar lem maakte en die een groot deel de stad besloeg, is een ware zegetocht geworden. In een open calèche, voorafgegaan door herauten te paard en agenten op motorrijwie len vertrokken Koningin Juliana en Prins Bernhard om half drie van de ambtswoning van de Commissaris van de Koningin naar het Stadhuis, onderweg onophoudelijk toegejuicht. Het koninklijk paar hoorde op het bordes van het stadhuis een zang- hulde aan van 1500 Haarlemse schoolkinderen, die het eerste cou plet van het Wilhelmus en een spe ciaal voor deze gelegenheid gecom poneerd welkomstlied zongen. In de renaissancezaal van het gemeente huis had een begroeting plaats. Door Haarlem-Noord, de Amster damse Buurt en de binnenstad, werd de tocht daarop voortgezet. Onder weg werd de stoet meermalen op gehouden doordat kinderen bloemen kwamen aanbieden en op het Ken- nem'erplein bood de oudste inwoon ster van Haarlem, mevrouw Jacoba Dingboom, een fleurig bouquet aan. De rijtoer eindigde weer op de Gro te Markt, vanwaar koningin Juliana en prins Bernhard een bezoek brach ten aan de drukkerij van Johan En schede en Zonen, waar zij het inte ressante bedrijf van de bankbiljet- vervaardiging en de postzegèlfabri- cage bezichtigden. Tegen half 6 vertrok het konink lijk gezelschap in de richting Soest- dijk. Hedenmiddag heeft' Koningin Ju liana de nieuwe 40 kw ultra-korte- golfzender voor de wereldomroep, welke onderdak heeft gevonden in een eenvoudige barak te Lopik in de onmiddellijke nabijheid van de beide kortegolfzenders Hilversum 1 en 2. die zich reeds sinds geruime tijd niet meer in het Gooi, doch in de landelijke Zuid-Westhoek van de provincie Utrecht bevinden, officieel in gebruik gesteld. De nieuwe zender is een product van de N.V. Philips Telecommuni catie Industrie v.h. N.V. Nederland se Seintoestellen Fabriek te Hilver sum. Zij is van zeer moderne con structie en, zoals ir. K. Posthumus van „Philips" ons mededeelde is bij de bouw van de zender niet alleen rekening gehouden met electrische problemen, maar ook met mecha nische. Zo is het bij de nieuwe installatie mogelijk om mechanisch-automatisch snel van golflengte te veranderen Bij de bezichtiging van de zender wees men er ons op, dat het voor de wereldomroep noodzakelijk is over ultrakortegolfzenders te be schikken. die afhankelijk van het jaargetijde en het gedeelte van het etmaal Op verschillende golflengten zenden. Verder wordt bij deze zen ders gebruik gemaakt van gerichte antennes. In Lopik vindt men er twee, een gericht op Zuid-Afrika en de andere op Indonesië en West- Indië, die fortuinlijkerwijs in elkan ders verlengde liggen. De masten voor deze antennes zijn in ruitvorm opgesteld. De energie in de zender zelve wordt van 380 K.V. wissel stroom omgevormd tot 12 K.V. ge lijkstroom. De eerste meer officiële proefzen ding geschiedde Woensdag naar In donesië en de rapporten, die hier over binnenkwamen waren zeer gunstig en gewaagden van een zui verder en duidelijker geluid dan men gewend was bij de oude ap paratuur. Ir. J. D. H. van der Toorn, hoofd directeur der afdeling telefonie, te legrafie en radio der P.T.T., vertelde ons waarom Lopik is gekozen als plaats van vestiging voor deze nieu we zender. Er was hier ruimschoots terrein te krijgen voor antennebouw en de grondwaterstand is hier vol doende hoog om voortdurend te kunnen rekenen op een goede de". De heer H J. van den Broek, di recteur van de stichting radio Ne derland wereldomroep deelde ons mede, dat de stichting van deze nieuwe zender broodnodig was en sprak tegelijkertijd de hoop uit, dat deze de kern moge worden van een geheel corr/Dlex van nieuwe zenders. De officiële ingebruikneming van deze nieuwe zender geschiedde hedenmiddag door H. M. de Ko ningin. ST. ODILIA. PATRONES DER KRUISHEREN-ORDE. Relieken worden overgebracht. Op 24 Juli zal de plechtige over brenging plaats vinden van de re- liquiën der H. Odilia van de paro chiekerk te Kerniel naar het Kruis herenklooster in Diest. De Kruishe ren komen daarmee weer in het be zit van de overblijfselen van de Pa trones van hun Orde. In 1292 werden de relieken in een prachtig schrijn neergelegd. Tot aan de Franse revolutie bleef het schrijn in het moederklooster te Hoei. Bij de verbanning van de kloosterlingen in 1797 nam de Kruisheer Hayweghen ze mee. Later in 1928 schonk hij de reliquiën aan de parochiekerk van Kerniel, omdat daar een levendige devotie tot de H. Odilia bestond. Het reliekschrijn, een eikenhouten kist met doek overtrokken, waarop schilderingen van een Luikse mees ter, blijft in Kerniel. MILITAIREN VAN DE KOTA INTEN ALLEN THUIS. De ontsmetting van de militairen, die Maandagochtend van de Kota Inten debarkeerden, heeft amper twee dagen in beslag genomen. Gis teravond was iedereen, die in het quarantainekamp te Amersfoort is ontsmet, thuis! Oorspronkelijk dacht men vier da gen voor deze karwei nodig te heb ben. De civiele en militaire diensten en het personeel van het kamp heb ben echter practisch dag en nacht doorgewerkt om het oponthoudt te Amersfoort voor de repatriërende zestienhonderd militairen zo kort mogelijk te maken. Men is daarin prachtig geslaagd en de militairen hebben deze snelle behandeling dan ook buitengewoon op prijs gesteld. Men heeft deze quarantaine zeker niet lichtvaardig opgevat. Het was even moeilijk in dit kamp als er uit te komen. Een cordon van mare chaussee had men ten overvloede nog om de kazerne POLITIEBOND „ST MICHAEL" De politiebond „St. Michael" houdt te Enschede een driedaags congres. „Wij hebben gegronde hoop" zeide de voorzitter in zijn openingswoord ',dat de classificatie binnenkort tot het verleden zal behoren" Spr. deel de voorts mede, dat 't nieuwe bonds- kantoor te Nijmegen de volgende maand zal worden ingezegend. Bij de bespreking kwam tot uiting, dat men zich kant tegen de eventuele pensionnering van de rijkspolitie op 55-jarige leeftijd. In de Drünense duinen, een heu velachtig gebied in Noord-Brabant, dat zeer uitgestrekt is, werd gisteren een drijfjacht gehouden op de wil de zwijnen, die al enige tijd deze streek onveilig maken. De boeren klagen steen en been, want de bees ten die na de brand van het Reichs- wald in 1947 hierheen gekomen zijn, vertrappen het koren en wroeten in de aardappelvelden. Gistermorgen vroeg trokken Bra bantse jagers er op uit. Van alle windstreken waren zij gekomen om te trachten tijdens een grote drijf jacht enkele beesten neer te leggen. Meer dan zestig boerenzoons en kampeerders uit de omtrek drongen zich door de bossen en het struik gewas om de zwijnen op te jagen. De jagers, ongeveer 30 in getal, had den een langgerekte rij gevormd om de beesten op te vangen en neer te schieten. De hele dag doorkruisten de drijvers de bossen op de voet ge volgd door een legertje journalisten en fotografen, maar niemand zag kans een wild zwijn in het vizier te krijgen. Wel rapporteerden enige drijvers, dat zij twee wilde zwijnen hadden gezien, maar deze waren op de vlucht geslagenin de verkeer de richting. Tot in de avonduren bleef ieder op zijn post, maar geen enkel zwijn liet zich zien. Deze bees ten zijn zeer slim en hebben een uit stekend reukorgaan. Men laat het er echter niet bij zitten en spoedig zullen de jagers opnieuw uittrekken om de boeren, die rond Waalwijk, Loon op Zand en Drunen wonen van de plaag te verlossen. ONTSNAPTE DOOR ZIJN VROUW TERUGGEBRACHT. De Hengeloër H. zag tijdens werkzaamheden in de openlucht kans om te ontsnappen uit het Huis van Bewaring te Almelo. Zijn vrouw vond het echter een domme streek, want, toen ze van haar verrassing over zijn plotselinge thuiskomst was bekomen, bracht ze hem naar het politiebureau terug. Met nog vier etappes voor de boeg kan het nauwelijks voorbarig ge noemd worden, wanneer men zegt, dat de winnaar van de Ronde van Frankrijk 1949 óf Coppi óf Bartali zal heten. Het laatste gedeelte van het parcours, waarin zich behalve de berg-etappe St. Vincent d'AosaLau sanne nog de rit tegen het horloge van Colmar naar Nancy bevindt, zal de positie van de beide Italianen slechts verstevigen. Van Cannes tot Aosta hebben zij met kop en schou- DOODVONNIS VOLTROKKEN. Het doodvonnis tegen Cornelis Johannes Kaptein, wiens gratiever zoek werd afgewezen, is hedenmor gen voltrokken. Het doodvonnis was door het Haags Bijzonder Gerechtshof uitge sproken en door de Raad van Cassa tie bevestigd. BEURS: NEIGING TOT DALEN Na de vastere ondertoon van Dins dag was het koersverloop op de Am sterdamse effectenbeurs gisteren enigszins teleurstellend. Was op de ochtendbeurs de stemming voor de voornaamste soorten nog goed prijs houdend, 's middags opende het Dam rak amper op de prijzen van Dins dag, waarna in het verdere verloop de prijzen een neiging tot dalen ver toonden. De orders waren zeer schaars en het koersverloop werd voornamelijk door de daghandel be paald. Unilevers moesten met 5 pnt. verlies genoegen nemen, Philips met 2 punten. Aku's waren prijshoudend. Olies sloten op 308^ procent tegen Dinsdag 310 De Indonesische cul tures bleken voor zo goed als alle soorten betrekkelijk goed weerstand te bieden, maar het was toch niet te verhinderen dat kleine verliezen voorkomen konden worden. De staatsfondsenmarkt kon zich zeer goed handhaven, vooral als men de zeer geringen affaire in aanmer king neemt. Jlatte Bij het zwemmen in zee te Ouddorp (Gorree) geraakten domi nee Vos uit Hendrik Ido Ambacht en zijn echtgenote in een draaikolk en verdwenen in de diepte. Het echtpaar bracht zijn vacantie te Ouddorp door. In het volktuintjescomplex aan de Amstelveense weg te Amsterdam is de 2-jarige Marietje Steeman in een sloot geraakt en verdronken. met u verder! Na de stormloop der eerste dagen komen weer anderen aan de beurt, want onze onuitputtelijke voorraden laten toe dat wij nog duizenden kunnen laten profiteren van onze puntenvrije verkoop van Weer keuze als van ouds LEIDEN DEN HAAG - HAARLEM In zee is verdronken nabij Domburg de 18-jarige J. Coops uit Amsterdam. Ook in de schoenenbranche is het merkbaar, dat de koopkracht van het publiek vermindert. In de maand April met twee en twintig en een halve werkdag zijn er ruim anderhalf millioen paar schoenen gefabriceerd. In de drie en twintig werkdagen in Mei zijn er slechts 1.300.000 paren gemaakt. In de telefoon-centrale te Gro ningen is brand uitgebroken. In het versterkerstation bleek een verster ker vlam te hebben gevat tengevol ge van kortsluiting in één der voe dingsapparaten. De brandweer had nogal enige moeite met de blussing, omdat men geen water kon gebrui ken met het oog op de aldaar aan wezige toestellen. Men gebruikte nu enige grote cylinders koolzuur- sneeuw. Hengelo wilde een lening aan gaan tot een bedrag van een mil lioen gulden, onder te brengen tegen de door de regering vastgestelde rentevoet. Dit is niet mogelijk ge bleken. Om althans in de gelegen heid te zijn, tegen een hogere rente te lenen, verleende de gemeenteraad het college ven B. en W. machtiging zulks te doen. Bij landverhuizing naar Frank rijk wordt men nogmaals gewaar schuwd, zich alleen te wenden tot de Gew. Arbeidsbureaux of de standsorganisaties. Er zijn weer 6 Nederlanders het slachtoffer gewor den van een gewetenloze „bemidde laar." Een korte, felle brand heeft woed in het laboratorium van de N.V. „Zilvervisch" te Vlaardingen. In de aanwezige levertraan en ter pentijn vond het vuur gretig voed sel. In de fabriek gingen vele kost bare machines verloren. De Hollandse Schouwburg te Amsterdam, tijdens de bezettingstijd de verzamelplaats van de Joden, die door de Duitsers werden gedepor teerd. zal geen vermaakcentrum meer zijn. In de acte, waarbij het gebouw aan een stichting is overgedragen, staat namelijk uitdrukkelijk vermeld, dat het gebouw voor die doeleinden niet mag worden gebruikt. Nabij de Waalbrug te Nijmegen zal een 5 m. hoog triomf-kruis wor den opgericht. Jacques Maris kreeg opdracht voor een ontwerp. ders boven hun concurrenten uitge stoken. Het waren Coppi en Bartali. die in deze etappes de course maakten en het rythme bepaalden. Noch Ro- bic, noch Apo Lazarides, noch de Belg Ockers of de kleine Marinelli hebben terug kunnen slaan. De man nen van de andere kant der Alpen zijn van een bijzondere klasse. Dit wist een ieder, maar het is de laatste dagen nog eens in alle duidelijkheid gebleken. En een van hun sterkste eigen schappen is wel, dat zij in staat zijn spoedig en totaal een psychische of physieke inzinking te boven te ko men. Dit is gebleken toen Coppi tij dens de vijfde etappe Rouaan—St. Malo slachtoffer werd van een ern stige valpartij. Het is ook gebleken toen Bartali in de etappe van Pau naar Luchon een geduchte ram kreeg. Een ander sterk punt van beide Italianen is, dat zij zich niet laten meeslepen in een blinde rivaliteit on derling, maar dat zij, wanneer het er om gaat enkele gevaarlijke mededin gers naar de gele trui uit te scha kelen, deze ongetwijfeld grote naijver voor enige tijd kunnen vergeten om een aanval met rake klappen af te slaan. Deze tactiek zullen zij, naar alle waarschijnlijkheid, ook nog heden in de 16e etappe St. Vincent d'AostaLausanne toepassen. Daar*- na zullen zij onderling de finale uit vechten. Het kon wel eens een hete strijd worden. Het aanvankelijk door de wed strijd-commissarissen genomen be sluit om de vijf renners, welke Dins dag na het sluiten der controle bin- kwamen, uit de course te nemen is weer ingetrokken. Bij een onder zoek naar de oorzaak van de tijds overschrijding kwam vast te staan, dat Hendrickx, Mahe, Marcelak en Rolland het slachtoffer zijn gewor den van onvoorziene omstandighe den. Zij konden dus heden weer star ten. Daarentegen is het besluit ten aanzien van Camellini, die nog later dan genoemde vier binnen kwam, ge handhaafd. VOETBAL VOETBAL OF GEEN VOETBAL IN NIEUWE GEMEENTE. Over het plan tot samenvoeging van Giessendam en Hardinxveld zal de raad van Giessendam zich op Vrij dag 29 Juli a.s. die van Hardinxveld zich Donderdag 4 Augustus uitspre ken. De samenvoeging van Hardinxveld en het grootste gedeelte van Giessen dam, tot een industriële gemeente, kan vreemde gevolgen hebben. De raad van deze nieuwe gemeente zal waarschijnlijk overwegend rechts georiënteerd zijn, terwijl thans de meerderheid van Hardinxveld's raad links is en die van Giessendam sterk rechts. In het bestuursbeleid van bei de gemeenten komt dit sterk tot uiting. Hardinxveld heeft een voet balveld, waarop 's Zondags wordt gespeeld en de café's zijn geopend; in Giessendam heerst er Zondags rust in de cafézalen en sportbeoefening vindt er niet plaats. Een groot deel van de Hardinxveldse bevolking voelt er uiteraard weinig voor om aan de beperkende bepalingen van een rechtse raad onderworpen te wor den. Voetbal of geen voetbal, dat is straks de zaak in de nieuwe gemeen te. Als zij er komt HET VIJFLANDENTOURNOOI OP CURASAO. Wegens andere verbintenissen zal de ploeg van Haiti niet deelnemen aan het vijflandentournooi van „Jong Holland" dat op 30 Juli a.s. begint. De opengekomen plaats zal waar schijnlijk worden ingenomen door een versterkte club uit Columbia, die mo menteel een tournee maakt door Ve nezuela. CRICKET WEST KENT—FLAMINGO'S: EEN DRAW Op de laatste dag van de cricket wedstrijd te Chislehurst tussen de West Kent cricketclub en het Neder landse team de Flamingo's zijn de Engelsen er op het nippertje in ge slaagd een draw te behalen. Toen de stumps werden getrokken had West Kent nog slechts drie wic kets in de tweede innings in handen, terwijl hun achterstand nog 64 runs bedroeg. De scores luiden; Flamingo's: eer ste innings 286 voor 4, gesloten (Gal- lois 75, van der Bijl 119). Tweede innings 71 voor 5, gesloten. West Kent: eerste innings 215 (Leeftink 4 voor 60, Menschaar 4 voor 77). Tweede innings 78 voor 7 (Leeftink 6 voor 23). DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs Je keek alleen toe, hoe de bedien de aantekeningen maakte met 'n pot- loop op 'n kaart, die het interieur van het schip voorstelde. Dan telde je gewoon je geld neer. Een kind zou het kunnen doen, als het tenminste de middelen bezat. Bij die gedachte tastte hij onwillekeurig in zijn zak ken. Er klonk een melodieus gekraak van bankpapier vanuit de diepte. Hij had nog niet lang geleden zijn kwar- taalgeld ontvangen en, alhoewel hij vlot van uitgeven was, was er toch nog een mooi gedeelte overgebleven. Hij had voldoende, om drie biljetten voor New York te kopen. Zou hij? Of van de de andere kant, men moet een kwestie immers altijd van twee anten bekijken, zou hij niet? Het zou ongetwijfeld het beste voor partijen zijn. wanneer hij de i bij het woord voegde. Wanneer in Londen bleef was hij een last voor iedereen, niet het minste voor zichzelf. Enfin, het kon geen kwaad, als hij voorlopig al maar vast eens inlichtingen inwon. Misschien was de boot al helemaal bezet. Hij ging het kantoor binnen. „Hebt u nog plaats op de Atlan tic?" De bediende aan de andere kant van de toonbank was juist van een ander type, dan waarmee Jimy in dit humeur het best onderhandelin gen zou kunnen voeren, Wat Jimmy nodig hadi was een ernstige, gevoeli ge man, die een hand op zijn schou der zou gelegd hebben en gezegd: „Doe niets zonder voldoende nage dacht te hebben, mijn jongen!" De bediende, die er nu stond, benader de dit ideaal in geen enkel opzicht. Hij kon zowat tween-en-twintig jaar zijn, en hij scheen werkelijk oprecht enthousiast, te zijn over Jimmy's plan om naar Amerika te gaan. Hij keek Jimmy stralend aan. „Nog een heleboel," zei hij. „Er gaan weinig mensen over. Ik kan u een fijne plaats bezorgen." „Wanneer vertrekt de boot?" „Acht uur morgenochtend van Li verpool. De trein vertrekt uit Pad- dington om zes uur vanavond." Te elfder ure werd Jimmy door de voorzichtigheid gewaarschuwd. Dat was tenslotte geen onderneming, zo peinsde hij, om maar roekeloos toe te besluiten, tengevolge van een plotselinge indruk. En bovenal was het geen onderneming om toe te be sluiten, voor dat men behoorlijk ge luncht heeft. Een lege maag prik kelt de verbeelding. Hij had nu de zekerheid, dat hij nog altijd met de Atlantic kon vertrekken, als hij dat wou. Het enige wat hem nog te doen stond, was te gaan lunchen en dan maar zien, hoe hij daarna over zaak zou denken. Hij bedankte de bediende, en ging weer naar de Hooi markt. Hij had een vage gewaarwor ding een gek figuur te maken. Het was halverwege de Hooimarkt dat hij voor het eerst het meisje met de rode haren opmerkte. In gedach ten verzonken als hij was, had hij haar aanvcfnkelijk niet opgemerkt. En toch had zij voortdurend een paar passen voor hem uit gelopen. Zij was uit de Pantonstraat gekomen, vlug, als iemand die een prettige afspraak gemaakt heeft. Toen hij haar opgemerkt had werd Jimmy nieuwsgierig. Hij vroeg zich af, wie zij zijn kon. Hij vroeg zich af waar zij dat keurige costuumpje mocht gekocht hebben en of haar gezicht, wanneer hij dat zou zien, zou teleurstellen. Aldus in gedachten verzonken, bereikte hij het einde van de Hooistraat, waar men niet langer meer kan spreken van een straat doch waar het verkeer gewoonweg een kolk is van wagens en mensen. En daar stapte het meisje, na even over haar schouder achter zich ge keken te hebben, van het trottoir af. Toen zij dit deed kwam er een taxi om de hoek schieten in de richting der Coventrystraat. De aangename verrassing, dat het gezicht van 't meisje even aantrek kelijk was als haar figuur bewerkte, dat Jimmy voldoende tegenwoordig heid van geest had. Hij sprong naar voren, vatte haar bij de arm en rukte haar op zij terwijl de auto langsren- de, met er binnenin een chauffeur, die op dat ogenblik hard-op dacht. Het was alles in een paar seconden tijds gebeurd „Dank u wel," zei het meisje. Zij wreef de arm, die hij gegrepen had. Zij was een tikje bleek gewor den en hijgde. „Als ik u maar niet bezeerd heb", zei Jimmy. „Ja, dat deed u wel. En geen beek je. Maar de taxi zou het nog veel meer gedaan hebben." Zij lachte. Jimmy merkte op, dat zij er heel knap uitzag. En terwijl hij naar haar keek, had hij een' heel vreemde gewaarwording. Hij kreeg net zo'n idee, alsof hij haar reeds, eerder gezien had wanneer en waar, dat zou hij met geen mogelijk heid hebben kunnen zeggen. Maar die massa rood-gouden haar, kwam hem erg bekend voor. Heel ver ver borgen in zijn gees* waarde een vage herinnering rond, maar het lukte hem niet, die in vaster vorm naar voren te brengen. Wat het meisje betrof, wanneer zij hem al ooit eer der mocht ontmoet hebben, dan gaf zij daar nu allerminst blijk van. Jim my kwam tot de conclusies, dat hij haar alleen gezien zou kunnen heb ben. toen hij nog aan de krant was. Zij was blijkbaar een Amerikaanse, en hij had gewoonlijk het idee, dat hij idereen gezien had, toen hij nog voor de „Kroniek" werkte. „Des te beter," zei hij goedkeurend „altijd de zonnige zijde van iets te nemen." „Ik ben pas sinds gisteren in Lon den", zei het meisje, „en ik ben nog niet gewoon aan het links-houden, dat ze hier doen. Ik denk niet, dat ik New York nog levend terugzie. Nu u mijn leven geredt heb, zoudt u mij misschien nog wel een dienst kunnen bewijzen. Kunt u mij zeggen welke de korste weg is naar een res taurant, dat Regent Grill heet?" „Dit is daar juist aan de overkant, op de hoek van de Regentstraat. Wat de veiligste weg betreft, als ik u was zou ik tot. het einde der straat gaan en dan links afgaan. Anders zoudt u Piccadilly Circus moeten overste ken." „Ik wens Piccadilly absoluut niet over te steken. Dank u vriendelijk. Ik zal uw raad opvolgen. Ik hoop, dat ik het zover breng. Het ziet er niet naar uit." Zij knikte en vervolgde haar weg. Jimmmy trad de apotheek binnen, waar reeds zo velen een haarpij nver- drijvertje, hadden ingenomen, en nam er 't drankje, waarnaar hij al 's morgens verlangd had. Het ver baasde hem, dat hij verlegen was, toen hij het uitdronk. Een paar minuen later stond hij op de stoep van Regent Grill. Het was de laatste plaats, waar hij aan ge dacht zou hebben, toen hij het bu reau van de scheepvaartlijn verliet. Het was eigenlijk zijn bedoeling ge weest, een rustig afgelegen plekje op te zoeken, waar hij eens kalm zou kunnen nadenken. Wanneer hem toen iemand zou gezegd hebben, dat hij vijf minuten later geheel uit vrije wil in en restaurant zou gaan zitten waar 'n strijkje „Mein Bruder macht im onfilm die Gerausche" speelde, zou hij dat niet geloofd hebben.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2