DE SLAG OM NOORDWIJK! Vernietiging van groenten is sociaal bezien niet verantwoord 'ïletjaait in Indonesië Sterk verhaal Emigranten naar Canada WOENSDAG 20 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DOORDRAAIERIJEN Wij ontlenen de volgende be schouwing aan „De Nieuwe Eeuw". Met onze export van groenten naar Duitsland wil het maar niet vlotten. De telkens anders luidende berich ten dienaangaande wijzen uit dat er moeilijkheden bestaan, die blijkbaar niet tot een oplossing gebracht kun nen worden. Insiders weten, dat verleden jaar na moeizame onderhandelingen vooral met de Amerikaanse bezet- tings-autoriteiten, een handelsver drag tussen ons land en Duitsland gesloten werd, dat voorzag in een le vering van verse groenten tot een bedrag van tien millioen dollar. Op basis van dit handelsverdrag werd toen een overeenkomst gesloten tus sen het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland en de Joint Export Import Agency in Duitsland, waarin vastgelegd werd wat er geleverd zou worden en te gen welke prijzen. Met dit bedrag van tien millioen dollar zou men-tot 1 Aug. 1949 moeten doen. Onmiddellijk na het van kracht worden van dit verdrag rolden wa gonladingen in lange rijen ons Oos telijk nabuurland binnen, met als gevolg dat reeds lang vóór de tijd VOETBAL BERTUS DE HARDER PROF? Bertus de Harder, linksbuiten van VUC en oud-international, zal waar schijnlijk overgaan tot de beroeps klasse. Volgens het „Vrije Volk" vertrekt hij spoedig naar Frankrijk om een contract te tekenen voor de profclub Bordeaux. Het eerste con tact zou tot stand zijn gekomen, toen de Hagenaar met het Nederlandse B-elftal in Bordeaux tegen Frank rijk speelde. DE COMPETITIE-INDELING VOOR HET A.S. SEIZOEN De „Sportkroniek" bevat de inde ling van enkele Districten, le en 2e klasse. Deze zijn als volgt: District I, eerste klasse: ADO, BI. Wit, DOS. Feijenoord, Haarlem, H. DVS, KFC, Sparta, VSV, Zeeburgia Tweede klasse A: AFC, Alcm, Vic- trix, DWV, Elinkwijk, HVC, Rapidi- tas, Spartaan, UVV, Volendam, Vriendenschaar, Zaandijk; B: Hercules, OSV, Stormvogels, TOG, Velox, WA, W'meer, West- Frisia. WFC, ZFC. District II, eerste klasse;: Ajax, DWS,' EDO, 't Gooi, HBS, Neptunus, RCH, SW, Vole wijekers, Xerxes, Tweede klasse A: CW, DCV, DFC EBOH, Leerdam, Overmaas, Sche- veningen, Unitas, UVS, VUC. B: Coal, DHC, Emma, Excelsior, For tuna, Gouda, HVV, ODS, Quick, RFC, Sliedrecht. Derde klas A: Alphen, GSV, HBC, HFC, Hillinen, RKAVV, Rooden- burg, Tonegido, TYBB en Wassenaar. Derder klas B: Blauw Zwart, BMT, Cromvliet, GDA. de Hollandiaan, HPSV. Pretoria, Texas. VDL. VCS. Derde klas C: Laakkwartier, LFC, Moordrecht, Olympia ONA, Postdui ven, RVC. VFC, VIOS, Westerkwar tier. District III eerste klasse: AGOVV Enschede, Ensch. Boys, Go Ahead, Heracles, Hengelo, NEC, Quick, Wa- geningen en Zwolse Boys. Nog is deze indeling niet defini- ief, want er bestaan nog steeds plan nen om grotere afdelingen, voor de eerste klasse te vormen, nl. of vier afdelingen van vijftien clubs, of vijf van twaalf. WATERPOLO De ZijlVitesse (Dames) 22. Beide zeventallen waren voor rust volkomen tegen elkaar opgewassen en alleen een klein foutje in de Zijl achterhoede was oorzaak, dat Vitesse de leiding kon nemen (01). In de tweede helft ging het voor de thuis club veel beter. Mej. Teyn maakte spoedig gelijk (11) en njadat T. Sjardin de Zijl zelfs een 21 voor sprong had gegeven, dachten wij reeds aan een goede overwinning. Fel beet echter Vitesse van zich af en met een ferm schot was de stand opnieuw gelijk (22). De Zijl 2Haarlem 3 22. Deze belangrijke kamp voor het kampioen schap (de Zijl had alleen van Haar lem verloren) werd voor onze stad genoten slechts een gelijk spel, waardoor de kans op een kampioen schap vrijwel is verkeken. De thuisclub begon heel goed en met een fraaie doorslagbal maakte Arbouw spoedig 10. Haarlem laat het hier niet bij zitten en fel wordt -er voor een doelpunt gezwoegd. Juist als Arbouw een tweede doelpunt scoort, heeft scheidsrechter Mooie- naar voor een overtreding gefloten en'kon dit doelpunt niet worden toe gekend. Nog voor rust weet de Haar- lem-midvoor eveneens met een door slagbal gelijk te maken (11). Gro te spanning bracht de tweede helft en juist als de Zijl een kans heeft ge mist, komt Haarlem vrij en is de stand 12. Geheel de Zijl komt nu opzwemmend naar voren' en maakt", opnieuw gelijk (22). Hoe de Zijl zich ook inspant, het einde bracht geen wijziging en is Haarlem prac- tisch gesproken, kampioen. De Zijl IV speelde eveneens gelijk, n.I. 11 tegen H.W.V. POSTDUIVEN „De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wedvlucht van oude duiven van Or- ans. In concours 26 duiven, afstand 3 k.m., gelost om 6.25 uur, aan komst eerste 13.15.15, laatste 14.37.2. l .tslag: 1. G. J. Struys, 2, 6 Adr. Vuyf, 3 H. v. d. Neut, 4 A. Middel koop en 5 Alb. van Leeuwen. het bedrag was uitgeput. Een serie aanvullende verdragen bleek niet voldoende om de nog resterende pe riode tot 1 Augustus te overbruggen. Verschiilende oorzaken hebben er toe geleid, dat de toegewezen con tingenten zo spoedig waren uitgeput. En een van de voornaamste daarvan is wel geweest de tussentijdse wis seling van methode. Was aanvanke lijk bepaald, dat centraal via het Centraal Bureau geleverdzou wor den, later werd dit systeem prijs ge geven en de individuele handel her steld, zodat de Duitse importeurs met hun Nederlandse collega's in contact konden treden, nadat zij de markt in het eigen land naar beho ren hadden afgetast. De behoefte van de Duitse markt behoefte ook aan de meer luxe producten bleek echter zó groot, dat de toegestane bedragen verdwenen als sneeuw voor ae zon. En thans, nu dc grote stoot koudegrondse groenten in de aanvoer is, zit de tuinbouw voor de catastrophale gevolgen. Want al moge het waar zijn, dat de tuinbouw, dank zij de toegesta ne export op Duitsland en het uitstekende tuinbouwweer vette maanden gekend heeft, nü zit bij in de magere maanden om dat zijn producten bij een ge sloten export op Duitsland voor een goed deel onverkoopbaar zijn. Men zegt vaak. dat het in de tuin bouw zó gaat, dat grote winst op be paalde producten de op andere pro ducten geleden verliezen moet goed maken, maar dat het de tuinder dooreen gen'omen goed gaat. Dit is schien wel voor de Tuinbouw in zijn geheel en voor de grote tuinders met een gevarieerd bedrijf, maar niet voor de kleinere, gespecialiseerde tuinders, die toch in aantal het over groot percentage uitmaken. En thans is het zelfs zó, dat de gespecialiseer de tuinbouwers van de koude grond de gevoeligeklappen krijgen, nadat de tuinbouwers van de kasproducten eenuitzonderlijk goed seizoen heb ben gehad. Met dat al is een groot gedeelte van onze tuinbouwproducten thans onverkoopbaar en moet worden doorgedraaid. De huisvrouwen heb ben het reeds gemerkt aan de daling van de prijzen. De meesten van hen zullen zich wel verwonderd hebben afgevraagd, waarom de daling zich niet verder heeft voortgezet. Dat komt. omdat de onverkoopbaarheid van de groenten op de veiling maar een schijnbare onverkoopbaarheid is. Onze groenten worden op de veiling niet tot iedere prijs ver kocht, maar tot aan een mini mum-prijs. En wanneer een par tij de minimum-prijs niet haalt, wordt zij „doorgedraaid", d.w.z. niet verkocht. Deze minimum prijs is geen door de overheid gegarandeerde prijs. Minister Mansholt heeft zich steeds ondanks herhaald aandringen van tuinbouwzijde tegen het leggen van een bodem-in-de- markt van overheidswege ver zet. Maar wat van overheidswe ge niet is gebeurd, is van parti culiere zijde gedaan. Dit betekent dus, dat de tuinbou wers ook voor hun doorgedraaide producten een minimum-prijs krij gen uit een pot, die door de tuin bouwers zelf gevoed wordt, doordat zij een zeker percentage van hun ontvangsten daarin storten. Maar deze minimum-prijs is zo laag, dat van enige winst geen sprake is. Met dat al worden grote hoeveel heden verse groenten doorgedraaid d.w.z. als veevoeder gebruikt of op de mestvaalt geworpen. En econo- maar ten dele waar en geldt mis- misch is dat wel te verdedigen. Of dat ook sociaal te verantwoorden is, is een andere zaak. Zolang er nog mensen in ons land zijn voor wie dit nationaal product nog te duur is, zolang moet er een systeem denkbaar zijn, volgens welk geen groenten op de mestvaalt te recht komen. (Inderdaad. De groen te-doordraaierij is sociaal bezien er gerlijk. En we mogen deze zaak niet alleen uit een oogpunt van econo mie bekijken. Red. L.Crt.) Natuurlijk is dit gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Reeds jaren, reeds decennia lang is het doordraai-sys- teem een probleem en een ergernis. Een probleem voor de overheid en de producent; een ergernis voor de consument, die desondanks zijn groenten duur moet betalen of niet kan betalen. En of er met de nodige ernst en durf in het verleden naar een mo- durf' in 't verleden naar 'n moge lijke en geschikte oplossing gezocht ker, de tuinbouwers brengen mil- lioenen en millioenen bijeen om zich tegen de geldelijke gevolgen van het doordraaien te verzekeren. Maar daarmede werken zij niet aap de oplossing van het probleem. Inte gendeel, daarmede bestendigen zij het juist. Indien zij de bijeenge brachte kapitalen eens zouden aan wenden om de op een bepaald mo ment niet verkoppbare groenten te conserveren o' te verwerken, mis schien zou de oplossing dan gevon den kunnen worden. En zo een op lossing niet mogelijk blijkt, dat de tuinbouw zich dan aanpasse aan de reële behoefte. Intussen hoopt en verwacht de tuinbouw, dat de opening van de oostgrens voor zijn producten defi nitief zal zijn. lO R G A N O VLEESVERGIFTIGING TE WATERINGEN. Door het gebruiken van gebraden vlees, dat een week oud was, is Maandagavond de heer J. A. van der Wilk in het Hippolytusziekenhuis te Delft overleden. De echtgenote van het slachtoffer, die eveneens in dat ziekenhuis is opgenomen, verkeert nog in zorgwekkende toestand. ZONDAGSFIETSVERBOD TE URE. Met het oog* op de Zondagsheili ging hebben B. en W. van Urk be sloten voortaan het fietsen op Zon dag in de kom van het dorp te ver bieden. „Trouw" JAN BEYK Rusthoflaan 29 Sassenheim soldaat le kl„ viert 21 Juli zijn 3e Ind. verjaardag te Garut (Java) De zon staat blakend boven de stad, de-stra ten zijn verlaten tijdens dit middaguur. Alles wat maar enigszins lopen of rijden kan, heeft zich buiten de stad begeven om in de bossen of de zee verkoeling te vinden. De werkzaamhe den zijn zoveel mogelijk gestaakt. Het is te warm om 4e werken. In een van de gebouwen van Leiden, (om juist te zijn het perceel Nieu we Rijn 52) kan men zich die luxe echter niet veroorloven. Het is daar als in een hoofdkwar tier van het leger tijdehs het voorbereiden van een veldslag. Evenals de hitte van het gevecht bijzondere voorzieningen vraagt, zo vraagt in dit „hoofdkwartier" de voorbereiding van de zomerkampen de medewerking van allen, die er mee te maken hebben. In het gebouw heerst een zonderlinge stem ming en activiteit. Gehurkt in een hoekje van de zaal zit een blonde jonge man. Naast zich een schotel met bruine lak. In zijn linkerhand een grote stroohoed van het model als tuinders gebruiken tijdens het werk op het land. Met een penseel strijkt hij de lak over de hoed en doet het stroogeel veranderen in bruin. Hier zijn de leidershoeden in de maak. Zij moeten medehelpen de sfeer van het kamp te verhogen. Het staat immers niet een hoge zije of een deukhoed in het kamp. Poor de geopende deur van de volgende, zaal klinken ruzie-achtige stemmen. Nieuwsgierig naderbijgeslopen merkt men, dat twee door drukke werkzaamheden verhitte gemoederen zich aan het ontlasten zijn. ,,'t Is niet waar, jij zou voor die gemellen zorgen. Het is vijf uur en die zaak is al geslo ten en morgenochtend om half acht moet die rommel naar Noordwijkerhout". Blijkbaar een fout in de organisatie. In de andere hoek van de zaal zit een jonge dame achter de schrijfmachine de laatste deel nemers aan het kamp op de lijst te plaatsen. Om er de goede stemming bij de twee kemphanen weer in te brengen, zingt ze op de maat van de machine: „Pak al je zorgen in een plunjezak en fluit, fluit, fluit Een zoveelste jongeman, kauwend als een Amerikaan op de eerste originele na-oorlogse Wrigley-kauwgum, komt met een oude scheeps- bel al luidend binnen. Weer een stuk van het servies en wat voor een de scheepsbel van H.M. „Sumatra". Waardiger geluid kan toch niet! Eindelijk is het dan zover, dat alle benodig de spullen in de vrachtwagen geladen kunnen worden om naar het kampterrein gebracht te worden. Hier wacht nog veel werk, voordat alles in gereedheid is gebracht om de jonge gasten te ontvangen. Daar komt een vrachtwagen ,vol geladen met jongens, het betonpad afrijden. Hij stopt voor de ingang naar het kamp, twee houten palen, waartussen een oranje spandoek bevestigd is. Het Oranjekamp is begonnen. Dertig knapen springen uit de wagen. Hun rugzakken en plunjezakken volgen. Groepjes kiezen en nu met de leider naar de tenten, welke aangeduid zijn met de namen Razende Bol, Krabbedijke, Huisduinen etc. Voor veel knapen is het voor het eerst van hun leven, dat zij in een tent zullen slapen. Zij bekijken angstvallig de harde grond en betasten het tentdak, uit vrees, dat bij een flinke regen bui de tent zich als een vergiet zal gedragen. Nu vlug de persoonlijke bagage uitgepakt, de dekens uitgerold en tot slaapzakken gemaakt en de tent is klaar om te gaan slapen. Even pro beren hoe het ligt. Hier nog een kuiltje voor de heup maken, daar een hinderlijke tak on der het grondzeil verwijderen, stiekum de de kens van de buurman een eindje opschuiven en alles is O.K. De Staf heeft zich in deze bedrijven in de staftent teruggetrokken en wisselt de eerste indrukken over de kampen uit. Nadat de jon gens een uur gelegenheid hebben gehad hun tenten in orde te brengen, traden staf en jon gens aan rondom de vlaggemast. Het rood-wit- blauw gaat de lucht in en in het gebed vragen veertig mensen om Gods zegen over hun kamp. Enige korte instructies en raadgevingen, een saluut en het kamperen heeft officieel een aan vang genomen. Het is ondertussen 6 uur ge worden ,tijd voor het avondeten. De kok heeft een stapel boterhammen doen vervaardigen, die niet mooi meer is. Een duinpan dient als eetzaal en de grond als tafel. Mokken vol thee verge makkelijken het slikken en weldra zien we de kok met grote ogen van verbazing kijken naar de steeds meer slinkende voorraad. Voor de eerste kampavond staat een duin- en strandwandeling op het program. Terwijl de jongens aldus hun omgeving gaan verkennen, komen de burgers uit de omgeving opdagen, nieuwsgierig naar de plaats, waar die vracht wagen met jongens geland zal zijn. Het kamp geeft een aardig gezicht. Als met kwistige hand neergestrooid staan twaalf voormalige legerten ten verspreid tussen en op de duintoppen rond om de vlaggemast. De grootste tent, gemerkt met een houten kruis, dient als kapeltent voor het opdragen van het H. Misoffer. Bij de in gang van het kamp, vlak langs het betonpad, dat de verbinding vormt met de buitenwereld, bevindt zich het domein van de kok. Een echte kok; dik als alle koks zijn van het vele proeven en voorzien van een grote koksmuts. Terwijl wij hem passeren, staat hij op een groenten- kistje (anders kan hij er niet bij) met een grote spaan te roeren in de ketel van een militaire veldkeuken. De koksmaat klooft een oude si- naasappelkist tot brandhoutjes. Links van de veldkeuken staat een geheimzinnig apparaat op wielen, voorzien van kranen en slangdn. Dit blijkt bij nader inzien een militaire watertrailer te zijn, waarmede de watervoorziening van het kamp geregeld wordt. Zoals een goed gastheer betaamt, nodigt de kok de bezoekers uit tot het drinken van een kopje koffie. Na kennismaking over en weer en een babbeltje in de maneschijn, horen we in de verte de jongensstemmen, die ons de terug komst van de knapen aankondigen. De stem ming is goed. Vrienden hebben elkaar gevon den. Honderduitpratend over de eerste indruk ken van het kamp en zijn omgeving passeren zij ons op weg naar de vlaggemast, waar na het drinken van een kop koffie de eerste kampdag besloten wordt met het neerhalen van de vlag en het bidden -van het avondgebed. Nu naar de tenten, waar petroleumlampen zorgen voor verlichting. Hier is het een reuze kabaal. Schoenen en kledingstukken vliegen heen en weer. Hartelijk wordt er gelachen om Piet, die bjj vergissing de pyama van zijn jongste broer heeft meegenomen en nu „op hoog water loopt". Grote hilariteit ontstaat er als de tentgenoten van Jan bemerken, dat zijn zorgvuldig in een papieren zak opgeborgen bra- menoogst in zijn rugzak is uitgeperst tussen zijn kampverschoning. Eindelijk, na herhaalde waarschuwingen en dreigementen van de staf, wordt het rustig in de tent. Naast de regelma-; tige ademhaling van de slapenden klinkt af en toe een geeuw van een, die tevergeefs op het bezoek van Klaas Vaak ligt te wachten. Zijn buurman vormt een pracht spelobject. Met een grashalm, die tussen het grondzeil en de tent tevoorschijn komt, kietelt hij in de neusgaten van zijn slapende tentgenoot, totdat plotseling een hand van onder de dekens te voorschijn schiet en hem een draai om zijn oren ver koopt. „Oog om oog, tand om tant" is de wet van de rimboe en, als er ooit een wet nauw gezet is toegepast, dan is het deze. De hele tent is klaarwakker. De tentleider pakt de dader in zijn pyamakraag en plaatst hem onder toezicht van de kampleider by de vlaggemast onder de blote hemel. Een kwartiertje in de stille een zaamheid van de nacht werkt weldadig op de rust en de slaap van de knaap, zodat ook deze, na op zijn plaats tussen de jongens te zijn aan geland, in vaste slaap valt. Nauwelijks schiet de eerste zonnestraal van de nieuwe dag over de duintoppen en heeft de haan van de naburige boer kans gezien om te kraaien of het eerste hoofd verschijnt uit de tent. Deze verschijning is echter nog harde noodzaak. Een jong plantje naast de tent krimpt ineen van de plotseling neerdalende dauw. Het is nu echter gauw gedaan met de rust. De na tuur ontwaakt, ditmaal gewekt door een der tigtal knapen, die een rondedans uitvoeren om de tenten. Langslapers worden hardhandig tot de bewoonde wereld teruggebracht. Met ver warde haren verschijnt het hoofd van de kamp leider vanuit zijn tent. Al kunnen de jongens met een paar uur nachtrust toe, vier uur in de ochtend is hem toch te vroeg om de nieuwe kampdag te beginnen. Maar ja, hoe goed de jongens het ook menen, de Hopman wordt geen rust meer gegund. Als het dan om half zeven aantreden is voor ochtendgymnastiek heeft me nige knaap reeds een paars gezicht van het bramensnoepen. Bovenbroek aan over de zwembroek, handdoek in de hand, zo rennen de jongens naar zee. Hier nog een pracht verto ning, Afgesproken, dat alle tegelijk, na het startsein, de zee in zouden rennen. Dat velen niet verder kwamen dan hun enkels lag niet aan de branding, want die was er niet. Vandaag is het Zondag. Het geïmprovisieerde altaar is keurig versierd met veldbouquetten. De kaarsen flikkeren in'de wind. De Aalmoe zenier maakt zich klaar, geholpen door de misdienaar. Tent voor tent komen de jongens naderbij. Gezamenlijk wordt het ochtendgebed gebeden. De H. Mis begin*, omlijst door het koorgezang van zeemeeuwen en andere vogels. De priester preekt over Gods goedheid. Hoe ge makkelijk beseffen wij die goedheid en Gods almacht, als wij rondkijken in onze kerk, over koepeld door een stralend blauwe heftiel en gesierd met de zuiverheid van de natuur. Nadat de tenten opgeruimd en de dekens ge lucht zijn, heeft de kok de havermoutpap ge reed. Dik suiker en smullen maar. Vandaag is het Zondag. Kalmpjes aan dus, behalve voor de kok, die zijn Zondagsmaal maar niet klaar kan krijgen, omdat de schoorsteen van de kachel niet wil trekken. Uiteindelijk met man en macht het eten gaar blazen, 's Avonds tijdens het kampvuur een waarschuwing van de poli tie. Patiënten uit St. Bavo ontsnapt. Weest op Uw hoede. En jawel hoor/ de andere ochtend na de vlaggeparade een radeloze kok, die, zo hard als zijn korte beentjes en dikke buik het toelaten, druk armenzwaaiend en onverstaan bare kreten uitstotend, het kamp inrent in de richting, waar de staf zich bevindt. Een glaasje water was nodig om de kok uit zijn woorden te laten komen. Hortend en stotend komt het hoge woord eruit: de zo juist schoongemaakte sperciebonen zijn onder de handen van de kok weggehaald door rcvee in lange witte klederen gehulde individuen. De noodbel wordt geluid en een klopjacht ingezet. Het leek of de duivel er mee speelde. Telkens op een andere duintop fladderden witte gedaanten. De vijand werd in de richting van het strand gedreven, waar de zee de verhitte gemoederen tot normale pro porties terugbrengt, zodat van de geesten nog alleen de opper en de vaandrig overblijven, die rillend en bevend uit hun wit omhulsel tevoor schijn komen. Het leven gaat nergens zo snel als in een kamp. De door Olympische spelen vermoeide spieren komen nauwelijks tot rust. Bramen zoe ken, zwemmen, voetballen, wandelen, sporten en weer opnieuw. Af en toe een kernachtige uitspraak: „Als je nu niet maakt dat je weg komt. zal ik je een schop onder je achterste geven, dat je ruggegraat door je schedel steekt. Dan maak ik een kapstop van je". U ziet, het kamp is heel comfortabel. Zelfs de film van „Jongensstad" is er op een avond gedraaid om hun Amerikaanse collega's tot voorbeeld te nemen. 't Is Woensdag. Een grote vrachtwagen komt tot voor de ingang van het kamp gereden. Kis ten met boterhammen worden ingeladen. De jongens stappen in en daar gaat het in de richting Rotterdam. Een bezoek aan de havens, aan de onderzeebootdienst, een diner in de Beurs en tot slot een film over „Onze Marine". Voldaan keren allen 's avonds weer in het kamp terug. Nu zijn de dagen helemaal niet meer tegen te houden. Snel wordt het Zaterdag na eerst nog een speurtocht naar ondergestoven steden (bunkercomplexen) ondernomen te hebben. Voor alle veiligheid zijn noodrantsoenen ver s-trekt in de vorm van een pakje zelfrijzend bakmeel, een stukje boter en een fles drink water. Op strand aangespoeld hout dient als brandstof, een deksel van een munitiekist als koekepan en met zeewater ter vervanging van de leeggelopen flessen drinkwater wordt het beslag voor de pannekoeken gereedgemaakt. Dan is het Zaterdag geworden. De bagage wordt ingepakt, het kampterrein in zijn vorige staat gebracht, de tenten opgevouwen, een laat ste zeebad, een dank aan God en een vaarwel en tot weerziens. Het kamp is ten einde. Ge bruind door wind en zon keren dertig knapen weer in Leiden terug. - Lezers en lezeressen, dank zij Uw medewer king is dit kamp in 1948 werkelijkheid geweest. Hoe? Door het kopen van „DE RIJNPOST". Evenals U verlangen dit jaar weer twee hon derd vijftig jongens naar hun vacantie. Wilt U hen helpen weer zo te genieten als vorig jaar? Nog geen één duizendste procent van Uw va- cantiekosten bedraagt de verkoopsprijs van „De Rijnpost", zijnde één kwartje, terwijl U allen ons er een heel eind mee op streek helpt, want: vele kwartjes maken vele guldens. Kunnen wichelaars aardstralen opsporen Wij meenden, dat bovenstaande vraag vanzelfsprekend bevestigend moest beantwoord worden. De heer Van der Tweel, verbonden aan de Technische Hogeschool te Delft, denkt er blijkbaar anders over. „Op het laboratorium van prof. Clay heb ik vele malen twee nogal op de voorgrond tredende wichelaars op de proef gesteld op de aanwezigheid van de vermogens om aardstralen op te sporen, die zij beweerdèn te bezit ten. Ik ben tot een volkomen nega tief resultaat gekomen", aldus de heer L. H. van der Tweel, assistent op het natuurkundig laboratorium van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, in een gesprek met het A.N.P. De heer Van der Tweel voegde daaraan toe: „Over de prestaties van een derde, zeer bekende aardstralen- specialist heeft een commissie van vooraanstaande natuurkundigen in dertijd een vernietigend rapport ge schreven. In het laatste geval stonden de rapporteurs, zoals dat ook bij ons het geval was, geen van allen afwij zend tegenover deze zaken. Mijn ad vies aan hen, die maar al te gretig geloof hechten aan de beweringen der aardstralenspecialisten is: laat u niet bang maken en besteedt uw geld op nuttiger wijze. Misschien zal een onderzoek, dat, waarschijnlijk van officiële zijde, bin nenkort zal worden ingesteld naar de aardstralenkwestie licht werpen op dit duistere terrein." Het onderzoek naar de vermogens van wichelroedelopers om water op te sporen achtte deze assistent van pt-of. Clay veel meer de moeite waard. Op 19 en 22 Juli a.s. vertrekken respectievelijk de „Volendam" en de „Tabinta" met emigranten naar Canada. Deze twee schepen zijn de laatsten, die dit jaar emigranten naar Canada zullen vervoeren. In verband met de gevorderde werk zaamheden op de landbouwbedrijven is het niet wenselijk, dat in de na zomer nog mensen vertrekken. Thans worden de voorbereidingen getrof fen, om in het voorjaar 1950 weder om een respectabel aantal emigran ten de gelegenheid te bieden naar Canada te emigreren. Op 11 Juli j.l. vertrokken vanuit Antwerpen 70 personen naar de Ka tholieke boerenkolonie de Fazenda Ribeirao. Het ligt in de bedoeling, dat in de loop van dit en het vol gend jaar nog meerdere groepen zullen vertrekken naar de kolonie. Teneinde de overgang vanuit Ne derland naar Brazilië te vergemak kelijken, wordt zoveel mogelijk de gelegenheid geboden, de ongehuw- den een paar maanden op het Ka tholieke Emigratiecentrum Chateau d'Artigues in Zuid-Frankrijk te doen verblijven, teneinde hun bekendheid te geven aan nieuwe levensverhou- öingén etc. Nederlandse deskundigen in Frank rijk spreken eenstemmig als hun oordeel uit, dat Z.W. Frankrijk, met name de omgeving van het Chateau d'Artigues, goede kansen biedt voor Nederlandse boeren en tuinders. Als middelpunt van een goede emigratie naar Z.W. Frankrijk bewijst het Cha teau d'Artigues onmisbare diensten. In verband met de eventuele mo gelijkheid, dat militairen, die demo biliseren, rechtstreeks uit Indië naar Australië of Nieuw-Zeeland kunnen vertrekken, wordt voortgewerkt aan de voltooiing der Katholieke Emi gratie-organen in genoemde landen, opdat zij bij de plaatsing en nazorg behulpzaam kunnen zijn. Last van zenuwen? Mijnbardt'a Zenuwtabletten helpen U er overheen. IN DEN HAAG 25% MEER AUTO'S EN 20% MINDER FIETSEN. De verkeerstelling van 20 en 21 April heeft voor de Residentie ver rassende resultaten opgeleverd. Gezegd kan worden dat het auto verkeer in Den Haag, vergeleken met 1937 met ongeveer is toegenomen. In 1937 namelijk was het totaalcijfer passerende motor-voertuigen, op 138 telpunten 419.735. In 1949: 524.081. Het rijwielverkeer is vergeleken bij 1937 met 1/5 afgenomen. Op 136 tel punten passeerden in 1937 namelijk 1.539.947 fietsers. In 1949 passeerden er 1.244.343. Voor Den Haag ligt het hoogste verkeerscijfer wat het motor-ver- keer betreft, blijkens de pas verkre gen gegevens, niet in het centrum van de stad, maar op de z.g. in- en uitvalswegen. Aanvankelijk was de rijksverkeers weg Den Haag-Rotterdam de meest bereden weg, doch de telling heeft uitgewezen, dat thans de weg Den HaagLeidenAmsterdam de supre matie voert. Met 76 pet. is het ver keer op deze weg toegenomen, terwijl het verkeer op de weg Den Haag Rotterdam slechts met 38 pet. toe nam. Het verkeer op de weg Den HaagUtrecht nam met 54 pet. toe, dat op de weg Den HaagWestland met 34 pet. Het Haagse wagenpark staat thans Weer op het niveau van 1937. Met dien verstande, dat de vrachtauto thans veel meer gebruikt wordt dan vroeger, doch het aantal personenauto's het getal van de in 1937 gebruikte auto's nog niet heeft bereikt. De grootste verrassing leverde ech ter de telling van de fietsers op. Wel bewegen zich nog dagelijks een en een kwart millioen wielrijders over de Haagse wegen, maar de intensiteit is toch met 20 pet. gedaald. Omtrent de oorzaak hiervan tast het bureau van statistiek en voorlichting voor alsnog in het duister.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6