Wie zag ooit een dondernacht over de vlakte Coppi wint en wordt driemaal eerste De Kaagweek ging voorbij WOENSDAG 20 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ZOMERSE RAADGEVINGEN Tamme gevaren en woeste romantiek in de steppen van Holland IN HET GRIJS VERLEDEN MAAK TEN in de Duin- en Rijnstreek troepen wolven het reizen nacht onveilig, terwijl men bij zijn wandelingen altijd bedacht moest zijn op de zacht-behaarde omhelzingen van bruine beren of een por in je achterste van wilde zwijnen. Tussen de ruige bossen waarvan nog de namen van Hazers-, Zoeter-, Rijnsa ter- en Gelderswoude herinneren lagen uitgestrekte moerassen, waarin koppels oer-ossen of wisenten graas den, die de toerist veiligheidshalve ontweek. Menselijke nederzettingen waren schaarsen. in plaats van er zijn bedje gespreid te vinden, mocht men wel in zijn handen wrijven als men met onze aartsvader-in-den-bloe- de had kennis gemaakt en er heel huids was afgekomen. PR ZAT DUS MEER „MUZIEK" in het toenmalige toerisme, en, wanneer er nog iets van het wilde Germaanse bloed door zijn aderen stroomt, heeft de moderne mens naar die verre melodie van heimelijk heimwee. Wie kris-kras eigen land bereist, beloopt toch nog wel de kans op ongetemde wederwaardigheden met de tamme" nazaten van wolven, die als boeren-hofhondert een winkel haak in broek en kuit bijten en van wisenten-afstammelingen, die met de horens omlaag en hol geloei gaan meten, wie het hardste lopen kan. Dat beleefden we enige Zondagen geleden nog in de buurt van Benschop een bezadigd en vredig boerendorp in de Loopikerwaard, iets voor ken ners en fijnproevers! waar we op een weg, die niet meer dan een koeienpaadje was, in een rwnder- harem belandden, waarvan de sultan thuis was. Een onervaren iemand, een „teervoet" in de steppen en pampa's van Holland, zou in de waan verkeerd hebben, dat de stier hem vriendelijk gezind was. Het beest loeide zacht en vergenoegd en deed enige lome stap pen, als ter nadere begroeting. In de huichel-taal der stieren-diplomatie echter belezen, sprongen we ijlings op de fiets en baggerden naar het eerste het beste damhek. De oer-os op een sukkeldraf achter ons aan. Ter nauwer nood wisten we de fiet sen over het hek binnen te halen en staken, eenmaal in veiligheid, onze tongen uit. Het zou echter een hache lijk ondernemen zijn geweest, als de stier in volle woede en volle vaart was ontbrand. Bij zo'n grasbaan-wie- lerwedstrijd fiets je een spurtende stier niet voor! Een practische zomerse RAADGEVING voor tourisme in de Hollandse prairieën: zet nooit een tent neer of probeer nooit een mid dag-dutje te doen in een weiland, waar vee loopt, ook al ligt de kudde een paar kilometer ver te soezen. Koeien zijn zachtaardige dieren, maar ontstellend nieuwsgierig, evenals ooien. De rammen scheppen er een begrijpelijk behagen in met hun har de kop te stoten. Paarden worden le vensgevaarlijk, wanneer ze een mens het kruis toedraaien; vele paarden hebben 't land aan kleine kinderen, die zij een aai met hun voorpoten willen geven. De getemde wilde zwijnen zijn ongevaarlijk, maar ver nielzuchtig. NJOG EEN practische zomerse raad- geving, speciaal voor stadsbewo ners niet overbodig: de boeren-bevol- king is zeer vriendelijk en voorko mend, maar, vooral in de nabijheid van de grote bevolkings-centra, niet erg op stedelingen gesteld. Daar heb ben zij, helaas, reden toe In het hooi land lopen, achter de koeien jagen, hooihopen uit elkaar raggen, zonder te vragen op het erf komen, ja zelfs huis of stal binnengaan, uit de hoogte doen en je'en en ji.i'en, zonder toe stemming in het land tenten bouwen of gaan zonne-branden en pic-niccen, al deze vrijpostigheden en brutali teiten zijn de boeren een doorn in 't oog. Boeren zijn fatsoenlijke mensen, die fatsoenlijk behandel^ willen worden. Een stedeling, die met boereij, op goede voet staat, komt al spoedig tot de ervaring, dat hij meer van de boe ren dan de boeren van hem te leren hebben. Maar dat zij stof voor latere beschouwing. IS UIT ONS LAND sedert de tijd der Batavieren en Kaninefaten de romantiek van het gevaar wel niet geheel, maar toch vrijwel verdwenen want bijna alle honden en stieren liggen teleurgesteld aan de ketting één verschijnsel van woeste pracht is nog precies zo ongetemd als toen onze aartsvader in dieren-huiden op de beren-jacht toog. De vacantie- gangers van vorige week hebben vol op kunnen profiteren van het oer- geweld van de donder: diepe en door des werelds gronden bauwt zijn bulderend barstgeluid. (Gezelle). Het is buiten de gewoonte bij zwaar weer met wijwater het huis te zegenen, maar of dat in steden al gemeen gebruik is? Ons geboortehuis stond hoog en eenzaam in de vlakte, prijsgegeven aan de brullende blik sem; dan voelt een mens zich heel kleintjes. In een stad is een onweers- Gedurende de lange afdaling van deze col reden Lauredi en Pasquini zich los en te Cesana Torinese had den zij 15 sec. voorsprong. Ze wer den spoedig achterhaald, maar nu ontsnapten Keteleer en Ricci, bij wie zich later Pezzi voegde. In de buurt van Susa (55 km), had Pezzi de twee anderen achter zich gelaten. Hij passeerde het dorpje met 40 sec. voorsprong op Keteleer en Pezzi, en 2 min. 15 op het peloton. De eerste hellingen van de Mont Cenis werden Keteleeg noodlottig. Hij zakte af en werd in het kop groep je vervangen door Geminiani (Frankrijk A) en Tacca (lie de France). De twee Fransen wisten vervolgens Ricci en Pezzi te lossen en op het hoogste punt van de col kwam Taca het eerst door mgt een y. lengte voorsprong op Geminiani. Bijna 2y minuut later passeerde een peloton met Bartali, Marinelli, Coppi, Apo Lazarides en Ockers, die op 10 seconden gevolgd werden door een ander groepje, waarbij zich o.m. Dupont bevond. Over een afstand van 10 km ging het nu omlaag naar Lanslebourg (92 km) en toen pre senteerden zich de eerste glooiingen van de Iseran. Te Bonneval, 1835 meter hoog en 15 km van de top, kreeg Geminiani last van zijn derail- leur, zodat hij Tacca moest laten gaan. Was het weer bij het vertrek uit Briangon niet slecht geweest, thans liet het veel te wensen. Het was ijskoud en er stond een harde tegenwind, die de renners ten zeer ste hinderde. Vier kilometer bene den het hoogste punt had Tacca meer dan drie minuten voorsprong op een groep van 7 renners, te we ten Coppi, Bartali, Marinelli, Robic,. Ae'schlimann, Ockers en Dupont. He laas kreeg hij op het kritieke mo ment, nog slechts enkele honderden meters voor de mijlpaal, een lekke band, die hem niet slechts enkele kostbare minuten deed verliezen maar 'hem ook een morele opstopper gaf. Het gevolg was, dat hij het hoogste punt wel als eerste paseser- de, maar dat zijn voorsprong van 3 a 4 minuten geslonken was tot 30 seconden op Coppi, die zijn compag nons gelost had. Op 45 seconden volgde Robic, op 1 minuut Bartali en Ockers. Daarna kwamen nog tal van andere renners wier onderlinge positie weinig verschilden. Over een afstand van 47 kilome ter daalde men nu ononderbroken tot Seez (172 km) dat 1800 meter lager ligt. Onderweg had een her groepering plaats en te Seez was een peloton van 13 man gevormd onder wie Coppi, Bartali, Ockers, Taca, Apo Lazarides en Robic. Met een achterstand van ruim 4 minuten passeerden Mathieu, Cogan, Sciardis en Geminiani. De laatste hindernis, ae 30 km lange hellingen van de kleine St. Bernard, moest nu geno men worden. Men was 35 minuten achter op het tijdschema. Bij het bestijgen van de kleine St. Bernard was Tacca de eerste, die na een lekke band, het contact met de groep verloor. Op hetzelfde moment nemarreerde Apo Lazarides. Coppi sprong onmiddellijk aan zijn wiel, terwijl Bartali zich rustig liet los rij- bui alleen maar lastig. Buiten de stad I (jen om 100 meter verder in een daarentegen, in de vrije natuur, is sprint het gat te dichten. Niet lang bet opkomen, uitbarsten en wegdrij-| hierna voegde De Mulder van de ven van een zware bui een schouw spel van onheilspellende grootsheid. Wie nu vlak bij huis een vacantie- ervaring wil meemaken, die hem zijn leven lang zal heugen, moet eens bij het broeien van onweer stad en dorp verlaten en op het land in een vee schuurtje de bui afwachten. „De Schoolmeester" kan nu wel klank-nabootsen: En er ontstaat zulk een vervaarlijk rommelen van de donder, dat men een honderd ton turf meent te hooren, rollende van de zolder naar onder. Het naderen van een fikse donder bui gaat met zulk een ontzagwekken de majesteit gepaard, dat de eenzame in het veeschuurtje alle lust tot ginne gappen vergaat. GE WILT ZWITSERLAND met zijn ijsbergen zien? Daar in de Weipoort of op het Paardenkerkhof of waar óók aanschouwt ge een berg massa in kristallijnen toppen, in blauwende kloven en albasten wan den, een Alpen-keten, die langzaam voorwaarts schuift met spitsen veel hoger dan de Mont-Blanc. Sommige „donderkoppen" bereiken een hoogte van 8000 m. In die machtige bergke ten huivert verweg de donder als een getergde leeuw. De gehele natuur is lamgeslagen en klam van verwachting, als een floers voor de zon trekt en het on weer „zijn reusachtige ravenvleugels ontvouwt" August Webbelt). Nie mand heeft zo natuur-getrouw als de boerenzoon Kees Meekel in „Volk van Holland" beschreven het uitbarsten van een donderbui in de nacht: „Fel ler en feller schiet het licht in de verte en harder rijdt de donder met zijn zware stroeve karEn de blik sems snijden door het duister, als zwaarden of als geesels, en de don derstem stoot en rekt zich uit in gol vende slagenheel, heel lang-uit of heftig kwaad kort-af als met een vloek. En als een paard dat in de voor jaarswei wordt gelaten het staat roerloos stil een wijl, den kop om hoogen plots springt het op als met een ruk". zo barst het nood weer los. „Dan is de lucht één wild geluid van opstand en rumoer en vuur is een groot veld, waar 't strijdt oorloogt in woede razernij. En de groen-blauwige bliksem zigzagt door het duister, wijd-lichtend, en toont de aarde omlaag krimpnietig van horizont tot horizontOf ze slaat als een spere recht-neer, en dadelijk knettert de donder, dreu nend over het dak, Zuigend vol gol ving van bewogen luchtstroom, dat de ruiten rillen van huis en hut". Dan kan het gebeuren, dat het brandend inslaat in een huis. „Maar de bliksem slingert door de rood- betrekkende lucht boven de vlam men als een blauw-nijde spotter nij, en van de donder schalt en schatert de woeste lach Wie zag ooit een dondernacht over de vlakte?" Tot besluit van deze enkele citaten: Ge wilt in de vacantie wilde roman tiek en grootse natuur-taferelen? De zer dagen nog werd een prachtige kans geboden vlak bij huis en kosteloos. v. P. DE TOUR DE FRANCE 1MA DE AFMATTENDE strijd van Maandag verschenen de 62 overge bleven renners gistermorgen om 6 uur 50 aan de start voor de rit van Briangon naar St. Vincent d'Aosta. Bartali, de drager van de gele trui, ging onmiddellijk naar voren en bleef daar tijdens de klim naar de col yan de Mont Genèvre, welke hij als eerste passeerde vóór Robic. Er werd vrij kalm gereden, want de favorieten spaarden zich voor de grote hindernissen die gisteren op het program stonden, de Iseran en de kleine Sint Bernard. Een woord van hulde aan bestuur, wedstrijdcomité, starters en nog zo vele anderen, die de zeilers ten gerieve dagen lang bergen werk verzet hebben en waardoor zij allen zeker de dank van de telloze water- sporliefhebbers verdienen. Een woord van hulde ook aan de vele deelnemers en deelneemsters, die zoveel in hun vermogen was, weer van interessante watersport hebben doen genieten. Hulde ook aan de tijdelijke bevolking van de Kaag die op sportieve wijze hebben meegeleefd met de wedstrijden en mede gezorgd hebben 't is wel eens anders geweest! voor 'n vlot verloop der wedstrijden. Dank zij onze „kappie" Roelandse konden we ook ditmaal de „belangrijkste" wed strijden volgen. Het is natuurlijk niet doenlijk alle wedstrijden te vol gen en ieder deelnemer vindt „zijn" klasse natuurlijk het belangrijkst. Maar, dat is natuurlijk betrekkelijk en het zal wel nimmer mogelijk zijn ieder volkomen te bevredigen. Rest ons tensotte nog een en an der te vermelden over de wedstrij den van de laatste dag. Zoals wij gisteren nog mededeel de was er in de HollandFriesland- Regenboogwedstrijd een protest lo pend van Alberda tegen Hofland. Dit protest 'n bakboord-stuurboord- kwestie we^d toegewezen, waar door Hofland uitgesloten werd, het geen tot gevolg had, dat de Holland- zeiler werd uitgesloten en Friesland de laatste wedstrijd won met 29.1 pnt tegen 26 pnt. Het eindresultaat bleef desniettemin een Hollandse ze ge van 101.362.1 pnt., zodat de Hollandse Regenboogzeilers voor de vierde maal na de bevrijwing de wis selbeker gewonnen hebben. In de 12 M2 klasse heeft Laagwa- ter inderdaad op de hoofdprijs beslag gelegd, doch Sj. Kraan weerde zich ook nu geducht. Met Kremer als eer ste, werd Kraan tweede en Laag- water kwam op de vijfde plaats. In de Valkenklasse A werden C. Belgische B-ploeg zich bij het drie tal en ook Marinelli zat spoedig aan Bartali's wiel. Toen Coppi deze ge vaarlijke concurrent zo dicht bij zich zag, reageerde hij dadelijk en hij zette een tempo in als gold het een eindsprint. Alleen Bartali was in staat te volgen en binnen korte tijd reden beide Italianen alleen. De top van de 2188 m hoge kleine St. Ber nard werd het eerst gepasseerd door Bartali, twee lengten voor Coppi. De Mulder had hier 2 min. 47 sec. achterstand, Marinelli 3 min. 30 sec. en een groepje, bestaande uit Apo Lazarides, Ockers, Diederich, Aesch- limann en Goldschmidt 6 min. 43 sec. Robic, die een kettingdefect had ge had, lag op bijna ly minuut. Van de top tot aan de finish te St. Vincent Aosta, een lange afda ling van bijna 60 km en voor het grootste gedeelte over Italiaans grondgebied, werd het een ware triomphtocht voor de campionnissi- mi. De gehele weg larngs stond op elke muur, op elk huis met grote witte letters geschreven „Viva Cop pi", „Viva Bartali", „Viva Binda". Bartali werd evenals Maandag kort voor de eindstreep het slachtoffer van een bandbreuk maar nu kende Coppi geen genade, hij ging alleen door en won met vier minuten voor sprong. De etappezege leverde hem de gele trui. Het is een dag geweest met veel pech. Vooral Kubler en Camellini hadden nog al eens narigheid met banden en derailleur. De Italiaan Peverelli werd bij een valpartij op de helling van de Iseran zodanig ge wond, dat hij dadelijk naar het zie kenhuis van Val d'Isère moest wor den vervoerd. De uitslag werd: 1. Coppi 9 uur 8 min. 43 sec.; 2. Bartali 9.13.43; 3. Robic 9.19.43; 4. Ockers; 5. Marinelli; 6. De Mulder; 7. Dupont; 8. Aesch- limann; 9. Goldschmidt allen dezelf de tijd als Robic; 10. Apo Lazarides 9.23.22. Het landenklassement na de 17e etaüpe luidt: 1. Italië 351 uur 39 min. 11 sec., 2. Frankrijk 353.16.44, 3. de France 353.21.48, 4. West-Noord 353.25.33, 5. Luxemburg 353.26.36, België A- 353.45.24, 7. België B. 354.22.04, 8. Zuid-Oost 356.05.01, 9. Zwitserland 256.05.38, 10. Centraal- Zuid-West 359.03.07. Italië B is niet geklasseerd aange zien de ploeg nog slechts uit twee man, Magni en Ausenda, bestaat. Het algeméén klassement is: Coppi 116 uur 49 min. 48 sec., 2. Bar tali 116.53.41, 3. Marinelli 117.01.56, 4. Ockers 117.08.00, 5. Robic 117.10.58, 6. Dupont 117.13.36, 7. Magni 117.17.20, 8. Apo Lazarides 117.20.28, 9. Gold schmidt 117.26.12, 10. Cogan 117.38.06, 11. Kubler 117.45.23. Opgegeven hebben: Peverelli (Ita lië B), Massal (Centraal Zuid-West) en Fachleitner (Zuid-West). Na de 17e etappe luidt het klasse ment van de grote bergprijs: 1. Coppi 60 pnt., 2. Robic 48 pnt., 3. Bartali 47 pnt., 4. Apo Lazarides 45 pnt., 5. Lucien Lazarides 23 pnt., 6. en 7. Ockers en Tacca beiden 16 pnt., 8. Cogan 13 pnt., 9. Kubler 12 pnt., 10. en 11. Brule en Marinelli beiden' 11 pnt. Van Wijk en Vrolijk winnen resp. Draken-en Regenboogwedstrijd ^E LAATSTE DAG van de Kaagweek mag zeker niet het minst ge slaagd heten. Er stond de gehele dag een behoorlijke bries, slechts in de middag na een laatste flinke stortbui wat afflauwend, maar daarna weer aardig toenemend. Zo kon de sluitingsdag van de Kaag ijpg heel veel goed maken en als het slot goed is dan is „het leed van het welis waar mooie, doch windstille weer" gauw vergeten Goed besluit van sportief zeilevenement WIELRENNEN ROND HET IJSSELMEER. De Amsterdamse Sportclub „De Germaan" organiseert Zaterdag en Zondag een tweedaagse etappewed strijd, welke rond het IJssehheer leidt. Naar wij vernemen zal de vol ledige selectieploeg der N.W.U. hier aan deelnemen, zodat men Zaterdag als er om 12 uur in het IJ-bos (Am sterdam-Noord) gestart wordt, o.m. kan zien vertrekken: Faanhof. v. Breenen, Jac. de Groot, Petrie, Duijf, La Grouw, Donker, v. Roon, Vos, Wagtmans, Geluk en vele anderen. De eerste etappe gaaf van Amster dam naar Steenwijk, waar Zondag om 12 uur gestart wordt voor het tweede gedeelte. De finish is aan de Bosbaan, waar de renners omstreeks 16 uur worden verwacht. Swift-Combinatie. Donderdag avond om 7 uur vertrekken A- en B-klasse voor een traningsrit over 40 K.M. Nauta, E. J. Hoppe en T. Beeuwkes gisteren eersten in hun afdelingen, maar de hoofdprijs viel ten deel aan de Alkmaarder S. v. d. Meer. Hoppe volgde als goede tweede met slechts 7 punten verschil. Koos. de Jong toonde zich ook op de laatste dag weer de beste in de Olympiajollenklasse. Na aanvanke lijk op de derde plaat te hebben „ge legen" kwam hij steeds meer naar voren om uiteindelijk voor de vierde maal in successie als overwinnaar tc eindigen een prestatie, welke slechts door F. Drontmann in de Pampus- klasse B werd geëvenaard. De beker der gemeente Alkemade, vow de B-klasse der 16 m2 Eenheids klasse beschikbaar gesteld, werd ver overd door de Hagenaar Kreulen, die gisteren voor de weede maal ook op de eerste prijs beslag legde. De strijd in de Drakenklasse bleef tot het einde toe spannend, want v. Wijk en Verduyn hadden tot de laatste wedstrijd beiden 51 punten, terwijl Vollebregt en v. Duyl met 47 punten volgden en dus evenmin kansloos waren. Gerrit v. Wijk lag nu in afd. I aan de kop en hij meen de, dat Verduyn in de tweede groep de leiding had. Doch hier had Boers- ma uit Alkmaar voor 'n verrassing gezorgd door de laatste deelnemers van afd. I in te halen, zodat v. Wijk en zijn bemanning dachten dat de Alkmaarder tot hun klasse behoorde. Verwonderd keken zij dan ook op, toen zij bij de finish vernamen dat zij de hoofdprijs hadden gewon nen In de Regenboogklasse deden de Friesen het in de open wedstrijden heel wat beter dan in de teamwed strijd. Klaas Vrolijk had tot de laat ste wedstrijd een voorsprong van 3 punten op Cor van Staveren en aan gezien de Sneek-zeiler de gehele wedstrijd uitstekend aan de kop ging en ten slotte ook won, kwam hij in het bezit van het zilveren Regen- boogjacht, vorig jaar door Leen de Wit gewonnen. Volgden tenslotte nog de wedstrij den in de 16 m2 Eenheidsklasse en de 12 voetsjollen.en daarmede kwam weer het einde van de Kaag week. De voornaamste uitslagen van de laatste dag waren: 12 m2 klasse A: 1 R. Kremer, 2 Sj. Kraan, 3 B. E. Ott, 4 G. Visser, 5 Laagwater. Idem B: 1 H. v. d. Akker, 2 J. C. J. v. Staveren, 3 H. J. Dietz. Valkenklasse A afd. I: 1 C. M. H. Nauta, 2 R. Mulder, 3 H. Snoek, 4 J. Bier. 5 W. Engelhard: afd. II 1. E. J. Hoppe, 2 S. v. d. Meer, 3 J. C. Licntenauer, 4 H. A. Schroder, 5 J. H. Tromp- afd. Ill: 1. T. Beeuwkes, 2 Th. v. Helvert, 3 A. Honingh, 4 G. Jongeneel, 5 M. Oppenhuizen Dzn. Valkenklasse B: 1 Alb Hartog, 2 T. de Roo, 3 ir M. C. de Jong, 4 J. v. Asselt. Olympiajollenklasse A: 1 J. de I Jong, 2 Jac F. Stap, 3 Joh. Dijkers, 4 jL. Gerhards, 5 W. v. Noordt. J Idem B: 1 A. Benner, 2 F. C. de i Vos, 3 Joh. Koetsier, 4 D. J. v. Brum- inelen, 5 A. L. J. v. d. Veer. Vrijheidsklasse: 1 J. C. Starreveld 2 mej. D. Kleyn. 3 C. Moolenburgii. 16 m2 Eenheidsklasse B afd. I 1 A. J. Kleyn, W. J. Klopper, 3 J. G. v. d. Bosch, 4 W. v. Loo, 5 G. Cort- lever; afd. II: 1 G. R. Kreulen, 2 G. C. Poolmal, 3 C. H. v. d. Meer, 4 A. v. Hemert, 5 J. de Brabander. Pampusklasse A: 1 G. N. Roepel, 2 Volker Jz, 3 W. M. v. Staveren, 4 J. N. v. Walsum, 5 H. J. Dikkers. Idem B: 1 F. H. Drontmann, 2 T. J. Buys,/3 mej. B. v. Rijmenam. Drakenklasse, afd. I: G. v. Wijk, 2 J. C. Tims, 3 G. A. Pfeiffer. 4 ir J. de Nerée tot Babberich, 5 W. Klomp Jr, afd II: 1 J. W. Boersma, 2 H. Ver duyn, 3 L. P. Vollebregt, 4 W. P. v. Duyl, 5 S. Bakker. Regenboogklasse, afd I 1. C. v. Sta veren, 2 H. v. d. Wey. 3 M. Hendriks 4 W. Bergsma; afd. II 1 K. Vrolijk, 2 F Theunissen, 3 J. Alberda, 4 J. C. v. d. Velde. 16 m2 Eenheidsklasse A afd. I: M. W. Visser, 2 Jac W. Swart, 3 H. S. J. P. v. Dijk, 2 J. Helder, 3 J. v. d. de Vries Jr, 4 C. J. Vegter; afd II: 1 Smit Jr. 4 W. J. de Jongh. 12 Voetsjollenklasse A, afd. I: H de Vries, 2 J. v. d. Stadt, 3 A. Amons 4. H, v. d. Weiden, 5 L. P. Herfst; afd. II: 1 P. Hellema, 2 J. J. Keijzer 3 H. J. de Ru ij ter, 4 A. Zegers, 5 mr A. H. Mastenbroek. Idem B afd. I: 1 E. de Vries Lentsch 2 W. v. Bergen. 3 K. Cleton, 4 mej, Nelly Doorschodt. 5 S. G. Rodenhuis; afd. II 1 J. M. Huisken, 2. D. Mole naar, 3 P. E. Moes, 4 mej I. v. Schijn- del, 5 mej: N. J. Schoen. Idem C: 1 mej. M. C. v. Eek, 2 E. Bon, 3 F. Eeckenhuijsen Smit. fi!e Kaag,ui-eek en ®.e Eiefyit Wij laten hieronder de voor naamste totaal-resultaten van de Kaagweek 1949 volgen, voor zover de hoofdprijswinnars ons gisteravond bekend waren: HollandFriesland Regenboog wedstrijd: gew. door het Hol land-team met 101.262.1 pnt. Groepswedstrijd 16 M2. Een heidsklasse: gew. door Noord- Ned.team van West—Ned.-team: 90.275.1 pnt. 12 M2. klasse A: 1. A. Laag water A'dam 101 pnt.; 2. B. E. Ott, Nieuwer Amstel 83 pnt., 3. R. Kremer, Vinkeveen 75 pnt. Valkenklasse A.: 1. S. v. d. Meer, Alkmaar 82 pnt., 2. E. J. Hoppe, Leiden 75 pnt. Olympiajollenklasse A.: 1. J. de Jong, Rotterdam 127 pnt., 2. Jac. F. Stap, Nieuwer Amstel 83 pnt., 3. B. Willems, Amsterdam 77 punten. 16 M2. Eenheidsklasse B.: 1. G. R. Kreulen, Den Haag, 99 pnt., 2. W. van Loo, Zwolle 84 pnt. Pampusklasse A: 1. A. Vol ker Jr. Scheveningen. 30 pnt., 2. G. N. Roepel, Rotterdam 69 pnt. Drakenklasse: 1. G. van Wijk Woubrugge 72 pnt., 2. H. Ver duyn, Alphen aan den Rijn 64 punten. Regenboogklasse: 1. K. Vro lijk Sneek 77 pnt., 2. C. van Sta veren Leimuiden 73 pnt., 3. M. Hendriks Sneek 59 pnt. NAAR MINISTER LIEFTENCK! Sparen! is het devies van de Ne derlandse minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck. Alle reel arde, die er voor het sparen wordt ge maakt, juicht hij dan ook van gan ser harte toe. Doch toen een onder nemende spaarpottenfabrikant hem verzocht toestemming te verlenen tot het gebruiken van zijn hoofd als spaarpotmodel,keek de minister even bedenkelijk .Ten slotte stemde hij toe. Eeh jonge moeder leert haar zoontje op jeudige leeftijd zuinig te zijn en zoveel mogelijk van zijn zak geld weg te sparen, opdat hij later hiervan de vruchten zal plukken. WEDSTRIJDEN „DIE LEYTHE". Op het Galgewater werden de jaar lijkse „Onderlinge Roeiwedstrijden" van de Leidse Roei- en Zeilver. „Die Leythe" gehouden. Een enkele regen- en onweersbui (onderbrak het schitterende roeiweer. (Fel werd er gestreden en de meeste wedstrijden brachten grote spanning en onzekerheid tot vlak voor de finish. Sportieve sfeer en, feestelijke stemming onder roeiers en toeschou wers kenmerkten dit „huiselijke roei- feest". Na de prijsuitreiking door de voorzitter volgde het traditionele schertsnummer, ditmaal het verove ren van drijvende dobbers, waarbij aan deelnemers, varend in kano's, elke vorm van hinderen was geoor loofd. Bijna al deze gevechten eindig den met omslaan. Ook deze „Onder linge" werd besloten met een geani meerd avondfeest op het plankier. Hieronder volgen de namen der winnaars. We beginnen met de Da mesnummers. Oude sciff: G. Visser. Jonge sciff stijlr.: A, Bergers. Single wherry stijlr.: J. M. Scheffer. Tub stijlr.: T. v. d. Weele en J. v. Zijp. Double scull: H. A. M. Sannes en J. H. Kloeke. Overn. Twee: I. M. v. Kat wijk en A. M. Visser. Overn. Vier: C. Vogelenzang, A. Eveleens, J. Blitz, E. J. v. d. Bent (sl.). Gladde Vier: I. M. v. Katwijk, J H. Kloeke, H. A. M. Sannes, G. van Konijnenburg (sl.). Heren: Oude sciff: J. P. v. Latum. Jonge sciff: A. T. v. Katwijk. Overn. Twee: W. v. d. Loo en J. P. v. Latum. Single wherry W. Vochteloo. Tub: J. Vochteloo en J. Horch. Double scull: W. Vochteloo en H. M. Oudshoorn. Overn. Vier: J. P. v. Latum, ir. F. J. de Vos, C. v. d. Weele, H. W. Ouds- hoorn (s.). Gladde Vier: H. M. Ouds hoorn, P. G. Prins, J. P. v. Latum, J. A. Somerwil (sl.). CRICKET WEST KENT CRICKET CLUB- FLAMINGO'S. Gister werd te Chislehurst (Kent) een aanvang gemaakt met een twee daagse cricket wedstrijd tussen de West Kent cricketclub en de Flamin go's. De Flamingo's kwamen het eerst aan baf en scoorden in de eerste in nings 286 runs voor het verlies van 4 wickets gesloten. Toen het spel werd afgebroken hadden de Britten hierop geantwoord met 90 voor 2.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5