X M De beruchte beroept zich Willy Lages op bevelen Raad van Nieuwkoop ging uit varen ante WOENSDAG 20 JULI 1949 OE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 STADSNIEUWS JAARVERSLAG VAN HET LEIDS KRAAKCENTRUM. Verschenen is het jaarverslag 1948 van de Stichting tot Verlening van Hulp aan Kraamvrouv/en te Leiden, Heerengracht 4. Deze stichting heeft ten doel de opleiding van kraamver zorgsters, het in stand houden van een bemiddelingsbureau en het uit oefenen van toezicht op de ingeschre ven gediplomeerde kraamverzorg sters. Van het cursusjaar 1947 slaagden alle 13 cursisten. De nieuwe cursus van 1948 telde 14 leerlingen en twee z. g. n. oude bakers. Op 11 Mei 1948 waren er 15 kraamverpleegsters van het Wit-Gele-Kruis en 17 van het Groene Kruis aan het centrum ver bonden. Op 31 Dec. was de verhou ding 16 en 16. Van het spreekuur voor moeders, tweemaal per week, werd door 780 moeders gebruik gemaakt. Het cen trum staat dag en nacht klaar om hulp te verlenen en is voor verschil lende kraamverzorgsters tevens woon gelegenheid. Door de leidsters-docenten werden 3637 controle-bezoeken afgelegd aan gezinnen waar hulp verleend werd. ïn 639 gevallen werd kraamhulp ver leend d.w.z. hulp aan moeder en kind gedurende 10 dagen. In de wijk- verzorging werd 236 maal hulp ver leend. Vergelijkende cijfers wijzen uit dat het werk zich steeds uitbreidt; ook voor 1949 is gelukkig weer een cursus, begonnen. Directrice van het Centrum is se dert Augustus 1.1. mej. A. van Beu- sekom. Op 1 Jan. 1949 is zuster G. Kuipers als leidsterdocente bij het Centrum gekomen voor het Groene 'Kruis. Zuster H. Visser trad in 1948 op als leidster voor de practijk der leerlingen. Als voorzitter van het bestuur trad dr. C. R. Zijerveld af, hij werd op 10 Mei 1948 opgevolgd door de heer J. Bazuin, waarn. dir. van de G. G. D. De heer A. H. Ferguson werd tot do cent benoemd voor de cursus 1948. De voorzitter van het Wit-Gele-Kruis mr. H. F. A. Donders, werd tot be stuurslid benoemd, a 3e ZOMERCONCERT. Willy Hardmeper speelt in de Pieterskerk. De Zwitserse organist Willy Hard- meyer heeft voor enkele dagen de Zürichsche orgelbank verwisseld voor die van de Pieterskerk te Leiden, om daar een orgelconcert te geven het 3e Zomerconcert. Er waren niet veel mensen om hem te beluisteren in zijn niet alledaags programma. Hij speel de van drie Franse componisten van Jean Titelouze (1563—1633), van Gi- gau.lt een beroemde élève van een leerling van Titelouze, van do Grigny en van L. Gh. d'Aquin. Men kent de bekoorlijkheden van het werk van deze oude Franse meester te weinig. Eenvoudig, maar bijzonder fijn en ge voelig zijn beide muziekjes van Tite louze de grondvester van het Fran se orgelspel en meester in registra tie en orgeleffecten. Duidelijk gefra seerd werd de Fugue a 3 voix van Gigault. Een fijnzinnige opvatting valt te waarderen in Dialogue'' van de Grigny en pure gratie lag in de variaties naar een oud Frans lied van d'Aquin. Voortreffelijk zoals Hard- mgyer een en ander uit het orgel liet komen. Hij verstaat ook de grote stijl al heeft hij een bijzondere liefde voor deze oud:Franse mees ters. Intussen de grote stukken wa ren er ook. Afgewisseld door vier boeiend gespeelde prachtige choral Vorspiele van Bach, vertolkte hij een groot vierdelig werk van Buxtehude en de machtige grootse „Praludium und Fuga a moll" van Bach tot be slat opbruisen^, impulsief en in telligent een Each-vertolking rijk aan mousserende belichting. Zo men weet behoort Hardmeyef tot de jongere Zwitserse organisten, Hij studeerde bij Marcel Dupré te Parijs. Over het geheel een interes sant en wei-geslaagd concert. J. Kortmann. KATH. MULO-EXAMENS. Geslaagd zijn: W. v. Nieuwkerk, J. Prins, J. Straman, T. Tijssen. W. Versteegen, C. Vintges. A. Verhoe ven, J. v. d. Zwet. G. Alkemadc. M. v. d. Dungen, A. Duynstee, P. Grun- deken, C. Laken, J. Loozen, M. v. d. Meel, A. Peeters. C. Schimmel, E. v. d. Voort. D. Bank, M. Kou- wenhoven, C. v. Leeuwen, P. van Leeuwen, J. v. d. Nieuwendijk, W. de Milliano. MULO-EXAMENS. Geslaagd zijn: A. v. Egmond, Al phen a.d. Rijn, E. M. v. Hellemond, Alphen a. d. Rijn; C. M. van Lcer- sum, Woubrugge, J. de 'Bruin, Wou- brugge, A. Faas, Nw Vennep, C. B. Rietkerk, Lisse, L. C. v. Drongelen, Lisse, C. Moolenaar, Lisse, M. Ha gen, Abbenes,' J. A. Blaaren, Rijn- saterwoude,'A. A. v. Klaveren, Lei den, D. Bavelaar, Leiden, E. Chr. Parlevliet, Katwijk-Z.C. C. A. Burggraaff, Katwijk-Z., W. den Ne derlanden, Hillegomt H. J. Chr. van Gemert, Hillegom, M. E. Bijlo, Hil- legom, H. M. v. Welzen, Ocgstgeest. Personalia. Mej. C. Schoonder- gang slaagde te 's-Gravenhage voor de acte M.O. Nederlands A. BURGERLIJKE STAND Geboren Robert Nicolaas z. v. P. Zegers en G. Breedijk, Anna d. v. S. Hamersma en W. H. Absein, Frede- rika d„- v. C. Bos en F. v. Eijnsbergen Agatha d. v. I. Poel en W. G. 'v. Toi, Theodorus Hendricus Bernard us z. W. J. Bon en H. F. Zonneveld Eli- abeth d. v. E. P. Oppelaar en S. E. Duwerkerk. Getrouwd: J. H. Teeuwen jm en J. 7. M. Dekker jd. Overleden: T v. Kessel man 76 jr: M. M. Hofman huisvr v. C. J. Klerks 3D jaar. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Alphenveteranen verliezen van DOSR. De Alphen-veteranen speelden Dinsdagavond in Roelof- arendsveen tegen de veteranen van DOSR. Aanvankelijk wisten de Al- phense „grootheden" uit het verle den door doelpunten van Tuinen- bu.g en van 't Wout met 20,de lei ding te nemen. Bij de rust had DOSR de achterstand reeds verkleind 12. In de tweede helft bleek Alphen het kruit verschoten te hebben en daar de thuisclub nog tweemaal de roos wist te treffen, ging Alphen in de venen met 32 ten onder. Toussaintkwartier-dames een dag je uit.. Per auto-car gingen de da mes uit het t Toussaintkwartier er Dinsdagmorgen een dagje tussen uit. In de hei na Amersfoort werd de koffie in de open lucht opgediend. Tal van bezienswaardigheden kreeg het gezelschap te zien, zoals het land goed Sonsbeek, de bunker van Seys Inquart, de Grebbeberg, kortom het is een interessante dag geworden. Personalia. De heer H. Verdonk slaagde te Rotterdam aan de M.T.S. aldaar, voor het diploma electro- techniek. KOUDEKERK Militairen overzee. Vele ouders en verloofden van in Indië vertoe vende militairen woonden de ver gadering van de Landelijke Organi satie „Voor Onze Militairen Over zee" bij. Overgegaan werd tot op richting van een pl. afd. Als be stuursleden werden gekozen de he ren P. Boer, A. v. Diggele, C. Geer lof en Jac. Kraay. En nu het zeegat uit! De heer W. P. Vergunst behaalde te Delfzijl het B.S.-diploma voor stuurman op de grote vaart. Donderdag a.s. ver trekt hij met de K.N.S.M. in zijn nieuwe functie naar de Middellandse Zee. LEIMUIDEN Plotselinge dood. be 70-jarige J. v. d. Kroon uit Ouderkerk aan "de Amstel, die op bezoek was bij de veehouder van Diemen, verscheen gisterenmiddag niet aan het middag maal. Toen men hem ging zoeken vond men hem dood in een schuur. Dit overlijden was wel zeer tragisch aangezien v. d. K. enkele dagen op visite was bij zijn dochter ter gele genheid van de plechtige H. Com munie van een zijner kleinkinderen. NIEUWKOOP Bevorderd. De adelborst le kl. V. Groenendijk te Nieuwkoop, die vorig jaan.. met de „Zuiderkruis" naar Indonesië vertrok, en de laat ste tijd verbindingsofficier is op het marine-etablissement te Soerabaja, is benoemd tot luitenant ter zee 3 e klasse. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN K. R. V. Hedenavond training. Voor de laatste keer op Woensdag. Met ingang van volgende week, 28 Juli, op Donderdag. Tijden voor adsp., jun. en senioren bekend. Geboren: Leentje d. van J. van Duyn en K. Ouwehand; Martinus A. A. z. van N. van Maren en J. C. v. d. Drift; Dirk z. van J. Groen en A. van Duyn; Niesje d. van W. Hoek en N. Noppe: Jannetje d. van J. Glasbergen en J. van Duyn: Firmin E. z. van F. E. de Bruyn en H. E. van Mourik; Cornelis, z. van G. Haasnoot en L. de Mol; Hendrik z. van D. Klassen en J. v. d. Plas. Ondertrouwd: J. W. Verburg en J. W. van Leeuwen; P. Kerpershoek en P. Durieux; G. D. Buis en B. E Vooys. Getrouwd: P. J. van Rijn en J. M. D. Fennes; J. v. d. Plas en J. v. d. Plas. Overleden: J. Ouwehand 61' jaar; A. W. Hakker 75 jaar. OEGSTGEEST ZIEKENDAG. Dat Kerkwerve ook zijn zieke pa rochianen een goed hart toedraagt, bleek wel uit de perfecte wijze, waar op de gisteren gehouden Ziekendag was georganiseerd. Het grootste ge deelte der banken uit het midden schip der kerk had plaats moeten maken voor een 70-tal bedden, en in de morgenuren reden ziekenwa gens en particuliere auto's af en aan om de zieke en bedlegerige parochia nen, die niet in staat zijn kerkelijke plechtigheden mee te maken, nu in de versierde kerk een plaatsje te geven, waardoor zij een hele daj lang dicht bij het H. Sacrament kon' den vertoeven. Om 10 uur begon de plechtige Hoogmis, opgedragen door father C. Sommeling die geassisteerd werd door kapelaan Wüst en kapelaan v. d. Bosch. Pastoor Looyaard hield onder de H. Mis een predikatie. Een staf van verpleegsters zorgde na de H. Mis voor spijs en drank. Om 12 uur had de aanbidding plaats van het H. Sacrament, waarbij Rector Sondaal voorging. Een vijftal pries ters ging de rijen der zieken langs, om bij ieder persoonlijk de handop legging te verrichen. Daarna gingen de 'zieken middag malen en te rusten. Om half viei werd door pastoor Looyaard een plechtig Lof gecelebrerd met assis tentie van father Sommeling en ka pelaan Wüst. Oud-kapelaan Eeken hield de predikatie, en daarna werd, voorafgegaan door een stoet van bruidjes, het Allerheiligste in plech tige ommegang door de kerk gedra gen. Vervolgens werd, onder het zeg gen van de aanroepingen, die ook in Lourdes bij de Sacramentsprocessie gebruikelijk zijn. aan iedere zieke af zonderlijk de zegen met het Aller heiligste gegeven. Na afloop van deze treffende plechtigheid brachten de bruidjes nog aan de zieken een rui ker witte bloemen als tastbare her innering aan deze schone uren. En toen waren v/eer de auto's en ziekenwagens aanwezig om de deel nemers en deelneefhster aan deze ziekendag, die daaraan ongetwijfeld wederom schone herinneringen zul len bewaren. op vlugge en geriefelij ke wijze naar huis te vervoeren. SASSEN HEIM Volks- en beroepstelling. Sas- senheim 3412 m., 3538 vr.. van wie 21 m. en 68 vr. in gestichten, in ver spreide huizen, woonschepen en woonv/agens 106 m.. 114 vr. totaal 3518 m., 3653 vr. totale bevolking 7171 zielen. Ongehuwd 2177 m., 2205 vr. ge huwd 1255 m., 1250 vr., weduwstaat 79 m„ 188 vr. Aantal bewoners van 15 jaar 1348 m„ 1353 vr. van 70 jr. en ouder 100 m., 134 vr. R.K. 3730, N.H 1424 Geref Kerken 1598, Chr. Geref. Kerk 161, Geref. Gem. 8, Evang. Luth. 11, Doopsgezind 7, Re monstrant 10, overige kerkgen. 50, géén kerkgen. 172. VOORSCHOTEN Geslaagd. Van de R. K. Meisjes- schooFaan de Elslaan zijn geslaagd voor Costuumnaaien: Lidie van Bo- hemen, Annie v. d. Hulst, Dora van Paassen, Netties van Winden, Plo- nie WJ.stgeest en Truus Duivenvoor den. Lingerie: Grarda Kokshoorn, Anny Mathot, Corrie van Meygaar- den, Thea van Meyg^arden, Jo van der Post, Corrie Schrijvers, Riet Schippers en Greet Steijn. Getuig schrift voor koken werd uitgereikt aan: Lidie van Bohemen, Annie van der Hulst, Dora van Paassen, Nettie van Winden en Plonie Westgeest. Korte Baandraverij. Ter gele genheid van de historische paarden markt te Voorschoten, zullen er op deze dag. 28 Juli. korte baandrave rij en van geregistreerde paarden plaats hebben. De draverijen begin nen des middags om 2 uur. De prij zen. die gewonnen kunnen worden bedragen 600.250.100.en 50.—. Schoolsporlwedstrijden. Ter voor bereiding van de a.s. Donderdag te houden schoolsportdag zijn verschil lende voorwedstrijden gespeeld. De uitslagen daarvan luiden: Voetbal: Herv. School—R.K.J.S. -1; Herv. School—O.L.S. 6—0; R.K.J.S.O.L.S. 4—0; Geref. School O.L.S. 21; Herv. School—Geref. School 31 R.K.J.S.Geref. School 1—0. De R.K.J.S. heeft alle drie wed strijden gewonnen, de Herv. School heeft er twee gewonnen. Deze scho len komen a.s. Donderdagmiddag op het Rouwkoop terrein weer tegen elkaar in het veld Kastie: R.K.M.S.Geref. School 4310; Geref. SchoolHerv. School 19—20; R.K.M.S.—O.L.S. 47—11; R.K.M.S.—Herv. School 36—12; Ge ref. School—O.L.S. 14—17; Herv. School—O.L.S. 31—26. Bij deze wedstrijden heeft de R.K. M.S. drie wedstrijden gewonnen en ook hier bezet dc Herv. School de tweede .plaats. Deze beide ploegen komen daarom a.s. Donderdagmiddag op het VVLV-terrein .tegen elkaar uit. De resultaten van de Donderdag te spelen Voetbal- en Kastie-wedstrij den zullen de einduitslag begalen. Weggebruikers, Die zwarte vlek moet uitgewist! Uw hulp kan daarbij niet gemist. De 43-jarige chef van de Sicher- heitsdienst in de hoofdstad, Willy Lages, door prof, J. A. van Hamel Lages, stond terecht voor ret door prof, J. A. van Hamel gepresideerde Bijzonder Gerechtshof. Procureur- fiscaal was mr. C. van Rij. Lages, in de bezettingsjaren een der meest gevreesde en gehate Duit sers, zetelde in de Euterpestraat. Hij" werd gisteren er zullen nog ten minste vijf procesdagen volgen ter verantwoording geroepen voor het fusilleren van ten minste 372 Neder landers voor het sanctionneren van een groot aantal z.g. Silbertanne- moorden, voor zijn medewerking aan het wegvoeren van 70.000 Joodse landgenoten, voor roof en mishande ling en grootscheepse razzia's ten be hoeve van de Arbeitseinsatz. Ook nu, vier jaar na de oorlog blijkt er in de mentaliteit van deze Duitse politieman nog weinig te zijn veranderd. Wanneer hem de gelegen heid - wordt geboden om een korte verklaring af te leggen blijkt, dat zijn schuldgevoel niet verder reikt dan een collectief betreuren met de andere Duitsers van de rampspoed en het onzegbare leed, dat hij over ons volk heeft gebracht. Hij wijst ook nu nog alle individuele verantwoorde lijkheid voor zijn daden van de hand zoals reeds tallozen die op deze zelfde plaats stonden beroept hij zich daarbij op zijn superieuren Rau- ter en Himmler, aan wier bevelen hij, Lages, niet kon en mocht tornen. De gehele dag, tot des avonds ze ven uur, heeft het Hof met verdach te en vele van zijn ondergeschikten als Viebahn, Ruhl, Vierman, Stove, Kempin de schier eindeloze, trieste rij van fusillades de revue laten pas séren. Telkens opnieuw bleek reeds hierbij uit de 37 ten laste gelegde gevallen duidelijk, dat onder Lages' schrikbewind door zijn trawanten op de afschuwelijke wijze met het leven van honderden Nederlanders is ge speeld. Weer kon men gruwen van de vaak royale bekentenissen van een Vier man, een Stove, een Viebahn, die het vermoorden op dikwijls zeer licht vaardige gronden van talloze Neder landers zonder blikken of blozen toegaven. Represailles noemde Lages deze gevallen in Abbenes, Zaandijk, in de Schermer, Haarlem, Uitgeest, Amsterdam en al die andere plaat sen, waar herhaaldelijk ook gijze- lars van de s'raat werden gepakt wanneer de verdachten" niet allen kenden worden opgespoord. Het behoorde tot het systeem van Lages steeds te zorgen voor voldoen de „Todeskandidaten", mensen, die veelal voor geringe vergrijpen door de Duitsers ter dood waren veroor deeld, doch wier vonnis niet ten uit voer werd gelegd. Uit hun rijen.' werden de slachtoffers voor execu ties gerecruteerd, zoals b.v. tot twee maal toe in de hoofdstad, toen als afij sciirikwekkend voorbeeld beide ke ren in 1944 en 1945) aan de Apol- lolaan en op de Weteringschans 29 en 30 gevangenen voor het vuurpelo ton vielen. Heeft u er nooit bij stilgestaan, dat er een moment kan komen waarop een politieman ophoudt politieman 'e zijn en beul wordt? vroeg de presi dent aan Lages op een gegeven ogenblik. Verdachte, steeds welbespraakt, Maandagavond kwam de raad van Nieuwkoop bijeen. Het schoolbestuur van de R.K. school te Noorden verkreeg toestem ming om gyifcnastiekmateriaal aan te schaffen. Mej. S. J. Versteeg te Noordwelle werd met 11 st. benoemd tot onderwijzeres aan de o. 1. school alhier. Wanneer 1 Sept. a.s. als in gangsdatum voor do nieuwbenoemde bezwaarlijk zal blijken wordt ook genoegen genomen met 1 Oct. a.s. Een klok in de dorpstoren; 3 klokken in Noorden De voorz. deelde mede, dat er pas nog weer een aanbieding was ge daan voor een luidklok. Alles met elkaar komt het op pl.m. 4800. We krijgen dan een klok van 600 kg in de toren. Een zeker bedrag was al reeds gereserveerd, terwijl voor de oude klok nog een vergoeding kan worden verwacht. De raad vond goed, dat B. en W. trachten in die richting iets tot stand te brengen opdat weer spoedig de klokketonen over ons dorp zullen waaien. Ter loops zij hier opgemerkt, dat in de katholieke kerk te Noorden nog deze maand drie klokken zullen worden gehangen, terwijl men in de katho lieke kerk te Nieuwkoop ook druie bezig is met klokken. Dus als alles meeloopt zal zeer spoedig onze ge meente rijk zijn aan klokken, waar door weer een oorlogswond is ge nezen. Was de raad al mild gestemd met dio klokkengeschiedenis, de heer Zekveld kwam nu met een voorstel Ier tafel, daarbij gesteund door :le heer Klein, betreffende het aanleg gen van centrale verwarming in het gemeentehuis. De heer Zekveld vor.d dat zulks het beste meteen kon ge beuren, wanneer men straks het ge bouw gaat restaureren. De her;n van Dam en Augustinus vonden toch wel dat er eerst eens een begroting moest worden gemaakt. De raad be sloot dan ook het punt aan -te hou den. Na sl-uiting der vergadering scheepte men zich in en ging de „Zeemeeuw" met burgemeester, wet houders, raadsleden en de ambtena ren van het gemeentehuis een vaar tocht maken over de plassen. Na al het onweer van de laatste dagen was het weer nu niet bepaald gunstig voor zulk een reisje. Het was koud en guur. Men voer langs en tussen het ginningsbedrijf. Aan het Mijepad *verd aangelegd en het gezelschap maakte een korte wandeling van de eerste tot de tweede kwakel. Menig complimentje werd gemaakt aan het adres van degene, die zo keurig de cpritten by de kwakel in orde had gebracht. Van het Mijepad ging het nog naar de vuilstortingsplaats in de Zuidpias. Het varen niet moe werd een tocht gemaakt over de Noord- einderplas in de richting Slikken- dam. Om pl.m. half tien arriveerde de boot weer aan het erf van het ge meentehuis. Het was de heren raads leden aan te zien, dat zij deze origi nele afwisseling in hun overigens droge werkzaamheden op hoge prijs stelden. werd oen onzeker en wist niet anders te doen dan zijn schouders op te ha len en wat vaag met zijn nerveuze handen te gesticuleren. DE TWEEDE DAG. De tweede dag van de behandeling van de zaak-Lages werd heden voort gezet met het verhoor van een hyper nerveuze 29-jarige Nederlandse po litieke gevangene. „Ik ben daar nu reeds voor ge straft", zei get. Swagers, die trillend voor het getuigenhekje stond, „waarom moet ik er nu weer voor worden gestraft?" Dat was zijn antwoord op de vraag van de president of de getuige zich nog herinnerde bij executies in Limmen en op de Muiderstraatweg te Amsterdam aanwezig te zijn geweest. ,.U wordt hier niet gestraft", zei prof. van. Hamel, .Tiet gaat hier uit sluitend om Lages". „Maar voor mij is het een extra bestraffing telkens opnieuw over die dingen te moeten spreken. Ik heb er levenslang voor gekregen. Dat is een zware straf voor een 29-jarige jongen Ik heb alle moeite gedaan om die dingen te vergeten. Dat is mij ten dele gelukt. Maar als ik er nu telkens weer over moet spreken, komt het allemaal weer terug." Tijdens het verder verhoor bleek, dat Swagers zelf deel had uitgemaakt van de vuurpeletons. Weer hield het hof zich vervol gens bezig met de executie van Han- nie Schaft. Kriminal-sekretaer Schmitz. samen met de Nederlandse S.D.-agent Maarten Kuiper, die kort geleden zelf geëxecuteerd is. heb ben haar in de duinen bij Overveen Op hun verzoek is eervol ont slag verleend aan mr. J. Bothenius Lohman als burgemeester van As sen en aan jhr. mr. D. van Doorn als burgemeester van Kattendijke. In het Kempische dbrpje Hapert heeft de 34-jarige bouwvakarbeider v. G. het 26-jarige meisje G. S. le vensgevaarlijke verwondingen toege bracht. Het meisje had de liefdesver klaring van v. G. afgewezen. De da der is gegrepen. Op (le rijksweg onder Well (mid den-Limburg) is een in België wo nende Nederlander die een voor hem rijdende auto wilde passeren met grote vaart tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. De Unilever is van plan om haar margarine- en zeepfabrieken te Ba tavia en haar fabrieken voor zeep en toiletartikelen te Soerabaja uit te breiden. Verder worden voorberei- iingen getroffen voor de bouw van een nieuwe zeepfabriek te Makassar. Een kudde wilde zwijnen ver woest de oogst van de Brabantse boeren in de dorpjes Loon op Zand en Drunen, juist aan de grens van do Langstraat. Aangezien Kuiper niet meer in leven is, las de president zijn verkla ring voor. Er was een te lichte kogel gebruikt. Daarna was het meisje ge dood met een machine-geweer. Prof. van Hagel hield daarna La ges voor, dat hij. voor hét leven van deze jonge vrouw uiteindelijk de verantwoordelijkheid draagt. Lages wilde die niet aanvaarden en zei, dat hij de opdracht reglementair had ontvangen en correct had doorgege ven. Pres.: „Dat is een van de krank zinnigste opvolgingen van het be ruchte Befehl ist Befehl. U had toch minstens zorg kunnen dragen voor een niet-falende onmiddellijke exe cutie?" Op dat moment stond Schmitz eige ner beweging op en zeide. dat Lages daar geen schuld aan had. S.D.-chef Blumenthal was de eer ste der Duitse politiebeambten, die door het Hof werd gehoord over een Silbertannemoord en wel over de eerste die werd uitgevoerd: die op de schrijver A. M. de Jong in Blaricum op 18 October 1943. Met Lages en Oehlschlaegel ging getuige op die avond per auto naar 't Gooi. Zij namen 2 leden van de Germaanse SS mede, die de moord uitvoerden, „als represaille voor dc terreur der illegaliteit", waaraan NSB-e'-s ten offer waren gevallen. „De 2 SS-mannen zijn de woning binnen gegaan en hebben De Jong neergeknald", vervolgde Blumenthal. De opdrachten voor Siloertanne- moorden kwamen van Rauter Een der twee SS-ers, ni Daniel Bernhard, werd vervolgens voorge leid. Bernard, die in vroegere ver horen steeds ohtkend heeft bij de moord op A. M. de Jong aanwezig of betrokken te zijn geweest, vcr/ocht de president hem het verschonings recht toe te kennen, omdat hij zich zelf over de Silbertannemoorden niet wilde belasten, gezien het feit, dat hij nog berecht moet worden. De president beperkte zich tot het ople zen der schriftelijke' verklaringen, waarna getuige Bernard weer werd; weggeleid. Lages noemde in zijn verweet* de Silbertanne „een zeer, zeer harde maatregel, die ons allen tegen de borst stuitte", maar die als militai re maatregel in d?ze oorlog noodza kelijk werd geacht. niets anders overblijven dan weg te kruipen in onze schuilkelders en de vernietiging van de wereld af te wachten en van onszelf daarbij." Truman herinnerde er'aan. dat hii na de beëindiging van de oorlog voor zestig milliard dollar aan con tracten voor levering van oorlogs tuig annuleerde. „Alles wat ik heb gevraagd, aldus voegde hij er aan toe. is een-derde cn nog minder zelfs van dit bedrag aan te wen den voor het doen herleven van Eu ropa en Azië en daar vrede te stich ten. Wat is beter: drie, vier of vijf milliard dollar per jaar uit te geven voor de vrede of honderd milliard per jaar voor een nieuwe oorlog? Wij moeten kiezen of delen." Opening Inter-lndonesische conferentie „Schouder aan schouder voorwaarts" In zijn redevoering bij gelegenheid van de opening der ïnter-Indonesi- sche conférer.tie onderstreepte de minister-president der republiek, Moh Hatta, het belang der eenheid. „Het is niet belangrijk, of er een of twee delegaties naar Den Haag gaan, be langrijk is het wederzijds begrijpen. Het is niet mogelijk, alle problemen in een week tijds op te lossen, het inter-lndonesische gesprek zal ook in Den Haag door dagelijks overleg wor den voortgezet. Het belangrijkste is, dat wij thans samenwerken om dc souvereiniteit te ontvangen." Sultan Hamid, die na Moh. Hatta een rede hield, noemde de inter-lndo nesische conferentie een grote ge beurtenis en zeide. dat zijn dankbaar heid daarvoor niet onder woorden is te brengen. Wij gaan, zeide hij, nu een nieuwe phase in. .wij gaan nu schouder aan' schouder voorwaarts schrijden. Misschien zijn er menings verschillen. doch in beginsel zijn wij het eens. de kloof is overbrugd. Hij noemde het belangrijkste punt ter bespreking de vorm der eerste rege ring. Ten slotte werd het woord gevoerd door president Sukarno die de con ferentie: „een historisch ogenblik, waarop voor eeuwen zal worden be slist over het lot van Indonesië* noemde. Hij zeide: „Wij hebben het zelfde doel, namelijk de vrijheid \;an geheel Indonesië onder één vlag. de rood-witte vlag. Laten wij niet in moeilijkheden geraken door te veel aandacht te besteden aan onderge schikte kwesties". Sukarno citeerde de woorden van Douwes Dekker: „Aan geen berg stoot zich cle voet. 't is da kiezel die struikelen doet". De vergadering, die geopend was met het zingen van „Indonesia Ray a" werd gesloten met een volksdefilé. dat ook door de te Djökja vertoe vende leden der U. N. C. I. werd ga degeslagen. DE ONLUSTEN IN GUATEMALA. Volgens de jongste berichten uit Guatemala zou president Juan José Arevalo, van wie men sedert het be gin van de onlusten zo goed als zon der nieuws was, in het nationaal pa leis belegerd worden. Hij zou zich al daar in gezelschap bevinden van de minister- van landsverdediging, kolo nel Jacobo Arbenz, die hem trouw is gebleven en de voornaamste leden van de generale staf. jVlen weet mo menteel niet, waar de overige leden van de regering zich bevinden. In de hoofdstad woeden nog hevige straatgevechten tussen leden van dc erewacht, een eenheid van beroeps militairen die aan de zijde staan van de eergisteren vermoorde kolonel Francisco Javier Arana, en strijd krachten die het Aarevalo-regicm steunen en versterkt zijn door bur gers van de aan het bewind zijnde revolutionnaire partijen. De rebellen zouden over zware ar tillerie en gepantserde eenheden be schikken. In het overige deel van het land schijnt rust te heersen. Het gerucht doet evenwel de ronde, dat het gar nizoen van Quezaltenango naar de hoofdstad oprukt om dc regering tc hulp te komen, terwijl in verschei dene andere stréken de boeren naar de wapens grijpen om de regcrings- strijdkrachtcn te helpen de opstand te smoren. De drie linkse partijen „Bevrij dingsvolksfront", Revolutionnaire Actie" en „Nationale Hernieuwing" hebben Dinsdagavond een gemeen schappelijk front tot steun aan de re- gering-Arevalo tot stand gebracht. LAATSTE BERICHTEN President Truman heeft in een Dinsdagavond aan een diner te Chi cago gehouden rede aangedrongen op handhaving van een strijdbare V. N. met voldoende macht om de vrede te handhaven. Hij beschuldigde de Sovjet-Unie ervan overeenkom sten te sluiten met de bedoeling om deze te schenden. ..Wij hebben de verantwoordelijkheid op ons geno men en wij aanvaarden die. Wij mis ten de boot dertig jaar geleden, toen het volgens de bedoeling van God almachtig onze tijd was. Namen wij de verantwoordelijkheid voor de wel vaart van de wereld voor de komende generaties niet op 'ons, dan zou ons Te Velsen heeft het koninkli.ik paar een krans gelegd bij het geval lenen-monument en daarna de vis sers-haven bezocht. Een grote heilbot .van 40 kg. met een oranjelint om de staart, werd de Koningin aangeboden. Na een kin- derhulde op het Raadhuisplein had een begroeting plaats in het raad huis. Daarna werd de reis voortge zet naar Beverwijk. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 19 Juli. Vee. Aan voer 2606. 250 vette koeien en ossen, 673 gebruiksvee, 105 graskalveren, 358 nuchtere kalveren,, 235 biggen, 88 veulens, 250 paarden. 403 schanen en lammeren. Prijzen kalfkoeicn 850750625. melkkoeien 850 750—625. varekoeien 510—435—370. vaarzen 625520400. pinken 530 430350. graskalveren 300220— 120, biggen 504540, hitten 700 6504.25. werkpaarden 830—680 520, slachtpaarden f 1.40. 1.30 en 1.10 per kg. WOERDEN. 20 Ju: Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden werden he den aangevoerd: 310 partijen. 1ste soort 1.691.74. 2c soort 1.64 1.68 zware 1.80. extra zware 1.90 per kg. Handel mati».

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3