Koninklijk bezoek aan Haarlem Minister Stikker over Atlantisch Verdrag het WOENSDAG 20 JULI 19i9 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Spontaan en met hartelijk hulde- gen na de Franse bezetting de Oranje's in Holland weer werden begroet. Overigens kregen de gasten volop gelegenheid de fraaie zalen van het oude paleis te bewonderen, met zijn prachtige gobelins en rijke bloem- versieringen. Buiten waren de duizenden blij ven wachten en een oorverdovend gejuich steeg op, toen het koninklijk paar op het bordes van het provin ciehuis verscheen. Het Oranje-boven was niet van de lucht en er scheen geen einde te ko men aan de toejuichingen. Twee honderd fakkeldragers zetten de omgeving met hun fakkels in een betovérende gloed en in de verte werd Bengaals vuur ontstoken, wat in Den Hout een bijzonder fraai ef fect had. Niet minder dan veertien muziekkorpsen brachten een feeste lijke serenade, waarna tot slot het oude ..Wilhelmus" door de wijde zo meravond klonk. De gasten trokken zich daarna terug, maar het duurde lang, eer al die mensen hun weg naar de stad terugnamen. Daar trilde deze feestelijke ont vangst nog lange tijd door en velen bleven nog lang buiten om de prach tige verlichting, die aan de versie ring zo'n sprookjesachtig aanschijn gaf, te bewonderen. betoon zijn H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard gister- renavond in Haarlem ontvangen. Gedurende twee dagen heeft het koninklijk echtpaar zijn intrek ge nomen in de ambtswoning van de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, baron J. E. de Vos van Steenwijk, voor een officieel bezoek aan de stad Haar lem en aan Kennemerland. Daar waren weken van voorbereiding aan voorafgegaan, maar gisteren lag de stad op haar schoonst te prijken in de middagzon en wachtten de Haar lemmers met ongeduld het ogenblik, waarop de hoge bezoekers zouden arriveren. Uit bijna alle huizen was het rood- wit-blauw met de oranje-wimpel uitgestoken en kwistig waren over al bloemen in allerlei kleuren aan gebracht, zodat de naam Bloemen stad alle eer werd aangedaan. De sfeer was zoals bij ieder Hollands feest: fleurige straten, duizenden mensen en daar tussen door de vro lijke muziek der muzikanten. Het enthousiasme brak reeds los, toen de koningin en de prins aan de grens der provincie arriveerden en zij daar officieël werden welkom geheten. Zo ook toen zij de gemeen te Haarlem bereikten en zich naar de ambtswoning van de commissaris begaven. In de avonduren bereikten het enthousiasme der duizenden mensen onder wie zeer velen uit de Bol lenstreek en Kennemerland zijn hoogtepunt en uitbundig werden de hoge gasten door de verzamelde me nigte begroet. Omstreeks half negen begaven de koningin en de prins zich te voet- van de ambtswoning naar het pro vinciehuis. Bij het hek warden zij ontvangen door de leden en de grif fier van Gedeputeerde Staten, waar na het gezelschap zich voor de ver dere ontvangst en begroeting in het provinciehuis begaf. Vóór deze officiële begroeting ont ving het koninklijk paar in de werk kamer van de Commissaris Haar lems bisschop, mgr. J. P. Huibers, die vergezeld was van een zijner se cretarissen, de weleerw. heer J. P. Solleveld, en onderhield zich enige tijd met hen. Vervolgens werden in de zaal van Gedeputeerde Staten de echtgenoten der gedeputeerden voorgesteld evenals de statenleden. De koningin maakte een kort gesprek met som mige andere gasten, die aan haar waren voorgesteld. Onder deze gas ten bevonden zich ondermeer de fractieleiders, de heren J. Groen, P J. Kapteijn. F. P. Vermeulen, mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, mr. Bruel. Ruim vierhonderd personen wa ren bij 'deze ontvangst aanwezig. Vrijwel alle burgemeesters uit de provincie Noord-Holland, ambtena ren van provincie en rijk, vert. igen- woordigers der kerk, vooraanstaan de figuren uit de tuinbouwwereld rn bollencultuur, illegaliteit, handel en industrie. Ook 't onderwijs, jeugdbe weging, vak- en standsorganisaties en talrijke verenigingen, waren ver tegenwoordigd. Kortom het gezel schap was samengesteld uit alle la gen der bevolking. Deze avond riep herinneringen op aan oude tijden, toen het provincie huis nog tot verblijf diende van Lo- dewijk Napoleon en dikwijls ook honderden gasten zich door de zalen bewogen. Maar treffender toch was de gedachte, dat ook toen in die da- KEURING DIENSTPLICHTIGEN LICHTING 1951. Op 30 Augustus neemt de keuring van de ingeschrevenen voor de dienstplicht der lichting 1951 een aanvang. Deze keuring zal in twee gedeelten plaats vinden. In het tijd vak 30 Augustus 1949 tot en met 31 Januari 1950 worden gekeurd de in geschrevenen, die zijn geboren vóór 1 Augustus 1931, en van 1 Februari 1950, zij die geboren zijn tussen 1 Augustus 1931 en 31 Dec. 1931. Te vens zullen worden gekeurd de in geschrevenen, die tijdens de vorige zitting tijdelijk ongeschikt zijn ver klaard. Keuringsplichtigen, die tij dens de zitting niet ter keuring ver schijnen, noch op andere wijze een dienstplichtkeuring hebben onder gaan, worden na afloop van de zit ting beschouwd als te zijn geschikt voor dienst. ..Volkskrant." Het ligt in de .bedoeling, dat de zusters Augustinessen van Sint Mo nica in 1952 een klooster in Leeuwar den zullen openen. Deze mededeling is wel verblijdend op het tijdstip, dat een uitgebreid comité zich opmaakt, de viering voor te bereiden van hef 25-jarig priesterfeest van de hoog- eerw. pater B. van Nuenen, provin ciaal van de Augustijnen en promotor van zo menig sociaal-charitatief werk in Nederland. Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gisteren middag de algemene beraadslaging over het wetsontwerp tot goedkeu ring van het Noord-Atlantisoh ver drag voortgezet. De minister van Buitenlandse Za ken, de heer Stikker,, wijdde ander maal een algemene beschouwing aan het pact en de voorgeschiedenis er van. Opmerkend, dat het vetorecht door de Sovjetunie als een politiek dwangmiddel wordt gehanteerd, zei- de hij, dat men daarin niet wilde be rusten, waardoor het kwam tot aan eensluiting van gelijkgezinde staten. In dit verband herinnerde spr. aan de Benelux, de organisatie der Mar shall-landen en het verdrag van Brussel. De lijn van het Brusselse verdrag loopt recht naar het Noord-Atlan tisch pact. Het is z.i. onjuist te zeg gen, dat de Westerse mogendheden aan de leiband van Amerika hebben gelopen. Het primaire doel van het pact is te voorzien in het recht van. zelfverdediging: als zodanig past het volkomen in h.et handvest. In. het At lantisch pact heeft men naar 's mi nisters oordeel het cement gevon den, dat een hechte bouw verzekert. Concrete gegevens in verband met militaire verplichtingen, welke voor op staan, kunnen thans nog niet wor den verstrekt. De invloed van de volksvertegen woordiging in de nieuwe organisatie is voldoende gewaarborgd. De rege ring zal het overleg zoveel mogelijk bevorderen. De minister denkt daar bij in het bijzonder aan het inscha kelen der commissie voor buiten landse zaken. De Amerikaanse en de Franse re geringen hebben zich bereid ver klaard tot een procedure, waarbij de DE K.LM ROUTE OP INDIE toetreding van een nieuwe partij moet worden goedgekeurd en gera tificeerd als gold het een nieuw ver drag. Een dergelijke procedure zou ook voor Nederland aanbeveling ver dienen. Indien b.v. de toetreding van Spanje overwogen zou worden, zou voor overleg met het parlement aan leiding kunnen bestaan. Wat het te genwoordig stadium betreft deelt de regering de opvatting van verschil lende sprekers, dat de argumenten contra toelating moeten prevaleren. Intussen zal de regering niet nalaten elke ontwikkeling in Spanje in de mocratische zin met de grootste aan dacht te volgen. Spr. merkte op, dat de militaire i economische last in Indonesië zwaar, al te zwaar drukt op ons land. Naar aanleiding van vragen of Nederland wel in staat zal zijn zo wel tegenover de partners van het nieuwe verdrag als tegenover de vólkeren van Indonesië zijn verant woordelijkheid ten volle te dragen, zeide spr., dat dit inderdaad een moeilijk probleem is.-Eerst de prak tijk zal kunnen leren of onze krach ten hierdoor toereikend kunnen zijn. Wel meende spr. reeds dadelijk te kunnen verklaren, dat, indien Ne derland op dit gebied in de naaste toekomst voor een conflict zou ko men fce staan en de regering zou moeten beslissen, op welk .van beide gebieden zij vooral haar krachten zou moeten inzetten, de verantwoor delijkheid, die Nederland heeft te genover de volkeren van Indonesië, voorshands het zwaarst zal moeten wegen. Hij uitte de hoop, dat de ont wikkeling in Indonesië van die aard zal zijn, dat binnen niet al te lange tijd aldaar niet meer een zo sterk beroep zal worden gedaan op de litaire krachten en de financiën van ons land, zodat Nederland ten volle de verplichtingen zal kunnen nako men, die uit het verdrag van Brus sel en het Noord-Atlantisch pact zullen voortvloeien. Wat overigens dit pact ons gaat kosten, kon de minister nog niet zeg gen. De Nederlandse industrie zal daarbij volledig worden ingescha keld. De bestelling van enige hon derden straaljagers bij „Fokker" is daar een voorbeeld van. De bouw van vijf nieuwe torpedobootjagers zal dit jaar nog worden aanbesteed. Na re- en dupliek is het wetont werp aangenomen met 65 tegen stemmen, die der C.P.N.-fractie. Uitvoerig is daarna beraadslaagd over het wetsontwerp tot afschaf fing van het besluit oorlogspleegkin deren, waarin tevens is geregeld het beëindigen van het bestaan der com missie voor oorlogspleegkinderen en waarjn voorts enige overgangsmaat regelen zijn getroffen. De hierbij gemaakte opmerkingen beantwoordend zeide de minister van Justitie, de heer Wijers, zich er over te verheugen, dat hij naast cri- tiek ook vele woorden van lof voor de commissie heeft vernomen. De commisise is z.i. uitgegaan van het juiste principe, dat het uitsluitend gaat om de belangen der kinderen. Uitbreiding van de voogdijraad te Amsterdam -met enige Joodse leden, zoals o.a. -bepleit was, achtte hij niet nodig. Het wetsontwerp is tenslotte z. h. st. aangenomen. Ook hechtte de Kamer nog haar goedkeuring aan een naturalisatie- ontwerp, waardoor twintig perso nen de hoedanigheid van Nederlan der zullen verwerven. Tegen half zeven is de vergade ring verdaagd tot Woensdagmiddag één uur. Dan komt aan de orde het wetsontwerp tot herziening van de wet autovervoer personen. EERSTE KAMER IN COMITé- GENERAAL. Nadat de Eerste Kamer gistermid dag enkele wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming had aangeno men, werden ook daar de deuren ge sloten voor een geheime vergade ring, waarin de minister van Over zeese Gebiedsdelen namens de rege ring een verklaring zou afleggen over Indonesië. Vier en twee-tiende vierkante ki lometer is Nederland weer grote ge worden. Een Brits-Nederlandse com missie heeft namelijk dezer dagen door nieuwe grenscorrecties bij Eygelshoven en Tudderen een stuk grond van deze oppervlakte aan Ne derland overgedragen. Het was de Duitsers bekend, dat er na de grens correcties van 23 April nog enkele kleine wijzigingen zouden, volgen. Het gehucht Finkenrath, dat ten Westen van de spoorlijn Aken MünchenGladbach ligt, is even eens bij Nederland ingelijfd. BADGASTEN SCHROKKEN VAN ENGELSE VLIEGTUIGEN. Op 3 Juli j.l. werden de strandbe- zoekers tussen Zandvoort en Noord- wijk opgeschrikt door twee militaire vliegtuigen, die, tot driemaal toe, op enkele meters hoogte over het volle strand vlogen. Op desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Vermeer (Arb.) heeft minister Schokking ge antwoord, dat het hier twee jagers van de Engelse luchtmacht betrof. Met de Engelse militaire luchtvaart- attaché is overleg gepleegd, ten einde herhaling van dergelijke vluchten te vermij dén. FELLE BRAND IN EEN OPSLAG PLAATS TE AMSTERDAM. Een korte hevige brand heeft gis termiddag gewoed in een opslag plaats voor auto-onderdelen aan de Nieuwe Uilenburgerstraat te Am sterdam. Omstreeks Vijf uur stak eén werkman één lucifer aan, er vólgde een hevige ontploffing," wél ke een grote ravage aanrichtte en waardoor onmiddellijk een felle brand ontstond. De brandweer, wel ke met groot materieel uitrukte was weliswaar reeds na een uur het vuur meester, maar kon niet verhinderen dat de opslagplaats geheel uitbrand de. De schade is aanzienlijk. Om trent de oorzaak tast men nog in het duister. Ongelukken zijn er bij de brand niet gebeurd. Een driejarig zoontje van de fa milie K. te Hulsberg (L.) gooide Maandagmiddag in een onbewaakt ogenblik een brandende lucifer in de benzinetank van een autobus, welke ter plaatse stond geparkeerd. De benzine ontplofte dadelijk. Het kind liep zulke ernstige brandwon den op, dat het nog diezelfde avond in het ziekenhuis te Heerlen is over leden. Op 12 Juni is een sneltrein bij het passeren van het station te Hilver sum in volle vaart uit de rails ge vlogen, tengevolge waarvan een ta melijk ernstige ravage ontstond. Er was natuurlijk een grote consterna tie onder de inzittenden, maar ern stige persoonlijke ongelukken waren niet te betreuren. Uit het onderzoek naar de oorzaak van de ontsporing is, naar wij verne men, gebleken, dat de machinist te hard gereden heeft. Waarom Benelux? Als men reeds niet naar Den Haag luistert. (Van onze correspondent). AMSTERDAM, 19 Juli. „Wat dunkt U van Benelux?", heeft men ge vraagd op de conferentie, die prof. dr. W. Röpke uit Genève op uitno diging van het comité Burgerrecht heeft gehouden. Deze econoom van grote reputatie verwachtte niet zo heel veel van de samenwerking der drie lage landen. Zijn verklaring gaf hij in vragende vorm: „In Uw land luistert men zelfs niet steeds naar Den Haag; hoe zal men dan blijvend kunnen aanhangen een overeenkomst als Benelux, waar liefst drie regeringen aan te pas ko men? Iets anders zag hij in centrale samenwerking. Ofwel: men keert te rug naar de economische verhoudin gen van vóór 1940, „maar dan is Be nelux niet nodig" meende de pro fessor. Wij kunnen deze merkwaardige verklaring begrijpen, als we ons her inneren de woorden, waarmede dr. Röpke 's avonds tevoren was inge leid op een vergadering te Scheve- ningen, waar gesproken werd over de economische verhoudingen in Europa. Deze gast uit Zwitserland is een typische vertegenwoordiger van de moderne liberale gedachte. Dat bleek duidelijk in het verdere verloop van de samenspreking met de Neder landse pers. Hij bepleitte de overgang van ge dwongen naar vrije economie en af braak van het systeem van het na tionale collectivisme. „Alleen de vrije economische orde kan uiteindelijk succes van het Marshall-plan garan deren". Aldus prof. Röpke. Hij wil zelfs verder gaan cn een open blok van liberale landen^ in het leven roepen, met garantie van voorkeur behandeling. Over al deze dingen en ook over hetgeen werd gezegd over de deviezen-positie van de Europese lan den kunnen wij in dit bestek kwalijk ingaan, te minder, omdat de hoog leraar van Genève voor de aanwezi ge journalisten een formeel college gaf. DE LONDENSE HAVENSTAKING. Gisteren het begin van de vier de week van de Londense havensta king waren evenveel soldaten als bootwerkers bezig met het lossen en laden van belangrijke levensmidde len- en exportzendingen in de half- verlaten havens van Londen. Of schoon soldaten fin manschappen van de luchtmacht zich ook op an dere schepen aan boord begaven zijn er nog steeds 70 schepen, waar op niet gewerkt wordt. Woensdag zullen nog 2000 soldaten ingescha keld worden. Dinsdagavond staakten van de 24.000 havenarbeiders er 15.441. De Londense staking doet thans haar uitwerking in ernstige mate gelden op de havenstad in het Westen, Liverpool, waar een onaf zienbare rij vrachtwagens stond te wachten om exportgoederen te los sen, die aan de haven van Londen waren onttrokken. Hoewel de ha venarbeiders te Liverpool normaal werken, stapelen de goederen zich thans op. EEN FRANSE PASTOOR TE MOSKOU. Hoe vrij de godsdienst in Moskou kan worden uitgeoefend blijkt weer eens uit de geschiedenis van de Franse kerk „St. Louis des Fran cais", een kerk, die ten behoeve van de Franse ambassade opengehouden moet worden. Er is een Franse pas toor, maar zijn werkzaamheid wordt beperkt tot de leden van het corps diplomatique en hij krijgt geen ge legenheid om zijn zielzorg ook uit te strekken over anderen. Zo wor den hem bijv. de sleutels van de kerk pas vlak voor de Zondagsmis, welke hij opdraagt, overhandigd. In de week is het hem slechts vergund een „persoonlijke" Mis, die niet wordt bekend gemaakt, op te dragen. Bovendien wordt de biecht stoel hem slechts ter beschikking gesteld vóór de H. Mis van 's Zon dags. OOK CEYLON HEFT VERBOD OP. Naar het A.N.P. van officiële zij de verneemt heeft de regering van Ceylon met ingang van Woensdag 20 Juli het verbod van Nederlandse schepen en vliegtuigen om Ceylon aan te doen, opgeheven. Zoals bekend werd dit verbod op gelegd als protest tegen de tweede Nederlandse politionele actie tegen de Republiek in December van het vorig jaar. immif uetiiefd £EN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 21) Hij had verwacht, dat meneer Croc ker die over het algemeen dezelfde ideeën had over wat grappig was of wat niet en van wie men met zeker heid kon verwachten, dat hij altijd lachen zou als er iets te lachen viel, getroffen zou zijn door de ontstellen de samenloop van zaken. Hij bemerk te nu, dat zijn vader er werkelyk mee in zat. Jimmy noch meneer Crocker waren erg uitgelaten in hun uitingen, maar er had altijd een diepe genegenheid tussen hen be staan. Jimmy hield van zijn vader als van niemand anders in de wereld ei de gedachte, dat hij hem gekwetst had was buitengewoon pijnlijk voor hem.Zijn lach verstierf en hij ging een beetje down zitten en probeerde het effect van zijn woorden te ver zachten. „Het spijt mij verschrikkelijk, va der; ik dacht er geen moment aan, dat het u iets zou kunnen schelen. Ik zou geen dwaasheid hebben uitge haald, nog niet voor een millioen dollar, als ik dat had kunnen weten. Kan ik er niets op vinden? Heerejee! Ik zal direct naar Percy toegaan en mijn excuus maken. Ik zal zijn schoe nen kussen. Trek het je maar niet aan vader, ik breng alles weer in orde." Een stroom van woorden was het resultaat van meneer Crockers stille overdenkingen. M't Komt er niet op aan, Jimmy. Maak je niet bezorgd. Het treft alleen een tikje ongelukkig, omdat je stief moeder ook zei, dat zij er niet aan zou denken terug te gaan naar Ame rika, voor ze mij een titel gegeven hebben. Zij wil mij als troef uitspe len tegen haar zuster. Dat is het eni ge, waar ik me bezorgd over maak de gedachte, dat dit vooral ons achteruit zal zetten, vooral nu die Lord Percy zoveel invloed heeft bij de heren, die de titels verdelen. Ik denk, dat het voor mij^1betekent, nog langer hier te moeten blijven, en ik zou toch zo graag weer eens honk bal zien spelen. Jimmmy, weet je, dat ze honkbal hier „rounders" noe men in dit land, en dat de kinde ren het spelen met een kaatsebal!" Jimmy liep driftig de kamer op en neer. Hevige verwijten, die hij zich zelf maakte, kwelden hem. „O, wat ben ik toch een ezel!" „Och dat deert niet jongen. Het is een ongelukje, maar het was jou schuld toch niet. Je kon het toch niet weten." „Het was mijn schuld. Niemand zal zoals ik, zo tegen de mensen te keer gaan. Maar maak je maar niet be zorgd, vader; ik zal alles weer in orde maken. Ik ga nu direct naar die Percy toe om alles weer in het reine te brengen. Ik kom niet terug voor het zover is. Maak je nou maar verder geen kopzorgen, het komt al lemaal voor elkaar." ZESDE HOOFDSTUK Jimmy stapte misnoegd van de stoep voor het huis van de Hertog van Devizes. Zijn tocht was vergeefs geweest. In antwoord op zijn ver zoek om tot Lord Percy Wipple te worden toegelatenv had de butler ge antwoord dat Lord Percy aan zijn legerstede geklonken was en nie mand ontvangen kon. Hij bekeek Jimmy, toen die zich bekend maakte, met een belangstelling, die hij niet te verbergen vermocht, want evenais Bayliss had hij het verslag van Wim Blake met veel genoegen gelezen. Hij had het zelfs uitgeknipt en had net op he^ punt gestaan, het knipsel in een album te plakken toen de bel ging. De afwijzing had Jimmy min of meer neerslachtig gemaakt. Hij wist waarlijk niet, wat hij nu beginnen moest. Hij verliet het huis van de Hertog, als een leger, dat smadelijk verslagen, terugtrekt van een on neembare vesting. Hij wandelde langs Pall Mali, diep in gedachten verzonken. Het was een mooie dag. De regen, die in de afge lopen nacht was gevallen en meneer Crocker het aankijken van een cric ket-match had bespaard, had heel de stad opgefrist. De zon scheen uit een helder blauwe hemel. Een zacht windje woei uit het Zuiden. Jimmy liep in de richting van Piccadilly en vond daar een drukte van belang, ontelbare auto's die vrolijk met hun claxons tekeer gingen en voetgan gers, die allemaal in een prettige stemming schenen te zijn. Die vro lijkheid prikkelde hem. Jimmy had geenszins een in zich zelf gekeerde natuur maar thans on derwierp hij zich toch aan een nauw keurig gewetensonderzoek, waarbij allerlei karaktertrekken optraden. Hij had de laatste jaren een te ge makkelijk leventje geleid om vol doende te beseffen, dat hij ook nog verantwoordelijkheden had. Hij had iedere dag genomen zoals hij kwam. Maar de manier waarop zijn vader had gereageerd op z'n mededeling en zijn paar woorden die deze daarover had gesproken, hadden hem tot na denken gebracht. Het leven zag er ineens veel minder gemakkelijk voor hem uit, dan hij eerst wel gedacht had. Hij begon te beseffen, dat alle mensen zoveel zijn als een stukje uit eexl legkaart en dat iedere bewe ging, die we doen invloed heeft op het lot van de andere stukken. De gedachte iets gedaan te hebben wat zijn vader verdriet deed, vond Jimmy Crocker vreselijk onaange naam. Zij waren altijd meer broers voor elkaar geweest, dan vader en zoon. Jimmy werd werkelijk kwaad op zichzelf en trok zich het gehele geval sterk aan. Zijn vader snakte er naar terug te keren naar Amerika hij, Jimmy, had nu allerlei hin dernissen daartoe in de weg gelegd door zijn idioot gedrag. Wat stond hem nu te doen? Hij kwam tot de conclusie dat hij een ezel was een dwaas, een zelfzuchtige verkwister en een hopeloze diepgezonken boef. Toen hij zover gekomen was, be vond hij zich temidden van een vro lijk lawaai in Piccadilly en dat was meer dan hij verdragen kon. Hij keerde zich om en ging de zelfde weg weer terug. Toen hij bij het einde WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdag-avond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). LATER WARMER. Tamelijk heldere en koele nacht met plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag: toene mende bewolking met op enkele plaatsen, voornamelijk in het Noord-Westen van het land. enige lichte regen. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en hogere temperatunren dan vandaag. f 50 BOETE VOOR EEN LAAG VLIEGER BOVEN HILLEGOM Voor de Leidse kantonrechter heeft terecht gestaan de heer A. G. van Tol, bioscoopdirecteur uit Den Haag, omdat hij op 4 Mei j.l. te laag boven Hillegom had gevlogen. Volgens de verbalisant had verd. niet hoger dan 50 meter boven - de Hoofdstraat gecirkeld. Ook had hij daar driemaal een soort duikvlucht gemaakt. De heer Van Tol wist nog wel, dat hij lager dan vierhonderd meter was geweest, maar ontkende, dat dit boven de bebouwde kom ge beurd was. „Ik wilde de bloemenvelden en een fabriek filmen". Kantonrechter: „U hebt om de to ren van de Hervormde kerk gevlo gen. Die is 45 meter hoog en staat midden in het dorp. U was daar maar een paar meter boven!" Verd.: „Een leek kan onmogelijk de hoogte van een vliegtuig bepalen. Zelfs het O.M. zou daar moeite mee hebben gehad". Genoemde ambtenaar achtte de overtreding echter wel degelijk be wezen en eiste 120 boete. De kan tonrechter maakte er 50 van te vervangen door 20 dagen hechtenis. EEN KALME BEURS. Zonder dat een bepaald motief kon worden genoemd, was de effecten- markt gisteren merendeels niet on gunstig gedisponeerd. Er heerste een betrekkelijk optimistische stemming en lichte vraag was al voldoende om de koersen omhoog te stuwen.'De beurs blijft een sterke technische po sitie aan de dag leggen. De affaire was echter wederom gering, waar door koersstijgingen van betekenis voorkomen werden. De Nederlandse staatsfondsenmarkt was prijshoudend zonder affaire. De belangstelling voor de dollarfondsen is aanzienlijk verminderd: Philips dollarlening iets zwakker op 11234, dollarlening Nederland prijshoudend op my2. Wilt U iets weten? Ik moest voor* een ongefran- keerde briefkaart, die mijn zoon als soldaat uit Bussum had verzonden, 12 cent strafporto betalen. Hoe is dat mogelijk, terwijl ik reeds ver schillende malen briefkaarten van hem ontving, eveneens ongefran- keerd, met vermelding in de boven hoek „Militair"? Voor militairen in het Binnenland geldt onder geen enkele omstandig heid frankeervrijdom. Alleen mili tairen overzee genieten deze facili teit. In voorgaande keren zijn de on- gefrankeerde kaarten uit Bussum dus toevalligerwijze aan de controle ontsnapt. Aai-landerveenBergen (N.H.). Aarlanderveen, Ter Aai', Leimuiden, Nieuw Vennep, Hillegom, Haarlem, Velzen, Beverwijk, Alkmaai-, Bergen. AarlanderVeenDi-uten (Gld.). Aarlanderveen, Bodegraven, Woer den, Utrecht, Wijk bij Duurstede, Tiel, Wamel, Druten. RijpweteringUden. Rijpwete- ring, Hoogmade. Hazerswoude, Bos koop, Gouda, Stolwijk, Schoonho ven, Nieuwpoort, Gorinchem, Wou- drichem, Giessen, Heusden, 's-Her- togenbosch, Heeswijk. Uden. AlphenBorn (O.). Alphen aan den Rijn, Woerden, Utrecht, Amers foort, Apeldoorn, Deventpr, Rijsen, Bornebroek Borne. Stomp wijk, Tilburg, Sambeek, Nijmegen, Stompwijk. Stompwijk, Leidschendam, Zoetermeer, Berkcl en Rodenrijs, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Tilburg, 's-Herto- genbosch, Vechel, Uden, Volkel, St. Hubert Rijkevoort, Sambeek, Bon- meer, Heyen, Gennep, Mook, Nijme gen, Beuningen Druten. Wamel, Ticl, Buren, Buutmalsen, Culemborg. Via- nen, Vreeswijk, IJsselstein. Mont- foort, Woerden, Alphen, Stompwijk. HazerswoudeVenray. Hazers woude, Boskoop, Gouda, Stolwijk, Schoonhoven, Nieuwpoort, Gorin chem, Woudrichem, Giesen, Heus den, 's-Hertogenbosch, Heeswijk, Vechel, Gemert, Bakel, Deurne, Venray. van de Hooimarkt weer was aange land, aarzelde hij even; toen stak hij het plein over naar Cockspursti-aa:. Hier bevinden zich de kantoren van de transatlantisch stoomvaartlijnen. En zo gebeurde het, dat Jimmy, toen hij toevallig opkeek, een prachtig schip getekend zag op een affiche achter een glasruit. Hij bleef ervoor staan. Wij zijn allemaal wel een tikje bijgelovig. Wanneer er iets toeval ligs gebeurt, of we zien toevallig iets in een humeur, dat vrijwel afge stemd is op de aard van het toeval lige, dan accepteren wij dat volko men, dan wij bij verstandig overleg zouden doen .Jimmy ging naar het raam toe en bekeek de prent nauw keurig. De tekening riep een nieuw idee bij hem op. Zijin hart begon sneller te kloppen, hij leek wel on der hypnotische invloed te staan. Waarom niet? Was er een gemak kelijker oplossing van het hele ge val denkbaar? Binnen in het kantoor kon hij een man zien, met bakkebaarden, en die verkocht een passagebiljet naar New York. De eenvoud van dat proces had een betoverende invloed op Jim my. Je had niets anders te doen dan naar binnen te gaan. (Wordt vervolgd -

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2