Van Cauwelaert geeft het niet op Luchtbrug weldra opgeheven PHILIPS RADIO Goede zeildag op de Kaag Felle strijd in verschillende klassen Overdonderend Italiaans offensief brengt Bartali en Coppi aan de kop DINSDAG 19 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 BESPREKINGEN MET LIBERALEN DUREN VOORT. De informateur, van Cauwelaert, heeft de Belgische journalisten gis teravond medegedeeld, dat de on derhandelingen met de liberalen voortduren. Dit was mogelijk door de vorm van het liberale antwoord, waarin overigens de voorstellen van van Cauwelaert in hun tegenwoordi ge formulering werden afgewezen, en door de mondelinge toelichting, die de liberale gedelegeerden aan de informateur hebben verstrekt. Zij hebben namelijk verklaard, de be sprekingen niet te willen afbreken en het contact te willen handhaven. Derhalve worden de onderhandelin gen met de liberalen over alle pun ten van van Cauwelaerts programma voortgezet. Anders is dit met de socialisten, De informateur zeide, naar aanleiding van het socialistische antwoord op het ogenblik geen practische moge lijkheid tot voortzetting van het over leg te zien. Hij zal echter gaarne be reid zijn tot hernieuwd contact als de loop der besprekingen met de li beralen daartoe aanleiding zou ge ven. Het Engelse kabinet heeft gisteren een Engels-Amerikaans plan bespro ken om het verkeer via de luchtbrug naar Berlijn drastisch te beperken. Volgens de diplomatieke correspon dent van de „Daily Telegraph" heb ben de ministers de voorstellen in grote lijnen goedgekeurd. De Engelse en Amerikaanse bezettingsautoritei- ten in Duitsland hebben hun goed keuring reeds gegeven. In Washing ton werd bekendgemaakt, dat het plan daar op het ogenblik wordt be sproken door experts van de Ame rikaanse leger-luchtmacht. Als het plan wordt uitgevoerd, zal tussen 1 Augustus en einde-Septem- ber de capaciteit van de luchtbrug geleidelijk worden verminderd tot op één derde. Het is niet bekend of na die tijd het verkeer wordt doorge zet met de resterende vliegtuigen of dat deze alleen klaar worden gehou den om in tijd van nopd de luchtbrug te kunnen herstellen. Dit zal waar schijnlijk later worden uitgemaakt. De opheffing van de luchtbrug is mo gelijk, omdat in de Westelijke secto ren van Berlijn een voorraad is ge vormd, die voldoende is om de bevol king van de stad drie maanden lang van het nodige te voorzien. Als Rus land de blokkade op het trein- en autoverkeer naar Berlijn opnieuw zou instellen, dan zou de luchtbrug weer volledig kunnen worden hersteld, voor dat de voorraden zijn uitgeput. HAGEL IN VENETIE. Badgasten op het Lido in Venetië werden gisteren plotseling verrast door een onweer, dat vijftien minuten aanhield. Toen hagelstenen ter groot te van eieren op hen neerdaalden werden zij door een paniek gegrepen: bomen werden ontworteld en ruiten verbrijzeld. Motorboten voeren uit om gondels bij te staan, die gevaar liepen volge- slagen te worden. Op het land werd zware schade aan de oogst toege bracht en het treinverkeer ondervond vertraging. Ter zelfder tijd rees de tempera tuur in Rome tot 32 graden en in Florence tot 35 graden. MR. R. HöPPENER CANDIDAAT VOOR BINNENLANDSE ZAKEN. Naar de „Maasbode" verneemt, is thank zeer binnenkort de benoeming te verwachten van mr. René Höppe- ner te Roermond tot Minister van Binnenlandse Zaken. Zulks in de va cature, welke de heer van Maarse- veen 'door zijn verwisseling van „het torentje" met het Departement van Overzeese Gebiedsdelen deed ont staan en die tijdelijk door Minister van Schaik wordt vervuld. De heer Höppener is op het ogen blik lid van de Gedeputeerde Staten van Limburg. Hij verwierf zich voor al naam in zijn leidende functie in de Katholieke Jeugdbeweging. PROCURATIEHOUDER VERDUISTERDE AANDELEN De politie te Voorburg arresteerde Vrijdag de procuratiehouder van E. van de bank Andree Wiltens en Co aldaar. Hij heeft in de loop van dit jaar voor een bedrag van ongeveer 100 duizend gulden aan effecten verduis terd, die hij gebruikte om zelf of via tussenpersonen zaken mee te doen. Bij een interne controle op de bank kwamen de practijken van Van E. die reeds een volledige bekentenis heeft afgelegd, aan het licht. De bank is thans gesloten. MEER BELANGSTELLING VOOR ERNSTIGE ZANG GEVRAAGD Op Drakenburgh te Baarn hebben de kaderleden van het Kon. Ned. Zangersverbond de problemen behan deld, waarmede de hedendaagse mannenzang heeft te kampen. Men was het er over eens, dat onder de jongeren een drang naar lichte mu ziek bestaat. Nu wil men, te begin nen met de scholieren, de jeugd er van doordringen, dat ook in de ern stige muziek een grote mate van le vensvreugde kan worden gevonden. NEDERLANDSE BOOMKWEKERS FEDERATIE GEVORMD De federatie van boomkwekers verenigingen (Boskoop en omgeving) boomkwekersvakbond van de K.N.B.T.B. en de boomkwekersver eniging Utrecht en 't Gooi hebben zich aaneengesloten tot de Neder landse boomkwekersfederatie. Het secretariaat is gevestigd Bur gemeester Colijnstraat 10a te Bos koop. BRAND OP DE „EEMDIJK" Aan boord van de „Eemdijk", toe behorend aan de Holland-Amerika- lijn, liggende aan de Rijnhaven- noordzijde te Rotterdam, is een brand uitgebroken. De brandweer werd omstreeks ze ven uur vanochtend gewaarschuwd en rukte uit met twee autospuiten, een drijvende spuit en een gereed schapswagen. Het bleek, dat in een der ruimen brand was ontstaan in een partij van 56 ton turfmolm. De brandweer heeft de brand weten te bedwingen. Het schip heeft geen noe menswaardige schade geleden. VOLOP Indien gewenst kan betaling geschieden in 12 termijnen H. G. van Luyken BREESTRAAT 97 Eén ton aan goederen verbeurd. Drie jaar nadat prijsbeheersings- ambtenaren een controle uitvoerden in de warenhuizen van de N.V. „Bijenkorf" te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam heeft de economische politierechter te Amsterdam uitspraak gedaan in deze zaak. De „Bijenkorf" was in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de tuchtrechter, die de N.V. boeten oplegde tot een totaal van ruim zes ton. De straf is thans aanzienlijk verlicht. Gisteren werd de „Bijenkorf" in hoger beroep veroordeeld tot een geldboete van drie ton plus verbeutd- verklaring van een deel der in be slag genomen goederen, waarvan de waarde op ƒ100.00 (waarde 1946) ge schat kan worden. De stemming op de effectenmarkt was gisteren min of meer teleurstel lend. Na de vaste tendens van Vrij dag, waarbij cultuurwaarden de bo ventoon voerden, heerste er thans een opvallend gebrek aan affaire, als ge volg waarvan de koersen in het verdere verloop iets terugliepen. Be langrijke koersverschillen kwamen niet voor, hetgeen dus inhield dat het Vrijdag verhoogde peil vrij goed behouden bleef. De ondertoon van de beurs kan dan ook nog steeds als betrekkelijk gunstig beschouwd wor den. Van cultuurfondsen was Am sterdam Rubber 2 procent lager en kon HVA zich evenmin handhaven. Maar de Vorstenlandse cultuurmaat schappij trok enige belangstelling en opende wederom iets beter. In het verdere verloop liepen de koersen over de gehele linie bij gebrek aan steun iets terug. Tabak bleef vrij goed op prijs. In Rotterdam zijn Vrij dag jl, weer fraaie prijzen voor Ja va tabak gemaakt. 1Ï7E SCHREVEN gisteren reeds, dat de vierde Kaagdag eindelijk de zo olang verwachte wind bracht; in de morgen nog wat kalm aan, mkar 's middags en vooral in de namiddag volop. Toen werd het bovendien ook echt Kaagweer, de warmte was verdwenen, in het zonnetje ging het wel, maar toen ook dit verdwenen was, kwamen de truien en zeil- joppers te voorschijn. Maar 't was zo veel beter, want de zei>rs hadden dik genoeg van 't mooie weer en namen de frisse temperatuur gaarne voor lief, omdat er nu wind, in de namiddag zelfs flinke wind kwam, waardoor deze vierde dag zeker de best geslaagde Kaagdag werd. Voor al ook, omdat gedurende deze géhe le zeildag de regen uitbleef en er dus naar hartelust gezeild kon worden. DE OPEN WEDSTRIJDEN De resultaten van de Holland Friesland-Regenboogwedstrijd en van de groepswedstrijd in de 16 m2 Een heidsklasse hebben we gisteren reeds vermeld, zodat we voor heden alleen de open wedstrijden te bespreken hebben. En dat het daar vinnig toe gaat bewijst het geringe puntenver- schil, dat hier en daar valt te con stateren. Kraan eindelijk winnaar in de Sharpies Na twee onfortuinlijke wedstrij den op Zaterdag en Zondag, toen hij „eruit" geprotesteerd werd, werd Kraan in de derde wedstrijd einde lijk onbetwist winnaar in de 12 m2 klasse. Jammer, dat het zo gelopen is, want Laag water en Ott hadden met 64 en 52 punten reeds een niet meer te bereiken voorsprong op hun naam gebracht, terwijl Jungschlager als derde met 44 pnt. volgde, ter wijl alle drie genoemde zeilers bo vendien vandaag bij de prijswinnaaxs behoorden. De Valken zeilden tweemaal Hoe het gisteren met de stand van zaken in de Valkenklasse stond, viel niet precies te zeggen, omdat de Za terdag bij de stormrace gedupeer den hun wedstrijd konden overzeilen Dit geschiede in de middag waarbij C. J. v. d. Jagt, ir H. F. Zuiderbaan en S. v. d. Meer als eerste binnen kwamen. Ondertussen vielen in deze klasse enige protesten, waarbij Kir- kenier, die in afdeling I winnaar was geworden, werd uitgesloten. De andere winnaars waren Snoeck en v. d. Elshout. In de B-klasse won de Haarlem mer Alb. Hartog terwijl de Delfte naar de Roy na twee overwinningen tweede werd. Koos de Jong blijft onbe dreigd In de Olympiajollenklasse A blijft de Rotterdammer Koos de Jong een klasse apart. Ondanks ons land ver schillende goede zeilers in deze klas se telt, blijft de Jong, de Olympische kampioen, een zeiler van buitenge woon formaat. Na twee wedstrijden had hij reeds 61 pnt bijeengezeild, terwijl Bos als 'tweede volgde met 41 en Willems met 37 pnt als derde. En gisteren werd de Jong alweer eerste met zijn stadgenoot Dijkers als tweede en Willems als derde. Dus werd zijn voorsprong weer danig ver-« groot en wordt de Jong vandaag wel onbedreigd winnaar van de hoofd prijs en de wisselprijs. In de 16 m2 Eenheidsklasse A stond Visser uit Paterswolde met 52 pnt. aan de kop vóór Swart uit Koog a. d. Zaan. De Fries won gisteren echter niet maar de Leidenaar J. P. v. Dijk, terwijl Swart op de tweede plaats eindigde. In de andere afde ling won de Zwollenaar K. H. Luk- kien. In de B-klasse van dit wedstrijd type had de Hagenaar G. R. Kreulen gisteren de leiding met 58 punten terwijl D. Kamphuis uit Zwolle op hem volgde met 51. De wedstrijd van gisteren bracht hem resp. de derde en tweede plaats, zodat het punten- verschil niet noemenswaardig zal zijn KERKNIEUWS. Z. H. Exc. de Bischop van Haar lem heeft Dinsdag 19 Juli in de ka pel van het Philosophicum te War mond de Kruinschering toegediend aan de volgende Eenvaarde Heren: B. W. Alkemade, J. H. I Bergsma, A. J. Bruin, M. J. J. van Buuren, L. Cornelis, J. H. van Dijk, G. W. J. Feliks, G. M. den Hollander, W. G. Jasperse, N. J. M. van Kan, J. C. Koopman, J. Pj J. Kraakman, J. J. Kramer, M. A. L. Kroeders, J. C. Nieuwenhuis, H. Samson, J. A. A. Schoenmakers, J. W. Schrama, H. A. Stam, L. M. Thomas, M. H. Verdie- sem, H. P. Verschragen, B. J. M. Vos, H. M. van Wel, allen studenten van het Philosophicum te Warmond. verandèrd. Intussen werden W. v. d. Loo uit Zwolle en de Leidenaar T. H. v. d. Honert gisteren eerste prijs winnaars in de twee afdelingen. In de Pampusklasse A deed Volker Jr een goede greep naar de leiding over de vier wedstrijden door als eerste aan te komen, terwijl van Walsum, die met 40 punten boven aan stond, als vierde binnen kwam. Heftige strijd in de Draken- en Regenboogklasse Na twee wedstrijddagen stonden drie deelnemers in de met sterke zei lers bezette Drakenklasse bovenaan. Rotterdammers L, P. Vollebregt en G. van Wijk uit Woubrugge en de J. C. Tims hadden ieder 36 punten. En van hen hield eerstgenoemde zich gisteren het best door in afd. II als tweede aan te komen, terwijl Vollebregt derde werd. Voor een verrassing zorgde W. P. v. Duyl, die in deze groep eerste werd na een fraaie race. In de andere afdeling won H. Verduyn uit Alphen. Hoe de strijd in de Regenboogklas se zal verlopen, is nog moeilijk te zeggen. De eerstgeplaatsten waren hier: Leen de Wit 39 p., Cor v. Sta veren 35 en Klaas Vrolijk 32. De Fries maakte 'n goede sprong naar boven door in zijn afdeling voor de tweede maal als eerste te eindigen tegen de Wit al» vierde, terwijl in dp andere afdeling M. Hendriks uit Sneek de eerste plaats veroverde en v. Staveren als tweede eindigde. In deze groep had Theunissen aanvan kelijk de leiding gehad, doch het vlotte ditmaal niet erg en hij werd tenslotte vijfde. De Friezen deden het deze middag beter dan zij het ibt.nu toe gedaan hadden, want behalve Vrolijk'- en Hendriks behaalden ook v. d. Sluis en Alberda goede plaatsen, hetgeen aan de strijd op de laatste dag on getwijfeld ten goed is gekomen. Jollen in de storm Tegen het einde van de dag kwa men de 12 Voetsjollen weer aan de beurt, doch de stuurlieden hadden handen vol werk om hun scheepjes in hun macht te houden. Niet allen konden het evenweh en sloegen om. 't Was Kaagweertje! De voornaamste uitslagen waren tenslotte: 12 m2 klasse A: 1 Kraan, 2 A. Laagwater, 3 B. Ott, 4 W. Jungschla ger. Idem B: J. C. J. v. Staveren, 2 A. P. Groote, 3 V. de Bloeg v. Kuf- feler. Valkenklasee A, afd. I 1,P. v. Bu ren, 2 H. Stumps, 3 W. de Ridder, 4 R. Mulder. Afd. II: 1 H. Snoeck, 2 J. C. Lich- tenauer, 3 A. Honigh, 4 C. Pierrot Afd. Ill: 1 P. L. v. d. Eishorst, 2 G. Jongeneel, 3 F. de Jong, 4 A. Brinks. Idem B: 1 Alb Hartog, 2 T. de Roo, 3 J. H. v. Oostendorp, 4 J. v. Asselt. Olympiaklasse A: 1 J. de Jong, 2. Joh. Dijkers, 3 B. Willems, 4 Jac Stap Idem B: 1 F. Pruymboom, 2 H. Willems, 3 mej. Brasser, 4 F. C. de Vos. Vrijheidsklasse: 1. A. Weterings, 2 mej. D. Kleyn, 3 'J. C. Starreveld. 16 M2 Eenheidsklasse A. afd. I J. P. v. Dijk, 2 Jac W. Swart, 3 J. Prins Afd II 1 K. H. Lukkien, 2 C. J. Vegter, 3 H. S. de Vries Jr. Idem B: afd. I: 1 W. v. Loo, 2 A. v. Hemert, 3 J. G. v. d. Bosch. Afd. II: 1 T. H. v. d. Honert, 2 D. Kamphuis, 3, G. R. Kreulen. Pampusklasse A: 1. Volker Jr, 2 W. M. v. Staveren, 3 G. N. Roepel Jr Idem B: 1 F. H. Drontman, 2. F. J. Bruys, 3 mej .B. v. Rijmenam. Drakenklasse, afd. t: 1 M. Verduyn 2 ir J. de Nere tot Babberich, 3 G. A. Pfeiffer. Afd. II: 1 W. P. v. Duyl, 2 G. v. Wijk, 3 L. P. Vollebregt. Regenboogklasse, afd I 1 K. Vrolijk 2 J. C. v. d. Velde, 3 J. Alberda Afd. II 1 M. Hendriks, 2 C. v. Staveren, 3 R. A. v. d. Sluis. 12 Voetsjollenklasse A afd. II 1 A. Zeger, 2 F. Brinkman, 3 mr A. H. Mastenbroek. Afd. II: 1 H. J. de Ruyter, 2 P. Hel- lema, 3 L. P. Herfst. Idem B, afd. I: 1 S. G. Rodenhuis, 2 K. Cleton, 3 mej: L. J. Wansink. Afd. II 1 P. E. Moes Jr, 2 M. A. Nederburgh, 3 A. Bouwman. Idem C: 1- K. Scheffer, 2 Dick de Kat, 3 O. Blok. DE 5e DAG DER KAAGWEEK. Naargelang de Kaagweek dit jaar vorderde, werd het weer voor de zeilers beter. Vandaag was het fris, af en toe zeer fris zelfs. Maar de wind had een behoorlijke sterkte, zodat volop gezeild kon worden. Jammer genoeg was voor deze laatste ochtend bij de Holland Friesland Regenboogwedstrijd en bij de groepswedstrijd in 16 M2 een heidsklasse de Noord-rondbaan uit gezet. De veranderlijke wind speel-, de wedstrijdcomité en zeilers danig parten, want nagenoeg het gehele vak van start tot finish was bezeild. De derde en laatste wedstrijd voor de HollandFrieslandkamp werd opnieuw een zege voor het Holland team, dat met 31,1 punt tegen 24, de derde overwinning in de wacht sleepte. De totale stand na de drie wed strijden werd aldus: 107,3 tegen 57,Mogelijk komt in deze uitslag nog een wijziging, doordat de twee eerst aangekomenen Janny Hofland en de Fries Alberda, protesten tegen elkaar hadden lopen. Veel wijziging kunnen deze protesten evenwel niet in de uitslag brengen. In de groepswedstrijd der 16M2 eenheidsklasse was de Noord Ned. groep voor de 2e maal, hoewel hét verschil niet zo groot was, als op de eerste dag. Het resultaat was voor vandaag: Noord-Ned. 29,punten, West-Ned. 26,punten, zodat de totale uitslag werd Noord Ned. 90,2, West-Ned. 75,1 punt. DE TOUR DE FRANCE Op de moordende Cols steunden de „campionissimi" elkaar DIJ STRALEND ZOMERWEER heeft de karavaan zich gistermorgen in beweging gezet voor de etappe die algemeen als een van de zwaar ste van de koers wordt beschouwd: CannesAlios, met de drie beruchte - cols van Alios, Vars en Izoard. In de buitenwijken van Cannes begon de lange klim naar St. Vallier en profiterend van het matige gangetje van het peloton trok Kubler er na de passage van Grasse (17 km van de start, hoogte 330 meter) alleen tussen uit. Hij behaalde in korte tijd een voorsprong van meer dan twee minuten, maar de Italianen waren inmiddels ontwaakt en jachtten fel achter hem aan zodat de Zwitser te Logis du Pin (62 km) weer in het peloton werd opgenomen. meer te boven gekomen. Het drietal Coppi, Bartali en Ro- bic begon gezamenlijk aan het bestij gen van de Izoard, met zijn 2280 m, de grootste hindernis van de etappe. Nog geen 3 km hadden zij afgelegd toen het tempo Robic te machtig werd en zo gingen beide Italianen getweeën verder. Op de tóp sloeg Coppi zijn landgenoot met een leng te. Hun voorsprong op Robic was intussen tot 7 mih. 20 sec. aange groeid. Robic was tijdens de bestij ging ook gepasseerd geworden door Apo Lazarides, die zich van een „ram" had hersteld. Tijdens de afdaling naar Briancon wijzigde deze situatie zich nauwe lijks. Slechts Lazarides moest zijn der"de plaats weer aan Robic afstaan. Bartali moest enkele kilometers voor de eindstreep van band verwisselen maar Coppi maakte hiervan geen ge bruik. Hij wachtte op 'hem om geza menlijk het laatste stuk af te leggen. Bartali won zonder strijd met een halve lengte. Door deze zege in de 16e etappe heeft Bartali de gele trui veroverd. Coppi neemt de tweede plaats in het algemeen klassement in. Marinelli is derde en Magni vierde. De klassementen De uitslag luidt: 1. Bartali (Italië A) 10 uur 25 min. 35 sec.; 2. Coppi (Italië A) op y2 lengte; 3. Robic (West Noord) 10.30.41: 4. Apo Laza rides (Frankr.) 10.32.035. Ockers (België A) 10.32.19; 6. Marinelli (lie de France) 10.35.02: 7. Geminiani ('Frankr.) 10.37.44; 8. Magni (Italië B) 10.'37.47; 9. Lauredi (Zuid Oost) 10.38.34; 10. Chapatte (Frankr.) 10.40.48; 11.' Kubler (Zwitserl.) 10.41.25; 12. Kirchen (Lux.) zelfde tijd. Het algemeen klassement luidt: 1. Bartali (Italië A) 107.41.28: 2. Coppi (Italië A) 107.42.50; 3. Mari nelli (lie de France) 107.42.52; 4. Magni (Italië B) 107.42.56; 5. Ockers (België A) 107.48.57; 6. Robic (West Noord) 107.51.54; 7. Dupont (België B) 107.54.32; 8. Kubler (Zwitserl) 107.55.50. Er zijn nog 62 renners in de course. Het landen klassement luidt: 1. Ita lië 323 uur 45 min. 36 sec.; 2. West- Noord 324.27.30; 3. Frankrijk 324.39.44 4. Ile de France 324.41.48: 5. Luxem burg 324.58.53: 6. België 325.01.54; 7. Zuid-West 325.10.17; 8. België B 326.09.32; 9. Zwitserland 326.56.57; 10. Italië B 326.59.57; 11. Centraal- Zuid-West 328.01.15. De Engelse amateurploeg voor de wielrenkampioenschappen te Ko penhagen bestaat uit Bowes, Butler, Maitland, Pugh, Robinson en G. Tho mas-. Voor de sprint zijn het Bannis ter en Lew Pond. De derde wordt nog aangewezen. KUBLER DOOR PECH GESLAGEN Tot halverwege de top van de col van de Alios reden de deelnemers in een lange file achter elkaar, in de stromende regen, die al voor Beau- vezer (123 km) was begonnen en er niet minder op werd naar mate men het hoogste punt naderde. Toen ont ketenden de vier grot favorieten: Coppi, Bartali, Robic en Apo Laza- rids, nadat ze zich geleidelijk naar voren hadden gewerkt, de lang ver wachte aanval. Maar achter hen kwamen al spoedig nog andere deel nemers opdagen, onder wie de lei ders van de beste beide Belgische ploegen Ockers en Dupont, en de Zwitser Kubler. Tot kort voor de top lag Robic aan kop voor Coppi, maar de Italiaan zette op het juiste moment een spurt in en ging als eer ste over de streep wat hem een bo nificatie van 40 seconden opleverde. Op de top van de Alios waren de on derlinge verschillen aan de kop slechts gering. Want alhoewel Coppi herhaaldelijk getracht had zich los te rijden, waren zijn drie voornaam ste concurrenten er telkens weer in geslaagd zijn wiel te pakken. Onder stortregens passeerden de renners, gehuld in hun plastic jasjes, het hoogste punt en toen begon de twin tig kilometer lange afdaling naar Barcelonnette (170 km) dat elfhon derd meter lager ligt. De weg was zeer glad en slipperig, maar de Zwitser Kubler wierp alle voorzich tigheid overboord en stórmde om laag over de zigzag wegen alsof er geen gevaar bestond en de finish in zicht was. De anderen deden het wat behoedzamer aan, maar kwamen daardoor ver achter. Te Barcelon nette had de Zwitser 2 minuten en 35 seconden voorsprong op een groep van acht man, bestaande uit Robic, Apo Lazarides, Coppi, Bartali, Du pont, Ockers benevens Magni en Goldschmidt die zich door grote ri sico's te nemen eveneens bij de lei dende groep hadden kunnen voegen. Bij de passage van Barcelonnette waren de renners bijkans onherken baar, zo dik zaten ze onder de mod der. Tal van deelnemers, onder wie Brule en Idee, hadden al een grote achterstand Coppi neemt de leiding De bijna 4 minuten voorsprong, a ie Kubler op de top van de Col de Vars op het achter hem jachtende viertal Bartali, Coppi, Apo Lazari des en Robic had, werd spoedig te niet gedaan door twee lekke banden, die de Zwitser vlak na elkaar kreeg. Op het moment'dat hij weer in het zadel sprong waren Coppi, Bartali en Robic naast hem. Dit betekende een stevige ,klap" voor Kublers mo reel en deze inzinking is hij niet immif uetCiefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 20) Kan ik rekenen op je welwillende afzijdigheid in deze kwestie Bayliss?" „Heel goed, meneer James". „Dan ga ik nu naar de kamer van mijn vader. Daar is een mens nog het veiligst." Jimmy stond met moeite op van de sofa, en ging naar de kamer van zijn v^der, waar deze in een diepe armstoel gezeten, rustig een pijpje rookte en die gedeelten uit de krant las, die niet over cricket handelden. De kamer van meneer Crocker was klein en aan de achterkant van het huis gelegen. Zij was niet weelderig, en zag uit op een vrije ruimte, maar dit was toch nog het plekje waar hij het meest van hield, van heel het grote huis, waar eens de echo's had den geklonken in antwoord op het flinke stappen van vele titularissen. Hij had al vaak tegen zijn zoon ge zegd dat deze kamer de enige was, waar men geen gevaar liep zijn te nen te stoten aan een gravin of een Hoogedelgeborene. In dit rustig ach tervertrekje kon hij een pijpje ro ken, zijn voeten ergens opleggen, zijn jas uittrekken en zich overigens geheel aan de vrijheid overgeven die de grondwet de vrijgeboren Ameri kaan toestaat. Niemand kwam daar ooit behalve hijzelf en Jimmy. Hij onderbrak zijn lectuur niet toen Jimmy binnentrad. Hij mompelde een welkomstgroet door de rookwol ken heen, maar keek niet op. Jim my nam de andere leunstoel en begon zwijgend te roken. Het was een on geschreven wet, die in dit vertrek gold, dat het diepste stilzwijgen er meer gewaardeerd werd dan doelloos gebabbel. Het duurde zowat een kwartier voor meneer Crocker zijn krant liet neervallen en zei: „Zeg eris, Jimmy, ik moet jou eens wat vertellen." „Vertelt u maar op. Ik ben geheel oor." „Nee serieus." „U kunt doorgaan, altijd, als u er maar aan denkt, dat u een zieke voor hebt. Het is zwaar geweest van nacht, pappie." ..Het gaat over je stiefmoeder. Bij het ontbijt heeft ze het over jou ge had. Zij was er over ontstemd, dat jij Spike Dillon een lunch had aan geboden in het Carton hotel. Je had niet met hem daarheen moeten gaan, Jimmy. Daar was ze woest om! Zij was er met een hele troep voorname lui, en die zaten er allemaal te luis teren hoe Spike vertelde over zijn halve-schaar-slag." „Nu wat stellen zij tegenover SpL ke's halveschaar-slag? Hét is een verbazend handige vinding van hem.5' „Zij vertelde me, dat ze er eens met jou over zou spreken. Ik meen de goed te doen met je even op de hoogte te brengen." „Dank u wel, pa. Maar was dat al les?" „Alles." „Alles wat ze vertelde over mij? Weet u zeker, dat ze niets anders vertelde?" „Ze vertelde over het algemeen niets anders meer." „Dan weet ze er niets van? Fijn zeg!5' Met een smak liet meneer Croc ker zijn voeten van de schoorsteen op de grond neerkomen. Jimmy! Je hebt toch weer geen dommigheden uitgehaald?" „Welnee, vader. Niets ernstigs. Een beetje opgewonden rumoerigheid, wat u verwachten kunt van iemand in mijn positie, anders niet." Meneer Crocker was nog niet he lemaal gerust gesteld. „Jimmy, je moet je een beetje in acht gaan nemen. Echt waar, dat dien je te doen. Het kan mij niets schelen. Ik mag wel zien dat een jongeman een beetje levendig is. Maar je stiefmoeder zegt, dat je op die manier de lui uit de hogere stan den van ons vervreemdt. Nu is dat iets, dat mij helemaal niet zou kun nen schelen. Maar ik zal je de stand van zaken helemaal uiteenzetten. Je stiefmoeder heeft me er heel plotse ling mee verrast. Ik had me al vaker afgevraagd, waarvoor dat toch alle maal dienen moest, dat wonen in Londen en dat druk doen met de deftigheid. Ik kon op geen stukken na begrijpen, wat je stiefmoeder voor had. Maar nu weet ik 'het. Jimmy: zij is aan het proberen mij tot rid der geslagen te krijgen". „Wat!?" „Ja. En zegt „Maar, Vader, dat is kolossaal! Dat is comedie van hogere, orde. Een ridder? Gerechte hemel, als het eens zover komt,, wat ben ik dan? Die ti- tel-geschiedenissen zijn altijd vrese lijk ingewikkeld. Ik zou natuurlijk mijn naam moeten veranderen. Iets als de Hoogwelgeboren Rollo Chol- mondeley of Aubrey Majoribanks, wie weet. Ik wil op het ergste voor bereid zijn." „Nu moet je begrijpen, Jimmy, die hoge heren, de lui die voor de titels en zo zorgen, nouden een oogje op jou, omdat jij de titel na mij krijgt, en natuurlijk willen zij geen. flater maken. Ik weet dat allemaal van je stiefmoeder. En kijk nu 'eens Jimmy, ik zou je niets willen verzoeken, waarvoor je je toch niet al te erg behoeft op te offeren." „In orde, vader." „De vriendin van je stiefmoeder heeft een neef „Nu, dat lijkt me geen geschikte geschiedenis om aan iemand te ver tellen, die hoofdpijn heeft. Ik hoop dat het eenvoudiger wordt." „Je stiefmoeder wenst dat je je be hoorlijk gedraagt en goede vrienden tracht te worden met die jongen. Zie je, zijn vader hè, die is erg goed be vriend met de eerste minister en heeft wat in de melk te brokkelen als het op het uitdelen van titels aan komt." „Is het anders niets? Laat u het dan maar aan mij over Eer we een week verder zijn, zal ik haasje over met hem spelen; ik zal mijn hele zonnige persoonlijkheid aanwenden om de meest broederlijke banden tussen ons beiden te smeden. Hoe heet hij?" „Lord-Percy Whipple." Jimmys pijp rolde lawaaiend over de vloer. „Paps denk nog eens goed na. Dat meen u toch niet ex'nstig, wel?" Jimmy legde zachtjes een hand op de schouder van zijn vadei\ „Vadertje bereidt u voor op een geweldige lachbui. Leg uw hoofd achterover en brul, dat de muren daveren. Ik ontmoette Lord Percy Wipple gisteravond in de Club der Zes Honderd. Èr vielen woorden. Ik viel Percy aan. Hoe het kwam, be halve dat, dat weet ik precies niet meer. Als ik het geweten had zou ik natuurlijk geen hand naar hem heb ben uitgestoken, maar nu...." Dit verhaal had op meneer Croc ker ongeveer dezelfde uitwerking als de mededeling in een of ander melo drama, aan de oude man, dat hij ge heel geruineerd is. Hij zat met zijn handen krampachtig op de armen van zijn stoel geleund en staarde voor zich uit. Hij zei niets. Ontzet ting stond er op zijn gelaat te lezen Jimmy werd er stii van. Hij be merkte nu voor het eerst, dat er nog ccn andere kant aan het geval was, dan alleen de humoristische, waar hij alleen oog voor gehad had. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2