Geslaagde Franse aanval leverde een Belgische zege op Kaagweek vol afwisseling maar te weinig wind Keteleer won 15e étappe in de sprint MAANDAG 18 JULI 1949 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Hollanders nemen fraaie voorsprong jn Regenboogwedstrijd tegen Friezen YUwhA ïledeiCandeli, telden in qAo&p.lw-eAil'ii^d 16 ïïl DE ZATERDAG VAN DE KAAGWEEK was wel vol afwisseling, 't Begon met 'n broeierige lucht, waaruit na enkele uren regen kwam en een stormwind, welke het ergste deed vrezen. Heel de hemel werd al lengs dichter en dichter van zwarte wolken, die zich samenpakten tot één massa van dreigende onweersbuien, die de witte zeiltjes als een golvend heuvellandschap scherp de dc aftekenen om tenslotte, verge zeld van hevige windstoten uit te barsten in een hevige plensbui. De talrijke scheepjes, die al uren op de plassen hadden rondgedob berd. werden er door overvallen en vooral de Valkenklasse, die zich op de Dieperpoel bevond, werd er door aangegrepen. De hevige windvlagen joegen de bootjes voort, verschillen de sloegen om, liepen vol water en zonken. De Fries Mulder uit Lang weer, die vooraan lag in de eerste groep en zelf geen gevaar liep, doch mede-zeilers in het water zag te recht komen, offerde zijn eerste plaats op, zette zijn „Rirette" aan de wal en begaf zich te water om hulp te bieden. Ook andere klassen hadden met de storm te kampen, hetgeen wel hieruit blijkt, dat in de B-afdeling der 12 M2 klasse slechts één van de acht deelnemers finishte. In de B-afdeling van deze klasse eindigde de Mustang van Sj. Kraan als eerste, doch hij werd uitgesloten, na een hem aangedaan protest, waardoor de Amsterdammer Laag- water de eerste prijs behaalde. In de Valkenklassen Afd. I kregen andere zeilers door het uitvallen van Mulder een kans. In de A-afdeling won nu Stumpe, terwijl Jan Bier tweede werd. Misschien zou de wed strijd vandaag overgezeild worden. In de afdeling II was de zege voor de Benteng van Elshout, A. de Groot werd tweede, terwijl Nauta won in de derde groep. De Valkenklasse B was voor T. de Roo met J. van Asselt als tweede. Koos de Jong won als vanouds de Olympiajollenklasse A met Willems als tweede. De Rotterdammer Joh. Koetsier werd eerste in de Olympia jollenklasse B, gevolgd door zijn stadgenoot Tom van Oudgaarden. De hoop, dat er na de middag, toen de onweersbuien wat uitge raasd waren, wat meer wind zou ko men werd niet dadelijk vervuld. Het bleef zo nu en dan een vlaagje, waarvan de een meer, de ander min der profiteerde. Het was nog steeds gelukzeilen en het feit, dat de mees te schepen vier a vijf'uur onderweg waren, zegt duidelijk genoeg hoe zeer het ook op deze tweede dag drijf par tij en waren zonder eind. Drakenklasse. groep 1: 1. H. Ver- duyn, 2. L. R. Vollebregt. 3. ir. J. de Nerée tot Babberick. 4. J. R. Bliek- man, 5. W. Klomp Jr. Groep 2: 1. J. C. Tims, 2. G. van Wijk, 3. W. P. van Duyl, 4. S. Bak ker, 5. J. Kalff. Regenboogklasse, groep 1: 1. W. Bergsma. 2. J. Hofland. 3. J. C. v. d. Velde, 4. J. Sierverts, 5. R. A. v. d. Sluys. Groep 2: 1. L. de Wit, 2. M. Hen driks, 3. C. van Staveren, 4. K. Vro lijk, 5. J. Huisman. 16 M2 Eenheidsklasse, groep 1: 1. Jac. Swart, 2. C. J. Vegter. Groep 2: 1. M. W. Visser, 2. K. H. Lukkien. Idem klasse B: groep 1: 1. C. H. v. d. Meer, 2. A. J. Klein. Groep 2: 1. G. R. Kreulen, 2. D. Kamphuis. DE HOLLAND—FRIESLAND- WEDSTRIJD DER REGENBOGEN. Na de Zaterdag vol afwisseling met zon en regen begon de Zondag al evenzeer met mooi. dóch broeierig weer. waardoor niet ten onrechte gevreesd werd voor onweer en re gen. Het liep evenwel nogal los, maar de gehele ochtend ging toch vrijwel weer geheel voorbij in wind stilte, hetgeen voor alle zeilers een geduchte handicap was. Het begon al dadelijk bij de Hol landFriesland wedstrijd der Re genboogklasse, waarbij de -Friezen zich helemaal niet op hun gemak gevoelden, al hadden ze het in de wedstrijd ook heel gemakkelijk. Het duurde niet lang, of de vijf Hol landse zeilers lagen aan de kop, ter wijl de Friezen met de vijf laatste plaatsen genoegen moesten nemen, zodat de Hollanders met het grootst mogelijke verschil: 40.1 15 pnt. de eerste wedstrijd wonnen. De groepswedstrijd tussen de Noord Nederlandse en West Neder landse 16 M2 Eenheidsklasse bracht niet zoveel verschil als bij de Re genbogen. Voor West Nederland kwamen hier uit: H. Molenaar, Slik kerveer, Jac. Swart, Koog aan de Zaan, J. P. van Dijk, Leiden, J. Brunt, Hilversum, N. Both. Gouda, terwijl de Noord Nederlandse ploeg bestond uit: J. C. en C. J. Vegter uit Groningen, J. Helder en M. W. Vis ser uit Paterswolde en K. H. Luk ken uit Zwolle. De N.N.-ploeg bezette de volgende plaatsen: 1, 2, 4. 6 en 8 en behaalde daarmede 34.1 pnt. tegen West Ne derland 21 pnt. In de middag stond er gelukkig wind.Er kon weer gezeild worden en de zeilers behoefden niet angst vallig af te wachten waarheen de drijfpartijen hen zouden voeren. In de Drakenklasse zowel als in d twee verschillende groepen der Re genboogklasse kon weer gevochten worden en dat gescheidde vooral op de mooie kruisrakken: heen ZweilandNorremeer en terug: DieperpoelNorremeer en Zwei- land-finish. In groep I der Regenboogklassse had Frans Theunissen aanvanke lijk de leiding, doch hij werd van dichtbij gevolgd door Cor van Sta veren, die op het eerste kruisrak er in slaagde hun te passeren. Theu nissen verloor daarna nog enkele plaatsen, doch Van Staveren liet zich niet kennen. Hij won op fraaie wij ze, gevolgd door Leen de Wit, Hof land en Theunissen, terwijl de Fries Hendriks vijfde werd. In de tweede groep heeft Vrolijk het nog beter gedaan dan Zaterdag. Werd hij toen vierde, gisteren be zette hij op fraaie wijze de eerste plaats, terwijl mevr. v. d. Steur de tweede plaats bezette en Sierverts de derde; de vierde plaats was voor Huisman, hetgeen voor hem even eens een succes te noemen is. In de Drakenklasse wist G. van Wijk voor de zoveelste maal de eer ste prijs in de wacht te slepen. W. van Duyl werd tweede, H. Verduyn derde. En zoals het in de eerste af deling ging, zo ging het ook in de tweede, want met Vollebregt als eer ste en Tims' met Bliekman resp. als tweede en derde telden we zes steeds terugkerende namen, die op de Kaagwedstrijden een goede klank hebben gekregen. De uitslagen: Tenslotte nog de uitslagen van en kele klassen: 12 M2 klassen A: 1. A. Laagwater, 2. B. E. Ott, Idem B: 1. J. C. J. van Staveren, 2. A. R. Swagers. "Valkenklasse A, afd. I: 1. E. J. Hoppe, 2. Jan Bier; afd. II: 1. S. v. d. Meer, 2. H. J. Hoogenboom; afd. Ill: 1. H. Kirkenus, 2. F. de Jong. Idem B: 1. T. de Roo, 2. J. v. i selt. Olympiajolenklasse A: 1. J. de Jong. 2. H. Bos, 3. W. van Noordt, 4. Mej. A. N. van Gul. Idem B: 1, A. Benner, 2. Tom van Oudgaarden, 3. H. Haket Jr. Vrijheidsklasse: 1. J. C. Starre- veld; 2. A. Weterings. 16 M2 Eenheidsklasse, afd. I: A. Spruyt, 2. W. van Loo, 3. W. J. Klop per. Afd. II: 1. D. Kamphuis. 2. J. v. Bergen, 3. T. H. v.- d. Honert, 4. C. H. v. d. Meer. Pampus zonder bijzeilen A: 1. A. Volker Jr., 2. G. N. Roepel Jr., 3. 3£aaq.-inte>Ltne.g.g,o- HEREN IN ..ROK" - DAMES IN„BROEK" Konden we in ons verslag van Zaterdag als eerste Kaag-inter mezzo melding maken van de huldiging van Aagie Maat, het tweede intermezzo kwam in de vorm van de officiële maaltijd, welke het Kaag-bestuur gewoon lijk pleegt aan te richten. Daar bij zaten o.m. aan de Commissa ris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. C. A. Kesper, be schermheer der vereniging, de burgemeester van Warmond jhr. mr. L. M. C. von Fisenne, ere voorzitter van De Kaag en de burgemeester van Alkemade, de heer Hoyng van Papendrecht. Een volgend intermezzo kwam Zondagmiddag in de vorm van het bezoek van een gezelschap Schotse Hooglanders, beter ge zegd van „The Pipe Band" van de 4th Lanarkshire Battallion „The Cameronians". Deze band maakt een vakan tietrip door Europa en bezocht natuurlijk ook Nederland. -De leden kregen speciale vergun ning om in uniform te reizen en hun instrumenten mede te ne men. Hun speciaal doel is om hier te lande op te treden voor het leger, waarbij de Regerings voorlichtingsdienst is ingescha keld. Zo kwam de Band gistermid dag o.l.v. de kapitein van de Re geringsvoorlichtingsdienst, de heer Pohlman overigens geen onbekende op de Kagerplassen, wijl hij vroeger als Leidenaar een trouw bezoeker van de Ka gerplassen was met het War- monder Bootje naar de Kaag sociëteit, waar het 24 man ster ke corps al spoedig de Kaagbe zoekers en -bezoeksters om zich heen zagen geschaard. Hetzij buiten als het droog was hetzij binnen als het regen de concerteerde de Band en klonk de eigenaardige muziek op van hun doedelzakken en an dere instrumentenEn een dansje volgde daarna: heren in rok, dames in broek! Een van de vele afwisselingen in het telkens terugkerende Kaagprogramma: zonneschijn, windstilte, regen, warmte, 'geen wind, donderbuien. Zo is de Kaagweek 1949. Een overzicht tijdens de start van de jachten in de Drakenklasse tij dens de wedstrij den van Zondag. J. N. van Walsum, 4. H. Verhey, 5. i W. M. van Staveren. Idem B: 1. F. H. Drontmann, 2. J. W. Dijkman, 3. G. Aten. 16 M2 Eenheidsklasse A, afd. I: J. Helder, 2. N. Both; Afd. II: 1. M. W. Visser, 2. Jac. W. Swart. ATHLETIEK NATIONALE ATHLETIEK- KAMPIOENSCHAPPEN VOOR JUNIOREN In het sportpark Adrichem van de vereniging DEM te Beverwijk zijn Zondag de nationale athletiekkam- pioenschappen gehouden voor junio ren. Bij het speerwerpen verbeterde J. Fikkert van Sizo het oude op zijn naam staande record. Hij bracht het van 58.52 m op 59.40 meter. Boven dien zorgde hij ervoor dat nog een ander eveneens op zijn naam staand record sneuvelde. Hij slaagde er nl. bij het discuswerpen in het oude op 8 meter staande record te bren gen op 50.25 meter. De voornaamste uitslagen luiden: 100 meter 1. Herberts (A.V. '23) 11.3 sec.; 300 meter 1 Scherphof (ZAC) 36.9 sec.; 800 meter Van Kreu ningen (A.V. '36) 2 min 4.9 sec.; 1500 meter 1. Rootsaert (De Gazelle) min 17.9 sec. Hoogspringen 1. Kan- dau (Celebes) 1.67 y7 meter, versprin gen 1. Herberts (A.V. '23) 6.57 meter; kogelstoten 1. Fikkert (Sizo) 13.25 i RUSSEN NAAR PARIJS Een Russische delegatie, waar onder Botwinnik, is vertrokken naar het Congres van de Internationale Schaakfederatie, dat op 20 Juli te Parijs wordt geopend. Fanny en Slijkhuis wonnen weer Zondag werden nationale athle- tiekwedstrijden te Eindhoven ge houden, waaraan ook Fanny Blan- kers-Koen en Wim Slijkhuis deel genomen hebben, die beide weer hun klasse bewezen. De 80 meter hosden werd een overtuigende overwinning voor Fanny, evenals de 200 meter. Op beide nummers was het Nel Vos, die de tweede plaats kon bezetten en met 26.6 sec. op de 200 m tevens een nieuw Zuidelijk record op haar naam bracht. Natuurlijk was er verder een Slijkhuis, die nu Lataster verstek had laten gaan, op de 3000 meter on bedreigd eerste werd. Lam ore won nummer polstok hoogspringen. Lutkeveld wierp de speer het verst, maar Kist, de nieuwe nationale kam pioen op de 800 meter, werd hier door de 400 meter-man, de AAC-er De Kroon, op overtuigende wijze ge klopt. Er waren meer verrassingen. Van der Meulen (Parthenon) kwam bij het hoogspringen over de 1.801 meter, terwijl Vernier vorige week kam pioen werd met 1.76 y? meter. De Bruin stootte de kogel 14.26 meter, legen 13.93 meter van vorige week waarmee hij toen kampioen werd en zo was het verder Houtzagers, die nationaal titelhouder kogelslingeren werd met 50.04 meter, maar nu tot 51.51 meter kwam. DE A.A.A.-KAMPIOENSCHAPPEN De finale discuswerpen is gewon nen door de Hongaar Klics, met een worp van 47 meter 663. De Neder lander Kelderman, die op eigen ini tiatief had ingeschreven, wist zich niet in de finale te plaatsen. Zijn beste worp was 38 m 594, zodat hem wel een standaard-certificaat werd uitgereikt. De prestatiegrens voor dit certificaat was 125 voet of 38 m 099 Het grootste succes viel ten deel aan de 42-jarige Donald Finlay die sinds 1929 aan de kampioenschappen deelneemt en voor de achtste maal de 120 yards horden won. Zijn tijd bedroeg thans 14.6 sec, waarmee hij slechts 0.2 sec. boven het door nem- zelf in 1938 gevestigde wedstrijd re cord bleef. Tijdens de nationale atletiek wedstrijden te Wormerveer lipe Nuse (A.A.C.) de 100 meter in 11 sec. De 800 meter was voor Hage naar (A.V. '23) met 2.2.3. REIFFS'S WERELDRECORD OP DE 2000 METER WEL GELDIG? det" eist Gosse Holmer, de officiële trainer van dc Zweedse Athletiek- bond, de annulering van het wereld record van Gaston Reiff op de 2000 meter. De Belg had dit record 29 September 1948 te Brussel gevestigd met een tijd van 5 min. 7 sec., eer. prestatie die allerwege verbazing wekte omdat Reiff niet minder dan 4.8 sec onder het zeer scherp staande record van de Zweed Haegg bleef. Bij een vroegere gelegenheid had Qosse Holmer al eens betwijfeld of Reiff wel inderdaad 2 kilometer had gelopen. Thans baseert hij zijn eis op de hulp welke Reiff van andere lopers zou hebben ondervonden. Volgens inlichtingen van Belgische zijde zou Reiff «chtereenvolgens getrokken zijn door Brajon, Jansen, van Hauvermeiren, Vernier en ein delijk Wartelle, tot op de eindstreep toe. Het zou dus geen gewone han dicap race geweest zijn, maar een race met gangmaking. Voorts acht Holmer het eigenaardig dat Reiff de ze buitengewone prestatie verricht heeft te Brussel, alhoewel de baan daar niet van de allerbeste kwaliteit is. Intussen heeft de IAAF het record erkend en het is zeer de vraag of de argumenten van Holmer haar zullen nopen op deze beslissing terug te komen. Met ingang van 1951 zul len overigens geen records meer worden erkend die in handicap-wed strijden werden gevestigd. NATIONALE MEISJES- KAMPIOENSCHAPPEN Zondag werden te Vaassen wed- striiaen gehouden vor de na'ionale meisjes kampioenschappen. Het kam pioenschap in de verschillende num mers werd behaald door de volgende athletcn: 80 meter hardlopen: mej. v. Pas (PSV, Eindhoven) 10.6 sec, 60 meter hordenloop: mej. W. Lust (Zaanland, Zaandam) 9.5 sec, verspringen met aanloop: mej. W. Lust (Zaanland, Zaandam) 5.14 meter; hoogspringen met aanloop: mej Hobers (Nieuw Amsterdam 1.35 meter, speerwerpen mej. T. Kruyer (Zwaluwen, Den Haag) 32.05 meter; discuswerpen: mej. G. J. M. Rensen (PSV Eindho ven) 31.66 meter; kogelstoten mej. G. J. M. Rensen (PSV, Eindhoven) 12.44 meter. DE TOUR DE FRANCE r\E FRANSE AANVAL ten bate van Apo Lazarides, die Vrijdag al verwacht werd maar toen uitbleef, is Zaterdag losgekomen. Men kan ook zeggen dat hij geslaagd is. want als men de algemene rang schikking raadpleegt, blijkt dat de renner uit Cannes niet minder dan 12 minuten op de Italiaanse cracks is ingelopen. Hij staat nu op de 13e plaats, 20 minuten achter de leider Magni. Op Bartali en Coppi heeft hij onderscheidenlijk 7^ minuut en 6 minuten achterstand. Coppi en Bartali kregen geen steun Na enkele kleine schermutselingen in het begin van de 15e etappe, o.m. bij de bestijging van de Col de Car- piagne (327 m), die niets opleverden, omdat de Italianen paraat bleken, ontketende Apo Lazarides het offen sief onder de rook van Toulon (74 km). Met een felle spurt flitste hij weg uit het peleton. onmiddellijk ge volgd door Idee, Giguet, Camellini, Diederick, Keteleer en de Italiaan de Santi, die als verkenner meeging. Ze losten elkaar goed af aan d kop van hun groepje en liepen steeds verder uit, zonder echter te kunnen verhinderen dat Lambrecht zich bij hen voegde. De Belg zou overigens een kostbare aanwinst blijken, want hij was er al evenzeer op gebrand zijn positie te verbeteren als Laza rides en zorgde er wel voor dat het tempo niet verslapte. Te Hyeres (92 km) was de voorsprong op het pelo ton 2 min. 30, te La Londe (101 km) 5 min., te Lavandou (115 km) 6 min. 30 en te Cavaliere, een kilometer 'of zeven verder, al 8 minuten. Geruime tijd bleef het verschil ongewijzigd en te St. Maxime (157 km) bedroeg het nog altijd 8 minu ten. De reden hiervan was dat Coppi en Bartali, eindelijk uit hun apathie opgeschrikt, waren gaan jagen. Maar dit tegenoffensief'bracht niet het ge wenste resultaat, want de andere renners in het hoofdpeloton, die bij na allen een ploegmaat in de kop groep hadden, lieten zich wel trek ken maar weigerden als gangmakers te fungeren. En wat hun knechten aangaat, die waren zo vermoeid door het voortdurend heen en weer rij den om de waterkruikjes van de beide „campionissimi" gevuld te houden, dat zij weipig hulp konden bieden. Coppi en Bartali moesten dus het karwei vrijwel alleen op knappen, een zware taak omdat de acht koplopers, behalve dan De San ti, verwoed bleven doorjakkeren. Na St. Maxime werd het verschil weer geleidelijk groter .en bij de aan komst bedroeg het ruim 12 minuten. Belgische overwinning in de sprint De Belg Keteleer won deze etappe tenslotte in de sprint, wat niemand een uur tevoren had durven den ken. Hij was n.l. losgeraakt tijdens de 12 kilometer lange klim van Fre- jus (178 km) naar de herberg van de Adrets in de heuvels van het Este- rel. Bij de afdaling nam hij alle risi co's op de slingerende wegen en het geluk was met hem wanl pijlsnel omlaag stormend kon hij de kop groep nog op tijd achterhalen om bij de sprint een beslissend woordje mee te spreken. Onderweg mochten de vluchtelin gen elkaar te Beauvallon (154 km) de grootste premie van de heel tour betwisten, de Desgrange-premie van 120.000 francs. Ze waren allen even zeer belust op de buit, De Santi niet minder dan de anderen. Maar Giguet trapte het ihardst en ging juichend als eerste over de streep, voor Kete leer, die zich een paar uur later, zo als gemeld, te Ca/mes zou revanche ren. Het was een goede dag voor Apo Lazarides en eveneens voor Lambrecht, die zich naar de vijfde plaats van bet. alg. klassement op werkte. Ook de zes anderen verbe terden hun positie aanmerkelijk. Tijdens deze rit heeft Roger le Ni- zerhy van de Franse West-Noord ploeg, die al Iwee dagen lang niet had kunnen eten, moeten opgeven. Martini (Italië B) en Deledda (Z.O. Fr.) kwamen na sluiting der con trole binnen. De klassementen De tijd van de Belg Keteleer, waarmee hij deze 15e etappe (215 km) won, bedroeg 6 uur, 2 min., 29 sec. De volgorde van binnenkomst luidde: 2. Idee (lie de France), 3. De Santi (Italië A), 4. Giguet (Zuid- Oost-Fr.), 5. Diederich (Lux.), 6. Ca mellini (Zuid-West), 7. Lambrecht (België) allen in dezelfde tijd als de winnaar, 8. Apo Lazarides (Fr.) in 6 uur 2 min. 31 sec., 9. Mathieu (B.) 6.14.48, 10. Corrieri (Ital.) voor het peloton, waarin Dupont, Bartali en Coppi werd genoteerd 6.14.48. Het algemeen klassement ziet er thans voor de eerste twaalf als volgt uit: 1. Magni (It, A) 97.05.09, 2. Fach- leitner (Z.O. Fr.) 97.07.19, 3. Mari- nelli (IJe de France) 97.07.50, 4. Du- pont (België B) 97.12.20, 5. Lam brecht (België A) 97.14.37, 6. Kubler (Zwitserland) 97.15.23, 7. Ockers (België A) 97.16.38, 8. Cogan (W. N. Fr.) 97.17.13, 9. Bartali (It. A.) 97.17.43, 10. Copoi (Italië A) 97.19.25, 11. Robic (W. N. Fr.) 97.20.33, 12. Tacca (lie de France) 97.22.34. Het ploegenklassement luidt: 1. lie do France 292.07.14, 2. Italië A 292.07.54, 3. West Noord Frankrijk 292.09.43, 4. België A 292.31.15, 5. Frankriik A 292.41.22, 6. Luxemburg 292.43.07. 7. Z.O. Frankrijk 292.51.00. 3. Italië B. 293.33.41, 9. België B 293.38.22. 10. Centrum-Z.W. Frank rijk 294.37.36, 11. Zwitserland 294.41.33, De Zwitser Kubler kan er maar niet genoeg van krijgen. Nadat hij zijn étappe had voltooid, besteeg hij welgemoed een ezeltje, waarop hij een ritje ging maken. Na afloop be kende Kubler, dat hij zijn stalen ros toch wel geriefelijker vond. Stimulans voor Zwitserse tour-renners Het bestuur van de Zwitserse Wielerbond heeft besloten een premie van 200.000 Franse francs (ongeveer 2000 gulden) beschik baar te stellen voor de Zwitser se renners, die de Tour de France uitrijden. Voorts heeft het aan de Nationale Wielercommissie voorgesteld deze renners priori teit te verlenen bij de keuze van de ploeg, die aan de wereld kampioenschappen te Kopenha gen deelneemt. ZuCCeti de CLipen de beöii&öitig, êxenyeti van Cogan kan men slechts verwachten dat hii zijn best zal doen, meer niet. Blijven dus over twee Vandaag begon de beslissende fase in de strijd om de eerste plaats. En wanneer de beide grote Alpen- etappes zijn gereden. Cannec-Briancon met de drie cols Allos-Vars-Izoard. die gemiddeld 2200 meter nes-Bnancon met de dri; sta met de Iseran, de hoog ste pas van Co hele tour (2768 meter), de Mont Ce- nis. de kleine St. Bernard en niet te vergeten de j °IIloApenevre' wa^fvan de col ook nok altijd boven de 1800 m. ligt. zal men in elk geval naar menselij ke berekening kunnen zeggen wie de meeste kansen heeft op de eindoverwinning. Volgens deskundigen van de Tour zal het gaan tussen Coppi, Bartali, Ro bic en Apo Lazarides. wier positie in het algemeen klassement onderling niet veel verschilt. Weliswaar zijn verschillende renners momenteel beter geplaatst maar, zo redeneert men, Magni klimt niet goed ge noeg om de gele trui te kunnen bewaren, terwijl Marinelli zich evenmin als een bergspecialist ontpopt heeft. Wat Fachleitner, Ockers, Dupont en Lam brecht betreft, zij houden zich totdusver uitstekend, maar in de Pyreneeën kon den zij geen ogenblik de toon aangeven. De Zwitser Kubler loopt gevaar zijn krachten te verbruiken in de opeenvolging van Al pen-cols. want zijn stijl is verre van economisch. En rides of Robic het inititief nemen? Waarschijnlijk zal hij ihet eerste alternatief kiezen, evenals in de Py reneeën toen deze tactiek zonder lekke banden suc ces zou hebben opgeleverd. De eerste klap. Coppi moet de eerste klap geven, en de klap moet raak zijn. wü hij niet het gevaar lopen, dat de vrucht van zijn inspan ning hem tenslotte nog door pech ontgaat. Waht Nog steeds gelooft men in een Italiaanse overwinning Italianen en twee Fransen, van wie Coppi voor de meesten favoriet is. Wat zal Coppi vandaag doen? Zal hii zijn gewone tactiek toepassen dat hij zich al op de eerste hellingen probeert los te rijden om een beslissende voorsprong te behalen? Of zal hij in een streek, die hij niet kent. wachten totdat Laza- hii heeft concurrenten die. door zün voorbeeld gesti muleerd, zichzelf overtref fen en eveneens toppres taties leveren. Zondag is Coppi op zijn kamer ge bleven. terwijl Bartali, overeenkomstig zijn ge- woont#. de H. Mis heeft bijgewoond. Magni, die in de Pyreneeën een diepe wond aan een van zijn dijen opliep, is veel beter en denkt niet aan opgeven Lazarides en Robic heb ben zich laten verzorgen wegens allerlei kleine bles sures. In het Belgische kamp heeft men vertrou wen in Ockers en Lam brecht. alhoewel men niet durft te hopen, dat aan een hunner de eind zege ten deel zal vallen. Karei Steyaert, de vroe gere leider van de Belgi sche ploeg, is niet tevreden over zijn opvolger Paul van de- Velde, die naar zijn mening en alle vol gers van de tour denken daar trouwens precies een der over niet alles uit de Belgische renners ge haald heeft wat er in zit. Steyaert is van oordeel, dat de Belgen de tour niet meer kunnen winnen en dat misschien slechts twee of drie leden van hun A- ploeg de koers zullen uit rijden. Hij betreurt vooral het uitvallen van een kracht als Jomaux, die. wanneer van de Velde hem in de koers had we ten te houden, thans de grootste diensten aan Oc kers en Lambrechts had kunnen bewijze"

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5