Jlxf-ite j Wimpie De „Kota Inten" in het vaderland Volksdans ondanks regen en onweer MAANDAG 18 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Na heel veel wederwaardigheden Het veelbesproken schip met, 16001 man repatriërende troepen aan boord, de „Kota Inten", is in het vaderland terug. Eigenlijk was in verband met de incubatietijd de aankomst op heden ochtend- vastgesteld, maar Zaterdag avond om'11 uur kreeg de kapitein opdracht het „spelevaren" nodig cm die incubatietijd ten volle uit te dienen eraan te geven en full speed naar Rotterdam op te stomen. Te elfder ure had zich n.l. een geval van appendicitis aan boord voorge daan en de toestand van de patiënt maakte spoedig operatief ingrijpen noodzakelijk. Zo arriveerde de „Kota Inten" dan gistermorgen vroeg reeds aan de Lloydkade. Nadat de patiënt van boord was gehaald en ook nog een tweede. een licht pokkengeval beiden zijn naar de quarantaine-in richting aan de* Beneden Heyplaat vervoerd ging het schip weer los van de kant, nog steeds met de qua- rantainevlag in top. En eerst heden ochtend, maar dan voor dag en voor dauw had de ontscheping van passa giers en bemanning plaats. Twee uur lang had de kapel van het regiment stoottroepen op de kade reeds staan musiceren, toen om zes uur aanstal ten werden gemaakt voor de debar- katie. De troepen werden namens H. M. de Koningin toegesproken door de chef van het militaire huis N. A. Rost van Tonningen, namens de regering door minister W. F. Schokking en namens Prins Bernhard door majoor Chr. van Goor. Ter verwelkoming was ook aanwezig de plaatsvervan gend chef van de generale staf luite nant-generaal Calmeijer. Zonder dat er douaneformaliteiten werden vervuld, gingen de repa triërende militairen van boord, zelf voor deze speciale gelegenheid hun bagage dragend, omdat er nu een maal oók geen kruiers aan boord mochten komen Met Rode Kruis- auto's werden spoedig de eersten reeds naar Amersfoort gereden, om daar ontsmet te worden. Per dag zul len er 400 man behandeld kunnen worden en dan onmiddellijk naar huis kunnen terugkeren. Het strijdkrachtenprogram zal tel kens de namen noemen van hen, die naar huis komen. Wat de bemanning van het schip betreft hun ontsmetting zal in de quarantaineinrichting aan de Bene- den-Heijplaat geschieden. Het is wel een reis vol wederwaar digheden geweest. Op 15 Juni had reeds het vertrek uit Batavia plaats. Op de 24e, enige dagen voor de aan komst in Aden, overleed een der mi litairen. Zijn stoffelijk overschot werd met alle eerbewijzen aan de golven toe vertrouwd. Vlak daarop werden opnieuw drie zieken geconstateerd en, daar men aan pokken dacht, werden zij te Aden in een hospitaal achtergelaten. Alle voorzorgen werden genomen om ver dere besmetting te voorkomen en de gezagvoerder kreeg opdracht met verminderde snelheid te varen, omdat men na Aden ten minste enige we ken incubatietijd in acht wilde ne men. Twee specialisten vlogen van Nederland naar Port Said, om daar aan boord te gaan en zo nodig nieu we maatregeles te treffen. Het wa ren prof, Siegenbeek van Heukelom en dr. Ephraim. Bij hun komst op het schip vonden zij slechts een zieke, van wie nog niet vaststond, of hij aan pokken lijdende was. Men nam ech ter het zekere voor het onzekere en isoleerde de man zo afdoende, dat gevaar voor besmetting uitgesloten moest worden geacht. Hij is, zoals gemeld, gisterochtend van boord ge haald en wordt thans in de Rotter damse quarantaine-inrichting ver pleegd. Opnieuw werd de incubatie periode verlengd, maar het onver wachte geval -van appendicitis bracht allen toch nog een dag eerder in het vaderland, al waren zij dan nog ge dwongen aan boord en van de kant te blijven. Nadat vanochtend dan het volks lied had geklonken, sprak de chef van het militaire huis ongeveer als volgt: H. M. de Koningin zond u reeds op zee bij de nadering van het vader land een radiogram ter verwelko ming. De Koningin wenst u echter ook bij de aankomst in Rotterdam te begroeten en heeft mij als haar ad judant de opdracht gegeven dit te doen. Zij hoopt, dat de quarantaine, die voorgeschreven is wanneer een besmettelijke ziekte aan boord ge heerst heeft, kort zal duren en u weer spoedig met uw familie her enigd zult zijn. Minister Schokking sprak na woor den van welkom namens de regering in de eerste plaats een woord van dank. „Ik geloof, dat er weinig sche pen zijn binnengevaren en nog zul len binnenvaren, waarop zoveel mili tairen zijn, die zo dikwijls de tanden op elkaar moeèten zetten wegens te leurstelling. Zelfs gisteren hebt gij een kwartier aan de kade gelegen als bij het beloofde land voor het ont schepen van een patiënt, met wie het thans zeer goed gaat. Dit is welhaast een teken van uw dienstvervulling: eerst doorzetten en dan wachten en dan opnieuw de aanval, nu op maat schappelijke moeilijkheden". Spr. wees op de enorme energie, waarmee in Rotterdam en in Limburg waar hij gisteren vertoefde gebouwen en fabrieken uit de grond verrijzen. Dat is een teken, dat er gerekend wordt op nieuwe jobs, want u meldt zich daarvoor aan, dat weten we. De minister herdacht degenen, die niet zijn teruggekeerd, en herinnerde er ook aan, dat in Aden kameraden moesten achterblijven. „Thuis wacht uw meisje, uw vrouw. Na zo lange tijd van scheiding moet je eerst weer aan elkaar wennen. Er is soms wel eens iets gebeurd, misschien ook in Indonesië. Er is maar een raad: zet er van beide kanten een streep onder en dan is de zaak volkomen gezond" Wij hopen en de regering is daarvan vast overtuigd dat. wij u zo spoedig mogelijk aan werk kun nen helpen. Het is niet nodig, daar over pessimistisch te doen, maar soms zal hef nodig zijn niet, zoals u misschien gedacht hebt, een witte boord om te doen. Om u aan te moe digen heb ik zelf vanochtend een slap grijs boordje aangedaan. Ik hoop, dat gij allen hier zult treffen, die gij ver wacht". Spr. wilde ook eindigen met een woord van dank: „want tussen het begin en nu ligt voor u de herin nering aan dat verre land en aan die geweldige gift: de kameraadschap. Vergeet elkaar niet, vergeet ook niet de ouders van de kameraden, die niet zijn teruggekeerd" De minister ein digde met een „Leve de Koningin Niet alleen werd deze kreet door het gehele schip spontaan overgeno men, maar ook volgde een hartelijk applaus voor deze rede. Majoor van Goor zei ten slotte nog, dat Z. K. H. Prins Bernhard tot zijn spijt verhinderd was bij de 'ontsche ping tegenwoordig te zijn, maar de Prins had hem opgedragen de jon gens te vertellen, hoe hij altijd met belangstelling hun daden had ge volgd. Namens Z. K. H. sprak majoor van Goor de hoop uit. dat allen bij hun thuiskomst iedereen in goede ge zondheid zullen aantreffen en bij het vinden van een nieuwe werkkring succes zullen hebben. Op de vergadering van de R.K. Molenaars, Graan-, Meel- en Kunst- mesthandelarenbond „Sint Victor" sprak in zijn slotwoord de voorz. over het af te sluiten onderlinge con tract voor controle op mengvoeders en kunstmeststoffen. Nu er van' rijks wege nog geen kans is op een derge lijke controle heeft „St. Victor" een systeem uitgewerkt, dat te vergelij ken is met rijkscontrole, zo deelde hij mee. Deze controle komt hierop neer, dat er monsters worden geno men door de boer op een door hem uit te kiezen tijd en uit door hem gekozen zakken. Deze monsters moe ten worden opgezonden naar het Rijkslandbouwproefstation te Maas tricht. ernstige vechtpartij te rotterdam. Gistermiddag omstreeks vijf uur is in een woning aan de Zegwaard straat te Rotterdam een familie twist ontstaan, die zo hoog liep, dat de 68-jarige A. C. K. een mes greep er er zijn stiefzoon, de 28-jarige stu- cadoor P. van S., die bij hem in woonde, mee in de buik stak. In zeer ernstige toestand is van S. door een auto van de G. G. D. naar het St. Franciscus-ziekenhuis vervoerd, waar direct operatief ingrijpen nood zakelijk bleek. Over de oorzaak van de twist zijn verschillende lezingen. De stiefvader, die na zijn daad ge vlucht was. is later door de politie in een café in de omtrek gearres teerd. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ocht. Gymn 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.25 Sonate van Beet- 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Omroeporkest; 11.05 Muziek houdt fit! 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Antwerps vocaal kwartet; 12.03 Pianorecital; 12.30 Land- en tuin- bouwnieuws; 12.33 Het orkest zon der naam; 13.00 Nieuws; 13.20 Sym- phonctte Orkest; 14.10 Barend Ren- denkoor; 14.30 Onder ons; 15.00 Dis- co-thé-complet; 16.00 De Zonne bloem; 17.00 Na Schooltijd; 17.15 Lang zullen ze leven! 17.45 Dieren 18.00 Amusements-orkest; 18.30 Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.13 Henk Orthmann's Rhythm. Sextet; 19.30 Dit is leven; 19.50 Wederopbouwru- briek: 20.00 Nieuws; 20.05 Een jaar Europese Beweging; 20.15 Radio Philharmonisch Orkest: 21.35 Vra gen van deze tijd; 21.50 Zomeravond reisje; 22.30 Vioolrecital; 23.00 Nieuws; 23.15 Utrechts Stedelijk Or kest. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Het orkest van Monia Liter; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Ocht. Varia; 8.55 Van vrouw tot vrouw;'10.15 Arbeidsvita minen; 10.5o Kleutertje luister! 11.00 Nederlandse pianowerkjes; 11.30 De Wekker; 12.00 De Papavers; 12.30 Land- en tuinbouwnieuws; 12.40 R.E.T. Harmonie van Rotterdam; 13.00 Nieuws; 13.15 The Romancers; 13.45 Solistenconcert; 15.30 Radioma- tinée; 16.25 Honderd beroemde com ponisten; 16.40 De Schoolbel; 17.00 Kinderkoor Jacob „Hamel"; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich, piano; 19.00 Gr.pl. ;19.05 „Paris vous parle" 19.15 Van de invasie tot het vertrek naar Londen; 19.30 In stijgende lijn; 20.00 Nieuws; 20.05 In het radiozoek licht: 20.15 Poplaris: 21.00 Over va- cantie in Engeland; 21.15 Blue Skies; 21.45 Buitenlands overzicht; 22.00 Nieuws; 23.15 Dr. El Faber vertelt. Het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel W.K.A. zal op 30 en 31 Juli a.s. in Den Bosch feestelijke landdagen houden. Ongeveer een jaar geleden trad het W. K. A. te Utrecht voor het eerst naar buiten op. Het W. K. A. krijgt meer en meer vorm en gestalte zodat deze landdagen een belangrij ke manifestatie zullen worden voor de jonge organisatie. Tijdens de landdagen zullen enkele inleidingen worden gehouden, o.a. door Kees Spierings over licht en décor en door de zeereerw. pater Timmer O.Carm. uit Zenderen over „Het amateurtoneel in nieuwe ba nen.'' DE HEER VORRINK WEER IN NEDERLAND Vrijwel geheel hersteld van het vliegongeluk, dat hem enkele maan den geleden tijdens een vlucht van Nederland naar Scandinavië over kwam, is de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vorrink Zaterdag uit Kopenhagen, waar hij sedert het ongeval werd verpleegd, op Schiphol aangekomen. Ter begroeting warenaanwezig prof. mr. dr. R. Kranenburg, voor zitter van de Eerste Kamer, oud- minister J. Vos, de minister van We deropbouw, mr. J. In 't Veld, de heer J. v. d. Kieft, fractievoorzitter van de P. v. d. A. en vele anderen. ZAANDAMSE COMMUNISTISCHE WETHOUDER WORDT AFGEZET. De niet-communistische partijen te Zaandam zijn het in principe eens geworden, dat de communistische wethouder, de hees J. Warmendam, bij de samenstelling van het nieuwe college, niet zal worden herkozen. In een vergadering van het senio ren-convent van de niet-communis tische partijen is men tot deze prin cipiële uitspraak gekomen. Omdat in het college reeds een protestant- christelijke en tweee socialistisch wethouders zaten, komt de K.V.P. voor deze zetel in aanmerking. Journalisten lieten zich door gochelaars bij de neus nemen Bob Driebeek, een Nederlands goo chelaar van het zuiverste ras, gaat een stunt uithalen. Begin Augustus zal hij een voorspelling doen over de head-lines, die in de daarop volgen de dagen in de kranten zullen ver schijnen. Alles gaat in een verzegel de enveloppe, die veertien dagen la ter zal worden geopend, tegelijk met cie opening van het tweede interna tionaal 'congres van goochelaars. Eigenlijk betreft het hier een staaltje van telepathie. Maar de heer Driebeek is vooral goochelaar, het geen hij ons bewees op de perscon ferentie, die aan het congres is voor afgegaan. Hij liet iemand een speel kaart in gedachten nemen en legde loen het hele spel met de ruggen op een rij. Hij wond een blikken vogel tje op en liet het beest naar het spel toe wankelen; linea recta tippelde het blikken geval op de bewuste kaart af. Niet slechts Bob Driebeek, maar alle heren, die de persconferentie hadden belegd, lieten zich niet on betuigd en gaven voor de aanwezige journalisten verblijft de nummertjes weg. Het nieuwste is wel de micro- magie, zogenaamd tafelgoochelen. Wij zaten er met de neus bovenop; maar desondanks werden'ook wij bij de neus genomen. Ofschoon het internationaal con gres nog pas in 1946 te Amsterdam was gehouden, keert het er terug, na Parijs en Lausanne, ornaat men de goochelkunst in ons land zeer hoog acht. Negentien landen zullen ver tegenwoordigd zijn door vier hon derd deelnemers, van wie de helft Nederlanders zijn. Nochtans nemen slechts vijftig goochelaars aan de te houden wedstrijden deel. Onder hen zijn de bekende John Ramsay en voor het eerst een dame, de Engelse Paula Baird. Dc Nederlandse wereldkampioen, Niberco en ook Borra, die onlangs in het circus zulke sterke staalties heeft vertoond, zullen helaas niet van de partij zijn, wegens contracten. Het congres, dat van 17 tot 21 Augustus duurt, zal niet slechts be staan uit wedstrijden, maar ook uit voorstellingen, waarop het publiek welkom is. VEESMOKKELARIJ AAN BELGISCH-NEDERLANDSE GRENS. Onlangs is een grote smokkelaffaire aan de Nederlands-Belgische grens tussen Bocholt en Maaseyk aan het licht gekomen. Nederlandse koeien werden met behulp van douane beambten in België tegen zwarte gul dens verkocht. De Nederlandse re cherche had de smokkelaars reeds opgespoord en thans heeft de Belgi sche justitie twee personen aangehou den. Een van hen is de ontvangèr der douane te Loozen. Van Belgische zijde wordt nog ge meld, dat de gearresteerde Belgische ontvanger goede betrekkingen on derhield met de directie van een fa briek te Weert en dat de Nederlandse justitie tegen die fabriek een onder zoek heeft ingesteld. Geslaagd festijn op Docos-terrein Regen en dreigend onweer ten spijt waren velen van buiten Leiden naar de sleutelstad gekomen om daar gisteren deel te nemen aan het grote volksdansfestijn op het Docos-terrein aan de Haagweg. Drie jaar geleden reeds was op de zelfde plaats maar bij stralend zo merweer een dergelijk festijn, doch Leidse deelnemers moesten verstek laten gaan, omdat Leiden toen nog maar enkele maanden een kleine volksdansgroep bezat, die later be kend werd als „De Grote Ronde". Doch sedertdien is deze groep danig uitgebreid en werd er het vorig jaar een jongerengroep opgericht onder de naam „Tovercirkel". Deze beide groenen, die zich alleen toeleggen op de Engelse dans, hadden het vrolijke feest van gisteren 'georganiseerd. Het was b.v. voor de Utrechtenaren wel een teleurstelling, dat zij bij prachtig zonneschijn per fiets uit de Domstad waren vertrokken en in Lei den moesten ervaren, hoe een donke re en dreigende lucht over het veld hing Maar alles bij elkaar is het nog wel meegevallen en met goede moed stel de ongeveer 200 deelnemers zich op rond een improvisorisch bloemperk, TERAARDEBESTELLING STOFFELIJK OVERSCHOT LUIT.-KOL. b.d. M. VAN MENS. Op de begraafplaats Rhijnhof vond Zaterdagmiddag de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van de luit.-kol. b.d. M. van Mens. Onder de zeer vele aanwezigen die hier de laatste eer bewezen, merkten wij o.m. op de oud-commandant van het voormalige 4 R.I.. de gen kolonel H. D. Buurman, mr. F. J. J. Trapman, die de voormalige Burgerwacht het laatst als voorzitter heeft gediend, de voltallige commissie van .yHet Oude Vierde", het bestuur van de Leidse Pluimvee en Konijnenvereniging, dr. ir. P. C. Lindenbergh, namens de vele jachtvrienden, het bestuur van de So ciëteit Amicitia. de heren H. H. Tie- leman en J. G. J. Verhey van Wijk van de Kegelclub Palma en voorts vele oud-Burgerwachters, oud-onder officieren en manschappen van het voormalige 4 R.I. en vele anderen. Nadat de kist met het stoffelijk overschot in de groeve was neergela ten, voerden-allereerst het woord een schoonzoon van de overledene, kapi tein J. Ebbink, een zwager, de heer W. de Ruiter de Wild en een vriend, de luit.-kol. C. F. Hazenberg, die al len een woord van persoonlijke her innering en waardering spraken. De kolonel b.d. H D. Buurman herin nerde er in zijn toespraak aan. dat „overste" Van Mens een bekendheid en populariteit genoot als weinige of ficieren is gegeven. Zeer in het bij zonder had hij deze populariteit te danken aan zijn voortreffelijke gaven van hoofd en hart, waardoor het hem gemakkelijk viel de goede eigen schappen van anderen te waarderen. De heer H. H. Tleleman wees er op. dat de heer Van Mens ook in de kring van de Kegelclub Palma een zeer geziene figuur was, wiens trou we vriendschap door allen zeer werd gewaardeerd De voorzitter van de Leidse Pluimvee en Konijnenvereni ging, de heer J. Rol, wees op de stu wende kracht, welke de heer Van Het internationaal padvinders kamp ..Agoon", voor de .bijzondere eisen"-groep is in stromende regen te Lunteren geopend door de voorz. van de Nat. Padvindersraad H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Een ly£-jarig jongetje, L. Pee- ters. dat te Overloon langs de weg bloemen plukte, werd door een auto overreden en op slag gedood. Bij K. B. zijn benoemd tot nota ris te Amsterdam A. O. Graaf, can- didaat-notaris (vac. J. Th. A. Her mans) en mr. C. E. Massee, eveneens candidaat-notaris te Amsterdam (vac. F. C. M. de Bie). Weggebruikers, Rijdt en loopt met overleg, want Die zwarte vlek moet weg! waarin met witte bloemen de woor den Grote Ronde waren aangebracht. En toen begon hpt spel van dans en melodie. In een vlot tempo wis selden de dansen elkaar af. Dat de stemming er al heel Spoedig in zat bleek wel uit het feit, dat reeds in het begin „We gaan nog niet naar huis" gedanst werd, een dans vol charme speelsheid. Op deze middag bleek weer eens temeer, hoe speciaal de Engelse dans gebouwd is op rijke, maar eenvoudige melodieën. Dat alle dansen niet even feilloos werden uit- jevoerd, laat zich begrijpen, maar lustig werden de verschillende figu ren opgebouwd en konden ook de toe schouwers genieten van dit bont al lerlei. Zij kregen overigens verschil lende malen gelegenheid om zelf mee te doen, hetgeen ze bij alle hilariteit nog wonderwel goed afging. Wij zullen geen opsomming geven van alle dansen, die uitgevoerd wer den. De middag werd enkele malen onderbroken voor ..community sin- ging", waarvan de leiding in ver trouwde handen was bij pater de Bruin O.F.M. Dat onweer en een felle regenbui om vijf uur de deelnemers van het veld verjoegen, kon aan de stemming geen afbreuk doen. Dat bleek wel in het Sint Antoniusclubhuis, waar ver reweg de meeste deelnemers aanwe zig waren bij de bonte avond, ver zorgd door de organiserende Leidse groepen. Vooraf had de aanmoezenier, ka pelaan Loerakker uit Meerburg, een Lof gecelebreerd in de kerk aan de Haagweg. Wat de avond zelf betreft mogen we kort zijn. Vlot gingen de nummers over het voetlicht weg en toen na het slotwoord van kapelaan Loerak ker allen elkaar een „tot de andere keer" toezongen, was er niemand, die spijt had aan dit volksdansfestijn te hebben deelgenomen, Een goede propaganda voor de volksdans, die ongetwijfeld geen uit werking zal missen. LAM GODSSPEL TER GELEGEN HEID VAN HET DUIZENDJARIG BESTAAN VAN DE STAD GENT. Ter gelegenheid van het duizend jarig bestaan van de stad Gent, wordt onder auspiciën van het Gent se Gemeentebestuur, het Lam Gods spel opgevoerd, een dramatische creatie van Herman van Overbeke, naar de taferelen van het wereldbe roemde altaarstuk der gebroeders1 van Eyck, onder regie van Anton v. d. Velde en met muziek van Robert Herberigs. Omdat Leiden sedert enkele jaren nauwe contacten met Gent onder houdt, heeft het sportcomité, in sa menwerking met K. en 0„ een trip naar - Gent vastgesteld om Leidena- ren in de gelegenheid te stellen dit Lam Godsspel te gaan zien. Deze trip is gesteld op Maan- Dinsdag, 15 en 16 Augstus, SUCCESSEN VOOR „DE SLEUTEL STAD" OP NATIONALE ADSPIRANTEN ZWEM WEDSTRIJDEN TE DEN HAAG. Niet minder dan 7 eerste prijzen werden een prooi van de Sleutelstad- jeugd op de nationale adspiranten- wedstrijden van „Vitesse", welke gis teren werden georganiseerd in het Zuiderparkbad -te Den Haag. Zoals reeds eerder is gebleken be schikt „de Sleutelstad" over een groot WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). AFNEMEND BUIIG. Overwegend zwaar bewolkt, maar afnemend buiïg. Zwakke tot matige Westelijke tot Noord westelijke wind. Koeler. Mens in deze organisatie steeds heeft i aantal veelbelovende zwemmers ingenomen. Zo was hij gedurende I (sters) welke gisteren de Leidse kleu- vele jaren voorzitter van de „Leidse Pluimveevereniging"; toen hij 2 jaar geleden genoodzaakt werd om als voorzitter af te treden, werd hem het ere-voorzitterschap aangeboden. Ver volgens voerden nog het woord de adj.-onderofficier D. Blotkamp, na mens alle oud-onderofficieren van het voormalige 4 R.I., de heer J. van Stralen, voorzitter van de afdeling Leiden van de Alg. Ned. Mil. Pen sioenbon d en de heer W. Brouwer na- meijs de Commissie „Het Oude Vierde". De schoonzoon, kapitein J. Ebbink, dankte voor het medeleven, welke in deze dagen van zo verschillende zij den is ontvangen. ren in den Haag op waardige wijze hebben hoog gehouden. Zo werden gisteren prijswinnaar op de 25 M. schoolslag (jongens): Wim van Zijl 17.7 (le prijs); 25 M. school slag (meisjes): Lenie Schip aan Boord 22.2 (3e prijs): 100 M. Rugslag meisjes: Joanne de Haan 1.34 (le prijs; 50 M. Schoolslag jongens: Pe ter Eekkering 38.6 sec. (le prijs); 100 M. Schoolslag jongens: Wim van Rooyen 1.26.5 sec. (le prijs); 50 M. Borstcrawl jongens: Wim van Rooyen 32.4 sec. (le prijs); 50 M. Borstcrawl jongens: Henk van Houten 33.8 sec. (3e prijs); 3 x 50 M. Wisselslag jon gens 1.56.4 (le prijs); 5 x 50 M. Vrije slag jongens 3.11.8 (lc prijs). verteld door HUI BERT VET. OP HET SPOOR VAN KID D I E NA M I ET! 59. hum... er..." begon de Kid, ter wijl hij schichtig langs Wimpie heenblikte. „Ai eh oh ibop wot ken ai doe?" Hii zweeg een ogenblik en begon toen opnieuw te stotteren. „Nou?" drong Wimpie aan. „Nou?" zei ook Kobus van Galen. De Kid deed zijn mond open, alsof hij iets wilde zeggen. Hij smeet plotseling met een reusachtige krachtinspanning de ta fel om, tegen Wimpie, de grigadier en Kobus aan en maakte van de ontstane verwarring gebruik om het hazenpad te kiezen, ,0 Grutjeszuchtte Wimpie, „Daar is die boef nu al weer ont snapt. Het wordt beslist eentonig. Wat moet ik nu weer doen? Op nieuw beginnen?" De brigadier luisterde niet naar Wimpie. „Dat is prachtig!" verzeker de hij. „Dat is prima! Ik zie al in de krant staan: Brigadier Ontmaskert Vermomomde Inspecteur Die Misda diger Blijkt Te Zijn. Binnenkort Ver dere Onthullingen. Brigadier Bevor dert Tot Commissaris En Krijgt Op slag. Zijn zoete fantasieën voerden hem steeds verder weg van de wer kelijkheid. Winrhe had de grootste moeite, de brigadier van het- feit te- uosxdringen dat de h..d nuussen steeds verder weg vluchtte en dat er toch iets gedaan moest worden. „Ah juist", mompelde de brigadier verstrooid. „Ik zal een rapport op gaan maken." Hij rende naar zijn bureau en begon gejaagd te schrij ven. „Zo!" merkte hij na een half uurtje met voldoening op. „Dit is voor de commissaris. Nu nog een voor de minister, want het is een belang rijk geval." „Maar de Kid riep Wimpie wanhopig. „Eerst de rapporten", zei de bri gadier met beslistheid. „En maak me niet in de war. Zie je niet, dat ik de grootste haast betracht? Hoe meer je praat, hoe langer het duurt." Eindelijk was ook dit rapport klaar. Met een zucht van tevreden heid plakte de brigadier beide en veloppen dicht. OFFICIëLE ONTVANGST EN FEESTAVOND VOOR TERUG GEKEERDE MILITAIREN. Het Werkcomité „Ontvangst Voor- en Nazorg" van de Plaatselijke De- mobilisatieraad te Leiden heeft de na 9 Juli 1.1. uit Indonesië terug gekeerde 'militairen, eventueel met vrouw of verloofde, uitgenodigd voor een officiële ontvangst door het Gemeentebestuur op het Stad huis, op Vrijdag 22 Juli a.s. om kwart over drie. 's Avonds wordt in de schouwburg aan deze militairen een feestavond aangeboden. ST. ODO KOORKNAPEN. Wanneer de grote muziekgeleerde St. Odo (abt van Clugny, waar hij 18 November stierf) de Koorknapen van de St. Jozefkerk had horen zin gen gisterenavond, zou hij in zijn nopjes zijn geweest. De jongens, net jes aangedaan met hun pittoresque uniformen, zongen voor de stamp volle zaal in de Maria Gijzensteeg en wel voor het aardige en goede doel: hun zomers „dagje-uit" zelf te verdienen, en de directeur, de heer Willy Verburg, was als altijd de rechte man op de rechte plaats. Hij liet dan eerst drie nummertjes zin gen door de Aspiranten. Vroeg op, Het Raadseltje, en tot besluit „Kop pig". Hun eerste schreden op het glibberig pad van de kunst zijn met zorg geleid door de dirigent, zodat de kleine jongens een succesje te boeken hadden. Dan volgden de jon gens van de opleiding, de zogenaam de Schola. Zij zongen zes mooie Oud-Hollandse liederen. De bewer king van deze liederen is van Al- bert de Klerk, Jan Mul en Herman Strategier. De componisten hielden de stijl mooi, vast. Bovendien is de uitgave smaakvol versierd door Frans Mandos Tzn; een begerens- waard bezit in het gezin. De stem men zijn mooi, en de klank be schaafd. De voordracht over het ge heel genomen is levendig. Van de zes oude Hollanders noemen - wij vooral „De winter is vergangen", Heer Jesus heeft een hofken, Wel Anne-Marieke, ook Jan Hinnerik en ten laatste Nederlandslied. De Odo- mars werd begeleid door twee ac cordeons. Dat ging er opgewekt toe gezongen en gefloten. Het Ave Maria van Hubert Cuypers vormde het slot van het vocale gedeelte. Als oveirgang naar 't meer lichte deel van de avond speelde een klein accoi'deonorkest van zes jongelui on der leiding van mejuffrouw Ver- plancke een paar schlagers. Eigen lijk is dit soort muziek niet heel en ai op haar plaats bij de koorknapen naar de geleerde Heilige vernoemd; maar ja, 't zijn jongens, die niet meer konden meezingen wegens de baard in de keel, en daar zij node van rt gezelschap konden scheiden, verzonnen zij dit om in de omgeving van 't geliefde koor te blijven. Na tuurlijk had 't gezelschap groot suc ces. Pièt Remondt zorgde voor de klavierbegeleiding. In de pauze waren er tad van verassingen en menigeen incasseer de een mooi cadeautje door vele vrienden van de koorknapen afge staan. Ten slotte kregen wij nog een één-acter te zien: „de Geest van Su- zanna". Een grappig griezelstukje, door zes jongens alleraardigst ge speeld. Alles ging van een leien dakje. En wie is de ziel van dit al les? De heer Verburg. Behalve di rigent is hij ook régisseur souffleur enz. enz. Bovendien berust de orga nisatie van zo'n avond geheel bij hem. 't Was alles vlot opgewekt en ingesteld op de ontwikkeling van de knapen. Een applaus voor de jon gens een extra applaus voor hun directeur. In de pauze was er voor treffelijke kpffie en gebak te beko men. Maandag 18 Juli is er een her haling van deze avond en naar alle waarschijnlijkheid zal de zaal weer stampvol zijn. Een dankwoord aan de vele begunstigers van deze avond bleef niet uit. J. Kortmann. De Wehouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. De Zwitserse organist Willy Hardmeyer uit Zürich zal op het 3e Zomerconcert in de Pieterskerk op Dinsdag 19 Juli de solist zijn. Het programma bevat een viertal wer ken uit de oud Franse school en voorts compositie's van Bach en Buxtehude. Bij het examen door de bond van leraressen bij het modevak-ond- derwijs te 's-Gravenhage, slaagde voor het dipl. lerares: mej. J. Lange- zaal; voor het dipl. -coupeuse de da mes T. Seriier en A. v. d. Born. Voor het dipl. costumière de dames Th. v. d. Wereld. A. Goddijn, G. v. d. Eosch (Hazerswoude), C. v. d. Meer (Roelofarendsveen). Terugge trokken één. Voor dipl. coupeuse mej. T. van Vuuren. burgerlijke stand. Geboren: Cornelis Hendrik, z. van J. G. Mulder en J. E. Oppelaar; Gemma Johanna Adriana Maria, d. van J. H. A. Brugmans en J. T. R. van Berge Henegouwen; Menno Ni- kolaas Anne, z. van N. A. van den Berg en C. Stolk; Maria Evelina, d. van C. A. Winkel en P. I. Mekel; Hendrika Wilhelmina, d. van H. W. de Mooy en A. J. Modderkolk; Wil lem Frederik, z. van W. de Gast en G. Nagelsmith; Hiliebrand, z. .van C. van Tol en N. den Boon

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2