Huldiging pater dr. Bonaventura Kruitwagen O.F.M. Vrije en souvereine Veren. Staten van Indonesië 3{mte ^ïletjaatt in Indonesië itntntj, ae>c£iefid VRIJDAG 15 IULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PACflNA 1 Gistermiddag, op de feestdag van' St. Bonaventura, is pater dr. Bona ventura Kruitwagen O.F.M. in de grote zaal van de Kamer van Koop handel te Rotterdam die geheel gevuld was met geestelijke en wereld lijke autoriteiten en vrienden ge huldigd ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest en van zijn in October te vieren 76e verjaardag. Nadat de jubilaris was binnenge leid, voerde als voorzitter van het' uitvoerend comité prof. dr. L. J. Ro gier het woord. „Wij willen niet1 speciaal de geleerde in u huldigen", aldus prof Rogier,, „maar ook de Rot terdammer en de priester". Het is moeilijk, de plaats te beschrijven, die gij in de wetenschap inneemt. A'ls autodidact en franc-tireur zijt gij een voortrekker geweest, die nieuwe velden ontdekte en ontgon. Tiental len wijzen vandaag met trots op u als hun leermeester. Voor een Rot terdammer riekt de naam Kruitwa gen naar speculaas en bitterkoekjes, maar in uw gestalte hebben wij_ nooit kunnen ontdekken de bolronde' wel gedaanheid, die bij een bakker past. Gij gaat groot op uw geboortestad, het stiefkind der Nederlandse ste den. Een echte Rotterdammer ver afgoodt echter zijn stad en is trots op haar, getuige Erasmus en Kruit wagen. Er werd in de jaren 1930'40 geen cultureel of sociaal initiatief ge nomen, of gij werd er bij geroepen. Niemand lieeft in u de priester over het hoofd kunnen zien. Geheel een verdeeld volk hebt gij echter laten zien uw waarlijk oecumenische zin. Spr. bood ten slotte het eerste exem plaar aan van een huldeboek, waar aan ruim veertig mannen van naam uit binnen- en buitenland hebben medegewerkt, een huldeboek, be staande uit een sö&tal wetenschap pelijke bijdragen cp| de gebieden, waarop dr. Kruitwagen zich heeft be wogen of waarvoor hij belangstel ling had, voorafgegaan door een vol ledige bibliografie van zijn eigen publicaties. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, die daarna het woord verkreeg, zeide verheugd te zijn namens de regering het woord te mogen voeren tot de man, die met zijn rijke kennis vele wetenschappe lijke werkers van dienst is geweest. Spr. deelde voorts de benoeming van pater Kruitwagen mede tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Onder applaus der aanwezi gen speldde de minister de versier selen dezer orde op de Franciscaner pij. Nog werd het woord gevoerd door dr. A. H. M. C. Kessen, die namens de bibliothecarissen, ook als vérte- genwoord.iger van de Leidse univer siteitsbibliotheek, en mede persoon lijk woorden van hulde en dank sprak- De Deken van Rotterdam, kanun nik J. H. N.iekel, prees de jubilaris voor zijn wetenschappelijke en pries terlijke arbeid, evenals de Provin ciaal der Minderbroeders van Neder land, dr. Apolinaris van Leeuwen O.F.M., die mede dank bracht voor het enthousiasme' en de voortvarend heid, waarmede pater Kruitwagen zijn medebroeders geschiedenis had gedoceerd. Nog twee andere sprekers getuig den van hun hulde en dank, onder wie de eerste als Israëliet de priester wilde eren. De laatste spreker dankte namens het algemeen Nederlands Verbond voor de verspreiding ,van de beginselen van dat verbond. Daarna heeft pater Kruitwagen zelf zijn dank geuit tot allen, die hem deze dag hadden willen huldi gen. „Ik aanvaard de hulde, van de ze middag onder voorwaarde, dat zij pok beschouwd wordt als te zijn ge bracht aan die millioenen werksters en werkers, die ieder* volgens hun eigen overtuiging eveneens hun best doen, maar die niet gehuldigd wor den, omdat zij piet aan de weg tim meren zoals ik". Nadat twee meisjes bloemen had den aangeboden, werd er in een na bijgelegen zaal gerecipieerd. Er was een niet te schatten stapel felicita tietelegrammen binnengekomen. PRINS BERNHARD REIKT ONDERSCHEIDINGEN UIT. Gisteren heeft Z.K.H. Prins Bern- hard te Sliedrecht, dat in de bezet tingsjaren 19441945 het centrum van de „crossliners" van bezet naar bevrijd Nederlands gebied vormde, aan 57 ondergrondse strijders me dailles, verbonden aan de hun reeds eerder verleende koninklijke onder scheidingen uitgereikt. Voor deze plechtige uitreiking be stond zeer grote belangstelling. De prins richtte zich tot de ver zetstrijders. Het was voor hem een bijzondere grote vreugde door H.M. de Koningin in de gelegenheid te worden gesteld, deze onderscheidin gen uit te reiken. Deze plaats is bij zonder betekenisvol, omdat van hieruit het contact werd onderhou den tussen bezet en bevrijd gebied door middel van crossings. De Prins denkt gaarne terug aan de dagen van spanning, toen onze beste krachten voor de bevrijding van het vaderland werden ingezet. Toen u in die tijd vrijwillig begon met uw gevaarlijk werk heeft geen uwer aan onderscheidingen gedacht,1 aldus de Prins. Ik beschouw het als een voorrecht u deze onderscheiding te mogen uitreiken. Ik moet erkennen, dat velen van u niet die waardering ontvangen hebben, die ik hun per soonlijk zou willen toekennen, maar ik zal mij bij die beslissing neerleg gen. Ik dank u voor hetgeen gi; hebt gepresteerd. Gij zijt een voor beeld voor het Nederlandse volk en de gehele wereld geweest. Nadat Prins Bernbard het Koninklijk Be sluit tot toekenning der onderschei dingen had voorgelezen, ving hij met de uitreiking aan. De onderscheidingen bestonden uit: het kruis van verdienste, bronzen leeuw en het bronzen kruis. Onder de 57 gedecoreerden bevond zich mejuffrouw M. C. van Gruns- ven uit Geffen (N. Br.). Deze had 16 crossings met goed gevolg achter de rug, doch de 17e crossing werd haar noodlottig. Bij kwakkel weer in de winter 19441945 gleed- zij op het ijs uit en kwam zo ongelukkig terecht, dat zij een der nekwervels beschadigde. Door deze val werd zij gedeeltelijk verlamd. De Prins reik te aan haar de onderscheiding uit, terwijl zij op een brancard lag, onderhield zich nfet haar. SPELEVAREN OP HET „MILLIOENENLIJNTJE" Kepkrade vecht voor zijn „mil lioenenlijntje",. Het zal dit jaar moe ten bewijzen, dat deze voor Kerkra de zo belangrijke spoorwegverbin ding met het grote electrische net rendabel is. Het spoorwegcomité „Kerkrade" heeft nu ook het touris me ingeschakeld om het benodigde aantal reizigers in het treintje te krij gen. Op aandringen van het comité zullen de Ned. Spoorwegen van 15 Juli tot 15 September biljetten uit geven, geldig voor een rondreis op het millioenenlijntje, dat door het schoonste deel van Zuid-Limburg loopt. Van Maastricht uit vja Meersen, Houthem, Schin-op-Geul ^an men' op het millioenenlijntje overstappen en een rondreis maken langs de plaat sen Simpelveld, Kerkrade, Schaers- berg naar Heerlen. Gedurende de rondreis mag men eenmaal uits'ap- peii om van 'het-natuurschoon te ge- nieicn. MEDEWERKING HUISARTSEN AAN ZIEKENFONDSEN In verband met het feit, dat de on derhandelingen tussen de huisartsen en de ziekenfondsorganisaties over de honoraria, welke door de artsen te laag worden gevonden, zijn vas'ge lopen, is de Ziekenfondsrad 1 gisteren in een spoedzitting te Amsterdam bij een geweest. De bespreking heeft tot gevolg ge had, dat de onderhandelingen tus sen de huisartsen en de zieken fondsen zullen worden hervat. Intussen zijn maatregelen geno men, waardoor in afwachting van hetresultaat dezer onderhandelin gen de medewerking van de huis artsen aan die ziekenfondsen wordt voortgezet. Critiek op belastingherziening 1949 NOORD-OOSTPOLDER KRIJGT MODERNE VERKEERSVERBIN DING Van de Noord-Oostpolder af wordt een moderne verkeersweg van trilbeton, met een breedte van 6*4 meter, aangelegd die langs Blok zijl naar Steenwijk zal lopen. Het aanbrengen van de verharding. OPNIEUW SLINKT DEVIEZENPOT De hoeveelheid van 450.000 dollar, welke de Westelijke bezettings auto riteiten voor deze maand beschik baar hebben gesteld ten behoeve van de export van Nederlandse groenten naar Duitsland, is reeds na één dag duchtig aangesproken. In verband hiermede zal via de radio iedere morgen om zeven uur worden bekend gemaakt, of er met het oog op de beschikbare deviezen, dag export van groenten zal plaats hebben. Tweede Kamer ER KAN EEN OPENBARE GEDACHTEN WISSELING GEHOUDEN WORDEN. De Tweede Kamer is gisteren van 's middags één uur tot 's avonds bij na half acht in comité-generaal bij een geweest. Om vijf minuten voor half acht is de openbare vergadering geopend. De voorzitter, de heer Korten- borst, deelde mede, dat de geheim houding was opgeheven voor de vol gende mededeling: De Kamer heeft met instemming kennis genomen van de mededeling van de regering, dat over de overeenkomsten van 22 Juni 1949, wanneer deze ook door de republikeinse regering bekrach tigd zijn, en vóór de Ronde-tafel conferentie, een openbare gedach- tenwisseling tussen regering en Ka mer zal kunnen plaats vinden, dat verdere punten van belang eerst op de Ronde-Tafel-conferentie zelf aan de orde zullen komen, dat bij de vorenbedoelde openbare g'edachtenwisesling de regering de Kamer zal inlichten over de uitvoe ring van de „Cease-Fire" overeen komst in Indonesië. De Kamer verklaart zich bij her haling voor de snelle tot standkoming van vrije en souvereine verenigde staten van Indonesië, gevormd door gelijkwaardige deelstaten op de grondslag van een onbelemmerd zelfbeschikkingsrecht der Indonesi sche volken. Hierna is de vergadex-ing gesloten. De Kamer kwam heden Vrijdag te één uur wederom bijeen. BENZINEPRIJS MET HALVE CENT PER LITER VERLAAGD Naar het ANP verneemt hebben de oliemaatschappijen in Nederland be sloten met ingang van 15 Juli a.s. de prijs van de benzine „aan de pomp" te verlagen van 26 ct op 25*4 cent per liter. RIJST BINNENKORT ZONDER BON? Op het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning wordt, aldus de „Nieuwe Cou rant", op het ogenblik overwogen de rijstdistributie op te heffen. Een voorstel daartoe is gedaan door het Bedrijfschap Granen, Zaden en Peulvruchten en door de afd. Voed selvoorziening van dit departement. De voorraden rijst worden groot genoeg geacht om aan een redelijke vraag te kunnen voldoen. De aan voer is verzekerd tot een hoeveel heid, die iets ligt beneden het voor oorlogs gebruik. Dé hoge prijzen zullen vermoedelijk de vraag rem men. De Stichting „Nederland helpt Indië" heeft zich bereid verklaard zerg te dragen voor de totale uit rusting van zeven ambachtsscholen in Oost-Indonesië. Met een en an der is bedrag van ruim f 350.000 ge moeid. Brieven, welke in Batavia aan opvarenden van de Waterman' kun nen worden uitgereikt, moeten uiterlijk 27 Juli gepost worden. Een grote bos- en heidebrand heeft gisteren in het Z-W.gedeelte van Leusderheide gewoed. 20 Ha. heide en 4 ha. jonge larix gingen verloren. Brandweerploegen uit de omliggende plaatsen en honderden militairen hebben aan het blussings- werk deelgenomen. Een voorstel voor een bevre digende pootgoedregeling is door het bestuur van het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed aanvaard, de individuele teler zal meer kunnen bijdragen tot uitschakeling van het eventuele overschot, naarmate hij meer heeft verkocht. Toen nie£ ver van Roermond een auto in brand geraakte, ontdek te men onder de brandende motor kap een groot aantal zakmessen, waarom de douane zakmessen én auto van deze onfortuinlijke smok kelaar in beslag nam. r Uit Hamburg ontving de firma van de Brink, biscuitfabrieken te Roosendaal, het bericht, dat een wa gen van de firma te Hamburg bij een botsing in brand is geraakt. De 25- jarige zoon Wim van directeur van de Brink, die de wagen bestuurde, geraakte bekneld en liep zulke ern stige brandwonden op, dat hij in een ziekenhuis te Hamburg overleed. De chauffeur le Roy werd uit de wagen geslingerd en werd zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond. Vannacht ontdekten wielrijders op de Weesperzijde te Amsterdam rook en vlammen in de aardewerk fabriek „Amstel" aan de overkant van het water. De brandweer was snel ter plaatse en zag kans het vuur in een kwartier te overmeesteren. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De scha de van dit bedrijf is ernstig. Weggebruikers, Houdt u aan de regels voor 't verkeer Dan gebeuren er geen ongelukken - meer. Die zwarte vlek moet weg! KATHOLIEKE MIDDENSTAND PROTESTEERT TEGEN DE BELASTINGHEFFING. Inzake het Wetsontwerp Belas tingherziening 1949 en wijziging On dernemingsbelasting, heeft de Ned. Kath. Middenstandsbond een pro test gezonde), aan de leden van de Tweede Kamer. Bij kennisname van het onder- werpelijke wetsontwerp is deze Bond namelijk gebleken dat aan be paalde verwachtingen ten aanzien van een verlichting van lasten, wel ke speciaal op het midden- en klein bedrijf drukken, niet is voldaan. In tegendeel kan voor bepaalde groe peringen, met name in de handel drijvende sectoren het wetsontwerp verzwaring van belasting beteke nen zodat het als zeer teleurstellend wordt aangevoeld. Wat betreft het stelsel van de ver vangingswaarde dit wordt in de Memorie van Toelichting als onver antwoord afgewezen, hetgeen in strijd geacht kan worden met artikel 7 lid 1 van hec Ontwerp, dat toelaat de winst vast te stellen volgens goed koopmansgebruik. Ten aanzien van de stille reserves wordt opgemerkt, dat door het vol gens de minster van Financiën „slui tend maken" van het z.g. reële stel sel, dat in 1941 de plaats innam van het bronnenstelsel, alle stille reser ves, welke een bedrijf ten tijde van het overlijden of de liquidatie van de ondernemer-eigenaar heeft, be last worden met Inkomsten- en On dernemingsbelasting, hetgeen onre delijk geacht wordt. Door het nieuw voorgestelde arti kel wordt het moeizaam opgebouw de midden- en kleinbedrijf wel zéér achtergesteld bij het grootbedrijf met zijn geëigende N.V.-vorm. De mogelijkheid zou geschapen moeten worden, dat het midden- en kleinbedrijf intact kan blijven voortbestaan en die rechtsvorm kan aannemen (Eén-mans-zaak Vennootschap onder de Firma), die met het oog op de persoonlijke en familieomstandigheden als econo misch juist voor het bedrijf moet worden beschouwd. Genoemde mo gelijkheid kan alleen hierdoor wor den aangebracht, dat bij overdracht of verkoop van bedrijfsmiddelen binnen de familie de stille reserves niet worden belast. Op het gebied van de verlies-com pensatie, is een redelijk minimum verlangen, dat de vooroorlogse si tua^ie wordt hersteld en de in 1941 willekeurig tot twee jaar verlaagde compensatietermijn weer gesteld wordt op vijf jaren. Juister zou hét zijn, dat verliezen niet alleeh zou den kunnen worden gecompenseerd met daarna behaalde winsten, maar ook met tevoren gemaakte winsten. Verrekening over perioden gelijk aan de duur der conjunctuurgolven zou de meest wenselijke regeling zijn. Verrekening over in de wet vastgestelde perioden, b.v. van vijf jaar zou het gemakkelijkst uitvoer baar zijn. Ten opzichte van de onbelaste re serve wordt de handeldrijvende middenstand bij deze Belastingwet herziening wel zeer sterk benadeeld, nu de mogelijkheid tot onbelast re serveren geheel vervalt. Het sys teem van het onbelast reserveren zoals dit nu is behoeft echter nood zakelijke verbetering. Enerzijds zou het absoluut plafond moeten ver dwijnen, anderzijds zou het maxi mum gebonden moeten worden aan de toename van het zuiver vermo gen. De Ned. Kath. Middenstandsbond heeft ernstige bezwaren tegen het opleggen van terugwerkende kracht aan bepalingen, welke een verzwa ring van lasten betekenen, waar mede de rechtszekerheid wordt on dermijnd. De ondernemingsbelasting als een „tweede inkomstenbelasting" kan niet worden verdedigd en zou moe ten worden afgeschaft, tenzij men kan aantonen dat in de overheids uitgaven er vele zijn aan te wijzen, welke uitsluitend worden veroor zaakt door de Onderneming als zo danig. Ten slotte wordt over het vrijge steld ondernamersloon gezegd, dat bij een Vennootschap onder de Fir ma uiteraard evenveel behoort te worden vrijgesteld als er onderne mers zijn. Minimaal zou voor ieder bedrijf het ondernemersloon op f 5000 moeten worden gesteld. Concluderend verzoekt de Ned. Kath. Middenstandsbond de leden van de Tweede Kamer te willen be vorderen dat in het licht van bo venstaande beschouwingen de wij zigingen in het wetsontwerp worden aangebracht, welke voor de midden - en kleinbedrijven inderdaad die hoogst-noodzakelijke verlichting van lasten brengen, welke hun door de Regering meermalen in het vooruit zicht is gesteld. JAN LAGERBERG, Rietvinklaan 3, Leidschendam, viert op 16 Juli zijn 2e Ind. verjaar dag te Kaban Djahi. SJEF v. d. KLAAUW, Stationsweg 124, Lisse, sergeant, viert 16 Juli zijn 4e Ind. verjaardag, thans op thuisreis met de „Zuiderkruis". Terugkerende militairen Passagierslijst „Zuiderkruis" Met het troepen transportschip „Zuiderkruis", dat op 2 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken en op 26 Juli a.s. in Rotterdam wordt ver wacht, keren de navolgende militai ren uit Leiden en omgeving naar huis D. Been, W. de Romijn, L- H. van der Vos, F. H. Gubler, Korp. P. van der Mey, Korp. M. Kouw A. Faas, hoofdvliegtuigmonteur, J. M. La- bruyère, vliegtuigmonteur, allen te Leiden, luit.-kolonel H. Belgraver, te Oegstgeest; Stuurman le kl. G. Burg wal en H. A. van der Schrier beiden te Hillegom; S. Schalkers te Leider dorp. W. Berkheij, C. Haasnoot, sergt J. Herbert J. Boezaard, L. van der Bent en D. Hoek allen te Katwijk aan Zee W. A. Boef te Katwijk aan den Rijn A. G. van Dam te Noordwijkerhout, C. van Egmond, P. J. yan der Meij, D. H. Heemskerk, A. Brussee en C. v Iterson allen te Rijnsburg. J. van Harskamp, J .van de Berg en J. Cok allen te Koudekerk aan den Rijn. luit. 2de kl. K. A. La Bree te Noordwijk aan Zee, serg. J. J. v. d. Klaauw, korp. C. J. van der Voet en J. P. W. Kleikorst allen te Lisse. H. Knetsch en J. Koolman beiden te Sassenheim; korp T. Kranenburg en kapt.-aalmoezenier P. C. Groenen dijk 'beiden te Nieuwkoop, S. P. Lan- geveld, Huis Defensie te Voorhout} Th. Oomen te Roclofarendsveen, J. Broer en J. C. Vuijk beiden te Ter Aar, J. L. van der Nagel te Valken burg, J. A- Tacx en J. Moes beiden te Wassenaar, J. J. Pijpers te de Zilk. korp. H. J. van Rijn en L. Jesse bei den te Alphen aan den Rijn S. van Gemeren te Boskoop J. C. M. Gros- sat, B de Jeu, C. J. van Hartevelt en G. P. Mulder allen te Zoeterwoude De volledige passagierslijst ligt ter inzage aan ons bureau, Papengracht 32 te Leiden. EEN VROLUKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs „Maar nu is Lord Percy Whipple zijn boezemvriend, dat is de tweede zoon van de hertog van Devizes, een van de meest vooraanstaande man nen in het Koninkrijk en een per soonlijke vriend van de eerste minis ter." Mevrouw Pett voelde zich niet erg op haar gemak in die titel-regen maar zij wist zich te beheersen om een antwoord te geven, dat niet min der goed- raak zou zijn. „Zo?" zei ze, „Ik zou hem wel eens willen zien. Ongetwijfeld kent hij onze grote vriend, Lord Wis beach." Mevrouw Crocker schrok even, voelde zich ietwat onzeker. Zij had ook niet kunnen veronderstellen, dat «aar zuster zelf nog zoveel kruit te /érsehieten zou hebben. „Ken je Lord Wisbeach?" zei ze „O ja," antwoordde mevrouw Pett die vaste grond onder de voeten meende gewaar te worden. „Wij zien r.em bijna iedère dag. Hij zegt altijd, dat hij ons huis als zijn tweede „ho me5" is gaan beschouwen. Ilij kent zo weinig mensen in New York, be grijp je En het is hem natuurlijk een hele uitkomst, dat hij ons kent." Door die lange uiteenzetting had mevrouw Crocker tijd gehad haar evenwicht weer te herstellen. „Arme, lieve Wizzy!" zei ze min of meer zeurig. Mevrouw Pett schrok. „Wat zeg je?5' „Ik denk, dat hij nog altijd de zelfde lieve, domme, onbeholpen jongen is? Hij is van hier wegge gaan, met de bedoeling een reis om de wereld te gaan maken, maar hij is blijven steken in New York! Zo, zo Toch net iets voor hem." „Ken jij dan Lord Wisbeach?" vroeg mevrouw Pett. Mevrouw Crocker trok haar wenk brauwen op. „Hem kennen? Nu, dat zou ik toch denken, na Lord Percy Whipple, Ja mes5 meest intieme vriend!" Mevrouw Pett stond op. Zij was waar dig, trots haar nederlaag. Zij verza melde Ogden en meneer Pett met een blik, waaraan zelfs Ogden' kon merken, dat hij die niet te gering moest schatten. Zij sprak geen woord „Moet je werkelijk al weg!" zei mevrouw Crocker. „Het was erg aardig van je, de moeite te nemen om die hele weg te maken van Ame- j rika naar hier. Het is zo vreemd iemand uit Amerika hier te zien, te genwoordig. Allermerkwaardigst." De stoet verliet zwijgend de ka mer. Mevrouw Crocker had gebeld, maar de bezoekers wachtten niet op Bayliss. Zij waren niet in een stem ming om buitengewone formaliteiten naar waarde te genieten. Zij wilden ergens anders zijn, en zij wilden daar zo gauw mogelijk zijn. De voordeur was dichtgevallen, voor dat de but ler nog aan de huiskamer was. „Bayliss, zei rpevrouw Crocker met gelukkig stralend gezichct, „laat de wagen dadelijk voorrijden.5' „Heel goed, mevrouw." „Is meneer James al op?" „Ik geloof het niet mevrouw." Mevrouw Crocker ging naar bo ven, naar haar kamer. Als Bayliss haar niet had kunnen horen, zou zij ongetwijfeld een paar notenbalken vol gezongen hebben. Haar prettige stemming deed zich zelfs gelden in haar gevoelens jegens haar stief zoon, al had zij dan ook niet haar voornemen gewijzigd, om hem eens terdege over een en ander te on derhouden, wanneer zij hem te pak ken' kon krijgen. Dat kon echter nog wel wachten. Voor het ogenblik was zij alleen in een stemming om een tourtje door het park te gaan maken. Een paar minuten nadat zij was verdwenen klonken er zachte voet stappen op de trap en een jonge man verscheen in de hall. Bayliss, die pas met de garage getelefonerd had, om mevrouw Crockers limousine, en op 'het punt stond naar zijn eigen apar- tementen terug te keren, draaide zich om, en een ernstige, verwelko mende lach versccheen op zijn ge laat. „Goede morgen meneer James" zei hij. VIERDE HOOFDSTUK Jimmy Crocker was een flinke jon- ge man die er later op de dag ongetwijfeld heel goed zou uitzien. Op het ogenblik zag hij er echter niet al te best uit, bleek en onder zijn ogen tekenen, dat hij die nacht wei nig geslapen had. Hij stond beneden aan de trap en geeuwde als een af grond. „Bayliss,*5 zei hij, „heb je jezelf geel geverfd?'5 „Nee, meneei\5' „Dat is gek! Je gezicht komt me zo okerachtig voor, en je omtrek trilt, alsof je op een hete kachel stond. Bayliss, drink nooit van alles door elkaar. Ik zeg je dit als vriend. Is er iemand in de huiskamer?" „Nee, meneer James!'5 „Spreek zachtjes Bayliss, want ik voel me niet erg lekker. Ik gevoel zon vreemde zwakheid in mijn leden Leid me naar de huiskamer en leg me dan voorzichtig op een sofa. Het is een barre tijd." De zon scheen nu sterk door de vensters van de huiskamer, Bayliss liet het zonnescherm zakken. Jim my viel op de sofa neer en sloot zijn ogen. „Bayliss.'5 „Meneer?" „Langzaam maar zeker krijg ik de overtuiging dat ik de laatste adem ga uitblazen." „Zal ik u iets brengen om te ont bijten, meneer?" Een hevige rilling doorvoer Jim my. „Doe niet zo guitig, Bayliss," zei hij. „Tracht je te genezen van die liefhebberij om grappen te verkopen als je dat helemaal geen pas geeft. Je voordracht is wel goed, maar tact is een veel hoger staande eigenschap dan grappigheid. Je denkt zeker, dat ik die morgen vergeten ben toen jij aan mijn bed kwam en vroeg of ik een lekker broodje met ham wou hébben. Ik nam het toen niet en ik zal het -nu ook niet doen. Je kunt me wel soda en brandewijn brengen. Niet teveel, een paar badkuipen vol is genoeg." „Heel goed, meneer James.'5 „En verlaat me nu, Bayliss, want ik wil alleen zijn. Ik moet een hele geschiedenis overdenken, om te zien of ik nog wel leef.' Toen de butler weg was legde Jim my de kussens recht, sloot zijn ogen en bleef zo een hele tijd doodstil lig gen. Hij probeerde, zover een buiten gewoon ernstige hoofdpijn hem dat toestond, zich de bewogen gebeurte nissen van de vorige avond te herin neren. Maar op het ogenblik was zijn geheugen tot niets in staat. Er gin gen hem wel allerlei gedachten door het hoofd, maar hij kon er niets bepaalds uit naar voren roepen. Jimmy vond het echter heel vreemd, dat bij al'die gedachten en beelden, die er door zijn geest krioel den, er een was, dat met opvallende regelmaat, vaag en nevelachtig, te rug kwam en-zich toch niet geheel liet omvatten door zijn ontledend) verstand. Het was het beeld van een gevecht of een veldslag. Hij begreep maar niet, hoe dat in zijn hoofd kwam en het begon hem danig te vervelen. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5