Nog geen openlijke geloofsvervol ging in rood China NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Gemeenteraad van Woubrugge NIEUWS UIT DE OMGEVING Gemeenteraad van Noordwijk Vrijdag ls juli 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Vier jonge Jezuieten priester gewijd Agenzia Fides, de nieuwsdienst van de Propaganda Fide te Rome, publiceert enige berichten uit rood- China, waaruit blijkt, dat de commu nisten nog niet tot een openlijke ver volging van het geloofsleven zijn overgegaan. Tussen de regels door leest men echter een grote bezorgd heid over wat de toekomst voor China nog zal brengen. In enkele van de pas door de rode troepen bezette gebieden van China schijnen de communisten een minder vijandige houding te hebben aange nomen tegenover de missionarissen. Volgens de laatste berichten uit Nan king bijvoorbeeld kunnen de Katho lieke scholen in dat gebied nog nor maal functioneren. Ook werd nog geen enkel gebouw van de Katholie ke Kerk in beslag genomen, of schoon de aartsbisschop van Nan king, de bekende Mgr. Yu Pin, op de lijst staat van de oorlogsmisdadi gers. (Mgr. Yu Pin verbleef, toen Nanking door de communisten werd veroverd, in Amerika. Hij heeft thans van de H. Stoel opdracht ont vangen een bisdom op te richten op Formosa. In het bisdom Sutsjow is de toe stand vrijwel hetzelfde. De bisschop van Sutsjow, Mgr. Philippe Coté, werd op 13 April gevangen genomen doch op 1 Juni weer vrijgelaten. In andere gebieden daarentegen is de toestand geheel verschillend. In Kwoyand zijn de zuster-onderwijze- ressen uit haar school gezec. De school staat thans onder leiding van de plaatselijke communistische auto riteiten. De missionaris, die in Kwo yand werkzaam is, mag zijn gelovi gen niet meer bezoeken en is thans genoodzaakt om als tuinman voor zijn levensonderhoud te werken. In Peng-pu werd een missionaris van 72 jaar ondanks zijn hoge leeftijd voor het gerecht gedaagd en veroor deeld. In dezelfde missie mogen de zusters-onderwijzeressen haar school met meer betreden, ofschoon deze tot nog toe in haar bezit is geble ven. Aan de Aurora-Universiteit van Sjanghai is een studenten-comité op gericht om nieuwe statuten op te stel len. Dit comité zal ook beslissen of de Katholieke priesters met de lei ding van deze universiteit belast zul len blijven. Ondanks al deze moei- „LITANIE VAN ALLERHEILIGEN" IN POSTZEGELS. Mgr. Ferdinand Cech van de St. Wenceclaus kerk te La Crosse in Amerika, die in de tijd van 30 jaar de beroemde postzegelverzam'eling „de Litanie van Allerheiligen'' heeft bijeengebracht, heeft deze collectie overgedragen aan de bisschop van La Crosse, Mgr. John P. Treacy. Mgr. Treacy zal de collectie deze zomer aanbieden aan Z.H. de Paus. De verzameling, die een waarde heeft van ongeveer 10.000 dollar, laat zien, dat op verschillende post zegels uit Griekenland, Brazilië en Liberia een afbeelding staat van God de Vader. God de Zoon wordt op verschillende manieren afge beeld: Zijn Geboorte op postzegels uit Italië, Estland en Hongarije; Zijn Verrijzenis op een postzegel uit Easter Island; Christus, de Leraar, op postzegels uit Italië, Cyrenaica en Tripolis. De H. Eucharistie op een uitgave van San Salvador en het Heilig Hart op een postzegel van Bolivia. Een symbolische voor stelling van de H. Geest vindt men op een Braziliaanse postzegel. Mgr. Cech ontdekte, dat op bijna 200 postzegels van 22 verschillende landen de H. Maagd staat afgebeeld. Argentinië bijvoorbeeld heeft Haar geëerd als de Sterre der Zee; Boli via ads de Eucharistische Madonna; Columbia als de Madonna en Lu xemburg als de Troosteres der Be droefden. Ook staan vele andere heiligen op postzegels afgebeeld, zoals bijvoor beeld de H. Gabriël op 44 postzegels uit 16 landen: de H. Petrus op post zegels uit Malta en Griekenland; de H. Sebastiaan op Belgische postze gels; de H. Olav op Noorse postze gels en de H. Cyrillus en Methodius op postzegels uit Tsjechoslowakije. lijkheden kan men in China nog niet spreken van een openlijke en bloe dige vervolging, zoals in voorafgaan de jaren. Zaterdag 4 Juni heeft de bis schop van Haimen, Mgr. Simon Tsu S.J. vier jonge Chinese Jezuieten tot priester gewijd in de kapel van Zi- kawei. Dit zijn de eerste wijdingen in communistisch China. HALF WATT IS OVERLEDEN Harald Madsen, het kleinste lid van het roemruchte filmduo „Watt en Half Watt" is in een ziekenhuis te Kopenhagen overleden. Zijn lange partner Carl Schenstroem overleed reeds enige jaren geleden. Na diens overlijden heeft Madsen nog gepoogd de vervlogen roem van het tweeman schap nieuw leven in te blazen door zich te verbinden met de Zweedse filmacteur Calle Reinholz. Duikers hebben gisteren het lichaam van de 14-jarige Willem van Dordt uit het wrak van de K.L.M.—Constel lation „Roermond" uit de zee bij Bari opgehaald. De K.L.M. deelt ons mee, dat dit het 25ste stoffelijk overschot is, dat sinds het ongeluk nu drie weken geleden naar boven is gebracht. De duikers pogen nog het wrak te lichten en de acht lichamen, die nog vermist worden naar de oppervlakte te brengen DROOGTE OOK IN ZWITSERLAND Sedert meer dan een maand is in Zwitserland geen regen meer ge vallen en het weerkundig instituut te Bazel wijst er op, dat dit de lang ste droogteperiode sedert 171 jaar is. Vrijwel over het gehele land bereikt de temperatuur 30 graden in de schaduw en in verscheidene steden, o.m. te Lausanne en te Bern, heerst waterschaarste. Wagens met luid sprekers rijden door de stad en ver zoeken de bevolking het waterver bruik te beperken. GEHEIME BIJEENKOMST VAN KOMINFORM IN SILEZIë. Een correspondent van het Ro meins Katholiek persbureau C.I.P. heeft uit welingelichte bron verno men, dat de leiders van de Komin- form te Karpacz in Silezië zijn bij eengekomen voor een geheime verga dering. Tijdens deze bijeenkomst be sloten zij de strijd tegen de Katholie ke Kerk in Oost- en Zuid-Oost Euro pa krachtiger door te zetten, evenals de onderwerping van de katholieke geestelijkheid in de door de commu nisten geleide landen. Uit dezelfde bron verneemt de cor respondent, dat tijdens deze verga dering eveneens werd besloten om Polen tot het volgende terrein van hun activiteit te maken. Thans is dus Polen aan de beurt voor een volle dige breuk in de betrekkingen tus sen Kerk en Staat en voor een ver dere beperking van de activiteit van de priesters. Polen is thans nog het enige land achter het IJzeren Gor dijn, waar de communistische rege ring nog geen eigen „katholieke actie" of een dergelijke organisatie heeft opgericht, om de oficiële werkzaam- neden van de Katholieke Kerk te beheersen. De Poolse regering heeft wel reeds het Katholielke onderwijs «erboden, evenals godsdientige uit gaven en verscheidene honderden Poolse priesters gearresteerd op rond van zogenaamde „staatsvijan- delijke activiteit". Behalve de aan vallen op het Vaticaan heeft de com munistische pers zich de laatste tijd ook voortdurend bezig gehouden met c. an va 11 en op het Poolse episcopaat. ALPHEN AAN DEN RIJN ZILVEREN JUBILEUM. Donderdag herdacht de heer A. W. G. van Leeuwen, linieerder bij de firma N. Samsom N.V. te Alphen aan den Rijn, de dag, waarop hij 25 jaar geleden aldaar in dienst trad. De heer N. Samsom zeide in zijn toe spraak: „Ge zijt uitgegroeid tot een onzer beste en meest gewaardeerde krachten. Wie aan de linieermachine staat moet accuraat en zelfstandig zijn. Hij moet zijn machine door en door kennen en over een goede do sis fantasie beschikken om de nuk ken van machine en materiaal te beheersen. Dit geldt te meer, omdat de zelfstandige linieerder meestal niet kan rekenen op hulp van col lega's, maar z'n eigen boontjes moet doppen." Na de beste wensen te hebben ge uit voor de toekomst, bood de heer Samsom de heer v. Leeuwen een 15- delig theeservies aan en reikte hem vervolgens het getuigschrift uit van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Vervolgens spraken de heren P. de Grauw, chef van de afdeling en de heer H. van Dongen, die besloot met een serie vaktermen toe te pas sen op dit jubileum en in diezelfde geest zijn beste wensen, mede na mens het personeel, had ingekleed. Als stoffelijk blijk van waardering van de kameraadschappelijkheid waarmede de jubilaris allen tegemoet treedt, werd hem enn electrische ka chel aangeboden. Eindles Kaasmaakcursus. Door de L. T. B. werd te Alphen aan den Rijn een kaasmaakcursus georgani seerd voor de vrouwelijke huisge noten van de leden. 17 meisjes volg den de lessen, welke werden gegeven door de heer Adema, zuivelconsulent te 's-Gravenhage. Het resultaat van een trouw bezoek was. dat gisteren reeds de eindles kon plaats hebben en wel op de boerderij „De Jonge Jeugd" in wijk Hoorn van de heer J. Oost- dam. Hierbij waren behalve de heer Schroor, Rijkszuivelconsulent te Gou da, nog aanwezig de voorzitter van de pl. afd. van de L. T. B., de heer J. A. M. van Niekerk te Zwammer- dam en de sec., de heer Joh. C. Vink. De heer Adema behandelde een se rie vragen, waarop een vruchtbare gedachten wisseling volgde. Na een korte felicitatie van de geslaagden en de L. T. B. reikte de heer Adema de behaalde diploma's uit. De heer J. A. M. van Niekerk feliciteerde de deelneemsters met het behaalde suc ces en wekte hen op om op de ingesla gen weg van ontwikkeling voort te gaan, gedachtig de wetenschap, die de voorzitter van de L. T. B. de le den steeds voorhoudt: „Als ge leert, weet ge wat, als ge weet, dan zijt ge wat" De heer Schroor wees op het be lang van een dergelijke cursus voor de cursisten zelf maar zeker ook en niet in de laatste plaats voor heel het Nederlandse volk, want met een kwa liteitskaas is gans het land gediend. Na dit officiële gedeelte werden de aanwezigen verversingen aange boden. Mej. T. Capteijn dankte, me de namens haar collega's, de heer Adema en bood hem een cadeautje aan. Gunning. Prov. Waterstaat van Z.-H. heeft gegund het maken van een duikerbrug van gewapend be ton, ten behoeve van de aanleg van de wegverbinding RijnburgHeren weg te Alphen a. d. Rijn aan de laag ste inschrijf ster, de fa. C. M. Dee- renberg en gebrs. J. en P. van Wijk te Alphen aan den Rijn voor 54.500. Gunning. B. en W. hebben ge gund de bouw van een brandweer- garage aan de heer H. J. Strijk te Rijpwetering, voor f 8950.en de aanleg van een parkeerterrein met de nodige rioleringen naast het Nutsgebouw aan S. Tromp, alhier, voor 6900. AARLANDERVEEN Boerderij in brand. Gistermid dag om vfijr uur is brand uitgebroken in de boerderij van de heer H. Pen- nings, aan het Noordeinde. De brand ontstond door vonken uit de pijp van een wasfornuis, die op het rieten dak van het woonhuis terecht kwam. Toen de brandweer uit Aarlander- veen spoedig ter plaatse was. hadden buren inmiddels al het huisraad naar buiten gebracht. In korte tijd was het gevaar bedwongen, zodat de brand weer uit Alphen, die inmiddels ook was aangekomen, geen dienst meer behoefde te doen. Doordat alles zeer droog was, liet de brand zich aan vankelijk heel ernstig aanzien. Ge lukkig echter is de schade beperkt gebleven tot het rieten dak. Er is veel waterschade. BOSKOOP G.D.S. De junioren spelen Zater dagmiddag vriendschappelijke wed strijden tegen Waddinxveen en wel om 2.30 uur Waddinxveen aGDS c; om 3.30 uur Waddinxveen bGDS a. Vertrek per rijwiel 2 uur. Geboren: Wilhelmina Catharina d. van G. van Bemmel en E. E. Bal der. Ondertrouwd: L. G. Luijtjes 28 j. en J. M. T. Janssen 20 J. H. Mens 27 j. en M. C. de Groot 23 j. Gehuwd: T. Verkade 20 j. en C. H. Rentes 18 j. KOUDEKERK Geboren: Teuntje Jansje d. van A. B. de Bruin en W. van Klaveren. Johannes Leendert z. v. J. L. Leukx en C. G. van Houten, te Leiden. Pie- ter z. van K. Schellingerhout en M. Oosterom. NIEUWKOOP VERKEERSONGEVAL Gisteravond omstreeks zes uur heeft zich een ongeval voorgedaan nabij het kruispunt in de polder (cafe ,,'t Haasje") Met grote snelheid naderde een auto uit richting Nieuwkoop, be stuurd door de heer v. D. uit Nieuw- veen, terwijl uit Zevenhoven de mo torrijder A uit Bodegraven op de kruising aanreed. Hoewel het uit zicht op dat kruispunt goed is, kwam het toch tot een botsing, waarvan de gevolgen zo ernstig waren, dat de motorrijder met twee gebroken be nen en verwondingen aan het hoofd in een ziekenhuis moest worden op genomen. De auto van v. D. liep e schade op. De eerste hulp werd end door de artsen Koert uit .vkoop en Nout uit Nieuwveen. Geboren: Willempje Marijtje d. van H. van Lith en P. M. Domburg. Theresia Cornelia Maria d. van M. M. de Jong en C. A. Vork. Gerardus Johannes z: van G. C. W. Pouw en K. G. van Geest. Overleden: Izak van Geest 85 j. TER AAR BRANDSPUITDAG. Als een ere-burger, zo werd Woensdagmiddag de nieuw auto brandspuit van de grens der ge meente ingehaald. Dit feit typeert wel de grote behoefte die er aan was. Ten gemeentehuize vond de over dracht plaats aan de gemeente en van deze weer aan het aanwezige ge reorganiseerde brandweercorps. Aan wezig was hierbij de vrijwel voltal lige raad en de Rijksinspeceurs voor het brandweerwezen, de heren Hage- doorn en Jansen. De fa. Kronen burg uit Culemborg, leverancier, werd vertegenwordigd door de heer Hendriks,. Als gasten waren mede aanwezig de heren Kroon en Hoo- gervorst resp. als voorz. en secr. van het oude brandweerwezen in Ter Aar. Nadat er gesproken was door de burgemeester, de heren Hendriks en Hagedoorn, werd met de oude spuit voorop een rondrit gemaakt door de gemeente waarna aan Aardam een demonstratie volgde. De gegevens van de spuit zijn de volgende: bij zuighoogte van 3.92 m. en aanzuigtijd van 26 sec. kan 2900 liter water per minuut 80 M. hoog worden opgevoerd. De spuit bezit een 2-waaier bron zen pompinstallatie. Het geheel is ge bouwd op een „Ford" 8 cyl. 1948, frontbesturing. Uit de toespraak van de burgemeester noteerden we het resumé brandweer. Ter Aar: 1894: aanschaffing stoom- brandspuit 720. 1913 aanschaffing hand- brandspuit 2600. 1924 aanschaffing van on ze oude spuit. 1949 aanschaffing motor brandspuit 18.000.- De heer Hagedoorn drong in zijn toespraak aan op zorg van personeel voor spuit, en oefening in het aan valssysteem tegen brand. Naast het vele goede vragen nog een tweetal euvels om oplossing t.w. alarmering en dat bewoond gedeelte in de gemeente, waar geen spuit kan komen. ZOETERWOUDE Thuisfront-avonden. Daar de uit gestelde plechtige inwijding van de Maria-kapel met het daarop aanslui tende concert door de St. Jansfanfa re a.s. Zondag plaats vinden, is de Thuisfrontavond van de beide paro chies vastgesteld op Zaterdag a.s. des avonds 8 uur. e Raad dezer gemeente kwam deze week wederom voltallig bijeen ter behandeling van een aantal ge wichtige punten. Het verzoek van het Veenderpol- der-bestuur en enkele ingelanden om algehele vrijstelling van straat belasting vermocht geen genade te vinden. De verordening laat een der gelijke vrijstelling niet toe, hetgeen is gebleken bij individuele recla mes tegen de opgelegde aanslag. De heer Boon betreurt dit, aangezien de inwoners van die polder toch al stief moederlijk worden behandeld door het ontbreken van electrisch licht en waterleiding. De heer Schraverus merkt echter op, dat het argument, dat de wegen zoveel kosten, naar zijn mening overdreven is, aangezien de laatste jaren heel weinig aan de we gen is besteed. Z h.s. wordt dan ook afwijzend op het verzoek beschikt. De gezamenlijke bakkers in de ge meente verzochten hun meerverbruik van water berekend te krijgen tegen hetzelfde lage tarief als de veehou ders en tuinders, door het opnemen van een overeenkomstige clausule in de verordening op het Gem. Water leidingbedrijf. B. en W. adviseren af wijzend op het verzoek te beschikken, teneinde geen precedent te scheppen. Verschillende leden achtten een dergelijke bepaling echter wel bil lijk, niet alleen voor de bakkers, doch ook voor andere bedrijven, waarin aan de hygiëne hoge eisen worden gesteld; dergelijke bedrijven praeva- leren naar hun mening boven tuin- dersbedrijven, die practisch nooit van leidingswater gebruik maken. Met 6 van de 7 stemmen wordt het voor stel van B. en W. om het verzoek af te wijzen verworpen en wordt aan B. en W. opgedragen een nieuwe re dactie te ontwerpen. Z.h.s. wordt besloten een crediet van 1300.beschikbaar te stellen overeenkomstig het voorste] van en W. ten behoeve van de aan- schaffing van. de zo noodzakelijke kleding der brandweerlieden. De thans tijdelijke dienst van de gemeente-werkman A. Kroon wordt wederom met drie maanden verlengd met bepaling, dat tussentijds per maand kan worden opgezegd. Bij de benoeming van een brug wachter op de brug over de Woud wetering spreekt de heer v. d. Eng er zijn verwondering over uit, dat geen enkele Katholieke candidaat op de aanbeveling van B. en W. voorkomt. I De voorz. stelt voor de bespreking der candidaten in geheime zitting te J doen plaats vinden, waartoe wordt j besloten. Na heropening der openba- i re vergadering wordt tot stemming; overgegaan. Bij de eerste stemming worden drie stemmen uitgebracht op A. van Heezik. drie op A. W. Bunts- ma en een blanco. De tweede vrije stemming levert tot resultaat, dat vier stemmen zijn uitgebracht op A. W. Buntsma en drie op A. van Hee zik, zodat eerstgenoemde tot brug wachter is benoemd. Tot plv. brug wachter wordt met alg. stemmen be noemd W. C. van Goozen te Hoog- made. Na langdurige discussie wordt op voorstel van de voorzitter besloten in een schrijven aan het College van Ged. Staten van Zuid-Holland ad- haesie te betuigen aan de pogingen van de andere gemeenten om op Zon dag de bruggen gedurende een aan tal uren gesloten te houden, zonder daarin echter een schema van uren op te nemen. Bij de rondvraag worden door de heer Boon dev naar zijn mening te kleine schuurtjes bij de nieuwge bouwde woningen te Woubrugge ter sprake gebracht. De voorz. deelt me de, dat overleg wordt gepleegd met architect en aannemer om tot ver groting daarvan over te kunnen gaan. Waarschijnlijk zal hiermede een be drag van 1000.gemoeid zijn. Z.h.s. wordt dit crediet voor genoemd doel beschikbaar gesteld. WEERSVERWACHTING PLAATSELIJK BUIEN Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Meest zwakke wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. In het binnenland iets lagere temperatuur. LEIDSCHENDAM Het feest is weer voorbij De Wilhelmina-vereniging heeft weer ge durende 3 volle dagen een groot dorpsfeest georganiseerd. Ondanks de hoge barometerstand was het luna park goed bezocht Voor feestvieren er blijkbaar nog steeds gelegen heid en voor hij die steeds hard wer ken js een feest onder goede leiding alleszins gemotiveerd. De feestdagen zijn begonnen met een etalage-wed strijd waaraan wrijwel alle zaken hebben deelgenomen. De uitslag was le prijs slager Scholtes, 2e S. W. Schuyt, manifacturen, 3 C de Koning banketbakker, 4 W. Blank, kruide nier, 5 J. A. Schuyt, slager. Eervolle vermeldingen bekwamen fa. de Vries, Knijnenburg, Groene wegen (Damlaan) Dooröuyn, v. d. Helm, Zaat' Kouwenberg, Stoumans, Hooy- mans. Het kinderfeest, waaraan ongeveer 1000 kinderen deelnamen is goed ge slaagd. Muziek en tractaties "erhoog- den de animo om een prijs te win nen. Stoelendans: le pr. J. Bosboom 2 G. v. Egmond. Wedloop heren 1 Th. v. d. Meer, 2 W. Sanius. Zakslaan: 1 B. v. Buuren, 2 Th v. d. Meer. Be hendigheid op de fiets: 1 Th. Scholtes 2 J. Blank, 3 W. v. Buuren. Ringrijden met jeep (35 paren) 1. Remmerswaal-Angenent, 2 van Rijn van Rijn, 3 dames Bohemen 4 Knij- nenburg-Hooymans. Tot slot is een vuurwerk afgesto ken, dat klonk als een klok. Wat fabriceert Leidschendam? Door een commissie bestaande uit de heren T. Mudde, J. v. Delft en Dick de Groot, is een tentoonstelling ge organiseerd van de voornaamste in dustriële artikelen, welke in Leid schendam gefabriceerd worden. Hier door is wel heel duidelijk gebleken, dat behalve de tuinderijen ook een gevarieerde industriële middenstand zich meer en meer ontwikkeld. Op deze tentoonstelling waren ongeveer 20 industrieën vertegenwoordigd. In bijzijn van meerdere autoritei ten is de tentoonstelling geopend door burgemeester Banning die be halve de industriële opleving in Leidschendam ook memoreerde, dat van deze tentoonstelling een opvoe dende kracht uitgaat, want de vele artikelen zullen ongetwijfeld bij me nig jongeman animo opwekken om zich voor vakkennis te gaan interes seren. Een speciaal woord van lof bracht spr. aan bovengenoemde commissie die het mogelijk heeft gemaakt da de inwoners een betere kijk krijgen o, de industrieën welke hier geves tigd zijn. VOORSCHOTEN Raadslidmaatschap. Wij verne men, dat de heer P. G. Niersman, die als nr. 5 voorkomt op de candi datenlijst van de K.V.P., zijn benoe ming tot lid van de gemeenteraad niet heeft aangenomen, waarna de heer C. Moerkerk werd benoemd verklaard. Ook deze heeft zijn be noeming niet aangenomen, zodat thans de heer C. Fortanier benoemd is verklaard. Ook de heer C. v. d. Werf, die als nr. 2 voorkomt op de lijst van de Partij van de Arbeid heeft zijn benoeming niet aangeno men, zodat thans mevr. H. A. S. Ro- mijn-Oostveen benoemd is ver klaard. Tocht ouden van dagen. Donder dagmiddag vertrok het comité Ouden van Dagen met een 50-tal auto's uit deze gemeente om de oudste inwo ners en gebrekkigen eens een mooie en aangename middag te bezorgen. De tocht bracht het gezelschap door de Haarlemmermeer, Aalsmeer, de Loosdrechtse plassen, Hilversum en Laren naar Oud-Valkeveen. Alvo rens het gehele gezelschap werd ge- tracteerd op pannekoeken en een kopje koffie of thee, herdacht de voorz. van het comité, dr. M. v. d. Stoel, het feit, dat één der commis sieleden, de heer W. Meijer, door droevige familieomstandigheden, ver hinderd was deze keer de tocht mee te maken. Oud-Valkeveen biedt voor elk wat wils en dank zij het mooie en gelukkig niet al te warme weer, maakte een gedeelte van het gezel schap een wandeling naar de voorm. Zuiderzee of genoot van de roeiwed- strijden, lachspiegels en een rustig zitje in de grote tuin. De terugreis werd genomen door Bussum. langs Utrecht, door Bodegraven, Alphen en Leiden. Aan afwisseling heeft het dus niet ontbroken en bij het naar huis gaan, was iedereen verrukt over de schitterende tocht, die gelukkig zonder incidenten was verlopen. Een grote schare ingezetenen en niet te vergeten de beide muziekge zelschappen haalden de stoet nabij het Burgemeester Vemèdepark in. Hier ging men nog een kort ogenblik naar „Het Wapen van Voorschoten". Hier nam dr. v. d. Stoel in een gees tige toespraak afscheid van zijn tocht genoten, na gememoreerd te hebben hetgeen de commissieleden barones se Schimmelpenninck van der Oye, C. Eggink Sr. en de secretaris P. Kaaijk hadden verricht om deze tocht mogelijk te maken. Natuurlijk wer den ook de autobezitters en de inge zetenen bedankt voor de spontane medewerking, welke het comité steeds ieder jaar heeft ondervonden. Verboden jacht. Door de rijks politie alhier werden een 7-tal wilde eenden in beslag genomen, welke in gesloten jachttijd waren bemach tigd. Tegen een 4-tal personen, in woners van Voorschoten, zal in ver band hiermee proces-verbaal wor den opgemaakt, WASSENAAR Uitgaansdagje ouden van dagen. - 't Was Woensdag weliswaar de dertiende maar toch geen ongeluks dag, tenminste niet voor de Wasse- naarse ouden van dagen, die op die de jaarlijkse autotocht maakten, namens de bevolking aangeboden door het comité van de ouden van dagen. Er waren dit jaar niet minder dan auto's nodig om alle liefhebbers vervoeren. Zij stelden zich des morgens tegen 10 uur op aan de Lange Kerkdam en op de Prins von Wiedlaan. En nadat aan alle passa giers een rokertje en een snoepje én een fraaie corsage was uitgereikt zette de stoet zich in beweging, met eenluidsprekerwagen voorop. Eerst werd een rondrit door het dorp ge- r. ikt; daarna reden de auto's door de Kievit en Nieuw Wassenaar en over de Rijksstraatweg naar Lisse, waar in de Nachtegaal een kop kof fie werd gedronken. Het groepje le den van de accordeonvereniging D. V.S., dat de reis meemaakte liet zich hier horen en .bracht zo een vrolijke stemming in het gezelschap, een stemming, die gebleven is tot aan het einde van de dag. Via de prach tige omgeving werd voorts naar „Kraantje Lek" bij Overveen gere den, waar het twaalfuurtje werd ge bruikt in de grote theetuin en waar enkele uurtjes gezellig werden door gebracht. In de namiddag werd de terugreis anvaard via de boule vards van Zandvoort en Noordwijk waar even werd gestopt voor een ijsje over Katwijk en Valkenburg naar Huize Nieuw Rijksdorp in Was senaar, waar het uitgaansdagje be halve met diverse speechs werd be sloten met een kort en goed optre den van John Kelly. Geboren: Geertruida Elizabeth, d. van J. v. d. Does en G. P. Zegwaard; Adriana, d. van A. Groeneveld en M. A.' de Roode; Johannes Cornelis, z. van F. v. d. Kampen en W. P. Verseveldt; Margaretha Maria, d. van W. Zonneveld en C. E. Tap; Floris, z. van W. Meyer en M. C. Bannink; Petronella Maria, d. van H. van Deursen en W. H. Westg®ost__ Overleden: Simon v. d. Plas 33 j.; Hermanus C. W. van Vinkensteyn 68 j.; Pieter Huygens 68 j., e. v. J. H. Roldanus; Joannes Lugt, 87 j. e. v. J. E. v. d. Mandere; Jacobus P. Ede laan 16 j. Ondertrouwd: W. E. Knip en J. B. Kooy; H. v. d. Wel en J. C. v. d. Boor; W. A. van Berkesteijn en J. S. v. d. Zwaan; C. Fenema en P. W. C. Donkers; A. G. Werner en G. A. Thiebout (Parijs). Donderdagavond kwam de gemeen teraad in spoedeisende vergadering bijeen onder voorzitterschap van wéth. G. Vogelaar. Burgemeester v. Berckel was wegens ambtsbezighe den afwezig, terwijl de heren N. v. Beelen, G. H. Krau en Th. Warmer dam bericht van verhindering had den ingezonden Deze spoedeisende bijeenkomst was hoofdzakelijk belegd ter bespreking voor de bouw van een Finse school ten behoeve van de R.K. Meisjesschool. Bij raadsbesluit van 13 April 1949 werd ten behoeve van de R.K. Meisjesschool medewerking ver leend voor uitbreiding van deze school met vijf lokalen. Uit de met het schoolbestuur gevoerde bespre kingen is gebleken, dat de zo drin gend noodzakelijke uitbreiding slechts mogelijk is door de bouw van een z.g.n. Finse school, welke door de Minister van O. K. en W., het school bestuur heeft aangeboden. Deze scho len worden afgewerkt in onderdelen rechtstreeks uit Finland gebracht ngar de plaats hunner bestemming en aldaar opgebouwd door de N.V. „Pa- nagro" te 's Gravenhage. In de over eenkomst tussen de Ver. van Ned. Gemeenten en genoemde vennoot schap is bepaald, dat de prijs voor een vijfklassige school bedraagt 77.597.exclusief bijkomende kos ten voor extra werkzaamheden oi voor verzekering e.d. Eerst thans was gebleken, dat de N.V. Panagro slechts bereid is de school aan de gemeente te leveren en teneinde te voorkomen, dat de levering voor de school op formaliteiten zou afstuiten was het derhalve noodzakelijk, dat genoemd raadsbesluit moest worden gewijzigd, dat thans niet het schoolbestuur, doch de gemeente deze school laat bouwen. De bouw yan deze school zal alsdan plaats vinden op het terrein gelegen aan de Brouckhorststraat tegenover de R.K. Meisjesschool, eigendom van het R.K. Kerkbestuur, alwaar ge noemd bestuur, om in de noodzake lijke behoefte te voorzien, een stuk grond heeft bijgekocht voor speel ruimte. Een en ander heeft de goed keuring van de inspecteur van het Lager Onderwijs en van de bouwkun dig inspecteur van het betreffende Ministerie. Aangezien de levering nog deze week wordt verwacht, waarna onmiddellijk met de bouw wordt aan gevangen, is derhalve spoedige be slissing van de raad noodzakelijk. Na dat enkele vragen waren gesteld door de heren de Witt en v. d. Meer, werd zonder hoofdelijke stemming beslo ten tot de bouw van deze Finse school over te gaan. In de raadsver gadering van 13 April 1.1. was door B. en W. een voorstel ingediend tot verbouwing van de toiletten in het Raadhuis, hetwelk was begroot op 2250.De raad besloot toen 1800 hiervoor uit te trekken en deze ver bouwing te doen aanbesteden Deze aanbesteding heeft thans plaats ge had met het resultaat, dat het werk in totaal ƒ2510.zal kosten en het toegestane crediet met ƒ710.zal moeten worden aangevuld, waartoe z.h.s. werd besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Monije, wanneer werd begonnen met de verbetering vap de Schiestraat, waarop medegedeeld werd. dat nog geen vergunning van Ged. Staten hiervoor was verleend De heer Meijer wees nogmaals od de onhoud bare toestand van de Schie, de wete ring bii de Gasfabriek en de Wete ringkade. De voorz. deelde mede, dat dit de volle aandacht van B. en W. had en zegde toe. dat zeer binnen kort een commissie uit de raad met B. en W. een bezoek zullen gaan brengen bij de Rioolwaterzuivering te 's Gravenhage om zo mogelijk hieruit lering te trekken. Hierna volg de sluiting. Volks- en beroepstelling. Noord- wijk-binnen 3542 m., 3404 v., totaal 6946; Noord wij k-Zee 2941 m.. 3096 v., totaal 6037: Langeveld 120 m., 113 v.. totaal 233; Dr. W. v. d. Bergh Stichting 458 m., 453 v.. totaal 911: Sancta Maria 30 m.. 887 v., totaal 917. Totaal aantal inwoners 15044. Ongehuwd 4389 m., 4791 v., gehuwd 2538 m.. 2723 v., weduwstaat 145 m., 367 v. Kinderen van 015 jaar 2773 m., 2376 v. Leeftijd van 70 en ouder 203 m.. 292 v., waarvan 1 m. 90 jaar, 2 v. 91 jaar, 1 m. 92 iaar. R.K. 3430 m., 4245 v., totaal 7675, Ned. Herv. 2084 m., 2086 v., totaal 4170; Geref. Kerken 940 m., 1063 v., totaal 2003, overiee Kerkgen. 108 m., 139 v., to taal 247, geen kerkgen. 529 m., 420 v., totaal 949. Zelfstandig bedrijfs- hoofden 820 m., 79 v., kleine zelf standigen in de nijverheid 80 m., 8 v. Beroepsbevolking naar beroeps groep en leeftijdklasse: 20 jaar en jonger 494 m., 429 v., 2124 jaar 312 m., 267 v., 25—39 jaar 1272 m., 342 v., 4049 jaar 634 m. 136 v., 5064 jaar 601 m., 122 v., 65 jaar en ouder 182 m., 22 v. Als leiding gevend 1212 m., 287 v., administratief (inclusief overheidsdienst en onderwijs) 429 m.. 558 v., als arbeider 1854 m. 473 v.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2