J '~frïarcil Vechtpartij tijdens de zitting van Amsterdamse Raad Communisten wilden spreken over de incidenten bij filmvertoning van „Het IJzeren Gordijn" Geen eenheidsziekenfonds leder moet het recht bezitten, lid te zijn van eigen fonds in Indonesië ~1 nesic DONDERDAG 14 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Kort na de opening van de raads- „Maar jullie blijven er af". „Hebben vergadèring van Amsterdam, gister middag, deed de voorz. mr Arn. J. d'Ailly mededeling van een ingeko men stuk van tien CPN-raadsleden „over het beestachtig optreden van de politie" in verband met de ver toning van de film „Het geval Gou- zenko" en waarin de raad wordt voorgesteld tegen dit optreden te protesteren en er bij de burgemees ter op aan te dringen, het verder vertonen van genoemde film te ver bieden". De voorzitter zeide hierover geen discussie toe te laten en over te gaan tot de orde van de dag. De heer Seegers (CPN) riep luide, daarbij hard op tafel slaand, „Daar toe hebt u niet het recht. U over schrijdt uw bevoegdheid". De voor zitter hamerde, trachtte de heer Se- gers het woord te ontnemen, schors te na enkele minuten de zitting en liet de tribune sluiten. Na heropening wilde de voorz. voortgaan met de agenda, dochde heer Seegers en de overige CPN-af gevaardigden riepen opnieuw: „We laten ons als raadslid het recht niet ontnemen; u is buiten de orde". De voorz. „Hierover wordt niet beraad slaagd. Ik breng het voorstel in stemming, het stuk niet in behande ling te nemen". De CPN-leden: „Wij wensen onze stem te motiveren", „Fascistische me thodes, ik eis het woord". De heer Seegers (CPN): „deze stemming is ongeldig." Tijdens de stemming bleven de CPN-leden luide roepen. Voorz. deel de mede dat zijn voorstel met 23 te gen 12 stemmen was aangenomen. Toen het rumoer daarna niet bedaar de schorste voorz. de zitting voor de tweede maal. Toen de zitting op nieuw werd heropend, kwamen een tiental rechercheurs in de zaal, om op order van de voorzitter de heer Seegers uit de zaal te verwijderen. De heer Brandenburg (CPN): OEGSTGEEST |IEV. FATHER C. W. SOMMELING Op Zondag 10 juli jl. ontving Rev. Father Caspar Sommeling te Mill- Hill bij Londen de H. Priesterwij ding. Nadat Father Sommeling vanaf Juni 1933 tot Mei 1940 als onder wijzer verbonden geweest was aan de R.K. Jongensschool Caeciliastraat te Leiden, begon hij zich in de col leges van Mill-Hil voor te bereiden tot het H. Priesterschap. Father Sommeling zal Zondag a.s. zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de kerk van de H. Willibrordus te Oegstgeest des morgens te 9 uur. 's Middags van half 2 tot half 3 zal er gelegenheid zijn, de neomist geluk te wensen in zijn ouderlijke woning Emmalaan 97 Oegstgeest Father Sommeling werd benoemd als missionaris in het Vicariaat Ba- sangkusu (Belgische Congo). Alvorens naar zijn Missiegebied te vertrekken, zal de neomist nog enige tijd in Antwerpen verblijven, om zich door verdere studies voor te berei den op de taak, die hem in de Missie wacht. jullie honden bij je". „Schalkhaar methodes". Toen aan de order van de burgemeester geen gevolgd werd gegeven .ontstond een hevige vecht partij met stoelen werd gegooid, de rechercheurs sloegen met gummi knuppels en dreigden met revolvers. Minutenlang duurde dit gevecht waaraan ook enkele vrouwelijke CPN-leden deelnamen. Na herope ning bleek de heer Seegers te zijn verwijderd. De CPN-leden begonnen opnieuw luide te roepen om het woord. Voor de vierde (bijna een uur duurde het rumoer) maal schorste de voorz. de zitting tot 4 uur, na de le den van het seniorenconvent bij zich te hebben genodigd. De communis tische raadsfractie ging inmiddels in een der zalen van het gemeentehuis afzonderlijk in vergadering bijeen. Te vier uur heropende de voorz. de zitting en gaf de heer van Wijk (CPN) gelegenheid een verklaring af te leggen. De communistische woordvoerder gaf uitdrukking aan de scherpe veroordeling zijner frac- gebruik van 11 |(|l Üll chocolade vermagerings bonbons tie van de schending der rechten van de raad, welke rechten de voor zitter zich toeëigende. Daar het op treden en de aard van het optreden der politie niet door de overige raadsleden werden veroordeeld, zal, zo verklaarde spreker de commu nistische raadsfractie de zitting uit protest verlaten. Hierna begon de raad met de behandeling van de agenda. Plannen zijn in voorbereiding om het corps Rijkspolitie, dat uit 7000 man bestaat, in te krimpen. Dit zou betekenen, dat een groot aantal politiemanen men noemde ons een aantal van ongeveer 500 met vervroegd pensioen zou moeten gaan. Het merkwaardige is echter, dat het Rijkspolitiecorps tot voor kort nog werd aangevuld met een groot aantal oorlogsvrijwilligers, waarvan er thans nog velen in opleiding zijn. Terwijl het corps dus enerzijds werd versterkt, zou het anderzijds vrij ernstig worden verzwakt door afvloeiing van een groot aantal ge routineerde krachten. (Van onze bijzondere medewerker) „Men kan de doorbraak-gedachte nog steeds niet loslaten," zei de heer J. Hendriks uit Tilburg, voorzitter van de Bond van R.K. Ziekenfond sen in Nederland, toen hij met ons de verhouding van de katholieken tot het ziekenfondsvraagstuk be sprak. Voor de oorlog was bijna de helft van het Nederlandse volk vrijwillig verzekerd; maar toen de bezetter kwam, werd deelneming in de zie kenfondsen verplichtend gesteld, en de fondsen werden als het ware be vroren, zodat ze niet langer op nieuw terrein mochten werken. Vrij heid van keuze was toen niet meer aanwezig; en dat is nu nóg zo. Intussen waren achtereenvolgens niet minden dan vier commissies werkzaam. Nog tijdens de bezetting heeft de commissie-Snellen de vraag besproken, hoe de Ziekenfondsen opnieuw konden worden opge bouwd. Het resultaat was nihil. Tot dat na de bevrijding van het Zui den een plan-Heerlen werd uitge dacht. gericht op dezelfde doelstel ling als dat van de commissie-Snel len. Dat plan kwam hierop neer: politieke, religieuze en groepsbelan gen moeten uit de Ziekenfondsen worden geweerd. Meer in het bij zonder ten aanzien van de religieu ze belangen was dat natuurlijk on mogelijk. „Onder geen beding mee doen aan 'n eenheidsziekenfonds", was toen reeds het advies van de Bond van R.K. ziekenfondsen. En dat advies werd herhaald, toen een latere commissie, vanwege de Stich ting van de Arbeid, evenzeer de eenheidsgedachte uitsprak. Tenslotte heeft een studiecommissie uit en buiten de K.A.B. deze uitspraak ge daan: er moet vrije baan blijven voor verzekering in eigen instel lingen. Ook ten aanzien van aansluiting bil ziekenfondsen geldt o.i., dat men de beschikking moet houden over de vrije besteding van eigen loon. Dat is trouwens ook het oordeel van dr. v. d. Berg, de vorige direc teur-generaal van de volksgezond heid. De taak van de ziekenfonds verzekering kan dus niet worden uitgevoerd door het bedrijfsleven; daardoor zou de intieme sfeer van het gezin worden verstoord. Wie over dit alles meer wil we ten, neme kennis van een rapport, dat zo juist is uitgebracht door een commissie van deskundigen. Dat rapport gaat niet slechts over de kwestie van de katholieke zieken fondsen in de ordening van het ziekenfontlswezen, maar geeft 'bo- vendien antwoord op de vraag: waarom katholieke ziekenfondsen? Twee leden van die commissie, drs. Dominicus Pillen O.F.M. en dr. A. W. J. Gerats M.S.C., hebben ons dat rapport met een persoonlijk woord toegelicht en er allereerst op gewezen, dat men niet, volgens En gels model, gans de ziekenfonds- zorg mag spelen in handen van de staat. Ze blijft een zaak van parti culier belang, die ressorteert onder de volksgezondheid. Daarbij gaat het zeker niet alleen om de arbei ders, maar ook om de kleine, som: ook om grotere zelfstandigen. Niet slechts ideëel, maar ook fei telijk moet worden aangeknoopt bij wat is gegroeid, óók historisch gegroeid. Tenslotte zijn eigen ka tholieke ziekenfondsen nodig van wege de preventie, en omdat men er het eigen standpunt organisatorisch tot uiting kan brengen. De thans Koninklijke maatschappij tot bevordering van de geneeskunst heeft reeds in 1931 het goed recht van de katholieke ziekenfondsen er kend; maar in de practijk is van die erkenning niet zo heel veel terecht gekomen. Bestond er volkomen vrij heid van handelen, de katholieke zie kenfondsen zouden niet zeshonderd duizend leden tellen zoals op het ogenblik, maar stellig twee millioen; waarmee de kwestie dan geheel van de baan zou zijn. Dit betekent na tuurlijk niet, dat men dan ook maar het aantal ziekenfondsen moet op voeren, het aantal is toch al reeds gedaald van zeshonderd tot ongeveer 160. En er bestaat zelfs geen bezwaar tegen verdere inkrimping, mits de hierboven bepleite vrije keuze blijft gehandhaafd. Die vrije keuze moet tenslotte wettelijk worden gewaarborgd; is niet een ieder persoonlijk verant woordelijk voor eigen gezondheid? Deskundige hebben ons verzekerd, dat die vrije keuze zich kan concen treren binnen eigen richtingen, zo als die in ons land in hoogstens zes organisaties werkzaam zijn. Wij zijn benieuwd naar het ont- werp-ziekenfondswet, dat reeds lang geleden is aangekondigd, nochtans op zich heeft laten wachten, maar volgens hen, die het weten kunnen, nu spoedig het licht zal zien. In die richting sprak ook minister Joekes, toen wij hem verleden week als hul digend woordvoerder op het feest van de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunde hebben meegemaakt Er ging toen zelfs een applausje op; dus wete men, dat niet alleen de lei ders van ziekenfondsen, maar ook de medici gespannen zijn op wat komen ERNSTIGE AANTASTING DOOR H.H. WIJDINGEN BIJ DE PATERS HOUTWORM IN ONS LAND. De plantenziektenkundigc dienst verzoekt ons het volgende mede te delen: uit een groot aantal inzendin gen van particulieren blijkt, dat in ons land een ernstige plaag heerst van zgn. houtworm. Zoals bekend mag worden geacht, hebben meube len en doorgaans ook ongeverfd vast houtwerk in huizen en boerderijen ernstig van deze aantasting te lij den. De kevertjes zetten in deze pe riode eieren af in spleten van onbe schermd hout. De larven van deze kevertjes dringen in het hout naar binnen en knagen hierin hun gan gen. De aangetaste plaatsen zijn her kenbaar aan de enkele millimeters wijde gaatjes, waaruit de jonge ke vers te voorschijn zijn gekomen. De bestrijding van deze plaag moet in de thans volgende periode ter hand worden genomen. Men kan dit doen door in ieder gaatje met behulp van een olie spuitje druppels petroleum of ter pentijn te brengen. Vervolgens dient het hout grondig met boenwas te worden gewreven, welke behande ling in vele gevallen herhaald zal moeten worden. Ernstig aangetast vast houtwerk moet zonodig ver vangen worden. Het nieuwe hout behoort te worden gevernist of ge- verd. Op verzoek zendt de plantenziek ten kundige dienst een circulaire be treffende de bovengenoemde bestrij- dingsmethode. TWEEDE KAMER VERGADERT IN COMITé-GENERAAL. De Tweede Kamer heeft, na gis termiddag in comité-generaal een verklaring der regering inzake In donesië te hebben aangehoord, gis teravond om zeven uur de 's mid dags geschorste vergadering mét gesloten deuren voortgezet. Heden om 1 uur is het debat naar aanleiding van de regeringsverkla ring in comité generaal verder ge voerd. PRINSES BEATRIX GEÏNSTALLERD ALS WATER PAD VINDSTER. In intieme kring is prinses Beatrix gisteren geïnstalleerd als padvind ster bij het watervendel, dat op 16 Maart j.l. werd opgericht. Op het landgoed Gooilust legde prinses Beatrix tegelijk met zeven andere meisjes in handen van de leidster haar padvindstersbelofte af en beëindigde zo een periode van enige jaren, waarin zij kabouter was. Op 14 April j.l. trad prinses tot het watervendel toe, maar moest eerst een oefentijd van enige maan den doormaken, alvorens als pad vindster te worden toegelaten. De plechtigheid werd bijgewoond door H. M. Koningin en de moeders van de andere padvindsters. INDONESIë EN DE BEURS. Dagelijks komen berichten binnen over terreur-acties in Indonesië. In lichtingen, die van planters op Ja va en ter Oostkust van Sumatra ver kregen worden, duiden eveneens op een toenemende onveiligheid, waar door het bedrijfsleven in sterke ma te belemmerd wordt. Dat de beurs desondanks voor de Indonesische fondsen een betrekkelijk goede hou ding aan de dag blijft leggen is wel een bewijs voor de technisch sterke positie, waarin de markt verkeert. Weliswaar doen zich nu en dan schommelingen voor en worden vas tere dagen door zwakkere markten afgewisseld, maar over het alge meen blijft d'-; goede ondertoon be houden. Wat de beleggingsmarkt betreft, daar ging practisch niets om. Er kwamen slechts weinig noteringen tot stand. Wederom bleven de hoe ken der dollarobligaties gesloten. De belangstelling voor deze fondsen is weer danig verminderd. VAN DE H. GEEST. Zondag 17 Juli worden in de ka pel van het groot-scholastikaat der Paters van de H. Geest te Gemert door Z.H. Exc. Mgr. Jac. Teerenstra C.S.Sp. de volgende H.H. Wijdingen toegediend: het Subdiaconaat aan de Fraters H. v. Beek (Eindhoven) en G. Vossen (Someren). Het Priester schap aan de Fraters H. Kouwets (Amsterdam), J. Miedema (Leiden), C. Zaal (Larei), C. Swinkels (Some- C. Zaal (Laren), C. Swinkels (Some der Burg (Berkel), G. Nagel (Am sterdam), J. van Melis (Boekei), J. Verdijk (Overloon), L. v. d. Nieu- wenhof (Helmond), B. van Loenhout (Bergen op Zoom), H. Govers, (Eind hoven). PATER LOMBARDI HOUDT EEN „KRUISTOCHT DER GOEDHEID'' De beroemde pedriker, pater Lom- bardi, de Jezuiet, die een „Crociata della Bonta" (Kruistocht der Goed heid) predikt heeft zijn rondreis door Oostenrijk, Frankrijk en België vol tooid. Vooral in laatstgenoemd land, waar een groot aantal Italianen woont, heeft 'hij met vuur voor zijn landgenoten gesproken en hen op gewekt tot een leven van liefde en goedheid in navolging van onze Ver losser. Thans is te Rome bekend ge worden, dat hij zeer binnenkort naar Amerika zal vertrekken, om voor de millioenen Italianen in de Verenigde Staten en Canada te spreken. Het is te Rome bekend geworden, dat pater Lombardi, die slechts uiterst gebrekkig Duits en Frans en vrijwel geen Engels spreekt, een diepe indruk heeft gemaakt in We nen en Brussel. In Wenen moest, na dat hij twee keer gesproken had, de grote Sint Stephanus*Dom met acht kerken worden verbonden en nog diende het verkeer te worden omge legd, daar de omliggende pleinen en straten, waar eveneens luidsprekers waren aangebracht. Stampvol met aandachtig luisterende en ontroerde mensen waren. MINISTER VAN SCHAIK Naar wij vernemen is de heer mr. J. R. H. van Schaik, vice-voorzitter van de ministerraad en minister van binnenlandse zaken ad interim, zo goed als hersteld. Hij hoopt over enige dagen zijn werkzaamheden ten departemente te kunnen hervatten. DE HEER VORRINK GENEZEN. De heer Koos Vorrink, voorzitter van de P. v. d. A. en lid van de Tweede Kamer, die op 17 Januari jl. met een vliegtuig van de „Aero Holland" in Denemarken neerstort te, zal Zaterdagmiddag per vlieg tuig naar ons land terugkeren. De heer Vorrink moet nog tot Septem ber rust houden. PASPOORT VEREIST VOOR PRIVé-REIZEN NAAR BELGIë. De A.N.W.B. deelt naar aanleiding van de vele vragen, die hieromtrent regelmatig worden gesteld, mede, dat voor privé-reizen naar België en Luxemburg nog steeds een paspoort vereist wordt. Dit paspoort dient afgegeven of verlengd te zijn na 1 Jan. '46, doch mag sindsdien verlopen zijn. Slechts zij, die in groepen reizen hebben onder bepaalde voorwaar den geen paspoort nodig en kun nen gebruik maken van een zg. col lectieve lijst. ONBEKENDE VROUW OVERREDEN Woensdagavond ongeveer half elf is op de Parkweg te Voorburg een vrouw van 25 a 30 jaar aangereden door de sneldienst van de blauwe tram. Het slachtoffer, waarvan de identiteit nog niet is kunnen worden vastgesteld, is ter plaatse overleden. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het ziekenhuis St. An- thoniushove te Voorburg. De hoofd inspecteur van politie te Voorburg verzoekt hun die inlichtingen kun nen verstrekken omtrent de identi teit van deze vrouw zich te vervoe gen aan het bureau van politie te Voorburg, Parkweg 121. 'Uexjaatt WIM GEERLINGS, 's-Gravendamseweg 81, Noordwijkerhout, soldaat le klasse, viert op 15 Juli zijn 3e Ind. verjaardag te Bandjar (Ban dung). Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de begroting van het landbouw-crisisfonds voor het dienstjaar 1946. Voor personeel en materiële behoeften moeten thans verhogingen worden gevraagd. An derzijds is hét echter mogelijk op sommige beheersuitgaven te bezui nigen. Vergoeding voor het gebruik van eigen auto ten behoeve van het rijk is thans vastgesteld op resp, 17, 15 en 12 ct. bij afstanden van 110.000, 10.00020-.000 en groter dan 20.000 km. De Koningin en Prins Bcrnhard zullen Dinsdag 19 Juli en Woensdag 20 Juli een bezoek brengen aan Haarlem eri Kennemerland. Een Duitser van Joodse origine, die zesmaal door de nazi's werd ge arresteerd, heeft in belangrijke mate steun verleend bij het aanbrengen van een gedenkplaat voor gevallenen in de zeevaartschool te Vlissingen, „omdat die ook voor zijn vrijheid hun leven hadden gegeven". Toen de politie van Goes voor een man, die daar na de bevrijding was komen wonen, gehuwd en vader van drie kinderen geworden was, een verklaring moest opstellen voor een vaste aanstelling bij de Ned. Spoorwegen, bleek hij ex-SS'er te zijn, die reeds jaren door de proc.- fiscaal van Arnhem werd gezocht. De 45-jarige van der Leek uit Andijk (N.-H.) is bij een poging om op het Haarlemmerplein te Amster dam op een rijdende tramwagen van lijn 12 te springen, gevallen en on der de tram gekomen. De man werd verbrijzeld. Het clubgebouw van de Apel- doornse voetbalvereniging A.G.O.V. V. is door brand geheel vernield- Zwaarder nog dan het verlies van het clubhuis, dat was verzekerd, weegt voor de vereniging het verlo ren gaan van alle bekers, medailles en andere clubtropheën, die in het gebouw werden bewaard. De oor zaak van de brand zal vermoedelijk moeten worden gezocht in een smeu lend sigarettenpeukje, dat op een clubavond is achtergebleven. VEILIG VERKEER WIELRIJDERS. WIST U, dat kinderen beneden tien jaar uit sluitend door een volwassen persoon op het rijwiel mogen worden ver voerd en slecht dan wanneer het rij wiel voorzien is van een geschikte zitplaats voor het kind? itrutiy uevtiefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Tertaald door Jean H. P. Jacobs M) Meneer Pett, die als een buidel rat, die haar winterslaap houdt dood stil in zijn stoel lag, werd levend. Hij was er in geslaagd een afweren de sfeer om zich heen te scheppen. Hij dook geheel weg in de stoel en nu hij plotseilng in de conversatie werd gemengd was het alsof een lijk uit een graftombe oprees, als een duvel- tje-in-'n-doosje. Gehoorzamende aan de gebiedende stem, tilde hij de zerk even op aan een kant en stak zijn hoofd uit het graf. „Piccadilly Jim!" zei hij benauwd „Piccadilly Jim!" zei mevrouw Crocker. „Dat is buitengewoon on beschaamd van hen!" ïn spijt van al zijn ellende ging er toch een vage glimlach over me vrouw Crocker's dodenmasker bij die opmerking. „Zij zullen zich ook wat „Peter!" Meneer Pett stierf weer. „Maar waarom zouden de New Yorkse kranten zich met James be zighouden?" zei mevrouw Crocker. „Verklaar, Peter!" Met tegenzin kwam meneer PeU uit zijn lijkkleed te voorschijn. Hij had gedacht, dat Nesta 't onderhoud zou voeren. „Wel, er zit copie in hem". „Waarom?" „Wel, er is een jongen, die een ge regeld leven heeft geleid opge groeid in Amerika heeft aan een krant gewerkt gaat plotseling naar Engeland en wordt een Londense hertog, die omgaat met andere Lon dense hertogen en een kaartje legt met de koning. Natuurlijk interes seert ze dat." De verrukking van mevrouw Croc ker's gelaat werd nog meer voldaan. „Natuurlijk is dat allemaal waar Men kan de kranten vanzelfsprekend niet het recht ontzeggen, te drukken, wat ze zelf willen. Zo, en ze hebben dus artikelen gewijd aan James' ver richtingen in de Engelse wereld?" „Verrichting," zei meneer Pett, „juist!" „Er moeten maatregelen tegen- ge nomen wordén," zei mevrouw Pett. Meneer Pett kwam haar te hulp. „Nesta wordt bepaald ziek, als die geschiedenis zo blijft doorgaan," zei hü- Mevrouw Crocker trok haar wenk brauwen op, maar het kostte haar thans werkelijk moeite om een zelf voldane glimlach van haar gelaat te weren. „Wanneer je je niet boven zo'n kleinzielige jaloezie kunt stellen, Nesta Mevrouw Pett begon te lachen. Een lach met een metaalklank. „Het is de schande, waar ik tegen op kom!" „De schande?" „Hoe wil jij het dat dan anders noemen, Eugenia? Zou jij niet be schaamd zij, als je Zondags de krant opensloeg en daar een artikel zag staan over een héle pagina, betref fende je neef, die dronken werd bij de wedrennen en toen met een book maker begon te vechten, die een politieke vergadering in de war ge schopt heeft en gerechtelijk vervolgd is wegens beloftebreuk? Mevrouw Crocker wist haar kalm te te bewaren, maar zij was geraakt De episodes waarover haar zuster sprak waren al van oudere datum, verschrikkingen uit een verleden, maar het scheen, dat er nog over gé schreven werd. En zij nam zich op dit ogenblik voor, James toch zo on genadig onder handen te nemen, dat hij er niet meer aan denken zou, in de toekomst nog ooit dergelijke din gen uit te halen. „Maar dat niet alleen," vervolgde mevrouw Pett, „alhoewel het voor zichzelf al de maat zou doen overlo pen, maar de kranten zijn er boven dien ook nog op de een of andere manier achter gekomen, dat ik zijn tante ben. Twee weken geleden plaatsten ze mijn portret bij een ar tikel over hem. En ik denk, dat ze dat in de toekomst wel zullen blij ven doen. Daarom ben ik hier. Er moet een eind aan komen. En de enige manier waarop dat kan gebeu ren is, je stiefzoon uit Londen weg te nemen, waar hij gewoonweg een barbaar wordt. Peter is zo vriende lijk geweest er in toe te stemmen, dat de jongen bij hem op kantoor komt. Het is werkelijk een tegemoet koming van hem, die je zult moeien waarderen, want de jongen deugt uiteraard gedurende een hele tijd nergens voor. Ik ben nu vanmorgeïT bij je gekomen om je te vragen, of je ons James Crocker mee terug naar Amerika wilt laten nemen zodat wij hem van het kwade kunnen terug houden en hem een betamelijk werk kunnen verschaffen. Wat heb je daar op *e zeggen?" Mevrouw Crocker trok haar wenk brauwen op. „Wat verwacht je, dat ik zeggen zal? Het is gewoon belachelijk. Ik heb nog nooit van mijn leven zo iets krankzinnigs gehoord." „Je weigert dus?" „O, maar natuurlijk weiger ik." „Dan vind ik je een grote dwaas" „Zo!" 4 Meneer Pett kroop weg in zijn stoel. Hij had het gevoel van een ze nuwachtig en vredelievend man in een wild-West-drama, die twee cow boys naar hun heupzakken ziet rei ken. Noch zijn vrouw, noch zijn schoonzuster sloegen acht op hem. De laatste krijgsverrichtingen van een ogenduel werden tussen hen uit gevoerd. Na enige tijd van stilte lachte mevrouw Crocker hoog op. „Allermerkwaardigst!" mompelde ze. „Je weet heel goed, Eugenia," zei haar zuster opgewonden, „dat James Crocker zichzelf hier onmogelijk maakt en zichzelf ten gronde richt. Ter wille van hem, zo niet ter wille van mezelf, zou ik...." Weer lachte mevrouw Crocker, be ledigend, irriterend. „Stel je niet zo belachelijk aan, Nesta! Ten gronde richten! Werke lijk. Kijk eens, het is waar, dat Ja mes enige tijd geleden, toen hij nog jong was en nog niet helemaal ver trouwd met de gebruiken in de ho gere kringen hier in Londen, wel 'n •beetje wild was, maar dat is nu al lemaal allang achter de rug. Hij weef' ze wachtte even, maakte zich gereed voor de genade slag „hij is zich zeer wel bewust, dat de re gering elk moment kan besluiten zijn vader in de adelstand te verhef fen. De slag was raak. Een bijna hoor bare zucnt van verbazing ontsnapte haar verslagen zuster. „Wat?" Mevrouw Crocker 'hield twee vin gers voor haar mond om een ver veeld geeuwtje te onderdrukken. „Ja, wist je dat niet? Maar ja, jij woont ook zo helemaal buiten de eigenlijke wereld, hè? Nu ja het is zeer waarschijnlijk dat Crocker's naam op de eerstkomende lijst van onderscheidingen en benoemingen zal komen te staan. De regering heeft een hoge dunk van hem. En dus be grijp je wel, dat James zich heel goed bewust is, hoe hij zich zal heb ben te gedragen. Hij is werkelijk 'n beste jongen! Eerst zijn hem wel al lerlei parten gespeeld, maar dat kwam in hoofdzaak, doordat hij niet op zjjn plaats was.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5