Een meester in het kamperen NVV erkent Bisschoppelijk verbod als niet in strijd met de grondwet Verhoging subsidie bijzondere HBS Gymnasium voor en WOENSDAG 13 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BEAD PAGINA l ZOMERSE RAADGEVINGEN O hemelkind! o zorg der Enge len! slaap vrij heen, En wandel dan gerust.... (Vondel „Joseph in Dothan"). „JEDER ZIJN MEUG" is het slagwoord van de vacantie. Het heeft geen zin, om b.v. het hengelen of fietsen tot de alleenzaligmakende manier van vrij-af nemen te verkla ren. Een melkboer, die iedere werk dag op een driewieler straat-in. straat uit zwoegt, zal het hengelen als de bron van uiterste heerlijkheid toelonken. Daarentegen zal een kantoor-klerk de mening van Swift delen, dat een hengel ,.is een stok en een snoer, met aas aan het ene en een gek aan het andere eind.'' Een gezapige thee-tante is het roe rend eens met Madame De Stael, dat op reis gaan „een van de droe vigste genoegens van het leven" is, terwijl een meer avontuurlijke per soonlijkheid zijn hart voelt opsprin gen als hij van het opperhooofd Wit te Uil leest: „De enige manier voor mij om gelukkig te zijn is door de wildernis te dwalen." Onze jongelui in Indonesië varen liever in één schuitje met de thee tante terwijl de jongelui bij moe ders pappot het spoor volgen van Witte Uil en bij gebreke van geva ren ze moedwillig oproepen door op verboden terrein te dringen en de koddebeier aan hun broek te krij gen, Zwerven, kamperen, en India nen-ontmoetingen behoren slechts dan tot de romantiek van het leven, als het geen dure en zure plicht is, waarmee het eigen leven en dat van de kameraden is gemoeid. "1/OOR JONGELUI ECHTER, die in vredes-tijd leven, en een geheel jaar opgesloten zitten tussen de mu ren van de stad, in èen keurslijf van boeken en cijfers, is het kampéren een bevrijding. Reeds het gevoel zijn huis met zich mee te dragen en zijn kostje op te zullen scharrelen, is een onafhankelijkheidsfeest en de opper ste vacantie-vrijheid. Vader Cats, de deftige Raadspensionaris van Hol land, zou als hij in deze tijd ge leefd had zeker mee uitgetrok ken zijn. Hij was al jaloers op een slak: Het kiest de dauw voor zijn drank Het hoort gestage vogelzank Het wandelt zoetjes in het groen Om wat, en niet te veel te doen; Doch waar het zich ooit nederzet, Het draagt zijn huis gedurig met Zodat het beestje schuilen mag Wanneer er komt een vuile dag. Het sluit zijn deurtje wonder vast En is bevrijd van overlast Van mist en damp en ongeval, Want 't is gesloten overal. („Hofgedagten"). Er is geen manier van reizen, die dichter bij de natuur brengt, dan het kamperen. Persoonlijk hebben we 't nooit verder geschopt, dan het overnachten in hooibergen en ééns. op een strozolder, in Geldermalsen, waar de boer zo wantrouwig was te genover de late gast, dat hij de lad der meenam, zodat we met een be hoorlijk aantal ratten in één val za ten opgesloten. Zo langzamerhand op een leeftijd gekomen, dat een mens niet „gek" meer mag doen, zouden we, wat het kamperen be treft maar alleen wat het kampe ren betreft! gaarne enige schre den rugwaarts gaan op de afgelegde levensbaan. In Geldermalsen was het trouwens zo, dat we er tegen elven in het duister aankwamen en geen bed kon den krijgen, want ((het was vlak na de bezetting) alle bedden in het ho tel waren geroofd. Vermoedelijk we gens een in 't oog lopend gebrek aan heiligheid, viel ons niet een onder scheiding ten deel als aan St. Vin cent Ferrer, die, met zijn metgezel in een bos verdwaald, midden in dat bos een huis vond en daar overnacht te. Toen zij 's morgens weer op reis waren gegaan, miste Vincent zijn hoed en vroeg aan zijn gezel, die even terug te halen. Op de plaats, waar nachts het huis stond, hing de hoed aan een boomtak. Dergelijke wonderlijke gebeurte nissen lijken in de middeleeuwen meer voor te komen dan tegenwoor dig. Aichard, abt van Jumièges, hing zijn handschoenen op aan een zon nestraal! IN WARME ZOMERNACHTEN deze schijnen echter van 't jaar ook tot middeleeuwse legenden te beho ren is het heel goed mogelijk de nacht door te brengen in de goed koopste herberg, die er te huren is, namelijk in de open lucht of, zoals de Fransen zeggen „a l'enseigne de la lune" in het uithangbord van de Maan. Niet op de blote grond, maar b.v. op een hoop hooi. Daar bij vergeleken is het kamperen ofschoon het soms als „krimpéren" wordt bespot een overbeschaafde luxe. Het voorbeeld in deze*wijze van luchtig logeren heeft ons aller voorbeeld, Christus, gegeven, die in het warme jaargetijde op de grond sliep en dikwijls alleen de nachtelijke bergen introk om te bid den in de eenzaamheid. Ook in ander opzicht vindt alles wat kampeert in Hem de Meester. Na de Verrijzenis troffen de apostelen Hem in de vroe ge morgen aan, terwijl Hij aan de oever van het meer op een zelf-aan- gelegd vuur aan het visbakken was. Izaak en Jacob zijn allen echte kampeerders geweest, maar sliepen, als 't moest, doodgerust in de open lucht. Hun kamperen was zo eenvou dig mogelijk: ze legden zich neer en sliepen: Toen Jacob van Beer-Sjeba was afgereisd en naar Chafan trok, kwam hij op een plaats, waar hij wilde overnachten, om dat de zon reeds was onderge gaan. Hij legde dus een van de stenen, die daar lagen, bij wijze van kussen onder zijn hoofd, en begaf zich op die plaats te ruste. Daar had hij een droom. (Gen. 28.10—12). Vele heiligen, ook in onze gewes ten, zijn voorlopers van het kampe ren geweest: Bavo, patroon van de Haarlemse kathedraal, woonde ja renlang in een holle boom en Egidius in een spelonk, waar de herten en reeën zo maar in en uit liepen. Zij waren geen natuur-vergoders; zij zochten God in de natuur en nergens voelt een mens Hem meer nabij dan in de nachtelijke stilte van de Schep ping. Eén nacht onder de sterren is in staat een god-loochenaar vroom te maken. Daarom durven vele men sen de stilte niet meer de ogen te zien. v. P. ZOMERTIJD—HOOITIJD Tweede Kamer RIJNAAK ZET VERKEER TE WATER BIJ DEVENTER STOP Door te lage stand van het water in de IJsel kwam bij Deventer een Rijn aak vast te zitten, ten gevolge waar van het verkeer te water werd ge stremd. Men probeert het schip weef vlot te krijgen, door een gedeelte van de vraccht in een ander schip te laden. Wilt U iets weten? Weg per fiets Roelofarendsveen Schoorl. Roelofarendsveen, Hoofd dorp, Haarlem, Velzen, Beverwijk, Castricum, Alkmaar, Bergen, Schoorl. Weg per fiets SassenheimEind hoven. Sassenheim, Leiden, Zoeter- woude, Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Tilburg, Oirschot, Eindhoven. Weg per fiets Zoeterwoude—Root zendaal. Zoeterwoude, Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk. Ze venbergen. Standaard Buiten, Oudenbosch, Steenbergen, Roozen- daal. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voor zitter, dr. Kortenhorst, zoals reeds bericht, namens de hamer getuigd van het diepe medeleven met het ontstellend ongeluk met de „Frane- ker". De minister-president dr. Dtce3 sloot zich namens de regering bij de woorden van de Kamervoorzitter aan. Uitvoerig is van gedachten gewis seld over de vraag of de aangekon digde regeringsverklaring^ in zake Indonesië heden al dan niet in co mité-generaal zal worden afgelegd en of de beraadslaging in het open baar of in comité-generaal zal ge schieden. Bij de gedachtenwisseling over de te volgen procedure zeide de minister van Overzeese Gebieds delen, de heer van Maarseveen, o.a., dat de meest logische gang z.i. is, dat de regering in comité-generaal me dedelingen doet. Daarbij maakte hij er melding van, dat op 22 Juni te Batavia twee overeenkomsten zijn getroffen n.l. ten aanzien van de Ronde Tafelconferentie en ten aan zien van het „Cease Fire". Na uit voerige beraadslagingen is de Ka mer tenslotte in comité-generaal ge gaan en na heropening der openbare vergadering deelde de voorzitter me de, dat besloten was, dat de rege ring heden aanvankelijk in comité- generaal haar verklaring zal afleg gen. Komende tot de agenda behandel de de Kamer daarop het wetsont werp tot wijziging en aanvulling van de wet voorlopige voorzienin gen bouwkassen. De heer Van Vliet (K.V.P.) be pleitte o.a. overleg met de vakgroep voor de definitieve regeling tot stand komt. Voorts wilde hij maat regelen, opdat kan worden opgetre den tegeninstellingen, die zich voor doen als bouwkassen, doch het in wezen niet zijn. De minister van financiën, de heer Lieftinck, zegde het gevraagde over leg toe en hij verklaarde voorts, dat in de definitieve regeling de naam „bouwkas" zal worden beschermd. Het wetsontwerp is daarna z. h. s. aangenomen. De Kamer hechtte haar goedkeu ring aan een overeenkomst tussen het Rijk en mejuffrouw Alma Oakes te Coolham (Sussex, Engeland), die het haar toebehorende pand „In de Struys" te Veere aan het rijk over draagt. Uitvoerig is vervolgens van ge dachten gewisseld over het wetsont werp tot wijziging van de wettelijke bepalingen betreffende de subsidi ering van bijzondere scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Het subsidie in de uitga ven voor salarissen en materiaal van de dagscholen wordt verhoogd van 80 tot 95 waarmee pl.m. 3 millioen gemoeid zal zijn en voort aan zal aan de handelsdag- en avond scholen subsidie kunnen worden ver strekt volgens de bepalingen van de middelbaar onderwijswet. Nadat de heren Terpstra (A.R.), Lucas (K.V.P.), Dc Loor (Arb.), Ti- lanus (C.H.) en Iloogcarspel (C.P.N.) nun mening hadden kenbaar ge maakt, deelde de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Ruiten, o.a. mede, dat hij bereid is, te bevorderen, dat de be dragen, "voor administratie uitge trokken, worden verhoogd. Berust thans de beslissing, of een bijzondere school subsidie zal ontvangen bij de minister, in de nieuwe wet zal deze beslissing worden genomen door een van de minister onafhankelijke in stantie. De subsidiëring van gemeen telijke scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs be hoeft verbetering, maar deze kan thans om financiële redenen niet worden ingevoerd. De regering zegt overigens niet, dat de gelijkstelling niet komt. De Kamer acht het kleu teronderwijs het meest urgent. Het ontwerp werd tenslotte goedgekeurd z. h. s. De C.P.N. kreeg aantekening, dat zij geacht wilde worden te heb ben tegengestemd. Het ontwerp pensioenwet voor reserve-officieren der Kon. Land macht, die zich vrijwillig voor on bepaalde tijd in dienst bevinden, alsmede voor hun weduwen, wezen en nabestaanden, ging zonder be raadslaging of stemming onder de hamer door. Tenslotte werd behandeld het wetsontwerp tót herkeuring van af- gekeurden. De heer Groen (K.V.P.) kwam met een amendement om de werking van deze machtigingswet te doen vervallen met ingang van 31 Dec. 1950. De minister van oorlog, de heer Schokking, wilde daarvan maken 31 Dec. 1951 en, toen de heer Groen daartoe bereid bleek, nam de minister het amendement over. De heer Groen wilde verder voorko men, dat Nederlanders, die reeds volgens de nieuwe maatstaven ge keurd werden, alsnog voor een her keuring in aanmerking worden ge bracht. Ook een daartoe strekkend amendement nam de minister over. Een amendement Wagenaar fC.P.N.) om vast te leggen, dat de herkeu ring uitsluitend academisch ge- vormden geldt (het wetsontwerp be oogt artsen en tandartsen te doen herkeuren) werd met 49 tegen 6 stemmen verworpen. Daarna is het ontwerp z. h. s. goedgekeurd, met aantekening, dat de C.P.N. geacht wilde worden te hebben tegenge stemd. Tegen zes uur is de vergadering verdaagd tot heden. Het secretariaat van het N.V.V.* deelt o.m. mede: Op 7 Juli 1949 kwamen de besturen van de K.A.B., het C.N.V. en het N.V.V. te Amster dam bijeen, op verzoek van beide eerstgenoemde organisaties, ter be spreking van de redevoering, welke de N.V.V -secretaris A. Vermeulen op 24 Juni op de Internationale Ar- beidsconfcrentie hield over het bis schoppelijk verbod voor katholieke werknemers, om lid te zijn van het N.V.V. en over de op overtreding van dit verbod gestelde sancties. De N.V.V.-delegatie verzekerde, in aansluiting op een reeds gedane persmededeling, dat het N.V.V. het principiële recht van de Nederland se bisschoppen om de hun onder horige gelovigen bepaalde handelin gen te verbieden en op overtreding van zulk een verbod sancties te stel len, erkent, en voorts, dat daar mede de grondwettelijke vrijheid van organisatie in juridische zin niet wordt aangetast. Dat echter een bisschoppelijk verbod en daarop ge stelde sancties op de katholieke le den van het N.V.V. worden toege past, gevoelt het N.V.V.-bestuur als een grievende behandeling en als feitelijk in strijd met de gedachte der organisatie vrijheid. De K.A.B. en het C.N.V. daaren tegen zijn van oordeel, dat de Ker ken, door regelen te stellen voor de haar onderhorige gemeenschappen tucht te oefenen over het leven harer leden noch juridisch noch feitelijk een inbreuk maken op de gedachte van de vrijheid van orga nisatie. Over de vraag of voor de rede van de heer Vermeulen de juiste plaats is gekozen, kwam menniet tot overeenstemming. Vastgesteld werd voorts, dat noch door het N.V.V., noch door het C.N.V. de kwestie van samenwer king tussen de drie vakcentralen, in verband met de rede van Vermeu len, aan de orde is gesteld, terwijl de K.A.B. slechts heeft gewezen op een mogelijke verstroeving van de samenwerking, die van Vermeulen's rede, naar zij vreesde, het gevolg zou kunnen zijn. Unaniem werd constateerd, dat de bestaande sa menwerking tussen de drie vakcen- -tralen in het landsbelang en in het bijzonder in het belang van de werknemers is, zodat deze met eer biediging van elks principes en er kenning van ieders zelfstandigheid zal worden voortgezet. VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST. Inzake vrijstelling wegens broe- derdienst voor de lichting 1950 is, zoals reeds gisteren in het kort ver meld, een regeling vastgesteld, waaraan het volgende is ontleend: De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeese krijgsmacht. In één van deze gevallen wordt geacht te verkeren de broeder, die vóór 1 November 1949: a. ten minste 30 dagen in werke lijke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een na 31 De cember 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is ge weest, of c. in het genot van militair pen sioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in wer kelijke dienst is overleden. Als broederdienst blijft buiten aanmerking: a. dienst als vrijwilliger bij de nationale reserve. b. dienst als vrijwilliger bij de reserve grensbewaking. Voor vrijstelling wegens broeder- dienst worden onder broeders ver staan wettige broeders en wettige halfbroeders. Door of vanwege de ingeschreve ne, die voor vrijstelling in aanmer king wenst te komen, wordt daar toe aanvraag gedaan bij de burge meester van de gemeente, voor wel ke hij voor de dienstplicht is inge schreven. Deze aanvraag moet ge daan worden voor 15 Augustus 1949. Ontstaat het recht eerst na 14 Aug. 1949, dan moet de aanvraag binnen veertien dagen na het ontstaan worden gedaan. DE BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER. De Plantenziektekundige dienst heeft nogmaals grondige inspectie van het aardappelgewas aanbevolen. Dank zy de krachtige bestrijding van de coloradokever in 1948 en de gunstige weersomstandigheden van het vorige seizoen en dit voorjaar, zijn in het zuiden, midden en oosten van ons land nog betrekkelijk wei nig larven van de coloradokever waargenomen. In verband echter met het gedurende de laatste week plaatselijk sterker optreden van lar ven van de colorado-kever is het, indien de weersomstandigheden hier voor gunstig blijven, te verwachten, dat de besmetting zal toenemen. Wanneer de nodige bestrijdings maatregelen achterwege zouden blij ven, gaan de in 1948 bereikte resul taten ongetwijfeld weer teniet. De plantenziektcnkundige dienst wijst er daarom dc aardappeltelers met klem op vóór de oogstwerk- zaamheden beginnen, nogmaals het aardappelgewas aan een grondige inspectie te onderwerpen, en waar een aantasting wordt waargenomen, ook al is deze gering, tot bespuiting of bestuiving over te gaan. -Deze be handeling dient grondig en nauw gezet te worden uitgevoerd. Houders van volkstuinen en ande re particulieren wordt eveneens met nadruk aangeraden vóór de vacan tie, him perceeltje onder handen te nemen. o R G A N o N REGERINGSVERKLARING IN EERSTE KAMER. De voorzitter van de Eerste Ka mer heeft meegedeeld, dat de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen op Dinsdag 19 Juli a.s. in deze kamer in comité generaal een verklaring over Indonesië zal afleggen. VOOR 2 MILLIOEN DOLLAR GROENTEN EN FRUIT NAAR DUITSLAND. Volgens de nieuwe regeling van de export van groenten en fruit naar Duitsland zal tot einde Juli nog een waarde van 1y mil lioen dollars groenten kunnen wor den uitgevoerd. Bovendien zal, te beginnen met volgende week, tot einde Juli voor een waarde van y, millioen dollars fruit kunnen wor den uitgevoerd. Behalve aan het normale toezicht van het bedrijfschap voor groenten en fruit op de besteding van het contingent, zal de export gebonden worden aan een percentageregeling per product van de aanvoer op de veilingen'. HERDENKING SLAG OM ARNHEM Op 17 September a.s. zal het vijf jaar geleden zijn, dat de slag om Arnhem ontbrandde. Weer zullen dit jaar Britse ouders en oorlogs weduwen zomede oud-strijders van de eerste Airborne-division de reis naar Arnhem en Oosterbeek onder nemen om samen met de bevolking de nagedachtenis der dapperen te eren. Gerekend wordt op 270 a 280 officiële deelnemers uit Engeland, waarbij zich dan nog 30 Airbernes van het bezettingsleger in Duitsland zullen voegen. ZEELAND BOUWT OP Intensief wordt door de Zeeuwen gewerkt aan de wederopbouw van hun door de oorlogshandelingen geteisterd Hand en hun steden. Middelburg, dat zeer te lijden heeft gehad, vertoont een beeld van noeste arbeid en veel van wat geschonden werd, is weer her steld of wordt gerestaureerd. De „Lange Jan" staat in een korf van metalen steigers. De uitwendige res tauratie van de Herv. Kerk (op de achtergrond) is bijna voltooid. BEURS: ENIGE VRAAG Evenals Maandag was het zaken verkeer op de Amsterdamse effec- eenbeurs aanvankelijk zeer beperkt en waren de koersverschillen zeer gering. Na 2 uur echter kwam er enige vraag voor Kon. Olies, die daardoor ruim twee punten aantrok ken, hetgeen van invloed was op het koersverloop van de meeste an dere soorten, die daardoor eveneens kleine avances maakten en op het hoogtepunt van de dag sloten. Olie's openden op 305 y tot 307, waarna geregeld rond deze prijs werd afge daan om in de tweede helft te stij gen tot 309 K. Unilevers en Aku's openden prijshoudend. Van Philips trokken de koersen iets aan. /De scheepvaartmarkt lag zo goed als stil. Het koersverloop voor de voor naamste Indonesische fondsen was gelijk aan dat van de industriëlen. De Staatsfondsenmarkt lag zeer ver waarloosd. ZIJ DIE HET LANGST STAND HIELDEN Het is gebleken, dat de Tour de France voor de Nederlandse wegrenners een te zware wedstrijd is Van de zes Nederlanders hielden Pauwels, de Ruiter en de Hoog het langst stand. Zij moesten echter ook Zondag de strijd staken. Het drietal geniet van een frisse dronk tijdens hun welverdiende rust na hun laat ste etappe.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5