De ramp van de K.L.M. Constellation Alleen verkoolde resten over De omgekomen bemanning De toestand in Indonesië DINSDAG 12 JULI 1949 DE EEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De „Succes" met ouden van dagen door de Grote Havenbrug. (Foto: „De Leidse Courant") BOOTTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Een uitgaansdag voor ouden van dagen -geeft altijd veelzijdige voldoe ning. Voldoening in de eerste plaats voor de oudjes zelf, die eens een dag kunnen breken met de dagelijkse sleur en echt eens een dagje of een middagje „uit" kunnen zijn. Voldoe ning in de tweede plaats voor de or ganisatoren van zulk-'n uitstapje zelf omdat het bieden van een gelegen heid tot uitgaan veel genoegen kan verschaffen. En voor beide partijen kan zulk een uitsapje te groter voldoening geven, indien het plaats vindt onder ideale weersomstandigheden. En dat was gisteren in volledig op zicht het geval met het uitstapje per boot. dat door de U. V. V. georgani seerd was. Omstreeks 325 ouden van dagen, dames en heren, hebben gistermid dag genoten van het heerlijke zomer weer, dat deze boottocht begunstigde. Er was volop zonneschijn en naar hartelust heeft men kunnen genie ten van het heerlijke natuurschoon, dat het Hollands plassengebied en polderland steeds biedt. Er is volop genoten door de oud jes: van het fraaie weer, van het mooie land- en waterschoon, va#n de surprises, welke in ruime mate wer den aangeboden, van de muziek der jeugdige accordeonisten, kortom het was een genoeglijke middag, die jammer genoeg te kort duurde, te kort voor de oudjes zelf, tekort ook voor het vele werk, dat de U. V. V. zich heeft moeten geven om alles voor te bereiden. Maar er was ruime voldoening en de oudjes staken dit niet onder stoelen of banken. Zij zongen het zelfs uit en aan het slot werd er zelfs een rondedansje ge maakt. De oudste deelnemer was de 90-jarige Spoelstra, Fries van ge boorte, doch de laatste jaren bij zijn dochter hier wonend. En het merk waardige was dat hij ongetwijfeld de vrolijkste was van allen, want hij hield er „danig de moed in". Te 5 uur arriveerde de Harland- boot met zijn veeljarige last aan de Oude Singel en tevreden gingen al len weer naar huis. GEM H.B.S. MET 5-J. C. Overgangsexamen. Bevorderd tot de 2e klasse: Miep Beunders, D. Ch. Brandt, Lies Eich horn, W. F. H. Engels, H, J. de Graaff, M. Harmsma, P, H. van df/r Klugt, Henny Kukler, P. H. van dei- Lucht, A. J. Mulder, J. A. van den Elly van Rhijn, M. Roos, D. A. Smit, N. A. van den Toorn, M. J. Valk, TI. 'O. Voorma, Nelly Westerkamp, A. van der Wijngaard, Annie Bink, Erkina van Bommel, H. C. A. Boom, H. Broekstra, J. C. Brandt, D. de Geus, Marthie Koch, L. M. Kruik, Juliksa Kruts, J. J. Lau, H. Middel- raad, D. van Ormondt, C. Ie Pair, J. H de Rooy, TI. P. Struch, Aren- dien 'van Vianen, H. Westra, Rie Ba- kema, J. J. van den Bosch, R. G. Crèvecoer, H. Galjaard, Tineke Ha- zenoot, A. de Jong. A. de Kramer, P. W. van Milaan, K. N. Moonen, J. van Noort, J. W. F. Öosterhof, J. F. A. la Rivière, Ellen de Roock, H. van Steenis, W. B'uddingh. Herexamen: 8. Afgewezen: 16. Bevorderd tot de 3e klasse: P. Adam, D. van Assen, H. Ph. Bleiji, G. Bruyn, G. Busch, Bea Ginsel, J. j Hollebeek, R. B. Hoogwerff Kroon, i W. D. van de Krol, H. A. van der j t Linden, R. L. de Meijer, W. Th. Nie-1 boer, Mary Ophof, B. Renes, J. Roos, Addy van de Scheur, Rè Sloos, F. Thijssen, J. Vos. J. van der Walle, Th. Admiraal, H. van Brero, Willy de la Bije, N. van Dorp, F. A. Gin sel, R. E. Heijmans, A. van Houwe- lingen, A. Janssen, F. J. de Jong, F. N. M. Juynbol, R. Kop, A. van der Kwaak, N. W. Louwrier, Annie Lu cas, F. Neuteboom, J. van der Noor- daa, J. G. Splinter, A, Voorsluys, G. H. Rigter, H. J. Allaart, C. J. Joseph, Dini Lammens, N. Maarssen, D. de Marcas, J. Ober, J. Ravensbergen, Suus Robbers, R. Sissingh, A, G. Voorhoeve, H. van Weizen. Herexamen: 6. Afgewezen: 8. Bevorderd tot de 4e klasse: P. Ad miraal, J. Boelee, J. Briër, A. J. Cor- pel, G. Gemert, W. de Hen, C. Hen- clriksen, Renee Hillebrandt, G. H. de Jong, W. J. Kleyn, J. C. Kluppel, D. J. van Kcoten, Phiel Labaar, R. P. Oosterhuis. J. F. de Ren. Hetty la Rivière ,R. P. Welter, J. Bruyn, D. Cossee, J. Fa vier, A. van Haarlem. W. L. Ho-A-Sjoe, M. J. W. van dei- Horst; G. J. Jansen; H. J. de Jongh; J. Kat; P. G. J. N. Kop, S. Linscho- ten, L. Nieuwenhuis, C. van Noor den. H. A. J. Otto, C. J. Ratering, J. Roele, P. J. Schophuizen, T. Quar tel, D. J. Boomgaard, Erna Eichels- heim, H. Galavazi, Annelies Gerrit- se, Be-p van den Heuvel, J. Kaay, Babs Kamma, D. Libot, F. Marchand, H. C. L. Meyering, W. F. de Moed, J. Redel, C. Varkevisser, A. Veer man, K. F. van Venetiëni M. de Wa ter, H. J. Weinberg, J. van Wijk. Herexamen: 1 afgewezen 16. Bevorderd tot A5: Gê Bakeman, J. J. J. van Beek. M. H. J. Bouman, Loekie Christiaanse, E. J. Entrop, J. van der Heyden, Lida Rigter, H. A. Schelke, C. M. Troost, P. van Veen, J. P. Veigel, L. J. M, Vlekke, Edith Volker, B. G. Asselbergs. Die- neke Beudeker, R. Blote, M. Derkse- ma. R. Jongedijk, J. C. Kruyt. F. C. van Leeuwen. A. van Os, Else Schip horst, M. Splinter. B. A. Struch. T. C. Stuivenberg, Ans van den Toorn. A. P. Visser, C. Crèveeoeur. C. J. de Groon. J. H. Th. Jansen. W. H. van der Kaay, Irma Kiefer. J. P. Ouds hoorn, R. de Rupter. W. Schaaf, K. Sloos, A. R. Tegelaar, F. de Wit en W. de Haas. Herexamen: 1; afgewezen: 15. BUZIAU was en PAUL STEENBERGEN is een der groten van ons Hollands-to neel. Echter ieder van hen in zijn eigen genre. Zulke gaven echter zijn niet eeri ieder, die zich tot het toneelspel voelt aangetrokken, aangeboren. Maar.... uw toneeltalenten kunnen toch ge vormd ën gepolijst worden, indien u zich onder leiding van het K.A.B.- toneel op de planken wilt wagen. A.s. Donderdag 14 Juli des avonds te 8 uur heeft de toneelvereniging „Vondel" een leden- en aspirant leden vergadering uitgeschreven in de bovenzaal van „De Harmonie" aan de Breestraat, alhier. Kom eens gezellig praten, de koffie staat dan gereed. Tot a.s. Donderdagavond. Bestuur R.K. Toneelvereni ging „Vondel", onderafd. K. A. B. voor costuumdiploma, aan de St. Marthaschool v .d. Werff- straat 98: B. v. Buuren, C. Boter- mans, T. Hartman, N. de Romijn, J. Tcgelaar, R. Verhoog, R. Vrouwen- velder, allen te Leiden. D. Bruines, Zoeterwoude, C .d. Gunst, R. v. d. Berg, R. Wesselman te Leiderdorp, J. v. Schie, Warmond,' J. van Schie, Katwijk, N. Hoogervorst, T. Zand vliet te Oegstgeest. Geslaagd voor Lingeriediploma: R. v. Abswoude, L. Stuifzand, K. Strijk, M. v .d. Voort, te Oegstgeest; J. v. Leeuwen, J. Munsterman te Nieuw-Vennep, S. v. d. Geest, Hoog- made, R. Zwetsloot, Rijpwetering, G. Bruiners, A. v. Egmond ,J. Winte ring te Leiderdorp, C. Tuien, Kat wijk, B. Beekwildere N. Boerakker, H. v. Es, A. Fazel, E. Gordijn, C. Haasnoot, W. Heuzen, J. Klaver, R. Kok, R. Koolmees, R. Koster, L. v .d. Kraan, J. Lenting, P. X>uwerkerk, R. Otten, T. Overdijk, H. Pete T. Pikaar, S. Rietbergen, A. Rietkerk, B. Rijs- dam, G. Rijsdam, C. v. Sebille, T. U1- jee, T. Verhoog,' M. v. d. Voort, A. Vrouwenvelder, T. Wijnen, C. van Zijp, allen te Leiden. FRANCISCAANSE VERDIEPINGS- DAGEN. Van 11 tot en met 14 Augustus worden op de „Reis" te Brummen 4 verdiepingsdagen georganiseerd voor de' tertiarissen, mannen zowel als vrouwen. Deze 4 dagen, welke ver dieping geven op het Franciscaanse Ideaal zijn speciaal gereserveerd door en voor de tertiarissen van de federatie Leiden, dus voor de leden van de communiteiten uit Leiden, Voorhout, Noordwijk, Katwijk, de Zilk, Oegstgeest, Zoeterwoude, Stomp wijk, Hoogmade, Aarlanderveen. Ook zij die zich voor de Franciscaanse geest interesseren zijn hartelijk wel kom. De Rees is gelegen in Gelderland in een prachtig landelijke omgeving. Opgave tot deelname uitsluitend schriftelijk aan Evert Castelein, Lan- gebrug 6a, Leiden. Paard op hol geslagen. Heden morgen, omstreeks kwart over tien, is een paard, dat voor een wagen was gespannen, bestuurd door de heer de G. uit Leiden, op de hoek TurfmarktHaarlemmerstr. op hol geslagen. De voerman wist het paard gelukkig tijdig tot stilstand te bren gen, voordat zich ernstige ongeluk ken voordeden. De G. werd zelfs aan het gezicht en een pols gewond, zo dat hij In het Acad. Ziekenhuis ver bonden moest worden. BURGERLIJKE STAND, Geboren: Johanne Gerry d. van L. van Es en K. Boezaard. Adriaa«j z. van S. Fuchs en C. J. Kok. Pieternel- la Sara Adriana d. van K. C. Jansen en W. E. Groen. Jacob z. van F. Riet- kerke.n en H. W. van Aggelen. Erica d. van E. Klap en H. van Egmond. Maria Hendrika d. van H. ,J. Cr Kortekaas en M. M. Kaufman. Rien- ke d. van H. Reede en R. Hindriks- Derksema. Wilhelmina Catharina Maria d. van H. P. Raaphorst en X. De „Franeker", een Locheed Con stellation" en een van de zogenaam de tweede serie Constellations. Deze toestellen hadden een zwaar dere uitvoering dan die van de eer ste serie. De „Nijmegen", die op 21 October 1948 bij Prestwick verongelukte cn de „Roermond", die op 23 Juni bij Bari neerstortte behoorden tot het zelfde type. Zoals bekend is de „Roermond" het toestel waarmede, de Ameri kaanse journalisten indertijd naar Indonesië werden vervoerd. De „Franeker" was het eerste toe stel, dat op 26 Januari j.l. de K.L.M.- route via Mauritius opende. Bij het vertrek van New Delhi waren de weersgesteldheden gunstig. De heuvel, waar het toestel op neer stortte, is 100 meter hoog. Reuters correspondent, die zich met spoed naar de plaats van het ongeluk begaf, meldt, dat de licha men van de slachtoffers verkoold en geheel onherkenbaar waren. Hij be vestigde, dat er geen overlevenden zijn. Een reddingsploeg, die door stro mende regen naar Ghatkoper terug keerde, deelde eveneens mede, dat de lichamen der omgekomenen zoda nig verminkt of verbrand waren, dat herkenning onmogelijk was. Langs de hellingen stroomde het regenwater omlaag. OP EIGEN VERZOEK DER JOURNALISTEN. De K.L.M.-persdlenst deelt mede, dat de vlieg-route van de K.L.M.- Constellation op verzoek van de Ame rikaanse journalisten is gekozen. Het was een gecharterde machine. Zondag 10 Juli werd om 9 uur 's morgens, plaatselijke tijd uit Bata via vertrokken. Om 14.15 uur arri veerde de Constellation te Bangkok, waar de nacht werd doorgebracht. Op Maandag 11 Juli vertrok het toestel om 7 uur 's morgens uit Bangkok. Om 10 uur werd geland te Cal cutta, 11.30 uur steeg het vliegtuig wederom op en landde om 15.10 uur plaatselijke tijd te New Delhi. He denmorgen om 7 uur vertrok het toe stel uit New Delhi. Het werd om tien minuten over tien hedenmorgen te Bombay verwacht. Morgenmiddag zou de Constella tion om 12 uur op Schiphol hebben moeten landen. COMMISSIE VAN ONTVANGST STOND KLAAR Onmiddellijk na het gebeuren van het ongeluk snelden enige landarbei ders, die ooggetuigen van de ramp waren geweest, naar het wrak. An deren spoedden zich naar de dichtst- bijgelegen controlepost van de wa terleiding voor Bombay, welke bij de plaats van het ongeluk over de heuvelhelling loopt. De ingenieur van de waterleiding telefoneerde het nieuws, naar het vliegveld van Santa Cruz, waar reeds een commissie van ontvangst aanwezig was, onder anderen be staande uit ambtenaren van het Ame rikaanse consulaat te Bombay. CONTACT MET VLIEGVELD VERLOREN. Uit een telefoongesprek, dat het A.N.P. voerde met het Nederlandse consulaat in Bombay bleek, dat de waarnemende Nederlandse consul (de consul de heer G. Velthorst is op weg naar Nederland), zich naar het wrak van het vliegtuig heeft begeven. Men deelde ons verder mede, dat het vliegtuig ongeveer tegen de mid dag (plaatselijke tijd) is neergestort op de heuvelen in de buurt van het vliegveld Santa Cruz dicht bij het gemeentelijke pompstation van Bom bay naar Agra. Ooggetuigen zagen, dat de piloot vier keer probeerde naar beneden te komen, vóór dat het toestel verongelukte. Het vliegveld Santa Cruz heeft nog medegedeeld, dat tengevolge van het slechte weer het contact met het vliegtuig werd verbroken en dat een paar uur na dit ogenblik het ongeluk zich voltrok. DE PLAATS VAN HET ONGELUK. De plaats, waar de Constellation op de helling neerviel, ligt ongeveer 5 kilometer ten Noord-oosten van het vliegveld en 32 kilofneter ten Noor den van Bombay, bijna in het midden van een 16 kilometer lange heuvel rug, die zich uitstrekt tussen de Noordelijkste punt van de haven van Bombay en het vliegveld Santa Cruz. Het punt is zeer moeilijk te bereiken, alleen te voet over de heuvels. De dichtstbijzijnde begaanbare weg ligt op ongeveer 5 kilometer afstand. De verslaggever van Reuter, die binnen twee uur uit Bombay de P. Melet. Hendrik z. van I. Stouten en S. Montanje. Jeannette Petra d. van R. M. Smits en J. J. Dinant. Hendricus Jacobus z. van F. van der Woerd en S. J. Velthuijzen. Elisa beth Christina Antonia Maria d. van A. J. van der Born en A. F. Dries- sen. Johannes Andries z. van J. Frankhuizen en J. Vlasveld. Christi ne Gerarda d. van A. A. de Vogel en M. C. Bergheim. Elisabeth d. van J. Hogewoning en W. Kramer. Carolina Wilhelmina d. van N. Pet en E. Azier. Elisabeth d. van N. Pet en E. Azier. Maud Louisa d. van A .Faber en L. van Alphen. Geertruida Cornelia Adriana d. van J. E. Jansen en A. Alves. Overleden: A. de Geest wedr 83 j. M. Guldemon hsvr. van W. Neute boom 71 j. J. Hoppenbrouwer wedr. 76 j. B. Corts man 66 j. Gehuwd: H. de Roode jm. en J .A. M. Leföber jd. De bemanning van de verongelukte „Franeker" bestond uit de volgende personen: M. van der Vaart, gezagvoerder. C. L. van Kooy, 2e bestuurder. P. Zeeman, 3e bestuurder. J. W. Hoogland, le telegrafist. P. den Daas, 2e telegrafist. H. H. R. J. Fronczek, le boord werktuigkundige. J. W. Dalman, 2e boordwerktuig kundige. De steward Verhagen en de ste wardessen Graf en Bruce. Volgens een officieel communiqué van de K. L. M. bedroeg het aantal inzittenden 44. Gezagvoerder van der Vaart. Arnoldus Maxcelis van der Vaart werd op 4 Mei 1916 te Hillegom ge boren. Hij behaalde de diploma's 5-ja rige H.B.S. B en in 1936 het eind diploma van de rijksopleiding voor verkeersvlieger. Verder is hij in het bezit van het vliegbrevet navigator 2e klasse. Hij heeft de militaire dienst verricht als reserve tweede luitenant bij de luchtstrijdkrachten. Tijdens de oorlog heeft hij resp. de functies be kleed van sportleider bij de op- bouwdienst, assistent bedrijfsleider van de Plateelbakkerij Zuid-Holland te Gouda en inspecteur van het rijkstextiebureau. Na de bevrijding kwam hij als vlieger bij de Royal Air Force. 1 Maar 1946 trad hij op nieuw in dienst bij de K. L. M. als piloot op het Europese luchtnet. Hij is gehuwd, heeft geen kinderen en woont in Haarlem. Op 1 November 1940 was hij voor het eerst bij de K. L. M. gekomen. 2e vlieger van Kooy (Cornelis Laurens). Cornelis L. van Kooy werd 23 April 1914 te Den Haag geboren. Na de U. L. O. kwam hij op de Zeevaartschool. Later is hij ook bij de marinelucht vaartdienst geweest als sergeant. Op 17 October 1946 trad hij bij de K. L. M. in dienst. Hij is gehuwd, heeft 2 zoons en woont in Voorburg. 3de vlieger Zeeman. Pieter Zeeman werd te Vlaardin- gen geboren op 9 Mei 1916. Hij be zocht de Midd. Handelsschool en stu deerde techniek en chemie bij de P. B. N. A. Verder is Zeeman jn het bezit van Brevet B. Een geruime tijd was hij werkzaam bij de meelfabriek Westerwouds-Veelerveen. Ook is hij bij de B. P. M. gewest. Op 24 Octo ber 1946 trad hij in K, L. M.-dienst als piloot. Hij is gehuwd, heeft geen kinderen en woont in Amsterdam. Telegrafist Hoogland. Johannes Hoogland werd op 9 Oc tober 1905 te Hellevoetsluis geboren. Hij is 3 jaar op de H. B. S. geweest. Voor hij op 1 December 1931 bij de K. L. M. in dienst kwam is hij nog bij Radio Holland geweest. Hij is ge huwd en heeft 3 kinderen. Zijn woonplaats is Hoofddorp. Telegrafist den Daas. Pieter den Daas werd op 4 Decem ber 1919 te Utrecht geboren. Na de M. U. L. O. kwam hij bij radio Hol land. Hij heeft gewerkt bij de Ned. Zekeringenfabriek Bunnik en het electr. techn. inst. bur. Slootman. In 1943 moest hij haar Duitsalnd. Op l Febrauri 1946. trad hij bij de K. L. M. in functie als telegrafist. Hij is onge huwd en woont in Amsterdam. Boordwerktuigkundige Fronczek Heinrich Fronczek werd op 12 Juli 1920 in Amsterdam geboren. Hij volgde de H.B.S. en studeerde aan de M.T.S. Op 1 December 1945 trad hij in dienst van de K.L.M. Hij is gehuwd, heeft 1 zoon en woont in Amsterdam. Boordwerktuigkundige Dalman Jacob Willem Dalman werd op 31 Januari 1923 te Amsterdam gebo ren. Hij bezocht de H.B.S. en de M.T.S. Voor zijn in dienst treding bij de K.L.M. werkte hij bij Plantinga in Amsterdam, was monteur bij de Stadsreiniging in Amsterdam en werkte bij het N.K.F. Dalman is ge huwd en woont in Amsterdam. Steward Verhaagcn Jacobus Verhaagen werd op 18 April 1906 te Den Helder geboren. Van 1926193,8 werkte hij als ober- kellner bij Wagons Lits. In 1938 1944 was hij al bij de K.L.M. in dienst als steward. Werd in 1944 en 1945 van het ene concentratiekamp naar het andere gesleept (Amersfoort en Buchenwald), kwam in '45 vrij en kwam bij de P.R.A. te Amsterdam tot 1946. Op 1 November kwam hij voor de 2e keer bij de K.L.M, in dienst en weer als steward. Hij is gehuwd, heeft geen kinderen en woont in Amsterdam. Stewardess Graf Carola Graf werd op 12 Juli 1918 te Breda geboren. Na haar diploma H.B.S.-a studeerde zij voor lerares nijverheidsonderwijs, daarna was zij achtereenvolgens in het St. Elisa- betsgasthuis, Emmahuis te Rotterdam en Bethelziekenhuis te Delft werk zaam. In het laatste ziekenhuis was zij hoofd van de keuken. Voor haar indiensttreding bij de K.L.M. op 22 Maart 1946 als stewardess, was zij nog enquetrice voedingsraad. Zij woont in Amsterdam. plaatsbereikte en de wrakstukken in ogenschouw nam, verklaarde, dat het toestel ongeveer 15 nieter beneden een 129 meter hoge heuveltop op de helling terecht kwam. De helling is hier steil en het toestel kwam bui telend tenslotte in het dal aan de voet van de heuvel terecht, waar het blijk baar in brand vloog, aldus deze ver slaggever. Het verbrandde geheel. Volgens ooggetuigen stortte het toe stel om 11.50 uur plaatselijke tijd (7 uur Ned. tijd) neer. In haar laatste boodschap heeft de verongelukte Constellation aan het vliegveld -SantaCruz toestemming gevraagd om te landen. Het toestel kreeg het sein: veilig kort na 9.15 uur plaatselijke tijd. Daarna heeft men geen antwoord van het vlieg tuig meer ontvangen. Men zegt dat de Constellation ge durende ongeveer twee uur boven de omgeving van het vliegveld van Santa Cruz heeft gecirkeld, doch dat het tengevolge van het slechte zicht de ligging van het vliegveld niet kon vaststellen. Het schijnt tot op ongeveer 120 meter hoogte naar beneden te zijn gedaald om te zoe ken naar een landingsterrein, waar na het verongelukt zou zijn. Reuters verslaggever ter plaatse zegt, dat men een gedeelte van het vliegtuig thans heeft ontdekt aan de andere kant van de heuvel, hetgeen het ver moeden wekt, dat het vliegtuig vrij wel op de top van de heuvel veron gelukt is en in tweeën is gebroken. Een tweehonderdtal hoge bomen in een kring rond het wrak zijn dooi de vuurgloed van het brandende vliegtuig verkoold. Volgens een ziekenbroeder, die te Ghatkopar terugkeerde, was één vrouwelijke passagier nog in leven, toen de eerste reddingsploeg cie plaats van het ongeluk bereikte. Ze lag te kreunen en overleed spoedig. Het wrak brandde VA uur lang ondanks de neervallende hevige re gen. Uit de laatste gegevens blijkt, dat de punt van de linkervleugel van het toestel de helling raakte, waar door het vliegtuig kantelde, hevig heen en weer zwaaide in tweeën brak en neerstortte. Kamer en regering betuigen medeleven met de ramp Hedenmiddag bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Ka-' mer heeft de voorzitter, dr. Korten- horst, namens de Kamer zijn diep medeleven betuigd met het ontstel lende vliegtuigongeluk met de „Fra neker". Als een bijzonder tragische omstandigheid noemde hij de dood van de Amerikaanse journalisten die op uitnodiging van de Nederlandse regering een oriëntatiereis door In donesië maakten. Dr. Kortenhorst noemde deze ramp een nationale ramp. Het gehe le Nederlandse volk zo zei hij be schouwt de KLM als een nationale instelling. Haar trots is onze trots, haar leed is ons leed. Spr. bracht een eerbiedige groet aan al degenen, die door deze ramp tijdens het vervullen van hun plicht het leven lieten en sprak de hoop uit, dat God de achtergebleven be trekkingen zou sterken en in hun verdriet. De minister-president dr. W. Drees sloot zich namens de regering bij de ze woorden aan. De Amerikaanse journalisten, het personeel van de KLM, die wij uit eigen ervaring kennen als voortreffelijke werkers, Nederlandse functionarissen, zij al len, zo zei d:\ Drees, zijn het slacht offer van hun plichtsbetrachting ge worden. Onze gedachten gaan uit naar hen, die zijn achtergebleven en naar de KLM. Heel ons volk leeft mee bij deze ramp. Eerste Kamer over de K.L.M. - ramp. Voor de aanvang; van de vergade ring der Eerste Kamer heeft de voor zitter prof. mr. Kranenburg, met een kort woord de ramp van het vlieg tuig van de K. L. M. herdacht, dat door alle leden staande werd aange hoord. Hij merkte op, dat ons volk weder om is opgeschrikt door een vliegtuig ramp zo spoedig na de K. L. M.-ramp te Bari. Hij zei diep geschokt te zijn en uitte een gevoel van diepe deer nis met de slachtoffers en hun fami lieleden en medegevoelen met de K. L. M., die door deze ramp op nieuw zo ernstig getroffen is. Na mens de regering sloot minister Wijers zich bij dit woord aan. De ramp heeft de Nederlandse regering met droefenis vervuld en met deel neming met hen, die daarvan het slachtoffer werden. Niet aan boord Naar wij van de zijde van de K. L. M. vernemen waren van de Ame rikaanse journalisten niet aan boord mrs Dorothy Brandon, van de New York Herald Tribune en W. R. Mat thews van de Arizona Star. Hubert Knickenbocker. De 51-jarige Amerikaanse journa list Hubert Knickenbocker werd tot de bekwaamste Amerikaanse oor logscorrespondenten gerekend. Over de gehele wereld genoot hij grote bekendheid als autoriteit op het ge bied van buitenlandse zaken. Zijn boek over Europa „To-Mor- row Hitler's?" was een van zijn werken, die op grote schaal gelezen werden. Aan het begin van de tweede we reldoorlog publiceerde Knicker bocker de grote bedragen, die Goeb- bels, Goering, Hess, Ribbentrop. Ley en Himmler in het buitenland ge ïnvesteerd hadden. Goebbels noemde deze publicatie een leugen en daagde Knickerbocker uit de bewijzen te leveren. Onmid dellijk antwoordde deze met de pu blicatie van de namen der agenten, van wie gebruik was gemaakt, de bedragen der verborgen gelden in totaal 34 millioen goud-dollars cn de wijze waarop deze geinvesteerd waren. Charles Gratkc. Charles Gratke, die 47 jaar was. was sinds 1937 buitenlands redacteur van de Christian Monitor. Van 1932 tot '33 was hij voor dit blad Berlijn^ correspondent, waarna hij tot 1934 hoofdredacteur van het Europese bu reau van de Monitor te Londen werd. Onder de passagier, de in de ver ongelukte „Franeker" zaten, bevond zich o.a. de Arrferikaan Lynn Ma- han. De heer Manan, die de Ameri kaanse journalisten op hun veis ver gezelde, was relation adviser van de Nederlandse regering voor Amerika. Hij was verbonden aan de directie buitenlandse voorlichting van het ministerie van buitenlandse zaken. Reuter meldt, dat zich onder de passagiers bevonden Richardson, chef operaties van de K. L. M. en Albert Pilgrams, vertegenwoordiger van de K. L. M. te Singapore. LAATSTE BERICHTEN EXTRA K.L.M.-TOESTEL MET DUIKERS NAAR BARI Hedenmiddag om vijf uur vertrekt een extra K.L.M.-toestel met enige Nederlandse duikers aan boord naar Bari, waar zij op de plaats van de ramp met de „Roermond" op de bo dem der zee nasporingen zullen ver richten. TWEE ZIEKE MINISTERS Naar wij vernemen zijn de heren mr. J. R. H. van Schaik, vice-voor zitter van de ministerraad, en L. Götzen, minister zonder portefeuille, wegens ziekte niet in staat hun ambtsbezigheden te verrichten. VERKLARING VAN DR. MANSUR. De Walinegara van Sumatera Ti- mur, dr. Mansur, heeft hedenochtend te Medan de navolgende verklaring afgelegd: „De recente verklaringen van mr. Rum en drs. Hatta, waarin wordt gezegd, dat de republikeinse troepen zich onder geen beding zul len terugtrekken uit de thans door hen op Java en Sumatra ingenomen posities, terwijl voorts de Republiek in feite blijft vasthouden aan het principe van de drie toekomstige deelstaten, nopen mij tot het afleg gen van de volgende verklaring. De Negara Sumatera Timuh zal zich in geen geval neerleggen bij een „ceasc fire"-overeenkomstt, welke niet inhoudt, dat de thans in Suma tera Timur geïnfiltreerde republi keinse troepen uit het gebied van de N.S.T. zullen worden teruggetrokken. Mocht de Nederlandse delegatie met de Republiek een overeenkomst be treffende het „cease fire" treffen, welke aan bovenstaande voorwaar de niet voldoet, dan zal de N.S.T. deze „cease fire"-overeenkomst voor haar gebied niet erkennen en zal haar „barisan pengawal" (veilig heid-bataljon van de Negara) en alle andere tot haar beschikking staande machtsmiddelen blijven inzetten om deze geïnfiltreerde troepen uit de Negara te verdrijven. Het aantal van de geïnfiltreerde troepen sinds het sluiten van het van Royen—Rum ac- coord is door infiltratie uit Atjeh be langrijk toegenomen. Deze verklaring lijkt mij des te meer noodzakelijk, teneinde te voorkomen, dat de Neder landse delegatie wederom in licht vaardig optimisme, zonder vooraf overleg gepleegd te hebben met de betrokken gebieden, een overeen komst aangaat, waarbij de belangen van bepaalde gebieden in ernstige mate in gevaar worden gebracht. De Negara Sumatera Timur wenst zich evenals de Republiek, te handhaven als een zelfstandige deelstaat cn zal nimmer dulden, dat een deel van haar gebied door troepen van een andere deelstaat geïnfiltreerd blijft". CHARLES EYCK DAAGT ZIJN CRITICI UIT. In verband met de critiek ,die zo wel door kunstcritici als in sommige schilderskringen is gemaakt op het kroningsschilderij, dat door de Lim burgse kunstschilder Charles Eyck in opdracht van de regering is vervaar digd, heeft Eyck de onderstaande open brief tot de Nederdandse kunstcritici gericht: Aangezien het geen usance is, dat een schilder zich tegen hem gerichte critiek verzet, stel ik 4.000 be schikbaar aan een Nederlands schil der, die een beter inhuldigingsschil- derjj weet te vervaardigen, dan het geen door mij op de tentoonstelling „Facetten van hedendaagse schilder kunst" in het gementemuseum to den Haag werd ten toon gesteld. Deze gelegenheid stel ik voor- iedere Ne derlander open. Ook de critici mo gen meedoen. Het bovengenoemde bedrag is 1000 hoger, dan de Staat mij uitbetaalde. Het te vervaardigen schilderij moet aan dezelfde voor waarden voldoen. LUCHTBRUGVLIEGTUIG VERONGELUKT. Heden is een Amerikaanse Dou glas Skymaster van de luchtbrug naar Berlijn op ongeveer tachtig ki lometer ten Noord-Westen van Ber lijn in de Sowjet-zóne neergestort. Het vliegtuig is. volgens rapport van de piloot, inde lucht ontploft en in brand gevlogen toen het de grond raakte.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5