Ulimpie ONZE WEEK-P De TT 'races Lapebie won door een „ver gissing" van v. Steenbergen Ongekende belangstelling begon gisteren ZATERDAG 9 JULI 1949 ÜE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Boekennieuws Dr. Jan L- Broeckx. Begrip en schoonheid van de muziek. Enkele vraagstukken van de muziekphiloso- phie en muziekaesthetica. Geïll. met met notenvoorb. Tilburg; Brussel, Standaardboekhandel, IVV. Behan deling van diverse onderwerpen uit de muziekaesthetica. Een zeer goed boek, zij het soms met zeer persoon lijke inzichten. Prof. Dr. Charlotte Bühler, Practi- sche Kinderpsychologie. Vert. uit het Duits door I. Carvalho. Geïll. met fig. en tabellen. Utrecht, J. Bijle- veld. IV. Dit belangrijke boekje over de experimentele psychologie en spe ciaal de kinderpsychologie is voor vele opvoeders een aanwinst te noe men. Wilhelm Busch, De Vrome Helena. Bew. door Bertus Aafjes. Geïll. met teken. Utrecht; Antwerpen, A. W. Bruna, III. Bertus Aafjes gaf dit sa- tyrische gedicht in soms erg goedko pe rijmpjes weer, 't Origineel is wel zo goed en even'gemakkelijk. Anton van Duinkerken, Antoon Coolen. E. inleiding tot zijn werk. Geïll- met 10 blz. foto's Den Haag. D. A. Daamen, (Schrijvers van heden I), IV. Var. Duinkerken schreef een scherp analyserend essay voor deze bloemlezing uit proza en opstellen van Coolen. Waardevolle foto's. Warm aanbevolen. (Giovanni Fallani en Mario Esco bar) Het Vaticaan. Ie Deel. Vert. uit het Italiaans door G. A. J. Emonds, Geïll. met foto's A'dam, Lieverlee, IV—V. De in- en uitwendige geschie denis van het Vaticaan (gebouwen, pauskeuze, lijfwacht, diplomaten, An no Santo, Congregaties). Een rijk boek in evenredig rijke uitvoering. M. C- Fallentin. Een jaar vol blijd schap. Dagboek voor jonge mensen. Den Haag, J. N. Voorhoeve. IVV. 'n Schat van opwekkende gedachten voor iedere dag van 't jaar, van de onlangs in Zwitserland omgekomen protestantse jeugdleider Fallentin. Dr- Jos. Keulers, Bijbelse Geschiede nis. Afl. 3. Geill. met teken, door Jos. Speybrouck Roermond; Maaseik, J. J. Romen Zonen, V. De verdere geschiedenis van Jacob en zijn stam tot aan 't eerste Israëlitische Paas feest. De schrijver blijft zijn goede opzet getrouw. De interpretatie van Ex. 1, 22 is onduidelijk. Josephine Lem, Als een rots in de branding. Geill- met teken. Nijme gen; Antwerpen, De KoepeL V. Een klein en eenvoudig leven van de H. Jeanne de Lestonnac. Een sober maar aantrekkelijk boekje. A. Wolff-Gerzon, „Au bonheur des Dames". Uit het Nederlandse kleding bedrijf van de laatste honderd jaar. Geïll. met teken, en documentaire fo to's. A'dam, De Spieghel. IVV- Economische geschiedenis van 't Ne derlandse kledingbedrijf met aanver wante vraagstukken (mode, emanci patie, sociale wetgeving, textielposi- tie enz.) Veel gegevens vlot en popu lair verwerkt. XX. Denken uit geloof en leven in de tijd. Een serie voordrachten ge houden door Dr. L. J. Rogier, Dr. S. Strasser, Dr. J. A. J- Peters. C.ss.R., Mr. J. J. M. van der Ven, Dr. W. H. van de Pol en Dr. F. G. L. van der Meer ter gelegenheid van het vijfde lustrum van de R-K. Universiteit en van het Nijmeegs studentencorps „Carolus Magnus". Utrecht; Brus sel, Het Spectrum, IV. Deze 6 voor drachten confronteren de katholieke levensopvatting met het moderne denken en de hedendaagse cultuur vormen. Zeer leerzaam. XX. Dichterkeur. Een keuze uit verzen dezer eeuw, ingeleid en van een bio-bibliografie voorzien door Dr. W. L. Brandsma Leiden, L. Stafleu. IV. Royale bloemlezing met ruim 150 verzen van bijna 60 dichters. Dèr Mouw en Van de Woestijne de oud sten, Kossmann en Decorte de jong- sten; een boek met vele deugden en enkele nalatigheden. XX. Sexualiteit en opvoeding. Geïll. met teken en foto's Utrecht, Het Spectrum, (Nrs 567 van Dux). IV. Uitmuntende beschouwingen over dit kernprobleem van het leven door theologen en psychologen. Deze bun del verdient een brede belangstelling. Henri de Greeve, Pr, Van wijzen en dwazen. Preekjes over Paulus' eer sten brief aan de Corinthiërs. Haarlem, De Spaarnestad. IVV. 160 Korte beschouwingen over de be roemde Paulinische tekst, dat „stuk moderne journalistiek van de aller beste soort." Dit rijke boek zij ieder aanbevolen! Marie Koenen. De Moeder. De an dere. Geïll. met teken, door Karei Thole Utrecht; Brussel, Het Spec trum, (De werken van Marie Koe nen). IV. In madame Severiens en in Fina heeft de schrijfster klas sieke typen van 't edel moederschap geschapen. Ook dit 2e deel der Ver zamelde Werken is prachtig uitgege ven. Warm aanbevolen voor ruime verspreiding, ook via volksbiblio theken. Jan Ligthart, Jeugdherinneringen. Geïll. met fig. en portret Gronin gen; Batiava, J. B. Wolters, (Volks uitgave. IV. Autobiografisch, paeda- gogisch geschrift, dat zo populair blijkt, dat een 12e druk nodig is! Ligthart's gevoelspaedagogie is, he laas, te weinig christelijk. J. Passage, Practische handleiding voor de medewerkers van het kin- dervacantiewerk. Geïll. met teken, door Dolf Wong Lun Hing Roer mond, R.K. Comité Kindervacantie- werk. IVV. 'n Geestig boekje voor iedereen, die een goede kijk wil krij gen op de verwaarloosde jeugd. De ze practijk is op ervaring en psycho logie gebaseerd. P. I. M. Onder de Pijdragers. Eon boek van leer en luim uit de mon nikenwereld. Geïll. met foto's en te ken. Rotterdam, De Forel IVV. Korte verhalen, legenden, biogra fieën van heilige monniken en ge beden. Prachtige moderne propa ganda voor de beschouwende orden. Zeer aanbevolen. M. A. M. Renes-Boldingh, De klei ne gouden sleutel. Geïll. met teken, door H. C. van Eek Den Haag, Boekencentrum. VI. 'n Middeleeuws verhaal met veel leerzaams. Een goede beeldroman! Friede Birkner, Eddy wordt een man. Vrolijke, avontuurlijke roman. Vert. uit het Duits. Den Haag, Zuid-Holl. Uitg. Mij, 205 blz., III IV. Een ingenieur bouwt voor een Indisch vorst een electrische centra le, die later voor de wapenfabricage bestemd blijkt. Een boeiende amu- sementcroman. Godfried Bomans, Wonderlijke Nachten. Geïll met teken, door Ka- rel Thole Utrecht; Antwerpen, A. W. Bruna Zn, 1949, 134 blz., V. Een kostelijk boekje voor jong en oud; bovendien meesterlijk geïllu streerd. J. H. Bouman en J. v. d. Spieghel. Kookboekje voor kampeerders Geïll. met teken, door Rein van Looy A'dam, L. J. Veen, 3e druk, 98 blz., V. Uitstekende handleiding voor vu ren, kooktoestellen, materiaal en handige recepten. Een prettig bezit voor kampeerders. F. A. Brunklaus. De kruisweg van Aad de Haas. Geïll. met 16 blz. re- prod. Maastricht, Leiter Nypels, 1949. 28 blz., IV. Apologie van deze met ongezond rumoer omgeven Kruisweg. Bij deze deformistische kunst is het kleurelement zo belang rijk, dat 't zwart.wit van dit boek te kortschiet. Wilhelm Busch, Het haarnetje. Bew. door Bertus Aafjes. Geïll. met teken. Utrecht; Antwerpen, A. W. Bruna Zn., 69 blz., Vla. Een acht tal berijmde verhalen. Vrolijke non sens. Dr. J. Clay. Kosmische stralen. Geïll. met fig. en foto's Den Haag, Servire, 199 blz., IVV. Wezen, werking en natuur van de kosmische stralen (in 1911 ontdekt). Schrijver is hèt Nederlands gezag op dit ge bied. Wilt U iets weten? Vraag: Afstand Lisse, Bodegra ven, Utrecht, Ede, Arnhem, Zeve naar. Antwoord: 135 km. Vraag; Afstand Zevenaar, Emme rich, Wezel, Dinslaken, Bottrop, Gel- senkirchen. Antwoord: 115 km. Vraag: Is er bij Zevenaar een jeugdherberg? - Antwoord: Bij Zevenaar niet; wel is er een Jeugdhotel in Groesbeek en een vacantiehuis in Beek bij Di- dam. Vraag inlichtingen Centraal Secretariaat: Lange Putstraat 44, Den Bosch. verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN ZESDE ETAPPE TOUR DE FRAN-1 France, die van St. Malo naar Les CE Een peloton passeert tijdens Sables liep, een kruis voor gevalle de zesde etappe van de Tour de nen in de omgeving van St. Grave. DE TOUR DE FRANCE fl/AARSCHIJNLIJK VERMOEID van de étappes, welke achter ons lig- gen, in het bijzonder de laatste tegen het uurwerk, maakten de 87 renners, die Vrijdagochtend te La Rochelle waren gestart, het zich aan vankelijk nogal gemakkelijk, gewoonlijk is het in de afgelopen dagen zo gegaan, dat reeds na enkele kilometers 1 of meer renners met de aan val begonnen en dan werd het een strijd tot aan de laatste kilometer 52. Hoewel de brigadier hem streng verboden had, vroeger dan de an dere middag weer op de politie-post te komen, waagde Wimpie het toch na een paar uur weer aan te bellen. De brigadier deed hem met een streng gezicht open. Hij wilde woedend uitvallen, toen hij het knaapje op de stoep zag staan. Maar Wimpie zag er zó zielig en eenzaam uit, dat de politie-man het niet niet over zijn hart kon verkrijgen het verkleumde jongetje buiten te laten staan. „Nou. afijn!" mompelde de briga dier. „Kom dan maar binnen. Bui ten is het toch ook niet alles. Wil je een bakkie koffie?" „Graag, brigadier," bibberde Wim pie, „en zou ik dan meteen even met mijn vriend Kobus mogen spreken? Ik weet heel zeker, dat dat dit alles een misverstand is. Kobus heeft nog nooit iemand kwaad gedaan." De brigadier was onvermurwbaar. Komt niks van in, jongen", zei hij. met een blik in de koffiepot. „O, de koffie is bijna op. Nog net één kopje voor mij. Ga maar bij de kachel zit ten daar word je ook warm van." „Dank U!" fluisterde Wimpie. Zoudt U niet één enkel keertje een uitzondering willen maken? Ik ge loof heel zeker, dat ik het hele ge De Hoog had tweemaal een lekke band De etappe van gisteren van La Ro chelle naar Bordeaux over 262 km. werd pas op de laatste 60 km. inte ressant. De renners hadden de zuid westen wind •tegen en daarom was het ook verklaarbaar, dat enkele zwakke pogingen om er tussenuit te trekken, al spoedig vruchteloos wer den opgegeven. Bij Cognac, op 94 km. van La Rochelle, probeerden Desanti en Desbats het een keer. maar meer dan 100 meter konden zij er niet uithalen. Na de ravitaillering te Montendre, op 147 km., probeerden Geus en Ricci het nog een keer, maar veel verder dan hun voorgangers brachten zij het niet. Bij Libourne, toen er nog 60 kilometer moesten worden gereden, was het weer Des bats, die er tussenuit trok en aange moedigd door de duizenden langs de wegen wist hij een voorsprong te ne men van 1 min. en 15 sec., maar uit het peleton sprongen viif mannen weg, Diot, Tacca, Blanc, Impanis en Paverelli. De strijd was natuurlijk nadelig voor Desbats en oo 30 km. van Bordeaux werd de vluchteling ingehaald. Maar meer renners spron gen weg. en van Steenbergen, Lape bie en Caput wisten zich onder de koplopers te scharen Op de prachti ge weg naar Bordeaux van Langoi- ren af, werd het tempo nog opgevoerd en men noteerde in de meeste geval len een snelheid van meer dan 40 km. per uur, vooral toen van Steen bergen de kop nam. De beslissing moest in de sprint komen, maar hier gebeurde iets geks. Men zag. dat van Steenbergen zich van de groep los maakte en enkele lengten voorsprong nam. Tot verbazing van iedereen richtte van Steenbergen zich in de laatste bocht op en liet Lapebie pas seren, büikbaar denkende, dat hii er al was. Toen hii zijn vergissing had bemerkt ging hii Lapebie. die uit Bordeaux afkomstig is, weer achter na, maar op de streep scheelde het toch altend nog een wiel. Het peleton kwam ongeveer 2 mi nuten later dan de 9 man binnen. Met Guy Lapebie hebben de Fransen hun tweede etappe-overwinning behaald. Tacca wist de derde plaats in de al gemene rangschikking te veroveren na Marinelli en Kubler. Wederom hadden talrijke renners met banden- pech te kampen. Lambrecht, de Belg, was ook het slachtoffer, maar hij wist nog bij te komen, doch zijn landge noten Keteleer, Marcel, Kint en Ghysselinck en ook Aliens kwamen achteraan met 16 minuten achter stand op de winnaar, tezamen met onze landgenoten Henk de Hoog en Frans Pauwels. Wat Henk de Hoog betrof, hij is val ineens op zou kannen lossen. Kobus is onschuldig!" „Dat zeggen ze allemaal", ver klaarde de brigadier gelijkmoedig. „De hele gevangenis zit vol met on schuldige stakkers. Ha! Als je het maar geloven wilt „Maar ik zit toch niet in de gevan genis," bracht Wimpie in het mid den. „Ik zeg dat een ander onschuldig is. Dat is heel wat anders!" De brigadier slurpte bedachtzaam wat van zijn koffie en zette toen met een smak het kopje op tafel. „Waar achtig!" riep hij uit, „je hebt gelijk, jongen! Dat is heel wat anders." Hij stond op. „Ga maar mee, ik zal voor deze ene keer dan maar een uitzon dering maken. Maar doe het zachtjes zodat de inspecteur het niet hoort. Het is eigenlijk tegen de regels Voordat de brigadier zich weer be denken kon, ging Wimpie haastig naar de deur die tot de cellen toe gang gaf. TIEN GEBODEN VOOR DE AUTOMOBILIST Geef bij het links afslaan het rechtuit-gaande verkeer altijd voorrang, zelfs als het een fiet ser is. Verleen de tram steeds voorrang en beleefdheidshalve ziekenauto's. Wees uiterst voorzichtig bij het openen van portieren aan de zij de van de rijweg; denk aan de dode hoek gevormd door de openstaande delen van de car rosserie. Geef geen extra gas om het gele licht nog net te „halen". Passeer verkeersheuvels met gi'oene zuil slechts links, wan neer rechts daartoe werkelijk geen ruimte is. Houd rekening met de feilbaar heid van uw medemens, speciaal van oude mensen en kinderen. (Statistisch is vastgesteld, dat de handelingen van deze cate gorie onberekenbaar zijn). Rijd in de stad met stadslichten: rijdt men met groot licht dim dan voor elke tegenligger; ook op de buitenwegen. Zorg bij het parkeren niet een ander „vast te zetten". Rijd rechts vóór; keer slechts in een straat bij uiterste noodzaak, Rijd niet gedachteloos of in ge dachten. Een „heer" in het verkeer, drinkt geen borrel meer. langzamerhand bekend geworden in de tour als een specialist, die onmid dellijk na de start van de etappe een lek bandje krijgt. Ook gisteren maakte hij daarop geen uitzondering en reeds na 5 km. moest hij repare ren. Gelukkig voor hem bleef het in het peleton rustig en dus was het voor hem en voor de Ruiter, die hem hielp, vrij gemakkelijk om weer bii te komen. Maar daar bleef het niet bij. De Hoog kreeg een tweede lekke band, maar nu juist op het ogenblik, dat het gevecht in de laatste tiental len kilometers fel ontbrandde. Dit maal bleef Pauwels achter om onze ongelukkige landgenoot te helenp. Door de jacht konden beiden de groep niet meer inhalen en tezamen met de beide Eeigen, wier namen wij reeds memore—dpn, kwamen zij met ruim een kwe tier achterstand bin nen. De uitslag we d: 1. Lapebie (.Fr) 7 uur 27 min. 22 sec.; 2. van Steenbergen (België) op een halve lengte; 3. Tacca (He de France); 4. Diot (Fr.): 5. Desbats (Centraal zuid west); 6. Caput (lie de France); 7. Impanis (België); 8. Peverelli (It. B.); 9. Blanc (Centraal zuid west); 10. Pezzi (It.) 7.28.13; 11. Marcelak (west noord): 12. Gemi- niani (Fr.): 13. Mathieu (België)- 14. Pedroni) (It. b); 15 Goasmat (West noord); 16. Sciard's (It.) 7.29.28; 17. Kubler (Zwits.): 18. Ockers (België). Hierna volgde het grote peleton dat ex aeouo werd geklasseerd als 19e o.w. Coppi, Bartali, Marinelli en Magni. Na de 8e etappe luidt het alge meen klassement: 1. Marinelli 52 uur 17 min. 8 sec.; 2. Kubler 52.25.40; 3 Tacca 52.32.52; 4. Magni 52.3M5; 5. Dupont 52.34.24; 6. Ockers; 7. Bartali; 8 Cogan: 9. Camellini; 10. Lapebie; 11. Caput; 12. Teisseire; 13. Lam brecht; 14. Goldschmidt; 15. Coopi; 44 de Fui'er (Ned.) 53 06.37: 81 Pau wels (Ned.) 54.07.50; 86 de Hoog (Ned.) 55.33.06. Het ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Ile de France 157.33.00; 2 Italië 158.08.31: 3. West Noord Frankrijk 158.12.18: 4. België 158.13.55; 5. Frankrijk 158.16.10; 6. Zuid Oost Frankrijk: 7. Luxemburg 8.Italië B; 9. België B: 10. Centraal- Zuid-West Frankrijk: 11. Zwitserland; 11. Nederland (de Ruiter, Pauwels, de Hoog). Het geval van Steenbergen. De overwinning van Lapebie op van Steenbergen in de sprint te Bor deaux heeft veel tongen los gemaakt. Kwaadsprekers beweren, dat van Steenbergen, die alle banen in België en Frankrijk op zijn duimpje k<mt, de overwinning met opzet aan Guy Lapebie heeft overgelaten. De inter nationale koerscommissarissen heb ben de zaak Vriidagavond onderzocht en het resultaat van hun onderzoek was, dat niet is komen vast te staan, dat van Steenbergen zijn kans niet reglementair zou hebben verdedigd. Horizontaal: 1. steel, 6. Nieuwe Testament, aanwijzend voor naamwoord, 8. pers. voornaamwoord, 9. richting, reisweg, 11 gemeenschappelijke weide, 14. muzieknoot, 15. elke keer, 17. mu zieknoot, 19. moeder, 21. winterappel, 22. dam langs een water, 24. boomloot, 26. zus ter, 27. mens, 28. het zelfde. 31. kleding stuk voor dames, 33 soortelijk gewicht, 34. aanloop. 35. wrok, 36. lidwoord, 37. rondrij den, 40. beetwortel (meerw), 42. onb. voornaamwoord, 43. vernis, 45. kever, 46. lusthof, 48. snelheid, 50. verstand, 52. leng temaat, 53. slot, 55. vervoeging van het werw. zijn, 56. wijze, 58. tegenstelling van groot, 59. water in N. Brab., 60. gem. in Gelderl., 62. als 52 hor, 63. aaien. Verticaal: 1. steun, 2. lieden van adel, 3. afkorting van nikkel, 4. laag, 5. lichaamsdeel, 6. ontkenning (Eng.), 0. schatten, 10. voorzetsel, 12. boom- loot, 13. als 56 hor., 14. als 14 hor., 16. oud, afgewerkt paard, 18. en dergelijke (afk.), 19. in de regel, 20. niet dezelfden, 22. bureau, 23. ramp, cnheil, 25. kweken, 27. maand van het jaar, 29. ik (Lat.), 30. soort, 31. tam, 32. als 60 hor., 38. muggenlar- ve, 39. makker, 41. vervoermiddel, 43. gelogen kwaad, 44. insect, 47. als 36 hor., 48. familienaam, 49. achting, 51. dominus (afk.), 53. zuivelproduct, 54. jongensnaam, 57. heeft een schip, 61. als 36 hor. Oplossingen worden tot en met Woensdag 13 Juli op ons bureau ver wacht. Op de enveloppe vermelden „puz zle". Onder de goede inzenders wor den verloot: een stel manchetkno pen, een verzilverde kandelaar en een portemonnaie. OPLOSSING VORIGE WEra. Horizontaal: 1. geval, 5. opera, 9. arena, 10. mager, 11. avé, 12. Tom, 13. ant, 14. merel, 16. snoer, 18. le ges, 20. kamer, 23. telen, 26. raken, 27. ets, 29. Ier, 30. ego, 31. netel, 32. reder, 33. trans, 34. arend. Verticaal: 1. gaans, 2. erven, 3. vee, 4. later, 5. Ommel, 6. ega, 7. rente, 8 artis, 14. meter, 15. leven, 17. oom, 19. gal, 20. krent, 21. aster, 22. rails, 23. terra, 24. engen, 25. noord, 28. sta, 30. Ede. Ook dit keer was het aantal in zendingen zeer groot. Het lot moest daarom de prijswinnaars aanwijzen. Ie prijs; stel zilveren manchetkno pen: J. L. H. Zaad, Hoorn 400, Al phen a. d. Rijn. 2e prijs: een verzilverde kande laar: Mej. G. M. v. d. Fluit, Nieuwe Brugsteeg 2, Leiden. 3e prijs, een portemonnaie: J. Roo- zen, Rijnsburgerweg 20, Voorhout. De prijzen zullen worden toege zonden. AUTOMOBILISME DE BRABANT-GRENSRIT. Om 1 minuut over zes werd gister avond door de burgemeester van Til burg het startschot gelost voor de Brabant-grensrit 1949. welke door de regionale automobielclub Zuid wordt georganiseerd. Voor deze rit, welke over een tra ject van_ 734 km. loopt, hadden 150 automobielisten ingeschreven. Als eerste startte gisteravond gene- raal-majoor Sitzen met It. Booy en met een minuut tussenruimte ver trokken daarna ook de andere deel nemers. Zaterdagavond om pl.m. zes uur worden de eerste rijders in Til burg terug verwacht. LAWNTENNIS OM DE DAVISEKER. Italië leidde na de eerste dag in de wedstrijd tegen Zuid-Slavië voor de halve eindstrijd der Europese zo ne van het Davisbekertournooi met 20. De resultaten luiden: Gianni Cucelli (Italië) sloeg Drago Mitic (Zuidslavië) 57, 62, 61, 75. Cnapele (Italië) sloeg Pallada (Zuid Slavië 64, 64, 61. Stand na de eerste dag 20 voor Italië. JUOG VOOR DE T.T.-RACES zijn ziekenhuis. Beiden verongelukten het de Deen Sorensen, die in een bo een duikvlucht nam in een sloot. Gis oorzaak de voor de fabriek van Exel motor rijdende J. A. van Tilburg uit over de kop. Hij klaagde over pijn zingen, die van medische zijde als naar het Wilhelminaziekenhuis te As Donderdag meende men aanvankelij afgekomen .maar later werd hij toch bleek dat hij een compressie-fractuur lopen, die zeker enige maanden rust zal echter binnen een week naar zijn Twee rijders in het ziekenhuis De training leverde gisteren op nieuw records op. De Italiaan Nello Pagani maakte op zijn Mondial de snelste ronde, die op een 125 cc mo tor ooit op het Drentse circuit is ge reden. Hij legde het ruim 16 y, km. lange parcours af in 8 min. 55 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddel de snelheid van bijna 112 km. per uur. Onze landgenoot Dick Renooy, die verleden jaar in deze klasse win naar werd, reed weliswaar gister morgen op zijn Eysink sneller een ronde dan hij ooit heeft gepresteerd, maar met een gemiddelde van 105 km. is hij tegen de snelle Italianen toch vrijwel kansloos. De Engelse Velocette-rijder Frith noteerde in de 350 cc klasse de snel ste ronde. Met een gemiddelde van ruim 136 km (7 min. 16 sec.) bleef hij 1 km. boven de snelste tijd, die verleden jaar gemaakt werd. Frith eindigde toen met een halve seconde achterstand op Bills als 2e, maar maakte met een gemiddelde van 135 km. de snelste ronde. Articiani, die Donderdag in de 500 cc met Graham de snelste bleek te zijn, legde er gis teren nog een schepje op. In 6 min. 45 stc. ronkte de Itailaan op zijn Gilera over het circuit en bleef daar bij met een gemiddelde van 147 km. 1 seconde beneden de tijd die Don derdag voor hem was afgedrukt. Gistermiddag zijn een negentigtal motoren gekeurd. Vierentwintig in IN TRAINING VOOR T.T.-RACES OP HET CIRCUIT VAN DRENTE Voor de internationale motorwed strijden op het circuit van Drente zijn de verschillende deelnemers reeds ijverig in training. De Ita liaan Antonio Dalle, een van de zware concurrenten in de klasse C. 500 cc raast op zijn Gilera over de baan. begonnen liggen reeds 2 rijders in het tijdens de training, Donderdag was cht zijn motor niet kon houden en termorgen vloog door nog onbekende en van Tilburg op een 125 Tilex- Rotterdam in volle vaart driemaal en werd met enige inwendige kneu- niet ernstig werden gekwalificeerd, sen vervoerd. Wat Sorensen aangaat, k, dat de Deen er zonder letsel was in het ziekenhuis opgenomen. Het aan een der halswervels had opge- vereist, alvorens te genezen. De Deen vaderland kunnen terugkeren. de 125 cc. Het Oostenrijkse Puch- team is niet aangekomen, ook de enige Fransman, die aan de T.T. zou deelnemen, Gaston Gaury, laat ver stek gaan. Veertig rijders verschenen met 350 cc motoren en twee-en-der tig met 500 cc-klassers. Naar verhouding hebben van Ita liaanse zijde de meeste rijders verstek laten gaan. Sommigen omdat zij in Bern gewond zijn geraakt: Bertacehi- ni, Bandirola, Miele, Dalle en Cle- mencich. Van de 4 Spanjaarden zijn alleen Jose Llobet en Leopold Miia, die op een Montesa in de 125 cc zul len meedingen, verschenen. Ortueta en Martinez zullen niet aan de start verschijnen. De stroom der tienduizenden be angstellenden is gisteren in de loop van de middag eerst goed begonnen. Tegen de avond slaakte iedere loco motief, die een zwaar beladen trein het station binnen sleepte, een zucht van verlichting als hij Assen weer verliet. In de omliggende plaatsen is het al net hetzelfde; Smilde, Beilen. Meppel, Laag en Hooghalen, overal arriveren de motorliefhebbers. In Assen was het gisteravond feest, de straten zijn verlicht, de vlaggen wapperden, verlichte TT-letters schit terden op vele gebouwen, de be faamde Culemborse Harmonie Pieter Aafjes gaf een concert na een mars door het stadje en ontelbaar waren de velen die gisteravond geen oog dicht deden ,maar bicven feestvie ren in de voor deze speciale gelegen heid de gehele nacht geopende rep taurants en café's omdat, zij toch in het eivolle Assen geer. onderdak meer kunnen krijgen. Hedenochtend trokken allen in een onafgebroken stroom naar het cir cuit. waar om 11 uur precies de Oranje startvlag voor de eerste maal naar beneden ging voor het. verttck voor de 350 cc motoren. Ie 13.15 ging d:e vlag ten tweede male naar bede den voor de 125 cc en tenslotte vnlg- c-tn om 15 uur de zware 500 cc moto-

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7