J Het Landsgeschenk bij Koperen Huwelijksfeest Felle havenbrand te Rotterdam Wanordelijkheden bij film vertoning te Amsterdam I Jimte IOC NEDERLAND ZATERDAG 9 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Aangeboden op het „Huis ten Bosch" Om half 3 gistermiddag arriveer den Koningin Juliana en Prins Bern- hard op 't Huis ten Bosch. Zij namen in de Oranjezaal de gelukwensen van de genodigden in ontvangst, die een voor een uit de Japanse zaal binnen kwamen. De Koningin was gekleed in een blauw middagtoilet met witte nop jes. Haar hoofdtooi bestond uit een vilten kapje met witte veren. Prins Bernhard was gekleed in het gene- raals-uniform der Koninklijke Land macht. Hier sprak mr. L. A. Kesper, de voorzitter van het comité „Nationaal Huldeblijk" het koninklijk echtpaar toe. Na de rede van mr. L. A. Kesper werd het scherm weggenomen, dat een grote tafel had onttrokken aan de ogen" van het koninklijk echtpaar. Mr. Kesper geleidde de Koningin en de Prins naar deze tafel waarop de huldeblijken van het Nederlandse volk waren geplaatst. In het midden stond onder glas een kleine maquette van het door professor Bijhouwer uit Wageningen gemaakte ontwerp voor de nieuwe parkaanleg van Huis ten Bosch. Aan weerszijden daarvan wa ren de beide prachtige serviezen ten toongesteld, een aanvulling van het reeds in het bezit van het koninklijke echtpaar zijnd Meissen-servies en een antiek Hollands servies. Daartussen en daaromheen bevond zich een bloemversiering. Koningin en Prins hebben met een kort en hartelijk woord dank ge bracht aan het Nederlandse volk voor deze huldeblijken. Hierna begaven zich het konink lijk echtpaar en de genodigden naar het park, waar verversingen werden gebruikt. De Koningin en de Prins onderhielden zich hier geruime tijd ongedwongen met de genodigden. Huldeblijk Landmacht en marechaussée. Na de aanbieding van de hulde blijken van het Nederlandse volk, werden op Huis ten Bosch delegaties van de Kon. Marine, de Kon. Land macht en het wapen der Kon. Mare chaussée ontvangen. De Nestor der grenadiers, kol. jhr. van Suchtelen, hield een korte toe spraak, waarin hij tot uitdrukking bracht, dat het voor alle leden, oud leden en het personeel in Indië een eer en een genoegen was aan het koninklijk echtpaar een huldeblijk aan te bieden op zijn koperen huwe lijksfeest. Het geschenk bestond uit het ont werp voor een zonnewijzer, vervaar digd door de res. kapitein ir. War- naars. Op de zonnewijzer komen de wapens van de verschillende regi menten voor. Gen. ir. M. Tans, de leider van een delegatie van het wapen der Kon. marechaussée, sprak hierna een woord van gelukwens. Hij bood een schemerlamp van Delfts blauw aan, waarop het 'wapen der Kon. mare chaussée voorkomt. Prins Bernhard beantwoordde elke toespraak met een kort en hartelijk dankwoord. Cadeau der marine. Een deputatie van de Koninklijke Marine heeft gistermiddag op Huis Ten Bosch als geschenk aan het ko ninklijk paar een 340-delig drinkser- vies aangeboden. Dit servies omvat vier karaffen, 24 vingerkommen, 24 compoteschalen en 36 maal acht ver schillende drinkglazen. Het is be stemd om aan boord van het konink lijk jacht „Piet Hein" te worden ge bruikt. Bij de aanbieding van het geschenk werd een in blauw en wit uitgevoer de cassette overhandigd, waarin zich een exemplaar van elk onderdeel van het servies bevond. BESLUIT VAN B. EN W. VAN BEERTA GESCHORST In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit van 22 Juni, houdende schorsing van het besluit van B en W der gemeente Beerta van 27 Mei 1949 betreffende het verlenen van ondersteuning ingevolge de Armen wet Volgens het geschorste besluit van B en W zou een 37-tal arbeiders uit de gemeente Beerta, die tewerk gesteld waren in de zogenaamde si ik werken in de Dollard en tenge volge van een conflict met de lei ding van die werken, zijn ontslagen, overeenkomstig de voor armlastigen in die gemeente geldende normen on dersteund worden. Het besluit is ge schorst tot 1 Januari 1950. DE GEHUWDE AMBTENARESSEN Gistermorgen werd de commissie geinstalleerd, welke op verzoek van de Tweede Kamer werd ingesteld teneinde onderzoek te doen naar het aantal in Rijksdienst werkzame ge huwde ambtenaressen, de samenstel ling van haar gezinnen en haar al of niet kostwinner zijn. In de commissie hebben naast ver tegenwoordigers van enkele depar tementen zitting vertegenwoordig sters van de Nederl. Vrouwenorgani saties. Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I. 301 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Balletmuziek uit „Udine". 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis in de kapel van het Klein Seminarie té Apeldoorn. 9.30 Nieuws. 12.15 Apologie. 12.40 Lunchconcert door het KRO Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuw, ge volgd door Kath. Nieuws. 13.20 Lunchconcert, vervolg. 13.45 Uit het boek der boeken. 14.00 Kamermuziek programma. 14.30 „Heel erg katho liek" ,door pater I. J. Heurkens O.P., 14.40 Breda's R.K. Gemengd Koor, in de pauze gesprekken met kunste naars. 16.10 Reportage zeskamp van de R.K zwemverenigingen in het Zuiderpark .16.25 Vespers. 18.30 Pro gramma Ned. Strijdkrachten. 19.50 In het Boeckhuijs. 20.12 Uit en Thuis met Melodieën van de week, Soli Deo Gloria, luisterspel. 21.40 Muzi kale tombola, 22.15 Eucharistisch Congres te Nancy. 23.00 Nieuws. 23.15 Berlijns Philh. Orkest. HILVERSUM II, 415 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Postduivenbe- richten. 8.30 Rusten zonder r&esten. 8.40 De zomer kwam. 9.15 Men vraagt en wij draaien. 10.44 Meestertrio. 10.30 In de tuin der poëzie. 10.50 De jonge flierefluiters. 11.15 Triangel. 12.00 De Romances. 12.30 De Zop- dagsclub, 13.00 Nieuws. 13.15 Med. of gram.muziek. 13.50 Even afreke nen. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Hol land Festival met het Concertge bouw Orkest. 16.20 Gram.muziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 Accordeon orkest. 17.40 Mandoline-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 20.00 Nieuws. 20.05 Reportagedienst. 20.15 Waltz- time. 21.00 De Speeldoos. 21.15 Ver- AANBIEDING NATIONAAL HUL DEBLIJK AAN HET KONINKLIJK PAAR Op Huis ten Bosch te Den Haag heeft hedenmiddag de aanbie ding plaats gevonden van het hul deblijk van het Nederlandse volk aan H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest. Onze vorstin en Haar gemaal bezichtigen het huldeblijk. zonken steden. 22.00 Werken van Russische componisten. 23.00 Nieuws. 23.15 Skymasters. 23.45 Het orkest van Artie Shaw. MAANDAG. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Reveille. 7.45 Woord van de dag. 8.00 Nieuws. 8.45 Tschaikowsky-con- cert. 9.15 Ochtendbezoek jonge zie ken. 9.40 Radio Philh. Orkest. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 12.10 The Masqueraders. 12.30 Med. voor land- en tuinbouw. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest, 14.00 Schoolradio. 14.35 BBC-Symphonie- orkest. 17.00 Kleuterklokje. 17.15 Po pulaire orgelbespeling. 18.00 De Raaf Schutte. 18.14 Sportrubriek. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 20.00 Nieuws. 20.15 Kerkconcert. 21.30 Met band en plaat22.05 In de nieu we tijd rond een oude wereldzee. 22.20 Sweelinckkwartet. 23.00 Nieuws 23.15 Avondconcert door New York Philh. Orkest. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 8.40 Or gelspel. 9.00 Kamermuziek concert. 11.30 Romance voor strijkorkest. 11.40 Jonge Ned. Kunstenaars. 12.00 Mil- lerssextet. 12.30 Med. voor land- en tuinbouw. 12.38 Voor het platteland. 12.38 Musette-klanken. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Dolf v. d. Lin den en orkest. 14.00 Kamermuziek. 14.30 Tussen hemel en aarde. 15.55 Onbewoonbaar verklaard. 16.40 Wie ner Bohème Orkest. 17.00 School is uit. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Melando en orkest. 18.45 Parlemen tair overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van de dag, 21.10 Actuele kanttekeningen .21.45 Internationaal persrecht. 22.00 Volksconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. Regeringsverklaring over Indonesië IN EEN GEHEIME ZITTING Woensdag a.s. zal er een regerings verklaring over Indonesië worden afgelegd in comité generaal. De Kamer vergadert wel meer met gesloten deuren -n.1. wanneer huis houdelijke aangelegenheden van dit college ter sprake komen, als benoe ming van ambtenaren ter griffie e.d. Een vergadering met gesloten deuren als welke nu zal plaats heb ben komt minder voor. De laatste vergadering in comité-generaal van deze aard is gehouden op 7 Februari 1946, toen ook de Indonesische kwes tie aan de orde was. Voordien was de laatste vergadering met gesloten deuren op 15 December 1919. Het reglement van orde der Twee de Kamer bevat enige artikelen over de vergadering met gesloten deuren. Overeenkomstig artikel 104 der grondwet wordt daarin bepaald: „De deuren worden gesloten wanneer een tiende gedeelte der aanwezige leden het vordert of de voorzitter het nodig keurt. „Over de punten in besloten ver gadering behandeld, kan daarin ook een besluit worden genomen". Een ander artikel bepaalt, dat de Kamer, met gesloten deuren verga derd, omtrent het aldaar behandel de de geheimhouding kan opleggen. Begin de dag met IVO ROB Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. DE BELASTINGSCHULD VAN HET MIJNWERKERSFONDS. Naar aanleiding van berichten in zake het door het „Fonds voor Socia le Instellingen" ten behoeve van mijnwerkers te Heerlen te betalen bedrag aan vennootschapsbelasting en ondernemingsbelasting van om streeks IK millioen gulden, deelt het ministerie van Financiën mede, dat hier van een ontdekking door de be treffende inspectie der belastingen geen sprake is geweest. Het fonds weet reeds jarenlang, dat het belas tingplichtig is voor een aantal bedril ven die het uitoefent. Het fonds heeft zich reeds dienovereenkomstig gedra gen. De sociale doelstelling van het fonds wordt niet betwist, maar deze omstandigheid mag, naar het oordeel van de belastingadministratie, niet leiden tot een bevoordeling van het fonds boven*bijvoorbeeld de midden standszaken, waarmede de bedoelde bedrijven van het F.S.I. in concurren tie treden. Tegen de reeds aan het fonds op gelegde aanslagen zijn bezwaren in gediend, waarop nog geen uitspraak is gedaan. De wettelijk verschuldigde bedragen staan derhalve nog niet vast. Van een tot de minister van Finan ciën gericht adres in zake deze aan- legenheid is op het ministerie niets bekend. Twee loodsen vernield Een geweldige brand heeft gister middag loods 3 en 4 op het terrein van de Gemeentelijke Handelsinrich tingen aan de Spoorweghaven te Rot terdam volkomen verwoest. Voor duizenden guldens aan goederen is daarbij, verloren gegaan. De loodsen bevatten onder andere chemicaliën, zols kali, salpeter en kleurstoffen, voorts landbouwwerktuigen, veevoe der, papier, hennep en wol Het com plex was in gebruik bij de firma's D. G, van der Ende, Furness Scheep vaart en Agentuur Maatschappij, A. Vijfwinkel, stuwadoorsedrijf en het expeditiebedrijf van Felderhoff en Co. Schilders waren bezig met het af branden van de verflaag van de hou ten wanden van de loods en men ver moedt, dat zich daarbij een ongeluk heeft voorgedaan, waardoor de loods in enkele minuten tijds in lichterlaaie kwam te staan. Met zesentwintig stralen werd het vuur aangepakt, maar men kon niet verhinderen, dat de loodsen, die on geveer een oppervlakte van 2000 m. besloegen, tot de grond toe afbrand den en het houtwerk van twee kra nen aan de Spoorweghaven werd vernield. Een lange stoet van spoorwagons, die voor het gebouw op goederen stond te wachten, zou een prooi der vlammenzee zijn geworden, als niet een machinist de wagens snel had weg gerangeerd. Als de windrichting anders was geweest, zou er van het gehele complex loodsen op dit ter rein weinig zijn overgebleven. Politie sloeg er met de sabel op los De vertoning van de film „Het ge val Gouzenko („Het ijzeren gor dijn") in het Rialto-theater te Am sterdam is voor de communisten aan leiding geworden om ernstige relle tjes te doen ontstaan. Nadat reeds gistermiddag enige personen uit de zaal waren verwijderd is het gister avond op en om de Ceintuurbaan (waar de bioscoop is gevestigd) tot onlusten gekomen, waarbij de poli tie zeer straf is opgetreden. Tijdens de eerste voorstelling wer den op het eerste geschreeuw van „Leve de Sowjet-Unie" enige jonge mannen uit de zaal gezet en daarna hardhandig door de politie verwij derd. Dit herhaalde zich verschil lende malen, zodat de film telkens moest worden onderbroken. Dege nen die verzet pleegden werden door de politie naar het bureau meegeno men. Hun aantal groeide steeds aan en ook verschillende vrouwen schaar den zich in de rijen der demon stranten. Door de onruststokers werd gebruik gemaakt van stinkbommen, rode inkt, zoutzuur en andere bijten de vloeistoffen. Een inspecteur van politie werd met een der vloeistof fen in het gezicht gegooid. Een re chercheur werd bij een groot gevecht in de zaal niet ernstig aan het hoofd gewond. Zowel boven als beneden in de zaal werden stoelen vernield. Intussen hadden zich buiten een groot aantal demonstranten verza meld, die met borden een optocht wilden formeren. In de Van der Helststraat en Van der Heydenstraat werden de eerste pogingen daartoe door een groot aantal manschappen van de bereden politie verhinderd. Terwijl motorpolitie met politie jeeps charges uitvoerde met de blanke sa bel, sloegen andere agenten er op in, waarbij verschillende demon stranten gewond werden. Na afloop van de eerste voorstel ling nam de politie een groot aantal flesjes met bijtende vloeistoffen in beslag, alsmede een aantal houten slagwapenen. Gedurende de gehele eerste voor stelling bleef het vrij rumoerig, zo wel in als buiten de zaal. Ook het bioscoopscherm werd door bijtende vloeistof beschadigd. In de loop van de avond nam de drukte iets af. De tweede voorstelling van de film werd bijgewoond door de procureur-gene raal te Amsterdam, mr. dr. A. J. van Tiel en de hoofdcommissaris van po litie, A. H. Kaasjager. De politiemaatregelen stonden on der leiding van majoor Blitterswijk. Terwijl het na 10 uur in de zaal betrekkelijk rustig bleef, laaiden te gen halfelf op de Ceintuurbaan de relletjes weer op. Bij een demonstra tie-optocht, die uit de richting van de Ferdinand Bolstraat kwam, voerde de politie zeer sterke charges uit, waarbij opnieuw gebruik werd ge maakt van de blanke sabel. Ver schillende demonstranten werden onder de voet gelopen, terwijl een hunner door een sabelhouw dusdanig werd gewond, dat hij per zieken auto moest worden weggebracht. De politie stond voor de zeer moei lijke taak voorbijgangers en demon stranten te scheiden, waarbij hetmiet kon uitblijven, dat ook verschillende mensen, die part noch deel hadden aan de relletjes, hier en daar in ver drukking kwamen. De oudste nederzetting, niet al leen van ons land maar ook van Noord-West-Europa is ontdekt op de heide bij Haule (Friesland). Te mid den van duizenden vuurstenenwerk- tuigjes zijn een aantal overblijfselen van ronde hutten en resten van haarden ontdekt, die afkomstig zijn van een tot nu toe in ons land nog niet aangetroffen praehistorische cul tuur. De ouderdom van de nederzet ting is vrij nauwkeurig bepaald op 5500 en 6000 jaar voor Christus. Een paard voor een melkwagen, dat schrok voor de ladder van een glazenwasser, is te Den Haag op hol geslagen en heeft een fiets vernield en een autobus zodanig beschadigd dat ze uit de dienst moest worden genomen. Tot rector van het Pauselijk Bijbelinstituut te Rome is benoemd pater Ernest Vogt S. J. Tot lid van Prov. Staten van Zuid-Holland is, wegens het niet aannemen van zijn benoeming door dr P. C. Maliepaard, benoemd mevr. W. E. Hoek-Van Duyn te Rotterdam Onder het oog van zijn vrouw is te Eindhoven op de Boschdijk de 30-jarige A. K., toen hij, niet vol doende op het verkeer lettende, ter hoogte van de 2e Lieven de Keylaan plotseling de weg overstok, door een hem uit de richting van de stad te gemoet komende personenauto over reden. K. werd hierbij zo zwaar ge wond, dat hij een uur later aan de bekomen verwondingen overleed. Een Nederlands-Duitse Kamer van Koophande is in oprichting. Prof. Gelissen vestigde, op een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koop handel in Frankfort, de nadruk op de noodzakelijkheid de handelsrela ties tussen beide landen uit te brei den. De binnenlandse luchtlijnen van de KLM zullen waarschijnlijk vol gend jaar worden stopgezet. De ex ploitatie is niet lonend. Ruim 16000 Nederlanders emi greerden in 1948, naar Canada, Ver. Staten, Zuid-Afrika, Australië, Frankrijk, Brazilië en Argentinië. In het huisvuil werden door ar beiders van de Gem. reinigingsdienst te Hengelo twee granaten gevonden. De projectielen bleken nog volko men intact. Door de krachtige wind van de laatste dagen is de ,.C. A. Banck" weer iets meer op het Bloemendaalse strand teruggeschoven. Om moeilijk heden te voorkomen pompte men wa ter in het schip, dat er echter gis teren weer uitgepompf werd, daar het schip anders te zwaar is om ver sleept te worden wanneer de om standigheden daartoe gunstig zijn. 100.000 Duitse catechismusboek jes, bestemd voor de meest behoef tige streken in de Duitse diaspora gebieden, waar door het grote tekort aan priesters de zielzorg met enor me moeilijkheden te kampen heeft, heeft het Kath. Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing aangeboden aan de Duitse bisschoppen. Unilever en Lever Brothers ke ren een dividend van 8,9 pet. uit op de gewone aandelen der Ned. maat schappij en 10 pet. op die van de En gelse maatschappij. KONINGIN JULIANA POSTZEGELS Koningin Juliana postzegels Op 11 Juli a.s. wordt een begin gemaakt met de verkoop van nieuwe postzegels met de beeltenis van H. M. Koningin Juliana. Als eersten in de serie verschijnen de 10 cent (goud-oker) en 1.zegel (rood). De verkoop van de zegels geschiedt voor zover de overeenkomstige waarden van de tegenwoordige waar den zal zijn uitgeput. Voor verza melaars zullen op hun verzoek de nieuwe zegels direct verkrijgbaar zijn. „Vergeet hen niet" postzegels Van 1 Augustus t/m 30 Septem ber zullen bijzondere postzegels worden uitgegeven, met een toeslag boven de frankeerwaarde die gelij kelijk ten goede zal komen aan Het Nederlandse Rode Kruis, Stichting Nederland helpt Indië, en de Niwin. De zegels, aangeduid als „Ver geet hen niet"-zegels, dragen een af beelding van een bruine en een blan ke hand, die zich uitstrekken naar een zonnebloem, als een symbool van hulpverlening, zowel voor Indonesië als voor Nederland. WIELRIJDERS, WIST U, dat niet meer dan twee personen naast elkaar mogen fietsen? En wist U ook, dat het inhalen in de regel slechts door één wielrijder geschie den ipag? Laat zoveel mogelijk ruim te vrij voor andere weggebruikers! ututiy, uexliefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE ▼erteald door Jean H. P. Jacobs 1-2) Bij een klein soupertje dat hij bij wijze van afscheid van een paar collega's van de krant aanbood en dat tot 6 uur 's morgens duurde, deed hij met grote vreugde de medede ling, dat werk en hij van dat ogen- Wik af als volmaakte vreemden te genover elkander zouden staan. In gevoelvolle woorden prees hij het goede geluk, dat over goede jonge mensen waakt en hen redt voor de verderfelijke noodzakelijkheid, om zich in de fleur van hun jonge le ven op te offeren ,aan de moloch van de kapitalistische hebzucht; en nadat hij gedeeld had in de treur nis zijner gasten ,dat niet allen on der hen een dergelijk fortuintje be schoren had. ried hij hen aan, hun verdriet in de drank te smoren. Wat zjj deden. Geheel anders was de houding van mevrouw Crocker's zuster, Nes- ta Pett Zjj sprak haar afkeuring over het voorgenomen huwelijk uit Tenminste het feit, dat zij de brui degom in haar laatste onderhoud met haar zuster betitelde als een armza lige comediant, een verachtelijke ge lukzoeker, een gedegenereerde boef en een gluiperige bedrieger, geeft eni ge grond aan de veronderstelling, dat zij geen warme bewondering er voor kon hebben. Zij ondersteunde het voorstel van haar zuster, om nooit meer, zolang zij leefde niet, tegen elkaar te spreken van ganser harte. Onmiddellijk daarna was Eugenia, met haar man Bingley, haar stief zoon Jimrny en al haar haar have en goed naar Engeland verhuisd, waar zij allen sindsdien gebleven waren. Wanneer mevrouw Crocker nu nog wel eens over Amerika sprak, was het slechts met de grootste min achting. Haar kennissen waren alle Engelsen en ieder jaar meer uitge sproken uit Engelse aristocratische kringen. Zij had zich ten doel ge steld een der toonaangevende per sonen te worden in de Londense we reld en, inderdaad, haar vorderin gen naar haar doel waren verbluf fend geweest. Zij kende de juiste personen, die zij voor haar doel moest kennen, zij woonde aan het juiste plein, zij zei altijd juiste din gen op de juiste plaats en dacht uit sluitend juiste gedachten. En in het voorjaar van het derde jaar had zij een van haar grote successen mogen boeken nl.: haar echtgenoot de ge woonte afgeleerd, om alles wat hij zggen wilde te beginnen met „Zeg, la-me-j'-is-wa-vertelle." Van toen af waren haar vorderingen in bevre digende vaart gegaan. Alleen één ding ontbrak er nog aan haar volkomen tevredenheid en voldoening: dat was het gedrag van haar stiefzoon Jimmy. En het was over Jimmy, dat zij sprak toen zij in het vertrek terugkwam, nadat zij de haak van de telefoon op zijn plaats had gehangen. Bayliss had zich zwij gend teruggetrokken en meneer Crocker zat somber en zwijgend aan de tafel. „Ik heb goed nieuws, Bingley," zei ze. „Het is heel lief van mevrouw Corstorphine om me op te bellen. Het schijnt, dat haar neef Lord Percy Whipple terug is in Engeland. Hjj is de laatste drie jaar in Ierland ge weest, bij de staf van de commissa ris van de koning en pas gistermid dag is hij in Londen aangekomen. Lady Corstorphine heeft me beloofd er voor te zullen zorgen, dat hij en James elkaar zullen ontmoeten. Ik zou er bijzonder veel prijs op stel len, als die twee vrienden werden begrijp je." „Eugenia," zei meneer Crocker met een grafstem, „weet je wel dat ze hier honkbal „rounders" noemen en dat kinderen het spelen met een kaatsebal?" „Ik ga me werkelijk ongerust ma ken over James. Het is absoluut noodzakelijk, dat hij kennis maakt met en zijn vrienden zoekt onder de jongelui, waar hij bij hoort." „En een racket,' zei meneer Croc ker. „Luister alsjeblieft naar wat ik zeg Bingley. Ik heb het over James. Hy heeft iets Amerikaans over zich, dat eer schijnt aan te groeien dan te verdwenen. Ik lunchte gisteren met de Delafields in het Carltonhotel, en daar, een paar tafeltjes verder dan wij zaten, zag ik James in gezelschap van een onmogelijke jongeman in verschrikkelijke kledij. Het is ge woonweg ergerlijk, dat hij zich in dergelijk gezelschap in de buitenwe reld vertoont. De man had een ge broken neus en daar sprak hij nog door ook. Hij zei raet een heel luide stem, die iedereen deed omkijken, iets over zijn halve-schaar-slag, wat dat ook wezen mag. Ik vernam later dat hij een een be roepsbokser is uit New York een zekere Spike Dillon, geloof ik, dat kapitein Wroxton zei. En Jimmy had die man een lynch aangeboden in het Carlton-hotel." Meneer Crocker zei niets. Voort durende ervaring had hem geleerd, niets te zeggen waneer zijn vrouw aan het woord was. „Het wordt hoog tijd, dat James eens geleerd wordt zijn verantwoor delijkheden te beseffen Ik zal eens met hem praten. Ik hoorde onlangs nog iets van een zeer verdienstelijk man, buitengewoon rijk en edelmoe dig, ja bijna kwistig in het steunen van verschillende dingen, die men een titel geweigerd had, alleen om het feit, dat hij een zoon had, die zich gedragen had op een wijze, welke hiet door de vingers gezien kan wor den Het tegenwoordige Hof is erg streng. James kan niet voorzichtig genoeg zijn. Een beetje rumoerig heid bij een jonge man kan natuur lijk geen kwaad, maar dan dient hij dat te zijn in het rechte gezel schap. Iedereen weet, dat de jonge Lord Datchet gedurende zijn ver blijf aan de Universiteit van Oxford uit de Koninklijke muziekzaal ver wijderd werd; maar daar zal nie mand wat van zeggen. De familie beschouwt het als een grap. Maar James heeft zo'n verschrikkelijk or dinaire smaak. Beroepsbokser! Ik geloof dat het ettelijke jaren gele den niet zo vreemd zou zijn geweest wanneer men jongelui in dergelijk gezelschap gezien had, maar die tij den zijn voorbij. Ik moet er zonder mankeren eens met James over spre ken. Hij moet wel de aandacht op zich vestigen, maar niet op alle mo gelijke manieren. Dat geval van be loftebreuk drie jaar geleden is nu, hoop en vertrouw ik, vergeten. Maar het geringste, dat hij zou mis doen, zou de kranten er toe kunnen brengen om er weer over te begin nen, en dat zou gewoonweg fataal zijn. De eventuele erfgenaam van een titel moet goed op zijn tellen passen, als Zoals gezegd, was het niet de ge woonte van meneer Crocker om zijn vrouw in de rede te vallen, maar nu deed hij het toch: „Zeg eris" Mevrouw Crocker fronste haar wenkbrauwen. „Ik hoor ongaarne, Bingley en dat heb ik je al vaker gezegd dat' je je zinnen begint met de woorden „Zeg eris." Het verraad zo'n walge lijk gebrek aan smaak.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6