De betovering van de vrijheid Wie zorgeloos op vacantie gaat.... 1 ^KHÜ Medegevangenen uit Dachau over mgr. Beran ZATERDAG 9 JULI 1949 OïL LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA i ZOMERSE RAADGEVINGEN De vreedzame volks-ver- HUIZING, welke de vacantie meebrengt, is weer ingezet. Het is de jaarlijkse exodus of uittocht van de stedelijke bevolking naar het land en van de landelijke bevolking naar de stad. De bittere pil van de examens is met of zonder succes ge slikt. De boeken worden dichtge klapt en in een hoek van de kasc gemikt, de kantoorklerken ruimen de laden van hun bureau op, de fa brieksarbeiders doen hun overal in de grote was, koffers worden tot berstens toe gepakt, rugzakken tot wanstaltige bochels volgepropt. Zoe nen geven, handjes geven. Eén week, twee weken knijpen ze er tussen uit. Twee weken vrijheid, welk een za ligheid! Goede reis en veel plezier! Vrijheid is de betovering van de vacantie. Het woocd vacantie is af geleid van net Latijnse „vacare" vrij zijn van de plichtsvervulling, vrij zijn van de dagelijkse tredgang, vrij zijn van huiselijke beslomme ringen. In de vacantie doet iedereen, wat hij graag wil. De een gaat vis sen. de ander fietsen, de een zoekt de zee op, een ander de bossen. Het heeft zijn voordeel met hutje en mutje te verhuizen, maar als dat om financiële of huiselijke redenen niet mogelijk is, kan men het eigen huis als startpunt voor zwerftochten ne men. Een prettige vacantie behoeft niet veel geld te kosten. We zijn eens begonnen een boek te schrijven over de zwerftochten van de heer en me vrouw PlatzakSchevelamp het is nog niet klaar gekomen! We heb ben eens een novelle geschreven, ge titeld: „Monseigneur gaat op vacan tie" ze is nog niet aan de druk pers toevertrouwd en we zullen ons wel een. twee maal bedenken het ooit te doenMaar zowel de heer en mevrouw PlatzakSchevelamp als de hoog-adeilijke bisschop van Sept Fontaines vierden vacantie zon der cent op zak en beleefden de wonderlijkste avonturen. WIE IN VOLKOMEN VRIJHEID van zijn vacantie.-wil genieten, laat zijn zwerftochten afhangen van zijn eigen luim en van de luim van het weer. Als het regent in een zo merhuisje aan zee opgesloten te zit ten. lijkt op een knorrige gevange nis, maar bij wind of stortbuien op een gastvrije boeren-deel in het hooi te luieren heeft zijn eigenaardige bekoring en vacantiestemming. Bij fietstochten laat je je rustig als de wind uit het Westen waait, naar het Oosten waaien. Waarom zou je er te gen-op zwoegen? Ontdek je een pa radijselijk oord je blijft er han gen tot de zon is ondergegaan. Je beleeft op zulke zwerverijen altijd weer wat anders zoals Don Quichotte. die: ..zijn weg vervolgde, welke geen andere was dan die zijn paard wilde, want hij geloofde dat daarin het eigenlijke van het avontuur gelegen was". (Cervantes). DE BEROEMDE ENGELSE SCHRIJ VER, G. K. Chesterton, had daar ook de smaak van beet en verhaalt in zijn „Autobiography", hoe hij en zijn vrouw de plaats van hun uit verkiezing ontdekten: „Toen we getrouwd waren, woonden we ongeveer een jaar te Kensington, de plaats van mijn kinderjaren, maar ik denk, dat we beiden wisten, dat het niet ons werkelijk verblijf zou zijn. Ik herinner me. dat we op zekere dag erop uittrokken voor een soort tweede „wittebroods week'1 en op reis gingen in het ledige, een reis opzettelijk zon der doel. Ik zag een voorbij gaande autobus met het bordje: „Hanwell'' (het „Endegeest" van Londen v. P.) en. voelend dat dit een goed voorteken was, stap ten we erin en verlieten de bus bij een lukraak spoorstation, waar ik binnenstapte en de man aan het loket vroeg, waar de eerstvolgende trein heenging: Hij gaf het aanmatigend antwoord: „Waar wilt U naar toe?" en ik gaf het diepe en wijsgerige antwoord: „Daar, waar de vol- MIDDELBURG HERSTELT ZICH Hard wordt er door de Zeeuwen gewerkt aan het herstel van het door de oorlogshandelingen geteisterde land en de steden. Het stadhuis op de markt te Middelburg is aan de roorzijde bijna gereed. Het stuk van de toren dat is blijven staan, is in zijn oorspronkelijke vorm gerestau reerd. Ook het dak is klaar. gende trein heengaat". Het scheen, dat die trein naar Slough („modderpoel") liep, wat een wonderlijke voorkeur lijkt, zelfs voor een trein. Hoe dan ook. we gingen naar Slough en be gonnen vandaar te wandelen met nog minder besef, waar we naar toe gingen. Op die manier kwa men we door de brede en rusti ge wegen var; een dorp en ver- coetden in een herberg, genaamd „Het Witte Hert". We vroegen ce naam van de plaats en ons werd gezegd, dat het Beacons- field was, en we zeiden tot elkaar: ..Dit is het soort van dorp, waar we op de een of an dere dag ons huis zullen bou wen." Zo is het ook gebeurd. Zij hebben vele jaren gelukkig geleefd in Bea- consfield. Op dezelfde manier kwa men „Schulze" en Müller" in Hol land terecht. Zij namen de atlas en reisden naar het gebied, waarvan zij de landkaarl opsloegen. En de „Piek wiek-club" zou nooit zoveel avonturen met jongedames-kost scholen en boerenpaarden hebben beleefd, als zij hun reisplan niet hadden toevertrouwd aan de grillen van het toeval. Wie volkomen vrij wil zijn, legt zich niet aan de banden van bureaux en verenigingen. Hij zoekt zelf zijn fortuin, en het moet raar lopen, als hij het niet vindt. Meen nu niet, dat in Leiden en omrfXn^^rnf.^- Tergende pijnen..duldeToós.maar niel hope- lijke en avontuurlijke ^erftochten loos. wantAKKERTJES'verslaanalle ^^3 te maken zijn. Wie dat meent heeft, pijnen snel en zeker. Weiger namaak/A/tRv het nooit geprobeerd. Wij spreken; iilv/'y, elkaar nog wel nader! j AKKERTJES Y v p I helpen direct.' HOEDT U VOOR DE ONBEWAAK TE OVERWEG BIJ MIJDRECHT De onbewaakte overweg bij Mij drecht, die over de provinciale weg van Haarlem naar Hilversum loopt, kan gerust aanspraak maken op het praedicaat „gevaarlijkste overweg van Utrecht." Vorige week hadden er twee on gevallen plaats, die aan drie per sonen het leven kostten. Dat valt niet te verwonderen, want de enige aanduiding is het bord dat op slechts een paar meter afstand van de over sprongen we verbaasd op „met een legerschare van 1300 (bedrag in letters: dertienhonderd) kinderen van zo uiteen-lopende leeftijd?" Hoe het onmogelijke moge lijk werd. „Het geheim" ontvouwde de se cretaresse „hoe dit onmogelijke mogelijk en zelfs een reuzen-pret werd, is gelegen in onze clubjes. De kinderen worden verdeeld in groe- gang is geplaatst en waarop is aan- pen van 610 jaar en de ouderen. geduid, dat de maximum snelheid 20 km mag bedragen. PIJNEN w zenuwpijn,kiespijn LAAT JUICHENDE KINDEREN ACHTER LEIDENAAR VAN GEBOORTE te zijn en aan die eer zoals sommi gen doen in een zangerige en zin gende tongval uiting te gevenniet „misschien", maar heel zeker is het, dat kinderen, die in Stompwijk of Aarlanderveen zijn geboren en ge togen, veel meer plezier in hun jon ge leven hebben, dan de met eer be laden Leidenaars. Zelf op den buiten opgegroeid, met alle onmetelijke heerlijkheden daar aan gepaard, vinden wij het altijd spijtig voor de stadskinderen, dat zij in hun stads-straat de vacantie moe ten doorbrengen, en nooit eens naar hartelust kunnen ravotten want het tuintje (als er een is) is te mooi en te pieterig en de straat te hard en te heet. Kinder-dromen. Het moet voor vele stadskinderen, de vervulling van een droom zijn, dat bet comité „Vacantievreugd voor de jeugd" officieel genaamd „R.K. Stedelijk Comité voor Vacantie-bezig- heden" een rijk-gevarieerd pret jes-programma in de Augustus maand op touw zet, om de jonge Lei- denaartjes te vermaken en hun de gelegenheid te geven zich eens uit te vieren. Verleden jaar heeft men daar mede een proef genomen: „Het was een enorm succes" verklaarde rector F. Bernefeld. „Bijna 1300 kinderen hebben meege daan". „En ze hebben ontzettend geno ten!" voegde mevr. A. Neuwahl- Sanders. die secretaresse is, er even geestdriftig aan toé. „Het heeft hun aan niets ont broken" zei mej. G. Snelderwaard, en keek een beetje bezorgd, zoals het penningmeesteressen betaamt. Gerammel. Het bleek namelijk, dat er voor de komende Augustus weer groote plan nen worden gesmeed waarbij de penningmeesteresse met de beurs rammelde. Een beurs nu rammelt niet, als ze gevuld is met gouden du katen. „De ouders van de kinderen doen hun best" lichtte de rector toe. „Met vriendelijke medewerking van de schoolhoofden sparen de kinde ren 5 et. per week (of een bijdrage van 1.in-eens). Maar daarmee zijn we er lang lang niet". ..Nog lang niet kwam de echo van de penningmeesteresse „Maar we hopen" ze de secreta resse vol goede moed en opgewekt heid ..dat alle ouders, die in de ge lukkige omstandigheid ziin hun eigen kinderen mee op vacantie te kunnen nemen, ook aan de andere kinderen, die achterblijven, zullen denken. Zo bereiden en bereiken zij een dubbe le vacantie-vreugd". „Is het comité alleen werkzaam voor minder-gefortuneerden?" vroegen wij. „Het is voor iedereen, rijk en arm; voor alle leerlingen van de lagere school en de le klasse van Mulo en V.G.L.O." aldus de rector. Brede waardering. „Maar wij hebben al ervaren" aldus de penningmeesteresse „dat beter-bedeelde ouders stilzwijgend ons meer dan een gulden toestoppen Verleden jaar ontvingen we ook vele bijdragen van verenigingen en parti- Bij deze deel ik U mede, dat Wim ziek is en niet deel kan nemen aan de pret. Want dit is het voor de kinderen en voor de moe ders een hele opruiming! De kinderen genieten en de moe ders ook. U wordt alvast vrien delijk bedankt voor de genoten week en ik hoop, dat Wim ook weer gauw van de partij kan zijn. Hij zit ernaar te springen! (Een moederlijke brief aan de secretaresse van „Vacan tievreugd voor de Jeugd"). culieren, opbrengsten van collectes en een subsidie van de gemeente. Wethouder Van Schaik en de heer Koers, ambtenaar voor lichamelijke opvoeding, hebben hun lof geuit, over hetgeen verleden jaar is tot stand ge bracht". „Dit belooft weer alle goeds" troostten wij „maar hoe bent u er in geslaagd in een ommezien zo po pulair te worden?" De sleutel van het geheim. „Het geheim" fluisterde de se cretaresse „het geheim van ons suc ces is, dat we er géén vacantie-se.lcol van maken. De begrippen vacantie en school staan met elkaar op slaan de voet van oorlog. We trekken er met de kinderen op uit. Ieder dag wat anders: zwemmen, fiets- en wandel tochten, een tram-reisje naar Kat wijk en Noordwij k, museum-bezoek, bioscoop, toneel (door de leidsters en leiders), poppenkast en sportwedstrij den, op 3 verschillende sportvelden. Enz. Enz. Enz." „Maar hoe is dat mogelijk" HET GROOTSTE KOLENSOR- TEERBEDRIJF IN EUROPA Aan het havenbekken B. te Duisburg— Ruhrort bevindt zich het grootste ko- lensorteerbedrijf van Europa. Niet minder dan vier schepen kunnen hier gelijktijdig worden geladen met een capaciteit van 10.000 ton per dag. De steenkool die met spoorwa gens wordt aangevoerd wordt auto matisch gesorteerd en via lopende banden in de schepen gestort. Deze twee groepen weer in parochiële clubs en deze weer in allerlei pa trouilles, ieder met eigen leidsters en leiders. Het gehele programma van vacantie-vermaak rouleert over de clubs. Alles draait. Alles draait. Als de ene club gaat zwemmen, gaat een andere voetballen, als de derde gaat fietsen, gaat een vierde wande len. Hier bebt u het j-ouleer-schema van verdeden jaar." Harten, die kloppen Toen begon het voor onze ogen draaierig te worden. Welk een varia ties voor iedere dag van de week! Alleen een moederhart kan voor kin deren zulk een plezierige afwisseling bedenken. „En welk een verantwoordelijke taak voor de leiders en leidsters" zuchtten we, met bewondering voor zoveel opoffering. Er zijn namelijk 30 vaste leidsters en leiders „die" zei de rector „sinds April een cursus volgen in spellei- ding, de beginselen van de E.H.B.O. en de omgang met kinderen. Behal ve deze cursus is er nog een spoed cursus voor de patrouille-leidsters; dat zijn oudere jongens en meisjes. Er is altijd veel belagnstelling en me dewerking voor dit prettige en bo vendien dankbare werk. Men kan zich nog opgeven bij de secretaresse. Het comité heeft de sympathie, zowel van de Bond voor. hét Gezin als van de jeugd-verenigingen. wier plannen wij in 't geheel niet willen doorkruisen". En nn het slot: En nu tot slot: Indien ge zorgeloos op vacantie wilt gaan. in de zalige zekerheid vele kinderen gelukkig te hebben gemaakt, schuif dan wat van uw vacantie-bedrag af voor de Leidse jeugd. Schuif dat „wat" af, óf in de collecte, óf op giro 87151 ten name van rector Bernefeld, óf bezorg het thuis by de bezorgde penningmeeste resse, mej. G. Snelderwaard, Mare- singe! 29 A. Maar hoe ge ook schui ven wilt: schuif! „Een van hen, die God uitkiest in tijden van nood" TOEN DE TSJECHOSLOWAAKSE COMMUNISTEN in Februari 1948 door een staatsgreep aan de macht kwamen, zochten zij bij het volk in gevlij te komen, daar zij zich, ondanks hun overwinning nog lang niet zeker voelden. Zoals reeds bekend is, schreven de communisten toen zelf over mgr. Béran: „Op de stoel van St. Adelbert zetelt thans niet langer, zoals in vroeger tijden een Oostenrijks prins, doch een der onzen, een eenvoudige en oprechte zoon van Tsjechoslowakije". BEURS: OP LAGER NIVEAU Was Donderdag de markt weinig in reactie, gisteren werd reeds on middellijk bij opening op een lager niveau ingezet, waarbij echter ook gedacht moet worden aan verkoop orders van de beroepshandel, die de ze week met het publiek zijn mee gelopen en enkele stukjes hebben ge kocht. Olies werden ex dividend (9 procent) verhandeld en zetten in op 305, hetgeen een nadelig ver schil van vier punten betekende. Daarna trok de koers aan tot 308, waarop spoedig weer teruggevallen werd op 303. Tegen slot was de no tering 304. Philips reageerde iets minder heftig, hetgeen eveneens het geval was met A'ku's. Unilevers lie pen van 275 y, terug tot 268^. Over het algemeen was de stemming voor de overige industrieën eerder wat lager, waarbij verliezen van een tot twee punten geen zeldzaamheid wa ren. De Indonesische markt heeft de ze week zo goed als niet aan de de valuatiestemming meegedaan. Op de beleggingsmarkt ging. voor zover waarneembaar, iets meer om. Er bestond lichte vraag voor de voor naamste soorten, waardoor de stem ming hier vast was. De dollarlening Nederland werd onmidellijk weer in een open hoek verhandeld en varieer de van 107tot 108 5/8, de Philips dollarlening was eveneens eerder wat lager gestemd. BOERENZOON UIT PELSEN, Mgr. Béran komt inderdaad uit een eenvoudig boerengezin uit Pilsen. Tijdens de Duitse bezetting heeft hij gelegenheid te over gehad om het be wijs te leveren van zijn persoonlijke moed en onverschrokkenheid. Toen bijvoorbeeld de Duitse gouwleider eiste, dat de schilderachtige kapel van het seminarie in Praag, waaraan hij als rector was verbonden, zou wor den afgestaan, weigerde hy zonder meer. Daar de Duitsers zijn invloed op de bevolking vreesden, verboden zij hem in zijn eigen moedertaal te spreken. Desondanks preekte mgr. Béran onder een H. Mis, die werd opgedragen in Dejvice, een voorstad van Praag, ter herdenking van de gedeporteerde Tsjechische officieren. Bij het verlaten van de kerk werd hij gearresteerd en opgesloten in de gevangenis van Pankrac. de folter plaats voor Tsjechische patriotten. Daar gelukte het hem van de gevan genis-autoriteiten toestemming te verkrijgen om de ter dood veroor deelde medegevangenen met de Sa cramenten der stervenden bij staan. Twee maanden later werd hij naar Dachau getransporteerd. Daar werd hij een der gevangenen, een van de vele priesters van dat concen tratiekamp. Hij werd tewerk gesteld in de H.K.K., de Helkrauter Kuitu ren, de plantage waarin iedere dag ongeveer 1000 tot 2000 gevange nen werkten. Later, toen zijn licha melijke toestand steeds meer verer gerde, werd hij tewerk gesteld in het chemisch laboratorium van de H.K. K. In 1943 trof ook mgr. Béran de ge vreesde buiktyphus. Doch de sterke constitutie van de boerenzoon hield het uit en vier weken later was hij broodmager weer aan het werk. Toen hij na enige tijd bij de ad ministratie van het kamp werd ge plaatst, maakte hy van de gelegen heid gebruik om de namen van de gevangenen langs een geheime weg naar Bohemen te smokkelen. Op de ze wijze wist hij duizenden moeders en echtgenoten op de hoogte te stel len van de verblijfplaats van haar zoon of man. Heel gauw echter zag men mgr. Béran weer op de plantage terug. „EEN HEILIG MENS, ZEGT KAP. WUYSTERS. Kapelaan M. Wuysters te Delft, die jarenlang met mgr Béran in het con centratiekamp van Dachau heeft doorgebracht, gaf aan de redactie van het K.N.P. een beeld van mgr. Béran, zoals hij gedurende die jaren in het kamp van de prelaat had gekregen. „Mgr. Béran". zo vertelde de ka- pelaan. ..was een heilig mens, goed I en onberispelijk, met een juist maar mild oordeel. Hij zelf wist van geen wijken, wanneer hij dacht iets vol- j gens zijn geweten verplicht te zijn. Toch zou hij het niet in een ander I veroordelen, wanneer hij anders deed. (Hij was niet een sterk opvallende persoon, en toch was hy de raadsman en biechtvader van vele Tsjechische priesters. Mgr. Béran was zeer sober. Nimmer hebben wij hem over het toch uiterst slechte eten horen kla gen. Van de pakketten, die hij later mocht ontvangen, wilde hij nimmer zelf iets gebruiken. Alles gaf hy weg aan degenen, die het, naar zijn zeg gen, harder nodig hadden." De Oostenrijker, Richard Schmitz, die eveneens met mgr. Béran jaren lang in Dachau heeft gezeten, zeide van hem: ,Hij is een van hen. die de Al machtige God uitkiest in tijden van grote nood als Zijn werktuig. De meest karakteristieke eigenschap van mgr. Béran. zo vervolgt Schmitz, was ziin kalmte, wat er ook gebeurde. Zijn moed liet hem nooit in de steek, ofschoon er ook voor hem, zoals voor iedere ge vangene, wel eens momenten wa ren van doodsgevaar." „Het was onder zware lichamelijke straffen verboden in het kamp biecht te horen, toch riskeerde mgr Béran de grootste martelingen en hoorde vele malen de biecht. Telkens weer gaf hij blijk van zijn geweldige moed en achtte zichzelf niet. wanneer hij als een ware zieleherder zich kon wijden aan de geestelijke verzorging van zijn mede gevangenen. Hij inte resseerde zich niet voor gesprekken over alledaagse dingen, maar hij hield er van met vrienden te discussiëren over theologische vraagstukken en, in het bijzonder, <-ver problemen van de moraal en de zielzorg. Allen, die hem hebben gekend in het kamp. schatten hem hr>o" om zijn eenvoud en ongekunstelde nederigheid". Een vooraanstaand Slowaaks com munist, dr. Vojtech Bincak. schreef kort na de oorlog in zijn boek „Herin neringen aan Dachau": „Dr. Joseph Béran was een der beste en edelste kameraden, die ik in het concentratiekamp heb ont moet. Altijd stond hij klaar zijn medegevangenen te helpen en had zelfs de moed, van zijn karig rant- j soen nog aan anderen te geven Eens gaf hij zelfs zijn deken weg j aan een zieke barakgenoot. Toen j hij aan een Joodse medegevangene een stuk brood gaf en daarbij be trapt werd. kreeg hij van een op- zichter, het type van een gede-1 genereerde, een klap in het ge zicht. Doch slagen noch kerker kon den dr. Béran ervan weerhouden zijn lotgenoten zo veel in zijn ver mogen was te helpen". BERICHT UIT SLOWAKIJE Ergens in Slowakije, waar. zoals bekend, de gehele bevolking Katho liek is, werd begin vorige week het gerucht verspreid, dat communisten zouden hebben geschoten op een cru cifix in een kleine kapel op het land. Niemand weet of dit waar is, doch dit gerucht bleek voldoende om de toch reeds opgewonden gemoederen tot overkoken te brengen. Er ontstond een vurige manifestatie van trouw aan de Kerk en afkeer van het re giem. Het gehele dorp nam deel aan deze demonstratie op het dorpsplein. Toen arriveerde een bekend en voor aanstaand communist ter plaatse die (waarschijnlijk ook wel eerlijk ge meend) de bevolking wilde waar schuwen voor represailles en haar aanraden rustig naar huis te gaan. Onmiddellijk echter wilde men zich op hem werpen en het gevaar dat hem dreigde was zo groot, dat hij zich ijlings in veiligheid wilde stel len. Hij deed dit in de woning van de dorps-kapelaan, die hem de ge hele dag bij zich in huis hield, in de hoop, dat hij tegen de avond onge stoord zou kunnen weggaan. Toen echter de avond gekomen was en de communist het huis verlaten had, werd hij herkend en zwaar mishan deld. Daags daarna werd de kape laan door de politie gearresteerd. Hij hette „verantwoordelijk voor de on geregeldheden, die hadden plaats ge had" 'Ueijaatt in Indonesië L. J. LIEVERSE, Hoogmade, viert 10 Juli zijn 3e Ind. verjaardag te Medan. WIM VAN WETTEN, Koudekerk. korporaal, viert op 10 Juli zijn 3e Ind. verjaardag te Padang. B. DIELS. Noordwijk, viert zijn 3e Ind. verjaardag op 10 Juli te Padang. J. W. HOOGEVEEN, Kerkstraat 87, Wassenaar, viert op 11 Juli zijn 3e verjaardag te Batavia.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5