STADSNIEUWS Uit het leven Na, HUIBERS ZATERDAG JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Morgen zal frater Gabriel M. van den Berg van het „Gezelschap van de Goddelijke Verlosser" (Societas Divini Salvatoris) te Rome de H. Priesterwijding ontvangen uit handen van mgr. Traglia, aartsbisschop van Cesarea. Op Zondag 24 Juli hoopt pater Van den Berg wiens ouderlijk huis is St. Jorissteeg 40 in de St. Petruskerk zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. Receptie van 23 uur in het „St. Liduinahuis". De congregatie van de Salvotoria- nen (S.D.S.) werd in 1881 te Rome gesticht en beoogt het missie-werk. van de Vrouw Na de inleiding van onze geest, adv., pater Calasanctius, en van de presidente van 't Gilde hebben wy de beurt om ons eigen hoek je „Uit 't leven van de vrouw" te verzorgen. We doen dit gaarne, omdat er voor de groep Kath. Arb. Vrouwen weer veel te doen is. We vertrouwen, dat onze leden er belangstelling voor zullen tonen, dit hoekje te lezen, vooral als het hun groep aangaat. Op de eerste plaats dan: de bijeen komsten trouw te bezoeken, al heb ben we daarover in 't geheel niet te klagen, want onze Maria Moeder ochtend zijn we nog niet vergeten. Het was in één woord een fijne mor gen, waarop we met voldoening te rug kunnen zien. Op Dinsdag 19 Juli verdachten we al onze leden in 't St. Antonius Club huis aan de Mare voor een bijeen komst waar iets leerzaam en iets leuks te genieten valt. Vele dames vroegen ons of we een dagje uitgaan! Natuurlijk en wel op Dinsdag 6 Sept. met een mooie plei- zierboot naar Schiphol .Alleen afge huurd voor onze K.A.V. Vertrek van de Haven half 10 uur, aankomst on geveer 1 uur op Schiphol. Daarna rondleiding en dan via Kagermeer enz. naar Leiden, waar we om pl.m. half zes aan wal stappen Voor 't twaalfuurtje moet ieder voor zichzelf zorgen. Voor consump tie wordt gezorgd. De kosten zijn f 2.rondleiding, boot en consump tie inbegrepen. Voor deze tocht geve men zich ots bij het werkcomitélid, dat bij u de contributie int, liefst zo gauw mo gelijk. Maandag 17 Juni jl. heeft onze groep K.A.V. een Diocesaan hoofd bestuur gekregen. Een van onze groep heeft in dit bestuur zitting mo gen nemen, wat voor onze K.A.V. veel betekent. We danken hiermede de redactie van de ,.L. C." voor deze bereidwil ligheid om dit hoekje voor ons be schikbaar te stellen en we vertrou wen. dat we er een dankbaar en be scheiden gebruik van mogen maken. H .P. M. v. Oyenv. Kerkhof. Voorzitster. KERSEN-ETEN Dinsdagmorgen vertrok precies om 9 uur een prachtige autobus met 43 dames en de geestelijk adviseur pater Calasanctius vanaf het Raad huisplein naar nog onbestemde oor den. Even buiten Leiden werd het reisgebed door allen gebeden en on der vrolijk gebabbel en af en toe een fezongen liedje was Utrecht gauw ereikt; er werd besloten in Zeist een kopje koffie te gebruiken. Onze presidente had voor een heerlijk ge bakje gezorgd, en gesterkt werd de reis voortgezet door een prachtige omgeving. Wat is ons Nederlandje toch mooi! In Leersum werd ons meegebrachte 12 uurtje verorberd en om pl.m. half vier was het grote kersenmoment aangebroken. Er zijn heel wat kersen gegeten en ook mee genomen en ze waren heerlijk! De H. Clara, hoe graag ze ook de haar beloofde worst wilde verdie nen, kon de regen niet meer tegen houden en we kregen juist in de boomgaard een flink buitje op de koop toe, maar direct daarna scheen het zonnetje weer. De meeste deel neemsters wilden nog ergens een kopje thee gaan drinken en daarom werd de route over GoudaVoor schoten genomen, waar in de „Gou den Leeuw" halt gehouden werd. Er is daar een speeltuin en het duur de niet lang of jong en oud amuseer de zich op schommel, wip, zweefmo len, hobbelpaard enz. enz., een lieve lust om te zien. De stemming was en bleef opperbest en menige vriend schapsband is gelegd onderweg. 't Was een enige dag en de dank die door enige dames door de in de bus aanwezige luidspreker aan onze presidente werd gebracht, was voor 100 pet. verdiend. Velen vroegen of er binnenkort nog eens zo'n excursie kan gehou- I den worden. Wie gaat mee? U zult genieten. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands-Indisch recht: mej. M. A. Djjksma te Den Haag en de heren F. P. Polman te Den Haag, J. Kruys te Den Haag, J. P. Moen, Den Haag, A. Duitgenius, Den Haag en R. Crince le Roy, Den Haag; can- didaatsexamen Nederlands recht: de dames A. H. M. de Jong, Haarlem, M. de Jonge, Amsterdam, D. Hess, Gouda en C. M. W. Th. Huysmans, Den Haag en de heren D C. Fokke- ma, Scheveningen (cum laude), H. Slavenburg, Den Haag, P. C. van Wermerskerken, Voorburg, P. J. Machielsen, Rotterdam, K. Helder, Wassenaar, A. Bonneur, Heerlen, J. F. E. Hopman, Den Haag, R. de Bruyn, Rijswijk, M. D. Haga, Am sterdam, C. A. Westerouen van Mee- teren, Wassenaar, S. P. Duvekot, Den Haag, L. C. Bosch van Rosen thal, Bern (Zwitserland), B. F. N. Boeker, Den Haag, P. S. R. F. Ma- thijsen, Brussel, P. W. Schilthuis, Rotterdam en O. Hattink, Oegstgeest doctoraal examen Nederlands recht: de heren D. N. Groeneveld, Rotter dam P,h. H. Noordwal te Den Haag en N. P. van Riessen, Den Haag; doc toraal examen Vrije studierichting in de Rechtsgeleerdheid de heer C. M. Esser, Oegstgeest; propadeutisch examen Godgeleerdheid: de heer C. Bregman, Leiden; candidaatsexamen Egyptologie: de heer J. Zandee, War mond; doctoraal examen Egyptolo gie: de heer A. Klasens, Leiden; doctoraal examen Geneeskunde: de heren P. J. Bangma, Scheveningen, H. J. van Heijst te Oegstgeest en L. Vanags te Oegstgeest; artsexamen le gedeelte: de heren S. Bouwer, Leiden, A_ v. Dorp, Katwijk. J. Th. M. Post, Rjjswijk, B. K. T. Lim, Lei den, A. J. Sauer, Oegstgeest en C. Zegveld, Den Haag; artsexamen 2e gedeelte: mevr. A. M. J. Knuttel Holtappel, Leiden en de heren J. Verhulst, Den Haag en W. M. Wie- mer, Wassenaar; gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld „De overheids middelen van Indonesië in verband met de dualistische economie", de heer N. J. Feldmann, geboren te Keulen (Did) en wonende te Den Haag; gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde, op proefschrift ge titeld „Het Rubella-probleem in het licht van Nederlandse ervaringen", mej. A. E. H. M. Kamerbeek, gebo ren te Rotterdam en wonende aldaar. Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankondigingen ST. ELISABETH SECTIE VOOR DE ST. PETRUSPAROCHIE Reeds enige tijd zijn we bezig on ze oude sectie weer op te richten. Vele oud-controleurs en oud-collec tanten hebben zich weer voor het goede doel, het collecteren voor ar me zieken beschikbaar gesteld. Ons ontbreekt echter nog een aantal jongens, zowel voor collec tant (10 jaar) als voor controleur (17 jaar en ouder). Wij rekenen er op dat jongens, die hiervoor interesse hebben zich aan een van onderstaande adressen op willen geven. J. Berbeé, Kaiserstraat 20, H. M. Goosen, Kanaalstraat 24, J. L. H. Vorst, Koninginnelaan 59. Namens vele arme zieken danken wij jullie voor je medewerking een oude traditie in onze parochie te herstellen. Het Bestuur. LEZINGEN IN HET BOTANISCH LABORATORIUM. De komende week zullen in de collegezaal van het Botanisch labo ratorium ingang Nonnensteeg 3, 4e volgende lezingen gehouden wor den. Maandag 11 Juli 8 uur n.m. Drs. A. F. G. Slootweg en Drs. G. A. Kamerbeek. Onderwerp: „Sloot en Plas door het microscoop gezien", le zing met microprojectie. Donderdag 14 Juli 8.30 n.m. Dr. J. M. Lodewijks, onderwerp: „Taal der Vissen". Beide lezingen zijn gratis toegan kelijk voor hen, die een bezoek aan de Aquarium en Terrarium-tentoon stelling in de Hortus hebben ge bracht. PIETERS KERK-ZOMERCONCERT Het tweede Pieterskerk-zomercon- cert is Dinsdag 12 Juli. Het Leids a cappella-koor o.l. van Iskar Aribo, Hennie Schouten en Leo Mens zijn de medewerkenden. Het programma vermeldt, zowel voor koor als voor orgel, werken uit de oud-Italiaanse school en van Bach en Schütz. Voorts o.m. composities van Hendrik An- driessen en v. d. Sigtenhorst-Meyer. STEDELIJK GYMNASIUM. Bevorderd naar de tweede klasse: J. M. van Alphen, H. A. Bentfort van Valkenburg, A. Berkenbosch, A. J. Dam. D. J. Faber, G. den Heeten, J. C. A. te Lintum, J. Mulder, C. W. Muller, L. D. van der Sleet, L. Smit, J. G. C. Steketee, J. A. Werner, M. van Wieringen, E. M. de Wit, D. En- develd, A. Evers, T. Goslings, E. M. Huisingh, D. Bouman, E. W. J. H. Böhl, I. W. Dijkstra, F. Chr. Fischer, G. Galavazi, E. Goslings, G. H. A. Juynboll, R. Lahr ,J. Lubbers, R. G. C. Oldeman, C. C. Schade van Wes trum, R. P .Sprey. L. C. Verstege, D. C. M. Ottevanger, A. P. Admiraal, J. Beudeker, G. A. Dorgeio J. Noote- boom, J. Rhemrev, A. Bergman, N. Crama, A. J. Drewes, E. M. van Dunné, A. E. Eringa, G. G. Kletter, A. Korenhoff, H. Maaskant, C. W. Siemons, W. Terpstra, J. M. van der Velden, B. Vochteloo, L Schoonen- berg, J. A. van Gelderen, M Heems kerk, C. C. Jasperse, G. J. Noort, A. W. Reyers. In klasse I zijn er 9 af gewezen en 1 herexamen. Bevorderd naar de derde klasse: G. E. Abrahams, P. M. van Bemme- len, H. E. M. Boeke, J. Brinkman, J. H. Crommelin E. Dingemans, P. G. van der Horst, H. Huisken P. M. Jaisen, J. J. Kuiper, J. U. Lefferstra, J. Mostert, G. M. Rijsdijk, Chr. R. Wi- chers, Th. Barnard. E. D. A. Dantu- ma, J. Th. C. van Ebbenmorst Teng- bergen, J. P. Engels, K. Kaiser, J. Lahr, D. Laurentius W. H. de Sit ter. M. F. Boersema, J. D. Bouma, J. D. David, W. J. van Dorp, J. C. v. Egmond, B. M. Goslirgs, C. G. de Ja ger, Chr. Kamma, H. M. Knottnerus, E. J. M. R. Kriek, T Lekkerkerker, C J Lindeman J. Matze, M. J. van Nes, H. van Ormondt, M. A. Over- duin. J. A. M. Smit, A. E. Schade van Westrum, M .E. de Tombe, Chr. van der Veen, C. M. H. Wennekers, H. F. P. Knaap, J. D. Noest, H. P. Nooteboom N. van der Vlist. In Klasse II zijn er 8 afgewezen en 3 herexamens. Bevorderd naar de vierde klasse: C. Arend, J. van den Dungen G. L. F. van Kinschot P van der Kwaak. M. J. Meiners, A. H. Onrf, A. K. E. Focrtman, J. Roozeboom, Th R. F prey, J. Tinbergen. H. Th. Weiland. E de Wilde, P. W. Wybenga, M. van F.bbenhorst Tengbergen, M Hooger- werf, P. M. Niekerk ,G. Biankert P. H M. Colla, W. A Dankbaar, J. Hub bard F. Kalsbeek, G. Kalsbeek, A. J. Kelder, R. F. J. Noordhoex Hegt, P. do Priester, J. de Raad L. Schouten, J. Stapensea, J. van Veen, J. H. Was- zii.k, M. P. P Blind. F. Eikerbout D. Eringa, J. Kruyt, M. A. Woldringh van der Hoop, J. Barnhoorn, Th. M. Berg, Chr. Brandt, G. den Heeten, P. Kuivenhoven, A -A. Meurs, P. A, Pronk, M. W. Ragut, J. Veenstra. H. Vossers, J. P. C. Wichers, K. Herm- sen, A. Riedel, J. W. Schneider, A. H. van Stolk, C. E. van Straten. In klasse III zijn er 13 afgewezen en 2 herexamens. Bevorderd naar de viifde klasse: H. M. A. Drewes, P. van Egmond, H. W. Feldtkamp, J. Y. Groeneveld, R. J. Israël. M. Jansen, P. C. Mever, J. W. E. Muyzert, E. H. Siemens, M. van Steenis, J. Steketee, W. Teljeur, J. M. Verloop, J. C. Houtman, B. de Die, W. .Jansen H. de Jong, J. van der Klaauw, H. Wei'and. H L. Bou man, J. A. Groenewegen. M. J. van Heel, J. H. Kramers, A. Moens, M. W. J. P. Pompe, H. C- Rijksen, J. A. Voorwinden. N. J. M. Janssen, Th.de Jongh, P. D. Jungerius A. C. van Loo, S. Rozemond, E. H. A. van de Sande Bakhuyzen, H. A. E. de Ko ning. In klasse IV zijn er 8 afgewe zen Bevorderd naar de.zesde klasse: J. Th. de Bruyn, M. de Clercq, F. W. van Dam, J. R. H. Hoogervorst, J. A. M. van Hoorn, A, Overes, J. M. van Weerlee, A. D Mulder, C. van Wijn gaarden, J. Boter, R. David, M. C. S. de Jager, L. H. van Leeuwen, S. H. O verdiep, L. de Priester. R. E. Soij- ker, J. K. Steensma, N. Warmoltz, N. van Weeren, J. W. van Winsten. M. Wijier, H. J. Braakman, P. W. de Bru\ne. P. Kuvper, J. W. Meyer. H. Molijn G. C. M. Reyers, M. J. Steen sma, W. A. Veldtkamp. In klasse V zijn er 7 afgewezen en 2 herexamens. SCHOOLJUBILEUM DEKENALE PAROCHIE De H. Mis uit dankbaarheid bij het zilveren feest der scholen in de dekenale parochie is niet te 8.45, doch te 8.15 uur. MULO-EXAMEN LEIDEN. Geslaagd voor diploma A: J. Be- kooy, J, van Vliet; J. v. d. Kraats, Leiden;' C. van Biemen, G. S. de Jong, Oegstgeest; P. Los, Alkemade; M. G. van Kampen, Leidschendam; J. Stolk, Hillegom; G. J. Kooren, Bennebroek; K. v. d. Bos. T Raap horst, H. P. van Lith, Alphen. Afge wezen 3 cand. Diploma B: M. S. Zandbergen, Rijnsburg; C. L. den Holder, T. Maaskant, J Schoneveld, Leiden; A. Jelcor. Oegstgeest. Afgewezen 5 cand. Rectificatie: Ter rectificatie van de familieberichten in Sursum Corda onder de parochie Hartebrug geven wij hier de juiste opgave. Bediend: Wed. Koenen, Johannes Delfos, Wilhelminus Zwetsloot. Overleden: J. SandmannDeckers. Zondagsdienst Huisartsen A.s. Zondag zal de dienst worden waar genomen door dr v Bockel, de Graaff Kors, Postel. Dienst der Apotheken De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 9 Juli 13 uur tot Zaterdag 16 Ju li 8 uur waargenomen door: de Apo theek van Driesum Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lam- menschansweg 4, Tel 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274 LAATSTE BERICHTEN HOGER BEROEP VAN KARDINAAL MINDZENTY AFGEWEZEN. Heden is te Praag bekend gemaakt, dat het hoger beroep van Kardinaal Mindszenty is afgewezen. GROOT DEFILE VOOR KONINKLIJK ECHTPAAR. De bomen aan de Amsterdamse Straatweg tot in een omtrek van enige honderden meters van het pa leis Soestdijk droegen vandaag een nummer. Naarmate het ochtenduur vorderde, verzamelden zich onder de bomen groepjes mensen in een rijke verscheidenheid van kleding en uit rusting. Bij boom 18 zagen wij Leid- se, Utrechtse.en Groningse professo ren in hun statige toga's, de blade ren van boom 21 overschaduwden Karei Lotsy met elf in Oranje shirts gestoken Utrechtse voetballers, die zich ijverig oefenden in het koppen. Bij het volgende boomnummer een aantal handboogschutters met groene vesten en dito apino's. Van achter de bossen rond het paleis klonk het doffe gedreun van trommen, w« achter het schuttersgilde St. Jan uit Babberich compleet- met narren op marcheerde. Zo formeerde zich in de ochtend uren de stoet van ruim 1500 verte genwoordigers van alle lagen van ons volk, die vandaag langs het ko ninklijk gezin defileerden in een hulde voor ons vorstenhuis bij deze koperen bruiloft. Het was precies half elf toen ko ningin Juliana, gekleed in een licht blauwe zomerjapon en een witte hoed, de prins in generaals-uniform en de prinsesjes Beatrix, Irene Margriet op het bord-es van het pa leis verschenen. De Koningin liep even de trap af. Het leek er een ogenblik op, dat zij op de klok boven het paleis wilde controleren of het défilé inderdaad precies op tijd be gon. doch in werkelijkheid richtte zij haar blik naar het balcon boven het bordes, waar mevrouw Penning de kleine Marijke op haar arm hield, ten einde ook de kleinste van het gezin van het défilé te doen genie ten. Toen de Koningin zich hiervan overtuigd had, voegde zij zich weer bij de prins en op dat ogenblik mar cheerde de marinierskapel met vro- 0 HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrij UHB v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Bioscopen Lido. Een hoogst interessante spionnagefilm „Berlin Express" wordt deze week in het Lido-Theater gegeven. Het is een film uit de hui dige Duitse bezettingstijd, waarbij de „ondergrondse" tegen de geallieer de bezetting en al wat er met haar samenwerkt voor een ordelijke staat, laat zien hoe vele goede plan nen in duigen kunnen vallen. Uitste kend spel zien we in deze film van Merle Oberon, Robert Ryan, Char les Korvin en Paul Lukas. We zien ook en duidelijker dan ooit de ver woesting van Frankfurt en Berlijn. Duitsland heeft deze oorlog wel heel duur betaald. Een film voor personen boven 18 jaar. Trianon. Ondanks de teleurstel lingen, die Hitchcock ons de laatste jaren bereidde, teleurstellingen in die zin, dat onze verwachtingen in de suggestie"-regisseur niet ver vuld v/erden, gaan we steeds weer met nieuwe moed en vertrouwen naar de film, wanneer zijn naam de lading dekt. In het geval van „De zaak van Paradine" om te constate ren, dat hij ons weer niet geeft, waarop hij ons vroeger vergastte, Dit wil niet zeggen, dat deze film niet in vele opzichten te appreciëren zou zijn. Verre van dat, Maar we missen de felle spanning, de suggestieve opwinding, de steeds weer verbluf fende staaltje van durf en originali teit, die hij in vroegere films wist te bereiken. Hij verbaast niet meer, hij is te glad geworden. De speelsheid van zijn geest en van zijn camera ontbreekt. We kunnen hem dit niet verwijten, maar opvallend is het. Nu en dan, zoals in het snelle verhoor tijdens de rechtszaak, komt er nog iets van zijn oude kracht naar bo ven. evenals in de karaktertekening van diverse personen, zoals van Char les Laughton en Ethel Barrymore. Zoals wij zeiden: Hitchcock is te glad geworden. Hij dringt te weinig door tot de beroeringen, die een grote zaak interessant maken. De grote ge beurtenissen, die moeten zijn ont staan door de geweldige zielsconflic ten, heeft hij niet kunnen uitbeelden, omdat hij de geestelijke problemen niet in geheel hun grootheid omvatte noch de acteurs tot de hoogste in spanning wist te animeren. Daardoor is „De zaak van Paradine" geen film -geworden, die overtuigt, omdat zij niet in alle opzichten waarheids getrouw kon zyn. Voor 18-jarigen. Luxor vertoont „Melodie der ber gen", een middelmatige film, waarin de hoofdfiguur een componist is. Zo lang hij rustig met zijn vrouw op een buitenhuisje woont en naar har telust melodieën kan componeren, gaat alles goed. De oorlog brengt hierin echter verandering. Als vlie genier is de componist minder suc cesvol en wordt hij in Italië neerge schoten. Door toevallige omstandig heden komt hij in een partisanen- kamp terecht, waar hij zijn hart ver liest aan een moedige jongedame. Hierdoor ontstaat een scheve ver houding, welke na de oorlog voort duurt. Natuurlijk loopt alles goed af, maar niet alvorens de betrokken dames de nodige tranen gestort heb ben en de kunstenaar uit zijn ge spleten innerlijk een opera gewron gen heeft, welke bij de eerste ver toning reeds een meesterwerk blijkt te zijn. Ondanks enkele melige passages is deze film vrij onderhoudend, ter wijl er musicaal zeer zeker, het een en ander te genieten valt. Voor per sonen boven 14 jaar. Casino geeft een reprise van de film „Warschau Concerto", die reeds enige maanden geleden te Leiden heeft gedraaid. Het is de geschiede nis van een piloot, die vóór de oor log een bekend pianist was, doch na zijn val zijn geheugen heeft verlo ren. Hij zit nu in een Londens hos pitaal wat te knoeien op de piano en ziet opeens de oorlogsjaren aan zich voorbijtrekken. Weer beleven wij de tragische momenten van de piloot en tensloote herleef de herinnering aan het beroemde Warschau Concer to, dat de pianist eens speelde. De muziek van dit werk klinkt door de hele film en is het grondmotief van het spel. Een boeiende film, voor 14- jarigen en ouder. Rex heeft deze week „Gezworen vijanden" op z'n programma staan, met John Wayne en Martha Scott in de hoofdrollen. Het is. van het be kende genre. Voor 14 jaar. lijke muziek via de Soester ingang van het paleis het grintpad op, on middellijk gevolgd door eenheden van het Kon. Ned. Indonesische le ger, de Koninklijke Marine,, de Ko ninklijke Landmacht en de Lucht strijdkrachten. Daarachter de Na tionale Bond „Het Mobilisatiekruis' en op enige afstand afgevaardigden van de Nationale Vrouwenraad van Nederland. Vliegtuigen van de Na tionale Luchtvaartschool scheerden over het paleis. Wit gekapte zusters van de Ned. Bond Ziekenverpleging liepen langs het bordes en toen net gebrom der motoren over Baarn, verdween, hieven de Delftse Studen ten hun cylinders voor het koninklijk gezin. MOTORSPORT T.T.-RACES BEGONNEN. Onder een grauw wolkendek trok ken hedenmorgen vroeg duizenden en duizenden naar het circuit van Drente, waar om ruim elf uur de motorraces om de Grote Prijs van Nederland der K.N.M.V., de Dutch T.T. zijn begonnen. Die duizenden kwamen met een autobus of met eigen wagen, zij kwamen per motor fiets of met het gewone rijwiel, zij kwamen ook lopen, maar hoe het ook zij, de organisatie was perfect in orde en de toeschouwersctroom wist men keurig op te vangen. Op de parkeerterreinen om en nabij het circuit stonden duizenden wagens en motorrijwielen geparkeerd en het geheel, dat min of meer geïmprovi seerd was, deed typisch Amerikaans aan. De rijkspolitie had de banden vol werk maar men verrichtte zijn taak voortreffelijk en om elf uur wa ren alle tribunes rond het 16.5 km. lange circuit volledig bezet. Naar schatting waren er, evenals verleden jaar, honderdduizend kijkers. Om 11-05 werd het startsignaal gegeven voor de deelnemers van de 350 cc- klasse. Het wa^ Leslie Graham, die OLn.iddeFijk de leiding nam gevolgd door Bob Fester. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN „Alphen" krijgt weer een tribune. Nog voor het nieuwe seizoen een aanvang neemt zal op de plaats waai de vorige tribune gestaan heeft op het terrein der v.v. „Alphen" een nieuwe tribune gebouwd worden. De tribune, welke overdekt zal zijn, zal 600 zitplaatsen bevatten, de onder bouw zal van beton zijn, terwijl de bovenbouw van hout zal worden. Eindexamens gymnasium. Bij de gehouden eindexamens voor Ly ceum-leerlingen slaagden alle can- didaten van het Chr. Lyceum (gym nasiumafdeling) alhier, t.w. Jo Bek kers, J. Cats, M. Meijer, Joke de Ridder, J. Schellingerhout, Adri Voskuilen en H. Wessel, allen Al phen, J. Boèr, Waarder, M. Boot, Jeanne de Lange en L. Vergeer te Woerden, Ida Kranenburg, Boskoop, W. Kalkman, Moordrecht, K. Snoeij, Waddinxveen, H. Verbeek, Gouda en W. A. Reijnders, Delft. AARLANDERVEEN Personalia. Voor het examen costumière is géslaagd mej. Corry Cocx; vóór het examen 'irvmie zijn geslaagd de jongedames Alie Hooge- veen Ld., Betty Aardman Ld., Leny van Steyn en Annie Vernooy. (Her plaatst wegens misstelling). HOOGMADE WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). MORGEN ENKELE OPKLARINGEN. In de nanacht op enkele plaat sen tijdelijk nevel of mist. Ove rigens overwegend droog weer met voornamelijk in de ochtend veel bewolking, maar later op de dag hier en daar doorbreken de zon. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. MILITAIRE ONDERSCHEIDINGEN VOOR VERZETSSTRIJDERS. Prins Bernhard zal op 14 Juli a.s. te Sliedrecht hoge militaire onder scheidingen uitreiken aan een 60-tal verzetsstrijders uit het gehele land, o.a. aan P. L. baron d'Aulnis te Bour- bouill, Woubrugge, B. de Groot, Lei den, en M. Kiek, Wassenaar. GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM ZUSTER MARIA TIBURTIO. Op 19 Juli a.s., feest van St. Vin- centius a Paulo, zal het 50 jaar gele den zijn, dat Zuster Tiburtio (in de wereld Elizabeth Mari^van Tol in de Congregatie trad van O.L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid te Til burg. Zuster Tiburtio, die 49 van de 50 jaren in Huize „Groenestein" te Den Haag werkzaam is geweest, is thans 69 jaar oud en mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. Zij verricht nog dagelijks als hoofd van de keuken haar werkzaamheden in opgewekte stemming. HAZERSWOUDE Personalia. Na de Rijksoplei dingscursus voor leerkrachten tuin bouwtechniek behaalde het diploma K. Ravensberg. Mej. D. Klerk slaagde voor het U.L.O.-diploma. KOUDEKERK Volgende week feestweek! A.s. Dinsdag en Woensdag zullen de tra ditionele Oranjefeesten te Koude kerk worden gevierd. De officiële opening geschiedt a.s. Dinsdagmid dag te 2.15 op het feestterrein (het land van de heer P. G. J. Smit) Di rect hierop verzorgt de heer Dévilée uit Leiden het kinderfeest. De ronde van Koudekerk zal om half acht 's avond verreden worden Naast de prijzen is een wisselbeker in de wacht te slepen, waarvan de heer Jac. Verbree Mzn de houder is. Om 8.15 is er een stoelendans, ter wijl koudekerks fanfare de eerste dag besluit met een concert. De Woensdagochtend is gereser veerd voor het ringsteken op de fiets en te paard, 's Middags vinden er in de Rijn zwemwedstrijden plaats wal en de finish is het terrein achter Gestart zal worden van de Grind de fa. Wed. W. Wille. Een gecostumeerde voetbalwed strijd en enkele volksspelen trekt de massa dan weer naar het feestterrein. Te 7 uur zal een windhondenrace worden georganiseerd, een novum voor Koudekerk. Te 9 uur vangt het avondfeest aan op het feestterrein, welk feest dat gevarieerde programma afsluit. Op die dagen, de vlaggen uit! Het diploma in de zak. Onze plaatsgenoten mej. A. Uithol en de heer A. van der Meijden slaagden voor het U.L.O.-diploma A. NIEUWVEEN Viering koperen huwelijksfeest. Het was zeker een uitstekende ge dachte van de heer S. H. Brust om in overleg met de hoofden der scho len een kinderfeest te organiseren bij gelegenheid van het koperen hu welijksfeest van de Koningin en de Prins. Ruim driehonderd kinderen konden in de graanschuur van de firma P. Habermehl een middag ge nieten van Williams poppentheater, goocheltoeren en buikspx'eken, waar bij zij op ijs, limonade en snoep wer den onthaald. Burgemeester Bakhuy zen opende met een aansporing tot de kinderen om voor onze koningin en haar gezin te bidden, opdat wij ons geliefde aloude Oranjehuis nog heel lang mogen behouden. Een drie werf hoera klonk als één machtige stem uit de honderden kinder kelen. Daarna gaf de heer William enkele spannende voorstellingen, waarvan niet alleen de kinderen maar ook de groten hebben genoten. Datzelfde graanpakhuis, waar an ders het goudgele graan van de vet te klei haar opwachting maakt om tot meel gemalen te worden, was nu tot een feestzaal ingericht, waarin aan driehonderd leden van de Chr. Oranjevereniging een comfortabele plaats werd geboden. De zijwanden waren getooid'met gespannen vlag- gedoeken. Oranje en groene slin gers, en levende bloemen boden een feestelijk aspect. Ds. Zwart uit Halfweg hield een interessante toespraak over: „De band tussen ons Vorstenhuis en Volk". Een bijzondere attractie was de spraakwaterval tussen vier dames en vier heren. Van de dames met als onderwerp: „Uit het leven van H. M. Koningin Juliana" ging mevr. Schellingerhout glansrijk met de eer ste prijs weg en mej. G. Roodenburg de tweede Van .de heren was het G. van der Linden, die de eerste prijs en W. Valk, die de tweede verwierf met het onderwerp: „Sigaretten op en van de bon". Een conferencier verleende medewerking door het zingen van liedjes. Aan het einde dankte de heer Spreij allen die aan het slagen van deze avond hadden meegewerkt. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Het diploma Rijks opleidingscursus voor leerkrachten in tuinbouw-techniek behaalde A. J. van Velzen. NIEUWKOOP Als de bus plotseling stopt Toen gisteravond de bus uit Amster dam met een flinke vaart door het Zuideinde reed en bij slager B plot seling moest remmen voor een van het erf afkomende auto, schoot de enige passagier, de heer H. E. alhier van zijn plaats af en kwam met z'n hoofd tegen de vooruit, ging er door heen, waardoor de ruit totaal ver splinterde. Wonder boven wonder beliep de heer E. slechts een wonde aan het linkeroor. ZOETERWOUDE Dodelijk ongeval met hark-machine Gistermiddag ongeveer half 5, was de rustende landbouwer Jac van der Salm Sz op het bedrijf van zijn zoon aan de Noord-Aa onder melktijd doorgegaan met het schoonharken v. het hooiland op een harkmachine. Toen het paard met de machine zon der bestuurder het land uit kwam gereden, vreesde men een ongeluk. Men vond de heer Van der Salm liggende in het hooiland, zodanig aan het hoofd verwond, dat de dood reeds was ingetreden. Omtrent de oorzaak van het vallen van de machine worden allerlei gis singen gedaan, maar er is geen en kele zekerheid omtrent dit droevig ongeval.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2