J £%amd met Hidtiing.~aanwfyxe>iA %>*te Qoif Wimpie ittimy, uevtiefd Zal de maximum snelheid worden afgeschaft STADSNIEUWS VRIJDAG 8 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Er zijn tal van belangrijke wijzi gingen op het gebied van de ver- keerswetgeving op til. De commis sie, welke tot taak heeft het nieuwe verkeersreglement te ontwerpen, ziet zich voor allerlei belangwekkende beslissingen geplatast aldus het Alg. Dgbl. Zo overweegt men, de maximum snelheid in ons land af te schaffen, omdat men er o.m. van overtuigd is, dat behoorlijke automo bilisten en motorrijders de snelheid van hun voertuig zullen aanpassen aan het normale verkeer, terwijl overtreders van de. meest elemen taire begrippen van fatsoen en wel levendheid zich in de regel toch niet storen aan de verkeersborden met de beperkende maximum snelheden. Op vele plaatsen in ons land staan maximumsnelheidsborden, waarop snelheden voorkomen die ook door de meest bezadigde automobilisten worden overtreden. In de commissie is geen overeen stemming omtrent de te nemen be slissing. De stemmen staken. Een deel der leden is vóór afschaffing, de andere zijn er tegen. Daar minister Spitzen zich inder tijd als secretaris-generaal van het Departement van Verkeer en Water staat een voorstander toonde van het afschaffen van de maximum- snelheidsbepalingen, gelooft men in deskundige kringen, dat straks de maximum-snelheidsbepalingen zullen worden afgeschaft, doch dat dan te vens scherpere bepalingen in het le ven zullen worden geroepen om verkeersovertreders, in het bijzonder de „piraten van de weg'' te straffen. Zo overweegt men een Amerikaan se- methode in te voeren, waardoor het mogelijk zal worden verkeers- zondaars, die herhaaldelijk in over treding zijn, gemakkelijker te con troleren en eventueel het rijbewijs Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht.gymn. 7.30 So natine No. 1, Fr. Schubert. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 0.00 Voor de vrouw, 9.05 Utrechts Stedelijk Or kest, 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Muziek houdt fit, 10.55 T.T.- races te Assen. 11.15 De Zonnebloem. 12.03 Kamermuziek. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 T.T.-races te Assen. 12.45 Amusementsorkest. 13.00 Striidkr. 14.10 A day at the races. 14.15 T.T.-races' te Assen. 14.30 Ge mengd koor. 14.45 Boekennieuws. 14.55 T.T.-races te Assen. 15.15 Hef Orkest zonder naam. 15.50 De Vlie gende Hollander. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 TT.- Races te Assen. 16.45 Franse chan sons. 17.00 De Wigwam. 18.00 Gr.pl. 18.05 Actualiteiten. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht. 18.30 Striidkr. 19.00 Nieuws. 19 15 Kampvuren langs de Evenaar. 19.30 Victor Silvester en zijn orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man. 20.12 Gr.pl. 20.20 Lichtba ken. 20.45 Symphonische dansen. 21.00 Zomersproeten. 21.45 Kruisklank- puzzle. 22 00 Metrooole Ork. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.20 Avondconcert. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.18 Muziek bij het ont bijt. 8.00 Nieuws. 8.15 Marek Weber en zijn orkest, 8 40 Orgelspel door Cor Steyn. 9.00 Jussi Björling is so list in het Zaterdagmorgen-concert. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding ds. D. G. van Vreu- mingen. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 In de continuebedrijven. 11.30 Cesar Franck. 12.00 Vincentino. 12.30 Land en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.50 The Hot Club de France. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Amster damse Polifiekapel. 15.00 Bouldag. 15.25 Radio Philharmonisch Orkest. 16.10 Komt U binnen. 16.25 Piano duo. 17.00 Platenmarkt. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.00 Nieuws. 18.15 T.T.-races te Assen. 18.30 Populaire liedjes en melodietjes. 19.00 Artistie ke staalkaart. 19.30 Lezen in de Bij bel. 19.45 Boekbespreking. 20.00 Nieuws. 20.15 Als u met vacantie gaat20.20 Promenade-orkest. 20.45 De bonte bal. 22.00 Vindobona Schrammel'n. 22.20 Mensen, die wij wel eens ontmoeten. 22.40 Breng eens een zonnetje. 23.00 Nieuws. 23.15 Sfeer en Rhythme. 23.35 Edmundo Ros en zijn orkest. te ontnemen. In sommige staten van Amerika bezitten de automobilisten namelijk boekjes, waarin een aantal bonnen voorkomen. Telkens wanneer een automobilist een ernstige ver- keersfout begaat, wordt een bon uit het boekje gescheurd, en wanneer de bonnen op zijn, wordt de automobi list het rijbewijs ontnomen. Of men de Amerikanen in dit systeem ge heel en al zal volgen staat nog te bezien, doch er is in de verkeers- commissie zeker wel overeenstem ming over een strenger optreden te gen onverantwoordelijke weggebrui kers, die het veilig verkeer voort durend in gevaar brengen. Voorts wordt er ernstig over ge dacht, de eisen voor bestuurders van vrachtauto's en autobussen hoger te stellen dan voor bestuurders van personenauto's. Een ander belangrijk vraagstuk, dat onder de loupe wordt genomen, is het verplicht stellen van richting aanwijzers voor trams. Men acht het namelijk in strijd met de regels voor veilig verkeer, dat trambestuur ders géén richting behoeven aan te geven, terwijl dit wel van andere weggebruikers wordt verlangd. Tenslotte is men voornemens, de nieuwe verkeersvoorschriften in een populaire boekvorm uit te geven. Weliswaard wordt iedere Nederlan der geacht de wet te kennen, doch in de praktijk komt het er op neer, dat verreweg de meeste weggebruikers weinig of niets van de verkeerswet- geving weten. Dit wil men trachten te verbeteren door de uitgifte van een populair boekje, waarin de be langrijkste wetsbepalingen en ver keersregels zullen worden opgeno men. FEEST OP PALEIS SOESTDIJK. De koperen bruiloft van Koningin Juliana en Prins Bernhard is gister avond ten paleize Soestdijk gevierd met een intiem feest, waarvoor on geveer 100 gasten uit de kringen, welke het koninklijk echtpaar het meest nabij staan, zijn uitgenodigd. Het radiodansorkest „The Sky- masters" onder leiding van Pie Scheffer, heeft de uitnodiging ont vangen op dit intieme feest passen de muziek te verzorgen. Annie de Reuver, die juist uit Zuid Afrika is teruggekeerd, heeft vocale mede werking verleend. KLOK ALS GESCHENK VAN PRINSES WILHELMINA. Klokkemaker Van Maarle fe Wamsveld heeft in opdracht van Prinses Wilhelmina geheel met de hand een klok vervaardigd, die ter gelegenheid van deze dag aan de Koningin ten geschenke is gegeven. Het uurwerk drijft twee wijzers aan en bovendien een schijf, waarop een dag- en nachtverdeling is aange bracht. Beneden op de wijzerplaat staat een omkranste vier, welk cijfer op de vier prinsesjes duidt en daar onder staat in hef Italiaans een door prinses Wilhelmina gekozen spreuk: „Zolang ik leef, zal ik van je blijven houden." In de achterzijde van het in een prachtige houten kast gevatte uurwerk is een mand met bloemen gegraveerd. De heer Van Maarle heeft de klok. die een plaats zal krijgen in de hal van paleis Soestdijk, persoonlijk af geleverd. PRINSES WILHELMINA BESPRAK HET EUCUMENISCHE VRAAGSTUK. H.K.H. Prinses Wilhelmina kwam gistermiddag van de Ruigenhoek naar het paleis 'f Loo over voor een sa menkomst die de hofpredikant ds. J. F. Berkel uit Apeldoorn op haar ver zoek met de plaatselijke predikanten en voorgangers, behorend tot de Ned. Herv. Gemeente, de Geref. Kerk. de Christ. Geref. Kerk, de Evangelisch Lutherse Gemeente, de Vrije Evange lische Gemeente en de Baptistenge meente had belegd. H.K.H. sprak gedurende ruim een uur met hen over het eucumenisch vraagstuk. H.K.H. vertrok nadien naar Soestdijk. FAMILIELEDEN VAN OPVARENDEN „KOTA INTEN" WORDT INENTEN AANGERADEN. Hoewel zich gelukkig geen nieuwe ziektegevallen aan boord van de „Kota Inten" hebben voorgedaan, raadt de hygiënist der Kon. Land macht alle familieleden van opvaren den van dit schip dringend aan, zich opnieuw te laten inenten, tenzij de laatste inenting niet langer dan drie jaar geleden heeft plaats gehad. Deze inenting moet zuiver als voorzorgs maatregel worden beschouwd, ten einde de grootst mogelijke zekerheid te hebben, dat geen pokken in Neder land worden geïmporteerd en ver spreid. KRONINGSFEEST KOSTTE REGERING 560.000. Voor de viering van het regerings jubileum van koningin Wilhelmina en de inhuldiging van koningin Juliana is een bedrag van ruim 560 duizend gulden gebruikt, waarvan ruim 100 duizend gulden voor de versiering en voorzieningen in Amsterdam. Bijna het dubbele was nodig voor recepties, gegeven door de hoofden van alle di plomatieke diensten in het buiten land. Ter dekking van deze kosten is aan de Tweede Kamer een aan vullende begroting voor het ministe rie van Algemene Zaken over 1948 voorgelegd. BEURS: NOG NIET RUSTIG. De beurs die de laatste dagen sterk in het teken van „herwaarde ring der valuta's'1 stond,, had nog geenszins een rustig voorkomen. Bij opening lagen de internationale waar den wel wat zwakker, maar van de koerswinsten die voor deze soorten alleen al deze week tien tot twintig punten bedroegen, ging slechts een zeer klein gedeelte verloren. Olies openden op 316 tegen gisteren 318. Het publiek liet zich niet onbetuigd en plaatste verscheidene orders, waardoor met enige kleine fluctua ties de koers tegen slot tot 318 y> kon aantrekken. Op de industriemarkt was de stemming over het algemeen goed prijshoudend. Unileve-s konden zich goed handhaven. Philips ver loor ongeveer drie punten en kwam op 237 evenals gisteren werd er spe ciale aandacht besteed voor kunst zijde aandelen, die dan ook zeer vast waren. De Indonesische cultuur- markt wordt nog steeds gemeden. De Staatsfondsenmarkt werd, wat betreft de leningen in guldens zo goed als verwaarloosd. Grootboek '46 daarentegen kon zich goed hand haven. Opmerkelijk was de open hoek voor de dollarlening Nederland, die een avance van twee punten boekte. De advocaat-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam eiste 8 jaar gevangenisstraf tegen de 48- jarige M. C. Z. uit Amsterdam. De verdachte was ten laste gelegd, dat hij in 1944 en 1945 in een Duits concentratiekamp als bewaker is op getreden en in die functie de gevan genen heeft mishandeld. Z. erkende ter zitting wel eens gevangenen te hebben geslagen met een stok of een stuk gummislang, maar verdedigde zich met de bewering dat hij zelf ge vangen was en toen hij door de Duitsers als lager-oudste werd aan gewezen dit wel moest doen om het eigen leven te redden. Een aan tal verklaringen van de getuigen staafden deze bewering, getuigen zei den ook, dat verdachte in het begin een goede lager-oudste was geweest en eerst later in eigen voordeel steeds slechter was gaan optreden. Zo heeft hij gevangenen 1 uur lang rondjes laten lopen op 1 been. JJE REPUBLIKEINEN TERUG IN DJOKJA De Republikeinse auto riteiten zijn in Djokja teruggekeerd nadat de Nederlandse troepen de residentie Djokja hadden ontruimd. De herbezettting van Djokja door de Republikeinen geschiedde zonder in cidenten onder toezicht van de UNCI commissie. Een eenheid van het Re publikeinse leger bij een viersprong in de stad. Hoewel de sultan van Djokja, die tevens Republikeins mi litair gouverneur is, het verbod voor de inwoners van Djokja had uitge vaardigd zich 's avonds op straat-te begeven, weiden er verscheidene feestvierenden in de straten gesig naleerd. Een Peelbrand woedt sinds Za terdag met wisselende felheid in de zogenaamde Kwadestaart ten Noor den van de weg van Deurne-Venray De brand heeft een uitgestrekt com plex heidegrond aangetast. Veel turf kon door voorzorgsmaatregelen gespaard blijven. De moeilijk te be strijden branden blijven ondanks het blussingswerk soms wekenland door- smeulen en laaien soms plotseling weer op. Koningin Juliana en de Prins zullen op 4 Augustus de zeilwedstrij den, welke op de rede van Zierikzee gehouden worden ter gelegenheid van het 1100-jarig bestaan van deze stad bijwonen. Tot burgemeester van Varik is in de plaats van de eervol ontslagen burgemeester C. J. N. Brouwers, be noemd mr. F. J. de Bruy Tangbergen burgemeester van Ophemert. De uurprijzen voor stucadoors- werkzaamheden mogen worden ver hoogd. De uurprijzen variëren nu van 0.76 tot 1.90. De expresse-treinen Amsterdam r—Maastricht v.v. zullen na 1 Octo ber vermoedelijk ook in Den Bosch stoppen. Het grootste heidegebied van Friesiand, gelegen onder Duurswou- de, is thans onder Staatsbeheer ge komen, doordat het als bezit van de familie GrundtmannLycklama a Nijeholt verbeurd is verklaard. Dit gebied beslaat een oppervlakte van 570 H.A., waarvan 300 H.A. heide, 160 H.A. bos en 110 H.A. bouw- en grasland. De boeren van Ottersum, in de nabijheid van het „Reichswald" wor den weer veelvuldig door wilde zwijnen geplaagd. Vooral de aardap pelvelden moeten het ontgelden. Een groot gezelschap jagers en boeren heeft de laatste weken jacht op de indringers gemaakt. Dinsdag konden twee zwijnen geschotenn worden. Bij een botsing in de Regentes- selaan te den Haag tussen een vracht auto en een motor, werden de motor rijder E. en de duo-zitter B. zwaar gewond. B. is aan zijn verwondingen bezweken. De zalmvisserij op de Waal bij Woudrichem begint op te leven. De zalmen, die circa 12 tot 14 pond zwaar zijn, brengen gemiddeld 6 H gulden per pond op. In de palingvis serij is het op het ogenblik nog erg dunnetjes, als gevolg van het koude voorjaarsweer. Ten gevolge van kortsluiting in een electrisch las-apparaat is in een haardenfabriek te Bergen op Zoom de 45-j. arbeider C. v. d. B. op slag gedood. Ter gelegenheid van het koperen koninklijk huwelijksfeest heeft de Zeeuwse commissaris der Koningin een „varende receptie" gehouden aan boord van het s.s. „Mecklenburg". De vele honderden gasten maakten en kele uren een tocht buitengaats. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats- examen Godgeleerdheid de heren M. Koopmans (cum laude); G. van Dijk; T. Korporaal: M. de Jongh; C. van Eysinga: J Smit Sibinga en P. A. L. Brinkman, allen te Leiden: voor bereidend Kerkelijk examen: de heer P. H. Ouwendijk, te Leiden: docto- raal-examen Nederlands recht: mej. F. L. Korneckhoff te Rotterdam en de heren S. Joustra te Den Haaj?: J. A. van Riel te Dordrecht; K. J. Mat- ze te Hazerswoude; J. A. Fijn van Draat te Den Haag en J. E. G. Smit te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte (cum laude), op proefschrift getiteld „Po Hu T'ung the Comprehensive Discussions in the White Tiger Halle", de heer Ti an Tjoe Som, geboren te Soerakarta (In donesië) en wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte (cum lau de), op proefschrift getiteld „Cinq Chapitres de la Frasannapada" de heer J. W. de Jong, geboren te Lei den en wonende te Leiden; tot doc tor in de Geneeskunde, oo proef schrift getiteld „De Bouw en Ontwik keling van het Mediastinale Bind weefsel", de heer W. A. Bax, gebor ren te Vlaardingen en wonende te Voorburg. Geslaagd voor het eindexamen afd. A: R. Bakker, Hazerswoude, J. N. Gelök, Leiden, L. de Haan, Leiden, mej. Rita Hazenoot, Noordwijk aan Zee, mej. Corry Hoogeveen, Le'den, H. Jongedijk, Wassenaar, G. v. Keste- ren, Wassenaar, A. van der Kloes Leiden, B. H. Knorringa. Oegstgeest, P. Kouprie, Katwijk aan Zee, M. W. Lürsen, Den Haag, C. Th. Maas. Oegstgeest, G. Moré, Zoeterwoude, mej. Nelly Neuteboom, Leiden, mej. Rina Raar, Leiden, mej. Henny Ruel- se, Lisse, P. Segeth, Katwijk aan Ze°, B. C. van der Valk, Leiden, mej. Ber tie van der Voort, Noordwijk-Binnen, C. de Vogel, Leiden. Afgewezen: drie. Geslaagd voor het toelatingsexa men zijn: Nettie Alting, Th. Bave- laar, G. v. d. Berg, D. v. d. Berg, J. Biemand, Elfrieda Boss van C'haran- te, G. Ciggaar, J. de Cler, J. v. Duyn, W. v. Egmond, R. v. Eijbergen, Maai ke Feenstra, J. Filippo, C. Groene- vvegen, W. Harinck, D. den Heeten, E. Hennipman, Stynie de Hoog, H. Jagerman, W. Kamphorst, Wilh.a v. Kempen, F. Ketting, Piëta de Ko ning, Marycke Kwant, Hanke La- main, L. v. d. Land, K. v. Leeuwen, J. v. d. Maas, J. v. d. Mark, N. Mol, Gerda Moret, Risco Nachtegaal, J. v. d. Nagel Willy Nowack, H. v. Oos ten, Joke den Ouden, P. den Ouden, Jannie Ouwater, D. v. d. Plas, M. v. d. Plas ,M. Pronk, C. Ravensbergen, Hennie Ravestein, O. v. Reeuwijk, H. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND VRIJ KOEL WEER. Zwaar bewolkt met aanvan kelijk nog hier en daar enige motregen, maar morgen plaatse lijk opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. VOETGANGERS, WIST U. dat op kruispunten met als zodanig aangeduide oversteekplaatsen U van deze oversteekplaatsen gebruik moet maken, indien U naar de over zijde wilt? U mag dus niet doen als of er geen oversteekplaatsen zijn v. Rooyen, C. Storm, T. Toebes, Ly- die v. Tol, Corrie Varkevisser, Ggrie v. Veen, E. Veldhuyzen, J. Verhaar, G. Verwey, Marietta Vigeleyn, Lies bet de Vries, P. de Vries, G. Werk hoven J. Wiggers, C. Wolf, Joh.a Wolverkamp, P. v. 't Zelfde, F. Zil- verentant, D. Zwart, Daellea v. Bur leigh. MULO-EXAMEN. voor diploma A: N. v. Helden, J. v. Duyvenboden, A. Koo reman, C. K. Lammerts van Tooren- burg. Leiden, W. van Ravensbergen, C. W. v. Heyningen, D. Rodenburg, M. P. Mechelse, Voorschoten. M. W. Lijs, M. Grotendorst, J. H. v d. Waal, Bodegraven. G. L. v .Geest, Zwam- merdam, A. Uithol, Koudekerk. Af gewezen: geen. Diploma B: C. H. Munnik. N. v. d Loef, A. de Moed, J. de Groot, H. C. Henze, Leiden, H. M. Turkenburg. M. S. Zuyderduin, Voorschoten, C. Wes- selius, Haarlemmermeer, M. M. v. Hcuwelingen, Leiderdorp, J. M. van Kampen, Leidschendam, A. M. E Nachtegaal, Oegstgeest, W. Bos. A. T^rlouw, Bodegraven, T. Bos, Zdg- veld. Afgewezen: 4 cand. R.K. ULO-SCHOOL OP STAP. De leerlingen van de R.K. Ulo school van het Levendaal maakten gisteren met twee autobussen een uitstapje, Bezocht werden de Greb- beberg en Ouwehands Dierenpark. Daarna trok men naar de Pyramide van Austerlitz. Zusters en kinderen hebben genoten. verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! 51. De inspecteur scheen nog steeds op een ant woord van Wimpie te wachten. Deze haastte zich nu te verzekeren, dat hij het helemaal niet kwaad bedoeld had en dat alle Amerikanen natuur lijk eerlijke mensen zijn, maar dat Kid hierop een uitzondering scheen te ma ken. „Hum", mompelde in specteur. Hierop verviel hij weer in nadenken. Toen haalde hij een opschrijfboekje uit zijn bin nenzak en begon ijverig te bladeren. Jxiist!" merkte hij na een tijdje op, terwijl Kobus en Wimpie be vreemd zijn bewegingen volgden. Juist. Hier staat het. Het kan niet missen. Ik moet je arresteren. De schrik was groot. Zelfs de ge harde brigadier kon zich een ogen blik niet beheersen. „Wie? Wie?" riep de brave man uit, terwijl hij wild van Wimpie naar Kobus blikte. „Ik moet hem arresteren", ver klaarde de inspecteur, terwijl hij op Kobus wees. „Deze persoon bevindt zich in ernstige overtreding. Hij is óf een aap in mensenkleren, (en dat is streng verboden!) óf een mens met een apengezicht. (En ook dit is strafbaar gesteld). Neem deze per soon direct in arrest en sluit hem op in een cel met tralies. Morgen wordt hij verhoord. En nu wens ik niet meer gestoord te worden." De brigadier deed de verblufte Ko bus de handboeien aan en leidde hem het vertrek uit, Wimpie be duidend hem te volgen. „Maar dat kunt U toch niet doen?" smeekte Wimpie de brigadier, „Ko bus heeft nog nooit iemand kwaad gedaan! Hij „Orders zijn orders", merkte de brigadier op, met enig leedvermaak in zijn stem, „Of wel: Hoogmoed komt voor de val. Ga nu maar weg, ik moet nog een heleboel doen van avond. Morgen is het bezoekuur tus sen twaalf en twee. Goeden nacht". Hiermede werd het geplaagde knaap je op straat gezet. Wimpie was ra deloos EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 11) Meneer Crocker haalde diep adem door zijn neus. „Ja!" zei hij. „Ja! Ik dacht wel, dat het zo iets was. Maar ik geloof, dat ik het toch nog wel eens langzaam zou willen nagaan. Om te beginnen met die cijfers. Wat betekent die ze ven en zestig achter de naam Hay- ward?" „Hij maakte zeven en zestig runs meneer." „Zeven en zestig! In één spel?" „Jawel, meneer." „Wel, dat zou Baker nog niet kun nen!" „Ik ken die Baker niet van nabij, meneer." „Ik denk, dat je nog nooit een bal- - spel gezien hebt?" „Bal-spel, meneer?" „Een honkbal-spel?" „Nee nog nooit meneer." „Dan, Wim," zei meneer Crocker die van de opwinding weer tot zijn slechte gewoonte terugviel, van zijn eerste Londense tijd, „dan ben je nog nooit mens geweest. Zie hier!" Elk spoor van eerbied voor de dis tinctie van zijn stand, die geduren de het begin van dit gesprek zich had laten gelden, verdween nu to taal. Meneer Crockers' ogen stonden vurig als van een strijdros. Hij greep de butler bij een mouw en trok hem naar de tafel, waarop hij vor ken, lepels, kopjes en zelfs de in houd van zijn bord koortsachtig be gon op te stellen. „Bayliss?" „Meneer?" „Kijk!" zei meneer Crocker, met een air van een extatisch opper priester, die op het punt staat een beginneling in een geheimen ritus in te wijden Hij nam een broodje uit het mand je. „Zie je dit broodje? Dat is de bal. Die lepel is de eerste honk. Waar ik dit kopje zet is het tweede. Dit stuk spek is het derde. Die stukjes suiker zijn de spelers binnen en buiten het veld. Nu zijn we klaar. De batsman komt op. Zo, daar staat hij. De van ger achter hem. Umps achter de van ger „Umps, meneer, daar bedoelt u ze ker de umpire, de scheidsrechter, mee?" „Noem hem, zoals je wilt. Het hoort bij het spel. Hier is de box, waar ik die pot marmelade heb neer gezet en de pitcher staat daar." „De pitcher, zegt u, dat is zeker hetzelfde als onze bowler?" „Ja, dat zal wel, alhoewel het me ontgaat, waarom je bowler zoudt zeggep." „En dan is de box zeker het wic ket van de bowler?" „Zoals je wil Nu let op. Spelen. Pitcher komt op. Hallo, Jan, flink aanpakken! Sneller, kerel! Dat is te langzaam. Boem! De batsman doet het goed. Dat mannetje buiten het veld dit stukje suiker slaat mis! De batsman loopt voor de twee de maal. Ook voor de derde? Neen! Terug! Onmogelijk, 't Is zo ook veili ger. Tweede batsman op. Pitcher doet het nu beter. Pikt hem op. Te rug naar je plaats, Cyril! Derde bats man. Kijk hem eens zwoegen. Hou die knaap in de gaten. Keurig! Laat die twee staan, goed zo verder, vlak langs zijn neus. Dan naar de tweede. Mooi zo! Die is aan de honk. Is dat even een spelletje! Geloof me, Wim, dat is spel!" Een beetje oversuur van de kracht die hij aan zijn les besteed had, ging meneer Crocker zitten en laafde zich aan koude koffie. „Ja, dat is wel een aardig spelle tje, zei Bayliss. „Maar ik geloof, nu u het me hebt uitgelegd, meneer, dat ik het toch wel ken, maar ik heb het altijd gekend onder een andere naam Het wordt hier erg veel gespeeld.'- Meneer Crocker sprong op. „Is dat waar? En ik ben hier al vijf jaar en heb er niets van ge hoord? Wanneer spelen ze het weer?" „Hier in Engeland noemen we dat spel, rounders, meneer. De kinderen spelen het met een kaatsebal en een raket; ze hebben er alijd veel pret. mee. Ik heb het nooit anders gekend, dan als een kinderspelletje." Twee starre ogen waren op de butler gevestigd. „Kinderen?" Het woord werd ge fluisterd. „Een raket?" „Jawel, meneer." „Zeg er eens je je zei toch niet kaatsebal?" „Toch wel, meneer." Het leek wel of meneer Crocker plotseling een aanval van kramp kreeg. Hij had nu vijf jaren in En geland gewoond, maar tot nu toe had hij eigenlijk nog niet volkomen be seft, hoe heel alleen hij eigenlijk was in een vreemd land. Het lot had hem hulpeloos in een land gevoerd, waar ze honkbal „rounders" noemden en het speelden met een kaatsebal. Hij zakte terug in zijn stoel en staarde stil voor zich. En toen hij daar zo zat scheen de muur tegen over hem weg te dooien en hij zag een groen veld, in het midden waar van een man in grijze uniform een dans begon uit te voeren. Met een koude en wantrouwende blik stond een ander geüniformeerde de eerste aan te kijken, met een geweldige knots, die hij op zijn schouder in evenwicht hield. Twee anderen za ten gehurkt toe te zien en rondom zat een grote menigte. De lucht was vervuld van veel stemmengeluid. Bingley Crocker zuchtte, doch het leek wel een snek. Bayliss, de butler, keek hem meewarig aan. Hij was er zeker van, dat zijn meester niet erg lekker was. Meneer Crocker's geval was er een dat een uitnemend thema was voor een redenaar, die de leer wil ver breiden dat geld niet alleen het ge luk vanzelf met zich brengt. Tot aan zijn tweede huwelijk was Bingley Crocker acteur geweest, die allerlei kleinere rollen vervulde. Hij had een uitstekend humeur, geen geld, en een zoon van een en twintig jaar. Tot zijn vijf en veertigste jaar had hij voornamelijk van de hand in de tand geleefd, een periode waar in iede maaltijd een verrassing was. Toen echter ontmoette hij op een schip, dat tussen Engeland en Ame rika voer, de weduwe G. G. van Bunt, de enige erfgename van het ontzaglijke fortuin van de geldmag naat. Wat mevrouw van Bunt in Bingley Crocker zag, om juist hem uit te kie zen, overschrijdt ieder begrip; Cu pido's zonderlinge sprongen alleen kunnen aansprakelijk gesteld wor den voor wat er volgde. Deze roman ce begon en eindigde in een tijdsbe stek van tien dagen van Liverpool naar New York voer. Meneer Croc ker was aanboord, omdat hij terug keerde met theatergezelschap, dat in Londen een paar mislukkingen was gaan oplopen. Mevrouw van Bunt was aan boord omdat zij zich had la ten vertellen, dat de boten, die lang zaam deze reis maakten, nog het veiligst waren. Ze begonnen beide de reis als vreemden en eindigden haar als een verloofd paar. De verloving werd door de beide enige naaste ver wanten van het toekomstig echtpaar op de meest uiteenlopende wijze be groet. Toen Jimmy, de zoon van me neer Crocker vernam, dat zijn va der trouw gezworen had aan de we duwe van een millionnair, uitte hij zijn dankbaarheid en enthousiasme op ondubbelzinnige wijze.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2