(4 Plechtige en hartelijke begroeting der deelnemers in Alphen Woensdag. G.A.DE JAGER H. K. Michaëlis NETTE FLINKE WERKSTER N.V. J. van Moorsel Zn. DINSDAG 5 JULI 1949 OE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Tweede Laura-logboek Reeds in de vooravond een feestelijke sfeer (van onze „fietsende redacteur") ALPEN AAN DEN RIJN, 4 Juli Feestelijk waaiden vanmiddag in dg Alphense straten de uitgestoken vlaggen een welkom toe aan de deelnemers, die vanuit alle hoeken v an ons land naar Alphen stroomden. Even feestelijk was hun stemming, want er straalde een gouden zon aan een staalblauwe hemel zodat het w eer voor de eerste dag alle goeds doet hopen. Feestelijk tenslotte wa s de ontvangst in de grote feesthal op het IJsclub-terrein, waar de deel nemers zich aanmeldden en hun be scheiden in ontvangst konden nemen. Het was een prettig weerzien van oude bekenden, die het vorig jaar reeds meereden en zulke mooie herinneringen daaraan bewaard hebben, dat zij dit jaar weer terugge komen zijn naar Alphen, om ook dit tweede rijwiel-festijn mee te kun nen maken. nemers en belangstellende dorpelin gen, die getuigen wilden zijn van de officiële opening. Hun geduld werd echter lang op de proef gesteld, het enige wat zij voorlopig zagen, was de aankomst van hoge gasten, die snel in het raadhuis verdwenen. Welkom was daarom de demon stratie van een rij wiel-acrobaat, die de onmogelijkste toeren, soms met een of twee dames, verrichtte en tel kens een golf van applaus over zich heen hoorde gaan. Maar eindelijk, om kwart voor acht, zwaaiden de deuren open en kwam het hoge college naar buiten. We zagen de voorzitter van het ere- comité, mr L. A. Kesper, commissa ris der Koningin in Zuid Holland, en zijn collega uit Utrecht, de heer M. A. Reinalda, die vice-voorzitter is. Vervolgens de burgemeesters wier steden in de naam „L.A.U.R.A." ver vat zijn, nl. jhr. mr F. H. van Kin schot, Leiden; jhr mr C. J. A. de Ra- nitz. Utrecht; mr P. J. Oud, Rotter dam, mr F. M. A. Schokking, Alphen aan den Rijn. De burgemeester van Amsterdam was verhinderd, doch had zijn particuliere secretaris mr. A. J. Ruys, afgevaardigd. De heer B. Knaapen, voorzitter van de Stichting Alphense Rijwiel- vierdaagse, verwelkomde deze hoge autoriteiten, évenals de deelnemers en Alphense belangstellenden. In het Engels richtte hij zich tot de eerste buitenlandse deelnemer, een Engels man uit Huil. Speqiale lof zwaaide spr. toe aan de heer H. E. A. Gaste- Een bonte wemeling van fiets-enthousiasten Daar was de jonge man weer, die slechts op krukken lopen kan en met één been moet fietsen. Ook hij wilde niet achterblijven. Daar waren de groepen van de Zaandamse en Rot terdamse politie weer, die deze keer ook hun Haagse en Alphense colle ga's in ploegverband mee brachten. Daarwas ook weer de groep van de luchtvaarttroepen, allemaal de draag- speld van het vorig jaar fier op hun borst meevoerend. Het was een grappig gezicht, die bonte verscheidenheid van kledij te zien. Heren van middelbare leeftijd, die overdreven jong wilden doen en zich deswege in een kort khaki- broekje gestoken hadden, waar hun blanke spillebenen onderuit staken als breekbare stelten. Mijnwerkers uit Limburg, boerenzoons uit het hoge Noorden, stadse juffers uit Am sterdam, blozende meiskes uit de dorpen rondom Alphen, waardige heren, dikke dames, jongelui met enorme zonnebrillen en krasse oude dames en heren, die voor de jeugd niet willen onderdoen, en straks met de regelmatige bezadigde trap, hun leeftijd waardig, de kop van de 447 km zullen afbijten. Officiële opening Tegen zeven uur stroomde het plein voor het raadhuis vol met deel In de feesthal ontvingen de deelnemers hun bescheiden. Achter de tafel de heer B. Knaapen, voorzitte r van de Stichting laars, de penningmeester-secretaris, die ook dit jaar de organisatie suc cesvol heeft voorbereid. Mr L. A. Kesper noemde deze Laura-rit een belangrijke gebeurte nis voor deze nijvere gemeente, die zich de laatste jaren zo heeft uitge breid. Alle deelnemers wenste hij veel genoegen, sportieve dagen en... uiteindelijk de fel begeerde medaille Hiermede verklaarde de ere-voorz. deze tweede Laura-rit voor geopend. Ook burgemeester Schokking kwam voor de microfoon en noem de de Laura-rit een franje van het dagelijkse leven, die desalniettemin belangrijk is. „Ge brengt in onze eenvoudige gemeente een prettige stemming, die de Alphenaren zeker zullen beant woorden. Met het uitbrengen van drie hoera's een voor de hoge gas ten, een voor het comité en een voor het goede weer, eindigde de burge meester z'n toespraak. Alphense jeugd defileerde Het sportprogramma, dat de Al phense sportclubs de deelnemers zul len voorzetten werd ingezet met een défilé, dat onder strakke leiding van de heer P. Zuidam, correct ver liep. De fleurige sportcostumes bonte vlaggen overgoten door warme stralen van de ondergaande zon op deze heerlijke zoele avond, gaven een prachtig effect. Na het défilé marcheerden de clubs naar het terrein van de voetbalver. „Alphen", waar een gymnastiek-de- monstratie werd gepresenteerd. Hoe wel soms een ietsje verward, werd toch een vlot en boeiend programma afgewerkt. Vermelden wij tenslotte nog de muzikale medewerking van de mu ziekverenigingen „Arti et Religioni", o.l.v. de heer H. C. Spelt, en „Cres cendo" o.l.v. de heer K. v. Egmond, die deze plechtige opening opluister den en het Wilhelmus speelden, toen rondom het oorlogsmonument zeven vlaggen omhoog gingen nl. de vlag gen der vijf Laura-steden de natio nale driekleur en de Laura-vlag. Al leen toen het Lauralied gespeeld en weifelend meegezongen werd, was er enige disharmonie tussen beide corpsen, die met deze nieuwe klan ken nog vertrouwd moesten raken. In afwachting Tegen tien uur, toen het avond donker zich als een beschermend kleed over Alphen legde, togen vele deelnemers huiswaarts Andere ble ven nog wat bomen in de feesthal, waar een strijkje voor de gezellig heid zorgde. Alphen heeft de deelnemers har- I telijk ontvangen en dit geeft hun moed, om met frisse energie morgen te gaan beginnen aan de eerste 116 kilometer. Een eche Laura-stemming heeft zich van Alphen meester ge maakt. Iedereen spreekt over de vierdaagse en de bakker heeft spe ciale Laura-koekjes gebakken! We zijn reeds vertrouwd geworden met dit Laura-dorp. De smartelijke „Brug der zuchten" lag er nog pre cies eender als het vorig jaar; de stemming in het dorp is weer gezellig als de gastheren en -vrouwen, die met hun logé's een avondwandeling maken en even hartelijk werden we ook deze keer weer door onze ken nissen ontvangen. In de schuur wacht, keurig opge poetst, gesmeerd en opgepompt, on ze trouwe fiets, die ons de vier ko mende dagen door de drie provin cies zal voeren. Nog enkele uren en de eerste dag vangt aan. Niet, zoals verleden jaar, met nieuwsgierigheid en enige re serve, maar in het volle vertrouwen, dat alles goed verlopen zal, zullen we over enkele uren ons stalen ros bestijgen. En trekkend langs velden en wegen, door steden en dorpen langs slingerende rivieren, blonde duinen en groene weilanden, zullen we genieten van alles, wat deze tweede Laura-rit te bieden heeft. De eerste dag Hedenmorgen, om kwart voor elf telefonerde onze „fietsende redac teur" vanuit Katwijk aan Zee: „Vol goede moed zijn de deelne mers vanmorgen gestart. Om half zeven vertrokken de eerste in de richting Leiden en om half negen waren de ongeveer 590 Laura-rij ders bijna allemaal vertrokken .Het be gon overigens niet zo heel erg pret tig, want reeds voor de de kopgroep Leiden had bereikt, vielen de eerste druppels uit een grijzen wolkenhe mel, die de deelnemers stuk voor stuk naar hun regenjassen deed grijpen. Het was echter niets meer dan een verfrissend ochtendbad, want een maal binnen de Sleutelstad was het weer droog en toen we door Voor schoten reden straalde weer een gou den zon uit een bijna vlekkeloze he- Een aardige groep tijdens het defi menlijke sportverenigingen de deel mei. Hoe wed allemaal afzonderlijk gestart, beginnen zich nu reeds groepjes te vormen, die naarmate de uren verstrijken groter worden en langere afstanden tussen elkaar krij gen. De stemming is prima en vol enthousiasme gaan we vanuit Kat wijk aan Zee de tweede helft van deze eerste tocht beginnen. De tweede tocht, die Amsterdam lé voor het raadhuis, dat de geza- nemers als welkomstgroet aanboden. De route van Woensdag als bestemming heeft is als volgt uit gezet: Alphen, Ter Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Nes, Ouderkerk, Nieuwer Amstel, Am sterdam ('t Kalfje) Diemen, Wees- perkarspel, Bussum, Hilversum, Vree land, Loenersloot, Vinkeveen, Mij drecht, Uithoorn, Vrouwenakker, Al phen aan den Rijn, in totaal 126 km. Ned. vrouw gaat pogen 't Kanaal over te zwemmen Een van Nederlands meest gerenommeerde lange af standszwemsters is per KLM-vliegtuig naar En geland vertrokken om vervolgens na enige trai ning zo spoedig mogelijk te pogen het Kanaal tus sen Dover en Calais, een hemelsbrede afstand van 32 km. over te zwemmen. Zij is mevr. Willy Croes- van Rijsel uit Amsterdam, die reeds eerder van zich deed spreken toen zij van Stavoren naar Enkhuizen de 22 km. lange afstand zwemmend aflegde in Ü'A uur tijds en nog geen twee weken geleden 3 km uit de kust in zee van Kat wijk 18 km. zuidwaarts naar Scheveningen zwom in de zeer snelle tijd van 3 uur en 35 minuten. Denkt u niet, dat Willy Croes uitsluitend op lange afstand van zich heeft doen spreken. In haar wo ning bevindt zich een kast vol medailles en tro- pheeën, die zij in vroeger jaren als lid van de zwem vereniging Z.A.R. op de korte baan gewonnen hpeft. Met morele rugge steun van haar echtgeno te, een vertegenwoordiger, heeft deze thans 31-jarige Hollandse vrouw (volgens deskundigen de ideale leeftijd voor een Maro- thonzwemtocht) in de af gelopen twee jaar cons ciëntieus getraind voor de komende tocht over het Kanaal. Zij heeft geheel afgezien van het zwem men op de korte afstand en heeft zich uitsluitend toegelegd op het verslin den van kilometers, zo zwom ze bijv. in de afge lopen winter urenlang in het overdekte Zuiderbad te Amsterdam, rondje na rondje van 1 tot 6 uur des middags. Op advies van de sportarts dr. Posthun.a zorgde zij er voor, dat ze in het afgelopen jaar de slanke lijn kwijt raakte en 16 pond zwaarder werd. De extra pondjes vet zullen haar, naar zij hoopt, voldoende bescher ming geven om een half etmaal of langer in het woelige water van het Kanaal te blijven. Naar bekend zwemt Wil ly C oes tijdens haar toch ten vrijwel uitsluitend de trudgeon crawl. Zij slaat een tempo van 20 tot 21 slagen per minuut, zodat haar ademhaling, die nor maal 18 per minuut is. verbeelding werkende prestatie van deze enkele tientallen te evenaren, maar meestal moesten zij de strijd tegen het water tijdens de tocht staken om zich te laten opnemen door de volgboot. Of Willy Croes zal sla gen? Zij maakt zich geen overdreven illusies, maar heeft veel optimisme. De 22 km, tussen Stavoren en Enkhuizen gingen haar naar verhouding zo ge makkelijk af, dat zij meent in staat te zijn de komen de tocht te volbrengen. Al is die dan ook 10 km Zal zij slagen als eerste Nederlander slechts een geringe ver hoging ondervindt. Dit tempo is voor lange af standzwemmers uiterst laag, doch de practijk heeft bewezen, dat zij niettemin eVen snel zwemt als vele anderen met een hoger tempo. Enkele tientallen mannen en een vijftal vrouwen zijn er in deze eeuw in ge slaagd het Kanaal zwem mend over te steken, maar indien Willy Croes slaagt, dan zal zij de eerste Ne derlandse zijn en daarbij de Nederlandse mannen de loef hebben afgestoken, want nog nimmer is het een Nederlander gelukt van de Engelse Zuidkust af zwemmend de Franse kust te bereiken. Talloos zijn de pogingen geweest van zwemmers uit de ge hele wereld de zo op de langer, ze zwemt dan in zout water met een hoger soortelijk gewicht. Boven dien in stromend water en dat maakt een enorm verschil met het stilstaan de zoete water van het IJsselmeer. Haar geslaag de voorgangers hebben over de tocht gemiddeld ongeveer 1720 uur ge zwommen. Een is er in geslaagd binnen de 12 uur te blijven, een ander deed er ruim 27 uur over, maar bereikte toch de Franse kust. Ze neemt aan, dat ze straks bij Dover niet de enige zal zijn, die voor het kanaalzwemmen gaat trai nen. Ieder jaar komen uit diverse delen van de we reld gegadigden. Verleden jaar trachtten verscheide ne Egyptenaren het Ka naal over te steken, die het dit jaar weer willen proberen. Het lukte er toen slechts één. Deze zwemmers hebben het in sommige opzichten ge makkelijker dan zij. Hun regering stelt veel belang in een poging en finan ciert de hele tocht. Willy en haar man hebben zelf voor de gelden (f 3.000) moeten zorg dragen, want de Nederlandse regering is terecht van mening, dat zij daarvoor geen kosten op zich kan nemen. De N.Z.B. heeft er eenvoudig geen kasmiddelen voor en zo heeft mevr. Croes het bedrag uit eigen middelen bijeen moeten brengen. Van die f 3000 moeten, be halve de trainer en de huur van een volgboot, de reis- en verblijfkosten be taald worden en niemand kan van tevoren zeggen, wanneer zij zal starten. Dat hangt van haar trai ner in Engeland af, E. H. Temme, die zelf tweemaal het Kanaal is overge zwommen, en natuurlijk van haar lichamelijke conditie en de weersge steldheid. Mogelijk zal zij reeds volgende weoïe Star ten, mogelijk ook zal zij haar poging eerst in Aug. doen. Dan zal ze de zee in ste ken, geheel ingevet en met een water uitsluiten de bril voor de ogen. Mocht ze de tocht vol brengen, dan zal ze veel me.er dan 32 km. moeten afleggen, want het is we gens de sterke stromingen, die ook bij het kalmste weer het Kanaal beroeren, onmogelijk de afstand in een rechte lijn te zwem men. Uit de volgboot zal ze naar willekeur tijdens het zwemmen suiker klontjes en zo nodig voed sel en drank tot zich kun nen nemen. 111 ARTS Woensdag en Donderdag a.s. GEEN SPREEKUUR. TANDARTS Wllhelminapark 5, Oegstgeest WEER TE CONSULTEREN Boekhandel vraagt AANK. MNL. OF VRL. KRACHT voor administratieve werk zaamheden. Kunnende ty pen. Brieven met uitvoeri ge inlichtingen en opgaaf van verlangd salaris on der no. 114 bureau van dit blad. De onbekende schuld eisers in de beneficiair aanvaarde nalatenschap van de heer L. A. VAN DER HARST, gewoond hebbende en overleden te Boskoop, 8 Maart 1949, worden opgeroepen tot het aanhoren van de rekening en verantwoording op 25 Juli a.s. v.m 11 uur ten kantore van notaris G. J. Smeenk, B. Colijnstraat 80 te Boskoop, alwaar beta ling plaats heeft, voorzover toereikend. 115 TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt f 1.50, uitsluitend tegen contante betaling. VAN ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN JUWELIERS BREESTRAAT 95 Ons magazijn Pieterskerklcoorsteeg no. 3 biedt U een uitgebreide keuze VERZILVERDE ARTIKELEN KELTUM PLEET ZILFA PLEET Gevraagd voor 3 of 4 dagen per week voor het schoonhouden van fabriekskantoren en cantine, zelfstandig kunnende werken. Goed loon. Op brieven zonder opgave van leeftijd en laatste betrek kingen wordt niet ingegaan. Brieven onder nummer 118 aan het bureau van dit blad WEEKEND - WINKELEN - BOODSCHAPPENVACANTIE - PICNIC - REIZEN Jk 5 1'éaS cS cfac^T. I VROOM A DREESMAiV\ IflOCM VACANTIE-PICNIC-REIZEN.LOGEREN. STRAND- VACANTIE TEXTIELHANDEL vraagt: a. CHEFFIN volkomen het stoffenvak beheersend, goed leiding kunnende geven b. JONGSTE BEDIENDE (M.) niet ouder dan 15 jaar om opgeleid te worden voor bediende en/of etaleur c. HULPVERKOOPSTERS voor direct, gedurende de maanden Juli en Augustus. Werktijd van 16 uur. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties met vermelding godsdienst, 'eeftijd, laatste en voorlaatste betrekking in te dienen Botermarkt 19, Leiden SeCefoontjeó 2 Aangeboden: 2 Fau teuils, 4 stoelen, mooie be kleding 95, 1 pers. Eng. ledikant met matras 35, 1 pers. spiraal op poten 15. grote eiken tafel f 20, radiotafeltje 10, luidspre ker f 10. Witte Rozen straat 50a. 4359 AANBOD 2 Een hand- en tiapnaai- machine te koop, te zien Veerstraat 31, Oude-Wefe- ring, 's avonds na 7 uur. 2 Tuinders: motorspuiten tuinslangen, zwavelvcr- stuivers, pulverisateurs. Be strijdingsmiddelen in zeer uitgebreid sortiment. W. Hölscher, Roelofarends- veen. 4367 2 Nolets Drogisterij, Mors weg 5 levert u: Fru- jetta vruchtenrollen. King, Faam, Redband, Kiene, Bonera en V.S. pepermunt. Wybert tabletten, Adamin, rollen zoute drop, zoute jujubes. Puromint tablet ten en katjesdrop. 4360 2 Tuinartikelen: banken, stoelen, spaden, harken, slang, gieters, zeisen, sik kels, harm, gaas, prikkel draad, asphalt, kruiwa gens, bascules, gewichten, waskuipen, enz., galvani seren. vertinnen, herstel len. Jarenlange bekend heid. A. J. Hart wijk, Nieu we Beestenmarkt 79 (veemarkt). Tel. 26627 24013. 4363 2 „Het Ringenhuis". Uw adres voor gouden verlo vingsringen. Naam waar borgt kwaliteit. Vakkun dige reparaties aan goud-, zilver en uurwerken. In eigen ateliers. Van ouds bekend adres Jac. Hoo- gervorst, Morsstraat no. 9, ielef. 24920. 2 Te koop: zwaar eiken buffet 70. tuinameuble- ment bank, tafel en stoe len 15, mooi beddetijk 2- pers. f 10, 2 pers. strooma- trassen 10. Janvossen- steeg 51. F. v. d. Pluijm. 2 Philips radio te koop aangeboden, nieuwste 5- lamps. f 150.Zeeman laan 16. Leiden. 4371 kinderdag Kinderjurkje, taftzijde met bobbedkraagje en ruim klokrokje. Leeftijd 5-I3iaar.5 jaar 6.95 0.50 stijging per maat Haarlint, 5 cm. breed, in rood, groen, wit of bruin, per meter 0.59 Kindersokje, wit geribt katoen. 5 jaar 0.86 Kleine stijging p maat Kindersandaal, licht bruin leder, met dikke onze Lunchroom „Kindertractatie" afel met slagroom 0.25 VROOM A DREESMANN 2 Te koop: 2-pers. Aup. spiraal f 25, groot vloer kleed 3x4 f 45, groot ge spijkerd vloerkleed 6 a 7 banen 45, vloerkleed 50, vloerkleed f 30, 2-pers. eiken ledikant met spiraal 45. F. v. d. Pluijm, Jan- vossensteeg 51. 4365 2 Autorijles. Grondige snelle opleiding rijbewijs, met nieuw modern mate riaal. Ervaren instructeur. Rijlessen de gehele dag. Ook 's morgens vroeg en 's avonds. Vraagt prijsop gaaf. Marks, Morsstraat 60a, Tel. 26584. 4357 GEVRAAGD 2* Naaimachine. Hand- of trapnaaimachine voor ons bedrijf gevraagd, defect geen bezwaar, goede prijs. Confectiefabriek „Elsta", Apeldoornselaan 200, Den Haag. Tel. 320423. 4362 2 Wie heeft voor gerepa trieerd gezin vloerkleed, gang- en traploper, meu bilair of gehele inboedel? Brieven onder no. 4361 bu reau van dit blad. W0NIHGRUIL 2 Woningruil. Aangebo den te Wassenaar arbei derswoning van bouwver. voor dito te Oegstgeest, liefst omgev. viaduct. Brie ven onder no. 738 Brou wers Adv. Bur., Wasse naar. 113 PERSONEEL 2 Verloren: Maandag morgen blauw d. mantel tje tussen Leiderdorp en Hoogmade Teg. bel. terug te bezorgen H. Hilders, Lokhorststraat 25, Leiden. 2 Slagersleerling gevr. of vergevorderd, bij S. W. van Gastel. Haarl.straat 218. Tel. 25731. 4370 2 Net R.K. meisje gevr., beslist zelfst. kunnende werken Zondag en 1 mid dag in de weck vrij. Van Gastel, Haarlemmerstraat 218, Leiden. 4369 DIVERSEN 2 Verloren: een porte- monnaie met inhoud, gaan de van Rijnsaterwoude tot Lisserdijk. Tegen beloning terug te bezorgen bij H. Heemskerk. Kerkweg Rijn saterwoude. 116 2 Gevonden: een hoofd doek; tegen advertentie- kosten terug te bekomen Schenkelweg 24, Zoeter- woude. 112 Adverteert in dit blad

Leidse Courant | 1949 | | pagina 4