KUNT U NIET MEE MET DE Wat is eigenlijk de LAURA-RIT? iöe dipÉenóe „JlLajaa% ffiteuneAóe Leest U $eCdd4c(Ebiuo/rit S)c Ccicbe Courant GAAT VOOR U 477 deelnemers rijden 477 kilometer! lüeCkam Laura-rijders Wat majoor Breunesse is voor de Nijmeegse Wan delvierdaagse, is de heer H. E. A. Gastelaars voor de Laura-rit. Uit het brein van deze gepensionneerde referendaris 2e kl. P.T.T. ontsproot het idee om van uit Alphen aan den Rijn een rijwiel-vierdaagse te organiseren. Denken en doen Is voor deze secreta ris-penningmeester één. Dat weten allen, die met hem in aanraking komen. Voorzichtig polste hij hier en daar eens enige nwen en aangemoedigd door hun instemming met zijn plan, ging hij verder, totdat ten slotte de Laura-rit uit de bus kwam. De functie van voorzitter wilde de heer Gastelaars, bescheiden als hij is, niet bekleden. Beter past hem trouwens het se cretaris-penningmeester schap, in welke functie hij al z'n organisatorische ta lenten, oorspronkelijke ideeën en vrije tijd terdege ka.i gebruiken. Vooral ook z'n tijd. Iedereen, die enigszins een begrip kan vormen van de hoeveelheid werk, die de voorberei dingen vragen, zal dit be amen. Dc neer Gastelaars zal dan ook wel gedacht hebben „Alweer die telefoon! „Tot overmaat van ramp bleek het bovendien nog een persman te zijn, die na tuurlijk het een en ander wilde weten. "Als het dan maar kort is", zei hij ten slotte, „want ik heb straks nog een vergadering met het comité". En zo zaten wij enkele uren later tegenover de man, die alle touwtjes van de Laura-rit in handen heeft. „Hoe is de stemming in Alphen?'' „Prima", was het besliste antwoord. „Het vorig jaar geloofden de Alphenaren niet bij voor baat in een groot succes. Zij vonden het plan wel aardig, maar namen een gereserveerde houding aan- Pas op de laatste dag, bij de intocht van de deelne mers, kwamen zij los en loonden toen met een en thousiaste bloemenhulde, hoezeer .zij een dergelijk evenement in Alphen op prijs stellen." Dat laat zich overigens be grijpen, want de naam „Alphen aan den Rijn" is nu reeds in heel het land bekend en dat moet na tuurlijk aan dit Rijn dorp ten goede komen. Het ge meentebestuur ziet het be lang van de Laura-rit dan ook terdege in en doet al les wat in zijn macht ligt om deze vierdaagse uit te bouwen tot een groot tou- ristisch gebeuren. Even mochten we achter de schermen kijken van de grote organisatie, die voor deze tochten nodig is. De heer Gastelaars heeft de verschillende routes zelf al enkele malen gera len en daarbij kleine wijzizi gin gen aangebracht. Hij moest zorgen voor drukwerk, voor controle-posten, voor de uitvoerige correspon dentie, voor vergunningen van autoriteiten, voor de finantiën (pas bij een deel name van 1000 kan de Lau ra zichzelf bedruipen), voor een feesthal en nog veel meer, te veel om op te noemen. Deze opsom ming zij echter voldoende om met recht te kunnen zeggen „Dit is de „majoor 3reunesse" van Alphen!" 477 K.M.! j 2 477 km. zullen de deelne- mers moeten afleggen, alvo- X rens zij de begeerde draag- 2 speld of het cijfer 2 op de speld van het vorig jaar ver- i diend zu.len hebben. 2 De routes zijn uitgezet i langs de mooiste plekjes van Noord-Holland, Zuid-Holland J 2 en Utrecht. Begin- en eind- punt liggen elke dag in Al- phen aan den Rijn g Op bijgaand kaartje zijn de vier routes voor Dinsdag, Woensdag, Donderdag en j 2 Vrijdag aangegeven. Bent u abonné van „De Leidse Courant"? Dan vindt u iedere middag ons blad in de bus, om de reportages te lezen, die wij van Dinsdag a.s. af tot en met Zaterdag van deze tweede L aura-rit zullen publiceren. Bent u nog geen abonné? Dan wordt het moeilijker! Ook u wilt natuurlijk deze rijwiel-touristen op de voet volgen, want niets mag u ontgaan omtrent de ze Laura-rit. die ook Leiden en omge ving doorkruist en dus waarschijn lijk ook door uw woonplaats zal trek ken. Maar ook voor deze moeilijkheid is een oplossing gevonden! Elders in dit blad vindt u de adressen van on ze agenten in Leiden en de omgeven de dorpen. Even een seintje aan het dichtsbijzijnde adres en ook u vind* ons blad in de bus, zodat ook u di' rijwielfeest in een gemakkelijke stoel kunt meemaken. Doe het direct even! LAURA-RIT 5-8 JULI 1949 „De Leidse Courant" is hét katho lieke dagblad voor Leiden en Om streken. Haar verspreidingsgebied reikt in de richting Den Haag tot Zoetermeer, Leidschendam en Wasse naar. Vervolgens langs de kust, Kat wijk en Noordwijk, de Bollenstreek, tot Hillegom, de Veenstreek en de Rijnstreek, tot aan Woerden en Gouda. Naast een beknopte en duidelijke berichtgeving uit binnen- en buiten land, vindt men in „De Leidse Cou rant" actueel en uitvoerig het stads nieuws van Leiden en het nieuws uit de omliggende dorpen, waarbij uiteraard zeer bijzondere aandacht geschonken wordt aan het katholieke nieuws van parochie en organisaties. Wie dus op de hoogte wil blij/en wié wil dat niet? van het plaat selijk en gewestelijk nieuws, he%ft „Dc Leidse Courant" beslist nodig. Ook zij, die een landelijk dagblad lezen, kunnen daarom, naast een an der blad, niet buiten „De Leidse Courant". Ook voor de .Jongens Overzee" is ons blad onmisbaar, om contact met hun stad of dorp te be houden. Wij belasten ons met de ver zending. De abonnementsprijs bedraagt p' kwartaal ƒ4.15 (per post /4.PfU; maand 1.40; per week Vier heerlijke dagen wachten u. Dagen van sportieve inspanning, van vriendschap, van schoon heid, van ontspanning en van gezondheid. Vier da gen worden alle beslom meringen opzij gezet, wordt de tredgang van het dagelijkse leven ver stoord en wordt er slechts genoten van alles dat de Laura-rit te bieden heelt. Hoeveel dat is weten de deelnemers van het vo rig jaar, toen zij on danks het slechte weer zóveel genoten heb ben, dat zij niet aarzel den ook deze keer weer naar Alphen te komen. Vier dagen lang zullen wij uw tochtgenoot zijn en optekenen wat wij tijdens de tochten zullen meemaken Met spanning zullen uw familieleden en kennissen 's avonds naar onze krant grijpen, om te lezen hoe het de deelnemers gegaan is. Zo zor gen wij voor een dag'elijks contact. Ook u zult bij iedere aankomst naar „De Leidse Courant" uitzien, waarin uw belevenissen staan afgedrukt. Tezamen zullén deze reportages en foto's, eenmaal netjes ingeplakt, een kostelijke herinnering zijn aan deze Tweede Laura-rit. Vraag dus na elke tocht naar „De Leidse Courant", die in de grote tent op u ligt te wachten! Wij wensen u vier prettige, sportieve dagen, waarin het rijwieltourisme hoogtij vieren zal! Boven: FRAAIE BUITEN PLAATSEN. „Ter Wadding", onder Voorschoten. Naast: PITTORESKE STADS GEZICHTEN. De Morsch- poort in Leiden. LMIRIRIT? FOTO'S „De Leidse Courant" Ruim 450 rijwiel-touristen zullen Dinsdagmorgen starten voor de Tweede Alphen- se Rijwielvierdaagse, de z.g.n. Laura-rit. Vier dagen lang zullen zij genieten van al les wat het Hollandse landschap de belangstellende tourist te bieden heeft. En dat is veel! Het onvolprezen Hollandse polderlandschap, met z'n mooie boerderijen, trotse molens, blauwe vaarten, stille slootjes, rustieke bruggetjes, dromende koeien en dar telende kalveren, alles overkoepeld door een staalblauwe hemel, of een echt-Hollands grijs wolkendek. De wijdse plassen en meren, pittoreske dorpjes, grote, moderne ste den en kleine, bijna ingeslapen stadjes met hun aardige doorkijkjes, schaduwrijke bossen en statige landhuizen. Dit alles zullen zij zien, door het oog van de tourist, die belangstelling heeft voor alles wat ons land aan schoonheden te bieden heeft. Behoort U ook tot de gelukkigen, die in de gelegenheid waren in te schrijven voor deze Tweede Laura-rit? Waarschijnlijk niet. Niet iedereen ziet kans er vijf dagen tussenuit te breken, alle beslommeringen eens af te schudden, om met volle teugen vier heerlijke dagen fietsend door te bren gen. Toch moogt U dit niet missen Deze Lau ra-rit staat weliswaar nog in haar kinder schoenen en geniet nóg niet de vermaard heid, die de Nijmeegse» Wandelvierdaagse in heel het land heeft, maar is toch zeker een prachtig begin, dat ongetwijfeld uit zal groeien tot een groots evenement, waar slaan en te lezen, om althans in gedach ten toch mee te rijden. U MIST DUS NIETS! Of het dan regent of niet, of het warm is of niet, of het stormt of niet, het blijft alles voor U hetzelfde. Rustig kunt U genieten van hetgeen wij voor U genoten hebben. Wij zullen voor U trekken langs dorpen en velden, door grote steden en langs slinge rende rivieren. Wij zullen er plekjes zien, die U misschien reeds kent en waaraan U een prettige herinnering bewaart. In ons blad vindt U dit alles terug. Wij zullen de pioniers van deze Rijwiel- HOLLANDS POLDERLAND. Watermolen in de Grooten Polder onder Zoeterwoude. eerlang duizenden rijwiel-touristen met verlangen naar zullen uitzien. Misschien echter is de tocht van dit jaar het mooist, nu nog geen duizenden deelnemers een massale organisatie noodzakelijk maken. Neen, dit moogt U niet missen! En toch is het U onmogelijk om mee te gaan. Wij hebben voorzien dat duizenden van onze lezers in deze onmogelijkheid zouden verkeren, hoe graag zij ook zouden willen. Daarom gaan wij voor U! 9e Ccidó e Goutonf zal deze tochten voor U meemaken. Onze „fietsende redacteur" zal Dinsdagmorgen zijn stalen ros bestijgen en genieten van al het schoons, dat deze Laura-rit biedt. En als U 's avonds thuis komt, het werk aan de kant is en een gemakkelijke stoel U wacht, behoeft U slechts de krant open te vierdaagse op hun tochten vergezellen, de hitte trotseren wanneer de zon brandt, nat worden wanneer het regent, en ons buigen over het stuur wanneer het stormt. De volgende dag kunt U dit alles lezen in 9c Ccicbe Cowicmt Ook wanneer 's morgens een stralende zon opgaat, die niet al te heet een milde warmte uitstraalt, wanneer een koele zeewind heerlijke verfrissing brengt en wanneer de regenwolken verre blijven, zo- .dat het ideaal weer is om te fietsen, zullen wij meerijden met deze 450 rijwiel-enthou siasten, om U te vertellen hoezeer zij heb ben genoten. Wellicht heeft U een of meer kennissen onder de deelnemers. Dan bent U natuur lijk nieuwsgierig hoe de tochten verlopen, hoe de stemming was en wat er voorgeval len is. Dit alles vindt U in de krant. U GENIET MEE met hen, die er voor dag en dauw op uit trekken, die de schoonheden van Noord- Holland, Zuid "Holland en Utrecht zullen ontdekken, en die in een vriendschappelij ke sfeer een deel van ons land in alle richtingen zullen doorkruisen. Want 's avonds, als allen weer veilig in Alphen aan den Rijn zijn terug gekeerd, zal onze „fietsende redacteur'' zijn indruk ken op papier vastleggen, zodat U er de volgende dag met volle teugen van meege nieten kunt. Uitvoerige reportages, veilucnt met foto's, zullen U vertellen hoe het de Laura-rijders vergaan is. En iedere avond zult U in de krant dit alles kunnen lezen, alsof U zelf onder de deelnemers behoorde. U kunt niet meerijden? WIJ RIJDEN VOOR U! De laatste berichten vermelden, dat er dit jaar 477 deelnemers zijn, dus precies evenveel als het totale aantal kilometers! Het vorig jaar waren er 310, waaronder 25 Alphenaren. Deze keer zijn er maar liefst 128 Alphense deelnemers. De eerste keer waren er 3 groepen, van tien personen en een leider; dit jaar zijn er zeven. Boven dien zal deze keer een Engelsman als eerste international begroet kunnen wor den. Het totale aantal deelnemers be staat uit 115 dames en 362 heren. Na afloop van elke dagtocht zijn voor de deelnemers gratis exemplaren van ons blad in de grote feesthal verkrijgbaar. Oorlogsmonument te Alphen aan den Rijn Welkom, wielrijders(sters) uit heel het land, die het g'eluk hebben gehad, om in te kunnen schrijven voor de Tweede Laura-rit en thans vol verwachting zijn voor de dagen die komen gaan Welkom, oude vrienden, vriendinnen en kennissen, die het vorig jaar reeds meereden en dertien maanden lang gedacht heben aan de vier heerlijke dagen, die zij op de fiets hebben doorgebracht. U hebt woord gehouden en bent weer terug gekomen, om ook dit tweede wieler-festijn mee te maken. Vele deelnemers(sters) van het vorig jaar zult u weer terug zien en gezamenlijk zullen allen weer in dezelfde vriendschap pelijke geest deze vier tochten rijden. Welkom, nieuwelingen, die aangemoedigd werden door de enthousiaste verhalen van de eerste pioniers en daardoor be sloten mee te werken aan de uitbouw van deze Rijwiel-vier daagse, die voorbestemd is om een hoogtepunt te worden van het Nederlandse rijwiel-tourisme. Welkom aan allemaal, die straks in Alphen aan den Rijn bij elkaar zullen komen, om vier volle dagen te genieten Alphen aan den Rijn verwelkomt u met open armen. Reeds lange tijd is het actieve bestuur in de weer geweest, om al les tot in de puntjes te regelen. De inwoners hebben spontaan hun me dewerking weer toege zegd om de vele deelne mers te huisvesten. Alles is gereed om straks te starten. De Alphense Rijwiel-vierdaagse, kortweg „Laura-rit" genaamd, wil op rijwielgebied zijn wat de Nijmeegse Vierdaagse voor de wandelaars is. Hiermede is dus al direct gezegd, dat het per se geen wielerwedstrijd is. Het is zelfs verboden vóór een bepaald uur binnen te komen! De Lau ra-rit moet louter worden opgevat als een touristisch evenement voor wielrijders, die, naast het genoegen van vier mooie dagtochten, de pret tige overtuiging hebben dat zij in st aat zijn in vier achtereenvolgende dagen, in goede conditie, behoorlijk lange routes af te leggen. tochten mag niet langer gedaan wor den dan resp, 9. 10, 10.5 en 9 uur. Zij, die de vier routes binnen de vast gestelde tijden en zonder fouten te gen het reglement, zoals op sleep touw laten nemen e.d., volbrengen, ontvangen een fraaie draagspeld, waarin elk jaar een ander cijfer wordt aangebracht, dat aangeeft hoe vaak men heeft meegereden. De deelnemers rijden in kleine groepjes met elkaar. Voor de nodige spreiding wordt reeds bij de start gezorgd. Allen hebben een uitvoeri ge route-beschrijving, terwijl boven dien op ingewikkelde kruispunten richtingwijzers zijn aangebracht. Langs iedere dagroute zijn verschil lende bekendê en enige onbekende controleposten, waardoor eventuele afsnijding van wegen voorkomen wordt. De deelnemers bepalen zelf hun tempo en zijn vrij in het kiezen van hun rusturen en het gebruiken van hun maaltijden. Op het IJsclubterrein in Alphen is een grote feesthal opgeslagen, die overdag als start- en eindpunt dienst doet en 's avonds als ontspannings gelegenheid kan worden gebruikt. Bovendien zorgen diverse sportver- engingen in Alphen voor een aan trekkelijk sportprogramma, geduren de de avonduren. De naam „L.A.U.R.A." dankt zijn ontstaan aan het feit, dat de vier dag tochten achtereenvolgens als doel hebben Leiden, Amsterdam, Utrecht en Rotterdam met als begin -en eind punt Alphen. Dit jaar bedragen de vier routes resp. 116, 126, 142 en 93 km., in totaal dus 477 km. Over deze

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5