J NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Aetherklanken i;Tiil=f: ZATERDAG 2 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 INSECTEN-DODENDE VLIEGTUIGEN. Het vliegveld Ypenburg herbergt een ongewone gast. De Stinson PH- PBD. Dit 300 pk. toestel, een van de zwaardere vliegtuigen uit de Grass- hoppers-klasse was oorspronkelijk een artillerie-waarnemer. Prins Bern- hard, de eigenaar, stond het af voor het ministerie van Landbouw, dat er thans proeven mee neemt om na te gaan in hoeverre dit type vlieg tuig geschikt is voor de bestrijding van insecten van de lucht uit. In sa menwerking met de Koninklijke Shell werd op de vliegtuigromp een tank gebouwd, die 325 liter insectici- dis kan bevatten, welke roodachtige vloeistof door vijf verstuivers, twee onder iedere vleugel en een onder de romp van het vliegtuig, over de door insecten bedreigde landbouw gebieden kan worden uitgespoten. Men is het er thans wel over eens, dat vliegtuigen van de Grasshop- pers-klasse voor besproeiing over grotere afstanden het geschiktst f De Grasshoppers (sprinkhanen) doen hun naam eer aan. Voor start en landing hebben zij een zeer klein terrein nodig. Binnenkort zal begonnen worden met het uitzetten van 2.500 terreinen, waar geland kan worden als de in secten in het land zijn. DOORDRAAIEN VAN GROENTE. In verband met het feit, dat uit diverse berichten blijkt, „dat, niet tegenstaande vele landgenoten zich in het gebruik van groente nog steeds moeten beperken, af en toe grote hoeveelheden van dit voedsel aan vernietiging worden prijsge geven". heeft het verbondsbestuur van de Kath. Arb. Beweging zich gewend tot het hoofdbestuur van de Ned. Kath. Boeren- en Tuinders- bond. Gevraagd wordt om in over leg met de regering na te gaan, hoe in dit euvel, dat door grote lagen van ons volk niet wordt begrepen, kan worden voorzien. De arr. rechtbank te Assen heeft de 48-jarige machinist N. M. K, uit Zwolle veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand met 3 jaar proeftijd. K. werd aansprakelijk gesteldd voor het spoorwegongeluk te Meppel, waarbij een gedeelte van een onbemande goederentrein in het riviertje de Reest terechtkwam. TRAMWAGENS KRIJGEN NIEU WE BESTEMMING De gemeente Hilversum heeft de beschikking ge kregen over een aantal tramwagens van de Gooise Tramweg mij, welke als woonhuizen zullen worden inge richt. Deze tramwagens, die zijn ge plaatst op een terrein nabij de Gou denregenstraat, moeten natuurlijk de nodige bewerkingen ondergaan voor het zover is. De toekomstige „tram" woningen trekken van de zijde der jeugd grote belangstelling. NAZORG BALDADIGE JEUGD AAN JEUGDBEWEGING De minister van Onderwijs heeft de nazorg voor de jeugd uit de Rijks kampen voor Sociale Jeugdzorg per 1 Juli opgedragen aan de jeugdbe weging' aldus „De Volkskrant". Het betreft hier baldadige jeugd, die drie maanden in genoemde kampen verblijft en die nu voor heropvoe ding wordt toevertrouwd aan enkele erkende jeugdorganisaties. De organisaties, welke hiervoor in aanmerking komen zijn de Kath. Jeugdbeweging, de Kath. Actie Vrouwelijke Jeugd, de Bond van Volkshuizen, de Clubhuizen voor Ongeorganiseerde Arbeidersjeugd, de Hervormde Jeugdraad en de Mo- nerde Jeugdraad. Het ministerie betaalt hiervoor aan de plaatselijke afdelingen van genoemde jeugdorganisaties gedu rende vier-en-twintig achtereenvol gende maanden 1.25 per jongen of meisje per maand en 2.50 over een zelfde periode aan de nationale hoofdkwartieren. ZONDAG HILVERSUM I (301 m). 8.00 Nieuws, 8.30 Morgenwijding. 9.15 NCRV-koor, 9.30 Nieuws, 9.55 Inleiding Hoogmis, 10.00 Hoogmis in de parochiekerk van de H. Jacobus de Meerdere in Enschede, 11.40 Om- roepkamerorkest, 12.15 Apologie, 12.40 Lunchconcert door KRO Amu sementsorkest, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws met aansluitend Katli. Nieuws, 13.20 Vervolg Luncheon cert. 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 Rotterdams Philharmonisch Orkest, 14.25 Partijpolitiek door Dr. L. A. H. Albering, 14.35 Koorconcert in het kader van Holland Festival, 15.20 Beeldende Kunsten, 16.10 Sportreportage, 16.25 Vespers, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.45 Actualiteiten, 19.50 In het boeck- huijs, 20.00 Don Giovanni, 23.00 Nieuws. 23.15 Zomeravondwandeling door Wenen. HILVERSUM II (415 m). 8.00 Nieuws, 8.30 Voor de tuin, 3.45 Barcarole. 9.15 Men vraagt wij draaien. 12.00 Musicorda, 12.30 De Zondagclub. 12.45 Muziek uit Suriname. 13.00 Nieuws, 13.15 Avro- leans, 13.50 Even afrekenen, 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Radio Philh. Orkest. 15.45 Filmpraatje, 16.00 Hil- legomse Harmoniekapel, 16.30 Sport rein;, 17.30 Amsterdams Vrouwen koor, 17.50 Jascha Heifetz, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, waterpolo en Tour de France, 18.30 Wim lbo, 19.30 Paul Godwin en Benedikt Sil- berman, 20.00 Nieuws, 20.05 Repor- tagedienst. 20.15 Populaire Orkest muziek. 21.00 Laatste dagen van Pompei", hoorspel, 21.35 The Roman cers, 22.10 Inspecteur Vlijmscherp, 22.30 Zomeravondmelodie, 23.00 Nieuws, 23.15 Skymasters, 23.45 Nieuwe opnamen van het orkest van George Melachrino. MAANDAG HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws 8.45 Arthur Rubinstein, 9.15 Och tendbezoek bij jonge zieken, 9.30 Muziek bij het werk, 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.40 Zang recital Annie van der Smit, 12.10 Metropole orkest, 12.30 Med. voor land- en tuinbouw, 12.33 Metropole orkest, vervolg. 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 14.00 Schoolradio, 15.00 Zangrecital Arthur Hoogveld, 16.45 Jubileum schoolzangwedstrijd, 18.15 Sportrubriek, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespreking. 19.45 Landbouw- rubriek, 20.00 Nieuws, 20.05 Progr. Droloog, 20.15 Kerkconcert, 21.00 Reisverhaal, 21.30 Populaire orgel»- bespeling. 22.00 Sweelinckkwartet, 22.30 NCRV-kwartet, 23.00 Niemvs, 23.15 Avondmelodie, 23.45 Slot- accoord. HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Operette-klan ken, 8.00 Nieuws, 8.55 Korte ge sprekken van vrouw tot vrouw, 9.35 Een dansliedje deint, 10.15 Arbeids vitaminen, 10.50 Andrew Sisters, 11.00 Op de uitkijk, 11.15 Orgelcon cert in St. Jacobskerk te 's Hage, 12 00 Kwintetsoelers, 12.30 Land- en tuinbouw, 12.33 In het spionnetie. 12.38 De Raaff en Schutte, 13.00 Nieuws. 13.15 De Papavers. 14.00 Wat gaat er om in de wereld, 15.00 Bonbonnière, 16.00 Solistenconcert. 17.30 Hoort zegt het voort. 17.45 Slavische rapsodie, 18.00 Ni°"ws, 18.30 Skymasters. 19.00 Radio Film krant, 19.30 Inleiding tot muziek begrip, 20.00 Nieuws, 20.05 In het radiozoeklicht, 20.15 Residentie or kest, 21.25 Boekenhalfuur. 21.50 Prijswinnaars van nat. vocalisten concours, 22.30 Les gars de Paris, 23.00 Nieuws, 23.15 Boksreportage. SCHIP NA AANVARING GEZONKEN. In de Wielingen ter hoogte van Kadzand zijn twee schepen met el kaar in aanvaring gekomen, n.l. de 545 ton metende Marie Flore", ko mende van Antwerpen en het Noor se stoomschip „Ragnhild Brovig', groot 2.000 ton, komende uit zee en op weg naar A.ntwerpen. De „Marie Flore" zonk onmiddellijk. De be manning werd aan boord genomen van de „Ragnhild Brovig". STICHTING 1940—1945 In het jaarverslag over 1948 van de Stichting 19401945 wordt o.m. medegedeeld, dat de in het vorige verslag met bezorgdheid gesigna leerde, sprongsgewijze teruggang der bijdragen van het Nederlandse volk in 1948 tot stilstand kwam. In dit jaar werd in totaal van particulieren ontvangen 2.621.775. Einde 1948 telde de Stichting 9833 vrijwillige medewerkers. ZANDVOORTS BURGEMEESTER HEEFT NOG GEEN HUIS. Het gemeentebestuur van Zand- voort, dat ten behoeve van burge meester Fenema en zijn gezin, die per 1 Juli him huidige woning zou den moeten verlaten, de villa „Njord" had gevorderd, heeft deze vordering ingetrokken, daar de bur gemeester te kennen heeft gegeven op die woning geen prijs te stellen. De hoofdbewoner was, zoals bekend, tegen de vordering in beroep ge gaan bij Ged. Staten, die Woensdag a.s. dit beroep zouden behandelen. Intussen heeft mr. Fenema nog geen nieuwe woning. voor teintverbeterin, Geeft frisheid en g< 2ondheid aan Uw hui en maakt U knappe Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak kundig PRIJSWINNAARS NATIONAAL VOCALISTENCONCOURS CONCERTEREN VOOR NIWIN De prijswinnaars van het Natio naal Vocalistenconcours waren op nieuw samengekomen te Noordwijk, om in de zaal van „Huis ter Duin" ten bate van de Niwin te zingen. Buitengewoon groot was de belang stelling niet. Vermoedelijk was er niet genoeg ruchtbaarheid gegeven aan deze kunstavond. Hoe 't zij, de honderd mensen, die er waren, ble ken, gehoord 't applaus, heel con tent met 't gebodene. Eerst kwamen de 2e prijzen aan de beurt Uiten- treure zijn de mededingers al in de dagbladen besproken, maar omdat wij genodigd zijn willen wij ook een en ander zeggen over de muzikale wedergave. Veel en veel te veel over tijd 't was kwart voor negen betrad mevrouw Riek WaasReen het podium met drie voordrachten. Ze heeft een mooie sopraanstem, die nog wat meer kan staan en rustiger moet worden. In de drie liederen muntte zij uit door een stijlvolle Handelreproductie. Duparc denken wij ons anders. Dit lied van Wage naar vinden wij niet zijn gelukkig ste. Gee Smith gaf het geestige „O wie will ich triomfieren" van de ha rembewaarder uit „die Entführung aus dem Serail" van Mozart. Deze rol vraagt eigenlijk eens nog don kerder basstem, niettemin, geknipt voor de opera als hij is. boeide hij zijn gehoor voortdurend. Willy Re- nooy hoorden wij ook met genoegen. Zij zong Moussorgsky, Berg, Debus sy en Wolf, geen geringe opgaaf. Haar sopraangeluid is in 't hogere register welluidend, in 't lagere re gister liggen de vocalen nog niet vrij. Haar voordracht doét heel pret- ALPHEN AAN DEN RIJN TOONKAMER GEMEENTE BEDRIJVEN GEOPEND. Vrijdagmorgen werd in een bij eenkomst van de burgemeester, en kele raadsleden, directeur van ge meentewerken ir. Jt Snijder, de heer Stokhuijzen adjunct dir. van de lichtfabrieken te Leiden, alsmede besturen der middenstandsvereni gingen en van de installateurs, in het pand Pieter Doelmanstraat 7, zij het ook op bescheiden schaal, de eerste toonkamer van de gemeente lijke water en lichtbedrijven, met enig ceremoniëel geopend. De dir. van de plaatselijke bedrij ven. de heer F. H. Kempkers leidde met een kort woord de officiële ope ning in, waarbij hij de hoop uit sprak, dat de toonkamer mag bij dragen tot het bereiken van een in nige samenwerking met de plaatse lijke installateurs in het algemeen belang, en dat de belangstelling, die het publiek voor deze nieuwe en ze ker zeer belangrijke tak van de Wa ter- en Lichtbedrijven toont, de di rectie zal verplichten de dienst uit te breiden en mogelijk zal maken het 50-jarig jubileum in 1951 te vie ren in een aanzienlijk ruimere be huizing van het bedrijf. Hierna sprak de burgemeester die allereerst memoreerde, dat het wel wat laat is, dat Alphen aan den Rijn in het bezit wordt gesteld van een dergelijk voorlichtingsinstituut. Het verheugde spr., dat de dir. er in ge slaagd is de stichting op korte ter mijn te realiseren, waaraan ten grondslag ligt het streven om het bedrijf dichter te brengen tot de verbruikers. De burgemeester was verheugd over het feit, dat de aanvankelijk hier en daar gerezen vrees, dat de gemeentebedrijven een concurren- tig aan en zij hield de belangstelling gaande. Gerard van den Berk is er een van de oudere garde. Meermalen trad hij als oratoriumzanger op. Hij gaf dan ook een verdienstelijke voor dracht van de Schöpfung-aria „Mit Würd und Hoheit angetan" en zijn Schubert was zeker niet minder. Jeanne Bacilek die ook haai' spo ren reeds verdiende zong Schu mann mooi. Dvorak en het Tjechi- sche volkslied wel wat veel op uiter lijk effect ingesteld. Om het late be gin van 't concert moesten wij na de pauze de terugreis naar Leiden weer aanvaarden en hoorden dus de eerste prijswinnaars niet meer. On getwijfeld zullen zij ook veel goeds en moois hebben gepresteerd in het met smaak gekozen programma. Het waren achtereenvolgens Vera Do- niska die een tweede prijs opera had verworven. De volstrekte prijswin- nares Clementine Oomes, alt, die naar men zeide, Resphighi heel mooi verklankt. Leo Ketelaars, bariton, en de ialt Maria van Veen, prijswin- nares voor opera. De optredenden werden begeleid door Jöhan Otten, vaardig pianist die wat meer muziek kan geven Karei Zwóneveld stond Jeanne Bacilek ter zijde, terwijl na de pauze Piet Ketting en Ru van Veen het hunne zouden bijdragen tot het welslagen van de zangvoor drachten. Een vraag! Zou 't niet mogelijk zijn het serveren tijdens het musi ceren na te laten? 't Geeft iets on rustigs en 't leidt de executanten af. Mogelijk kan hierin een andermaal een regeling worden getroffen. J. Kortmann. BEURS: OMZETTEN WEINIG TE BETEKENEN. Gisteren hadden zowel het koers verloop als de omzetten op de Am sterdamse effectenbeurs weer weinig te betekenen. De dekkingsaankopen van de beroepshandel, geen onge woon verschijnsel tegen het week end, veroorzaakte in het algemeen een goed prijshoudende opening, waarbij kleine voordelige verschil len ten opzichte van Donderdag werden geconstateerd. Op de beleg- gingsmarkt werd de dalende ^endenz, die sinds enige dagen is ingezet, ge handhaafd. Olies werden geregeld boven de 300 verhandeld, doch de fluctuaties waren miniem en de slot- notering kwam op 300 3/4 tegen Don derdag 300. Op de industriemarkt werden Unilevers gevraagd. In Indo nesische cultuurfondsen ging bitter weinig om. De Scheepvaartmarkt, waar Donderdag de stemming wat gedeprimeerd was, bleek licht in herstel te zijn. tie factor in het leven riepen tegen het middenstandsbedrijf en de plaatselijke installateurs, na enige samensprekingen kon worden weg genomen. Dat is zeker niet de be doeling, zei spr., maar het is veel eer zo, dat de gemeentebedrijven hier iets gaan doen, wat de meerdere middenstandsbedrijven niet zouden kunnen ondernemen. De toonkamer zal n.l. de vele gebruiksartikelen op dit gebied introduceren en de arti kelen zullen worden verkocht via de middenstand. De heer C. Y. Ponsioen, voorz. van de Kath. middenstandsveren, vond het, mede namens de andere middenstandsverenigingen en de in stallateurs prettig te zien dat de ge meentebedrijven in deze richting worden gestuwd. Spr. had zulks niet willen zien als concurrentie voor de middenstand en de installateurs. Spr. zag wel gaarne één van de drie voorwaarden die ten grondslag lig gen aan de samenwerking tussen de bedrijven e genoemde midden- standsgroepen, gewijzigd langs de weg van gezamenlijk overleg Spr. was verheugd over de verbeterde toestand bij de bedrijven. Een des kundige leiding bij de water- en lichtbedrijven kan de middenstand en heel in het bijzonder de installa teurs en niet in het minst de bur gerij alleen rnaar voordeel opleve ren. Aangezien de ruimte zeer beperkt was, konden niet alle personen te genwoordig zyn, die er bij hadden moeten zijn. Dc directie was genood zaakt dit euvel te ondervangen, door des nammiddags opnieuw een cate gorie van burgerij officieel te ont vangen, waarna de toonkamer voor een ieder voor geopend werd ver klaard en weldra velen van hun be langstelling blijk gaven. 40 Jarig dienstjubileum. De heer E. v. d. Pol herdacht Vrijdag zijn 40-jarig jubileum bij de N.V. A. Oosthoek en Zn's Bouwmaterialen- fabriek- De directeur, de heer A. Oosthoek schetste de ijver en de liefde van dc procuratiehouder voor zijn werk er. bracht naar voren hoe de heer v. d. Pol de zaak als het wa re heeft zien groeien. Vervolgens sprak de adjunct directeur de heer ir. F. H. Kotter, die de prettige om gangsvorm en de heel prettige ver houding tussen directie en personeel naar voren bracht. Namens de di rectie werd de jubilaris een stoel, dressoir en een huiskamertafel aan geboden. Vervolgens ontving de ju bilaris de verguld zilveren medaille met oorkonde van de Vereniging van handelaren in Bouwmaterialen. De heer J. Bresser, Leiden, procura tiehouder, sprak namens het gehele administratief-, technisch en fa- briekspersoneel, zowel van het be drijf te Alphen aan den Rijn als van de betonfabriek te Zoeterwoude en van de Houtwarenfabriek aldaar, wier deputaties mede aanwezig wa ren. Heel in het bijzonder werd de scherpzinnigheid van de heer v. d. Pol naar voren gebracht, de goede harmonie die er steeds ten kantore heerst, alsmede de zin voor humor die de jubilaris gedurig aan de dag weet te leggen. Hem werd namens deze groepen een sigarendoos met zilveren deksel aangeboden. De heer J- H. A. Mol, hoofdvertegenwoordi ger te Den Haag sprak namens deze categorie van het personeel, en bood als blijk van waardering een bron zen rookstandaard (tuimelaar) aan. De heer H.'Brokaar, die tevoren een inleidend woord had gesproken, leidde de huldigingsplechtigheid. Eindexamens Gymnasium Afd. Chr. Lyceum. Vrijdag zijn voor thet eindexamen Gymnesium, afd. Chr. Lyceum te Alphen aan den Rijn geslaagd. J. Boer, Waarder; J. Bokkers, Alphen; M. Boot, Woerden; J. Cats, Alphen; I. Kranenburg' Boskoop; Jean van Lange, Woerden; M. Meijer, Joke de Ridder, J. Schel lingerhout alle drie te Alphen, Iz. Vergeer, Woerden, W. Kalkman, Moordrecht. K Snoeij, Waddinx- veen; H. Verbeek, Gouda; Andrie Voskuilen, Alphen; H. Wessel, Al phen en W. A, Reijnders te Delft. Alle candidaten zijn geslaagd. Stalhouderij onder de hamer. Maandag komt Alphens oudste en laatste stalhouderij, die van de heer Kompier, onder de vendu hamer. Dit bedrijf dateert uit de jaren 1825, toen het complex gebouwen door C. van Aken werd gebouwd, ten behoeve van de heer te Beunen. Daarna werd het bedrijf overgenomen door Sporluw en vervolgens kwam het in handen van de heer Kompier, vader van de tegenwoordig eigenaar. Het café, dat annex is met de stalhouderij, vorm de in vroeger jaren een reis-cen- WEERSVER WACHTING Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). Overwegend zonnig weer. Droog en overwegend zonnig weer. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noord en West. Vooral in het binnenland iets warmer dan vandaag. LEIMUIDEN EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Morgen zal frater Liberatus (Joh. v. Velzen) te Arcen (L.) de H. Priesterwijding ontvangen uit de handen van mgr. G. Lemmers. Zondag 10 Juli hoopt de jonge priester zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen in de parochiekerk van de H. Joh- de Doper te Leimuiden. Wandelclub. Dezer dagen is op gericht een plaatselijke wandelver- eniging genaamd L.W.V.. waarvoor reeds een flinke belangstelling be staat. Het voorlopig bestuur is sa mengesteld uit mej. To Lemmers, secr., en mej. N. Möllers, penningm., terwijl als trainer is geëngageerd de heer P. Overdijk uit Aalsmeer. De trainingsavonden werden voorlopig bepaald op Maandagavond te 7 uur. trum Het heette café „De Postery". Immers toen het nieuwe postkantoor nog was op de plaats, waar thans de Rott. Bank is gevestigd, werden bij deze stalhouderij de postpaarden ver wisseld en werd de reis van Leiden naar Gouda met frisse paarden voort gezet. Ook was het voor de Konin gen Willem I, II en III een regelmatig gebruikte uitspanning. De mechani satie van het vervoerswezen heeft thans ook hier haar werk gedaan. BOSKOOP Wordt men nooit wijzer? On danks alle waarschuwingen etc om oorlogsmateriaal in te leveren, was de boomkweker van O. aan de Zijde zo dom in zijn loods een grote par tij munitie, waaronder zelfs „land mijnen te bewaren. Gelukkig kvfam de Rijkspolitie op de hoogte van de ze bergplaats, zodat zij het gevaar lijke goedje in beslag kon nemen. Tegen van O. zal een strafvervol ging worden ingesteld. RIJPWETERING Personalia. Voor het prop. exa men voor werktuigkundig ingenieur slaagde aan de Technische Hoge school te Delft de 'heer C. J. Ver- kleij. ZOETERWOUDE (H. R.) Uitvaart W. Hoogzaad. In de ouderdom van 75 jaar is deze week overleden de heer W. Hoogzaad, oud gemeente-ontvanger en oud-dir. van het R.K. Kerkkoor. Hedenmorgen had na de H. Mis van Requiem, op gedragen door kap. Loerakker, de begrafenis plaats op het R.K. kerk hof. Hierbij waren o.m. aanwezig burgemeester H. J. Smeets, gemeen te-ontvanger C. M. Dolle, vertegen woordigers van de paters Kruishe ren en van de zusters van de Goede Herder en verschillende vrienden en kennissen, waaronder ook weth. S. Menken uit Leiden. Weggebruikers, Denkt altijd om het spelend kind, Wanneer 't zich op uw weg bevindt. Die zwarte vlek moet weg! ittuny, aetCiefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 6) Mevrouw Pett keek naar de deur, toen die dicht ging achter Annie. Vervolgens keek zij naar haar man. „Wat bedoelde je Peter, met wat je zei cT\r Annie? Waarom zou het voor haar niet prettig zijn, als die Crocker bij ons kwam wonen?" „Wel kijk eens hier, Nesta. Ik fioop. dat je haar niet zegt, dat ik het je vertel;* heb. Ze is erg gevoe lig voor zulke dingen. Het betreft een gebeurtenis van voor ons huwe lijk. Annie was toen nog veel jon ger. En je weet hoe schoolmeisjes nu eenmaal zijn: dwaas, sentimenteel. Nu, het was werkelijk mijn eigen schuld. Ik had moeten Lieve hemel, Peter! Wat ga je me n rtellen?" -vouw Pett stond in langzaam ide ontzetting op. r, vertel op! Vertel het me „Annie schreef een verzenbundel ik liet die uitgeven." ..O!" riep ze en het was moeilijk hieruit op te maken of ze dat zei van verlichting of teleurstelling Maakte je daar zon drukte om. Waarom was je toch zo geheimzin nig?" „Het was werkelijk allemaal mijn schuld,' vervolgde meneer Pett. „Ik had beter moeten weten. Maar ik dacht er toen alleen maar aan hoe prettig het voor het kind zou zijn, haar verzen gedrukt te zien en ze zo aan haar vriendinnen te kunnen geven. Nu, dat deed ze ook," ging hij berouwvol verder, „en sinds toen heeft zij getracht het te boven te ko men. Ik heb eens gezien, toen zij een jongeman bijna eens te lijf ging, toen die een keurige indruk meende te maken, door haar om een gedichten bundel te verzoeken die hij bij zijn zuster op het boekenrek gezien had" „Maar wat heeft dat in 's hemels naam met de jonge Crocker te ma ken?" „Wel, dat ging zo: de meeste bla den gaven van Annie's boek natuur lijk een korte vermelding onder de rubriek: Ontvangen Boeken, of zij wijdden er een paar regels aan, die niet veel beweerden. Maar de „Kro niek" zag er een stuk copy in voor haar Zondagsnummer, omdat Annie een meisje was, dat bijna iedereen kende. Toen stuurden ze Crocker op haar af, om haar te interviewen: over haar manier van werken, over haar inspiratie, en meer van die dingen. Wij wisten natuurlijk van de prins geen kwaad en zagen hem voor een eerlijk man aan. Maar wat» gebeurt er: diezelfde dag nog be stel ik 100 exemplaren van de krant, te bezorgen zodra zij verscheen. En meneer Pett werd nu nog rood van kwaadheid als hij eraan dacht het was een blamage van voor tot achter. Dat onmens stak de draak met de gedichten en met wat Annie hem verteld had over haar inspira tie, en haalie stukjes uit de ver zen aan alleen om ze de nek om te draaien. Ik dacht, dat Annie er nooit overheen zou komen. Nu, dat is nogal meegevallen zij is nu uit haar schooltijd maar je kunt je nu wel voorstellen, dat zij er moei lijk toe kan komen, de jonge Croc ker met groot gejuich binnen te ha len." „O, maar dat is toch belachelijk', zei mevrouw Pett. „Ik denk er in geen geval aan, mijn plannen te ver anderen omwille van een kleinigheid die jaren geleden is voorgevallen. We zullen aanstaande Woensdag vertrekken." „Dat is goed vrouwtje,' zei me neer Pett, gelaten. „Juist zoals je zegt. Enwat ik zeggen wou,: „alleen jij en ik?" „En Ogden natuurlijk." Meneer Pett wist zich te beheer sen. Hij had dat wel gevreesd. „Ik denk er natuurlijk niet aan, hem hier achter te laten, na wat er gebeurd is, "oen hij indertijd in En geland school ging. Bovendien zal zo'n zeereisje de arme jongen zeker goed doen. Hij ziet er helemaal niet goed uit, de laatste tijd." „Wanneer Ogden meegaat, zou Annie ook wel kunnen." „Waarom?" „Zij kan" Hij zocht naar een verzachtend woord „In de ga'.en houden" was een uitdrukking, die hij liever met gebruikte. Hij begreep, dat Annie het enige tegengif voor Ogden zou zijn, maar voelde wel dat hij niet tactisch zou wezen, dat te zeggen, „....op hem te passen aan boord", besloot hij zijn zin. „Je wee* je kunt niet te best tegen de zee." „Nu goed dan. Dan gaat Annie ook mee. Oh, Peter, dat is waar ook. Ik had jé nog iets willen zeggen, maar het is me door die verschrikkelijke krant helemaal door het hoofd ge gaan. Lord Wisbeach heeft Annie om haar hand gevraagd." Meneer Pett keek een beetje ver stoord. „Zo, daar heeft ze me niets van gezegd." Gewoonlijk was hij Annie's vertrouweling. „Mij ook niet. Ik heb het van Lord Wisbeach gehoord. Hij zei dat Annie beloofd had er over te zullen nadenken en hem naderhand ant woord te geven. Intussen kwam hij al maar vast bij mij, om zich te overtuigen, of ik eventueel mijn goedkeuring er aan zou schenken. Dat vond ik werkelijk heel aardig van hem." Meneer Pett peinsde. „Zij heeft hem niet bevestigend geantwoord?" „Dat nog niet precies." „Ik hoop ook niet, dat ze het doen zal." „Maar, Peter. Het zou een uitste kende partij zijn." Meneer Pett schoof met zyn voe ten over de vloer. „Ik mag hem niet. Die knaap is me veel te zoetsappig." „Wanneer je wil zeggen, dat zijn manieren uiterst beschaafd zijn, dan heb je gelijk. Ik zal alles in het werk stellen om Annie te doen toestem men." „Dat zou ik liever niet doen," zei meneer Pett, met grotere beslistheid dan zjjn gewoonte was. „Je weet hoe Annie is, wanneer je haar tot iets wil dwingen. Dan is er geen land meer met haar te bezeilen. Haar vader is net zo. Toen we nog jon gens waren gingen we soms „Praat nu geen onzin, Peter alsof ik er ook maar aan denken zou, Annie ergens toe te dwingen". „Wij weten niets van die man. Twee weken geleden wisten wij niet eens, dat hij bestond." „Wat moéten we weten, behalve zijn naam?" Meneer Pett gaf geen antwoord. Maar overtuigd was hij niet. Lord Wisbeach was een welbespraakte jonge man, had een goed voorkomen, en onlangs bij meneer Pett op kan toor geweest, om he,m te raadplegen bij het beleggen van wat geld. Hij had toen een introductie meege bracht van Hammond Chester, An nies vader, die hij in Canada ontmoet had, waar de oude Chester op dat ogenbilk bezig was met een voor zijn doen beuzelachtige bezigheid: vis sen. Als mijnheer Pett gewild had, zou hun zakelijk gesprek daarmee zijn begonnen en geëindigd, want hij had eigenlijk niet veel op met Lord Wisbeach. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2