Werkeloosheidswet aangenomen Het Landbouw-egalisatie-fonds ter sprake De Reuzen van de weg zijn gestart Het Legermuseum „Generaal Hoefer" opent zijn poorten VRIJDAG 1 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp verplichte ver zekering van werknemers tegen gel delijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid (werkloosheidswet) goedgekeurd met 62 tegen 7 stemmen (5 C.P.N. en 2 S.G.). Vervolgens is aan de orde gekomen het verzoek van de heer Wagenaar (C.P.N.) om verlof tot het richten van vragen aan de regering tenein de inlichtingen te verkrijgen of er bij haar het voornemen bestaat tot devaluatie van de gulden over te gaan. De voorzitter zeide van oor deel te zijn, dat de interpellatie niet moet worden toegestaan, omdat het z.i. niet in het algemeen belang te achten is de regering op grond van geruchten ter verantwoording te roe pen. Na enige gedachtenwisseling is met 64 tegen 6 stemmen, die der C.P.N., besloten de interpellatie niet toe te staan. Daarna is de begroting van het Lan dbouwegal isatiefonds voor 1949 behandeld. De heer Vondeling (Arb.) vroeg of de minister niet wat al te fors is te werk gegaan ten aanzien van de melkprijzen in verband met de kaas productie. De heer Cornelissen (V.V.D.) vroeg clemente behandeling van de melk veehouders, die op boterproductie zijn aangewezen. De heer Borst (C.P.N.) was van mening, dat het Landbouwegalisatie- fonds enorme voordelen heeft ge bracht aan de grote ondernemingen. Stijging der prijzen van levensmid delen zal gevolg van afschaffing der subsidies zijn. De heer Droesen (K.V.P.) consta teerde, dat de melkveehouders, die voor de boterproductie werken, er in vergelijking met de kaasproducenten slecht aan toe zijn. De heer De Ruiter (C.H.) was van oordeel, dat het Landbouwegalisatie- fonds meer rekening heeft gehouden met de consumenten dan met de pro ducenten. Z.i. moet het fonds van ka rakter veranderen. De heer Engelbertink (K.V.P.) was het er niet mee eens, dat de georga niseerde landbouw ten volle aan zijn trek zou zijn gekomen bij het over leg inzake het landbouwbeleid. De heer Biewenga (AR.) bepleitte o.a. de wenselijkheid van overleg in zake de lonen en prijzen in de land bouw met het georganiseerde be drijfsleven. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, was van mening, dat het algemeen landbouwbeleid beter ter sprake kan komen bij de behandeline van de landbouwbegroting. Er wordt zoveel boter geproduceerd, dat er een prijsdaling zou optreden wanneer de overheid zich niet garant zou stel len voor de gehele afzet. Er is over leg geweest met de betrokkenen in de ze sector. Als de boterprijs verhoogd wordt moeten er heffingen gelegd worden op andere producten. De re gering heeft de ondragelijke risico's weggenomen, zoals zij heeft toegezegd en wel door zich garant te stellen voor alle melk. Hij merkte op, dat de regeling inzake de eierenexport na overleg met het bedrijfsleven is tot stand gekomen. De heer Droesen (K.V.P.) diende bij de replieken een motie in, welke mede is ondertekend door leden van A.R., C.H.U. en V.V.D. en waarin ge vraagd wordt de inleveringsprijs voor boter te verhogen. Mede naar aanleiding van deze motie zeide de Minister nog, dat, als men eenmaal Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7,30 Dag der Gidsen, 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtendconcert. 9.00 De Zonnebloem, 10.15 Klein, klein kleutertje10.30 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonne bloem. 11.45 Sonate, W. A. Mozart, 12.03 Gram.pl., 12.30 Land- en tuin- bouwnieuws, 12.33 De Zevenklapper, 13.00 Strijdkr.. 13.30 Symphonette Or kest en Vocaal Kwartet, 14.10 Het Omroeporkest, 14.50 Boekennieuws, 15.30 Kamerkoor „Laet singhen luste syn", 16.00 School voor maatschappe lijk werk, 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.00, De Wigwam, 18.00 Gramof.pl., 18.05 Actualiteiten, 18.15 Journalistiek weekoverz., 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.25 Amuse mentsorkest. 19.45 Voor de Neder landers in Duitsland, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Liederen van A. Gretchaninoff, 20.20 Lichtba ken, 20.45 Dag der Gidsen, 21.00 Zomersproeten, 21.45 Kruisklank- puzzle, 22.00 Promenade Orkest, 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23.00 Nieuws, 23.20 Avondconcert HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.18 Selecties, 8.00 Nieuws, 8.15 GramoJoonplaten, 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, 10.05 Morgen wijding, ds. F. Oort te Naarden, 10.20 Radiofeuilleton, 10.35 In de continu bedrijven, 11.35 Ludwig van Beetho ven. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws, 12.33 Hammondorgel en piano-soli. 13.00 Regeringsuitzending, 13.20 Me- tropole Orkest. 14.00 Als een bonte vogelvlucht, 14.20 Koninklijke Mili taire Kapel, 14.50 En dat kost U Uw geld, 15.15 Omroep-Kamerorkest, 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 17.00 De Tophits van 1949, 17.30 Om en nabij de twintig, 18.00 Nieuws, 18.15 Populaire liedjes en melodietjes, 19.00 Artistieke staal kaart, 19.30 Lezen in de bijbel, 19.45 Passepartout. 20.00 Nieuws, 20.15 Ac- oordeola, 20.45 De Golfbreker, 22.00 Stradiva sextet, 22.25 Mensen die wij wel eens ontmoeten, 22.40 Orgelspel door Johan Jong, 23.00 Nieuws, 23.15 Gevarieerd programma. een zeker beleid heeft aanvaard, men niet moet terugschrikken voor be paalde consequenties. Hij ontried de motie. Als verhoging van de boter prijs mogelijk is zonder hulp van het egalisatiefonds, dan heeft hij daar tegen geen bezwaar, doch daarover zou hij nader willen overleggen met het bedrijfsleven. De beslissing over de motie en de stemming over het wetsontwerp wer den daarna uitgesteld tot a.s. Dins dag. SCHROEDER SLAAT STURGESS Ted Schroeder, zijn gezicht ver trokken tengevolge van de hevige spanning, in actie tijdens zijn wed strijd tegen Sturgess. De Fransman Dussault won de eerste étappe NA EEN TRIOMFANTELIJK DEFILé door de Parijse binnenstad en de banlieue waren de 120 deelnemers aan de ronde van Frankrijk gis termorgen om 11 uur 35 present bij de start te Livry-Gargan. Overeen komstig de verwachtingen kreeg de strijd pas kleur na de passage van Epernay (120 km.) toen de karavaan het heuvelland van Reims bereikte. Daarvoor had men vooral in het begin van de koers, wel herhaaldelijk tempoversnellingen meegemaakt, op initiatief van de Italianen, die aan de kop reden, maar dit alles had niet veel om het lijf, ofschoon het peloton telkens lang uiteengerekt werd. Bij de klim tegen het bergje van La Ferte op, in de buurt van Jouarre, ging Idee aan het hoofd, onmiddel lijk gevolgd door Coppi en Apo La- zarides. Maar deze uitlooppoging mis lukte, ze werd trouwens niet met alle macht doorgevoerd. Wat later, nadat Vaux (62 km.) gepasseerd was en het parcours over een helling met een vrij hoog stijgingspercentage voerde, gingen de Italianen Ricci en Pedroni en de Belg Jomaux er vandoor. Maar ook zij werden tot reden gebracht en bij de controle van Port a Binson (104.5 km.) waren allen weer bij el kaar, behalve dan de Spanjaarden Ruiz, Rodriguez en Berrendero, die een minuut, achterstand hadden. Later werd ook de Spanjaard Capo losge- reden. Hij liet zich afzakken en voeg de zich bij zijn landgenoten. Intussen bleven de favorieten op hun quivive. Sommigen, zoals Bar- tali, stelden zich tevreden met een plaats in de hoofdgroep, anderen gin gen af en toe met de uitlopers mee. Maar ze lanceerden zelf geen offen sief, het ging er slechts om de eigen kansen ongerept te houden, wat ook gelukte. van strijdlust, haalden hem in. Ga- ronzi ging in eenen door, maar dc listige Dussault bleef eerst nog een vijftig meter in het spoor van de zwoegende Goasmat rijden om uit te blazen. Toen demarreerde hij uit alle macht, ging Garonzi onweerstaanbaar voorbij en bereikte het hoogste punt met 20 meter voorsprong op zijn ploegmaat. Even aarzelde hij of hij wachten zou of alleen doorgaan. Hij besloot tot het laatste en liet Garonzi aan zijn lot over. Met een constante vaart van 40 kilometer en de talrijke heuveltjes en bergjes zonder moeite nemend had hij bij Louvois (155 km.) al meer dan 1 minuut voorsprong op het peloton, dat achtereenvolgens Goasmat en Garonzi in zich opgeno men had. En Dussault, in topvorm, was hier niet mee tevreden, hij zette door met soepele pedaaltred, in zo'n hoog en regelmatig tempo, dat de achtervolgers inplaats van in te lo pen nog meer terrein verloren. Bij Verzy, 19 km. van het eindpunt, lag hij al 2 min. 50 voor. Drie kilometer verderop kreeg hij de straffe wind tegen en nu was hij wel zeer in 't nadeel, als geïsoleerde, bij de groep die achter hem aankwam. Zijn voor sprong slonk maar werd niet ge heel ingelopen, zodat hem een volko men verdiende zege ten deel viel. Na hem arriveerde een groepje van vier man, dat er in geslaagd was het hoofdpeloton te lossen De Belg Jo maux sloeg Tassin, Molineris en Lambrecht in de sprint. Op dit vier tal volgden enkele alleen rijdende renners en daarna kwam het grote peloton binnen met alle favorieten. Ook de Ruiter en Syen zaten in deze groep. km.), ontbrandde de eigenlijke strijd. De Fransman Fachleitner bond de kat de bel aan. Hij flitste weg uit de hoofdgroep en nam tot 45 seconden 1 voorsprong. Maar dit had te veel van zijn krachten gevergd, en op de hel- ling van Haut Villers (126 km.) reed hij, al dansend op de pedalen, veel krampachtiger dan Gauthier, die hem achterop was gekomen. Noch Gau-1 thier noch „Fach" zouden overigens de vruchten plukken van hun inspan-1 ning. Want tijdens de klim kwam de stoere Goasmat vervaarlijk opzetten en hij was1 het, die op de top het eerst over de streep ging. De Breton ging nu op zijn beurt proberen wat aan de twee anderen niet gelukt was. Hij stoof met een flink vaartje over de bochtige, geaccidenteerde wegen in de hem eigen weinig soepele maar doeltreffende stijl. Bijna 25 kilometer reed hij als enkeling aan de kop, en bij Serrières had hij 1 min. 20 sec. voorsprong op zijn achtervolgers. Maar ook hij had zijn krachten over schat en op de steile helling van Sel ves (152 km.) kreeg hij een diepe inzinking, die hem fataal zou worden Twee leden van de ploeg Centrum - j.wee icueii vd» ut; piucg Pas in de laatste 60 kilometers, iets I Zuid westen, Garonzi en Dussault. voor de controle van Epernay (120 alle twee nog zeer fris en popelend Je PHILIPS UCHT-POHVrnM f5000.- Op veler verzoek sluit de inzend termijn niet op 2 Juli doch op 2 Augustus a.s. Voor een vlotte vaststelling der beloningen is het aan te bevelen niet tot de laatste dag te wachten met inzending van Uw formulier. Sijeri en de Ruiter de beste Nederlanders Van de Nederlanders maakten gisteren Syen en de Ruiter de bes te indruk. Ongetwijfeld zijn ze niet op de voorgrond getreden, maar de beroemde cracks en favorieten pas ten dezelfde tactiek toe als zij: ook Coppi, Bartali, Callens, Impanis enz. staken geen vuurwerk af. Ieder was zuinig op zijn krachten, het was of elke pedaaltrap geteld werd, men wilde met 4000 kilome ter voor de boeg geen inzinking ris keren door een te grote inspanning. De voorzichtigheid schreef voor ge groepeerd te blijven, en het mag tot verheuging stemmen, dat Syen en de Ruiter zich zonder enige moeite in het selecte gezelschap konden handhaven. Lambrichs'. op wie men grote ver wachtingen had gebouwd, omdat hij het type is van de tour-rijder is hij voor de oorlog niet eenmaal negende geworden in het eindklassement? heeft gisteren niet gelukkig gereden. Wellicht is een slechts geplaatste anthrax oftewel steenpuist hier de bet aan geweest. De Hoog is even eens veel lager geëindigd dan men verwacht had. Hij en Lambrichs raakten al in moeilijkheden op de eerste steile helling bij Aixerre en dit voorspelde weinig goeds voor het laatste stuk van het parcours. Tot verbazing van allen, die deze streek niet kennen, bleek de weg over tal van werkelijk zware hellingen te voe ren. En die bij Hautvillers, Ville en Salve en Verzij kon men inderdaad geen heuvels meer noemen, het wa ren in feite venijnige kleine cols. Ook de Belgen en Luxemburgers, die hier voor het eerst kwamen, keken er raar van op. En zelfs voor menige Frans- j man vormde ze een onaangename verrassing. I De uitslag van de eerste etappe I ParijsReims (182 km.) luidt: 1. Dussault (Centrum-Z. W. Fr.) 5.13.54; TOUR DE FRANCE BEGONNEN Gistermorgen is de grote wieier- tocht door Frankrijk, de Tour de France begonnen. Dc Nederlandse renners, die deelnemen aan deze monsterrit, gefotografeerd even voor de start. V.l.n.r. Henk de Hoog, Syen de Ruiter, Lambrichs, Pauwels, de Korver. I EIDEN, zo rijk aan historische gebouwen en musea, zo vastgeworteld in de historie vanwege zijn roemruchte geschiedenis in de strijd te gen overweldigers uit het verre verleden zowel als uit de jongste ge schiedenis, heeft een nieuw centrum van geschiedkunde gekregen in de vorm van het nieuwe Legermuseum, het Generaal Hoefer-Museum, dat voor het huidige geslacht zowel als voor de nakomelingschap de geschie denis levendig zal houden van al wat te maken heeft met de historie van het Nederlandse leger. Na Kasteel Doorwerth thans het „Oude Pesthuis" Kasteel Doorwerth en het Neder lands Legermuseum waren tot voor de oorlog als een geheel te beschou wen. Maar, thans is ook Kasteel Doorwerth historie geworden, want het viel grotendeels ten offer aan de oorlogshandelingen en werd na ge slagen te zijn door geschutvuur en luchtbombardementen nog verder vernield door een geslagen en verbit terde vyand. Toen de grote oorlog dreigde in 1939 en Duitsland reects een begin had gemaakt zijn expansiezucht wer kelijkheid te doen worden, werd van verschillende zijden verzocht om korpsverzamelingen, die niet meer veilig werden geacht in Kasteel Doorwerth, onder te brengen, aan welk verzoek werd voldaan, doch de ruimte was daar zeer beperkt en men zocht naar een ander geschikt ge bouw, dat werd gevonden in het voormalige Rijksopvoedingsgesticht aan de Pesthuislaan, het Oude Pest huis, te Leiden. In de zomer van 1940 werden verschillende gedeelten van verzamelingen, die aan Doorwerth waren toevertrouwd naar Leiden overgebracht, maar Doorwerth bleef Legermuesum gedurende de gehele oorlog totdat de Duitsers in Septem ber 1944 het kasteel in staat van ver- dedigiging gingen brengen. Een maand later reeds werd het door ge schutvuur en bombardementen uit de lucht nagenoeg verwoest, terwijl mede veel van de kostbare verzame lingen van het museum verloren gin gen. De verwoesting en vernieling was blijkbaar naar de zin der Duitsers nog j niet genoeg geweest, want in Ja nuari 1945 voerden zij alle bronzen geschut weg en zij vernagelden ver schillende historische kanonnen. Tal van waardevolle voorwerpen wer den weggevoerd, schilderijen wer den uit hun omlijstig gesneden, uni formen en boeken werden vernield. Er werd na de bevrijding nog wel een en ander teruggevonden, al was het in desolate toestand, maar wat nog bruikbaar was werd van de on dergang gered Als voorzitter van de Stichting Vrienden van het Legermuseum"' heeft toen de kolonel der Kon. Ma rechaussee b.d. M. C. van Houten, met behulp van de kolonel der Artil lerie b.d. C. A. Hartmans plannen ontworpen voor de onderbrenging van het Legermuseum in het Oude Pesthuis, doch dit moest eerst hier en daar grondige restauraties onder gaan, waarmede kort na de oorlog een aanvang kon worden gemaakt. Reeds spoedig kon zelfs een ge deelte van het gebouw als tentoon stellingszalen worden ingericht, maar de verbouwingen gingen door en nu, na vier jaren werken, is nog slechts een gedeelte voltooid. Evenwel, van verschillende dijden bereikte de di rectie het verzoek het museum voor bezichtiging open te stellen, waaraan tenslotte is voldaan. Van 1 Juli tot 1 October zal het museum daarom elke Maandag, Woensdag en Don derdag voor bezoekers geopend zijn. De officiële opening Gistermiddag had de officiële ope ning van het Legermuseum plaats door mr. W. H. Fockema Andreae, staatssecretaris van. Oorlog, in tegen woordigheid van vele militaire en burgerlijke autoriteiten. Daarbij v namens Z.K.H. Prins Bernhard als I Inspecteur-Generaal der Kon. Land macht aanwezig de kapt. A. B. W van der Hoop, terwijl verder o.m. aanwezig waren lt.-generaal M. R. H. Calmeyer, plaatsverv. chef van de Generale Staf gen.-majoor J. H. Ja ger, bevelhebber le Militaire Gewest, lt.-generaal C. Giebel, chef van de Staf Luchtmacht, gen.-majoor W. T. Carp, directeur der Hogere Krijgs school, generaal K. E. Oudendijk, voorzitter van „Ons Leger", kolonel Doucet., militair attaché van Canada, kolonel Servais, Belgisch militair at taché, kapt. Millot, vertegenwoordi ger van de Franse attaché, de bur gemeester van Leiden, jhr .mr. F. H. van Kinschot, de heer S. Menken, wethouder en de heer mr. J. Bool, secretaris der gemeente Leiden en tal van anderen Toespraak kol. M. C. v. Houten. Toen de aanwezigen zich op de binnenplaats van het gebouwencom plex hadden verzameld werden zij verwelkomd door kol. M. C. van Hou ten. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot kapt. van der Hoop, die Z.K.H. Prins Bernhard als Inspec- Het „Oude Pesthuis", ingericht als Legermuseum „Generaal Hoefer", dat vandaag ter bezichtiging voor het publiek is opengesteld. teur-Generaal der Kon. Landmacht vertegenwoordigde. Spr. herinnerde er aan hoe het Le germuseum vroeger was gevestigd in het Kasteel Doorwerth en daar een prooi werd van de oorlogshande lingen en vernielingen van de bezet ter De verzamelingen, welke met zo veel moeite, zorg en opofferingen door Generaal Hoefer waren bijeen gebracht, gingen daarbij bijna geheel verloren, terwijl ook verzamelingen van verschillende korpsen en schut terijen ten gronde gingen. Zich spiegelende aan zijn voorgan ger heeft spr. getracht hier een nieuw museum op te bouwen, waarmede reeds in 1940 een aanvang werd ge maakt. Spr. herdacht daarbij dank baar dc t te O van autoriteiten en particulieren, 'lie op allerlei wijzen hebban bij gr agen dit museum te mak' tot -at het is en worden moet. „Worden moet", d.i.: een schatka mer voor militaire historici, wier werk onvolledig moet blijven, als zij geen kennis nemen van de ontwik keling der wapen' unde, die vanaf de vroegste tijden zo zeer haar in vloed heeft doen gelden op de wijze van oorlogvoeren en daai-door ook op de gesel lenis der volken. De erfenis onzer voorvaderen in stand houden en voor het heden en de toekomst vruchtdragend te ma ken, een der edelste plichten, wel ke men ich persoonlijk en welke een staat zich kan opleggen. In dit ver band citeerde spr. Anatole France: Ne perdrons rien du passé, c'es; avec le passé qu' on fait l'avenir. (Laten we niets van het verledene verlie zen, want met het verledene bou wen we de toekomst). Het museum is echter nog geens zins voltooid en er zal nog veel werk moeten worden verzet en nog belang rijke kosten moeten worden gemaakt voor het zover is. Niettemin heeft het bestuur gemeend het museum zij het ook gedeeltelijk en enkele da gen per week, nl. Maandag, Woensdag en Donderdag van 1 Juli tot 1 Oct. voor het publiek te moeten openstel len, teneinde daarmede te voldoen aan de talrijke verzogjeen, die de di rectie zowel van de zijde der burge rij als van militaire zijde bereiken. Hierna was het woord aan mr, W. H. Fockema Andreae, die de erken telijkheid en waardering vertolkte v^n de Minister van Oorlog voor het prachtige werk, dat hier is verricht, vaak in grote stilte en zonder op de voorgrond te treden. Spr. twijfelde er voorts niet aan, dat' het nieuwe Legermuseum in de historische stad Leiden met haar his torische universiteit en musea een waardige plaats zou gaan innemen. Met de wens, dat velen, hier zullen komen, lering zullen trekken uit het L4een hier te zien is, verkaarde spr. tenslotte het museum voor geopend. De genodigden maakten hierna een rondgang door de diverse zalen en namen met belangstelling kennis van hetgeen reeds een plaatsje hier ge vonden heeft. 2. Jomaux (België A) 5.14-24; 3. Tas- sin (W. N. Fr.) z. *t.; 4. Molineris (Z. O. Fr.) z. t.; 5. Lambrecht (België A) z. t.; 6. Robic (W. N. Fr.) 5.15.11; 7. Marinelli (He de Fr.) z. t.; 8. v. Steen bergen (België A) 5.15.24; 9. Dolhats (Centrum Z. W. Fr.) 5.15.58; 10. Ca put (lie de Fr.). Vervolgens het grote peloton met o.m. Schotte, Impanis, Gyselinkx, Ockers, Coppi en Bartali, gevolgd door Breuor en Verhaert. De Belgen Mathieu, Kint en van Dyck kwamen enkele minuten later bin nen. Wat de Nederlanders betreft be vonden de Ruiter en Sijen zich bij het grote peloton dat 13/63 ex aequo geklasseerd werd in 5.15.48, Wat De Korver en Pauwels bè- treft, zij kwamen als 75e en 76e binnen, met ruim 8 minuten achter stand op de winnaar. Niet erg schit terend, maar toch ook niet onrustba rend. Bovendien moet men in aan merking nemen, dat ze beiden ban- denpech kregen op een kritek mo ment, namelijk toen in de buurt van Epernay de vijandelijkheden in alle ernst ontbrandden Daarna hebben ze alle krachten ingespanning om weer hij te komen, wat echter niet mocht lukken. De Hoog (105e) en Lambrichs (106e) kwamen met vrij grote ach terstand binnen, samen met Weilen- manr, en beide Aeschlimann's, Ra- moulux cn Langarica. Voor hen werd een tijd van 5.33.24 genoteerd. Twee renners zijn na de sluiting der controle binnengekomen, de Spanjaard Capo en de Luxemburger Kemp. Het ploogklassement ziet er na de eerste etappe als volgt uit: 1. België A (Jomaux, Lambrecht, v. Steenber gen) 15.43.57 2. Centrum-Z. W. Frankrijk (Dus..iult, Dolhats, Blanc) 15.44.35; 3. West-Noord Frankrijk (Tassin, Robic, Cogan) 15.45.23; 4. Z. O. Frankrijk (Molineris, Camellini, Fachleitner) 15.46.00; 5. lie dc France (Marinelli. Caput, Idee) 15.46.47; 6. Italië A (Bartali. Biagioni, Coppi) 15.47.24; 7. Frankrijk A (Bobet, Cha- patte, Deprez )z. t.; 8. Luxemburg (Diederich, Ernzer, Goldschmidt) z. t.; 9. België B (Demulder, Dupont, Guez) z. t.; 10. Nederland (de Ruiter, Sijen, de Korver) 15.53.47; 11. Italië B (Magni, Martini, Coram) 15.58.39; 12. Zwitserland (Kubler, Hutmacher, Stettler) 16.04.42; 13. Spanje (Serra, Langarica, Berrendero) 16.38.07. ROEIEN DE HENLEY ROYAL REGATTA. De Leamder club, die vijif blues in haar acht had, heeft de heat tegen de Tideway club gewonnen met een halve lengte. Leander komt nu in de halve finale voor de Great Chal lenge cup uit tegen Trinity College, dat zoals gemeld na een geweldig spannende race de Delftse Sport op het nippertje verslagen heeft. In de idere halve eindstrijd komen de Thames club cn de Cottage Club of Princeton (V.S.) tegen elkaar uit. De heat voor de Diamond Sculls tussen de Amerikaan Trinsey en de skiffeur Lutz uit Quintin bracht een ongewone finish. Trinsey had langer dan een mijl een kleine voorsprong. Toen wist Lutz met de grootste moeite gelijk te komen. De inspan ning was echter te groot geweest en 100 yards voor de finish sloeg hij om met zijn boot. In de Thames Cup werd de ploeg van de Witwatersrand Universiteit uit Z. Afrika geslagen. Maar Prin ceton University, de houder (V.S.), won zonder moeite. De Thames Rowing club won voor de Grand Thames en de Wij- fold Cups en boekte ook overwin ningen voor de Silver Goblets. De achten van Lady Margaret wonnen in de wedstrijden voor de Ladies en de Thames cups. terwijl haar twee de vier succes had in de Wyfold Cup. BRIDGE HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP Het bestuur van de Ned. Bridge bond heeft nader bepaald, dat als reservespelers naar hét tournooi om het Europees kampioenschap, dat van 4 tot 10 Juli a.s. te Parijs wordt gespeeld, nog zulcn worden opge steld, de Amsterdamse spelers Den ker en Vos. Deze beslissing werd ge nomen in verband met het zeer zwa re programma, dat zal moeten wor den afgewerkt. De deelnemende z(jn behalve Nederland: Engeland (kam pioen van 1948), Zweden Noorwegen Denemarken, Finland. IJsland, Ier land, België, Frankrijk. Italië en Egypte. Dit betekent, dat elk land 11 wedstrijden zal moeten spelen De loting vindt plaats op Maandagmor gen op de eerste zitting van het con gres van de European Bridge League

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5