J Qeif\ Wimpie inuny, ueiiiefd Leidse K.A.B. hield een goed bezochte zomer-vergadering EN TOCH.... VRIJDAG 1 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gisteravond de begroting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zonder hoof delijke stemming aangenomen. Uit het antwoord van minister Rutten op de vele opmerkingen die uit de Kamer werden gemaakt stippen wij het volgende aan: bij het lager on derwijs kunnen in de jaren 1952 1956 de meeste vacatures worden verwacht. De besprekingen over de salarissen der onderwijzers zijn gis teren hervat. De plannen van de mi nister voor de uitbreiding en verbe tering van de Technische Hogeschool te Delft zullen binnenkort aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. Er zal plaats komen voor 3500 stu denten. De minister is voor een ze kere autonomie van de omroepver enigingen en wil de zendtijd voor de politieke partijen zo regelen dat de politieke propaganda alleen in de daarvoor gestelde zendtijd wordt ge maakt. Wat de subsidies aan de or kesten in Brabant en Twente betreft: Ik wil niet met twee maten meten, zei de minister, maar verlening van subsidie aan het Twentse orkest is niet mogelijk zonder dat aan andere orkesten te verlagen. Indirect wordt dit orkest echter wel geholpen, om dat de provinciale -opbouwstichting Overijsel subsidie krijgt. T.B.C.-VRIJE MARKT TE ASSEN IS GESLAAGD In Assen is voor de eerste maal (en eigenlijk ook voor de eerste maal in Nederland) een veemarkt gehouden, waarop uitsluitend t.b.c.-vrije koeien mochten worden aangevoerd. De proefneming is zo uitstekend ge slaagd, dat zij over drie weken zal worden herhaald, aldus „Parool" De aanvoer was groter dan werd ver wacht, omstreeks 185 dieren (voor namelijk uit Drenthe en voor de rest uit Friesland) en de prijzen va rieerden van 750 to 950 gulden. Er werden ongeveer 115 koeien ver kocht. Voor de dieren was de eis gesteld, dat zij afkomstig moesten zijn uit geheel t.b.c.-vrije stallen, de laatste tuberculinatie mocht niet ouder zijn dan drie weken en zij diende in het bezit te zijn van de zgn. witte ver klaring (het bewijs, dat zij bij een onderzoek in de laatste tien dagen nog vrij van t.b.c. waren). Bij de in gang van de markt werden de koeien streng op deze voorwaarden gecon troleerd. De kooplust bleef een beetje traag, dit vooral ten gevolge van het feit, dat in tegenstelling met het gebrui kelijke beeld van een veemarkt, thans de koeien niet door de boeren, maar hoofdzakelijk door de veehan delaren waren aangevoerd. In Assen moesten dus de boeren de handel op gang brengen en dat gaat hun niet zo vlot af als de kooplui van profes sie. NOG GROOT AANTAL ZIEKTE GEVALLEN T. B. C. Sterfgevallen lopen terug. In Esplanade te Utrecht heeft de Ned. Centr. ver. tot bestrijding der tuberculose haar algemene verga dering gehouden. Het jaarverslag vermeldde, dat in 1945 het sterftecijfer voor de tuber culose gestegen was tot 85.9, in 1946 bedroeg dit nog 46.9, in 1947 was het gedaald tot 37.3 en in 1948 bedroeg het 28.3. De sterfegevallen waren over 1946, 1947 en 1948 resp. 4416, 3590 en 2770. Het aantal ziektegeval len blijft nog zeer hoog. In 1948 wa ren bij de districtsconsultatiebureaux totaal 17.947 nieuwe lijders aan actie ve tuberculose ingeschrevn, d.i. 184.70 per 100.000 inwoners. Dr. H. R. Gerbrandy, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid noemde het in de loop van zijn be toog bedenkelijk, dat het aantal men sen stijgt, dat nooit in aanraking is gekomen met de tuberkelbacil, waar door de vatbaarheid stijgt en de in perking van de tuberkelbacil weer wordt bemoeilijkt. Ook constateerde hij dat door een influenza-epidemie het aantal t.b.c.-gevallen stijgt. PUNTENVRIJE UITVERKOOP TEXTIEL. Met ministerie van Economische Zaken deelt mede. dat aan de tex tielhandel de gelegenheid zal wor den gegeven van 18 tot en met 30 Juli a.s. textielgoederen vrij of te gen verlaagde puntenwaardering te verkopen, mits de verkoopprijzen met tenminste 10 pet. worden ver laagd. MEER VET IN DE MELK. Het ligt in het voornemen al dus de Msb. het vetgehalte van dé consumptiemelk van 2% op 3 pet. te brengen, waardoor een gemiddel de vollemelkskwaliteit zal worden verkregen. Practisch betekent dit, dat de standaardisering van de melk zal worden opgeheven. Bij een verhoging van het vetge halte, dus van de kwaliteit van de melk, zou de melkprijs hoger moe ten worden. Dit is echter iets, dat niet past in de huidige prijs- en loon politiek van de regering. Daarom zoekt men nog naar een modus, waardoor een algemene prijsverhoging van de consumptie- melk kan worden voorkomen. Is voor dit probleem een oplossing ge vonden, dan kan spoedig de verho ging van het vetgehalte tot 3 pet. worden tegemoet gezien. Geen audiëntie Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 5 en Woensdag' 6 Juli geen audiëntie verlenen. De Ka jotters, Oudenoord 12, Utrecht, hebben een aardig geillus- treerd en vrolijk geschreven, bro chure met goede raad voor vacantie- trektochten, te voet of per fiets .uit gegeven. Tijdens een wielerwedstrijd in het Zuiderparkkwartier te Den Haag nam een wielrenner de bocht te groot en reed op de toeschouwers in Een 8-jarige jongen T. M. uit de Apel- doornselaan liep een hersenschud ding op. Toen een boer te Beusichem met zijn 5-jarig kleinkind door het weiland wandelde, kreeg het kind een klap van een paard. In -zorgwek kende toestand werd het naar het zie kenhuis te Culemborg overgebracht. De moeder van het jongetje, dat een kort bezoek aan haar kind bracht, zakte plotseling ineen en overleed. Het aantal in inrichtingen ver pleegde geesteszieken bedroeg in 1849 3.9 per 10.000 inwoners in 1939 31, in 1945 25.9 en thans 27. Bij het schoonmaken van de buitenzijde van de K.R.O.-studio te Hilversum is in de leter O een nest met vier jonge nachtegalen gevon den. In verband hiermede is de schoonmaak uitgesteld. Door de ontsporing van een lo comotief en een goederenwagen op het station Apeldoorn was het ver keer naar Zwolle en Amsterdam tij delijk gestremd. De schade is nogal aanzienlijk. Oorzaak onbekend. De bootdienst KampenAm sterdam zal uitsluitend in de zomer maanden een passagiersdienst onder houden ten behoeve van de vacan- tie-gangers. In de andere maanden zal er op de vrachtboten geen pas- sagiers-accomodatie meer zijn. Het nationale park de Hoge Ve- luwe ziet Dinsdag een lang gekoester de wens in vervulling gaan door de openstelling van een nieuwe weg, die begint bij de voormalige hoeve Rij zenburg onder Schaarsbergen. Deze zal een gedeelte van het nationale park, dat velen onbekend is, ontslui ten. Een Haagse taxi-onderneming gaat 50 wagens en een ambulance met mobilofoons uitrusten. In 10 taxi's is deze rijdende rapid-telefoon reeds aangebracht. Op 1 Juli gaan deze telefoons officieel in dienst. Bij het baden in zee is gister middag aan het stille strand te Sche- veningen verdronken de 19-jarige film-operateur J. F. van Z. uit den Haag. Vermoedelijk heeft hij een flauwte gekregen. Een grote fruit- en bloementen toonstelling zal eind September te Honselersdijk worden gehouden. Het neergestorte vliegtuig is door een bergingsvaartuig uit het IJsselmeer opgepikt. In de wintermaanden zal de K. L.M. haar seizoentarieven voor de Noord-Atlantische luchtroutes met 25 pet. verlagen. Tot deze verlaging is kortgeleden besloten op een con ferentie van de I.A.T.A. welke te Nice werd gehouden. Een antikiteiten-zaak aan de Eendrachtweg te Rotterdam is uitge brand, doordat het winkelmeisje een inktvlek met benzine poogde te ver wijderen in de nabijheid van een theelichtje. Vele kostbare voorwerpen gingen verloren. Eigenaar was op va- cantie. GEVAL VAN NEKKRAMP IN MARINE-OPLEIDINGSKAMP. In verband met een geconstateerd geval van meningitis (nekkramp) in het marine-opleidingskamp te Hil versum wordt dit kamp thans in quarantaine gehouden. Ouders en familieleden van de bemanning moe ten er dus op reknen, dat zij hun zoons of echtgenoten a.s. Zaterdag en Zondag niet zullen zien. Voorlo pig zal t.m. Maandag 4 Juli geen persoonlijk contact met de beman ning van het kamp mogelijk zijn. In verband hiermede zal dus ook de ouderdag, die op 4. Juli zou worden gehouden, niet door kunnen gaan. i VIER NEDERLANDERS IN FRANKRIJK GEARRESTEERD. Het waren valse munters. Na een langdurig onderzoek, dat met medewerking van de Antwerpse politie en de Nederlandse recherche is ingesteld, heeft de Parijse politie een einde gemaakt aan de bedrijvig heid van een bende valsmunters, die valse Belgische, Nederlandse en Zwitserse bankbiljetten en valse dol lars in omloop brachten. De bende had haar zetel in het café „Le due d'Aumale" in de Ave nue de la Rochefoucau te Parijs, Op 4 Juni arresteerde de politie in Antwerpen een der valsmunters, de 36-jarige Jean Dirk Meyer, die leef de onder naam Roelof van Buur De 22e Juni werden drie Neder landers en een Belgische vrouw aan gehouden, in een grote Amerikaanse auto. Zij waren in het bezit van val se Zwitserse bankbiljetten, die zij zo juist in ,Le due d'Aumale" hadder. ontvangen. Het waren de Nederlan ders J. P. 34 jaar, C. V. 34 jaar J. B. 33 jaar en een Belgische vrouw van 25 jaar. Alle vier werden door de Belgische en Nederlandse poüt'e ge- z- ebt. Op 27 Juni werden te Parijs nog vijf andere medeplichtigen gearres teerd. De rechtbank te Rotterdam heeft de 45-jarige verzekeringsagent P. L. van M., die heeft terechtgestaan omdat hij een bedrag van 26.500 aan bankbiljetten, afkomstig van de gefingeerde roofoverval op het hoofdpostkantoor te Rotterdam op 24 Augustus 1946, in bewaring zou hebben genomen, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar. De zaak tegen de 41-jarige café houder P. P. van V., die debet zou zijn aan deze heling, werd terugge wezen naar da rechtercommissaris voor nader onderzoek. Als gevolg van ds tnorme be- langsceU:nö voor de wtrheidsp-.'e- mie voor woningsplitsmg blijkt het daarvoor op de rijksbegroting uitge trokken crcdiet voor 1941' niet meer toereikend te zijn. De minister van Wedero. bouw heeft riaaiom de ge meentebesturen verzocht geen aii vrage-i voor premie voc-i woning- spitsing, meer aan zijn (depart j ment door te zenden, m- ar deze tot 1 Januari 1950 in portefeuille te hou den. Na die datum kunnen de aanvra gen wee." normaal worden ingezoj- den, indien ten minste de Staten- GenerioJ ook voor 19.il een bed ag op de begroting voor ceze premie regeling zuilen goedkeuren. Met na druk wordt er op gewecen, dat de ze bepaling niet inhoudt het stop zetten vri de premieregeling. „Nieuwe Courant"'. VOOR HERBOUW „ZELFKANT' 650 DUIZEND GULDEN Het bouwvolume, toegewezen aan het onlangs aan Nederland gehechte gebied bij Tuddern, vertegenwoor digt een waarde van 200 duizend gulden, terwijl een bedrag van 450 duizend gulden voor de aanleg en het herstel van de wegen is uitge trokken. Bij een totale oorlogsschade van 3.5 millioen is dit bedrag echter veel te weinig. Woensdag zijn enige ambtenaren van het ministerie van Wederopbouw gereed gekomen met het vaststellen van de oorlogsschade in dit gebied: 177 huizen zijn voor meer dan 75 percent verwoest, 143 zijn zwaar beschadigd. De schade aan het 46 kilometer lange wegennet bedraagt 150 duizend gulden. Wat de bevolking zelf aan de we deropbouw gedaan heeft, dwingt be wondering af. Leden kregen les in stads-hygiëne T"\E LEIDSE K.A.B. hield gisteravond in het St. Antónius Clubhuis haar zomervergadering, waarvoor een zeer goede belangstelling be stond. Met deze opkomst onderstreepten de leden wat hun voorzitter, de heer J. A. M. van Oyen, in zijn openingswoord zei, toen hij sprak over het „geval Vermeulen'' en daaraan de practische conclusie verbond, dat het beste antwoord aan 't N.V.V. is de K.A.B. numeriek en innerlijk ver sterken De Leidse K.A.B. heeft getoond, zelfs op een zomeravond, dit inderdaad te doen! Het was overigens maar een korte agenda, die zeer vlot onder de ha mer doorging. Secetaris P. Feiten las de notulen, waarna de voorzitter met enkele woorden en een gebed het overleden mede-lid A. Meerbeek herdacht, die bij de brand en explo sie in het kantoor van de fa. Kat de vorigfe week zo tragisch om het leven kwam. Een warm pleidooi voerde de heer Van Oyen voor de tentoonstelling „De Mens en zijn Ambacht", welke van 25 Augustus tot 2 Sept. in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden Geen enkel lid mag, vergezeld van zijn eventuele zoons, deze prachtige en practische expositie missen. Een aansporing werd eveneens ge daan om, op nader aan te geven wij zen, een kleine bijdrage, desnoods enkele centen, te geven voor het ge schenk, dat het Nederlandse volk wil aanbieden aan het koperen konings paar. Het bestuur wenste uitbreiding van het dagelijks bestuur, om ook de jongeren gelegenheid te geven zich in te werken in het bestuurs- werk. Er waren slechts twee candi dates zodat zij bij enkele candidaat- stelling gekozen werden verklaard. De heren A. Tuithof en J. Ver- plancke werden door de voorzitter welkom geheten in het bestuur, met de verzekering, dat zij niet „op een P. DE GRUYTER EN ZN. Op de gisteren gehouden verga dering van aandeelhouders der N.V. P. de Gruyter en Zn. werd besloten over het afgelopen boekjaar een di vidend uil te keren van 6 pet. op de prefente aandelen en 7 pet. op de preferente winstdelende aandelen, 6 pet. op de prioriteitsaandelen en 5 pet. op de gewone aandelen. Voorts werd besloten een bedrag van 500.000 gulden te storten in het reservefonds en een bedrag van f 210.490 over te brengen naar nieu we rekening WORDT DE VERPLICHTE GRAANLEVERING OPGEHEVEN Hoewel nog niet officieel, lijkt het toch waarschijnlijk dat de verplich te graanlevering door landbouwers aan de erkende graanhandel binnen kort zal worden opgeheven. Alleen de verplichte levering van tarwe zou nog blijven bestaan. Een en ander zou wijzen op een spoedige ophef fing van de veevoeder-distributie. stoel en een stoof komen zitten", maar dat er gewerkt zal moeten wor. den! Film over Gemeente- Reiniging. Na een pauze met tractatie, lever de de rondvraag niet veel op, zodat de voorzitter het laatste punt kon inleiden, nL een filmvertoning. Voor de aanvang hiervan heette hij de heer J. H. de Jong, directeur van de Gemeente Reinigingsdienst in Lei den en enkele andere functionarissen van deze dienst welkom. De heer De Jong wees in een korte causerie op het belang van een goed funcitonne- rende gemeente-reinigingsdienst, ook uit medisch standpunt bezien, en schetste hoe deze tak van dienst in de laatste decennia van aanzicht is veranderd. Dit laatste konden de aanwezigen constateren bij het vertonen van een film, die is opgenomen in 1938, bij gelegenheid van het zilveren jubi leum van de Gemeente Reinigings dienst in Leiden. Eerst werd getoond hoe het er vóór 1914 aan toe ging, daarna de verbeteringen, die wer den aangebracht bij het instellen van deze dienst en tenslotte de grote veranderingen, toer in 1932 alle on derdelen op auto-tractie werden overgeschakeld. Thans zijn er in Lei den 25.000 uniforme vuilnisbakken, die hygiënisch zjjn uitgevoerd; stof vrije auto's halen het vuil op; met automatische schepnetten worden de grachten „afgeroor. d", hydraulische sneeuwruimers rcrge.n in een wip voor een begaanbare straat in de win ter; kolken worden leeggezogen, zon der dat de gemeente-mar een spatje op z'n jas krijgt; besmettelijke stif fen woeden m hermet^ch afgeslo ten wagens vervoerd, stoffige «stra ten worden besproeid er. vuile stra ten worden als door c-ei stofzuiger schoongeveegd En dit alles: Klaar terwijl u wacht! Met belangstelling volgden de aan wezigen .waaronder vele dames, de ze interessante film, waarna de voorzitter aan het einde een dank woord sprak tot de Gemeente Reini gingsdienst. die deze avond heeft wil len verzorgen. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het aanvullend doc toraal examen Nederlands recht mej. mr H. C. v. Wageningen te Zeist. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht: de heren F. Molenaar te Wassenaar; A. v. d. Werf te Sneek en K. P. Schaap te Rotterdam. verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIETI 45. Hier moet verandering in komen." stelde Wim Die vast. ..Dat gaat zoniet langer. Ik zal de hulp van de oolitie inroepen. Wil iii mee als getuige?" ..Wat is dat?" wilde Ko'ous we ten. Toen Wimpie het hem haarfijn had uitgelegd be loofde hij gul: „Natuurlijk wil ik dat! Maar ik geloof dat het nogal moeilijkhe den zal opleveren. Ik mag namelijk niet buiten de Diergaarde komen. De mensen van tegen woordig schrik ken zo gauw. Hoewel.Kobus van Galen staarde even peinzend voor zich uit. Hij wierp vervolgens een blik in zijn spiegeltje. „Hoewelvervolgde hij toen. „Als ik helemaal eerlijk ben: Ik zie werkelijk geen verschil tussen mij en de eerste de beste bankdirecteur. Ik zou haast willen beweren dat mijn trekken nobeler en edeler zijn, maar bescheidenheid weerhoudt mij dit uit te spreken. Wat vind jij er van?" Wimpie verzekerde Kobus dat de gelijkenis met een mens in dit geval werkelijk treffend was. Het zou be slist niemand opvallen, als hij met hem mee zou gaan. „Goed", zei Ko bus van Galen. „Daar zijn we het dus over eens. Maar nu iets anders. Zou ehhum Hij wierp een veelbetekenende blik van zijn voeten, langs zijn onbeklede benen, naar boven. „Daar moet iets aan gedaan worden," eindigde hij. Wimpie was het met hem eens. „Misschien hangt er nog wel ergens een pak van de directeur", opperde hij. Kobus schudde nadenkend het hoofd. „Nee," moest hij tot zijn spijt vertellen, „maar ik weet nog wel iets anders. „Wacht even, ik ben zó te rug!" Hij liet zich uit de boom val len en verdween in het kantoortje, vlak naast de ingang. Wimpie klom ook naar beneden en zette zich aan de voet van de boom tot wachten. Plotseling sprong hij weer overeind. ,,De directeur!" hijgde Wimpie... WEERS\ER WACHTING (Geldig v,n Vrijdagavond tot Zaterdagavad. Opgemaakt te 10 uur.) DROOG E? ZONNIG WEER Droog en overdag zonnig weer met ii de Noordelijke kustgebieden enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige foordelijke wind. Iets hogere tmperaturen dan vandaag. zijn het de Grajj en Gravin van Leyden die op Doderdag 7 Juli, de dag van het 12jarig huwelijks feest van Koniqin Juliana en Prins Bernhard ee groot tuinfeest geven op hun Residentie „De Burcht" voor de Jogens over Zee! Onmiddellijk na ke publicatie in de Leidsche Couran begon de tele foon op de Pastoritvan de Harte- brug te rinkelen. Dekt u misschien om te vragen wannir de kaartver koop begint? Dan fcft U het mis! Het waren allemsl oudheidkun digen en bekende Pifessoren in de Historie, die eens even kwamen vertellen, dat de Giaf en Gravin van Leyden nooit bjtaan hebben. En de arme Pater Spiyt moest lan ge verhalen aanhom over het Graafschap Holland, lestfriezen en de belegering van d Burcht door Willem I. Ook kwam t nog iemand persoonlijk vertellen, at Ada van Holland er ook nog iet mee te ma ken had, maar dat hee: het Katho liek Thuisfront van e Hartebrug niet helemaa1 begrepen. Maar U lacht met or. al die ge leerden uit, want op 7 Jli a.s, kunt U de Graaf en Gravin zlf zien, on der het licht van modrne schijn werpers!!! Intussen werken deze oude aris tocratische mensen uitsteend mede door plotseling met 3 lakien en de stalknecht op vacantie te aan. Van morgen deelde de major-omus van de grafelijke hofhouding as name lijk mede, dat „Hunne Dorluchtig- heden de Graaf en Gravin/an Ley den, Slotheer enz. enz." erge dagen gingen uitrusten bij „hune oud tante in het tochtige Slo Teylin- gen'ü! Maar intussen zijn de unodigin- gen van de middeleeuwse andpers gekomen en kunt U ze vanl Zater dag a.s. gaan halen bij: Jonkvrouwe T. Krol, Barlem- merstraat 46, Baronesse R Zwet sloot, Haarlemmerweg 4, en Dij het hoofd van de grafelijke lijvacht: M. de Bolster, Langegracht -6. De uitnodigingen zijn gratis, albn de bijkomende zegeikosten en ecog- nitiën bedragen f 1.25. Maar het is dan ook voor ee goed doel! Kath. Thuisfront 'Har,(brug. WORDT HET DAN EINDEDK ZOMER? Leidenaar liep zonnesteek Het klinkt bijna ongelofelijk i de ze dagen, nu een koude win nog steeds met succes de zonnevrmte nivelleert, dat men een zonreteek kan oplopen. Toch bleek dat gisteravond, fen de 17-jarige P. K., wonende in de)ozy- straat, in het Lido-theater nwel werd en de E.H.Ddie hem na: het Acad. Ziekenhuis vervoerde, insta- teerde dat hij een zonnestei had opgelopen. De jongeman had naelijk de hele dag in de zon gelegen KINDJE IN TEIL KOKEND WTER GEVALLEN. Gistermorgen is het 3-jarig meisje A. v. W.. wonende in de Schelpenkade, in een onfcvaakt ogenblik, door achteruit telopen, in een teil kokend water g^allen. Met ernstige brandwonden ;n het onderlichaam werd zij door dfi.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis woerd. Hoewel gisteravond nog vo haar leven werd gevreesd, was dc estand hedenmorgen toch vrij bevriigend. Vakopleiding typografie. Voor het examen jonggezel, afjnomen door de vereniging tot bevdering van de vakopleiding in het pogra- fisch bedrijf te Amsterdan slaag den voor zetter te Leiden: t heren P. N. Kooien, L. Mieremet k, J. A. van der Stokker en J. Ktijn te Sassenheim. Voor drukjr: M. Schottemeijer en J. W. Watland te Leiden en B. Haasnoot te Kwijk a. Zee. EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 5) Zij bracht zich weer voor de geest, wat er drie jaar geleden tussen haar en haar zuster was voorgevallen, toen Eugenia haar verteld had, dat ze met een zonderlinge toneelspeler van middelbare leeftijd wilde trou wen een zekere Bingley Crocker. Mevi ouw Pett had Bingley Crocker nog nooit gezien, maar zij had haar veroordeling over dat huwelyk in termen uitgesproken, die voor goed een einde hadden gemaakt, aan de connecties, die zij niet haar zuster onderhield. Eugenia was een vrouw, die absoluut niet gesteld was op cri- tiek. Zij was van hetzelfde deeg ge bakken als mevrouw Pelt en leek op haar, naar uiterlijk en karakter als de ene druppel water op de an dere druppel. Mevrouw Pett kwam met haar ge dachten tot het tegenwoordige. Wat'voorbij was, was voorbij. Thans I moest er ingegrepen worden. „Men had toch kunnen en mogen verwachten, dat zelfs Eugenia be grepen zou hebben dat een jonge man van een en twintig jaar gere geld werk moet hebben." Meneer Pett was blij, een uitweg te zien. Hij was een apostel van de arbeid, en die zienswijze beviel hem „Dat is waar," zei hij. „Iedere jon gen moet werken." „Ga nu eens bij je zelf na, wat hij al heeft uitgehaald sinds hij in Lon den woont. Hij is altijd bezig met iets dat hem beruchter maakt dan ooit. Eens brak hij een belofte een andere keer was hij een van de hoofdperso nen uit een vechtpartij bij een po litieke meeting: dan die uitstapjes naar Monte Carlo, enenfin; nbg heel wat meer. En het schijnt dat hij zich dooddrinkt ook nog. Ik ge loof waarachtig dat Eugenia gek ge worden is. Zij schijnt niet de minste invloed meer op hem te hebben." Meneer Pett knikte instemmend. „En nu zijn de kranten er achter gekomen dat ik zyn tante ben en ik zal er dus wel op kunnen rekenen, dat zij er telkens mijn portret bij zullen plaatsen, als ze weer aanlei ding hebben iets over hem te schrij ven." Ze zweeg en zat vertoornd recht op. Meneer Pett, die steeds heel nauwkeurig zijn verantwoordelijk heid als toehoorder begreep bij dje vrouwelijke alleenspraken meende te kunnen veronderstellen, dat er een opmerking uit zijn mond ver- u-acht werd. „Het is misdadig zei hy. Mevrouw Pett wendie ?ich tot hem als gewonde tijgerin. „Waarom zeg je dat". Het heep niet het minste nut er iets over te zeg gen „Nee, o nee,"zei meneer Pett, die er zich wijselijk van onthield, op te merken, dat zij er toch al heel wat over gezegd had. „Je moet iets doen." Op dit ogenblik mengde Annie zich voor het eerst in het onderhoud. Zij hield niet erg veel van haar tante en wel het minst als zij meneer Pett weer eens „klein kreeg". Er lag iets verborgen in het karakter van me vrouw Pett, dat altijd op voet van oorlog stond met het heerszuchtige, dat onder Annie's vrolijk voorko- schuil ging. „Wat zou oom Peter kunnen doen?" vroeg zij. „Wel de jongen terug halen naar Amerika en hem aan het werk zet ten. Dat is het enig mogelijke". „Is dat wel mogelijk?" „Wel natuurlijk." „Aangenomen, dat Jimmy Croc ker een uitnodiging om naar Ameri ka te komen, zou aannemen, wat zou hij hier moeten uitvoeren? Hij zou natuurlijk niet met goed fatsoen naar de „Kroniek" terug kunnen gaan En waar is hij anders geschikt voor?" „Maar mijn beste kind, waarom ga je nu al die moeilijkheden schep pen?" „Die schep ik niet, die zijn er al." Mijnheer Pett kwam tussenbeide. Hij voelde zich nooit erg zeker, als die twee slaags raakten. Annie had rode haren en het karakter, dat daar in de regel mee samengaat: Gevoelig en niet op haar mondje gevallen. In de regel had zij even gauw berouw als vechtlust. Haar be lofte om de geschiedenis te zullen typen, die nu op haar lessenaar lag, was het amende honorable geweest, gevolgd op precies zo'n scène, als er dit een beloofde te worden. Mijn heer Pett zag die wapenstilstand lie ver niet reeds verbroken, voor en aleer hij goed op dreef was. .,Ik zou de jongeman een baantje bij mij op het kantoor kunnen ge ven," stelde hij voor. Meneer Pett was nergens zo dol op, als op het geven van baantjes op zijn kantoor aan jongemannen. Er waren op dat ogenblik een zestal sublieme jongelui in zijn huis die bü hem hun tijdverdrijf vonden en zich te goed deden. En hij zou niets lieve? gedaan hebben, dan dit zestal met brieven naar de post in het hartje van de stad gestuurd hebben. Met name die neef van z'n vrouw Willy Partridge, dat was beslist een geboren leegloper. Meneer Pett kon er niet toekomen ook maar het min ste vertrouwen te hebben in de springstof, die de wijze van oorlog voeren in de toekomst zogenaamd omver zou werpen. Hij wist, evenals iedereen, dat wijlen Willy's vader een groot uitvinder was geweest, maar hij weigerde aan te nemen, dat de jonge man ook het geniale van zijn vader had geërfd. Hij volgde de experimenten met dat Partridgite, zoals het zou heten, met het grootst mogelijk sceptimisme en hij vond dat het enige ding dat Willy ooit had uitgevonden, of althans op het punt stond van uit te vinden, was: een gemakkelijk leventje leiden, op an dersmans kosten. „Precies", zei mevrouw Pett, ver heugd bij 't voorstel. „Dat is, wat we hebben moeten." „Wil jij schrijven en het hem voor stellen?" zei meneer Pett, zich koes terend in het zonnetje van die on willekeurige lof. „Wat geeft dat nou, of we ook al schrijven? Eugenia zou er geen mo ment aandacht aan schenin. Bo vendien, ik zou werkelijkniet al les in een brief kunnen zten, wat ik eigenlijk te zeggen hebNee, het enige wat wij kunnen doe:is: over steken naar Engeland en hir opzoe ken. Ik zal volkomen opeiartig te gen haar zijn. Ik zal haa duidelijk maken, wat het voor ee voordeel voor de jongen zou zijn.ils hij bij jou op kantoor was en hii woonde." Annie schrok. „U meent toch niet wonen hier in huis?" „Wel natuurlijk. Watjbu het nu voor zin hebben, wanne" we hem uit Engeland haalde en lm hier ge woon lieten rondlopen, aarheen hij wil." Mijnheer Pett humde (keurend. „Ik geloof niet, dat t erg pret tig voor Annie zou zijnrrouw." „Maar wat kan Ann daar in 's-Hemelsnaam op tegerhebben?" Annie ging naar de tur. „Aardig van u oom daaraan te denken. Ik vind het htl lief van u. Maar bekommert u zie niet om mij Doe precies wat u wij Ik voor mij ben toch vast overtu,'d, dat u er niet in zult slagen hel hier te krij gen. U kunt wel in e krant zien, dat hij in Londen eei veel te goed leventje leidt." (vvrdt vervolgd) (tfrdt vervol

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2