In de wachtgeld-verzekering dragen ook werknemers bij Aetherklanken Pokken aan boord van „Kota Inten' %>*te Qoif\ De zwarte tabaks-handel is gestorven RECHTZAKEN DONDERDAG 30 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tweede Kamer De heer Wagenaar (C.P.N.) heeft gistermiddag bij de aanvang der ver gadering van de Tweede Kamer verlof gevraagd aan de regering, in verband met geruchten daarom trent, vragen te mogen stellen, of er plannen tot devaluatie bestaan en zo ja welke. De Karr/er zal Don derdag over deze interpellatie-aan vraag beslissen. Daarna is de algemene beraadsla ging over de Werkloosheidswet voortgezet. Daarbij zijn enige tien tallen amendementen behandeld. De minister nam o.a. over een amendement- Andriessen (K.V.P.), mede ondertekend door leden van de Partij van de Arbeid, om onder de regeling mede te doen vallen hen, die bij wijze van werkverrui ming of werkverschaffing zijn te werkgesteld, met uitzondering van door de minister aangewezen groe pen van personen. Een aantal amen dementen van de heer Gortzak (C. P.N.) werd verworpen met slechts de stemmen der C.P.N.-fractie voor. De heer Van den Born (Arb.) verdedigde een amendement om de prenvie voor de wachtgeldverzeke ring ten laste van de werkgever te doen komen. De heer Gortzak (C.P.N.) had een amendement in gelijke geest. Nadat de minister de amende menten ernstig 'had ontraden ver klaarde de heer Andriessen (KVP) zich tegen het amendement-Van den Born, 's Ministers argumenten mogen z.i. niet genegeerd worden. De minister is tegemoet gekomen aan verlangens ten aanzien van de verdeling der premies en bovendien achtte spr. het met het oog op de komende publiekrechtelijke bedrijfs organisatie niet wenselijk voor de wachtgeldverzekering het beginsel van meebetalen door de werknemers los te laten. Ook de heer Stapelkamp (A.R.) vond dat, na het overleg, niet ge tornd moet worden aan de premie betaling. Het anvendement-Van den Born werd met 45 tegen 30 stem men (Arb en CPN) verworpen. De amendementen-Gortzak met 70 te gen 5 stemmen (CPN). In een der artikelen worden op gesomd de gevallen, waarin geen wachtgeld wordt toegekend, o.a. bij werkloosheid, tengevolge van werk staking of uitsluiting. De heer An driessen (KVP)'. wilde aan dit laat ste toegevoegd zien: „tenzij het be stuur van de bedrijfsvereniging an ders beslist". De heer Hoogcarspel (CPN) wil de enige gevallen, «waarin geen wachtgeld zal worden ^uitgekeerd, schrappen. De minister nam het amende- VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.30 Kinderkoor „Bel Canto'. 7.45 Een Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Gram.muz. 9.15 Bi.j onze jonge zieken. 9.30 Kus sengevecht .10.00 Symphonie no. 2, Borodin, 10.30 Morgendienst, ds. G. Laarman te Utrecht. 11.00 Morgen concert. 12.00 Klein Omroepkoor. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.45 Georges Boulanger .viool. 14.00 Gr.pl. 14.15 Jeremiah-Symphonie. 14.40 Onder dak en dan....? 15.00 Zangrecital. 15.30 Leslie Stuart's songs. 15.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 16.00 Koninklijke Militai re Kapel.'16.40 Jubileum schoolzang- wedstrijd. 17.40 Pianomuzeik. 18.00 Gr.pl, 18.15 Ook zij horen er bij 18.30 Stijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Geeste lijke liederen. 19.30 Het actueel ge luid. 19.45 Op de drempel van het Studentenleven". 20.00 Nieuws. 20.15 Uitzending herdenkingsbijeenkomst C.N.V. 22.45 Avondoverdenknig. 23.00 Nieuws. 23.15 Beroemde con certen. 23.50 March in time of wi HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Philadelphia Or kest. 10.00 .jThuis". 10.05 Morgen wijding, ds. P. Brakman te Naarden. 10.20 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Nederlandse liederen. 11.00' Twee vertellingen. 11.20 Gr.pl. 11.30 Accordeon-orkest. 12.00 The Atlantic Quintet. 12.30 Land- en tuinbouw nieuws. 12.23 Intern, tenniskam pioenschappen te Wimbledon. 12.45 La piano romantique. 13.00 Nieuws. 13.15 The Avroloans. 14.00 Kook kunst. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Ons volk in zijn dichters. 15.20 Het Ka merorkest. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 „Pinocchio". 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianoduot 18.45 Omroepkoor. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 „Steun wet tig gezag" .19.30 De godsdienst in het dagelijks leven. 20.00 Nieuws. 20.30 Het geestelijk leven van de Ameri kaan. 20.55 Zo juist verschenen. 21.30 Orgelspel. 22.00 Buitenlands week overzicht. 22.15 Gramofoonpl.-pro gramma. 22.40 Vandaag. 22.45 Avond wijding, ds. J. J. Thomson te Baarn. 23.00 Nieuws. 23.15 Johannes Brahms ment-Andriessen over. Dat van de heer Hoogcarspel achtte hij vol strekt onaannemelijk. Het werd ver worpen. Volgens het ontwerp kan het be stuur van het algemeen werkloos heidsfonds over een bepaald boek jaar een bijdrage toekennen ten be hoeve van wachtgeldfondsen, die in dat boekjaar aan buitengewoon werkloosheidsrisico onderhevig zijn. Nog nam de minister over een arnendement-Andriessen, waardoor besturen der bedrijfsverenigingen de bevoegdheid Krijgen bij de minister in beroep te gaan tegen het moeten opvolgen van bepaalde aanwijzin gen. Heden, bij de aanvang der ver gadering, zal de eindstemming over het wetsontwerp worden gehouden. EERSTE KAMER Onderwijs (en radio) De Eerste Kamer begon gisteren met de onderwijsbegroting. De eerste spreker, de heer Cremer (Arb.), vond het op de -weg van de minister liggen het dreigende gevaar van jeugdwerkeloosheid in studie te nemen. De heer Teulings sprak over dé radio. Met geen enkel probleem, zo zeide hij, i? na de oorlog zo gesold als met dat van de omroep. Hoewel spreker het kon waarderen, dat de minister thans met een wettelijk ra dio-besluit zal komen, was de heer Teulings allerminst te spreken over de memorie van antwoord over het komende radio-bestel. Inmenging van de overheid in het wefk der om roepverenigingen werkt funest en is juist uit de boze, aldus spreker. De heer Molenaar (VVD) pleiite voor de universitaire jeugd. Hij drong aan op vrijstelling van mili taire dienst voor de allerbeste stit denten en op het verschaffen van ern groter aantal beurzen De heer Vilthoven (K.V.P.) sprak over de onderwijzerssalarissen. Hij vond, dat het accoord van Septemoer 1946 uitgangspunt moet zijn bij de besprekingen over de salarisherzie ning. Gebeurt dit niet, dan zal de nieuwe regeling een achterstelling betekenen. Bij het Middelbaar On derwijs zou, aldus spr., het tekort aan leerkrachten niet zo nijpend zijn. indien de salariëring beter was. Ook Uw ingewanden moeten op tijd „gewassen'worden. Neem eens per week één of twee DE GROENTENEXPORT NAAR DUITSLAND. Nu met ingang van vandaag de groentenexport naar Duitsland her vat wordt, zullen geen tomaten naar Duitsland worden uitgevoerd. Voor de producten, die wel geëxporteerd mogen worden zijn door hel bedrijf schap voor groente en fruit maxi mumprijzen vastgesteld en wel voor asperges, bloemkool, sperciebonen, erwten, peen en sla. Het bedrijfschap heeft bepaald, dat de producten, die voor 28 Juni geoogst zijn, niet naar Duitsland mogen worden uitgevoerd, hetgeen voor sommige exporteurs, die de laatste lijd grote partijen nog goedkope bloemkool en komkommers hebben opgekocht, een ernstige mis rekening betekent. Verhoging van bouwvolume aangekondigd Nog 6100 verwoeste boerderijen Voor het jaar 1950 mag een tot 1500 millioen gulden verhoogd bouw volume worden verwacht (in '48 1300 millioen) en in de volgende jaren zal het bouwprogramma tot ongeveer 1700 millioen gulden per jaar worden opgevoerd. Voor het eerstkomende jaar zal de toewijzing bouwvolume boerderijen belangrijk stijgen. Bijzondere omstandigheden voorbe houden, wil het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting in de komende vijf jaren de in de oor log getroffen boeren, die thans nog in een noodbehuizing zitten (6100 ge vallen) in de gelegenheid stellen hun vêrwoeste boerderijen te herbouwen .Ook de boeren wier bedrijf door brand verloren ging. kunnen van de verhoogde toewijzing profiteren. Aldus deelde minister In 't Veldt mede bij de opening van het nieuwe paviljoen ..Sint Bernardd" van de psychiatrische inrichting „Sint Anna" in Ven ray. Het ziet er voor de toekomst der halve minder somber uit als men tot nu toe algemeen aannam. De zware en lichte schade is voor een belangrijk deel hersteld. Het is mogelijk geworden dat nu die sectoren gaan profiteren, die in het verleden door gebrek aan bouw- Inenting van sommige groepen aanbevolen Aan boord van het troepen transportschip „Kota Inten", van Ba tavia op weg naar Nederland, heb ben zich vier ziektegevallen voorge daan, die zeer sterk doen denken aan pokken. Drie patiënten zijn opgeno men in een ziekenhuis in Aden. Een vierde is reeds vóór Aden overleden. Maatregelen zijn getroffen om uit breiding der besmetting aan boord te voorkomen. Alle opvarenden zijn op nieuw ingeënt; een militaire arts en een hoogleraar in tropische ziekten vliegen naar Egypte om de medische staf aan boord te versterken. Hoewel, volgens dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid in Den Haag, er geen reden is tot grote ongerustheid, blijkt thans toch duidelijk, dat Neder land bloot staat aan het gevaar van invoer der pokkenbesmetting. Drin gend wordt daarom aangeraden dat behalve artsen en verplegenden 'zich ook tegen pokken laten her inenten: familieleden van uit Indone sië repatriërenden, alleen die werk zaam zijn in de havens en op vlieg velden, zoals havenarbeiders, havan en rivierpolite, loodsen, douane-be ambten, handelaren die aan boord van schepen komen, enz. Personen ouder dan één jaar, die nog nooit zijn ingeënt, moeten dit ook thans nog niet laten doen. Voor kin deren beneden het jaar wordt inen ting sterk aangeraden. PROV. STATEN VAREN UIT. De leden van de Provinciale Sta ten der Provincie Zuid-Holland heb ben heden per boot een excursie gemaakt van Leiden uit over Kagerplassen, Oude Wetering, De Braassemermeer (Heimanswetering) via Alphen aan den Rijn naar Gou da, teneinde de toestand van be paalde oeverwerken en bruggen in ogenschouw te nemen. MONTEUR DOOR TELEFOONPAAL GEDOOD. Bij het passeren van een auto op de Moerstraatsebaan te Bergen op Zoom reed gistermorgen een monteur uit Bergen op Zoom, die een mili taire auto bestuurde, tegen een tele foonpaal. Deze knapte af en viel op het hoofd van de voorman A. van G. uit Halsteren, de daar juist voor bij reed. De man werd zo ernstig gewond, dat hij bijna direct overleed. volume iets zijn achtergebleven, aldus betoogde de minister. Het ligt niet in de bedoeling de toewijzing bouwvolume voor de in dustrialisatie in de toekomst nog be langrijk te verhogen; deze toewijzing ligt vrijwel aan de top. Het begon 60 jaar geleden Een krans om het monument van dr. Ariëns Ter gelegenheid van het feit. dat dr. Alphons Ariens (toen nog kaper laan) 60 'jaar geleden te Enschede een vereniging van Katholieke ar beiders stichtte, waaruit later de K.A.B. is voortgekomen, worden de ze week tal van herdenkirigsplech- tigheden gehouden, die Zondag een hoogtepunt zullen vinden in een be zoek van kardinaal De Jong aan Enschede. Op een sportterrein zal de kardinaal een toespraak houden. Voorts zal de voorzitter der K.A.B. de heer A. C. de Bruyn uit Utrecht spreken. Gisteravond heeft het cen traal bestuur der K.A.B. een krans gelegd bij het Dr. Ariens monument op het De Ruyterplein te Enschede. BLINDENBOND ST ODILIA. Te Haarlem is het eerste deel ge houden van de 30ste alg. verg. van de Blindenbond „Sint Odilia". De voorzitter, de heer R. Coppes, heet te in zijn openingswoord welkom mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem en de deken van Haarlem. In een hartelijke toespraak zei- Se de bisschop altijd met liefde te denken aan degenen, die van het licht beroofd zijn, en het had hem daarom ten zeerste verheugd, dat er nu zo veel gedaan wordt voor het geestelijk en tijdelijk heil van de blinden Mgr. hield alle aanwe zigen voor, hoe zij toch inherlijk het oog gericht konden houden op God, wellicht nog beter dan de mensen, die kunnen zien want die worden zo gauw afgeleid door de dingen rond hen heen. Van de punten, die daarna min of meer uitvoerig werden besproken, noemen wij die met betrekking tot de Stichting Nederlands Blindenwe zen. Opgemerkt werd, dat de biblio theek-commissie wat stroef werkte in tegenstelling b.v met de sociale commissie. Het plan bestaat onder meer om een bedrijfspsycholoog aan te stellen, die zal kunnen bepalen, v/ie het best voor een of ander be roep geschikt zijn. Een bespreking is ook gaande om de blinden onder de huidige sociale wetgeving te la ten vallen. Maar dan moest men zich wel realiseren, dat de bijzondere uit keringen zouden kunnen vervallen, zoals de invalidit» itsrente. ,Alle deelnemers aan het congres werden officieel ontvangen door bur gemeester P. O. F. M. Cremers op het Haarlems stadhuis. Nfet een goed geslaagd cabaret werd de dag besloten. De „bar" in gevaar In kringen van hotel-, café- en res tauranthouders is grote ongerustheid ontstaan over een geducht, dat vele „bars" in Nederland zouden moeten verdwijnen. De bar heeft in Neder land burgerrecht verworven, doch het exploiteren er van is in vele ge vallen in strijd met de drankwet of met het drankbesluit 1932. Mocht men inderdaad aan deze bepalingen vol gens letter van wet en beslurt de hand gaan houden, dan vreest men in vakkringen ernstige gevolgen voor vele bedrijven, speciaal voor de seizoenbedrijven, die hun bestaan in het vreemdelingenverkeer vinden. Door een zegsman van de juridische afdeling van „Bedrijfshoreca" werd bevestigd, dat er bepaalde indicaties zijn voor het straffer toepassen van dranky/et en drankwetbesluit. Men verheelde zijn ongerusthed en teleur stelling hierover niet. Tot dusverre werd het moderne verschijnsel „bar" toegelaten, zolang men geen excessen constateerde of te vrezen had, aldus deze zegsman. In derdaad is het zo, dat volgens het drankwetbesluit 1932 het café „een in richting voor maatschappelijk vèr- keer", niet zodanig mag zijn, dat aan toonbank of buffet alcoholhoudende dranken worden verkocht en gedron- Hotels en restaurants mogen een bar hebben, indien deze met de eet- I zaal in verbinding staat en van de weg af niet rechtstreeks bereik baar is. Indien exploitanten een dansver- gunning hebben, mogen aan de toon-1 bank in een danszaal of daarmee ver bonden localiteiten evenmin dranken, zelfs geen koffie of thee, gebruikt worden. Tot dusverre bestond de bar for meel niet, doch in feite wel in Ne derland. Bij het overschrijven van een vergunning werden bij inspectie de krukken uit een bar gehaald, en na de overschrijving er weer in ge zet. De naamloze vennootschappen, die een bar exploiteren, zullen ech ter, indien de drankwetsinspectie zich aan de letter van de wet gaat hou den. het risico gaan lopen verlof of vergunning kwijt te raken. Bij een manszaken kan het verworven recht om een bar te exploiteren uitsluitend bij overschrijving na de dood van de vergunning- of verlofhouder te niet worden gedaan. De enige oplossing van dit moeilij ke vraagstuk achtte de juridische af deling van bedrijfshoreca hetzij een soepele toepassing van wet en be sluit als voorheen, hetzij een wijzi ging van het drankwetbesluit. An ders, zo vreest men, zal aan tal van horecafbedrijvers de nekslag worden gegeven. BEURS KLEURLOOS. Gisteren was de Amsterdamse ef fectenbeurs kleurloos en de handel lag in de meeste hoeken zo goed als stil. Het publiek dat de laatste dagen, vooral ook door de devaluatie-bespie gelingen, enigszins in de markt was pekomen, hield zich volkomen afzij dig en voor zover de transacties tot stand kwamen, moeten zij voor het grootste gedeelte op rekening van de beroepshandel gesproken worden. Olies, die de laatste dagen geregeld boven 300 genoteerd werden, kwa men weer aan de andere kant van de brug van 300 en opende op 29914. Wel werd daarna nog even boven de 300 afgedaan, doch tegen slot was de priis op 29834 beland. De industriemarkt kon zich aanvankelijk goed houden en Aku's- verbeterden zelfs een punt. Het jaarverslag van Philips bleek geen stimulans voor de kopers te zijn. want na een amper prijshoudende opening kon de koers van Dinsdag niet gehandhaafd blijven en werd op 227 afgedaan, hetgeen een verlies van ruim 2 punten betekent. Voor het overige bleven de verliezen op de industriemarkt beperkt en was de slotstemming amper prijshoudend. Op de zeer stille staatsfondsen- markt was de stemming licht ver deeld. De drie procent Nederland 1947 en de investeringscertificaten waren goed prijshoudend, in tegen stelling tot de Grootboek 1946 die op 97 9/16 een fractie lager was. Pro longatie 214 procent. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WARMER. Voor de Noordwestelijke helft van het land; Aanvankelijk afne mende maar later weer toene mende bewolking. Op de meeste plaatsen overwegend droog weer Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Noordwest en West. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Voor de Zuidooste lijke helft van het land: Droog en overdag vooral aanvankelijk zonnig en warm weer. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Trianon: „De mannen in de achter hoede", 18 jaar. Rex: „Slaapwagen naar Triëst", Casino: „De Pioniers", 14 jaar. Lido: „Tragische Jacht", volwas senen. Luxor: „Vier stappen in de wol ken", 18 jaar. Het bewarings-kamp voor gede tineerden te Crailo (N.-H.) zal wor den overgedragen aan het departe ment van Oorlog. De inventaris van het kamp zal verkocht worden. Men is thans druk in de weer met de af braak van de torens en de opruiming van de prikkeldraadversperring. Nederlandse troepen gaan van 16 tot 26 Augustus in de Ardennen oefeningen houden in groter ver band dan tot nu toe geregeld het ge val is geweest. Het betreft het depot Verbindingstroepen uit Utrecht, met daaraan toegevoegd een depot Pio niers. Aan de" oefeningen nemen vijf honderd Nederlandse militairen deel. Er gaan honderd motorvoertuigen en vijftig motorrijwielen mee. Een 19-jarige ambtenaar bij de Voogdijraad te 's-Gravenhage is door de recherche gearresteed. Hij had bij deze instelling het chèque- boek weggenomen,, chèques van 943. en 975 uitgeschreven en het geld onder een valse naam geïnd. Een puntenvrije uitverkoop van textielgoederen zal vermoedelijk in de 2e helft van Juli worden gehou den. Waarschijnlijk zal hieraan, even als bij vorige gelegenheden, een prijs korting verbonden zijn. Het 3-jarig dochtertje van de fa milie De Vries te Hellendoorn is voorover in een zich achter het huis bevindende waterplasje gevallen waaruit het blijkbaar niet meer over- Herinneringen aan eigen teelt en Zuid-Amerikaanse sigaretten Zo is dan aan de drukkdnde heer schappij der cigarettenbonnen einde lijk een einde gekomen. Geen ge bedel meer bij vrouwelijke familie leden of kennissen, als zich onder hen tenminste een niet-rookster be vond, om alsjeblieft een „half-om- half" kaart te nemen bij nieuwe uit reikingen ,die pa of zoonlief dan ten koste van de baby omruilde voor diens snoepkaart. Geen bonnenschul den meer bij uw goedhartige win kelier,' die u twee, drie soms vier weken vooruit reeds sigaretten ver kocht op uw in zijn bezit zijnde ro- kerskaart. En vooral geen ergenis meer, omdat u zich genoodzaakt zag aan „zwarte" cigaretten een in ver houding tot uw nimmer toereikende inkomen veel te hoog bedrag uit te geven. Wie herinnert zich niet? De distributiezorgen voor de huis vrouw zijn zo langzamerhand bijna geheel verdwen en (het wachten is nog op voldoende koffie kaas en vlees), maar voor de man waren die zorgen steeds gebleven. Cigaretten, tabak en sigaren gingen op dc bon kort na het uitbreken van de oorlog en met uitzondering van de sigaren werd die distributie tot nu toe ge handhaafd. En zorgen waren het. Wie herinnert zich niet de fameuze Belgische shag en de inlandse tegen het einde van de oorlog toen de „consi" en de pax-shag niet meer te krijgen waren, prijzen tot f 50 per 50 gram werd betaald. Wie is de tijd vergeten van de „Sweet Caporal" waarmede de Canadese bevrijders op vele Nederlanders een diepere in druk maakten dan met hun sten- guns en waarvoor rokers elkaar zelfs f 7 per stuk afzetten. Dat verloop van de zwarte prijzen is wel bijzon der schommelend geweest. Nu einde lijk is die curve practisch tot het nulpunt afgedaald, maar dat heeft dus na de bevrijding nog 4 jaar ge duurd. Grot geld Zeven gulden per cigaret is het niet lang gebleven. In de tijd van de „Rhodesia" was de prijs per ciga-, rellenbon f 3. Toen echter de be ruchte Zuid-Amerikaanse sigaretten in de winkels verkocht moesten wer den stegen de bonden in prijs. De zwarthandelaren verdienden „grof geld" en sommige straatverkopers haalden per week f 350 tot f 400. Een recordprijs bereikten de sïgaret- tenbonnen toen de eerste goede merken, zoals „Shark" en „Old Mac" in de handel kwamen. Maar liefst f 9 werd er toen voor een bon be taald. Allengs echter werd de situa tie voor de damplustigen beter efi zakte de prijs van de bonnen. Soms waren er schommelingen op de beurs, bijvoorbeeld toen een ver plichte sigarenbon werd aangewezen en de bonnen duurder werden of bij het uitbrengen van de eerste „Volks- herstel"-sigaretten, toen de bonnen tot beneden de normale prijs zakten maar over het algemeen schommel den de prijs tussen f 1.50 en f 2.00 Weer kregen de zwarthandelaren een klap met het verschijnen van goedkope Griekse en Turkse im portsigaretten in het afgelopen voor jaar. De bonnen brachten alleen voor een „mazzelaar" nog f 1.25 op en enige weken geleden, zo omstreeks 1 Juni, toen 3 bonnen waren uitge komen kon men ze zelfs al voor f 0.80 a f 0.90 kopen. Op 13 Juni, een dag vóórdat de regering het vrijkomen van de rookwaren per 1 Juli aankondigde waren de bonnen weer gestegen tot f 1.05. Paniek onder de „linke Toontjes" Als een donderslag kwam op 14 Juni de afkondiging der regering, die een enorme paniek veroorzaakte on der de zwarthandelaren. De bonnen kelderden die dag tot f 0.20. Nog een paar dagen hielden de „zwarten" de strijd vol, waarbij soms de bonnen nog voor f 0.25 van de hand gingen. Een week voor de officiële ophef fing der distributié gingen de mees te w-inkeliers zonder bon verkopen en was de doodsstrijd der „zwarte sigarettenbonnen" gestreden. Grote partijen bonnen kwamen te voor schijn en werden tegen fancy-prijzen te koop aangeboden. Voor 400 siga rettenbonnen kon een handelaar niet eens meer f 3 krijgen en in arren moede deed hij, wat in deze dagen zo vele zijner collega's zullen hebben gedaan: hij gooide ze maar weg. De goede tijd voor de „kleine Jantjes", „linke Toontjes" en hoe al die zwarte handelaren meer heetten, is nu voorbij en zij zullen weer echt werk moeten gaan verrichten. Een andere categorie mensen die „iets' met de sigarettenbonnen had te maken, is nu dolgelukkig: dat zijn de winkeliers. Voor hen betekent de opheffing van de rantsoenering, dat zij kunnen verkopen zoveel als de klanten verlangen, alleen zal de win kelier niet altijd aan de vraag naar bepaalde merken kunnen voldoen. Een sigaren winkelier in de Am sterdamse Jordaan heeft zijn vreug de niet onder stoelen of banken ge stoken. Ter gelegenheid van de heu gelijke datum van 1 Juli heeft hij een extra feestelijke etalage gemaakt met serpentines, confetti, vlaggetjes en nauurlijk niet te vergeten met de rookwaren, die hij vanaf die datum zonder bon zal mogen verkopen. Hij heeft echter de nog komende moei lijkheden niet over het hoofd willen zien en daarom pry kt midden in de etalage op een groot .bord het rijmpje: „Het is nog geen rozengeur en maneschijn" „Maar we kunnen roken en dat is fijji". eind kon komen. Toen men het na enige tijd aantrof, bleek het meisje reeds overleden te zijn. Een landelijke vereniging van fotohandelaen is opgericht. Bestuur: J. Th. F. Voorwalt, Overveen, voor zitter, J. Wolfslag, Leiden, L. A. Broekhuizen Rotterdam, W. J. Voer man, Zwolle, W. Breuer, Amsterdam (leden), en J. Ph. den Hertog,-s'-Gra- venhage, secretaris. Ambtenaren van de C.C.D. maakten in Mei 2561 processenver- baal op. Hierbij waren 3545 verdach ten betrokken, van wie er 70 in ver zekerde bewaring werden gesteld. De meeste overtredingen werden ge constateerd op het gebied van vee en vlees. nl. 950. Het aantal geconsta teerde vergrijpen op het gebied van akkerbouwproducten bedroeg 657, op het gebied van pluimvee, eieren etc.: 311. op dat van de sierteelt, groente en fruit: 283 en op zuivelge bied: 189. De met tuinbouw-gewassen be- teelde oppervlakte bedroeg in Mei 1949: 44.51 h.a„ of ruim 400 h.a. rhin- der dan het vorige jaar. Deze ver mindering moet worden toegeschre ven aan de inkrimping van het uien- en vroege aardappelen-areaal. De oppervlakte beteeld met fruit en warmoezerijgewassen onder glas nam ten opzichte van het vorig jaar met bijna 70 h.a. toe. Het druiven-areaal blijft eqhter afnemen. De tomaten teelt in de koude kassen onderging een uitbreiding van ca. 10 pet. Op merkelijk is tenslotte de verschui ving van de teelt onder platglas naar die onder staand glas. De personentrein ArnhemZut- phen moest gisten stoppen in Velp, omdat twee meisjes van 4 en 5 jaar op de spoorbaan speelden. Een van de kinderen was al in aanraking ge komen met de locomotief, maar ge lukkig had zij zich niet bezeerd. De totale varkensstapel is thans bijna 1.295.000 stuks groot, hetgeen een aanzienlijke stijging betekent vergeleken met de voorgaande jaren (Mei 1948: 870.842 stuks). De voor oorlogse omvang is echter nog niet bereikt (Mei 1939: 1.554.000). Veehouder Poelsma le Lutke- wierum (Fr.) ontdekte toen hij bezig was het land te maaien een nest van een kwartelkoning, een zéér schuwe weidevogel, die in ons land uiterst zelden voorkomt. Helaas ging het broedsel dat uit 5 eieren bestond door de maaimachine verloren. LEIDENAAR PLU KREEG 3 JAAR EN 10 MAANDEN. De S.D. V-man A. Plu uit Leiden werd gisteren door het Haagse B.G. veroordeeld tot 3 jaar en 10 mnd. (m.a.). De eis was ln jaar. Hij werd tijdens de zitting in vrijheid gesteld. HAAGSE POLITIERECHTER Twee vrijspraken en een stevig vonnis. Ruim vier uur is de Haagse Poli tierechter bezig geweest te trachten aan de weet te komen, hoe de juiste toedracht is geweest bij een arres tatie die op 13 Dec. van het vorig jaar te Leidschendam plaats vond, toen een vrachtauto door de politie werd aangehouden en bleek dat vlees van clandestiene slachting afkom stig, werd vervoerd. Het waren drie verdachten uit Leidschendam, die elkaar zo'n beetje over en weer be schuldigden, of de ten laste gelegde feiten ontkenden, waarbij zeven ver schillende getuigen werden gehoord. De toedracht van het geval was, dat de politie een tip had gekregen op genoemde datum maar eens uit te kij ken langs de Oostvlietweg, waar een vrachtauto met vlees zou passeren. Die tip bleek juist te zijn, gezien de feiten. Men had langs de. weg een personenauto zien staan, en daarach ter een vrachtauto. Bij nadering der politie sprong iemand uit de perso nenauto, en ging er vandoor. Dit bleek later te zijn de tuinder W. J. J. den H. en de autobestuurder de veehouder H. Bij deze affaire was bovendien be trokken de veehandelaar J. C. J. van H. Alle drie presonen werden gear resteerd en in het Huis van Bewa ring ingesloten. Uiteraard had de po litie verdenking tegen dit drietal, doch ter zitting werd het bewijs niet in overtuigende mate geleverd. Volgens van H. aan wie de vracht auto behoorde, zou hij het voertuig aan een onbekende hebben ver huurd, de andere verdachten ont kenden iets met de zaak te maken te hebben. Tegen van H. werd 1 jaar en 8 mnd. gevangenisstraf geëist en werd na het pleidooi door mr. J. v. d. Plas tot 1 jaar met aftrek preven tief veroordeeld. De auto werd ver beurd verklaard. Tegen H. en den H werd 1 jaar geëist, doch na het pleidooi van mr. Trapman en mr. van 't Hoff Stolk, werden deze ver dachten vrijgesproken en onmiddel lijk in vrijheid gesteld.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2