S)e C<2icbe0oü^mit Roemenië heeft thans geen bisschoppen meer Praag drijft Kerkvervolging op de spits De blokkade is opgeheven Residentie Djokja ontruimd Mgr. Yu Pin i$ niet terneergeslagen Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WlLMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 29 JUNI 1949 40ste JAARGANG Praag gaat op de stoel van Rome zitten Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kivart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De laatste twee gearresteerd IN HET VATIC AAN is vernomen, dat mgr. Marton, bisschop van Alba Julia, en mgr. Durcovici, bisschop van Passy, zijn aangehouden. Zij waren de enige twee bisschoppen die nog op hun post waren. Na de afzet ting door de Roemeense regering van 3 der 5 bisschoppen van de Latijnse Ritus in October j.l. en de arrestatie van alle bisschoppen van de Oos terse Ritus. COMMUNIQUé VAN VATICAAN. In een communiqué van de Vati caanse persdienst wordt verklaard, dat de Katholieke Kerk in Roemenië aan de meest „hevige vervolging" bloot staat. De vervolging begon vorig jaar Juli, toen dfe Roemeense regering plotseling het Concordaat met de H. Stoel verwierp en het was sindsdien steeds slechter geworden, aldus het communiqué. Alle bisschoppen van de Byzantijn se Katholieke Ritus waren in October j.l. gearresteerd en drie van de vijf bisschoppen van cfe Latijnse Ritus waren „afgezet". De twee overblij vende Latijnse bisschoppen zijn thans gearresteerd. De positie van hondérden priesters en kloosterzusters, die, geweigerd hadden zich bij de afgescheiden kerk aan te sluiten en er in geslaagd wa ren arrestatie te ontkomen, was bij zonder bedroevend, aldus het commu niqué. „Zij worden door de politie achtervolgd, zonder enig middel van bestaan, en kunnen geen werk vin den zonder ontdekt te worden". Het communiqué wordt gevolgd door een waarschuwing van Vati caanse kringen, dat de positie van de Kerk in Tsjecho-Slowakije en Po len aanzienlijk slechts zou worden. „Het vorig jaar was het de beurt aan Hongarije en Roemenië", aldus een Vaticaanse zegsman. „Dit jaar zullen het Tsjecho-Slowakije en Po len zijn." De Zuid-Afrikaanse minister van binnenlandse zaken, Donges, heeft gisteren in de Senaat verldaard, dat de regering der Unie zeer ernstig overweegt het communisme buiten de wet te stellen. „Het is hoog tijd, dat de communis ten in Zuid-Afrika beseffen wat hun, positie hier is. Zij kunnen hier geen aanspraken maken op privileges. Er moet hun duidelijk worden gemaakt, dat zij niet als gewenst worden be schouwd en hoe eerder zij dit besef fen, hoe beter", zo zei hij. Het wrak van de „Roermond" GEEN LUKEN AANGETROFFEN. De duiker Mario Carofiglio is gis teren het onder water liggende wrak van de „Roermond" binnengegaan. Carofiglio zeide, dat de romp ver nield is en dat er zich geen lijken in bevinden. Men neemt thans aan, dat de tien stoffelijke resten, die men in de romp waande, door de sterke stromingen zijn weggespoeld. Het wrak werd gevonden op 25 m diepte onder de zeespiegel. A.P. vernam, dat Carofiglio er in geslaagd is, aan een van de moto ren een kabel te bevestigen. Deze motor is nog in de loop van de dag aan de oppervlakte gebracht. Uit het feit, dat de propeller verbogen is, leidt men af, dat de motor liep, toen deze met het water in aanra king kwam. De beroemde Italiaanse duiker Vamri, die op verzoek van de KLM naar Bari is gekomen, heeft gead viseerd de pogingen om het wrak te lichten, op te geyen. NA DE RAMP VAN DE K.L.M.- CONSTELLATION „ROERMOND" De slachtoffers van de ramp van de „Roermond" zijn, voor zover de lijken geborgen konden worden, vol pieteit opgebaard in een der kamers van het ziekenhuis in Bari. Personeel van de Italianse marine was belast met het overbrengen der kisten met stoffelijke omhulsels. TWEE METEOR-VLIEGTUIGEN IN BOTSING. Tijdens de in de nacht van Dinsdag op Woensdag voortgezette gecombi neerde manoueuvres van de West- Europese strijdkrachten zijn twee Meteor-vliegtuigen boven Doncaster in Engeland met elkander in botsing gekomen. De piloten zijn' ongedeerd gebleven. Zoals bekend neemt ook een groep Nederlandse Meteor-straaljagers aan de oefeningen deel. Het A.N.P. ver neemt van het commando luchtmacht te 's-Gravenhage, dat daar nog niets bekend is over een ongeval met Me- teorvliegtuigen. DE RAMP VAN DE „ROERMOND" De Nederlandse gezant in Rome Graaf van Bylandt, heeft zich naar Bari begeven om persoonlijk het bergingswerk in ogenschouw te ne men en de burgemeester en marine zijn dank te betuigen voor de voor treffelijke hulp. Kerkelijke ban ongeldig verklaard gIJ DECREET van de Tsjechische minister van Justitie, Cepicka, zijn alle door de kerkelijke autoriteiten uitgesproken excommunicaties en suspensies „ongeldig" verklaard. De regering heeft verder bepaald, dat voortaan alle herderlijke brieven en andere kerkelijke kennisgevin gen vóór publicatie ter censurering moeten worden voorgelegd. Voor alle bisschopsconferenties en alle bijeenkomsten van katholieken bui ten de kerken moet drie dagen van te voren toestemming van de re gering zijn aangevraagd. Alle kerkelijke mutaties moeten voortaan door de staat zijn goedgekeurd. Nuntiatuur kern van complotten I Als motivering voor deze nieuwe inbreuken op de vrijheid van de Kerk wordt door de ministeries op gegeven, dat „niemand in Tsjecho- slowakije bestraft mag worden we gens zijn trouw aan de regering" De bisschoppelijke maatregelen te gen de politieke priesters van de „katholieke actie" worden bestem peld als „een politieke vervolging, die de belangen van de vijanden van de staat dient". De nu ingevoerde vóór-censuur op brieven en aan kondigingen is nodig „om te voor komen, dat de kerk staatsgevaar lijke acties onderneemt". Volgens katholieke kringen in Praag zou de regering willen pro beren leden van de „katholieke ac tie" te doen deelnemen aan bespre kingen, die de bisschoppen nog zul len houden. Het bestuur van de Volkspartij, vroeger de katholieke volkspartij, heeft in een verklaring laten weten, dat zij het optreden van de regering tegen de bisschoppen goedkeurt. Het bestuur is, aldus de verklaring, na een grondig onderzoek tot de con clusie gekomen, dat uit het optre den van de regering duidelijk blijkt, dat zij slechts streeft naar uitvoe ring van de in de nieuwe grondwet neergelegde bepalingen inzake vrij heid van godsdienst en godsdienst beleving. De partijleden worden aangespoord te tonen, dat zij on voorwaardelijk vóór een overeen komst zijn en om bijgevolg toe te treden tot de „katholieke actie". De minister van Justitie, Cepicka, heeft in een rede voor de leden van een communistisch actie-comité ge ïnsinueerd, dat de leden van de di plomatieke missie van het Vaticaan in Praae de kern vormen van wat hij noemde „subversieve samen zweringen tegen de staat". De mi nister van Justitie betoogde, dat de ziel van deze subversieve activiteit, mgr. Gennaro Verolino is, de raads man van de Nunciatuur. Cepicka verklaarde, dat het Vaticaan mgr. Verolino met dit speciale doel naar Afgevaardigden, die 460.000 Britse spoormannen vertegenwoordigden, hebben met overweldigende meer derheid besloten éen „langzaam-aan staking" te beginnen en geen over werk te verrichten met ingang van a.s. Zondag, als protest tegen het feit dat de door de vakvereniging, de Na tionale Bond van Spoorwegpersoneel, 'gestelde looneisen zijn afgewezen. Een woordvoerder van de bond heeft de crisis de ernstigste van de laatste anderhalf jaar genoemd, de periode dat de spoorwegen dooi de staat worden beheerd. ALGEMENE STAKING IN LONDENSE HAVENS. Naar aanleiding van- uitsluitings maatregelen in de Surrey-haven te Londen heeft het stakingscomité be sloten tot uitroeping van een alge mene staking in alle Londense havens. Praag heeft gezonden, „nadat hij in Boedapest met kardinaal Mindszen- ty het spel had verloren". Volgens de communistische mi nister is het Vaticaan in „blinde woede ontstoken over het feit, dat de kapitalisten in Tsjechoslowakije hun macht hebben verloren". Hij beweerde, dat mgr. Verolino, toen de communisten in Praag de rege ring overnamen, in Hongarije met kardinaal Mindszenty een samen zwering op touw had gezet en dat een overeenkomst tussen Kerk en Staat in Tsjechoslowakije op dat moment deze samenzwering zou hebben doen mislukken. Aartsbis schop Beran had daarom, zo besloot Cepicka, de onderhandelingen in Praag gesaboteerd, om het Vaticaan gelegenheid te geven mgr. Verolino naar Praag over te plaatsen. Van Zeeland kabinetsformateur EEN ECONOOM VAN FORMAAT. De Belgische prins-regent heeft van Zeeland, minister van staat, (CVP) met de vorming van een kabinet be last. Van Zeeland heeft deze opdracht aanvaard. Paul van Zeeland, die van 1935 tot 1937 Belgisch premier is geweest en thans voor de C.V.P. in de Senaat zit ting heeft, werd op 11 November 1893 geboren te Soignies (Henegouwen). Hij studeerde in Leuven en Prinse- ton en ontwikkelde zich tot een eco nomisch deskundige van formaat. Na de eerste wereldoorlog heeft hij gedo ceerd te Leuven en was hij directeur van het Belgische instituut voor eco nomische wetenschappen en later di recteur van de Belgische Nationale Bank. In deze tijd nam hij deel aan verscheidene internationale econo mische conferenties. In 1937 kwam hij als minister zon der portefeuille in het politieke le ven. Later werd hij premier en minis ter van Buitenlandse Zaken. Tijdens de oorlog fungeerde van Zeeland als voorzitter van de Belgische commis sie ter bestudering van na-oorlogse problemen. Na de oorlog heeft hij on dermeer zitting gehad in de Commis sie van Drie, die de Verenigde Naties voor Indonesië hadden ingesteld, voordat de Commissie van Goede Diensten werd gevormd. Paul van Zeeland heeft verscheide ne boeken geschreven over economi sche politiek, waarvan vele in verta lingen verschenen zijn. DE KONINGSKWESTIE. De „Nieuwe Gids" van gistermor gen schrijft, dat de absolute meerder heid der Katholieken in de Senaat een feit van grote betekenis is voor de toekomstige ontwikkeling der ko ningskwestie. Het blad zegt, dat men tot nu toe de terugkeer van de ko ning kon beletten door te weigeren aan een regering onder zijn gezag de nodige parlementaire steun te schen ken. „Hoewel dit nu nog kan, is het an derzijds onmogelijk geworden een re gering samen te stellen zonder de C V.P. Vroeger konden de linkse par tijen zeggen, geen regering met de koning. Thans kan de C.V.P. zeggen: zonder de koning geen regering". Maar het blijft mis De Berlijnse blokkade is weliswaar opgeheven, maar daarmee is de vrij heid van verkeer nog lang niet her steld. Gisteren hebben de Russische autoriteiten te Berlijn bijv beslag gelegd op vraehauto's ,die met ma teriaal voor do thans in de Westelij ke sectdr in aanboyw zijnde electri- sche centrale uit de Westelijke zóne te Berlijn aankwamen .aldus melden de Amerikaanse autoriteiter. Teza men met ae Britten doen de Ameri kanen stappen l ij de Russische auto-, riteiten om het materiaal en de auto's weer terug te krijgen. Ook het tremverkeer is ondanks opheffing van blokkade en staking nog steeds niet hersteld. De Sowj et-Russische spoorweg autoriteiten waren nóg niet bereid hun autoris'atie te geven aan de her vatting der interzonale verbindingen, zolang, aldus verklaarden zij, de spoorbanen nog niet beproefd, waren. OVERAL DROOG EN WARM WEER. In een groot deel van Europa heer ste gisteren grote warmte: in Parijs, Rome en Frankfort registreerde men temperaturen van 27 graden. De tot nu toe hoogste temperatuur wordt met 31 graden uit Toulouse gemeld. Uit Rome wordt bericht, dat in ge heel Italië een vochtige hitte heerst. Verspreide regenbuien gedurende het weekeinde deden de vrees verminde ren voor schade aan de buitengewoon goede oogst die men verwacht. Men voorspelt vehder een vochtige hitte zonder regen. Het meteorologische instituut te Frankfort verwacht droog warm weer in geheel Duitsland gedurende de ko mende tien dagen of .zelfs langer. Engeland, Schotland en Wales, die 15 dagen zonder regen zijn geweest, gingen gisteren een „absolute droog te" in. De temperatuur te Londen was omstreeks twaalf uur 25 graden. De vorige nacht bleven duizenden Londenaars in de open lucht; zij slie pen in parken en aan de oevers van de Theems. Uit New York wordt gemeld, dat koelere lucht en regen een tijdelijke opluchting aan vele gebieden in de warm-weergordel van Amerika brachten. De Noord-Oostelijke staten kregen weinig regen doch een koele lucht stroom van de Hudson-baai verbrak in vele gebieden de hitteperiode. GEEN FEESTDAG MEER. De Hongaarse, regering heeft be kendgemaakt dat de dag van 29 Juni, feest van de H. Petrus en Paulus die het begin van de oogst aangaf en een van Hongarije's traditionele feest dagen was, voortaan niet langer als feestdag zal worden beschouwd. NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KON. NED. IND. LEGER Gesneuveld 1 Juni:- Tim. sold. Ie kl. inf. G. Ge- laang, uit Indonesië Gesneuveld 3 Juni: Man. sold. 2e kl. inf. J. A. Ru- magit, uit Indonesië. Gesneuveld 7 Juni Tim. korp inf. A. Adoe uit In donesië. Gesneuveld 9 Juni. Man. sold. 2e kl. inf. Adoel uit Indonesië. ZWARE GEVECHTEN IN KOREA. De V.N.-commissie voor Korea heeft verklaard, dat er in het gebied van Ongjin zware gevechten, waarbij gebruik gemaakt wordt van artille rie en machinegeweren gaande zijn tussen troepen van Noord- en Zuid- Korea, dus tussen de „volksrepubliek" en het door de Amerikanen bezette gebied. VANDAAG WORDT DE STAD VRIJ GEGEVEN De terugtrekking van alle Neder landse troepen uit de residentie Djokjakarta op de stad Djokja zou gisteravond worden voltooid, zo meldt de correspondent van Aneta. Gisteren vonden, in de loop van de dag, Nederlandse troepen bewegin gen plaats, waarbij'onder meer de troepen uit Kalioerang, Klasan en de bezetting van het vliegveld Magoewo op Djokja werden teruggetrokken. Dit terugtrekken is gisterochtend zonder incidenten verlopen met uit zondering van één geval, waarbij dc Nederlandse troepen door drie man werden beschoten, die zijn neerge legd. Bij dit incident waren waarne mers van de commissie der Verenig de Naties voor Indonesië aanwezig. De bezetting van Kalioerang door Nederlandse troepen zal, met het oog op de watervoorziening, zo lang mo gelijk worden gehandhaafd, terwijl ook de AN.I.E.M. (de Algemene Ne derlands-Indische Electriciteits Mij.) tot op het laatste ogenblik voor de le vering van stroom zal zorg dragen. De stad Djokja zal, zoals in het voornemen lag, Woensdag door de Nederlandse troepen worden ont ruimd. „Uit het huidige kwaad kan nog vee! goeds komen" TVE OVERWINNINGEN van de communisten in China openen nieuwe mogelijkheden voor de missionering van het dichtbij gelegen eiland Formosa. Want iedere dag komen op Noord-Formosa nieuwe vluchtelin gen aan uit de door de communisten bezette gebieden van China, voor namelijk christen Chinezen, leken en priesters, die het Katholieke ge loof met zich mede brengen alsmede de verwachting, dat uit de nederla gen van vandaag in de toekomst nog onvoorziene overwinningen zullen voorkomen. De vluchtelingen uit China, zowel de priesters als de leken, zullen hun werk verrichten onder leiding van Mgr. Yu Pin, aartsbis schop van Nanking, zelf een vluchteling, die van de H. Stoel de op dracht heeft ontvangen op Formosa een nieuw bisdom te stichten. Mgr. Yu, Pin is op het ogenblik in Londen. GEEN ONNODIG HELDENDOM „De politiek van de Kerk in Chi na", zo vertelde Mgr. Yu Pin, „is er niet op gericht om de gelovigen aan te sporen tot het martelaarschap". Met slechts een kleine 4 millioen christenen in het gehele land ver tegenwoordigen zij minder dan 1 procent van de bevolking. Heroï sche daden zouden daarom weinig anders uitwerken dan een totale vernietiging. De Kerk wil daarom haar gelovigen redden voor de toe komst. Al die bisschoppen en pries ters, die in het verleden ronduit heb ben gesproken; alle christenen, van wie men weet, dat zij een leidende positie hebben bekleed, verlaten de bezette gebieden, ofschoon anderen het bezette gebied binnen gaan. Voor al de inheemse priesters, die niet veel van de communisten te ver wachten hebben, vertrekken of naar Zuid-China of naar Formosa. Mgr. Yu Pin heeft in geen geval de hoop opgegeven voor wat betreft Zuid-China. De aartsbisschop van Nanking is vaif mening, dat de natio nale troepen krachtig genoeg zullen zijn om het Zuiden van China vast te houden, om van daaruit het ver zet en de opstand te organiseren, waarvan de eerste tekenen in het Noorden reeds zijn waar te nemen. De uiteindelijke nederlaag van de communisten in China hangt naar de mening van Mgr. Yu Pin samen met de algehele wereldsituatie. Het is een wereldprobleem, dat een veel groter vastberadenheid vereist bij de politiek der Westerse landen dan in het verleden is getoond, nu de de mocratische landen in hun eigen lan den het communisme bestrijden, doch AUSTRALISCHE STAD OVER STROOMD Een van de hevigste overstromingen in de geschiedenis van het gemenebest teisterde de stad Maitland in Nieuw Zuid-Wales. 1600 huizen werden hierdoor onbe woonbaar. Alle verkeer lag stil en de verbindingen werden verbroken, Talrijke families moesten met am- phibie-voertuigen van het Austra lische leger geëvacueerd worden. Volgens de berichten waren er bij deze overstroming geen mensenle vens te betreuren. Het water gaat nu weer zakken. Een opname van de lucht uit toont het station in de overstroomde stad Maitland met de gestrande locomo tieven en wagons op de onder water staande perrons. het elders economisch steunen. Wanneer de Chinese communisten er in zullen slagen om geheel China te overrompelen, dan is naar de me ning van Mgr. Yu Pin het voor de Kerk onmogelijk öm haar organisatie te handhaven. Maar hij is nog steeds vol goede moed, dat een dergelijke situatie niet zal ontstaan. Wanneer Mgr. Yu Pin Europa ver laat, vertrekt hij eerst naar Singa pore, waar hij een tweetalig blad zal oprichten. De grote meerderheid van de bevolking van Singapore bestaat uit Chinezen en Mgr. Yu Pin acht het van zeer groot belang om de Chinese intellectuelen te beïnvloe den. „Wij waren er in het verleden toe geneigd", zo verklaarde Mgr. Yu Pin, „om voornamelijk aandacht te schenken aan de ontwikkeling en het aankweken van een inheemse geestelijkheid, en het lekendom in China en Zuid-Oost Azië te ver waarlozen". Mgr. Yu Pin is van me ning, dat goed opgeleide lekenlei- ders wonderen zouden kunnen doen. „In Europa", zo zeide de aartsbis schop, „beginnen zij met de oplei ding van priesters en kleden deze zich als leken en gaan zij in de fa brieken. Wij echter willen fabrieks arbeiders en andere leken opleiden om te kunnen werken gelijk pries ters". In Singapore heeft Mgr. Yu Pin een grote rotatie-pers, waarop eens de New York Times gedrukt werd, klaar voor gebruik en hij hoopt, dat het dagblad met Januari zal kunnen gaan verschijnen. Eens had hij zes dagbladen in China, maar deze zijn allen in handen van de communisten. Van Singapore gaat hij naar Noord Formosa, waar hij eveneens een dag blad wil oprichten als een onderdeel van zijn taak voor de voorbereiding van een nieuw bisdom. Hij zal er ook de beschikking hebben over een radiozendstation, een van de twee, waar de katholieken in China de be schikking over hadden. Een ervan is in handen van de communisten ge vallen. De andere heeft hij nog kun nen redden. Voordat de Chinese vluchtelingen in Noord-Formosa aankwamen, telde Formosa ondanks zijn overwegend Chinese bevolking slechts één in heemse priester. Thans zullen er vele zijn, geleid door de aartsbisschop van Nanking, en gesteund door een groep van ijverige jonge Chinezen, ledeh van de Chinese Congregatie van de Leerlingen van Onze Heer. „De toekomst", zo besloot de aarts bisschop van Nanking het interview, „is niet aan de communisten, doch aan de christenheid; en uit het hui dige kwaad kan nog veel goeds ko men". Een kahAe£tj,e... Laat geen gras groeien op de pa den der vriendschap; wie weet hoe spoedig rijdt de lijkkoets er over 'heen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1