HET GOEDE ZAAD VAN DE EENDRACHT De ramp Wie is Pujman? Tony van Gogh gearresteerd Weer groenten naar Duitsland In Indonesië ~1 aesië ZATERDAG 25 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Broeders, ik bezweer u uit naam van onze Heer Jesus Christus, dat gij allen het zelfde spreekt en dat er onder u geen scheuringen zijn, maar dat gij volkomen één zijt in dezelfde gezindheid en dezelfde overtuiging. I Kor. 10. Op een verkiezingsvergadering, Maandagavond te Leiden door de Protestantse partijen gehouden, heeft, volgens het verslag in de N. L. Crt., de heer Chr. v. d. Heuvel een ope ningswoord in de navolgende trant gehouden: Hij constateerde met vreugde, dat het gemeenschappelijk optrek ken van de C.H. en de A.R. in onze stad in de beste harmonie ge schiedt. Tevens sprak hij de hoop uit, dat het nog eens zo ver zal ko men; dat alle Christus-belijders één lijn trekken tegen de macht van het communisme, het socialisme en het Eooms-Katholicisme. Verdeeldheid in eigen kring is een ernstig ver schijnsel. Opnieuw moeten we constateren, dat in sommige Protestantse kringen de mening wordt gewekt, dat Katho lieken géén Christus-belijders zijn. Het aardige is, dat, een der spre kers, wethouder Van der Kwaak, zijn toespraak besloot met het „Gezang vers": Het leven is geen vreed' alhier geen wapenstilstand vragen; het leven is de kruisbanier tot in Gods handen dragen. Dit Gezangvers nu is een couplet uit een gedicht van Guido Gezelle, de priester-dichter, Guido Gezelle mag dan volgens de heer Van den Heuvel en anderen geen Christus-be lijder geweest zijn, hij had tooh de eer op deze zelfde vergadering de kruisbanier te heffen. Zouden we een hartiger weerlegging van de mening des heren Van den Heuvel c.s. kun nen verlangen? Waar wij naar streven, en waar vele Protestanten naar streven, is niet een vage „eenheid boven geloofsver deeldheid", maar een eenheid in ge loofsverdeeldheid. De geloofsver deeldheid bestaat. We kunnen erover treuren, we kunnen voor de hereni ging bidden en ons best doen, maar zij bestaat. De Katholieken en Pro testanten (de orthodoxe althans) "heb ben echter dit fundament gemeen, dat zij allen Christus erkennen, en in de gehele wereld willen prediken als de Zoon van God en de Verlosser van het menselijk geslacht, en dat zij de Bijbel aanvaarden als het onge repte Woord van God. In de eenstemmigheid op deze fun damentele punten verwarring en misverstand zaaien, is misdadig Geen Katholiek, geen enkele, doet daar aan mee. Dat mogen we ook ver wachten van de Protestanten en er zijn er gelukkig zeer velen onder hen, die wijsheid en inzicht hebben, om te beseffen, dat in deze tijd de samenwerking tussen de Christus-be lijders juist meer versterkt dient te worden naar mate het gevaar voor het Christendom groter en groter omvang aanneemt. Daarom stelt het ons teleur, dat in sommige Protestantse kringen in 't bizonder ook in min of meer officiële kerkblaadjes men voort gaat op „Rome" te hakken, alsof er in deze tijd niets welgevalligers te doen was. Te hooi en te gras, te pas en te onpas wordt „Rome" erbij ge sleept. Om een voorbeeld te geven: op een „toogdag" van Protestantse jongeren moet, naar een Protestant ons met enige geestdrift vertelde, prof. Van Niftrik critiek geleverd heb ben op de Katholieke leer. In diezelf de tijd kwamen 50.000 katholieke jon geren bijeen te Utrecht, maar meent men nu, dat het iemand ook maar in zijn hoofd is opgekomen'bij zo'n ge legenheid het Calvinisme aan te roe ren? Als er over de Protestanten ge sproken zou zijn, dan uitsluitend om aan te dringen op samenwerking tus sen alle Christus-belijdende Neder landers. Er is over het algemeen geen be swaar tegen principiële uiteenzettin gen over de dogmatische verschilpun ten tussen de Moederkerk en de af gescheiden Kerkgenootschappen, mits op de goede plaats en in de goe de toon van Christelijke verdraag zaamheid en waarheids-liefde. Wat heeft het in vredes naam voor zin de Protestanten tegen de Katholieke Kerk op te zetten, door b.v. een ver wrongen uiteenzetting te geven van de verheerlijking van Maria? Protestanten kunnen de ontwikke ling der Maria-verering niet waarde ren maar wij kunnen zo veel in de ontwikkeling van het Calvinisme niet waarderen. Is dit voor ons een reden, om daartegen van leer te trekken? B.v. tegen de zeer on-broe- derlijk gevoerde strijd om art. 31 der Geref. Kerk-orde? Ofschoon we de tijdschriften van v/eerszijden naarstig lezen, houden we ons voor het door snee-publiek daar buiten al zuchten we in stilte over zoveel onenigheid in een tijd. dat samenwerking van alle Christus-belijdenden een gebie dende eis is. De Katholieken en de Protestanten zullen meer dan ooit alles moeten vermijden, wat de verdraagzaamheid nodeloos kwetst. Meer dan ooit zul len ook alle goede „Nederlanders". Christelijk of niet-Christelijk. ééns- Tezin moeten staan om de Oranje- roon in de hartelijke verbonden- ?id van een groot huisgezin, waarin ■el eens getwist kan worden, maar aar men elkaar als broers en zus ters van één stam waardeert. Niet wat ons scheidt moet op de voor grond staan, maar wat vereent en dat is tussen Katholiek en Protestant en tussen de politieke verdeling van ons volk, zeer veel en zeer kostbaar. We roepen alle weldenkende Protes tanten en dat zijn er God-lof zeer velen op, er aan mede te werken, dat zij die grievend over de ge loofsleer der Moederkerk schrijven of spreken door de eigen geloofsge noten uit pers en vergadering wor den geweerd. Aan dat gepraat en geschrijf dat op verwijdering in plaats van op toenadering aan- stuwt, moet eens een einde komen. Hoe de uitslag dezer actie ook zou zijn wij, Katholieken, zijn toch niet van plan een andere, dan een verzoenende houding aan te nemen. De Katholieke Kerk gaat haar weg door de eeuwen „tot aan de volein ding der tijden" verlicht door de Geest Gods, die haar door al haar beproe vingen haar zeer zware beproevin gen --in haar ogenschijnlijke misluk kingen en ondanks baar menselijke tekort-komingen, bezuurt en leidt tot de '-'ederkomst in gjorie van onze God en Zaligmaker onze Heer Jesus Christus. Laten Katholieken en Pro testanten veel voor elkaar en voor de gehele wereld bidder opdat de Heer hen vinde in die hechte eenheid van één Heer, één gelokt één doop" (Ef 4, 5), die Hij op de avond voor zijn lijden van de Vader afsmeekte: .Mogen ze volmaakte eenheid bez:t- ten, opdat de werzld erkenne, dat Gii Mij hebt genenden..." (Jo. 17 ?3) v. P. MEDELEVEN IN DE TWEEDE KAMER. Bij de aanvang van de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzit ter, de heer Kortenhorst, het vol gende gezegd: „Het verpletterend bericht, dat gisteren de Indiëvaarder der K. L.M. „Roermond" op de Ita liaanse kust met zijn kostbare last van bemanning en passa giers jammerlijk is vergaan, heeft niet alleen de families der slachtoffers, maar het gehele Ne derlandse volk in rouw gedom peld. De Tweede Kamer der Staten- Generaal is vervuld van deernis voor hen, die vielen en ^oor hen, die treuren om het onherstelbaar verlies van hun geliefden. Niet in de laatste plaats zijn onze gedachten bij de vader van de omgekomen gezagvoerder, de president-directeur van de K.L. M., de heer Plesman, en bij zijn moeder, die binnen een kort tijdsverloop thans hun tweede zoon aan de nationale luchtvaart hebben moeten offeren. Wij geven de vader de verze kering, dat ons vertrouwen in de Nederlandse luchtvaart door deze ramp niet is geschokt. Hij moge zich er van bewust zijn, dat het gehele volk in deze droeve uren naast en achter hem staat en dat wij hem en zijn levens werk zullen blijven steunen in goede en ook in kwade tijden. God geve de nabestaanden de kracht en de troost, deze slag te dragen". De minister van sociale zaken, de heer Joekes, sloot zich namens de re gering bij deze woorden aan. Hij merkte op," dat een ongeluk als dit de aandacht vestigt op de grote ver diensten van hen, die de diensten der K.L.M. onderhouden. De regering is sterk getroffen dor de ramp en deelt de gevoelens der Kamer ten aanzien van de verwanten van hen, die zijn omgekomen. KONINGIN EN PRINS BETUIGDEN DEELNEMING. Namens H.M. de Koningin en Prins Bernhard heeft reserve-kapitein-vlie ger Gerben Sonderman, adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Ko ningin, gisteravond ten huize van de heer en mevrouw Plesman de deel neming betuigd met de slag, die de K.L.M. en de familie Plesman heeft getroffen. Bij de K.L.M. komen uit binnen- en buitenland telegrammen van deelne ming binnen in verband met de ramp met de „Roermond". Zo werd een telegram ontvangen van minister-president dr. W. Drees namens de Regering, van minister L. Götzen, van de oud-Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, di\ L. J. M. Beel, van de Pauselijke internuntius, mgr. P. Giobbe, van de gecommit teerde voor Indonesische zaken dr. J. P. Bannier en van het gemeente bestuur van Roermond. DE HEER EN MEVROUW PLESMAN HOORDEN HET NIEUWS TE ENSCHEDE. De heer en mevrouw Pieman ver namen het verschrikkelijk nieuws van de ramp te Enschede. Omstreeks 1 uur stapten zij, niets vermoedend, uit de auto voor 't gebouw van het Twents Dagblad Tubantia. Toevallig passeerde op dat ogenblik een pers fotograaf. Hij deelde het echtpaar voorzichtig mede, dat er een ongeluk was gebeurd met een K.L.M.-machi- ne. In de directiekamer van de krant lazen de heer en mevrouw Plesman de droeve tijding. Zij zijn daarop on middellijk per auto naar Den Haag vertrokken en daarna naar Schiphol. WRAK VAN DE „ROERMOND" NOG NIET GEBORGEN. Het wrak van de Constellation Roermond is nog niet geborgen. Het bergingswerk dat Donderdagavond moest worden stopgezet door de ruwe zee, werd gistermorgen herva-t, maar gistermiddag moesten de duikers het onderzoek opgeven, omdat zij het wrak niet konden terugvinden. Door de sterk stroming is het vermoede lijk een eind verplaatst. Vandaag is men weer begonnen. Twintig maal daalden de duikers gisteren af in zee, evenzovele malen moesten zij onverrichterzake terug keren. Wind en stroming bemoeilijk ten het werk en er was geen olievlek te zien die hen op het spoor van de plaats van het wrak zou kunnen brengen. Er zijn nu nog acht volgens an dere berichten tien lijken niet ge borgen. Het is mogelijk, dat zij zich nog in de romp van de Constellation bevinden, maar het is ook niet uitge sloten, dat zij door de zeestromingen zijn weggevoerd. Tot dusverre zijn de stoffelijke resten van de gevonden slachtoffers te Bari aan land gebracht. De identi ficatie gaat met grote moeilijkheden gepaard. Allerlei gegevens over sie raden etc.. die zijn gevonden, worden door de Italiaanse autoriteiten over geseind naar de K.L.M., opdat ver wanten aan de hand daarvan kunnen medewerken aan de indentificatie. OORZAAK NOG NIET VASTGESTELD. De commissie van onderzoek, die, zoals gemeld, nog de avond van de ramp van Schiphol naar Bari is ver trokken, onthoudt zich nog van een definitief oordeel over de mogelijke oorzaken van het ongeluk. Zij wil daarmee in elk geval wachten totdat het wrak is gelicht. Niet alleen de Nederlandse com missie van onderzoek zal zich met de ramp van de „Roermond" bezig houden. Uit Rome is gisteren ook een commissie vertrokken, die is samen gesteld door de Italiaanse regering. 1 WEDEROPBOUW SLOOPTE DAK VAN AUTOSLOPER Een auto sloper te Amerongen had zijn werk plaats voorzien van een houten dak met afgekeurde dakpannen, zonder vooraf hiervoor vergunning aan we deropbouw te vragen. Als reactie liet Wederopbouw het dak slopen. De autosloper geeft hierover duidelijk zijn misnoegen te kennen. EXTRA OPBRENGST SIGARETTEN VOOR KONINGIN JULIANA- EN PRINS BERNHARD FONDS. De minister van O., K. en W. heeft in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken besloten, dat een extra opbrengst van 5.000.000 in beslag ge nomen Amerikaanse sigaretten ge lijkelijk zal worden verdeeld tussen het Koningin Juliana Fonds en het Prins Bernhard Fonds. NEDERLANDSE CIRCUSARTIST TE STOCKHOLM OVERLEDEN. De Nederlandse circusartist Anto- nius Verkerk, die Maandagavond bij de laatste repetitie voor een balan- ceernummer op de motorfiets een val van zes meter maakte, is gister avond in een ziekenhuis te Stock holm overleden. Zoals bekend maak te Verkerk deel uit van het nummer „dedrie Torini's", dat op de wereld tentoonstelling te Stockholm zou op treden. GEZONDSHEIDSTOESTAND VAN DE EX-BURGEMEESTER DEN HAAG. De Nederlandse Politiebond, in con gres bijeen te Enschede, had o.a. tot taak een nieuwe voorzitter te kiezen, aangezien mr. Visser, ex-burgemees- ter van Den Haag, niet in staat is deze functie waar te nemen. De tweede voorzitter, P. Ringnalda uit Enschede, deelde mede dat het hoofdbestuur heeft laten informeren naar de gezondheidstoestand van mr- Visser. Volgens de behandelende professor moet de heer Visser zeker nog vier maanden in 'n rusthuis ver toeven, waarna hij nog een jaar ab solute rust nodig heeft. TWEEDE KAMER Nadat, zoals elders vermeld, de ramp van de „Roermond" was her dacht, en een aanvrage voor een in terpellatie door de heren Goedhart Vermeer (beiden P.v.d.A.) over enige onderwerpen, verband houden de met Indonesië, was toegestaan voor een nader te bepalen dag en het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot aanvulling van renten krach lens de Invaliditeitswet was aangeno men, is de Kamer begonnen met de behandeling van de Werkloosheids wet. De heer Van den Born (P.v.d.A.) zei dat zijn fractie wel critek heeft maar dit ontwerp toch een goede stap voorwaarts in de richting van de sociale zekerheid acht. Ook de heer Andriessen (K.V.P.) achtte het ont werp passen in het program van zijn partij. Hij vroeg echter of de Rege ring, voordat deze wet wordt inge voerd, bereid is met de Kamer van gedachten te wisselen over het vraag stuk der lonen en prijzen Instemming had de heer Stapelkamp IA.R.) voor het ontwerp-Mevrouw Fortanier de Wit (Christelijk-Histoi-isch) uit te haar waardering. Dat voor de premies voor deze verzekering arbei ders en werkgevers zullen worden aangesproken achtte zij principieel juist, maar zij vond dat men die toe passing niet kan losmaken van de algemene loon- en prijspolitek. Dat de kleine zelfstandigen volgens de Regering niet onder deze wet kun nen worden gebracht achtte zij ook juist. De heer Krol (C.H.) wees er op, dat het bedrijfsleven al op hoge las ten zit en vroeg zich af, of deze nu nog verhoogd kunnen worden. Volgens hem ware het beter ge weest* als de werknemers niet mee zouden betalen aan de premie. Hij kondigde voorts een motie aan die het mogelijk zou maken, dat ook klei ne zelfstandigen onder deze wet val len. De beraadslagingen zullen volgen de week worden voortgezet. „CONGREGATIE DER KLEINE BROEDERS VAN ST. JOHANNES DE DOPER". Zij zetten hun arbeid in China voort. „De Kleine Broeders zullen weer groeien". Dat is het vaste besluit van drie leden van de Congregatie van de „Kleine Broeders van de H. Johan nes de Doper". Belemmerd door de oorlog en verzwakt door de vervol gingen, herstelt deze congregatie zich langzaam van het verlies van veer tig martelaren, die door de commu nisten werden vermoord. Pater Alexander Sun, de tegen woordige overste van de Kleine Broeders, Pater Lieu en Broeder Wong hebben aan de missionarissen van de Maryknoll missiestatie te Hongkong verteld, dat zij van plan zijn een klooster te stichten op Lan Tao, het grootste bewoonde eiland van de Victorie-groep met een bevol king van 600.000 zielen. Het was in 1940, dat de 40 Kleine Broeders werden gemarteld en ge dood door Chinese communisten, ter wijl pater Vincentius Lebbe, hun stichter, hulpeloos moest toezien. Pater Lebbe zou eveneens ter dood worden gebracht, doch op het laatste ogenblik werd hij door Tsjang Kai Sjek voor 20.000 dollar vrijgekocht en naar Tsjoenking overgebracht. Diep gewond door de barbaarsheden, die zijn Kleine Broeders hadden moe ten verduren, stierf pater Lebbe een week na zijn vrijating. Een mede priester. pater Anthony Cotta, die jarenlang met pater Lebbe in Noord- China had samengewerkt, drukte de gevoelens van het Chinese volk zui ver uit ,toen hij zeide: „De stichter van de Kleine Broeder? is gestorven aan een gebroken hart." DE MAN, DIE DE KERK IN TSJECHO-SLOWAKIJE DE WET WIL VOORSCHRIJVEN. Speciale K.N.P.-correspondentie Tot voorzitter van de speudo-Ka- tholieke Actie van Praag, welke of ficieel door een decreet van dc Con gregatie van het H. Officie te Ro me is afgekeurd en voor Katholie ke;) is verboie i, 's benoemd de ze ventig jaar oude regisseur van het Nationaal Theater te Praag, die met het Katholieke geloof niets anders gemeen heeft dan dat hij een doop bewijs kan overleggen. Zijn naam is Ferdinand Pujman en hij heeft zijn benoeming te danken aan het feit, dat hij in de gunst staat bij Gottwald, de leider van de Tsjecho-Slowaakse re publiek. Pujman is reeds tientallen jaren verbonden aan het Nationaal Thea ter, waar hij de „grijze eminentie" wordt genoemd. Hij is een doortrap te intrigant achter de schermen, die zich onder de burgerlijke regering van voor de oorlog evenzeer op zijn gemak gevoelde als tijdens de Duitse bezettingsjaren en thans weer onder de leiding van het communistische Politburo. Zijn vrouw Marie Pujma- nova is een bekende Tsjechische communstische journaliste. Pujman had de leiding van de eer ste bestuursvergadering van de pseu- do-Katholieke Actie, waaraan ver der deelnamen de secretaris-generaal van het bestuur der nieuwe K.A., de Slowaakse afgevaardigde Béla Török, de Tsjechische afgevaardigden v. de vroegere Volkspartij Prokes en Nie- derle en de voorzitter van het parle- men te Praag dr. phil. en jur. Diony- sius Polansky. Na de veroordeling door Rome van deze „Katholieke Actie" en van de meelopers, gaat de vervolging van de werkelijke Katholieken met ver nieuwde hevigheid verder. Zojuist is bekend gemaakt, dat de prior van het Dominicaner-klooster in Trent- schin, pater Rafaël Lexman, tot tien maanden gevangenisstraf is veroor deeld. Pater Lexman is reeds de derde Dominicaan in Tsjecho-Slowa- kije, die door dit regiem is veroor deeld, terwijl juist de pater Domini canen tijdens de tweede wereldoor log wegens hun onwankelbare trouw aan God en aan het vaderland aan de ergste vervolgingen van de zijde der nazi's hebben blootgestaan. VERDACHT VAN MOORD OP A. M. DE JONG De opsporingsdienst politieke de linquenten van de rijkspolitie te Amsterdam heeft gistermiddag om 5 uur in Scheveningen gearresteerd Tony van Gogh, die verdacht wordt tezamen met een zekere Bernard eind 1944 de schrijver A. M. de Jong te hebben vermoord. Van Gogh had kans gezien in 1946 uit het interneringskamp te Den Helder, waar hij was opgesloten, te ontsnappen. Sindsdien was hij on dergedoken. Hij verbleef het laatst in Scheveningen, waar hij het ambt van een z.g. thuiswerkende horloge maker uitoefende. Uitgebreide nasporingen van de Amsterdamse rijkspolitie maakten het tenslotte mogelijk zijn onder duikadres zeer nauwkeurig te bepa len. Gistermiddag werd daar een in val gedaan en slaagde men er in van Gogh zonder veel moeite te overmees teren. Aanvankelijk bleef hij ont kennen Tony van Gogh te zijn doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor onderworpen gaf hij dit toe. Zijn activiteit in de bezettingstijd is verschrikkelijk geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkom- mando Feldmeyer en heeft als zo danig zeer waarschijnlijk aan diverse silbertannemoorden meegedaan. Hij heeft een broer, die sterk op hem gelijkt en na de oorlog naar Spanje was uitgeweken. Ca 1 jaar geleden is deze broer door Spanje aan Ne derland uitgeleverd en deze bevindt zich thans in het huis van bewaring te Amsterdam. De vermoedelijke me deplichtige van van Gogh bij deze moord op A. M. de Jong, Bernard is eveneens geruime tijd geleden gear resteerd en te Amsterdam opgesloten Een van de punten van beschuldi ging tegen Tony van Gogh is, dat hij bij een poging tot vordering van een auto, de eigenaar die zich tegen de ze vordering verzette, neerschoot, voor de auto legde, hem overreed en daarna verklaarde, dat de man was verongelukt. De adviescommissie voor de import, een instantie, waarin geallieerde en Duitse handels- en bankd°skundigen zijn vertegenwoordigd, heeft haar goedkeuring gehecht aan de toewij zing van 25-.000 dollar voor de aan koop van groenten uit Nederland in de week van 25 Juni tot 2 Juli. Ver wacht wordt, dat eind volgende week overeenkomsten znllen worden ge sloten tussen West-Duitsland en Ne derland over andere iipporten. ROOFOVERVALLEN IN DE HOOFDSTAD TOT KLAARHEID GEBRACHT. Vrijdagavond hebben rechercheurs van de centrale recherche van de hoofdstedelijke politie een inval ge daan in een cafetaria in de van de Heltstraat waar een twaalftal jongemannen in de leeftijd van 19 tot 25 jaar werd gearresteerd. Het ern stige vermoeden bestaat, dat deze groep zich schuldig heeft gemaakt aan een hele serie roofovervallen, welke in het laatste half jaar in Am sterdam zijn gepleegd. ilefijawd LEO VAN SANTEN. Oostvlietweg 37, Stompwijk, viert zijn 3e Ind. verjaardag op 29 Juni op Java. J. H. VAN RIJT, Dorpsstraat 34, Zoeterwoude, viert op 26 Juni zijn 3e Ind. verjaar dag te Blitar. SJ. VAN AMSTERDAM, Julianaplein 4, Noordwijkerhout, viert op 26 Juni zijn 3e Indonesische verjaardag als ziekenverpleger in het Bantamse (Java). L. J. VAN KESTEREN, Heerenstraat 44, Voorhout, viert op 24 Juni zijn 3e Ind. verjaar dag te Bandung. Van een vertegenwoordiger der fir ma Albert Heijn te Zaandam, die iedere Donderdag naar de kaasmarkt te Gouda komt om kaas in te kopen, is daar Donderdag een tas met onge veer 18.000 gulden gestolen. De ver tegenwoordiger, de heer W., had het geld achtergelaten in een café te Gouda in een schooltas, nadat hij de, kellner had gewaarschuwd, dat h\j het geld op de gebruikelijke plaats, in een radiokast, had neergelegd. Toen hij een uur later terugkwam, omdat hij moest afrekenen met en kele verkopers, bleek de tas te zijn verdwenen. De politie stelde onmid- delijk een onderzoek in. Ze had reden om aan te nemen, dat een andere geregelde bezoeker de tas had gesto len en heeft de man inbewaring ge steld. De tas is echter nog niet te recht. De gearresteerde ontkent, de diefstal te hebben gepleegd, aldus „Trouw". HAAGSE POLITIERECHTER. Hij nam het niet zo zwaar. P. V. uit Leiden kon er eigenlijk niet „bij", dat hij zulk een verschrikkelijk feit gepleegd had. Ja, het was waar, hij had even een datum veranderd op een visakte, maar om dat nu „ver valsing te noemen, dat vond hij te veel eer aan het feit. De officier deed z'n best om ver dachte duidelijk te maken dat op iets dergelijks toch heel zware straffen staan, maar het stuitte alles af. Neen, verdachte begreep de erst niet, en hij vond het verschrikkelijk dat de of ficier f 40 boete eiste. En toen de rechter f 30 boete gaf, verklaarde verdachte hartgrondig het „schanda lig" te vinden

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5