S)eGeidóe(Soti^cmi HSinai Verkiezingsdrukte voor „De Leidse Courant' De a.s. Ronde Tafelconferentie Communistische partij gehalveerd Nederland deed aanzienlijke concessies DONDERDAG 23 JUNI 194S 40ste JAARGANG No. 11726 Direotear: C. 1VL VAN HAMEESVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAAKIN OPGENOMEN .DE BURCHT" Terreur in Tsjecho-Slowakije Bar. Papengracht 32, Telet. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 Het leest der Mid- zomerwarmte Op Zondag 16 Juni van het jaar 1675 lag te Paray-le-Monial(Midden- Frankrijk) een kloosterlinge, Marga- retha Maria Alacoque in gebed voor het H. Sacrament, toen Christus haar verscheen. Dit was niet de eerste maal. Reeds op 27 December van het jaar te-voren waren de verschijnin gen begonnen. Telkens toonde Chris tus haar daarbij zijn Hart in een krans van vuur en vliammen. De wonde, aan het kruis ontvangen, was erin zichtbaar. Er was een doornen kroon om het Hart gevlochten en een kruis lichtte er boven-uit. Op die ge denkwaardige Zondag wees Christus op zijn Hart en sprak: „Ziedaar het Hart, dat de men sen zó heeft bemind, dat het niets spaarde om zich uit te putten en te verteren in liefdebewij zen. En voor dankbaarheid ontvang Ik van de meesten slechts oneerbiedighe den, heiligschennissen, koelheid en verachting in dit Sacrament van liefde. Wat Mij echter het meest grieft is, dat de harten, aan Mij toe gewijd. ook zo handelen. Daarom vraag Ik u, dat de eerste Vrijdag na het .octaaf van het H. Sacrament aan een bizonder feest ter ere van mijn Hart wordt toegewijd; dat men dan de H. Communie ontvange en ereboete doe ter vergoeding voor al de onwaardige bejegeningen, waardoor mijn Hart beledigd wordt sinds het op de altaren te genwoordig is". Reeds bij de eersle verschijning in December had Christus verklaard: „Mijn Hart brandt van zulk een vurige liefde voor de mensen, dat het de vlammen van zijn liefde brand niet meer in kan houden Een andermaal ontvouwde Chris tus. hoe Hij van de mensen niets dan ondankbaarheid en versmading ont ving: „Dat gevoel Ik veel meer dan alles, wat Ik in mijn lijden ver duurd heb, te meer daar Ik. indien zij Mij enige liefde terugschonken, aïles gering zou achten, wat Ik voor hen gedaan heb, en nog meer -zou willen doen, zo het mogelijk was; maar zij hebben niets dan -koude en onverschilligheid voor mijn verlan gen om hun goed te doen Christus wilde, dat het beeld van zijn H. Hart overal ter verering zou worden geplaatst, „om daardoor het ongevoelig hart der mensen te roe ren". lil een reeks vertrouwelijke sa menspraken deed Christus grote be loften van zegeningen aan allen, die zijn H. Hart zouden vereren, waarvan de meest verspreide is, dat allen, die negen maanden achtereen op de Eer ste Vrijdag de H. Communie zullen ontvangen, niet in Zijn ongenade zul len sterven en dat zijn Hart hun „tof een veilige schuilplaats zal zijn in hun laatste uur". Geleidelijk begon de godsvrucht tot het H. Hart de geesten te verwar men. Eerst in beperkte kringen, maar Christus had tot Margaretha gezegd: „Heersen zal mijn Hart. ondanks el- ken tegenstand" In 1765 stond Cle mens XIII de viering van het H. Hart-feest toe, in 1856 werd het door Pius IX over de gehele Kerk uitge breid, in 1889 wijdde Leo XIII de ge hele wereld aan het Goddelijk Hart van Jezus. In iedere kerk, in iedere huiskamer staat een beeltenis van het H. Hart „een laatste poging van mijn liefde" om allen op te wekken Hem te beminnen. Heeft deze laatste poging van Christus overal weerklank gevonden niet in steen, maar in een het ge hele menselijk leven verwarmende wederliefde? Alle activiteit de so ciale, de charitatieve, de politieke en alle godsdienstige plichtsvervul ling is voos en leeg, als zij niet be zield en verwarmd worden door de wederliefde voor Christus, „zacht moedig en nederig van harte", voor zijn H. Hart „van smaad verzadigd". Het was met de bedoeling deze grond-gedachte van het Christelijk leven binnenskamers te overdenken, dat wij allereerst voor ons zelf het verhaal van de verschijningen herla zen, en thans aan anderen ter lezing en herlezing doorgeven. Tito's strijd tegen de kerk De melding van de aankomst van een hoge functionnaris van het Pau selijk Staatssecretariaat in Belgrado heeft aanleiding gegeven tot geruch ten over onderhandelingen van Tito met Rome, welke de vrijlating van de gevangen genomen aartsbisschop Stepinac en een verdraagzamere hou ding van Tito tegenover de Katho lieke Kerk zou beogen. Zelfs wan neer men aanneemt, dat Tito de zaak Stepinac in verband met de grote moeilijkheden van zijn binnen- en buitenlandse politiek zou willen op lossen, moet men t°ch vaststellen, dat het Joegoslavische staatshoofd zijn vijandige houding tegenover de Katholieke Kerk tot nu toe in geen enkel opzicht heeft gewijzigd. Berichten over de toestand van de Katholieke Kerk in Kroatië wijzen er integendeel op, dat de strijd van de zijde der regering op de hevigste wijze wordt voortgezet. Het is de bisschoppen bijna geheel onmogelijk gemaakt om contact met hun gelovi gen te onderhouden. Voor reizen binnen hun diocees hebben zij een uitdrukkelijke toestemming nodig, welke meestal niet wordt verleend. Bij de uitoefening van hun bisschop pelijke functies komt het dikwijls tot demonstraties en onlusten van leden van de Tito-militie of van de com munistische jeugdorganisaties. Talrijke kerken werden gesloten of in beslag genomen. Priesters, voor wie het volk een speciale sym pathie laat blijken, worden onder een of ander voorwendsel gearres teerd. Het houden van godsdienst oefeningen in het leger is verboden. Eveneens is het aan alle actieve of ficieren ten strengste verboden om hun kinderen te laten dopen. Vol gens een nieuwe bepaling moeten de ouders voor iedere doop 3000 Dinar, voor het Vormsel 4000 Dinar en voor de kerkelijke huwelijksinzegening 6000 Dinar betalen, terwijl b.v. het salaris van een gemiddelde staats beambte 3000 Dinar bedraagt. DE GERUCHTEN OMTRENT ANNA PAUKER Volgens het Zwitserse weekblad „Weltwoche" moet de oorsprong van de ongenade, waarin de Roemeense minister van buitenlandse zaken, Anna Pauker, bij Moskou gevallen zou zijn, gezocht worden bij het pro ces tegen de Roemeen Vitianu, dat te* Winterthur wordt gevoerd. Wat de Russen reeds lang zouden hebben gevreesd, aldus het blad, namelijk dat de communistische partijen in de onder de invloed van de Sowjet- Unie staande landen er speciale fondsen in het buitenland op na zou den houden, zou door hëtgeen bij ge noemd proces naar voren is geko men bewaarheid zijn geworden Het blad zegt: „Stalin én zijn col lega's hebben zich vergist door toe komstplannen te bouwen in vertrou wen op de blinde gehoorzaamheid en de onderworpenheid van de satel lieten, Ondanks haar in woorden verklaarde getrouwheid ten opzichte van Moskou en van de Kominform gehouden. Zij had fondsen in het buitenland gedeponeerd, met name in Zwitserland, zonder er de centrale van Moskou van op de hoogte tx brengen." Volgens het blad zouden in De cember laatstleden de Russen Roe menië geheel hebben willen annexe ren, doch er tenslotte toch van heb ben afgezien, enerzijds omdat Anna Pauker haar verzekeringen van ge trouwheid hernieuwde en'anderzijds omdat Stalin en zijn medewerkers het niet eens konden worden over de opportuniteit van een dergelijke stap. TIEN JAAR EXTRA VOOR BALDUR VON SCHIRACH. Baldur von Schiraoh, de voorma lige leider van de Hitier-jugend en vroegere gouwleider van Wenen, is thans door het Opper-zuiveringsge- rechtshof in Wenen als „hoofdschul dige" ingedeeld en veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid en verbeurd verklaring van zijn vermogen. Het tribunaal te Neurenberg veroordeel de hem indertijd reeds tot twintig jaar gevangenisstraf. Memorandum omtrent bereikt accoord |N EEN MEMORANDUM betreffende de Ronde Tafelconferentie, opge steld door de Nederlandse en republikeinse delegaties én de commissie uit de B.F.O., wordt gezegd, dat het doel van de R.T.C. is een blijvende oplossing van het Indonesische geschil tot stand te brengen en wel zo spoedig mogelijk door het bereiken van een overeenkomst tussen de deelnemers betreffende wegen en middelen tot overdracht van de werkelijke souvereiniteit van de Verenigde Staten van Indonesië in over eenstemming met het; accoord van deRenville. De deelnemers aan de R. T.C. nemen zich voor, te streven naar bijeenroeping van de conferentie op 1 Augustus en naar voltooiing naarvan binnen twee maanden. Zij ne men op zich de overeenkomstenresulterend uit deze conferentie, bin nen zes weken na beëindiging van de conferentie te ratificeren. Derhalve zou de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië moeten wor den overgedragen vóór het einde van het jaar 1949. DE. TE VOLGEN PROCEDUR9. Met betrekking tot de te volgen procedure der conferentie zegt het memprandum het volgende: 1. De conferentie zal zelf besluiten nemen met betrekking tot de proce dure-regelingen. buiten en behalve de punten, welke in dit document worden genoemd. 2. Er zullen formele en informele bijeenkomsten worden gehouden. 3. De formele bijeenkomsten zullen plaats hebben in tegenwoordigheid van de U.N.C.I. 4. de informele bijeenkomsten wor den gehouden buiten tegenwoordig heid van de U.N C.I. indien de om standigheden zulks vereisen. 5. Het aannemen van resoluties VERKEERSBRUG OVER DE LEK BIJ VIANEN BINNENKORT VOL TOOID. De nieuwe verkeersbrug over de Lek bij Vianen is zo goed als gereed. De Baileybrug (links), welke het verkeer nog verwerkt, zal dra verdwenen zijn. Men hoopt de nieuwe brug op 1 Juli a.s. voor het verkeer open te stellen. Een over zicht. Rechts de nieuwe brug, waar van het rijdek in gereedheid wordt gebracht. heeft plaats In formele vergaderin gen. 6. De Ronder tafel-conferentie zal de vertegenwoordigers der minder heden Europeanen, Chinezen of Arabieren in de gelegenheid stel len hun inzichten aan de conferentie kenbaar te maken in alle aangelegen heden welke worden beschouwd als hun belangen te raken. 7. Het horen van vertegenwoordi gers van andere belangen van bete kenis, die de wens daartoe te ken nen geven, kan door de conferentie in overweging worden genomen. AGENDA-PUNTEN. Agendapunten zijn: a. Voorlopige constitutie van de Verenigde Staten van Indonesië. De souvereiniteit zal worden overgedra- gen aan een voorlopige Nationale Fe derale regering van de Verenigde Staten van Indonesië, die zal werken op basis van de voorlopige constitutie, c. Fundamentele voorzieningen voor het statuut van de Nederlands- Indonesische Unie: in de Unie zal geen der deelnemers, namelijk Ne derland of de V.S I. meer rechten aan de Unie overdragen of afstaan dan de andere partij. De Unie zal niet zijn een „superstaat'. d. Nakoming der overeenkomsten: de Unci of een ander lichaam van de V. N. zal in Indonesië toezien op de nakoming van de op de R.O.C. be reikte overeenkomsten. e. Andere aangelegenheden, zoals de buitenlandse betrekkingen, het recht op zelfbeschikking der volken, I contracten met de zelfbestuurs-gebie- den, nationaliteit en burgerschap, fi- nanciOle en economische betrekkin gen en culturele betrekkingen, mili taire overeenkomsten en terugtrek king der Nederlandse strijdkrachten, uitwisseling van hoge commissaris sen, de status der burgerlijke ambte naren in functie op het ogenblik van overdractht der souvereiniteit en tenslotte de status van Nieuw-Guinea. Zoals gewoonlijk werden de verkiezingsuitslagen ook gisteren weer gepubliceerd op een groot bord, voor het bureau van „De Leidse Courant". Tegen zes uur, toen de eerste uitslagen van de Leidse stembureaux bin nenkwamen, verzamelden zich reeds de eerste belangstellenden, waaronder natuurlijk leden van de R.K. Prop. club „Dr. Schaepman", die uiterst nieuwsgierig waren, hoe de resultaten zouden zijn. Langzamerhand werd bet drukker, totdat om even voor half acht een flinke menigte voor het bord in spanning stond. Op de foto ziet men hoe er nog slechts één stembureau (nummer 6, School Haverstraat II) ontbrak. Niet lang daar na waren ook deze cijfers bekend en kon de totaal-uitslag gepubliceerd worden. Enkele minuten later dwar relden de bulletins van „De Leidse Courant" over de menigte, die spoedig daarna weer uiteen ging. Vloedgolf van arrestaties in Tsjecho Slowakije Radio Vaticana meldde gistermid dag de volgende bijzonderheden over de maatregelen van de Tsjechoslo- waakse regering tegen de vrijheid van de Katholieke Kerk in dat land. De Tsjechoslowaakse regering heeft een ware vloedgolf ontketend van ar restaties, vooral in het gebied van Moravië. Talrijke priesters en leken zijn gevangen genomen. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou ook Mgr. Jozef Matocha, aartsbisschop van de politie zijn gesteld. Naar Radio Vaticana uit Londen verneemt, heeft Mgr. Beran het se cretariaat van zijn bisdom opgehe ven en de werkzaamheden overgedra gen aan kerkelijke instanties buiten Praag. Het is de aartsbisschop niet toegestaan bezoek te ontvangen. De telefoonaansluiting is verbroken. Men is algemeen van mening, dat Mgr. Be- raan persoonlijk onder bewaking staat van de communistische staats politie. OOSTENRIJKS LEGERPLANNEN. Dr. Leopold Figl, de Oostenrijkse kanselier, heeft gisteren in een in terview met Reuter verklaard, dat er een Oostenrijks leger zal worden gevormd, wanneer de geallieerde troepen zich terugtrekken. Dit leger, tezamen met de politie, zou ongetwijfeld in staat zijn elk gevaar van een communistische po ging om aan de macht te komen te bezweren, aldus Figl. Hij hoopte, dat hij per 1 Septem ber de toestemming der geallieer den zou verkrijgen om plannen voor te bereiden voor de vorming van ten minste een deel van het leger. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN De K.V.P. bleef op een zelfde peil Zoals bekend, waren vóór gisteren reeds in 26 gemeenten met meer dan twintig duizend inwoners verkiezin gen gehouden, waarbij vooral het grote verlies van de communisten en de winst van V.V.D. en Prot.- Chr. groepen de aandacht trokken, terwijl K.V.P. en P. v. d. A. onge veer op eenzelfde hoogte bleven. De lijnen blijken bij de gisteren gehou den verkizingen in de overige 48 ge meenten boven twintig duizend zie len te zijn doorgetrokken. We willen de cijfers der drie gro te steden wat nader bezien. Amsterdam: De communisten daal den van 15 op 12 (nóg heel veel ze tels!); de VVD klom van 2'op 4; de Prot.-Chr. en óók de K.V.P. kregen er ieder één zetel bij en kwamen resp. op 6 en 9. 's-Gravenhage: In de residentie liep het anders. Hier won de P. v. d. A. er één zetel bij, zodat ze op 15 kwam en daalde de K.V.P. van elf naar tien. De Chr.-Hist. en de Anti- Rev. trokken hier afzonderlijk op: de Chr.-Hist handhaafden zich op 4 en A.R. klommen van 5 op 6. Ook hier winst voor de V.V.D.die van 4 op 6' kwam, en ook hier verlies voor Inzake terugkeer naar Djokja „Het is niet waarschijnlijk", zo verneemt de correspondent van de „Daily Telegraph" in Batavia, „dat de Republikeinen onmiddellijk na de eerste Juli naar Djokjakarta zullen terugkeren. De Nederlanders hebben dan wel is waar de stad ontruimd, maar de Republikeinen zullen er ze ker van willen zijn, dat de vrede en veiligheid in dat gebied gewaarborgd zijn. Waarschijnlijk zal het gezag en kele dagen in handen worden gelaten van de Sultan van Djokjakarta. De overeenkomst, zo schrijft de correspondent, is mogélijk gemaakt door aanzienlijke concessies van de Nederlanders op het ogenblik, dat de onderhandelingen vastliepen. De Ne derlanders hebben altijd gewild, dat de stopzetting van de vijandelijk heden geleidelijk en volgens een van te voren opgesteld plan zou worden uitgevoerd. Door de overeenkomst, welke gisteravond is bekend ge maakt, wordt de Republikeinen min of meer de vrijheid gegeven zelf te bepalen, welke stappen zij zullen on dernemen om de wapenstilstand tot stand te brengen. Door de overeenkomst van van daag zo gaat de correspondent ver der, woiden niet alle moeilijkheden opgelost. Er zijn vele gevaren. Een communistische staatsgreep in Djok ja lijkt zeer onwaarschijnlijk op dit ogenblik, maar ondanks de eva cuatie van de laatste weken be staat er de kans, dat de Republikei nen op kleine schaal zullen optre den tegen de mensen, die met de Ne derlanders hebben samengewerkt. De belangrijkste moeilijkheid is echter, dat grote groepen Indonesische sol daten die de wapens tegen de Neder landers hebben opgenomen, waar schijnlijk zullen weigeren op bevel van de Republikeinen in Djokja het vuren te staken. DIRECTIE VAN FOKKER BENOEMD. Het Beheersinstituut heeft de na volgende personen benoemd tot di rectie van de N.V. Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker te Am sterdam1: Ir. P. J. C. Vos, ir. M. Beeling en H. During. Tot gedele geerde is benoemd de heer J. W. B. Everts oud-president-directeur van de K.P.M. de communisten, die van 7 tot 4 ze tels terugliepen. Rotterdam: Hier bracht de V.V.D. baar aantal zetels van drie op vijf, terwijl de C.P.N. van negen tot vijf daalde. P. v. d. A. en A.R. wonnen een zetel en kwamen dus op negen tien en zes. K.V.P. en C.H. handhaaf den zich op resp. zeven en drie. Als wij nu nog eens afzonderlijk bezien de cijfers in Leiden, dan mo gen wij, zonder enig onredelijk op timisme, verklaren, dat wij niet on tevreden zijn. Niet ontevreden! Het percentage stemmen op de K. V.P. is, in vergelijking met de vo rige gemeenteraadsverkiezingen, ge stegen; al is het ook niet veel. Als de K.V.P. slechts ruim 50 stemmen meer had behaald, had zij een ne gende zetel gekregen. Nu blijft zij op acht; een aantal, waarboven zij nog nooit is gestegen, maar nu scheelde het maar een haartje, of 't was ge beurd! Dit is een mooi resultaat, ook al is het niet uitgedrukt in vermeer dering van het aantal Raadszetels. De V.V.D. is ook hier gestegen, heeft een derde zetel gekregen, doch op een overschot. Dat de opvolgster van de vroegere liberale partij, die i nde Leidse Raad de meerderheid had, nu met moeite van 2 op 3 zetels is geklommen, toont toch wel heel sterk de veranderde mentaliteit in het kiezerscorps. De Prot.-Chr. zijn van 9 en 10 ge klommen; een aantal zetels, dat A,- R. en de Chr.-Hist. samen ook reeds voorheen hebben gehad. De P. v. d. A. heeft wel hetzelfde antal raadsleden (13) behouden, doch het percentage stemmen is ge daald. De communisten zijn gedaald van 5 op 3 zetels. Zij hebben er toch nog drie, terwijl lange tijd de heer Knuttel, die nu niet meer in de Raad terugkeert, de enige vertegenwoor diger is geweest; en percentage-gewij ze is hun stemmen-tal, in vergelij king met de laatste Kamer-verkie zing, in Leiden gestegen. £en koAAeitje... Paulus heeft met het voorschrift, geen kwaad met kwaad te vergel den, zioh zuiver aan de leer van Jezus Christus gehouden. Hij trof die leer in het hart. Hij gaf aan de karakteristieke levens houding, die Jezus vraagt aan Zijn leerlingen. Pater M. Molenaar,

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1