Tito is zeer bitter gestemd Praagse premier bedreigt mgr. Beran WOENSDAG 22 JUNI 1949 40ste JAARGANG No. 11725 Directeur: C. M. VAN HAMER8VRLD. Hoofdredacteur: TH. WLLMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MGR. BERAN OP DE AANVAL VOORBEREID Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., i 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.5 De stembus van heden IJOE zijn de gemeenteraadsverkie- zingen, die vandaag zijn gehou den, afgelopen? Wij weten natuurlijk nog niets. Maar zich te wagen aan een voor spelling zou, na de in andere ge meenten opgedane ervaring, niet zo héél moeilijk zijn. De K.V.P. en de P. v. d. A. zijn tot nu toe ongeveer hetzelfde gebleven. Waarom geen voornuitgang? Zij zijn de partijen, aan wie in 't bijzonder worden verweten alle ware en onware fouten en tekort komingen, op welk terrein dan ook, 'van de regering. Het is onlogisch dat alles in het ge ding te brengen bij een gemeente raadsverkiezingmaar: het gebeurt. Als wij b.v. in Leiden vandaag niet een negende zetel behalen, maar blijven bij de acht dan is dat een resultaat, hetwelk in overeenstem ming is met wat de vorige week in andere gemeenten is geconstateerd. De P. v. d. A. heeft niet alléén te gen, dat zij regeringspartij is, maar ook dat velen haar verlaten, omdat zij geen geloof meer hechten aan de zg.- „doorbraakpoiltiek" van deze partij, die vooral vaak in gemente- raden maar al te sterk, doet denken aan de oude S.D.A.P. Daartegenover staat dat deze partij klaarblijkelijk stemmen-winst behaalt van hen, die zich hebben vrij gemaakt uit de com munistische ban. Van de weglopers uit de Partij van de Arbeid profiteren de Prot. Chr. groepen, die zien niet als regerings partij beschouwen, en.... de V.V.D. Terecht schreef de ..Maasbode" gis teravond over de-V.V.D. „De karakterisering „vis noch vlees" lijkt niet onjuist voor een partij, die, onder hoog opgeven dat ze 't roer omzetten zou, met de wind meedraaide en binnen en kele maanden ging propageren wat ze tevoren als pernicieus voor land en volk had uitgekre ten. Wij kunnen geen bewonde ring hebben voor de kiesgerech tigden, die haar desondanks weer het oor lenen nu zij de pose aanneemt van een St. Joris, strijd voerend met de draak der „ge leide economie", ofschoon een harer voormannen toch ook het huidige economische beleid dekt als raadsman der Kroon.'" Als wij zó beschouwen wat de ger meenteraadsverkiezingen ons tot nu toe hebben te zien gegeven, zou het, zoals wij zeiden, niet zo héél moei lijk zijn, zich aan een voorspelling te wagen betreffende de resultaten van de stembus voor vandaag. Maar over enkele uren hebben we zekerheid. En wij willen nog graag fcijven hopen, dat de K.V.P. in Lei den een stap voorwaarts zal doen. KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR HET HOLLAND FESTIVAL H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Maandag avond van hun belangstelling voor het Holland Festival in de hoofd stad blijk gegeven door bijwoning van een uitvoering van het Monte Carlo ballet in de Stadsschouwburg. H.M. de Koningin en de Prins tij dens het spelen van het Wilhelmus bij de aanvang van de voorstelling. dr. hein hoeben. Het stoffelijk overschot van de in Duitse gevangenschap, tengevolge van ontberingen en mishandelingen overleden directeur van de Katho lieke Wereldpost, dr. Hein Hoeben, is van Duitsland naar Nederland overgebracht. Het zal Maandag a.s. te 10 uur op het R.K. kerkhof te Te- teringen plechtig worden ter aarde besteld. Geen afstand van z'n eisen jegens Oostenrijk JOEGOSLAVIë heeft gisteren met „de grootste bitterheid" de beslissing van de Grote Vier, om zijn eisen in zake Oostenrijks grondgebied en compensatie voor herstelbetalingen te verwerpen als prijs voor een rege ling van het vredesverdrag met Oostenrijk, van de hand gewezen. Deze .scherpe afkeuring was vervat in een verklaring van het Joego-Slavische ^ministerie van Buitenlandse Zaken. „Nooit zal Joego-Slavië afstand doen van zijn gerechtvaardigde eisen op Slovenië Karinthië en van zijn aanspraken op herstelbetalingen uit Oostenrijk", werd verklaard. Te vens werd protest aangetekend te gen het feit, dat Joego-Slavië geen kans had gekregen zijn rechten te ver dedigen in Parijs, zoals de Oosten rijkse minister\van Buitenlandse Za ken, Gruber, wel had kunnen doen. Dr. Karl Gruber heeft te Parijs verklaard, dat Oostenrijk niet meer had kunnen verwachten. Natuurlijk is niet alles zoals wij het wensten, maar wij krijgen 300 fabrieken terug, die van belang zijn voor onze weder- Weldra de Tsjechische Mindszenty? r\E TSJECHO-SLOWAAKSE minister-president Antonin Zapotocky heeft in een gisteravond door hem voor de Praagse radio-omroep ge houden toespraak aartsbisschop Josef Beran ervan beschuldigd gebruik te maken van de instellingen der Kerk, om h'et staven van de vijan den van de staat te bevorderen. Ook zou de aartsbisschop het publiek heb ben opgehitst door middel van valse voorlichting. Zapotocky verklaarde, dat aartsbisschop Beran poogt „de rust en orde in de Tsjecho-Slowaak- se staat te verstoren, terwijl hij er verder naar streeft het volk af te houden van zijn ingespannen arbeid om de volksdemocratische republiek op te bouwen en de opgestelde economische plannen ten uitvoer te leg gen". In het algemeen zouden de Tsje cho-Slowaakse bisschoppen met be hulp van buitenlandse radio-zend stations zich lenen tot het versprei den van „de meest leugenachtige pro paganda over de toestanden in de Tsjecho-Slowaakse republiek, over het sluiten van kerken en over het bemoeilijken van het vervullen van de godsdienstplichten door de gelovi gen". Het besluit van het Vaticaan, waar bij de aanhangers van de door de Tsjecho-Slowaakse regering goedge keurde beweging de z.g. „Katholieke Actie" in de ban worden gedaan, was gisteren in Tsjecho-Slowakije nog niet voor publicatie vrij gegeven. Volgens prémier Zapotocky had den de Tsjecho-Slowaakse bisschop pen geweigerd met de staat tot wel ke overeenkomst ook over vraagstuk ken betreffende de godsdienst te ko men. ..Zij wensen geen orde en rust in het land. Zij willen de onrust en de ontbinding", verklaarde hij. Uit deze verklaringen en de toon van de perscommentaren meent men te kunnen opmaken, dat de. Tsjechi sche regering is begonnen met de uitvoering van haar plan om aarts bisschop Beran als staatsvijand uit de weg te ruimen. Mgr. Beran is op weg om de Tsje chische Mindszenty te worden. Van kerkelijke zijde werd gisteren medegedeeld, dat de communistische campagne klaarblijkelijk niet alleen ten doel heeft, mgr. Beran uit de weg te ruimen, maar ook reeds de bis schop, die hem waarschijnlijk als pri maat zal opvolgen. Dit is aartsbisschop Josef Matocha van Olomouc in Moravië. Mgr. Mato- fha zou, evenals mgr. Beran," reeds onder politietoezicht staan. Mgr. Ma tocha is degene, die tijdens de eerste impasse in de onderhandelingen tus sen Kerk en staat in Praag, naér Ro me is geweest om rapport uit te bren gen. VOORZORGSMAATREGEL VAN MGR. BERAN. Dinsdagavond is'bevestigd, dat mgr. Beran, het consistorium der Tsjecho- Slowaakft bisschoppen heeft ontbon den. Hij heeft hun voorgeschreven bij wijze van voorzorgsmaatregel hun administratie in een autonoom kader te voeren. opbouw, onze grënzen zijn erkend en wij behoeven geen herstelbetalingen te doen. In grote lijnen is alles voor elkaar, aldus de minister, die er op wees, dat de Grote Vier het ontwerp na 1 September nog moeten goedkeu ren. „OUDE JAN" WORDT WEER HER STELD Het in 1200 gebouwde kerkje te Velp, dat bekend staat on der de naam „Oude Jan", werd tij dens de oorlog bijna geheel verwoest Thans is men bezig het kerkje, dat aan de Hervormde gemeente behoort ie herstellen. De spoorwegstaking te Berlijn sowjets wensen opheffing. De Sowjets hebben gisteren te Berlijn de wens te kennen gegeven, dat de spoorwegstaking zal ophou den. Generaal-majoor Kwasjnin, de chef van het Sowjet-vervoer, deelde de drie Westelijke bevelhebbers me de, dat hij er niet aan twijfelde, of de Sowj et-Duitse spoorwegdirectie zou haar belofte gestand doen. De Amerikaanse. Engelse en Franse commandanten hebben gisteravond onmiddellijk een bëroep gedaan op de stakende spoorwegarbeiders, om het werk te hervatten op de voor waarden van de spoorwegdirectie. Deze voorwaarden hielden in: 60 pet. van het loon zal uitbetaald wor den in Westmarken en teg^n de sta kers zullen geen repressaillemaafre- gelen getroffen worden. Van de ove rige 40 pet, zou het gemeentebestuur van Berlijn 15 pet. voor zijn reke ning nemen. De 14.000 stakers, die onlangs gestemd hebben over het al of niet ingaan op deze voorwaarden, gingen niet op het aanbod in, omdat zij geen vertrouwen hadder. in de Sowj et-beloften. Kwasjnin was er door de Westelij ke bevelhebbers van op de hoogte ge steld, dat berichten in de Sowj et- kranten het vertrouwen van de sta kers hadden vernietigd. Hii ant woordde te kunnen bevestigen, dat de spoorwegdirectie zich zou hou den aan haar toezeggingen, „mits de persoon in kwestie geen misdaden heeft begaan tijdens de staking". Te vens waarschuwde hij stakers, die betrokken waren geweest bij wat hij „sabotage" noemde. De vakbond van het West-Berlijnse spoorwcgpersonel (UGO) zal wel licht vandaag of morgen een bespre king houden met de Westelijke com mandanten. De leiders van de Bcrlijnse spoor wegstaking hebben in een hedenmor gen gehouden vergadering de aanbe veling van de Westelijke commandan ten tot hervatting van het werk op de door de spoorwegdirectie aangebo den voorwaarden van de hand gewe zen. Men besloot tot voortzetting van de staking. Aangevoerd werd, dat de veiligheid van de spoormannen niet voldoende gewaarborgd was. Men houdt vast aan d° eisen van uitbeta ling van de lonen voor de Westelij ken spoormannen voor honderd pro cent in Westmarken, erkenning van de stakende vakbond en achterwege laten van represaillemaatregelen. Volgens Westelijke waarnemers zullen de Westelijke commandanten zich waarschijnlijk genoopt zien an dere maatregelen te nemen tot beëin diging van de staking, welke thans reeds 33 dagen duurt. Zij zouden er bij het Westelijk gemeentebestuur op kunnen aandringen de betaling van steungelden aan de stakers stop te zetten. Tot nog toe ontvangen de sta kers steun tot tachtig proéent van hun loon, plus één Westmark per dag van de vakvereniging. sterke anticommunistische activiteit in sowjetzone? Volgens een z.g, „hoogst geheim" Russische docum'ent, dat door het met Britse licentie verschijnende blad „Telegraf" gisteren is gepubli ceerd, zou er minstens één anti communistische verzetsgroep zijn in iedere stad in de Sowj et-Russische zone. Het document zou door het binnenlands bestuur van de Sowjet- zone aan de Sowjet-Russische auto riteiten zijn voorgelegd. Het be schuldigde plaatselijke leiders van de procommunistische verzetsgroep zijn in iedere stad in de Sowjet- Russische zone. Het document zou door het binnenlandse bestuur van de Sowjet-zone aan de Sowjet-Rus sische autoriteiten zijn voorgelegd. Het beschuldigde plaatselijke leiders van de procommunistische socialisti sche eenheidspartij (SED) van na latigheid in de uitroeiing van ver zetsgroepen. Amerikanen interviewen Sukarno In een verklaring, die ir. Sukarno aflegde in een een interview bij ge legenheid van het bezoek van de 15 Amerikaanse journalisten en 4 Ne derlandse journalisten aan Bandka, zeide hij: „Het conflict tussen de Re publiek en de Nederlanders is tot grote hoogte een 'psychologische zaak". Hij vervolgde: „In dit opzicht is het zeer betreurenswaardig, dat na het tot stand komen van de over eenkomst tussen de heren Moh. Rum en van Royen. die door de republi keinse relegatie werd gesloten on der de garantie van mijn persoonlijk gezag en dat van Moh. Hatta, de re publikeinse regering niet onmiddel lijk werd hersteld". De vertraging in de terugkeer naar Djokja werd ver oorzaakt door verschillende redenen, zoals bijv. de evacuatie van een deel der burgerbevolking, waarvan de opgegeven redenen voor de noodzaak en het aantal erbij betrokken perso nen sterk werden overdreven, doch die volgens de Nederlanders diende te worden voltooid, voordat de Ne derlandse troepen zouden kunnen worden teruggetrokken. Toen deed zich de vraag voor van het vin4en van een duidelijke formulering voor het bevel tot het staken van het vuren. In werkelijkheid had dit zijn beslag kunnen krijgen na het her stel van de republikeinse regering". Moh. Hatta antwoordde vervolgens op de vraag, hoe het thans staat met de besprekingen te Batavia: „Er wor den vorderingen gemaakt, maar het gaat niet zo vlug als ik wel zou wen sen." Hatta wees op het geschilpunt inzake het staken van het vuren, dat, zeide hij: ..naar onze mening zou kunnen worden bijgelegd na het herstel van de Republiek, doch naar de .mening van de Nederlanders voordien moet worden opgelost." Ir. Sukarno zeide in zijn verklaring met betrekking tot het communisme nog, dat het communisme niet kan worden losgemaakt van het vraag stuk van het kolonialisme. „Het com munistische vraagstuk is daardoor geheel verwikkeld met de oplossing van het conflict tussen de Republiek en de Nederlanders." Sukarno gaf vervolgens een overzicht van de com munistische beweging in Indonesië, waarbij hij er op wees, dat zij van den beginne af een beweging voor het verkrijgen van de onafhankelijk heid is geweest en dientengevolge parallel liep met de nationalistische beweging. „De Republiek is het symbool van het Indonesische nationalisme. De uitschakeling van de Republiek be tekende derhalve een activering van het communisme". de besprekingen in batavia. Een speciaal vliegtuig van de Unci is hedenmorgen te zes uur naar Djokja vertrokken om de sultan af te halen, wiens aanwezigheid te Ba tavia vereist werd in verband met de besprekingen over het staken van het vuren. Van het uur van aankomst van de sultan te Batavia en van het verloop der daarna volgende bespre kingen zal het afhangen of nog he den een formele bijeenkomst van de Unci zal plaats hebben, aldus ver neemt Aneta uit welingelichte krin gen. Na de terugkeer van Rum uit Ban- ka zijn de gehele Dinsdag de infor mele besprekingen voortgezet. Vol gens de „Nieuwsgier" mag men aan nemen, dat overeenstemming bereikt is zowel wat betreft de beginselen van een regeling voor een staken van het vuren als over die voor een Ron de-Tafelconferentie. In een even tuele bijeenkomst van de Unci op he den zou deze overeenkomst formeel bevestigd worden. Trein overvallen op Java De eerste trein van Tjibatu naar Garut is Zondagmorgen door een bende beschoten, nadat de trein door losgeschroefde rails was ontspoord. Beide stokers een conducteur en een passagier werden gewond. De trein- bewaking beanwoorde het vuur. Zondagmiddag viel een bende de laatste trein van Sukabumi naar Tjianjur aan, waarbij een stoker en een politieagent van de treinbewa- king het leven verloren en twee per sonen van de staatsspoorwegen wer den gewond. De bende ontvoerde een aantal passagiers. Na de aanval reed de trein door. Zondagochtend reed een trein tus sen Sukoredjo en Wonokero op een trekbom, waardoor .drie militaire en twee spoorwegliede'n werden gedood en vier militairen en vier spoorweg- Heden zwaar werden gewond'. De vliegboycot van Pakistan spoedige opheffing verwacht. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Karatsji zal Pakistan de boycot op vliegtuigen van de KLM, die op de Indië-route over Pakistan vlogen, worden opgeheven, wanneer de republikeinse regering weer te Djogja gevestigd is en de overeen komst van Batavia aanvaard heeft. VEERTIG JAAR GELEDEN STEEG HET EERSTE VLIEGTUIG OP VAN NEDERLANDSE BODEM Op 27 Juni a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat nabij Etten-Leur het eer ste vliegtuig opsteeg van Nederland se bodem: een evenement, dat in die dagen een ongekende sensatie te weegbracht. Foto boven: De bij de Franse Ariël fabrieken gebouwde Wright twee dekker, bestuurd door De Graaf de Lambert, boven de Ettense hei om 20.23 uur op die gedenkwaardige dag in 1909. Foto onder: de man, die deze eerste vliegdemonstratie in ons land orga niseerde, de heer, S. C. J. Heerma van Voss Sr. Zittend op de linker zitplaats van de Wright. Inzet: de luchtvaarder De Graaf de Lambert, die als eerste boven Neder land vloo'' Belgisch schip op mijn gelopen passagiers veilig in •duinkerken. Het Belgische m.s. „Princesse As trid" van de geregelde kanaaldienst OostendeDover is ter hoogte van de Franse haven Duinkerken ongeveer 9 kilometer uit de kust op een mijn gelopen. De eerste noodseinen van het ge troffen schip werden door Scheve- ningen-radio gistermiddag om 16.20 opgevangen. Dat het schip niet dadelijk is ge zonken, was te danken aan het feit,, dat het juist op het moment van de ontploffing boven een zandbank voer. Onder de passagiers kwamen geen ongevallen voor; vijf leden van de bemanning zouden evenwel bij de ontploffing in de machinekamer ge dood zijn. Direct na het ongeval voeren Duin kerkse sleep- en reddingboten uit, die er in slaagden de 218 passagiers veilig in de Franse haven te brengen. Autoriteiten van de haven van Oostende zijn direct naar Duinkerken vertrokken om een onderzoek in te stellen. De „Princesse Astrid", die 2950 ton meet, is eigendom van de Belgische regering. De vijf passagiers van de Belgische kanaalboot „Prinses Astrid", die naar een ziekenhuis zijn overgebracht, hebben een rustige nacht gehad en zijn buiten gevaar. Van het gezonken schip steken al leen de twee schoors-tenen nog boven water uit. 86% der duitse ouders kiezen confessionele school. Toen voor de eerste maal bij de aanmelding van kinderen bij de volksscholen van München de ouders konden kiezen tussen de confessiono- le en openbare school, stemde 85.28% der ouders voor een confessionele school en 14,27% voor de openbare school. Bij de laatste schoolaanmel- ding in 1934 stemde 84,29% voor de confessionele school. Het Duitse episcopaat ziet dit re sultaat als een bewijs, dat de ouders in zake het probleem van de opvoe ding van hun kinderen zich geheel en al door hun plichtsbesef en ver antwoordelijkheidsgevoel en door de op dit gebied bestaande voorschriften - van hun Kerk laten leiden en zich niet richten naar leuzen en program ma's van politieke partijen. Het re sultaat van de schoolaanmeldingen te München toont duidelijk aan, dat de ouders het standpunt huldigen, dat de godsdienst de grondslag is van el ke opvoeding, zowel thuis als op school, en dat het ouderlijk tehuis en de school in hun godsdienstige over tuiging met elkaar in overeenstem ming moeten zijn. Wervelstorm teistert Japan honderden slachtoffers. Een wervelstorm, die niet de voor spelde loop ném, heeft gisteren Japan geteisterd. 225 personen kwamen om het leven, onder wie 128 passagiers van eén veerboot Bijna 1400 perso nen worden vermist. Het Japanse meteorologische bu reau had aanvankelijk voor de storm gewaarschuwd, doch trok de waar schuwing in toen het scheen, dat hij buiten de eilanden om zou passeren. De vissers voeren uit en 1300 boten gingen verloren. De veerboot werd getroffen mid den tussen twee Zuidelijke eilanden. Slechts één Amerikaan en één Japan ner van de 82 passagiers en de be manning van 48 koppen overleefden de ramp. een moderne' robinson crusoe. In Lensvik. een klein vissersdorp aan de Trondhjem-fjord, is zojuist een verhaal bekend geworden van een Noorse zeeman, die 9 jaar lang als Robinson Crusoë op een eiland in de Stille Oceaan geleefd heeft. De fami lie Selbekk te Lensvik ontving 5 Juni j.l. een brief uit New York van Georg. een zoon, die sinds 1935 op zee was geweest en waarvan men al die tijd niets had vernomen, ondanks alle nasporingen, die na de oorlog naar hem werden gedaan. In de brief schrijft Georg. dat hij zich in het be gin van de oorlog op een vrachtboot bevond, die op de Stille Oceaan werd getorpedeerd. Na 15 dagen in een reddingboot te hebben rondgedreven, bereikten enige leden van de beman ning een eilandje waar zij negen jaar onder de inboorlingen leefden. Ein delijk slaagden zij er op een goede dag in de aandacht le trekken van een Amerikaans vliegtuig, dat toe vallig overvloog. Het toestel landde en nam de mannen mee naar New York, waar Georg Selbekk nu een baan aan de wal heeft. £m foaWieltfe... „Ook de dwaling kan ons helpen om de waarheid beter te onderschei den." St. Thomas van Aquino.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1