S)e ftzidóeSoii/fca/iit MOEIZAME VREDESWEG De besprekingen op Java vastgelopen? Sukarno en Hatta willen niet naar Djokja Praag wordt tweede Boedapest Mgr. Beran gevangen in eigen paleis Ned. verliezen in Indonesië Posthume onderscheiding voor Gen. Spoor Politieke rel om gen. Leclerc Parijs vreest ernstige onlusten ZATERDAG 18 JUNI 1949 40ste JAARGANG No. 11722 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Hel WIT-GELE KRUIS voor stad en land voor rijk en arm voor iedere stand Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 DE CONFERENTIE der Grote Vier in het rose marmeren paleis is deze week niettegenstaande alle aanwijzingen en toespelingen niet geëindigd. Zij is even onderbroken om de britse en Franse ministers ge legenheid te geven naar Luxemburg te gaan, waar de z.g. Consultatieve Raad (van ministers van buitenland se zaken) van de West-Europese Unie bijeenkomt, maar Zondag worden de geheime besprekingen weer voortge zet en Maandag zal er volgens de aankondiging tenminste een laat ste openbare vergadering zijn. De Franse pers is zeer optimistisch en heeft reeds hooggestemde artike len geschreven over de resultaten van de Grote Vier, welke resultaten dan zouden bestaan in een serie com promissen inzake het polijsten der wrijvingsvlakken tussen de Westelij ke en Oostelijke zones van Duits land en inzake een vrede met Oos tenrijk. Het polijsten der wrijvings vlakken (met inbegrip van Berlijn, waar de wrijving tot een gevaarlijke hitte was opgelopen) behoort tot het zg. beperkte accoord, waarmee de conferentie in elk geval naar huis wilde gaan. Evenwel ondanks alle optimistische artikelen is er van enig resultaat feitelijk nog weinig te mer ken. Nu moet men de dag nooit prijzen voordat het avond is en een confe rentie nooit geheel en al hopeloos noemen voordat zij is afgelopen. Met andere woorden: het kan nog. Dat de conferentie gerekt wordt is alvast een aanwijzing, dat de vier groten nog een lichtpuntje zien. Bovendien wordt de lange duur der conferentie voor een goed deel veroorzaakt door dat men allerlei punten door elkaar behandelt. Dat wordt met opzet ge daan om een concessie van de ene partij in een bepaalde kwestie te kunnen compenseren met een con cessie van de andere partij in een ge heel andere kwestie. Daarbij stuit men telkens op kleine detailpunten, welke eerst opgehelderd moeten wor den, en zodoende worden de bespre kingen telkens langer dan men dacht. In elk geval is de aankondiging van een openbare zitting tegen Maandag een goed teken; dat kan men be schouwen als een aanduiding, dat de vier ministers thans bij benadering kunnen zeggen, wanneer zij alle klip pen en klipjes denken te hebben om zeild. In die openbare zitting zal men dan waarschijnlijk kunnen horen, welke de resultaten zijn, waartoe de ministers zijn gekomen in hun ge heime besprekingen. Waarbij wij aan op niet meer mogen rekenen dan op een beperkt accoord inzake het han delsverkeer in Duitsland en mis schien op een opdracht aan de plaats vervangers der Grote Vier om vol gens bepaalde richtlijnen een ont- werp-vredesverdrag met Oostenrijk op te stellen. EEN ANDER thema, dat in de laat ste dagen nogal de aandacht heeft getrokken, is de kwestie van de ont manteling der Duitse oorlogsindus trie. Toen de oorlog pas afgelopen was, was iedereen er van overtuigd, dat de hele Duitse oorlogsindustrie ra dicaal moest worden afgebroken. Duitsland moesten de tanden wor den uitgetrokken, zo heette het. La ter is men aan het rekenen gegaan en heeft men zich gerealiseerd, dat de Duitsers ook leven moeten en dat het zelfs in het belang van geheel Europa is, als de Duitse industrie een woordje mee kan spreken in het eco nomisch productieproces. Toen is er heel wat geschrapt van de lijst der te ontmantelen industrieën, omdat fa brieken die tijdens de oorlog wapens hadden geleverd, in vredestijd desal niettemin ook zeer bruikbaar kon den zijn voor meer vredelievende doeleinden. Daarin hebben de Duit sers. die de ontmanteling van hun fabrieken weliswaar met leede ogen, maar gelaten aanzagen, nieuwe hoop geput en zij hebben gemeend door lijdelijk verzet en staking het zover te kunnen krijgen, dat een groot deei van de fabrieken in het Ruhrge- bied behouden kon blijven. Dat was begrijpelijk en dat zij daarbij het ar gument gebruikten, dat iedere oor logsindustrie betrekkelijk gemakke lijk is om te zetten in een vredes- industrie, is ook begrijpelijk. Maar nu vergisten zij zich toch in de men taliteit der bezettende mogendheden. Deze bedachten van hun kant, dat een op vredesproductie ingestelde fa- fjriek even gemakkelijk kan over schakelen op oorlogsproductie. Dat is met name het geval met de fabrie ken in het Ruhrgebied en daarom hielden de geallieerden vast aan hun beslui* om deze te ontmantelen. Zij vonden in het Duitse verzet eer der een stimulans, om de ontmante ling door te zetten, dan een aanlei ding om toe te geven. Want de Duit sers hebben in de laatste maanden al meer blijk gegeven, dat zij zich weer beginnen te „voelen" en zolang de mentaliteit van de Duitsers zodanig is, dat zij bij de geringste aanleiding weer een aanmatigende houding gaan aannemen, :s er des te meer reden cm de politiek van „tanden uitbre i:en" niet los te laten. Het is onge twijfeld jammer dat met iedere af- broker fabriek tevens een stukje moge'ijkheid tot wederopbloei der r.uitse vredesindustrie wordt afge broken. maar dat risico zal gemakke lijker te dragen zijn dan het andere risico, waarvan wij in de jaren aan de were doorlog voorafgaande een staaltje hebben meegemaakt. OUKARNO EN HATTA, de republikeinse premier, hebben aan Associa- ted Press een interview toegestaan, tijdens hetwelk zij verklaarden, dat de besprekingen over de uitvoering van het accoord Van Roy en Rum in een volledige „impasse" zijn geëindigd. „Indien de Nederlan ders", zo voegden zij hieraan toe, „de terugkeer van het republikeins bewind naar Djokja zouden blijven vertragen, zou het beter zijn, als de republikeinen in het geheel niet teruggingen, maar het geschil aan de Verenigde Naties teruggaven". ONENIGHEID OM STAKING VAN HET VUREN Zij noemden als oorzaak van de impasse geschilpunten betreffende het bevel „Staakt het vuren". „De Nederlanders willen, dat wij thans de details van het accoord op dit punt aanvaarden, terwijl wjj op Banka zijn en dan ook onze rege ring na haar installatie aan zulk een gedetailleerde overeenkpmst binden. Dit is ons onmogelijk. Wij kunnen ons accoord verklaren met de alge mene principes, niet met de details. Hierover moeten wij in Djokja met onze militaire leiders overleg ple gen". „Hoe langer onze terugkeer wordt uitgesteld", aldus Hatta, „des te ge vaarlijker de situatie wordt. We kun nen de verantwoordelijkheid niet op ons nemen". Ook van Nederlandse zijde werd gezegd, dat het idee, niet naar Djok ja terug te gaan, in hoge republi keinse kringen veld wint. Maar hier had men een andere uitleg: Sukarno en Hatta, zo zeggen de Nederlan ders, beseffen, dat zij de situatie niet beheersen omdat de guerillabenden, die de republikeinse leiders niet er kennen, talrijker en sterker zijn. Daarom willen Sukarno en Hatta niet terugkeren en zij geven de Ne derlanders de schuld van de vertra ging. Ondertussen is het duidelijk, dat de wanorde op Java en Sumatra toe neemt. De communistische groepen blijven zich ten Noordem ten Oosten en ten Zuiden van de stad samen trekken. Zij zullen geen actie on- ONTBINDING VAN HET DUITSE BOSCH-CONCERN De Brits-Amerikaanse bezettings- autoriteiten hebben gisteren het de finitieve bevel gegeven tot ontbin ding van het Duitse Bosch-concern Het Bosch-concern wordt be schouwd als een „overmatige con centratie van economische macht". Geëist wordt dat de onderneming haar grote Sprakplugfabriek te Bem- dernemen indien de republikeinen komen, omdat dan de Nederlandse troepen misschien zouden terugke ren. Zij versterken liever hun greep op het gebied, dat het gezag van de republikeinse regering erkent. P)E STRIJD van de Communistische regering van Praag tegen de Katho- lieke Kerk en tegen de persoon van mgr. Beran, aartsbisschop van Praag, nadert zijn beslissende eindphase. Volgens berichten, die het Vaticaan van verschillende zijden hebben bereikt, zijn de laatste dagen ongewone maatregelen bij het aartsbisschoppelijk paleis genomen. Hoewel nog geen officiële bevestiging daarvan is ontvangen, geven deze berichten aan, dat het aatsbisschoppelijk paleis de laatste dagen door communistische politie met stenguns gewapend wordt bewaakt. Alle toegangen tot het paleis zijn afgesloten. Vast staat, dat Woensdag een bijeenkomst van het gehele Tsjechoslo waakse episcopaat in het paleis is gehouden. Onmiddellijk na afloop van deze bisschoppenconferentie drongen troepen van de communistische politie het paleis van de aarts bisschop binnen en eisten van mgr. Beran overhandiging van de selu- tels van de aartsbisschoppelijke kanselarij. Nadat mgr. Beran deze had gegeven stelde de politie een gedetailleerd onderzoek in. Twee personen uit de naaste omgeving van de aartsbisschop werden gearresteerd. heeft toch jarenlang in Duitse con centratiekampen doorgebracht. In 1943 werd hij, toen hij nog president was van het groot-seminarie te Praag, waar hij eveneens theologie doceerde, door de Gestapo aangehouden en overgebracht naar de beruchte St. Pancras-gevangenis, en vandaar naar Terezin en Dachau. Om zijn patriottisch gedrag werd hij door president Benesj, kort na zijn benoeming tot aartsbisschop, ver eerd met het oorlogskruis en de orde van de militaire verdienste. Het eerst en het krachtigst heeft hij van zich doen spreken, toen in het parlement een wetsvoorstel werd in gediend om de scholen te nationali seren. Herderlijke brieven aan de LUCHTMACHT OEFENT MET BRANDBLUSAPP ARATEN. Ame rikaanse luchtmacht oefent met brandblusapparaten. Leden van de Amerikaanse luchtmacht krijgen in een cursus van twee weken onder richt in het blussen van vliegtuig- branden, die het gevolg zijn van noodlandingen, motorstoringen of neerstortingen. Enige cursisten trach ten met een brandblusapparaat de brand te bedwingen. COMMENTAAR VAN IL QUOTIDIANO. II Quotidiano, het Romeinse Katho lieke dagblad, schrijft over deze nieu we schending van de vrijheid van godsdienst, dat de aartsbisschop thans een gevangene is in zijn eigen paleis. Ook is hij thans het slachtoffer van de communistische -tyrannie. En het blad vervolgt: „De officiële instanties in Praag hebben altijd verklaard, dat zij geen nationale kei'k willen stichten, doch, zo vervolgt het blad, van 1945 af, toen de communistische regering aan de macht kwam, hebben zij niets an ders getracht dan om de Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije van de Plaatsbekleder op aarde ren". Wat hieraan voorafging. Deze vrijheidsbelemmering berg van de hand doet, zomede 29 m£r* Beran is het logisch gevolg van andere kleinere fabrieken en maat schappijen in Duitsland. Het con cern mag zijn twee grootste fabrie ken te Stuttgart en enige kleinere bedrijven te Mulhausen en Feuer- bacht behouden. Ook het volledige eigendom van de Eisenmann-Gesell- schaft te Stuttgart, die lampen en andere electrische goederen vervaar digt, kan in handen van het concern blijven. Er werken meer dan 15.000 arbei ders in de Bosch-fabrieken. Alle aandelen der maatschappij zijn in handen van de familie Bosch. van het begin van het bewind af gevolgde gedragslijn van de com munistische regering. Stap voor stap gingen de communisten en hun hand langers verder. Onmiddellijk nadat de Duitse troepen Tsjechoslowakije door de geallieerde opmars moesten verlaten, begon een bepaalde groep Tsjechoslowaakse communisten hun campagne tegen de Katholieke Kerk, die door hen van collaboratie werd beschuldigd. De benoeming van mgr. Beran tot aartsbisschop van Praag was wel de beste logenstraffing van deze venijnige aantijging. Mgr. Beran De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 22 Mei: serg. J. Riem, afk. uit Rotter dam. sold. Ie kl. J. M. A. Tanke, afk. uit Almelo. Gesneuveld 27 Mei: korp. P. C. van de Lindeloof, afk. uit Oudenbosch (N. Br.). Gesneuveld 28 Mei: sold. J van der Meer, afk. uit Monster (Z. H.). Gesneuveld 29 Mei: sold. M. Jansen, afk. uit Rot terdam. Gesneuveld 30 Mei: serg. J. C. van Drongelen, afk. uit Breda, le It. H. J. Giebel, afk. uit Amsterdam'-Z.. sold. J. Hindriks, afk. uit Heemstede, sold. A. P. Stoop, afk. uit Roosendaal. Gesneuveld 31 Mei: sold, le kl. L. Eelman, afk. uit Den Helder. Gesneuveld 1 Juni 1949: sold, le kl. M. Bruins, afk. uit Zwolle. Gesneuveld 2 Juni: wachtmeester G. G. F. van Tongeren, afk. uit Valkens- waard. Gesneuveld 3 Juni: serg. K. Mollema, afk. uit Ulrum. sold. F. J. M. van de Wouw, afk. uit Tilburg. Gesneuveld 5 Juni: sold. W. J. H. Engelen afk uit Tilburg, Gesneuveld 6 Juni: wachtm. H. C. Bak, afk. uit Rotterdam, sold. W. P. J. Cillessen, afk. uit Groesbeek, sold. H. H. Levy afk. uit Was senaar, sold. M. M. G. Richard, afk. uit Zutfen. te scheu- geestelijkheid en "gelovigen, corres pondenties met de hoogste staatslei ding en vooral met Cepicka, minister van Eredienst, volgden elkaar _in steeds kortere tijdsruimten op. kroon werd op het werk gezet door een grandioze betoging in de zomer van 1947 te Praag, waarvan de toen malige minister van Onderwijs Stransky zelf getuigde, dat het de eerste manifestatie van zulk een om vang was, die te Praag ooit was voorgekomen. Veel heeft dit evenwel niet gehol pen. de wet op de nationalisatie van de scholen kwam er toch door. Toch heeft de houding van de aartsbis schop indruk gemaakt op de commu nistische kabinetsleden, want minis ter Cepicka besloot de toepassing van de wet maar liefst nog een jaar uit te stellen. Naast de wrijving rond het school- vraagstuk heeft het conflict Beran- Plojhar de spanning in de Tsjechi sche Katholieke kringen gaande ge houden. (Plojhar is de door mgr. Be ran gesuspendeerde priester, die, on danks het uitdrukkelijk verbod van het episcopaat, zich candidaat liet stellen voor de verkiezingen en de portefeuille aanvaardde van volksge zondheid in het kabinet van Gott- wald. Deze nieuwe stap van de commu nistische regering werd ook reeds lang door mgr. Beran verwacht, want geruimen tijd geleden heeft hij zijn gelovigen verwittigd, dat hij weinig hoop had nog lange tijd op vrije voe ten te blijven. Nog is mgr. Beran in zijn paleis; wanneer zal hij in de voetstappen treden van Kardinaal Mindszenty1" Kon. Ned. Indisch Leger Gesneuveld 22 Mei: Amb. mil serg.-maj. A. A. Sia- haija. afk. uit Indonesië, sold. 2e kl. Warso Soetojo afk. uit Indonesië, Gesneuveld 23 Mei: Tim. sold. inf. J. Diaz, afk. uit Indonesië, Gesneuveld 24 Mei: Men. sold. 2e kl. inf. A. Poluan afk. uit Indonesië, Gesneuveld 27 Mei: sold. 2e kl. gi. A. L. Kareis, afk. uit 's-Gravenhage, mil. serg. A. P. F. Willemse, afk. uit Indonesië, Gesneuveld 28 Mei: Mal. sold. 2e kl. inf Maroep, afk. uit Indonesië, Personalia. Mgr. Joseph Beran, aartbisschop van Praag, is geboren in Plzen (Pil- sen) op 29 December 1888. Hij werd priester gewijd up 10 Juli 1911. Op 4 November 1946 werd hij gekozen tot aartsbisschop en op 8 December van dat jaar gewijd. Wijbisschop van Praag is mgr Eltschkner, titulair bisschop van Ze- firio. Op voordracht van de raad van mi nisters heeft Hare Majesteit de Ko ningin de generaal S. H. Spoor posthuum bevorderd tot commandeur in de militaire Willemsorde. Deze hoge onderscheiding is de ge neraal verleend wegens zijn uitzon derlijke plichtsvervulling, en de uit nemende leiding sedert begin 1946, door hem onder uiterst moeilijke om- stadigheden gegeven aan de Neder landse strijdkrachten te land in Indo nesië bij de vervulling van haar taak om orde, recht en veiligheid in Indo nesië te herstellen en tevens als er kenning van de uitstekende daden van moed, beleid en trouw door de troepen onder zijn bevel verricht, waarbij hij door zijn herhaalde per soonlijke aanwezigheid tijdens ge vechtsacties in de voorste posten hen is voorgegaan in het betonen van die moed en onverschrokkenheid, welke ook de troepen onder zijn bezielende leiding aan de dag hebben gelegd, en waarbij hij als gevolg van de voort durende algehele inzet van zijn per soon, die er hem toe bracht het uiter ste van zijn krachten te vergen zon der zich in het minst te ontzien, in de getrouwe vervulling van de hem opgedragen taak op 25 Mei 1949 is overleden. Politieke belang stelling. KTIET groot is de belangstelling, die getoond wordt bij de voorberei ding van de gemeenteraadsverkiezing in Leiden. Maar dat is niet al léén zó in Leiden. En zeker heeft de K. V. P. niet te klagen over min dere belangstelling yoor haar activi teit, dan de andere partijen! Alle respect hebben we voor de propagandisten van „Dr Schaepman", die, niet talrijk in aantal, bergen propagandistisch werk verzetten. Eén bepaalde uiting van politieke belangstelling mogen we van de ka tholieken uit alle kringen verwach ten, nl. een bezoek aan de bijeen komst a.s. Maandag in de Burcht te Leiden, waar spreekt prof. mr. Romme. Prof. Romme een redenaar van groot formaat, een politieke, leider, die wat te zeggen heeft. Men kan het met prof. Romme eens zijn of niet, maar op belangstelling maakt hij aanspraak, óók van hen, die het niet met hem eens zijn. Bedoelde bijeen komst is vrij toegankelijk voor ieder. Telkens als we gebrek aan politie ke belangstelling constateren, dan rijst bij ons de vraag op, of men nu er nóg niet van overtuigd is, dat van de wijze waarop politiek wordt gevoerd zo ontzaglijk veel afhangt stoffelijk en geestelijk. Zijn velen de bezettings tijd nü al vergeten?En dan rijst bij ons óók de vraag op, of men dan niet waardeert de democratische vrijheid, waarbij héél het volk direct of indirect invloed op de gang van zaken in de politiek kan uitoefenen; een vrijheid, waarnaar we in de ach ter ons liggende jaren verlangend hebben gesmacht Wij keren weer terug naar de ge meenteraadsverkiezing in Leiden. Dat allen, in de dagen, welke nog res ten, mogen doen wat zij kunnen, om de katholieke lijst lijst 3 een zo groot mogelijk aantal stemmen te bezorgen! Dat onze lezers zélf die dag geldig en goed zullen stemmen, staat voor ons buiten twijfel. Maar wij vragen hun, hun activiteit uit te strekken ter voorlichting, zo nodig, van anderen, die onkundig of aarze lend zijn. NEDERLANDSE VRACHTWAGEN MET VERBODEN LADING AANGEHOUDEN IN BEIEREN Een Nederlandse vrachtwagen met aanhanger die voor het passeren van Beiers-Tsjechoslowaakse grens j.l. Zondag te Hohenstrauss in Op- per-Beieren door grenswachten werd aangehouden, bleek een verboden lading van Spitfire-onderdelen te bevatten, zó heeft de Amerikaanse grenscontrole te Muenchen bekend gemaakt. Volgens de papieren vervoerde de wagen machine-onderdelen van de R.A.F. voor het Tsjechoslowaakse ministerie van luchtvaart. De grenswachten kregen achter docht doordat de wagen 22 kisten bevatte in plaats van 21 zoals op de documenten stond vermeld. Toen een kist werd opengemaakt, bleek deze slechts Britse Spitfire-onder delen in te houden w.o. onderdelen van propellers, motoren en kogella gers. |N DE BUURT van de Rue d'Orleans in het Zuiden van Parijs, zijn sterke afdelingen politie geconcentreerd omdat men onlusten vreest naar aanleiding van de om'doping van de Rue d'Orleans naar generaal Leclerc. Pierre de Gaulle, voorzitter van de Parijse gemeenteraad, heeft de president, Auriol, niet uitgenodigd doch wel zijn broer, generaal de Gaulle. De communisten noemen zulks een belediging voor de vierde re publiek en hebben een demonstratie georganiseerd. De minister van bin nenlandse zaken heeft geweigerd zowel de plechtigheid als de communis tische demonstratie te verbieden. Leclerc dreef in 19444 de Duitsers uit Parijs. Zijn weduwe zal bij de plechtigheid aanwezig zijn. BOM IN BIOSCOOPZAAL TE ROME ONTPLOFT. Onbekenden hebben een bom ge worpen in een bioscoopzaal van de Italiaanse hoofdstad, waar de anti- Russische film „Het IJzeren Gor dijn" vertoond werd. Een politie agent die de bom voor de ontplof fing op de straat trachtte te werpen, is zwaar gewond. Van de toeschou wers, die in paniekstemming de zaal verlieten, is niemand gewond. De communisten hebben hun par- tisanen tot een tegen-demonstratie opgeroepen tegen wat zij „een ont ering van de nagedachtenis van Le clerc" noemen. Andere politieke par tijen, zoals de socialistische S.F.I.O. en de katholieke M.R.P., hebben er zich toe bepaald, haar aanhangers een bijwoning van de plechtigheid af te raden, omdat de R.P.F .van deze ceremonie een partij-aangelegenheid heeft gemaakt. Het kalme deel der Parijse bevol king volgt deze lamentabele politieke verwarring om de nagedachtenis van de man, die Parijs in 1944 bevrijdde, met hartgrondige afschuw, aldus meldt de Parijse correspondent van de „Volkskrant". Het ware logischer geweest, vindt men, de plechtigheid op 24 Augustus, de datum van de bevrijding der hoofdstad, te organi seren in het bijzijn van de president der republiek. Want 18 Juni, datum van de historische oproep van gene raal de Gaulle uit Londen is sinds de stichting van de R.P.F. óók hoogtij dag der Gaullisten. Men vraagt zich echter af, of het juist de communis ten moeten zijn, die zich daardoor gegriefd behoeven te voelen. Op 18 Juni 1940 waren ze nog volop met de Duitsers aan het collaboreren en ver koos Thorez Moskou boven het front Bovendien herinneren de bladen er aan, dat generaal Leclerc, die nu zoals overigens ook reeds Jeanne d'Arc voor de communistische propa ganda dienst moet doen, bij zijn overlijden in de „Humanité" met zegge drie regels geëerd werd. De regering, die van Pierre de Gaulle, eerste burgemeester van Pa rijs een uitnodiging tot bijwoning der ceremonie ontving, heeft gewei gerd daaraan gevolg te geven. Te midden van deze ignobele partij strijd om de nagedachtenis van een nationale held, waarbij zelfs de schoolkinderen betrokken werden, heeft mme Leclerc, weduwe van de generaal het goede idee gehad, pre sident Auriol en de regering uit eigen naam des morgens bij de her denkingsmis in de kerk der Inva lides uit te nodigen. £m koJiAeitj.e... „Het enige, waartoe de mensheid telkens weer bereid blijkt, om de vrede te bewaren, is er voor te vechten", heeft Shaw eens gezegd. En het zou op een zo veel betere, doelmatiger wijze kunnen gebeuren!

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1