Mr. P. E. Briët bereikte de leeftijd der sterken Voor het WEEK-END en Uw VAGANTIE VRITDAG 17 TUNI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 KATH. KINDERUITZENDING IN HET BISDOM HAARLEM. Te Amsterdam hield de Katholieke Kinderuitzending in 't Bisdom Haar lem een, door de voorzitter dr H. J. Damen geleide, vergadering. In zijn jaarverslag memoreerde de secretaris, dat het jaar 1948 „zeer gunstig" ge weest was. In totaal werden 2.855 kin deren uitgezonden, terwijl het aantal geboekte verpleegdagen 125.860 be droeg; cijfers die de getallen van het topjaar 1938 beginnen te naderen. Momenteel zijn er 82 afdelingen, vijf meer dan eind 1947. Van al deze af delingen namen in het verslagjaar 62 daadwerkelijk deel aan de uitzending. Door diversL oorzaken is de kostprijs per verpleegdag gestegen van 2.50 tot 2.95 terwijl aan de afdelingen, door gebruikmaking van beschikbare reservefondsjes nog de eerste prijs in rekening kon worden gebracht. Het aandeel, dat de Kath. Kinderuitzen ding krijgt in de baten, die het Am sterdamse Stadionspel op Koninginne dag hebben opgebracht zal prijsver hoging nog enige tijd uitstellen. De uitbreiding en vernieuwing van het tehuis te Boxtel hebben thans haar beslag gekregen. Voor de bouw van een nieuw B- kolonie-tehuis op het terrein van het in de oorlog verwoes te tehuis te Dieren is men druk be zig met hek ontwerpen van plannen. De actie voor het nieuwe kleuterhuis in de buurt van Castricum heeft al reeds succes opgeleverd. Zoals men weet, verwerft een ieder, die f 5.000 voor de bouw oij draagt, de titel van stichter. Zijn aaam wordt in de hal van het te bouwen huis vereeuwigd. Z. H. Exc. mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, trad als eerste tot de stich ters toe. Giften kunnen gestort wor den op girorekening 18.89.93, t. n. v. Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem te Amsterdam of op rekening bij de Incassobank, Heren gracht te Amsterdam met vermelding „Voor kleuterhuis." Nadat in plaats van het aftredend lid mej. J. Boldingh uit Middelburg, de heer Castenmiller benoemd was en de heren notaris J. H. Anten uit Vel- zen en J. Rogier uit R'dam resp. als 2e voorzitter e:i als secretaris herko zen werden, vond een gedachtenwis- seling plaats over de interne organi satie van de kinderuitzending. STILLE BIDTOCHT TE LAREN IN VROEGE OCHTEND VAN ST. JANSDAG. De Katholieke Jeugdraad van Bus- sum heeft besloten om in de vroege ochtend van St. Jansdag (24 Juni) een bidtocht te organiseren voor al dege nen, die overdag verhinderd zijn aan de luistei rijke St. Jansprocessie in Laren deel te nemen. De deelnemers en deelneemsters aan deze bidtocht vertrekken des morgens om vijf uur uit Bussum en zullen gebruik maken van de oude wegen, de z.g. „doodwegen", die recht naar het kerkhof leiden. Langs deze wegen brachten de bewoners van de Gooise dorpen vroeger hun af gestorvenen naar het kerkhof. Om zes uur zal op het St. Janskerkhof een H. Mis worden opgedragen in de openlucht waaronder een herden kingspreek zal worden gehouden. De Katholieke jeugd van Bussum wil door deze bidtocht bijdragen tot verdieping van het godsdienstig be wustzijn en zodoende ingaan tegen de ontkerstening en de geest van onver schilligheid, welke onze tijd ken merkt. Zoals bekend is, ligt in Laren het oudste Gooise christencentrum, waaromstreeks het begin van de 8ste eeuw het eerste kerkje werd ge bouwd. Ook tabaksprijzen VOORJAARSAANKOPEN STIMULEERDEN KLEINHANDEL OMZETTEN. Het door het economisch instituut voor de middenstand gepubliceerde cijfermateriaal betreffende het om- zetverloop in de detailhandel wijst uit, dat in vrijwel alle branches in April jl. hogere omzetten werden be haald dan in de voorafgaande maand. Het naderen van de zomer en het in deze maand vallen van Pasen be- invloedden het omzetverloop gun stig. Voorts dient rekening te wor den gehouden met het feit, dat in April 5 Vrijdagen en 5 Zaterdagen voorkwamen. In de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit, in glas. aarde werk, porcelein en huishoudelijke artikelen, alsmede in parfumerieën, cosmetische en toiletartikelen bleven de omzetten betrekkelijk laag. In de deailhandel in schoeisel werd, na de lage omzetten in de eerste drie maan den van het jaar, in April een aan zienlijke omzetvermeedering gecon stateerd. In het kruideniersbedrijf stegen de omzetten in de deelnemende mid denstandszaken ten opzichte van Maart met 7 pet De verhoging van het vleesrant soen per 1 April oefende een gunsti ge invloed uit op het omzetverloop in het slagersbedrijf. Overigens was dit slechts een tij delijke opleving, aangezien op 22 April andermaal tot rantsoenverla ging werd overgegaan. In de dtailhandel in fextielwaren werd een belangrijke omzetstijging genoteerd. onder meer tengevolge van het per 28 April geldig verkla ren van 45 nieuwe textielpunten. Toch werden niet in alle aan de om zet statistiek medewerkende onderne mingen hogere omzetten geboekt dan in de voorafgaande maand. Bij 32 pert, viel namelijk een teruggang waar te nemen. Over het geheel nomen kan de omzetontwikkeling in de tot deze branche behorende spe ciaalzaken gunstig worden genoemd. In de dameshoedenzaken bedroeg omzet het tweevoudige van die in Maart, waardoor een gedeelte van de ten opzichte van het voorgaande jaar verkregen achterstand werd ingelo pen. Slechts in de wolzaken was spra ke van een belangrijke omzetdaling. Voor het eerst in 1949 lagen de geldomzetten in de detailhandel in schoeisel hoger dan de gemiddelde maandomzet van 1947. Ten opzichte van Maart werd een omzetstijging ge boekt van 50 pet. De parenomzetten bleven echter nog beneden het in 1947 gemiddeld per maand omgezet te kwantum. De stijging van de ge middelde opbrengst per paar veroor zaakte de relatief sterke vermeer dering der geldomzetten. De gemid delde opbrengst per paar schoeisel bedroeg in de middenstandszaken in April 14.06. De gunstig op het omzetverloop in werkende factoren deden ook de om zetten in het brood- banketbakkers bedrijf stijgen. De banketbakkers boekten een omzetvermeerdering van ruim 21 pet. Ongunstig bleef de situatie in de detailhandel in aardappelen groenten en fruit, waar de omzetten in April j.l. ruim 11 proc. lager waren dan in de overeenkomstige maand van 1948. Een grotere verkoop van eieren en room deden de omzetten in de de tailhandel in zuivelproducten verder oplopen. Al stegen ook in de detailhandel ir glas, aardewerk, porcelein en nuis- houdelijke artikelen de omzetten een weinig, toch kon in deze branche niet worden gesproken van een belangrij ke verbetering. Vooral de omzetten in luxe artikelen, speelgoed en elec- trische artikelen ontwikkelden zich niet ingunstige zin. In glas- aarde werk en porcelein werden belangrij- ke hogere omzetten genoteerd dan in Maart. In de detailhandel in tabaksiabii- katen bracht het feit, dat met ingang van 8 April de rantsoenen op het oude peil werden gebracht een aantrekken van de omzetten met zich. Voorts werkte een grotere verkoop van Si garen en Volksherstel sigaretten sti mulerend op het omzetverloop. Reeds in de voorafgaande maanden was waar te nemen, dat in de detail handel in meubelen en aanverwante artikelen ten opzichte van de over eenkomstige maanden van .948 enige omzetdaling is ingetreden. Hoewel in April de omzetten opliepen, waren zij ook in deze maand lager dan in April 1948. Sterk daalden de omzetten in detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, hetgeen echter in verband met de zeer gunstige om zetontwikkeling in Maart j.l. geen 'llexjaaxt in Indonesië C. VAN DIJK, Westkanaal weg C 48, Ter Aar viert op 18 Juni zijn 3e verjaardag in de tropen te Dramaga (Java). verbazing behoeft te wekken. De da ling in de medewerkende iAidden- standszaker. bedroeg ten opzichte van de voorafgaande maand ruim 26 In de detailhandel in drogisterij- artikelen lagen de omzetten een wei nig hoger dan van Maart j.l., maar la ger dan in April 1948. De omzetstij ging ten opzichte van Maart jl. was in deze branche evenwel lang niet al gemeen. Niet minder dan 41 van de inzenders boekte een lagere om zet dan in voorafgaande maand. In het kappersbedrijf trokken de omzetten in de damessalons belang rijk aan Ook de parfumerienverkoop was grotei dai. in Maart, al was de stijging maar van beperkte omvang. In de herensalons lagen de omzetten op eenzelfue niveau als in Maart. In de speciaalzaken in parfume rieën, cosmetische en toiletartikelen was de omzetvermeec1 - ^ring. De omzetten bleven evenals in de voor gaande maanden van 1949, lager dan in de overeenkomstige maand van 1948. Een in de Sleutelstad en ook ver daarbuiten bekend en alge meen geacht ingezetene bereikte gisteren de leeftijd van 70 jaar: mr. P. E. Briët, advocaat en procureur, die stad, gewest en land in onder scheidene functies heeft gediend en die ook heden ten dage, o.a. als ad vocaat der gemeente, in het wel en wee van Leiden en haar bevolking nog grote belangstelling toont. Op zijn nadrukkelijk verzoek heb ben wij over het bereiken van deze „mijlpaal der sterken" gezwegen, hetgeen niet wegneemt, dat wij mr. Briët bereid vonden ons een kort onderhoud toe te staan en waarover zou het daarbij anders gaan dan over de stad, waarvan hij zich nu bijna 60 jaar inwoner weet. Of schoon geen Leidenaar van geboor7 te de heer Briët aanschouwde te Voorthuizen het eerste levenslicht kent hij onze stad en haar inge zetenen als weinig anderen; niet in de eerste plaats in verband met zijn overigens zeer drukke advocaten- practijk, doch in meerdere mate nog door de vele en velerlei func ties, welke hij in de loop der iaren in het openbare leven heeft bekleed. De heer Briët kwam reeds in 1890 naar Leiden toen zijn vader, wijlen ds W. Briët, als predikant naar de Ned. Herv. Gemeente een beroep aannam. Hij bezocht de school van wijlen de heer Meynen, vervolgens het Gymnasium en studeerde daar na in de rechtswetenschannen, wel ke studie hij op 13 Mei 1902 afsloot, Hoor op stellingen te promoveren. Reeds in datzelfde jaar vestigde hü zich als advocaat en procureur in deze stad, achtereenvolgens aan de Oude Vest 53, Steensehuur 14 en sinds 1922 aan het Rapenburg. Van 1921 tot 1927 was hij geassocieerd 'met mr. C. M. A. R. van Roy, die in laatstgenoemd jaar door een motor ongeluk om het leven kwam, daar na sinds geruime tijd met mr. F. D. L. Gunning en sedert 1932 met mr. dr. N. G. Geelkerken. Tot de eerste sociale bemoeiingen spoed ig vrij? bföj- ciné an UUoifslrg niet vergeten een Film bij ons te halen. Wij hebben weer 'n ruime voorraad Fototoestellen vanaf 116.50 bfol- ciné an WoiFSiag ONTWIKKELEN - AFDRUKKEN - VERGROTEN (IN TWEE DAGEN GEREED) Naar „Trouw" verneemt, zal volgende week een bespreking plaats vinden tussen de vakgroepen sigaret- tenfabrikanten en het directoraat- generaal van de prijzen over het vraagstuk van de vrijlating der prij zen. Tot dusver waren de sigaretten- fabrikanten gedwongen per kwartaal een gemiddelde kleinhandelsprijs aan te houden van f 35 per 1000 sigaret ten. De vakgroep sigarettenfabri- kanten dringt thans aan op vrijlating der prijzen omdat geen prijsverho ging behoeft te worden gevreesd ten gevolge van de concurrentiemoge lijkheden die thans weer bestaan. Ook met de sigarenfabrikanten worden thans door het directoraat- generaal van de prijzen besprekin gen gevoerd. Ook de sigaren-fabri kanten willen van de prijs voorschrif ten af. Men mag echter verwachten dat van de zijde van de overheid ge streefd zal worden naar het verkrij gen van een garantie dat de produc tie van goedkope sigaren verzekerd zij. Koude weer gunstig voor tuinders? Tot dusver, is de ontwikkeling op de tuinbouwveilingen niet onbevre digend. Het wegvallen van de Duit se export heeft nog niet dé gevol gen gehad, die men aanvankelijk vreesde. Het koude weer werkt tot dusver ten gunste van de tuinders, die slechts mondjesmaat naar dt markt brengen. Tot dusver draaiden op de veilin gen als regel alleen producten van minderwaardige kwaliteit door. In Nijmegen b.v. alleen spinazie en sla. In Venlo zijn flinke hoeveelheden sla doorgedraaid, aldus „Trouw". ZWARTE HANDEL IN ZIJDE ONTDEKT Vertakkingen in het Westen des lands De prijzencontrolediens^ te Henge lo (O.) heeft een uitgebreide zwarte handel in zijde ontdekt. De zijde kwam via allerlei kanalen uit Twen- the terecht bij lampekappenfabriek- jes in het Westen des lands. Waar schijnlijk is hier ook diefstal in het spel. Te Enschede werd gearresteerd Te B., die reeds eerder wegens zwar te handel in zijde werd veroordeeld. De zijde werd door Te B. betrokken van L. en O. Het onderzoek leidde naar Den Haag, Amsterdam en Slag haren. Tn totaal werden twintig ar restaties verricht. De zwarte handel omvat een partij van tienduizenden meters. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande. De affaire dateert reeds van 1947. BRAND BIJ „LUMAX" TE UTRECHT Gisteravond om elf uur werd brand ontdekt tussen de plafonds van druk kerij „Lumax" te Utrecht, die dt scheiding vormen van de afdelingen drukkerij en de kantoren van Utrechts Katholiek Dagblad Het vuur plantte zich boven de rotatie pers voort. Daar het isolatiemate riaal, dat hoofdzakelijk uit cocosve- zel bestaat, gretig voedsel bood aan de vlammen, dekte het drukkerij personeel de rotatiepers met zeilen af. De brand is vermoedelijk ont staan bij laswerkzaamheden. Van nacht om 1.30 was de brandweer, dit spoedig ter plaatse was het vuur meester. Gevreesd werd, dat brand stagnatie teweeg zal brengen. BRAND TE GRONINGEN. Om ruim 1 uur hedenmorgen brak brand uit in de meubelopslagplaats van het Groninger meubelhuis Mar tinus in de Steenkilstraat. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de opge slagen goederen, greep snel om zich heen en in een minimum van tijd stond het magazijn in lichter laaie. Ook de belendende percelen, een opslagplaats voor medische instru menten en een rijwielwerkplaats, werden door het vuur aangetast. De Groninger brandweer wist deze pan den echter te behouden. Door de compacte bebouwing werd het blus- singswerk zeer belemmerd. Om drie uur rukte de brandweer in. Wat lezers schrijven STADSNIEUWS „DOORDRAAIENDE GROENTE EN R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES DURE PRIJZEN". Veggebruikers, Hoe gaat die zwarte vlek weer weg? Vanneer u loopt en rijdt met overleg! Professor A. E. van Giffen, hoogleraar in de praehistorie en Germaanse archeologie aan de Uni versiteit van Utrecht, heeft gisteren zijn been gebroken, toen zijn auto bij het inhalen van een andere auto van de dijk reed en over de kop sloeg. Het ongeluk gebeurde tussen Melbeck en Lueneburg. Professor van Giffen werd naar het zieken huis van Lueneburg overgebracht, vanwaar hij de volgende dag in een andere auto naar Hamburg vertrok om aan de Universiteit aldaar een lezing te houden. Het verheugt mij, dat uw verslag gever te Katwijk aan den Rijn mijn opinie aangaande bovenstaand on derwerp aandachtig heeft nagelezen, maar, of hij het tuinbouwoverzicht uit het veilingsorgaan „Groente en Fruit" over het tijdvak 30 Mei tot 4 Juni heeft doorgelezen, verneem ik niet. Ik mag toch aannemen, dat hij dit inmiddels heeft ontvangen. Hij schrijft, dat volgens het vak blad „De tuinderij'' in genoemd tijd vak in het Westland de bloemkool van mindere kwaliteit bij grote par tijen doordraaide. Dit trek ik sterk twijfel. De prijzen waren in de week voor Pinksteren van bloemkool zeer hoog, de beste exemplaren deden in het begin der week nog tussen 50 en 75 ct. per stuk en in het laatst der week tussen 35 en 50 cent met veel vraag voor buitenland. Als de prijzen zo hoog zijn, wordt het 2e en 3e soort nog graag voor bin nenland afgenomen tegen zeer be hoorlijke prijzen. Ik vermoed, dat de verslaggever een overzicht uit „De tuinderij" bedoelt van de week na Pinksteren. Toen was het mis met de bloemkool en ik geloof dat de con sumenten dit ook wel bemerkt zullen hebben. In de stad stond voor en in de groentezaken de bloemkool tegen alle mogelij" e prijzen te koop. In de ze week is er veel bloemkool van mindere kwaliteit doorgedraaid. Over de andere producten zal ik kort zijn; hei zou te veel plaatsruim te vragen, deze afzonderlijk te be handelen Groente van mindere kwa liteit gaat snel achteruit, vooral in de zomermaandei., en, als een handelaar afwijkende spinazie, andijvie of sla koopt zal hij schrikken, als hij deze de volgende d._g bij zijn klanten moet verkopen, met het gevolg, dat het grootste gedeelte retour gaat naar de veiling in de vuilnisschuit. Het staat vast, wat er in deze periode door draaide was van zeer slechte kwali teit. Het artikel, dat de verslaggever aanhaalt uit „De tuinderij" van Sep tember '46 over te hoge prijzen en winsten van 100 tot 200 procent, is te mooi om waar te zijn. Als dit zo was zou toch zeker elke groentehandelaar op een leef tij U van 60 a 65 jaar wel op zijn lauweren kunnen rusten. Als wij nu zien, dat er in deze tijd vele groentehandelaren zijn, die fi nancieel in moeilijkheden zitten, dan vraagt .nen zich af: „Hoe zit het toch met die groen tehandel?" Concurrentie is er gelukkig genoeg. Als men zo in een stad rondkijkt en men ziet volle groentezaken en volle groentewagens, dan geloof ik niet, dat er van ongepaste winsten meer gesproken kan worden. Wij geven gaarne plaats aan de volgende oproep aan ouders van meisjes, die de 6e klases der lagere school hebben doorlopen. Het meisje van nu is de huisvrouw van straks! Laat uw dochter voor haar taak van straks van een goede huishoudelijke opleiding profiteren. Na de zesde klas der lagere school doorlopen te hebben, kan zij tot de voorbereidende dagopleiding aan onze school worden toegelaten. Na gedurende twee jaar deze op leiding te hebben gevolgd, bestaat de gelegenheid een getuigschrift te behalen, waarna de vakopleiding tot huisnaaister of costuumnaaister zou kunnen gevolgd worden. Het getuig schrift geeft ook veel andere moge lijkheden; voor toelating tot de op leiding voor kinderverzorgster, plaat sing als verkoopster, vooral in de grotere bedrijven e.d. Het schoolgeld is naar draagkracht en behoeft voor geen enkele leer linge een belemmering te zijn. Geeft uw kind spoedig op; de gelegenheid is hiertoe in de maand Juni op Maandag en Woensdag van 24 uur en van 79 uur, R.K. Vakschool, Galgewater 1, Leiden. SPORT Leiden, 16 Juni 1949. Nam iedereen in 't zwemmen De L.R.B. ging op de llesl Leidse Reddingsbrigade HET NEDERLANDSE ELFTAL VOLGEND JAAR WEER NAAR FINLAND? Van een speciale A.N.P.-verslaggever. Het is bekend, dat> door de slechte weersomstandigheden het bezoek aan de voetbalwedstrijd tussen Finland en Nederland gisteravond in het Olympisch Stadion te Hensinki ge houden, bijzonder slecht is geweest. Aangezien de Finse voetbalbond het geen trouwens voor een ontvangende organisatie de gewoonte is. de kosten van de trip van Kopenhagen naar Helsinki heeft moeten betalen, zal het duide'ijk zijn, dat het resultaat in financiëel opzicht, voor de Finnen ve-re van gunstig is geweest. Van de zijde der K. N. V. B.-offi- cials is de suggestie geuit, om het volgend jaar wederom naar Helsinki te komen ten einde een nieuwe wed strijd tegen het Finse elftal te spelen een suggestie welke door de Finse voetbalbond dankbaar is aanvaard, waarbij men wel mag aannemen, dat de weersomstandigheden dan beter zullen zijn. omdat het sinds mensen heugenis niet is voorgekomen, dat het in de Finse hoofdstad in de zo mer 36 uur achter elkaar heeft gere gend. De trip in de zomer van 1950 is voor het Nede-lands elftal zeer goed mogelijk aangezien ons land dan een uitwedstrijd heeft tegen Zweden te Stockholm en de kosten van de overtocht van Stockholm naar Hel sinki in verhouding niet zo groot zijn Het spreekt wel vanzelf. dat deze suggestie eerst in het bestuur van de K. N. V. B. zal moeten wor den besp"oken, alyorens de aangele genheid definitief zou kunnen wor den LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht de heren H. R. Kronenberg te Rotterdam; F. H. Kutschenreuter te Rijswijk; M. C. A. Bijleveld te Velp en F. Winkel te Rotterdam; voor het doctoraal exa men Nederlands recht: mej. W. L. Aronius te Rotterdam en de heren J. G. du Chattel te Alkmaar; Th. E. Rueb te Den Haag; P. C. Avis te Leiden en L. A. de Raadt te Voor burg; voor het Kerkelijk Voorberei dend examen de heer R. Kapteyn te Leiden. EINDEXAMEN QHR. HBS LEIDEN Geslaagd voor Eindexamen A (Lit. Ec. afd.): P. Corsel, F. A. v. Essen, C. Haasnoot, R. v. d. Heijden, N. A. Jungerius, A. M. de Kan, J. de Later, J. van Leeuwen, N. van Loef, J. Luyendijk, J. v. Teylingen, C. Zuilhof. Afgewezen 4. KON. NED. GROFSMEDERIJ Onder presidium van de heer N. C. F. v. Ginkel werd gistermiddag de algemene jaarvergadering ge houden van de N.V. Kon. Nederland se Grofsmederij. Het jaarverslag en de balans en winst- en verliesreke ning werden goedgekeurd en het rapport der finantiële commissie werd zonder aanmerkingen vastge steld. De vergadering besloot het divi dend over het afgelopen jaar vast te stellen op 6 voor de prioriteits- en 7 voor de gewone aandelen. Tot leden der financiële commis sie werden benoemd de heren W. J. Kramer, B. Pot en jhr. C. C. Roel, tot plaatsvervangers de heren dr. ir. P. C. Lindenbergh, mr. H. H. de Vries en H. J. Wassenaar. De aftredende commissaris, mr A. van de Sande Bakhuyzen, werd herkozen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus Gerardus An- thonius z. van J. G. A. van de Kooy en E. H. Klein; Petronella d. van A. de Heer en J. A. Bouwman; Jose- phus Petrüs Antonius z. van J F Burghouwt en W. C. Groen in 't Woud; Hanneke d. van H. C. Oerle- mans en T. C. Marlet; Gerardus Theodorus Leonardus z. van G. J de Boer en W. A. van Eijk; Hendenka d. van G. Koren en C. M. van Kam pen; Cornells z. van B. Kromhout en J. de Vries; Marinus Frederik z. van M. F. Sleijser en W. Verstraa- ten; Bernardus Arnoldus Joseph z. van J. H. M. Knaap en C. W. Dijk- mans; Johannes Theodorus Matth:as van M. P. Kuipers en A. G. M. Meijer; Jacobus Donatus Maria z. van J. P. Herscheid en J. W. Heij- koop. Ondertrouwd: H. Duffels jm. 31 j. en C. J. van der Heijden jd. 23 j., P. Rekelhoff jm. 25 j en C. van Putten jd. 19 j.; J. Vinkestijn jm. 25 j en A. Overdijk jd. 29 j.; P. Wou ters jm. 31 j. en G. M. E. Teske jd van de heer Briët behoorde wel het secretariaat ener particuliere vereni ging van vrijwillige verzekering te gen werkeloosheid, waarin werkge vers en werknemers nauw samen werkten; later werd deze zorg over genomen door de gemeente, middels de stichting van een gemeente-werk lozenfonds, waarvan de heer Briët voorzitter was, totdat deze materie het voorwerp van staatszorg werd. Het secretariaat van de Voogdijraad welk lichaam hij van 1907 tot 1946 diende, bracht hem in aanraking met schier alle geledingen der bur gerij. In 1907 besloot de thans zeven tig-jarige in de politiek te gaan en kwam hij voor de A.R.-partij in de gemeenteraad, waarin hij onafgebro ken tot 1919 ziting heeft gehad. Ge durende de eerste wereldoorlog was hij voorts voorzitter van de brand- stoffencommissie en onder-voorzitter van het plaaselijk steuncomité. In 1911 werd hij ook afgevaardigd naar de Prov. Staten van Zuid-Holland, in welk college hij zitting had tot 1919. Na zich enkele jaren uit de po litiek te hebben teruggetrokken, be trad hij in 1923 opnieuw het politie ke terrein en nam hij zittin® in de Eerste Kamer der Staten Generaal, van welk hoge college hij ruim 23 jaar deel uitmaakte. Van zijn vele andere functies, wel ke hij in de loop der Jaren heeft be kleed, noemen wij hier: curator van het Gymnasium (1925-1940), curator van de Universiteit 1928-1941 h plaatsverv. kantonrechter (ruim 25 jaar), voorzitter en thans nog pro- sident-commisasris van de Leidse Spaarbank, lid van de Commissie van Beroep voor de Ongevallen- en Ouderdomsverzekering, regent van het Coninckshof. lid van de Raad van Toezicht en Discipline van de Orde van Advocaten, lid van het centraal college voor de reclassering en lid van de voormalige Radiorard. Ook de Ned. Herv. Gemeente te de zer stede heeft hij in verschillende functies gediend. Zo was hij o.m. lid van het Prov. College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goede ren en fondsen en voorzitter van hpt College van Diakenen, in welke kwaliteit hij medewerkte tof de stichting van het Kinderhuis Voor dorp. Uit deze simpele vermelding blijkt o.i. overduidelijk, welk een belang rijke positie de heer Briët in het plaatselijke leven heeft ingenomen en hoe hij op zeer uiteenlopend ter rein de gemeenschap heeft gediend. Wi- snakt naar een ijs-zak UET IS MET BANGE VREZE, dat we de aandacht van de le zers vestigen, op iets, wat ons toch zeer na aan het hart ligt. Wij vrezen namelijk, dat de lezers ménen, dat we weer over het Wit-Gele Kruis zullen beginnen, en dan niet verder lezen omdat ze reeds lid zijn ge worden. Onlangs, in een vrolijk ge zelschap, verkocht iemand een uitje over de gelijkenis tussen een lucht kussen, een ijszak en een ondersteek. Het was een flauwe grap, die slechts matig succes had. Het aardige was evenwel, dat een van de heren op merkte: je kunt nu wel grapjes-ma ken over luchtkussens, ijszakken en ondersteken, maar ik ben er verle den jaar toch zeer dankbaar geweest voor de ondersteek van het Wit-Gele Kruis! De naam van de man behoe ven we niet te noemen; het was een deftig en in zijn stad gezien heer, die men zich. struis en krachtig als hij was, moeilijk in hulpbehoevende om standigheden kon voorstellen. Er werd dan ook hartelijk gelachen, om dat de bekentenis zo menselijk was. Bijna alle mensen krijgen, soms ge heel onverwacht een periode in hun leven, dat ijs-zakken en luchtkus sens meer van dienst zijn dan wijn koelers en club-fauteuils. Dan erva ren zij, hoe verstandig het is lid te zijn van het Wit-Gele Kruis en be peinzen zij dankbaar, door hun lid maatschap er aan mee-geholpen te hebben, dat ook hun medemensen vrij konden lenen uit een welvoor zien magazijn. Oe zo! 27 j.; G. Kuiters jm. 35 j. beek jd. 28 j.; J. P. Bon jm. 28 j. A. Trouwee jd. 28 j.; A. D. van Bu ren Schele gesch. 59 j. en D. L. A Mecklenburg jd. 44 j.; A. C. Perdeck jm. 26 j. en T. Postma jd. 26 j. Gehuwd: L. Sjardin jm. en M. J. Robbers jd. Overleden: F. H. van Eijg man 73 jaar. TERUGKERENDE MILITAIREN. Met het troepentransportschip „Si- bajak". dat op 4 Juni van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 2 Juli a.s. te Rotterdam zal aankomen, worden de volgende militairen uit de omgeving van Leiden thuis verwacht. iCSRC Kapt. H A. Maarle en L. Maarle- en F. Ver- Knuppel. Berkenkade 11, Leiderdorp, R. O. v. G. I- J. F. Walburgh-Schmidt en W. M. Walburgh-Schmidt-Voute, Julianalaan 4. Oegstgeest; J. C. van Boheemen, Plaspoelstraat 10, Leid- schendam. De volledige passagierslijst ligt vanaf heden op ons bureau bij de loketten ter inzage.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2