Wimp w NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Aetherklanken VRIJDAG 10 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA ALPHEN AAN DEN RIJN Zilveren jubileum. De heer G. de Wit, wonende Leliestraat alhier, herdacht gisteren dat hij 25 jaar in dienst was bij de fa. F. P. Bos, fa briek voor beton- en bouwmateria len, alhier, 's Morgens werd de ju bilaris in zijn woning bezocht door de directeur F. P. Bos Jr. en de heer P. van Egmond, procuratiehouder. De goede woorden gingen vergezeld van de aanbieding van een enve loppe met inhoud en een bloemen mand. 's Middags kwam' de uit drie personen bestaande fabriekskern fe liciteren en zij boden namens de collega's een rookstoel aan. AARLANDERVEEN Honds. Bij de veehouder J. van Leeuwen zijn door een tweetal hon den elf schapen aangevallen, waar van er des morgens tien moesten worden afgemaakt. Ook de honden zijn afgemaakt. BOSKOOP Geboren: Adriaan, zn. van W. Ko- nij en B. Plak; Jacob Jan, zoon van W. Konijn en B- Plak; Willem, zn. van A. van dér Pol en A. N. Burger; Johannes Josephus Gerardus zn. van J G. Mathot en P Nieuwesteeg; Hen drik, zn. van S. den Oude en W. Bur ger; Johanna Maria Gemma, d. van L. M. van den Nieuwendijk en P. M. Kersbergen. Getrouwd: A. Dekkers en P. Se- keris. Ondertrouwd: F. J. J. Steenland, 28 j en P. M. O. Rijnbeek, 28 j. HAZERSWOUDE Geboren Nicolaas z. v. W. A. Rodenburg en P. A. Lomans; Joanna Helena Maria d. v. W. J. v. Velsen en J. I. J. de Jong; Johannes Corne lls Maria z. v. C. G. v. Kempen en H. M. A. de Rooij Cornells z. v. N. Quartel en A. den Haan. Ondertrouwd: W. P. H. v. Beek 27 jr en I. G. J. Boere 26 jr; J. J. v. Nierop 25 jr en J. I. M. Boere 27 jr L. Hak 31 jr en H. Bremmer 30 jr. Getrouwd: W. Slootweg en W. L. v. Bockel. HAZERSWOUDE (Dorp) Terug in het vaderland. Twee plaatsgenoten keerden gisteren te rug na het vervullen van hun mili taire plicht in Indonesië. Het warer G. Windhorst en M. Matze, de laat ste is bij de jongste actie in Indone sië zwaar gewond, doch mocht ge lukkig het leven behouden. Zowel de bewoners van het West- en Oost einde en de Dorpsstraat verwelkom den hen met het uitsteken van de driekleur. KOUDEKERK Geboren: Catharina Johanna Ma ria, d. van C. Kraan en E. J. Zoest; Maria Johanna Apolonia, d. van P. W. M. Heemskerk en A. P. van der Geesf. NIEUWVEEN Steun wettig gezag. In deze ge meente is geïnstalleerd de plaatselij ke Commissie tot Steun Wettig Ge zag, bestaande uit de heren: J. A. Bakhuyzen, voorz.; H- N. M. A. Ro- bertz, seer.: A. J. van Trigt, penn.; pastoor P. L. J. M. Schretlen: C. R. de Groot, J. van den Hoeck; Jac. Vreek en D. Zemel. ROELOFARENDSVEEN Eindles Vakschool Bloemen- en Groententeelt. Voor de eindles van de bloemen- en groententeelt Vakschool Roelofarendsveen waren vele genodigden en ouders bijeen gekomen, om getuige te zijn van het succes der leerlingen. Als woonlijk stond ook deze middag o.l. v. de heer A. J. Verkley, hoofd van de afd. onderwijs van het tuinbouw- consulentschap te Amsterdam. Voorts waren aanwezig ir. F. W. Honig, inspecteur van het tuin- bou wonderwijs, de rijkstuinbouw- consulent ir. G. W. v. d. Helm, de commissie van toezicht, de burge meester van Alkemade, de heren Jac. de Jong en A. H. Verdel, de leraren C. Gelein en J. v. Harten. Op grond van het tevoren afgeno men examen, kon aan alle leerlin gen het diploma door inspecteur Honig worden uitgereikt. Verschil lende sprekers voerden hierna het woord, daarbij de leerlingen aan sporende als propagandisten op te treden voor deze speciale vorm van onderwijs. Door de leraren Gelein en Verkley werden de leerlingen hierna getest op de door hen opge dane kennis. Veender en Lijkerpolder buiten de bedijking. Door de heer J. v. d. Meer Cz., werd namens de commissie van onderzoek de rekening in orde verklaard: inkomsten f 15.293.75, uit gaven f 15009.82, saldo f 283.93. De begroting 1949 werd vastgesteld op f 15.189.16. In de commissie tot on derzoek van de rekening voor het vol gend jaar werden benoemd de heren Jac. de Jong Gz., G. Rietbroek en P. Loos. De vergadering gaf haar goed keuring aan herstel van de Mopmo len. Eveneens was men het met het bestuur eens van een eventuële dem ping van de sluizen te Oude Wetering te Rijpwetering geen goedkeuring te verlenen. ZOETERWOUDE Oost en Westbroek Polder. Bij de gisteravond gehouden verkiezing van een lid van het bestuur van de vacature ontstaan door de benoeming van de heer A. de Jong tot voorzitter, was de uitslag: A. Noordman 73 st., Jac. N. v. d. Salm 36 st., Jac. v. Leeu wen Jac.z. 7 st.; blanco 14 stemmen. Gekozen de heer A. Noordman. Gemeenteraads verkiezingen NIEUWVEEN In totaal waren 941 geldige, 5 blan co en 18 ongeldige stemmen uitge bracht. Lijst 1 van de K.V.P. be haalde 431 stemmen (1946: 409); Lijst 2 Gemeentebelang 136 stemmen (1946: 163); Lijst 3 van'de C.H.U. en Ant. Rev. 374, in 1946: 382. De volgende vier jaren zal de Raad dezer gemeente weer verdeeld zijn in 3 K.V.P.-zetels, 1 Gemeentebelang, 1 C.H.U. en 3 Ant. Rev.-zetels. De kies deler was 137 5/7. Voor de K.V.P. nemen zitting de heren G. v .d. Hoorn, L. van Vliet en G. van der Weyden; voor de Anti- Rev. de heren J. Vreeken en D. Ze mel; voor de Christ. Hist, de heer D. Bos, voor Gemeentebelang" de heer T. Baas. TER AAR Lijst I Kath. Volkspartij: H. A. Volgering 1153 St., L. J. Hooger- vorst 6 st., F. Sassen 4 st., G. Ver sluis 8 st., P. C. v. Rijn 6 St., J. Eg berts 2 si, A. P. Uijttewaal 14 st., C. A. v. d. Hoorn 1 st., A. Hoogervorst 2 st.. M. Keijzer C. J. Keijzer 5 st., A. Heemskerk 4 st., M. Stigter 4 st., totaal 1209 stemmen. Lijst II C.-H. Unie en S.G.P.: C. v. Vliet Az. 270, N. den Hollander 38, M. Langelaar 162, N. Bode 3, J. Lank- haar 7, C. Mulder Jz. 3, J. H. v. d. Ster 1, G. v. Harten H. Mulder 1, totaal 485 stemmen. Lijst III Anti-Rev. en V.V.D.: Joh. v. Vliet Wz. 205 st., J. v. Eijk Dz. 18, H. Bos 83, L. Koning 10, D. C. Schou ten 1, L. Verduijn 4, P. Tensen 1, H. Schouten P. H. v. Heijningen totaal 322 st. Aantal geldige stemmen 2016, van onwaarde 40. Aantal uitgebrachte stemmen 2056. Aantal kiezers 2168. De kiesdeler was 2016 11 183 3/11. Gekozen zijn derhalve: K.V.P.: H. A. Volgering, L. J. Hoo gervorst, Fr. Sassen, G. Versluis, P. C. v. Rijn, J. Egberts. C.-H.: C. v. Vliet Az., N. den Hol lander. S.G.P.: M. Langelaan. A.-R.: Joh. v. Vliet Wz. V.V.D.: H. Bos. Uitgebracht zijn in stemdistr. I Aardam: K.VP. 143, C.-H. en S.G.P. 243 A.-R. en V.V.D. 217; onwaar de 17. Stemdist. II Langeraar: K.V.P. 774, C.-H. en S.G.P. 52, A,-R. en V. V.D. 30; onwaarde 10. Stemdistr. III Korteraar: K.V.P. 292, C.-H. en S G P. 190, A.-R. en V. V.D. 75; onwaarde 13. (In 1946 was de uitslag: K.V.P. 1142 st., C.-H. 421. A.-R. en S.G.P. 280, Partij v. d Vrijheid 89, totaal 1932. Van onwaarde 22. Totaal uit- gebr. 1954 stemmen). De nieuwe Raad zal bestaan uit 6 K.V.P., 2 C.-H., 1 S.G.P., 1 A.-R. en 1 V.V.D. (De oude Raad bestond uit 7 K.V.P., 2 C.-H., 2 A.-R.). ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ócht.gymn. 7.33 Se lecties. 8.00 Nieuws. 9.00 Voor Neder land nog onbekende opnamen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.20 Radio feuilleton. 10.35 In de continubedrij ven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Hoe bezingen wij het buitenland. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 13.00 Strijdkr. 13.30 Metropole-Orkest. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Konink lijke Militaire Kapel. 15.00 Onze eigen spraak 5.25 Omroepkamerork. 17.00 Platenmarkt. 17.30 Om en na bij de twintig. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianosoli. 18.30 Strijdkr. 19.00 Artis tieke staalkaart. 19.45 Voor de Ne derlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.15 Accordeola. 20.45 De bonte bal. 22.00 Vindobona-Schramrral'n. 22.25 Mensen, die wij wel eens ontmoeten. 22.40 Orgelspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sfeer en rhythme. 23.40 The Ink- spots. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendconcert. 8.00 Nieuws. 8.30 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw .9.35 Gedeelten uit opera's. 10.00 Klein, klein kleuter tje... 10.15 Muziek houdt fit 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.15 Pianospel. 12.30 Land- en tuin bouwnieuws. 12.33 Amusements orkest. 13.00 Nieuws. 14.10 Omroep orkest. 14.40 Boekennieuws. 15.10 Naar het wonderland der muziek. 16.00 De Vliegende Hollander. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.30 Journalistiek weekoverzicht. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.45 Kampvuren langs de Evenaar. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.20 Lichtbaken. 20 45 Gramofoonmuziek. 21.00 Zomersproe ten. 21.45 Kruisklankpuzzle. 22.00 \musementsorkest. 23.30 Wij luiden Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 .idio Philharmonisch Orkest. KATWIJK De 21000ste inwoner. Katwijk heeft thans 21.000 inwo ners. Juli 1947 was dat getal 20.000. In 2 jaar tijd dus 1000 meer! LISSE Kerkeveiling. De gehouden ker- keveiling heeft in de St.Agatha-paro- chie ruim f 8700.opgebracht. Concours-succes- De harmonie Trou moet Blijcken behaalde op het concours te Vianen voor de concert wedstrijd een le prijs met 304 punten; voor de marswedstrijd een le prijs met 51 punten en een le prijs in de ere-wedstrijd. Geboren: Catharina Juliana Johan na Maria d. van C. Verwer en A. M. van Diemen; Jan Pieter, z. van R. Se- gers en J. C. E- Bergman; Wilhelmus Gerardus z. van J. M. van der Meij en H. Randsdorp; Gerritjes Wilhel- mina d. van D. van Zuilen en S. de Jong; Cornelia Geertruida Hendrika, d. van A. P. Punt en M. C. Stoop; Petrus Hubertus Wilhelmus, z. van C. A. van der Vlugt en A. M- van der Geest; Petronella Antonia Maria, d. van J Langeveld en C. M. Smit; Jo- sephina Francisca Maria. d. van P. J. Schoone en M. C. Engel. Ondertrouwd: Hubrecht de Kooker, 32 j. en Iebeltje Faas. 32 j. Willem Cornelis Lagerweij 22 j. uit Ede en Jacoba Johanna Wesselius 22 j. Getrouwd: T- van der Zaal en G. Nicola. NOORDWIJK PATIENT UIT ZEE GEHAALD. Woensdagavond deed de trawler Johanna Vlaardingen 196, welke ter haringvangst was uitgevaren, een radio-grafische oproep aan een der ziekenhuizen te 's-Gravenhage, om advies inzake een ziektegeval van een lid der bemanning van het schip, hetwelk zich ter hoogte van Noord- wijk bevond. Telefonisch werd Noord wijk verzocht de man van boord te halen, waarop een vlot van „Zee bad" bemand door personeel van ..Zeebad" en met de heren Dr. J. v. Nes en C. v. d, Berg aan boord, zich naar het schip begaf, hetwelk na een ruim uur roeien werd bereikt. De patiënt G. P. Bus, afkomstig uit Noordwijk, werd medegenomen en bij aankomst direct naar een Zieken huis te Leiden overgebracht, daar operatief ingrijpen noodzakelijk was. Naar omstandigheden is de toestand van de patiënt redelijk. Aanbesteding. In opdracht van de Dr. Willem v. d. Berghstichting alhier, is aanbesteed het bouwen van een kerk en twee dubbele school- paviljoenen op de terreinen aan de Zwarteweg. Het werk is gegund aan fa. J. van Rossum te 's-Gravenhage voor 749.750.—. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: C. Tissing 100 p. le klasse; P. v. d. Weijden 98 p. 2e klasse; Mej. N. van Oosten 96 p. 3e klasse. In de koppel wedstrijd v koppels 7 en 4 winnaar, respectieve lijk met 8 en 6 punten boven het ge middelde. NOORD WIJKERHOUT Autotocht ouden van dagen. De autotocht voor de ouden van da gen zal dit jaar geschieden op 14 Juni a.s. 34 particuliere auto's zijn door de eigenaars beschikbaar ge steld, terwijl het comité nog 2 bus sen heeft gecharterd. Om half één ii het verzamelen op de Koninginne weg om de 213 ouden van dagen, die zich opgaven, te vervoeren. De toch-: WINST VOOR DE KATHOLIEKEN IN DE NIEUWE GEMEENTE RADEN. In enkele Nederlandse gemeenten nog niet in de grotere hebben de gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad. Bij deze verkiezingen hebben de Katholieken 7 zetels gewonnen en de communisten 6 zetels verloren. De Partij van de Arbeid heeft 2 zetels verloren. De WD en Prot. Chr. hebben enige winst gemaakt (resp. 3 zetels en 1 zetel). Aankomst „Van Oldenbarnevelt" Vannacht om di'ie uur lag de „Jo- han van Oldenbarnevelt" al aan de kade te Amsterdam, vanmorgen om 9 uur werd begonnen met de debar- katie van de ruim 1000 militairen die na een verblijf van twee en een half jaar en langer uit Indonesië zijn teruggekeerd. Het muziekkorps van het regiment Stoottroepen zorgde met pittige marsmuziek voor een „dave rende" ontvangst en boodschappen van koningin Juliana en prins Bern- hard waren het „welkom thuis" voor de jongens. Minister Schokking was evenals gisteren bij de aankomst van de „Grote Beer" present om een vriendelijke en be;moedigende toe spraak te houden. over BloemendaalOverveen naar Haarlem. De grote rust wordt gehou den in Groenendaal. De terugtocht gaat over de straat weg naar Piet Gijzenbrug. Hier zul len de beide muziekkorpsen de stoet opwachten, om onze ouden van da gen met feestelijke klanken het dorp leiden. Het afscheid vindt plaats om ongeveer half negen en na tuurlijk weer op het Kerkplein van de St. Jozef-kerk! Uit de Oost terug. Met de „Jo- hann van Oldebarneveldt" keerde Donderdag uit Indië' terug de ma troos 3e klasse P. A. van den Berg uit de Havenstraat. Heden, Vrijdag avond, om half 8 brengt de Muziek vereniging een serenade. Terug uit Indonesië Onder de namen der militairen uit Leiden en omgeving, die terugkeren met de „Waterman" is abusievelijk wegge vallen die van de heer A. G. v. d. Ploeg, Kerkstraat 81. Clandestien geslacht. De Rijks politie alhier betrapte de slager J. alhier op het slachten op clan destiene wijze van een schaap. De dader werd gearresteerd en het vlees werd in beslag genomen. SASSENHEIM Autotocht Ouden van Dagen Gistermiddag werd de jaarlijkse tocht voor ouden van dagen georga niseerd door de Oranjevereniging ge houden. We zouden dit bericht kun nen afmaken met de vermelding, dal alles naar wens verlopen is en de deelneemsters en -nemers tevreden waren. Maar.... dan zouden ze niet tevreden zijn, want na zo'n geslaag den tocht willen ze een uitvoerig verslag lezen al was het alleen maar om hen, die om de een of andere re den thuis bleven te overtuigen, dat het toch wel de moeite waard is mee te gaan. Zo vertrok dan te 1 uur een stoet van 63 auto's en 2 autobussen van Beukenlaan, uitgeleide gedaan door vele inwoners naar Rotterdam, waar men te 3 uur arriveerde. Hier wachtte het motorschip „Oranje op de Sassenheimers, Wan neer we vermelden, dat deze boot 1400 passagiers kan bevatten, kunt u zih een voorstelling maken, van de grootie van dit schip. Een praatje met net personeel onthulde ons, dal dit een van de schepen is, die een passagiersdienst onderhouden op Bazel (Zwitserland). Begunstigd door fraai weer werd de tocht naar Hoek van Holland aan gevangen. We troffen het zeer zeker. We zagen de „Volendam" door 5 sleepboten „verhalen" wat de scheepsterm is voor naar een andere plaats gesleept te worden. Een on derzeeboot de „028" werd door ons ingehaald en op de terugreis weer tegengekomen. De Jantjes wuifden ons vrolijk toe. Een 2-tal Belgische mijnenvegers en een tankboot trok ken evenzeer de aan dacht, terwijl we kennis maakten met de nieuwe Duitse vlag, die van de „Norden" woei. Natuurlijk was hetgeen we op de wal passeerden, even belangrijk voor ons „Wilton-Feyenoord", Vlaardin- gen-Pernis (petroleum) Maassluis met met zijn reesleepboten en natuurlijk de Hoek. De Waterweg werd tot aan het eind van de pieren afgevaren, zodat we ook de zee zagen, waarna gekeerd werd. Dat gedurende de reis de nodige tractaties werden verstrekt behoeft geen betoog. Als altijd was er ix overvloed. grote boot heeft veel ruim- gaat naar Zandvoort en vandaar te en al spoedig werd er een dansje gemaakt, waaraan niet alleen de „jongeren" deelnamen. Op de terugreis werden verschil lende speeches gehouden, waarbij de heer Beije onthulde, dat een 10-tal toegezegde auto's zonder enige ken nisgeving weggevallen waren, zodat op het laatste moment nog een bus gecharterd moest worden. Hij ver zocht dan ook in het vervolg tijdig te doen weten, wanneer men verhin derd is. De heer v. Breda huldigde de heer Beije voor het vele werk, dat hij voor deze tocht verricht had, hetgeen de voorzitter de heer Boot onder- sti'eepte. Ofschoon de heer Beije geen bestuux-slid meer is, is hij de ziel van deze tocht. De burgemeester bracht lof aan de politie die overal voor een goede afzetting zorgde en zodoende medehielp tot een goed verloop van de tocht. Namens de deelnemex's spraken de heren Franken en Borst woorden van dank. Inmiddels was de Parkha ven wederom bereikt en stapten we in de auto's waarmede de tocht naar huis ondernomen werd. Te 9 uur arri veerden we in Sassenheim, dank baar voor de prachtige tocht. Geboren Maria Hendrika d. v. C. J. H. Hensbroek en K. Welayen; Aaltje d. v. W. v. Vli.et en C. Leef- lang Robert Hendx-ik z. v. S. H. v. d. Pol en L. v. Tol. Jacoba Eke d. v. J. Miedema en R. Schotanus; Anto- nius Pancratius z. v. W. C. Smit en W. M. v. Dijk. Jan Kornelis z. v. D. de Nobel en M. B. Schotsman. Paulus z. v. W. P. Kruik en T. v. d. Meij. Ondex-trouwd: R. Brouwer 39 jr en Z. Bartelds 38 jr. STOMPWIJK Stompw. Boys. De voorz., de heer A. J. Luiten, opende de verga dering met een kort welkomswoord en constateerde dat nu de vereniging 2 jaar bestaat de geest uitstekend is. Het 2e elftal en de adspiranten behaalden in de afgelopen competi tie het kampioenschap. De medede lingen waren nog al groot in aan tal. Het voornaamste betrof de ge projecteerde trip naar Oïrschot, waar contact gezocht is met de ver eniging S.O.A. Op 17 Juli a.s. zal Stompw. Boys met 2 elftallen tegen deze vereniging spelen, waarbij zij, aldus wordt verwacht, door groot aantal supporters zal worden vergezeld. De spelers zowel als de supporters dienen zich vóór 15 Juni a.s. te melden bij de heer A. Welp, daar uiterlijk op deze datum de bus sen besproken moeten worden. Het reisgeld bedraagt 4,per per soon. Zij, die willen deelnemen aan de gemeenschappelijke maaltijd 3,50 per persoon, dienen dit melden vóór 3 Juli a.s. Het belooft een gezellige dag te worden. De penn. had ook een goed ver slag en kon het jaar met een batig saldo afsluiten. De training is vastgesteld voor de senioren op Dinsdagavond en voor de junioren op Woensdagavond. De aftr. bestuursleden L. Waayer en A. Knijnemburg werden bij hand opsteken herkozen. De leden A. van Rijn en J. v. d. Bosch zorgden voor een verrassing en boden een schit terende met glas in lood uitgevoer de medaillekast aan. De g.a„ pater A. Emmen, hield een pittige toe spraak, waarin hij de leden ver maande de voetbalsport uitsluitend te zien als middel van ontspanning en er geen afgoderij van te maken. Blijf altijd sportief en laat de ge loofsplichten voorgaan, aldus spr. VOORSCHOTEN PROPAGANDA-VERGADERING STEUN WETTIG GEZAG. Het plaatselijk comité Steun Wet tig Gezag heeft zich met een circu laire gewend tot de jongemannen van de lichtingen 1941 t m. 1944, als mede oud-landstoimers en -burger wachters voor het bijwonen van een propaganda-vergadering hedenavond 8 uur in het gebouw Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan. Na een openingswoord van de voorzitter, drs. H. A. Korthals, zul len het woord voeren kolonel b.d. J. C. A. Meijer, districtscommandant van de Nationale Reserve en mr. J. L. J. A. van Mechelen, secretaris van de Gewestelijke commissie. Er is gele genheid tot het stellen van vragen, terwijl nadien nog enkele films zul len worden vertoond. Men zie ook de advertentie in dit blad. WARMOND A.s. Zatei'dag hoopt de eerw. heerf Martien Hekker, in de Kathedrale Basiliek te Haarlem uit handen van Mgr. J. P. Huibers de H. Priester wijding te ontvangen. Zaterdagavond zal de neomist aan de Warmonder Tol worden afgehaald en op feestelijke wijze een rondgang door het dorp maken, waarna een kort Lof gecelebreerd wordt. Zondag 12 Juni zal de neomist om 10 uur in de parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. TOCHT OUDEN VAN DAGEN. Verschillende letterlijk „in de wolken." De commissie, welke zich ten doel stelt de ouden van dagen in deze ge meente telken jare een prettige dag te bezorgen, kan ook dit jaar weder om op een gx*oot succes bogen. Giste renmorgen om 9 uur vertrokken een dertig tal auto'c met autobussen, voor afgegaan door motorordonans in richting Scheveningen. Daar aange komen werd de oudjes koffie met w bak aangeboden en konden zij bij prachtig zomerweer genieten van het zee- en strandleven. Hierna werd de tocht voortgezet met als doel de dier gaarde Blij dorp te Rotterdam. Vervol gens werd hu., een keurig verzorgd diner aangeboden in de Rivierahal. Na deze maaltijd werd gereden naar het vliegveld Ypenburg en zowaar maakten verschillende ouden van da gen van de hun aangeboden gelegen heid een vliegtocht je te maken boven Warmond een dankbaar gebruik. Dat dit voor hen een ongekende sensatie was behoeven wij zeker niet te ver tellen. Teruggekeerd in Warmond werden zij bij de ingang van de ge- rneente opgewacht door de beide mu ziekkorpsen en werd een feestelijke rondgang gemaakt door het met vlag gen versierde dorp. schuld van verdachte en hij meende, dat die wel geslagen had, doch niet het slachtoffer in de dagvaarding ge noemd. Op grond daarvan werd vrij spraak gevraagd. De president gaf verdachte nog een vermaning over zijn optreden. Arrest over 14 dagen. Een dubbel verkeerde handel. Het was een dubbel verkeerde handel, die in Zwammerdam had plaats gevonden, waar stevig gehan deld was in boter-coupures, die bo vendien nog vals waren. Daar was ook C. C. K. uit Gouda lelijk ingelo pen; hij kocht voor ƒ2000 aan cou pures, maar toen die bij de distribu- tiedienst werden ingeleverd, ont dekte men de valsheid. „U bent er fors ingesprongen", zo constateerde de president van het Haagse Gerechtshof en verdachte moest dat toegeven. Hij had gedacht, dat er geen vals heid bij was, want hij had de coupu res zelf eerst nog laten onderzoeken, omdat hij zo bang was. De coupures had hij nodig voor het bedrijf, om dat er een achterstand was. De Poli tierechter had veroordeeld tot v*er maanden gevangenisstraf, en de proc. generaal moest erkennen, dat dit een forse straf was. Ook al omdat ver dachte verder goed gekend staat. Bovendien is het feit reeds lang ge leden, en onder de hxiidige omstan digheden bestaat niet veel kans voor herhaling. Daarom werd nu 1500 boete geëist, en een voorwaardelijke gevangenistraf van vier maanden. Met opleggen van een boete kon de verdediger zich wel verenigen, maar dan moest die wat lager zijn, zo ver zocht hij. KAPPERS VOOR DE LEIDSE TUCHTRECHTER. Een groot aantal kappers uit Lei den en omgeving moest voor de Leid- se tuchtrechter verschijnen wegens het niet-aanbrengen van de voox-ge- schreven prijskaarten in etalages of salorxs en het berekenen van te hoge prijzen. De boeten varieerden van 20 tot 100. HAAGS GERECHTSHOF. De bruine broek en het blauwe hemd. De jongeman, die in de avond van 10 Nov. 1947 in bruine broek en blauw ovei-hemd gekleed was, zou degene zijn geweest, die bij het sta tion te Bodegraven mishandeling had gepleegd, en daarvoor werd H. v. d. T. aangezien. Maar die ontkende het feit te hebben gepleegd. De Politie rechter had op grond van getuigen verklaringen hem een week gevan genisstraf opgelegd, van welk von nis verdachte in hoger beroep kwam, want hij ontkende. Het was een stel letje slungels geweest, dat op de be wuste avond bij het station zich op hield. Het waren voetballers; de club had gewonnen. Maar dit viertal ge droeg zich weinig sportief, en viel de mensen bij het station lastig, on der wie zich ook J. S. B. bevond, die een klap in het gezicht kreeg, doch zich daax-na niet onbetuigd liet. De president had weinig goede woorden voor deze gedragingen. De getuigen wax*en echter niet sterk in hun .herkennen, en dit was oor zaak, dat de proc.-fiscaal meende niet tot een veroordeling te kunnen ko men. „Als ik schuldig was, zou ik wel een advocaat hebben genomen", zo luidde de verklaring van verdachte, hetgeen de president evenwel niet overtuigend vond. Ook de proc.-ge- neraal was niet overtuigd van de on- VRIJWILLIGE DIENSTNEMING BIJ HET RESERVE-PERSONEEL DER LANDMACHT. Staatsblad J 211 bevat een besluit houdende vaststelling van bepalin gen omtrent vrijwillige dienstne ming bij het resei-ve-pei-soneel der Kon. Landmacht en daaruit voort vloeiende aanspraken. Artikel 2 van dit besluit luidt: Tot een verbintenis om bij het re serve-personeel der Kon. Landmacht te dienen kunnen met uitzonde ring van hen, die tot het beroepspcr- soneel behoren worden toegelaten mannelijke Nederlanders verblijven de binnen het Rijk in Eux*opa, die niet jonger dan 18 en niet ouder dan 35 jaar zijn. Artikel 9 luidt als volgt: Bij beëindiging van de verbintenis na resp. zes of vier jaren heeft de vrijwilliger. 1. Uitzicht op het aangaan van een vrijwillige verbintenis bij de Kon. Landmacht als beroepsmilita r beneden de rang van tweede-luite nant voor zover er vacatures be staan en op hem bij het beroepsper- soneel wordt prijs gesteld. 2. a. Bij een zesjarige verbinte nis aanspraak oo een uitkering ten bedrage van 3750. b. Bij een viexyarige verbintenis aanspraak oo een uitkering ten be drage van 2250. 3. Uitzicht op medewerking van onze ministers van Ooi-log. van Bin nenlandse Zaken en van Sociale Za ken ter verkrijging van een burger betrekking, hetzij in overheidsdienst hetzij in semi-overheidsdienst. Artikel 11 regelt de uitkeringen van het geval van verbreking der verbintenis, onafhankelijk van de wil of toedoen van de vrijwilliger. VOETGANGER GEDOOD. Op de Woedseweg tussen De1 ft en de Lier moest gistermiddag de be stuurder van een personenauto krachtig remmen .doordat de 74-jari- ge heer F. Alsemgeest uit Schiplui den vlak voor hem de weg overstak. Door het krachtig remmen sloeg de auto over de kop en kwam op de heer Alsemgeest terecht, die vrijwel op slag werd gedood. verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! 29. A lweer een slachtoffer van de verkeerde voorlichting door de rege ring." foeterde de kameei, ..hoe dikwails moet iek nou niet zeggen dat et ien Si berië elemaal niet zo koud iz alz de menzen hier be weren. Het ïez verzchrik- kelaik. lek vraag me af of hier geen baizondere be doeling achter zit." Wimpie haastte zich te verzekeren dat hij vol komen argeloos geweest was, en dat hij werkelijk niet wist, dat het in Siberië niet zó koud was ais de men sen hier doorgaans beweerden. De kameel knikte met een gezicht alsof zij Wimpie slechts uit beleefd heid gelijk gaf, maar toch zijn woor den ernstig in twijfel trok. Hierop vertelde zij Wimpie in een mengsel van Russisch en Hollands dat Siberië in de zomer één grote bloementuin is. Zover het oog reikt is het een feest van kleuren en in de lente, als de eerste vroege bloemen hun kopjes door de sneeuw steken, is er niets mooiers denkbaar dan dit wijde Rus sische land. „En 's winters?" informeerde Wim pie met een zekere reserve. De kameel sloot de ogen, en ver haalde van de schoonheid van de besneeuwde steppe, hoe de rulle sneeuw bij elke stap kraakte onder de voeten, en hoe de adem bevroor in de snorharen en hiervan zilveren draadjes toverde. Wimpie rilde alleen by de gedach te hieraan, maar de kameel verze kerde hem dat deze koude geheel verschillend was van d® Hollandse, en dat het in Sibei-ië bij twintig gra den vorst nog niet zo koud was als in Holland bij drie graden. Wimpie nam zich voor de waarheid van deze be weringen bij de meester op school te testen, en hierna ging hij weer over tot het eigenlijke doel van zijn tocht. „Hebt U hier een Amerikaanse boef voorbij zien sluipen?" vroeg hij aan de kameel. Het dier schrok op uit haar aan gename gepeins. „Een Amerikaanse Boef?" herhaalde ze. „Ja, nop jai het zegt geloov iek het wel. Et waz een zeer onbeleevd heer met een keurig pak aan maar met onbezchaavde ma nieren. Iek heb hem in zain gezicht gezpuwd. Dat doen wai kamelen al- taid". Wimpie week veiligheidshalve een beetje achteruit. „Weet U ook welke kant hij heen gegaan is?" vroeg hij verder.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2