Melkproductie is eerste industrie Nederland van Handbal, slagbal en kastie voor de Leidse Jeugd Qxate UITTOCHT DONDERDAG 9 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Veertig milloen dollar uit het Marshall-plan voor veevoeder Twee belangrijke aspecten van de Nederlands veehouderij kómen naar voren in het rapport, dat de Stichting voor de Landbouw heeft uitgebracht de betekenis van de veehouderij door velen onderschat en de be hoefte aan veevoeder, aldus de Haag se redacteur v. d. „Tijd", die wij hier ook verder citeren. Allereerst wordt in de conclusie opgemerkt, dat de veehouderij van primaire betekenis is voor de welvaart van Nederland en de eiwit- en vetvoorziening van de bevolking. Vervolgens moet de veehouderij een behoorlijke omzet bereiken. Dit kan alleen dan geschie den, wanneer in voldoende mate veevoeder wordt geimporteerd. Uit dit rapport blijkt, dat de melk productie de eerste industrie van Ne- fderland is, dat de varkensproductie een waarde vertegenwoordigt, welke de opbrengst der steenkolenmijnen overtreft en dat tenslotte de chemi sche industrie in dit verband te ver gelijken is met de pluimveehouderij in Nederland De Nederlandse landbouw neemt bijna de helft van de export voor zijn rekening. Een derde deel van de agrarische export wordt verzorgd door de veehouderij. Uit hoofde van het feit, dat de vee houderij een zeer belangrijke bijdra ge levert in de totale deviezenop- brengst, meent zij aanspraak te kun nen maken op de ter beschikking stelling van voldoende deviezen om deze import van veevoeder mogelijk te maken. De veevoederbehoefte bestaat voor gedeelte uit ruw voeder, dat geheel in eigen land wordt verbouwd en voor yt gedeelte uit krachtvoe der, dat voor een deel uit eigen land komt. In totaal zal 1.300.000 ton krachtvoer moeten worden geimpor teerd. De Stichting voor de Landbouw is van oordeel, dat de veehouderij aan spraak kan maken op 40 millioen dollar uit het Marshall-plan: dit komt overeen met 1/8 gedeelte van de totale Marshallhulp aan Neder land. Ook het vraagstuk van de afzet der productie is in dit rapport be zien. T.a.v. de afzet van zuivelpro ducten refereert het rapport aan de resultaten van de studie der Melk- bestemmingscommissie, waarvan de publicatie binnen niet al te lange tijd tegemoet kan worden gezien. Voor de afzet van rundvlees ziet men geen Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. Nieuws. 8.15 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Fragmenten uit Faust. 10.00 Thuis. 10.30 Voer de vrouw. 10.45 Bas en piano. 11.05 Een mid dag in de jungle. 11.25 Accordeon orkest. 12.00 Orgelspel.. 12.30 Land en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 14.00 Kookkunst. 14.30 Het kameror kest. 15.00 Boekenschouw. 16.00 Vin- centino. 16.30 Tussen twaalf en zes tien. 17.00 Het omroepkoor. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Pianoduo. 19.30 De koninkrijk Gods gedachte. 20.00 Nieuws. 20.55 Zo juist verschenen. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.30 Terugkeer, hoor spel. 22.00 Buitenlands Weekover zicht. 22.40 Vandaag. 23.00 Nieuws. 23.15 Groningse Orkest Vereniging. H^VERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.35 Schoolradio. 10.05 Muziek houdt fit 11,00 De Zonnebloem. 21.03 Amusementsorkest. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 De bietenbou wers. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade Orkest. 13.50 Op de korrel. 14.00 Uit Nederlands glorietijdperk. 14.20 Ne gen heit de klok. 15.15 Het regent zonnestralen. 16.00 De Zonnebloem. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Het Orkest zonder naam. 17.45 Wat het buiten land leest. 18.00 Metropole-Orkest. 18.45 De olie van de lamp. 19.00 Nieuws. 19.30 Uit het land van Her tog Jan. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man. 20.12 Radio Philharmo- nisch Orkest. 21.12 Orgelspel. 21.35 Gedeelten uit de opera La Bohème. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muz. moeilijkheden, omdat voorlopig niet meer dan 300.000 stuks voor de slacht is te verwachten, hetgeen minder is dan Nederland voor de oorlog gebruikte. Met betrekking tot het varkensvlees verwacht men een exportmogelijkheid van 1 tot 1 y, millioen. 1 y, tot 2 millioen varkens kunnen in het binnenland worden geconsumeerd, waarmee men dan het vooroorlogse peil van de var kensvleesconsumptie bereikt. Hier voor acht men een jaarlijkse om zet van 3 millioen varkens noodza kelijk. Bij een redelijke prijs der eieren tenslotte verwacht men een uitgebreide exportmogelijkheid. Zelf-thuis- permanenten Een nouveauté voor de dames De vrouw moet nog gevonden wor den, die het plezierig vindt zich het haar te laten permanenten. Het is een tijdrovende en ongemakkelijke ope ratie, die noodgedwongen wordt on dergaan, omdat men toch graag ge soigneerd voor de dag wil komen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat van de ongeveer 2.285.000 Nederland se vrouwen zich 67 pet. het haar laat permanenten en van de, in een rond getal, 700.000 werkende meisjes 75 pet. Gemiddeld worden ieder jaar in Nederland V/z millioen permanents aangebracht om ruim 2 millioen da mes en jongedames te gerieven. Twee millioen zuchten van verlichting zullen in den lande worden geslaakt, dat nu eindelijk een methode is ge vonden, dat men zichzelf thuis kan permanenten, met het eveneens sym pathieke nevenverschijnsel, dat de niet geringe kosten van deze kunst behandeling aanmerkelijk lager zul len worden. De N.V. Vinolia heeft na melijk een Pin-up" home-perma nent in de handel gebracht een eenvoudige methode voor zelf-thuis- permanenten, waarover de Ameri kaanse dames reeds enige jaren in de wolken zijn. „Is het nu werkelijk wat?" werd ons achterdochtig .gevraagd, toen we van de nieuwste „permanent-show" thuis kwamen. „Probeer het en je zult verbaasd staan!" Voor de dames, die immers toch reeds gewoon zijn met krulspelden enz. het haar te bewerken, is het een kleine handigheid het haar volgens een bepaalde manier op te wikkelen en met het nieuwe middel te behan delen. Na ongeveer 3 uur kunnen zij dan overgaan tot het aanbrengen van de fixeer-lotion en dan is in een om mezien de lokken-pracht gereed. Het is gebleken, dat 1=1 pet. van de Ame- rikaansen, die de home-permanent gebruiken, zich bij het opmaken la ten helpen door een vriendin of een dochter, maar zo gauw men er een beetje slag yan heeft, is ook dat over bodig. Het grote gemak van de home permanent is, dat men, als men de krullen „gezet" heeft, niet enige uren met de handen in de schoot behoeft te wachtenmen kan gewoon voort gaan met de huiselijke bezigheden en ook, het hoofdhaar „up-gepind", te ruste gaan. De resultaten van de „Pin-up"-be- handeling zijn heel goed. Er zijn in laboratoria honderden proeven geno men met allerlei soorten haar, zacht en stijf, dik en dun, waarbij kwam vast te staan, dat de home- permanent gemiddeld 46 maanden houdt. Bovendien werd bewezen, dat het praeparaat, zoals het door „Vi nolia" in de handel wordt gebracht onder de naam „Pin-up" geheel on schadelijk is voor huid of haar. Bij de verkoop van deze home-perma nent zullen de kappers worden in geschakeld. Verwacht kan worden, dat door het gemak van thuis-per- manenten de animo bij de dames om het haar in een vaste golf te bren gen. aanmerkelijk zal stijgen. Gemid deld laat iedere Nederlandse vrouw of meisje zich thans slechts éénmaal per jaar permanenten. De kosten en het uitbreken uit de huiselijke bezig heden leggen hier een domper op, die mogelijk door het thuis-permanenten zal worden afgenomen. Ook het per manenten van de kinder-kopjes zal door de „Pin-up" methode zeker toe nemen, want de kinderen behoeven niet stil te blijven zitten, maar kun nen tussen-tijds gerust gaan spelen. Een volledige, geïllustreerde hand leiding, verpakt in iedere doos „Pin- EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van Buitenlandse Zaken besproken zonder enig nieuw ge zichtspunt te openen en aangeno men. Toen minister Stikker "zijn Engelse ambtgenoot voor het eerst ontmoet- begroette deze hem als „mede slachtoffer". De heer Stikker be greep de bedoeling daarvan niet ter stond. Nu hij echter ervaren heeft wat Buitenlandse Zaken vergt aan werkkracht, tijd en vooral ook be weeglijkheid, begrijpt hij haar best. Maar al dit reizen en trekken is no dig om op de hoogte te blijven van wat er in het buitenland te koop is. Politie^ en economisch, want het verband tussen deze twee gebieden wordt steeds nauwer aldus merk te minister Stikker gisteren in de Eerste Kamer op. Hij zag echter geen dringende noodzaak om er een Staats secretaris bij te nemen. Vooral niet als het Indonesische vraagstuk straks zo ver tot een oplossing gekomen zal zijn, dat de internationale kant daar van minder aandacht zal vergen. Kust bedreigd door coloradokevers Op verschillende plaatsen langs de Noord-Hollandse kust heeft 'n invasie van coloradokevers gedreigd. Bij Eg- niond werden er ongeveer twee dui zend onschadelijk gemaakt. Tussen Callantsoog en Huisduinen heeft de politie van Den Helder op een strook van circa zes kilometer lengte 3500 van deze onwelkome vreemdelingen, die waarschijnlijk uit Frankrijk af komstig zijn, vernietigd. Te Zand- voort ging het personeel van Publie ke Werken het strand afzoeken. Een omroeper ging door het dorp om de hulp in te roepen van de schooljeugd, die vrijaf had. Ook badgasten namen aan de „vangst" deel. Bij Schoorl en Castricum werden een paar honderd kevers geëlimi neerd. Inmiddels is het weer omge slagen, zodat het gevaar vopr een hernieuwde eventueel grotere aan voer voorlopig voorbij is. In de leeftijd van 63 jaar is, aldus de „Volkskrant", gistermorgen te Utrecht overleden de heer Albert van der Meijs, voorzitter van de Neder landse R.K. Kledings- en Textielar- beidersbond „Sint Lambertus". Dit overlijden kwam zeer onverwacht. Dinsdag nog leidde Van der Meijs,' opgewekt als altijd, de hoofdbestuurs vergadering van zijn organisatie. Gis terochtend voelde hij zich zeer on wel, zodat onmiddellijk geestelijke en medische hulp werden ingeroepen. Gesterkt door de genademiddelen van de Heilige Kerk overleed Van der Meijs nog in de loop van de morgen. De uitvaart vindt Zaterdagochtend plaats in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad aan de Bos boom Toussaintstraat te Utrecht, des morgens om halfelf. Daarna begrafe nis op het katholieke kerkhof aan de Prinsesselaan. Ketelhuis in as gelegd. Een felle brand heeft gisternacht een gedeelte van het complex dei- Albatros Superfosfaatfabrieken N.V. aan de Vondelingenplaat te Pernis in de as gelegd. Snel ingrijpen van de Rotterdamse en Pernisse brand weer heeft kunnen voorkomen, dat het gehele zeer uitgebreide complex fabrieken, loodsen en opslagplaatsen met de aanwezige voorraden in vlam men opging. Het gehele ketelhuis ~is vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt'door verzeke ring gedekt. De prijzen van sigaren en sigaret ten, welke van buitenlands fabrikaat zijn, zijn niet meer aan prijsvoor- schriften gebonden. De bepaling, dat uitsluitend tegen banderolleprijs verkocht mag wor den, blijft echter gehandhaafd. Voor de Nederlandse productie van sigaren en sigaretten blijven de be staande prijsvoorschriften van kracht. HOUTPRIJZEN ZIJN GEDEELTELIJK VRIJ. De prijzen voor inlands mijnhout, inlands gezaagd hout, geimporteerd loofhout met uitzondering van rond populieren- en wilgenhout, en het zagen van hout, behalve het verder zagen van bekantrecht naaldhout en het zagen van Amerikaans grenen- en oregon pine, zijn vrijgegeven. De prijsregelingen voor inlands en buitenlands rond populieren- en wil genhout worden ongewijzigd gehand haafd. DODELIJKE KLAP NA EEN KAARTAVONDJE. Te Leeuwarden heeft een vecht partij na een kaartavondje een dode geëist. Enige Leeuwarders hadden een kaartje gelegd in een café. Na het sluitingsuur gingen ze naar het huis van een hunner, H. Z. in de Rood- borststraat, waar het spel werd voortgezet. Dit duurde tot diep in de nacht en toen het er op aan kwam de verlies- en winstrekening op te maken, ontstond een ruzie, die blijk baar werd aangewakkerd door de sterke drank die het gezelschap had gebruikt. De vrouw des huizes was reeds naar bed gegaan, maar toen ze het ru moer hoorde, ging ze naar beneden. Tot haar grote schrik zag ze haar man op de grond liggen en de bezoe kers waren blijkbaar overhaast ver dwenen. Z. bleek van een der gasten een klap gekregen te hebben. Hij viel met zijn stoel achterover en overleed direct. De man die Z. gesla gen heeft, D. A. uit Huizum, is ter beschikking van de justitie gesteld. GESTOLEN AUTO OP HET DAK. Hoe een auto op het dak terecht kan komen, vertelt ons een bericht uit Beuningen: enige jongelui uit Oud Alblas hadden aldaar een auto gehuurd om de speedway-races in het Goffert-stadion te Nijmegen te bezoeken. Het was een oude Renault, die zij zelf niet konden sluiten en die ook niet voorzien was van een uitneembaar contactsleuteltje, kort om een voertuig, dat er min of meer om vroeg gestolen te worden. Het geen prompt gebeurde, want na af loop van de motorraces kwamen de jongens tot de ontdekking, dat hun vehikel was verdwenen. Intussen was in Beuningen op ze ven kilometer afstand van Nijmegen, een wagen van de dijk gereden. De beide inzittenden gingen er na enigs zins van de schrik te zijn bekomen, van door en vluchtten de uiterwaar den in. Dit wekte direct argwaan bij de omwonenden, die de politie waar schuwden. Met behulp van een aan tal burgers is men toen een klop jacht op diy tweetal begonnen. Aan vankelijk hielden de twee zich schuil op de uitgestrekte begroeide terrei nen van de steenfabrieken. Na ver geefs te hebben gepoogd met een roeiboot te ontkomen, zijn de twee dieven, want zij hadden de auto ge stolen, bij de sluis van het Maas- Waal-kanaal onder Weurt gepakt. Het bleken twee jongens uit Nijme gen te zijn. Zij hebben het er won der goed afgebracht. De auto kwam nl. terecht op een onder aan de dijk staande woning en moest van 't dak worden gehaald. Op 11 en 18 Juni Het programma voor de handbal-, slagbal en kastiewed&trijden. geor- ganiséerd voor de jeugd der R. K. Scholen in Leiden luidt als 'volgt: ZATERDAG, 11 JUNI. VELD I. Slagbal Jongens. 2.2.40 A: Mulo 3—Leonardus 2.40—3.20 C: Mulo 2—V.G.L.O. Kastie Meisjes. VELD n. Slagbal Jongens. 22.40 B: Mulo 1Rapenburg 1 2.403.20 D: H.B.S. laRapenburg 2. Demi-finale. 3.204.00 A: Mulo 9b en ÏObH.B.S. 3.204 E: \yinnaar A- Help Uw darmen (bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 21 SPORT up" een keurig als een cadeautje verzorgde doos wijst de gebruik- sters de weg, hoe zij op de "Tneest handige en doeltreffende wijze van deze nieuwe vinding zullen kunnen profiteren. WIELRENNEN DE LUXEMBURGSE PLOEG VOOR DE TOUR DE FRANCE. De volgende zes renners zijn aan gewezen voor de Luxemburgse ploeg, die aan de Tour de France deelneemt: Goldschmidt, Diederich, Kirchen, Kemp, Erzner en Biver. Swift Combinatie Donderdag avond zal er een. Rijnstreektrainings- rit worden gereden over 40 km. Ver trek 6.45 uur. ZWEMMEN KAREN HARUP De Deense zwemster Karen Harup zal aan het eind van het zomersei zoen de wedstrijdsport vaarwel zeg gen. Ze keert dan van Parijs terug naar Kopenhagen waar ze gaat trou wen. 44.40 B: Mulo 8Mulo 10a. vrijgeloot Mulo 9a. Demi-finale. 4.405.20 C: Mulo 9awinnaar A. Finale. 5.206.00 D: winnaar Bwinnaar C VELD Hl. Slagbal Meisjes. 4—4.40 F: winnaar Cwinnaar D. Finale. 4.405.20: winnaar Ewinnaar F. VELD IV. Slagbal Meisjes.' 22.40 A: Mulo 7a en 7bV.G.L.O. 7c B: v. d. WerfstraatMariaschool 6b. Kwart Finale. 44.40 G: winnaar Awinnaar B. 4.405.20 I: winnaar Ewinnaar F. Kwart Finale. H: winnaar Cwinnaar D 4.405.20 J: winnaar Gwinnaar H. wihnaar I vrijgeloot. Finale. 5.206 K: winnaar Iwinnaar J. Verliezer J: derde prijs. ZATERDAG, 18 JUNI: VELD I. Kastie Jongens. 2—2.40 A: H.B.S. 2c—H.B.S. 2b. 2.40—8.20 C: V.G.L.O.—Mulo 2 winnaar C vrijgeloot. Finale 3.204: winnaar Cwinnaar D VELD U. Kastie Jongens. 2—2.40 B: H.B.S. 2a—Mulo 1 Demi-finale. 2.403.20 D: winnaar Awinnaar B 4.004.30 F: winnaar Cwinnaar D. 4.45—5.15 Finale: winnaar E—winnaar F. Daarna prijsuitreiking. VELD III. Handbal 2—2.30 A: Mulo 2—H.B.S. b 4b 2.30—3 B: H.B.S. b 4a—H.B.S. 3c 3—3.30 C; Mulo 1—H.B.S. 3a. 3.30—4 D: V.G.L.O. Mulo 3 44.30 E: winnaar Awinnaar B. Iedere ploeg moet onderscheidingsteken meebrengen. Iedere ploeg brengt ook mee slagho-ut of slagknuppel .tennisbal of kastie bal. Na 20 minuten wordt bij slagbal en kastie gewoon doorgespeeld, be halve als de vangpartij nog niet aan slag is geweest. Slagbal wisselen bij 10 strafpunten of 3 vangballen. Dubbele zege van Fanny Koen in Dublin Te Dublin werden gisteravond in ternationale atletiekwedstrijden ge houden, waaraan ook een Neder landse ploeg deelnam. De 100 yards dames werd een zege voor Fanny Blankers-Koen, die de afstand na een handicap-race af legde in 11,2 sec. De Engelse M. Scott, die met 5 yards voorgift was gestart, lag bij de finish drie yards ■achter. Bij de heren won de Amerikaan Dwyer in 10 sec. precies, .de Neder lander Jan Klein werd tweede rrfet 1 yard achterstand. Wilt (Ver. St.) won de mijl in de nieuwe Ierse recordtijd van 4 min. 10.4 sec. De Ier Barry werd tweede op 15 yards. Ook de 440 yards werd door een Amerikaan in een nieuwe Ierse re cordtijd gewonnen. Dick Bolen werd eerste in 48.5 sec. voor de Belg Soetewaey en de Nederlander Kroon. Kroon had een achterstand van 10 yards. Fanny Blankers-Koen boekte een tweede succes door een zege op de 80 meter horden in 11.6 sec. Verdere uitslagen luiden: Hoogspringen heren: 1. Philips (Ver. St.) 1.98 m.; 2. Heinrich (Fr.) 1.83 m. 120 yards horden: 1. Harrisson Dillard (Ver. St.) 14.4 sec. Ver§pringen: 1. Douglas (Ver. St.) 7.11 m. Een bijzonder fraaie prestatie is de sprong, waarmee Phillips het hoogspringen won. Het betekent een nieuw Iers record. Leidse Athletiek- kampioenschappen Zaterdag en Zondag in de Leidse Hout De Sintelbaan van de Leidse Hout zal Zaterdag en Zondag a.s. weer staan in het teken van belangrijke athletiek wedstrijden. De Leidse Athletiek Commissie zet dan n.l. een sinds jaren geves tigde traditie voort en organiseert de Leidse Athletiek Kampioen schappen 1949. Voor allen, die in Leiden de ath- letieksport beoefenen, zijn deze wed strijden altijd een interessante krachtmeting en ze vormen de graadmeter van het peil, waarop de prestaties staan. Ook dit jaar hebben de organisa toren niet te klagen over gebrek aan belangstelling van de zijde der athleten. Bijna alle verenigingen, die onder de L.A.C. ressorteren, hebben een groot aantal van hun leden ingeschreven. Zo zullen wij deelnemers aan de start zien, bij de dames van Brunhilde, Nieuw-Brun- hilde, De Bataven, W.I.K. en Spor tief en bij de heren van Holland, W.I.K., Donar en De Bataven. Des Zaterdags vangen de wed strijden aan om 14.30 uur en des Zondags om 13 uur. Morgen hopen wij nog enige bijzonderheden te ge ven over de sterke deelname. Weggebruikers, 300 kinderen elk jaar weer, Vallen ten offer aan het Verkeer! Die zwarte vlek moet weg! DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 36) De vorige winter was hij in zijn eenzaamheid, met Sampson als ge zelschap, bijna gestorven. En de vrees voor nog zo'n winter had het verlangen naar zijn verwanten doen herleven. Toch kon hij, zelfs om zijn eigen leven te rédden er niet toe be sluiten, Back of Beyond te verlaten. Uit de verte had hij de loopbaan van zijn broer, die hij haatte gevolgd; hij, had gehoord, dat diens jonge vrouw gestorven was. Het verlangen naar het kind vah Lou had ten slotte de doorslag gegeven. Met de eerste postbestelling van het jaar had hij aan Burt een wissel van twee dui zend dollar voor onkosten gestuurd en hem de helft van zijn vermogen aangeboden, als de dokter met zijn moederloze dochter bij hem wilden komen inwonen. De halve enveloppe door Rawson gevonden, had de be lofte ingehouden, dat ze zouden ko men, voor het begin van de winter. Midas had zich op hun komst voor bereid en voor het nichtje, voor wie hy een grote tederheid gevoelde de kamer laten inrichten, die Rawson gezien had. Toen de winter met ongekende fel heid inviel en zij er nog niet waren, had de reactie van zijn bedrogen ver wachtingen, gevoegd bij de angst voor het lot, dat hem door zijn ziek te wachtte, zijn oplevende mense lijke gevoelens weer in haat veran derd. Hij verzaakte zijn gehele fa milie, maakte een testament, waarbij hij alles aan de Eskimo Sampson vermaakte, omdat deze alleen nog enige genegenheid vobf hem koes terde, en bereidde zich er op voor, te sterven zoals hij al zovele jaren ge leefd had, als „Koning Midas" Hij had geen onaangenaamheden met de Tinklets gehad, hield hij vol en hij had geen bede om hulp ge stuurd. En hij had Rawson werkelijk beschouwd als een sluwe avonturier, die het op' zijn schatten begrepen had. De vertraging, door de Kirklands ondervonden, was onvermijdelijk ge weest en oorspronkelijk te wijten aan het vastzitten van hun stoom boot op een zandbank in de rivier de Yukon. Later hadden zij op de weg allerlei wederwaardigheden onder vonden. Kort na hun vertrek uit Stampede was een hunner pakpaar den bij het oversteken ener rivier verdronken en de helft hunner voor raden was verloren gegaan. Moedig waren ze verder getrokken in de hoop, hun excentrieke bloedver want té bereiken, voordat de winter, of gebrek hen overviel en ze had den/ ten slotte het punt bereikt, waar ze nu hun tent hadden opgeslagen. Toen brak de eerste winterstorm los en bij hun ontwaken bemerkten ze de volgende morgen, dat hun andere paard, wiens kluisters vermoedelijk waren los geraakt, was weggelopen. Hoe ze ook zochteh, ze konden het dier niet terugvinden en \faren in gesneeuwd, zodat ze niet voor- of ach teruit konden en de hongerdood lang zaam zagen naderen. Tegen het einde van dit jammer lijk verhaal steunde Midas het hoofd in de handen, maar enkele ogenblik ken later hief hij het energiek om hoog. „Wacht maar eens, tot je het bont gezien hebt. dat ik voor een parka meegebracht heb, kleine Lou", zei hij en riep luid om Sampson. „Een nicht van een echte koning kan geen mooiere bezittenSampson, breng de zwarte vossen en de deken van sabelbont. En hoor eens, je moet nog voordat jp vanavond gaat slapen een parka maken voor de kleine prinses" Door deze vrijgevigheid van de vrek meer ontroerd, dan door enig ander teken van zijn innerlijke vertedering stond Rawson op, greep zijn geweer wilde de tent verlaten. „Waar ga je heen, sergeant?" vroeg Louise, hem een paar passen vól gend. „Konijnen schieten," zei hij „Nee, niet om onze baby in zulk goedkoop bont te kleden, nu ze pas zulke ko ninklijke pelterijen gekregen heeft, maar om een vers hapje vlees voor haar avondeten te hebben." „Gestoofd konijn?" vroeg ze gre tig. „Kun je dan hier in de buurt ko nijnen schieten?" Rawson vertelde haar, dat het in deze streek vol poolhazen en een den zat. „Je hebt er nu wel genoeg van bosbaby te spelen?" vroeg hij glimlachend bij de herinnering aan hun eerste gesprek in Stampede. .Dat hebben we niet geweten. We hebben wel een geweer bij ons, maar we zagen nergens wild." „Natuurlijk niet. Als echte babies heb je gedacht, dat de vogels er al leen waren om bloesems in hun bek te dragen. Maar je behoeft je niet te schamen kleine meid. Er is een ge oefend oog en een vaste hand voor nodig om pooleenden te schieten, want in de winter krijgen ze witte veren als beschutting tegen hun vijanden." „Dan ga ik met je mee, om mijn opvoeding in het Noorden te vol tooien!" Vreugde en bezorgdheid vervulden hem plotseling. „Ben je dan niet te moe? Ik zou aanraden, vanmiddag rust te hou den, om morgen fris te zijn op 'de tocht, juffrouw Kirkland." „Juffrouw Kirkland? Daarnet heb je me Louise genoemd. Heb je soms liever niet dat ik meega?" Hoewel anders vlug in het beslui ten, dacht Rawson over die vraag van het meisje weifelend na. Hij wilde haar graag meenemen, zo graag, dat hij er zelf bang van werd, er. toch wist hij, dat hij het haar niet moest toestaan. Hij kon haar niet in zijn nabijheid hebben, niet met haar spreken, zonder zich onrustig te ge voelen. Hij moest er tegen strijden, om haar achting niet te verliezen. Na die eerste omhelzing zou ze natuur lijk verwachten, dat hij haar zijn liefde zou verklaren. Hij moest al leen zijn, om te overleggen, hoe hij zich het best als man van eer tegen over haar gedragen zou. Door zijn weifeling was de 'glimlach van haar gelaat verdwenen en ze keek ver schrikt uit haar naar hem opgehe ven ogen. Hij kon haar niet in haar trots krenken. Hij nam de middeh- weg. „Ja, ik zou graag hebben, dat je meegingLouise. Maar toch is het beter van niet. Loop een eind mee, zolang we op de begane weg kun nen blijven, dan zal ik het je uitleg gen." Hij vertelde haar ernstig over de gevaarlijke ziekte, waaraan haar oom leed en over de noodzakelijk heid, hem naar Stampede te vervoe ren, waar hij vermoedelijk behoor lijke verpleging kon krijgen. Ze moest hem helpen, door rust te ne men en haar verwanten te overre den, dit ook te doen. Hij vertelde haar ook over het briefje, dat hem de wildernis had ingelokt en over de dringende noodzakelijkheid om de schrijver ervan op te sporen. „Maar," vroeg ze peinzend, „wie kan er nu belang bij gehad hebben, je dat briefje toe te sturen, nu oom het niet gedaan heeft?" „Als de Bevroren Zwerver het me niet gebracht had, zou ik het aan de Voorzienigheid willen toeschrijven", antwoordde Rawson met een hart vol dankbaarheid. „Maar het was veel beter gesteld, dan de Bevroren Zwerver het ooit gekund had, al sluit dit zijn mede plichtigheid nog niet uit." (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2