Zaterdag tweede Benelux- wegwedstrijd Financieringsinstituut „Rijnland'' Qicte UITTOCHT WOENSDAG S JUNI 1949 OE LEIDSE COURANT Groot sportprogram in het Olympisch Stadion Het is een niet te miskennen feit, dat de verrichtingen der Nederland se wielrenners hier te lande niet die belangstelling krijgen als b.v. hun Belgische sportmakkers. Het mede leven van publiek en pers in België met hun wielerfavorieten is veel groter dan van de „nuchtere" Hol lander. die niet zo pauw „warm" loopt. Gisteren vermeldden we reeds hoe de Leidenaar Jac. de Groot vier de werd in de Ronde van Midden- Nederland. hetgeen een bijzonder goede prestatie mag genoemd wor den als men weet, dat slechts twee Belgen en éét Nederlander, de co ming man Le Grouw, hem voor wa ren. 't Is daarom, dat we met voldoe ning kunnen vermelden, dat Jac. de Groot ook zal deelnemen aan de tweede Benelux-wedstrijd, die a.s. Zaterdag van Breda—Antwerpen BredaAmsterdam gehouden wordt. De Amsterdamse Sportclub „Olym- pia", die wederom de organisatie van deze grote wegwedstrijd in handen heeft, moest evenwel ervaren, dat er bij de Belgen maar matige, bij de Luxemburgers helemaal geen be langstelling bestaat voor dit wieier- evenement. De Belgen vinden het parcours van 260 km n.l. wat lang; ze zijn meer gewend op trajecten van rond 100 km. Intussen is men nog steeds wachtend op een defini tief antwoord van de Belgen. Het is dus mogelijk, dat Zaterdag alleen Nederlandse amateurrenners aan deze tweede Beneluxwedstrijd zullen deelnemen, maar daar be vindt zich dan ook het puikje van de Nederlandse amateurs bij zoals Verstraeten (Breda), Remkes (Am sterdam), Donker (Amsterdam), De Booy (Alkmaar), Van der Elshout (Made), Wagtmans (Breda), Slop (Amsterdam). Harmans (Amster dam), Hooyschuur (Zaandam), De Groot (Leiden), Krevër (Duiven- drecht), Faanhof (Amsterdam) en La Grouw (Amsterdam). De Am sterdammer Van Gelder en Snijders (Halfweg) zullen in deze wedstrijd wel niet uif kunnen komen, want zij hebben béiden in de Ronde van Midden-Nederland, die Tweede Pink sterdag werd gereden.een zware her senschudding opgelopen bij valpar tijen. De ronde loopt van Breda naar de Merkxem bij Antwerpen en terug grens bij Wuest-Wezel, dan naar naar de Nederlandse grens, die weel bij Wuest-Wezel gepasseerd wordt. Ver vólgens gaat het door Noord- Brabant en Utrecht naar het Gooi, waarnavia Hilversum, Bussum, Weesp, Ouderamstel, Amstelveen, Amsterdam wordt bereikt. De finish van deze wedstrijd is in het olym pisch stadion te Amsterdam. Daar worden Zaterdagavond, aan vangend te 7 uur, in afwachting van HET DEENSE ELFTAL SAMENGESTELD. Het Deense elftal, dat Zondag 12 Juni in het Idraetsparken-stadion te Kopenhagen tegen het Nederlands elftal in het veld treedt, werd gister avond als volgt samengesteld: Doel: Eigil Nielsen (Kobenhavns Boldklub). Achter: Erik Koppel (Kobenhavns Boldklüb) en PquI Petersen (Akade- misk Boldklub). Midden: Axel Pilmark (Koben havns Boldklub), Dion Ornvold (Kobenhavns Boldklub) en Ivan Jensen (Akademisk Boldklub). Vóór: Kaj. Frandsen (Fremad Amager), Svend Jorgen Hansen (Odense), Karl Aage Praest (Oden- se Boldklub), Knud Lundberg, aan voerder (Akademisk Boldklub) en Jorgen Leschly Odense j. Reserves: Henning Elting (Koge). Hoger Olsen (Frem), Edvin Hansen (Koge), Hans Collberg (Frem), Frank Rechendorff (Akademisk Boldklub) en Harald Lyngsaa (Ko benhavns Boldskulb). Foreholte Bij het 25-jarig jubi leum der R.K.S.V. Teylingen waren 3 Foreholte elftallen op bezoek. De uitslagen dezer wedstrijden waren: Teylingen 4Foreholte 3 2-2, Tey lingen 3Foreholte 2 0-0; Teylingen 2Foreholte 1 0-1. ^De Voorhouters behaalde 4 winstpunten en wonnen daardoor de uitgeloofde| jubileum beker. de aankomst van de deelnemers aan de Benelux-wegwedstrijd, wieler wedstrijden achter handelsmotoren gehouden. Schulte, Van Beek, Schel lingerhout, Lakeman, Pellenaars, Loos, Reuter, Bijster, Remkes en To- len zullen elkaar in een omnium be strijden. Gangmakers bij deze wedstrijden zijn de bekende motorrenners: Piet van Aartsen, Hartman, Baas, Co Boef, Piet Boef, Jan Bron, Edel, Fij- ma, Schot en Marx. In de omnium zijn onder andere opgenomen twee ritten van 15 en 20 km. De omnium werd vorig jaar gewonnen door de Eindhovenaar Koot, die inmiddels prof. gewor den is. Evenals het vorige jaar is het or ganiseren van het clubkampioenschap op de weg dit jaar weer toegewezen aan de Amsterdamse sportclub „Olympia". Het kampioenschap zal ook nu weer in September op een parcours op de Veluwe worden ge houden. RONDE VAN ZAANDAM. D.e Zaanlandse Wielerclub D.F.S. organiseerde de Ronde van Zaandam voor amateurs over 100 km. De uit slag luidt: 1. Van Benen (Amster dam) 2 uur 26 min. 4 sec. (1 ronde voorsprong). Voor de tweede, derde en vierde plaats viel de beslissing in de sprint: 2. Timmerman (Zaan dam), 3. Witteveen (Amsterdam), 4. Pedri (Amsterdam WATERPOLO De GouweLZC 12 LZC ver scheen met twee invallers en wist deze moeilijke uitwedstrijd slechts met moeite te winnen. Bij rust was de stand door P. Versluis en Stomps 0-2. ook in de tweede helft kon LZC steeds het initiatief aan zich houden en was alleen een klein foutje in de achterhoede oorzaak, dat de thuis club toch nog een tegenpunt kon ma ken (1-2), waarmede tevens het einde kwam. Brandenburg 2LZC 2 02 Niet minder goed deed LSC 2 het, en ook hier was het enthousiasme oorzaak, dat ondanks invallers toch met 2-0 werd gewonnen De Zijl in goede vorm Gister avond werd in de Zweminrichting de Zijl niet minder dan drie wed strijden gespeeld, waarvan er twee met grote cijfers werden gewonnen-, alleen het 4e zevental verloor ech ter met de opmerking dat juist dit vierde zevental, samengesteld uit jeugdige spelers, zeker geen gek fi guur sloeg, tegen de tegenpartij HP.S.V. II, bestaande uit Politie mannen uit Den Haag met veel gro ter lichaamsgewicht. Nu wonnen de Hagenaars met 0-1 (de Zijl 4—H.P.S.V. 2 0-1). De Zijl 3 won van D.W.R. 3 met 3-0. De Zijl II versloeg D.Z.V. II met 2. Rust kwam met 3-1 In de tweede helft waren de Zijl-spelers nog pro ductiever en het einde kwam met 8-2. LAWNTENNIS De bekende Zweedse tennisspeler Lennart Bergelin zal, hoewel hij reeds had ingeschreven, niet aan de kampioenschappen te Wimbledon, welke 20 Juni beginnen, deelnemen. Hij lijdt aan suikerziekte en zijn dok ter heeft hem rust voorgeschreven. BRIDGE Clubviertallencompetitie. D verdere uitslagen zijn: team Goddijn wint van team v. Wingen met 24 m.p.; team Koch wint van team v. Egmond met 12 m.p.; team Beijer wint van team v. As met 9 m.p.; team Bonte wint van team Leeuwin met 7 m.p. 2e klasse: team De Haan wint van team Warnecke met 42 m.p,; team mevr. Sier wint van team Kreft met 17 m.p.; team Den Dekker speelt ge lijk met team mevr. Klarenbosch (4 m.p. voor den Dekker). DAMMEN Kampioenschap Bollenstreek Doordat enige belangrijke partijen zijn uitgesteld, zijn de finalisten om het kampioenschap van de Bollen streek nog niet bekend. De belangrijkste partij LubbeTh. Boode, welke afgebroken was, werd DE GROTE SPORTDAG TE LISSE De beste voetballers uit de Bollenstreek tegen Gouda I Het grote evenement van de gro te Sportdag op 19 Juni in het Lisser Sportpark wordt de voetbalmatch Een centrale elftalcommissie heeft sterk elftal samengesteld voor de strijd tegen een der sterkste 2de klasser van de K.N.V.B. Gouda I Een 2de klasse scheidsrechter en 2 neutrale grensrechters zullen de wedstrijd leiden. De samenstelling der Bollenstreek combinatie is als volgt: Doel Leo Hoogervorst (Teylingen) achter J. v. d. Aar (Hillegom) en D. Oudejans (Hillinen); midden Van Duynen (VVSB), Hooymans (Teyl.) P. Kapteyn (Lisse); voor: Koo- men (WSB); Van Elk (Teyl.) Win kelaar (Hillinen) v. d. Berg (WSB) d. Wester (Hillegom) aanvoerder d. Berg (VVSB) Reserves: Beyssens (Lisse) Noor- dermeer (Teylingen), v. d. Berg (Lis se); Reynders (Hillinen) Gy lings (Hillegom) N. v. Rooyen (Lisse). door eerstgenoemde gewonnen, waardoor Lubbe in de finale is ge komen. In de- 2de klasse groep A. plaatste N. Assendelft zic'h in de finale. Daar er op de 2de plaats twee deelnemers tegelijk aankwamen moesten A. Lan- gelaan en J. Klinkenberg en her- kamp-partij spelen, J. Klinkenberg verraste zijn tegenstander, waardoor hij zich in de finale plaatste. De uit- "agen waren; 1ste klasse Th. SeysenerL. v. d. Reep 0-2, F. LubbeTh. Boode 2-0 J. v. d. MeyP. Beliën 0-2, J. v. d. Loo—F. A .Verkuil 2-0. i klasse: J. KlinkenbergA. Langelaan 2-0 BILJARTEN Persoonlijk kampioenschap L.B.B. 5e klas. Zaterdagavond is in het clublokaal van T.O.G., onder grote belangstelling de laatste wedstrijd gespeeld. De spanning was er de laat ste speelavond zo goed als geheel uit. daar een speler door omstandighe den niet meer uit kon komen en de kampioen een papieren overwinning verkreeg. De partij P. LagasJ. Bonnet was voor Bonnet nog beslisend voor de 2e plaats. Lagas liet het echter zover niet komen en speelde een goed: partij en won zodoende het kam pioenschap. De prijsuitreiking, die door de heer J. Bonnet geschiedde ging vergezeld met vele hartelijke woorden aan de die HEBBEN WIJ ONLANGS bij de behandeling in de gemeenteraad reeds het een en ander medegedeeld over de bedoeling van het „Fi nancieringsinstituut Detailhandel „Rijnland, thans, nu de eerste uitvoe rende maatregelen zijn getroffen en dit instituut op 1 Juli a.s1, denkt te gaan „draaien", vonden wij de secretaris van het F.D.R., de heer J. A. van Zanten, bereid ons een uitvoerig inzicht te geven van de werkings sfeer van dit in eendrachtige samenwerking tussen Kamer van Koophan del, gemeente en georganiseerde middenstand tot stand gekomen lichaam, waarvan het de bedoeling is het tegenwoordige afbetalirigsstelsel op an dere wijze te vervangen en in goede, ook sociaal verantwoorde, banen te leiden. ciaal en zakelijk'juiste wijze mede te werken in de voorziening van de maatschappelijk verantwoorde volks- credietbehoeften in het belang van de credietbehoevenden en van de bij de stichting aangesloten detailhandela ren. Zij tracht haar doel te bereiken door borg te staan voo» de aflossing van de credieten, welke de gemeen telijke Volkscredietbank te dezêr ste de verleent aan credietwaardige per sonen, teneinde deze te besteden voor de aankoop van goederen bij detail handelaren, die tot de stichting zijn toegelaten als- deelnemer. De detailhandelaar, die door het bestuur tot deelnemer is toegelaten, is verplicht een bedrag ^pn 25. als entreegeld te storten, daarnaast zal iedere deelnemer in het garantie fonds van het financieringsinstituut naar rato van zijn omzet moeten bij dragen. Hiewel hieromtrent nog geen vaste lijnen zijn te trekken, ver wacht de heer Van Zanten, dat dit zal neerkomen op pl.m. 1 pet. van verkoop. Volledigheidshalve zij hierbij aangetekend, dat verwacht wordt eventuele .stroppen" te kun nen dekken uit een risico-fonds, het welk gevormd zal worden, doordat iedere cliënt (dus niet de winkelier) 1 pet. van het bedrag van zijn aan koop aan het Financieringsinstituut moet betalen. Ten overvloede^:ij vermeld, dat het totale door de cliënt te betalen be drag aan kosten, aanmerkelijk blijft beneden het bedrag, dat hij zou moe ten betalen wanneer hij een normaal afbetalingscontract zou sluiten. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. (Geldig van Wooens- dagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). GEMATIGDE TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de Zuidooste lijke helft van het land plaatse lijk enige regen met een kans op onweer. In de Noordelijke provincies aanvankelijk nog ma tige Zuidwestelijke wind, overi gens zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Aanvang op 1 Juli Dat dit stelsel, alsmede het spaar en betaalzegelsysteem, sedert begin dezer eeuw en vooral in de laatste decennia vóór 1940 ook in ons land een grote vlucht heeft genomen, to nen de cijfers aan. Zo werd er, vol gens de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, in 1939 voor niet minder dan 26 millioen gulden op afbetaling gekocht (zonder de ver koop op afbetaling van auto's, motor rijwielen, bedrijfsmachines en inven taris), terwijl daarnaast nog 10j^ mil lioen gulden werd verstrekt door de spaar- en betaalzegeikassen. Nu kan men over het afbetalings stelsel verschillend oordelen, ja het gehele srtelsel zelfs veroordelen, vol gens de heer Van Zanten is het echter een realiteit, dat onze moderne maat schappij het niet zonder crediet kan stellen. Op redelijke gronden kan dan ook worden verwacht, dat nu het bedrijfsleven zich allerwege aan het herstellen is en de door de oorlogs omstandigheden ontstane achterstand zo enorm blijkt te zijn, dat het van regeringswege verstrekte consumen- tencrediet slechts een deel van de credietbehoefte heeft opgevangen, de vraag naar crediet in de toekomst groot zal blijken te zijn. Daar komt nog bij, dat als straks de jong-ge- huwden, die momenteel ergens inwo ning hebben gevonden en veelal maar zeer bescheiden zijn geïnstalleerd, een eigen woning krijgen toegewe zen, voor de inrichting zoveel van node zal zijn, dat velen hun toevlucht tot een afbetalingsmagazijn zullen nemen. Nadat de heer Van Zanten ons ge wezen had op de vele nadelen, die zowel voor de consument als de win kelier aan het afbetalingsstelsel ver bonden zijn, gaf hij als zijn mening te kénnen, dat de bonafide winkelier hiertoe dan ook niet spoedig zal over gaan. De omvangrijke administratie, het afbetalingsstelsel mede- P. Lagas J. v. d. Kaaij J. Bonnet F. Fasseur J. Brasker P. Vernet P. Hakkaart J. v. d. Velden 12 3.39 4.75 18 10 2.13 3.12 16 8 2.42 2.89 17 8 2.22 2.61 19 6 2.40 3.61 16 6 2.22 3.44 16 4 2.26 3.70 18 2 1.92 2.15 11 SCHEEPSBERICHTEN ALCOR 7 Juni van Natal (Braz.) BLOEMFONTEIN 3 Juni te Durban CISTULA 8 Juni te Singapore, DELFTLAND pass. 7*Juni St. Pauls- rock, JOH. VAN OLDENBARNE- VELT pass. 7 Juni Ouessant LAREN- BERG pass. 8 Juni Bishoprocks LIE- VE VR O UWE KERK 7 Juni Port Said LINDEKERK pass. 7 Juni Ouessant MARIEKERK 7 Juni te Alexandrie NIEUW AMSTERDAM 8 Juni te New Yojk, NIEUW HOLLAND 8 Juni te Sydney, NIGERSTROOM 7 Juni te Landana NIJKERK 7 Juni Golf van Biscaye ORANJEFONTEIN 7 Juni van Durban, REMPANG 7 Juni van Algiers, SIBAJAK 7 Juni te Sabang. STAD MAASSTRICHT 7 Juni van Gibraltar, WILLEM RUYS 7 Juni ter hoogte van Port Soedan, Rode Zee. ZUIDERKRUIS 7 Juni 100 mijl Oost Kaap de Gata, ZWIJN- DRECHT 8 Juni te Lulea, ALGENIB pass. 7 Juni St.. Vincent (K.V.) AM- STELDIJK 7 juni te Port Said FRIESLAND 6 Juni 20.30 van Co lombo, KERTOSONO verm. 9 Juni van Alexandrie, TERNATE 1 Juni v. Galveston, ZIJPENBERG pass. 7 Juni Gibraltar. brengt, de incasso-misère en het ri sico schrikken hem, en zeer terecht, af. Behalve deze nadelen zal het fi nancieren van de verkoop op afbeta ling in de tegenwoordige omstandig heden een groot kapitaal vergen, zo dat er slechts weinig winkeliers zul len zijn, die dit uit eigen middelen kunnen financieren. Toch is het, zoals gezegd, te ver wachten, dat het afbetalings en be- taalzegels-telsel weer op grote schaal zal herleven, met alle zowel voor de middenstand als de consument hier aan verbonden narigheden, tenzij er maatregelen genomen worden, die dit stelsel overbodig maakt en trachten de noodzakelijke credietbehoeften op an deer wijze op te vangen en in banen te leiden. Met dit doel voor ogen is men ge komen tot oprichting van het Finan cieringsinstituut Detailhandel Rijn land, waarvan momenteel het bestuur wordt gevormd door de heren H. M. Simonis, onder-voorzitter van de Ka mer van Koophandel (voorzitter), J. A. van Zanten, secretaris-penning- m'eester, D. v. d. Kwaak, wethouder van Financiën, C. F. Meerpoel, C. D. Ligtvoet en J. A. C. Kips, allen te Leiden en de heer G. H. W. Vrees wijk te Alphen aan den Rijn Zodra bekend zal zijn welke winkeliers zich bij dit instituut zullen aansluiten, zal Werkwijze van het instituut. Hoe gaat nu het Financieringsinsti tuut te werk ?Wanneer een detail handelaar-deelnemer een cliënt heeft, die de verlangde goederen in termij nen wenst te betalen, vult hij een eenvoudig aanvraagformulier in? dat door de handelaar of de cliënt naar de secretaris van het instituut wordt gezonden, die de aanvraag verder be handelt Na de behandeling ontvangt de detailhandelaar bericht, of de aan vraag is toegestaan dan wel is afge wezen. Indien de secretaris meent een aanvrage te moeten afwijzen, wordt deze vooraf nog beoordeeld door een commissie, waarin zitting hebben mevr. C. P. Braggaar de Does en de heren II. M. Simonis en J. H. v. d. Kloot. Wanneer alle vereiste stukken door de cliënt zijn getekend, ontvangt de detailhandelaar hiervan bericht en kan tot afgifte van de goederen wor den overgegaan. Over het bedrag der geleverde goederen kan de handelaar on middellijk beschikken, zodat deze regeling voor de detailhandelaar de aantrekkelijkheid bezit, dat zijn zaak een contantzaak blijft. Alle bij het Instituut ingeschreven winkeliers zullen een bordje ontvan gen, waaruit blijkt, dat zij aan deze regeling deelnemen. In tegenstelling met de huidige af- betalingsmagazijnen biedt deze rege ling het voordeel, dat een cliënt zich niet bij verschillende zaken in de schuld kan steken, aangezien de con trole het uitsluit, dat, heeft eenmaal een cliënt bij een bij het instituut aangesloten winkelier (op crediet) gekocht, hij dit nog weer eens bij een andere winkelier kan doen, dit bestuur met nog zes aangevuld. leden worden Bovendien is nadrukkelijk bepaald, Het doel: bestrijding van de woeker. De stichting stelt zich ten doel de bestrijding van de woeker en op so- dat de aangesloten winkeliers zich niet van z.g.n. colporteurs mogen be dienen. Hierdoor wordt voorkomen, dat de credieten niet tot ongewenste hoogte worden opgevoerd. Tenslotte willen wij ér nog op wij zen, dat het Financieringsinstituut niet het maken van winst beoogt, doch slechts het belang van de mid denstand en dat vari de consument wenst te dienen. De stichting strekt haar werkzaam heden uit over de navolgende ge meenten: Ter Aar, Alkemade, Alphen a d. Rijn, Benthuizen, Bodegraven, Boskoop, Hazerswoude, Hillegom, Katwijk, Koudekerk a. d. Rijn, Lei den', Leiderdorp, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijns burg, Rijnzaterwoude, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar, Woubrugge, Zevenhoven, Zoeterwoude. De heer Van Zanten vestigde er nog onze aandacht op, dat een der gelijk instituut voor Twente (En schede) reeds in een grote behoefte voorziet. Sedert haar oprichting, nu 4 maanden geleden, kwamen reeds 2000 aanvragen binnen. In Kenne- merland (Haarlem), waar eveneens een dergelijke stichting in het leven is geroepen, komen gemiddeld 40 a 50 aanvragen per dag binnen. Het district Rijnland (Leiden) is thans de derde streek in ons land, waar tot oprichting van een Financieringsin- stituut wordt overgegaan. R.K. KRUIDENIERSBOND KRING LEIDEN In de bovenzaal van „De Harmo nie" hield de kring Leiden van de R.K. Kruideniersbond haar slotbij eenkomst van het winterseizoen. Fei telijk al te laat, want het zomerse weer heeft velen ongetwijfeld weer houden van een bezoek aan deze vergadering. Zij werd, na een kort welkomst woord van de voorzitter, de heer Th. van Beek, voorafgegaan door een filmvertoning en een causerie dooi de fa. Van Nelle, waarbij de heer J. Tettelaar, hoofdvertegenwoordiger en de heer J. H. van Thiel, vertegen woordiger, de nodige toelichtingen ga ven. Een en ander werd door de aanwezigen met veel interesse aan hoord en aanschouwd hetgeen ook wel bleek uit de discussie, welke zich na afloop ontspon. Als een van de meest belangrijke punten uit de mededelingen stippen we aan, dat het theeverbruik zodanig is terug gelopen, dat het nog slechts 42 pet. bedraagt van de jaren 1937-1939. Na de pauze werd de agenda dei- vergadering afgewerkt. Notulen en ingekomen stukken leverden geen stof tot bespreking op. Tot vertegenwoordiger van de Kring in het bestuur van de plaat selijke R.K. Middenstandsvereniging werd de secretaris, de heer J. M. Silvester gekozen. De secretaris bracht hierna ver slag uit van de te Utrecht gehou den bondsvergadering van de R.K. Kruideniersbond. Bij de rondvraag werd o.m. de mo gelijkheid besproken om te komen tot een algemeen geldende vacantie- regeling. Daarbij werd gewezen op de vele moeilijkheden, die een der gelijke regeling medèbrengt voor* deze branche. Men heeft o.m. ook rekening te houden met het groot winkelbedrijf en met ongeorgani seerde winkeliers. De beste oplossing is natuurlijk te vinden door overleg met collega's in een bepaalde buurt. Een ander punt van bespreking was of het wenselijk is een bepaald merkartikel te verkopen zodanig, dat men zich beslist aan één bepaal de firma bindt. Algemeen voelde men hiervoor niet. Aan het slot van de vergadering sprak de voorz. een woord van dank tot de aanwezigen, groter in aantal dan de vorige en in het bijzonder de dames, die zo nauw bij het vak van de man betrokken zijn. Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid DE DOOR ETH£L SMITH DORRANCE 35) „Kent u me nog, dokter Kirk- land?Rawson van de Bereden Politie. We hebben elkaar in Stam pede bij uw aankomst ontmoet. Ik ben nog nooit zo gelukkig geweest in mijn hele leven, als nu ik u hier veilig en wel mag aantreffen!" De dokter herkende hem, druk te hem de hand en begroette hem yeel hartelijker dan bij hun eerste ontmoeting. Ze kwamen echter niet tot verdere verklaringen door de aankomst van de kleine stoet van Rawson. En het zien van de hoop bontvellen herinnerde hem aan ko ning Midas en het voor hem nog steeds zo onontwarbare .geheim. Be grijpend, dat dit de gezochte gele genheid wel was, sprong hij op de slede af en zette de oude man recht overeind. „Dokter, mag ik u voorstellen. De geredde man kwam op zijn uitnodiging naderbij. Een ogerfblik staarden die twee elkander aan.... de gerimpelde, ineengedoken vrek en de lange, magere somber kijken de dokter. En plotseling wierp deze zich met een onverstaanbare kreet naast de slede op de knieën en sloeg zijn armen om de in het bont ge wikkelde passagier. En.... Midas begon met zijn bontwanten hartelijk op de schouders van Kirkland te slaan. „Burt... m'n broer Burt... ben je toch eindelijk gekomen!" „Ned, ben jij het?" De dokter wendde zich om en wenkte zijn dochter. „Kom Louise. Dit is jè oom, het is Ned Kirkland zelfdie ons tege moet, die ons komt redden!" Sergeant Rawson bemerkte dat ook hij onsamenhangend stond te mom pelen bij de ontmoeting van het meisje met de bloedverwant, die ze blijkbaar nooit eerder gezien had. Hij was blij, dat niemand op hem lette. Hij trachtte zichzelf ervan te overtui gen, dat hij niet droomde, door met zijn sneeuwschoenen tegen elkaar te slaan. „Koning Midas, Ned Kirkland Vol le broers, oom, nicht. Al ben ik dan honderdmaal politieman, ik hoop nooit meer verdenking te koeste- Onthulde geheimen Toen zijn eerste verbazing over die onthulingen tengevolge dier ont moeting voorbij was, begon Rawson plannen te beramen voor het wel zijn van het gehele gezelschap. De Kirklands behoefden hem niet te vertellen, dat ze half verhongerd en uitgeput waren tengevolge van erger ondervindingen, dan hij ooit ver moed had dat ze zouden meemaken. Hoewel het nog in de vroege na middag was, besloot hij een kamp op te slaan en een warme maaltijd te bereiden, die naar zijn verzeke ring, het feestmaal van de Verloren Zoon overtreffen zou. Zo brachten ze de sleden in de buurt der tent van Kirkland, richtten de hunne daarnaast op en maakten zioh voor de nacht gereed. Na het meisje ge raadpleegd te hebben over de beno digdheden voor het maal, maakte hij vuur en zette de Eskimo aan het ko ken. Toen hij de tent inging om Mi das te halen, vond hij vader en doch ter aan het verhalen over hun ellen de. Ze hadden op het punt gestaan, van honger om te komen en waren zo wanhopig verdwaald dat ze vrij wel alle hoop op redding hadden op gegeven. „En ik had eten en verwarming in overvloed!" riep de vrek uit met ongelooflijke zachtheid in zijn stem. „Jullie moet weten, dat ik jou ver dacht van mijn verzoek te hebben af gewezen, Burt, dat ik dacht, dat jij alleen geschreven had, te zullen ko men, om mij te kwellen en teleur te stellen. En daar zou je groot gelijk in gehad hebben, gezien mijn manier van doen. Ik zou me daar in weelde >baad hebben, als hij daar...." Hij kek naar Rawson en deed mis schien de eerste poging in zijn leven om hoffelijk te wezen. „Kom binnen, kom toch binnen!" zei hij en scheen onmiddellijk de aanwezigheid van de man die hem 'gevangen genomen had te vergeten. „En dan* te bedenken dat al die tijd, dat ik je haatte, jij je leven waagde om me te komen helpen. Te beden ken, Burt, dat die kleine meid daar" Toen hij naar Louise keek, kwam ze naar hem toe en drukte op de kin derlijke manier, die haar zo jong deed schijnen, haar hoofdje tegen zijn borst. Midas keek wantrouwend op haar neer; maar daarop hief hij zijn bevende hand op en begon haar zil- verig-blonde haren te strelen. „Wat heeft ze toch prachtig haar, Burt. Het is nog dikker en lichter van kleur dan van Lou." „Nee," antwoordde de dokter grommerig. „Nee, zet zijn net het zelfdezij en mijn andere Lou. De sergeant wendde zioh tot de dokter. „Zou ik mogen weten, waarom u bij uw landing in Stampede zo ge heimzinnig hebt gedaan met betrek king tot uw bestemimng en de re den van uw tocht? Zelfs uw dochter verklaarde toen, dat u het niet mocht meedeleh. Niemand zou u achternagegaan zijn en we zouden u hebben kunnen helpen met aanwij zingen over de wegen en afstanden" „In zijn brief met instructies was oom Ned op dat punt heel nadruk kelijk," zei ze. „We mochten tegen niemand vertellen, waar we heen gingen. We vonden het zelf ook vreemd." De oude man scheen een ogenblik in gedachten verzonken, hief zijn hoorn op en zei met een prettig aan doende openhartigheid: „Er gaan zo veel praatjes over me in dit afguns tige, naijverige landen het zijn niets dan leugens. Leugens! Ik wilde niet, dat iemand die aan de kleine meid van Lou zou overbrengen, voordat ze de gelegenheid gehad had, mij met eigen ogen te zien." „Dat zou 'toch niet gebeurd zijn oom, stelde ze hem gerust, „maar we hebben uw aanwijzingen zo goed mogelijk opgevolgd. Is het zo niet vader. En dan te moeten bedenken, dat.... dat...." Mompelend bleef de oude vrek de haren van het meis je strelen, vrijwel zoals hij gedaan had met de baren goud die hij in de kluis had moeten achter laten. Raw son veegde zijn ogen af en verliet de tent. Later op de dag toen de twee uitgehongerde mensen voor het eerst in vele dagen verzadigd waren, kwam hij bij hen zitten en hield een langdurig gesprek. Het raadsel be treffende de geschiedenis van Midas en diens teruggetrokkenheid tegen over hem werd opgelost. Als Ned Kirkland was hij een oudste zoon geweest, die niet wilde oppassen en het ouderlijk huis in Indiana verla ten op ongeveer dezelfde tijd, dat Burt getrouwd was met het meisje, dat Ned nooit voor zich had kunnen winnen. Verbitterd tegen alle vrou wen, wantrouwend tegenover iedere man, was hij tot in het afgelegen Noorden doorgedrongen, had zijn eigen naam voor de fantastische naam van Koning Midas veranderd en daardoor veel overwicht op de India nen weten te verkrijgen. En hij ,zou verhard zijn ge-bleven, als ziekte hem niet gebroken had. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2