S)e CékiteSotB/Yci/nt In 1950 wederom achtjarige leerplicht De vliegramp bij San Juan Ontstemming over de Rijnsburgse opgravingen Niet vechten met Nederl. troepen Geen spoor van overeenstemming te Parijs WOENSDAG 8 JUNI 1949 40ste JAARGANG No. 11713 Directeur: C. Hl. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Openbaar of niet, ze blijven het Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20326, Abonn 20935 - Abonnementsprijs I 0.32 p. w., I 1.40 p. mnd., I 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 *Sjt* De rechten van het gezin Enkele cijfers: Op 1 Januari 1948 bedroeg het totaal aantal kinderen op al onze la gere scholen 1.316.922. En van die kinderen waren er niet minder dan 563.629 op.de katholieke lagere scho len; dat is: ongeveer 46 procent van het totaal. Bij het kleuteronderwijs waren de •cijfers voor het katholiek onderwijs nog gunstiger: het katholiek kleuter onderwijs had in 1948 137.346 leer lingen, het protestants bijz. kleuter onderwijs 60.135, de neutrale bijzon dere scholen 30.289 en de openbare kleuterscholen 36.464, zodat de ka tholieken op deze leeftijd wat net aantal kinderen betreft de 50 pro cent reeds belangrijk overschreden zijn. Bovenstaande cijfers zijn ontleend aan het Jaarboek over 1948 van het R.K. Centraal Bureau voor Opvoe ding en Onderwijs. Het zijn cijfers, die ons iets zeg gen, zó duidelijk, dat het door wie horen wil niet kan worden misver staan. Deze cijfers zeggen ons, dat een zéér groot deel van ons volk bijzon der onderwijs wenst; dat een zeer groot deel van ons volk katholiek onderwijs verlangt. En de Overheid heeft de plicht, om aan die redelijke wens, aan dat gemotiveerd verlangen te voldoen. Redelijk en gemotiveerd is het, als de ouders voor hun kinderen on derwijs wensen over heel de linie gebaseerd op hun levensovertui ging; in overeenstemming met de eisen, welke zij aan het leven menen te moeten stellen krachtens die overtuiging, welke hun heilig en lief is boven alles. Wij zijn nu toch allen wel zo ver, dat wij onderwijs niet meer beschou wen los van opvoeding, los van de vorming tot een mens, die in de sa menleving weet te vervullen de taak, waartoe hij door God is geroepen. En het is het gezin, dat van dé Schepper zoals Paus Pius XI het in zijn encycliek „Divini Illius Ma- gistri" (1929) zegt „onmiddellijk de zending en dus het recht heeft gekregen om de kinderen op te voe den. Dat recht is onvervreemdbaar, omdat het onafscheidelijk verbonden is met een strikte plicht. Het gaat vóór ieder ander recht van de bur gerlijke maatschappij of van de staat, en mag dus door geen enkele aardse macht worden aangetast" aldus Pius XII. De Katholieke Volkspartij be schouwt het daarom als één harer allerbelangrijkste plichten, er naar te streven, dat er voldoende gelegen heid is voor bijzonder onderwijs d.w.z. voor onderwijs, waarbij de opvoeding, de vorming van de leer lingen plaats heeft op de wijze, waar op de ouders dat krachtens hun le vensovertuiging wensen. De K. V. P. verontachtzaanrfc daar bij geenszins de zorg voor het on derwijs der leerlingen, wier ouders voorstanders zijn van openbaar on derwijs. De feiten bewijzen het. Als wij beweren, dat de K.V.P. in haar politiek krachtig en doelbewust opkomt ook voor het bijzonder on derwijs, dan houdt dat niet in, dat alle andere partijen het bijzonder onderwijs zouden tegenwerken. Hoe de Communistische Partij te genover het bijzonder onderwijs staat is bekend. Haar woordvoerder in de Leidse gemeenteraad b.v. heeft zich, eerlijk, er vierkant tegen ver klaard. De Prot. Christelijken staan aan onze zijde, zijn overtuigde mede strijders voor het recht van het ge zin bij de opvoeding. De Partij van de Arbeid en de Partij voor Vrijheid en Democratie in haar geheel mogen wij ook niet rekenen onder de tegenstanders. Maar: het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat er onder de leden en vertegenwoordigers in openbare li chamen dezer partijen personen zijn, die zich stellen op het standpunt van de Ned. Ver. voor Volksonderwijs, waarvan oud-minister Gielen nog de zer dagen op een bijeenkomst te Leiden memoreerde, dat zii openlijk heeft verklaard: de vernietiging van het bijzonder onderwijs na te stre ven. En dat noemt men dan nog vrijheid en durft men nog als demo cratie betitelen! Niet één lid van de Partij van de Arbeid of van de Partij voor Vrij heid en Democratie zal het tegen spreken, dat de rechten van alle oudérs om dat onderwijs, die opvoe ding en votming hunner kinderen te verkrijgen, welke zij mogen en moe ten wensen, veilig zijn bij de K.V P. En volkomen en onvoorwaardelijk veilig. MAATREGEL TEGEN FRANSE COMMUNIST. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 211 tegen 182 stemmen besloten de communistische afgevaardigde Florimond Bonte zijn parlemen-taire onschendbaarheid te ontnemen. De proqureur-generaal had om deze maatregel verzocht in ver band met op naam van Bonte in het communistische weekblad „France Nouvelle" verschenen artikelen (op 2 en 9 October van het vorige jaar) welke lasterlijk werden geacht ten aanzien van ministers. Bonte, die 59 jaar is, treedt in de rationale Vergadering op als woord- v der van de communistische partij. Gewone lagere school met 8 leerjaren naast aparte school voor 7de en 8ste leerjaar Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet» 1920. In de memorie van toelichting her innert de minister er aan, dat in 1950 de achtjarige leerverplichting weder om van kracht wordt. In verband hiermede stelt de mi nister voor het tegenwoordige aantal van zes leerjaren der school voor ge woon lager onderwijs te brengen op acht, welk aantal dan gelijk zal zijn aan de duur der leerverplichting. Deze maatregel is noodzakelijk omdat niet iedere ouder zijn kind voortgezet lager, ulo, voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs kan of wil laten volgen. Naast deze achtjarige school voor gewoon lager onderwijs, wenst de minister de school voor voortgezet la ger onderwijs te handhaven. De kinderen kunnen dus het 7de en 8ste leerjaar volgen in de school voor G.L.O. (gewoon lager onderwijs) of in een aparte! school voor het 7de en 8ste leerjaar, een school dus voor V. G.L.O. (voortgezet gewoon lager on derwijs). Volgens de huidige wet wordt het gewone lagere onderwijs gegeven in scholen met zes klassen. Zijn er aan zo'n school niet een zevende en een achtste klasse verbonden, dan moe ten de ouders hun kind, wil het ver der onderwijs genieten, naar een an dere school sturen. Dat kan alleen al vanwege de afstand grote moeilijk heden baren, aldus *de minister. Bo- verdien brengt het voor kinderen, die voor een ambachtsschool, een land- en tuinbouwschool e.d. bestemd zijn, de noodzaak mee om in korte tijd tweemaal van school te veranderen. Ouders, die hun kinderen meer dan zes jaar lager onderwijs willen laten genieten, zijn aangewezen op een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Als zo'n school er ten minste is en zij zal er vaak niet zijn, niet kunnen zijn. Dan blijft het kind, alle goede wil ten spijt, van verder onderwijs verstoken. Ouders, die naar wegen zoeken om hun kind niet meer dan zes jaar on derwijs te doen genieten, hebben het met de tegenwoordige organisatie van het lager onderwijs al heel ge makkelijk: zij behoeven slechts te verklaren bezwaar te hebben tegen alle binnen redelijke afstand gelegen scholen. Toetsing van die bezwaren immers is naar 's ministers me ning: terecht niet toegestaan. MEER DAN 50 SLACHTOFFERS. Inzake de gisteren gemelde vlieg ramp van een Amerikaans toestel, dat met 81 passagiers aan boord in de Atlantische Oceaan is neerge stort nabij San Juan in Porto Rico, wordt nader medegedeeld, dat vol gens de mening van de gezagvoerder, ongeveer 50 inzittenden moeten zijn verdronken. Er zijn reeds 25 perso nen gered, van wie verscheidene ern stig gewond waren. De overlevenden werden van kleine eilandjes en rotsen gered. Het vliegtuig was onlangs gere viseerd, waarbij het aantal plaatsen voor passagiers was uitgebreid.Daar het bovendien een gecharterd toe stel was, golden er geen beperkende bepalingen over het aantal te vervoe ren passagiers. In het midden bevon den zich beklede stoeltjes, terwijl er langs'de wanden lage zitplaatsen wa ren. Dit is dan ook de voornaamste reden, dat het vliegtuig, volgepropt was met 57 volwassenen en 18 kin deren als passagiers. Toen de gezagvoerder merkte, dat hij het toestel niet langer in de lucht kon houden en, even voor hij een noodlanding op de golven maakte, de passagiers beval in het water te springen deinsden velen hiervoor te rug, waarschijnlijk daar zij wisten, dat er in deze streek veel haaien en andere gevaarlijke vissen voorkomen. Het toestel zonk binnen zes minu ten nadat het de golven had geraakt, en men vreest, dat degenen, die er niet onmiddellijk uit konden komen, mee naar de diepte zijn gegaan. BOM ONDER DE SPOORLIJN DEN HAAG—UTRECHT Vanmorgen werd bij de hulpver leningsdienst bericht ontvangen, dat zich onder spoorlijn Den Haag- Utrecht ter hoogte van Hekendorp en Oudewater een mijn bevond. De hulpverleningsdienst toog op onderzoek uit en toen bleek, dat het niet een mijn maar een bom was, die tijdens een der bombardemen ten in de oorlog is achtergebleven. Men is met de werkzaamheden be gonnen. De bom ligt echter op zo'n diepte dat gevaar niet aan wezig wordt geacht. Het treinver keer gaat daarom normaal door. V.G.L.O. blijft. Naast de G.L.O. school met 8 leer jaren blijft de school voor Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs (V.G.L.O.) gehandhaafd. De ministei heeft een kleine commissie ingesteld om hem van advies te dienen in zake het ka rakter, dat zal moeten worden gege ven aan deze tak van onderwijs, wel ke zich nog in een proefstadium be vindt. De verzorging van het zintuig lijk-motorische handelen en de vor ming van het gemoedsleven zullen evenwel de leidende gedachten zijn. Zij zullen evenzeer gelden voor de zevende en achtste klassen van het gewoon lager ondérwijs. Huishoudkunde voor meisjes van deze leerjaren zal voorlopig slechts kunnen worden gegeven waar van een elders bestaande keukeninstallatie gebruik kan worden gemaakt. Wel zullen reeds aanstonds meer alge meen handwerken voor meisjes en handenarbeid voor jongens kunnen worden gegeven. Daarom zullen deze vakken dan ook niet meer naar keu ze, doch verplicht zijn. In het acht ste leerjaar zal met een kleiner aan tal lesuren dan in andere klassen worden volstaan om aldus een gelei delijke overgang te vormen naar het maatschappelijk leven. Behalve in de grote steden zal de V.G.L.O.-school het karakter dragen van een streekschool, die zich vrij aanpast bij de behoeften van haar omgeving. TAXI-ONDERNEMING WERKT MET MOBILOFOON Het spreekt haast vanzelf dat Eindhoven een der eerste steden is in Nederland waar de mobilofoon in het groot zijn in trede doet. Een particuliere taxi-on derneming te Eindhoven heeft zijn wagens van een Philips mobilofoon voorzien, waardoor de chauffeurs in staat zijn voortdurend telefonisch contact te onderhouden met de taxi centrale. Een chauffeur in gesprek met de centrale. Links voor hét stuur het bedieningsschakelbord je. De luid spreker voor ontvangst is onzicht baar ingebouwd. Van verschillende zijden soms van een hoek, waaruit men het niet zo lipht zou verwachten werden klachten geuit over de opgravingen, vefricht op het terrein der voorma lige abdij van Rijnsburg. Niet over de opgravingen op zichzelf, welke zeer verdienstelijk zijn, maar over de wijze, waarop met de gevonden ske letten wordt gehandeld. Ook historisch-ongeschoolden in versterkte graad dus degenen, die dieper belangstellen in de geschiede nis van Holland blijkt het tegen de borst te stuiten, dat de opgedol ven lijken uit elkaar worden geno men en de schedels in genummerde zakjes naar Groningen worden ge transporteerd. Het gaat bij deze „bezwaarden" niet op de allereerste plaats om de pië teit, welke aan de lichamen van over leden mensen verschuldigd is. Ieder een weet, hoe het op de begraafplaat sen en kerkhoven toegaat, en wel toe moet gaan, tenzij men van ons land één groot kerkhof wil maken. Het wordt meer gevoeld als een inbreuk op de waardigheid der Hollandse his torie. Aangenomen, dat de skeletten de stoffelijke resten zijn van grafe lijke personen (wat nog niet zo heel zeker is), wordt het als ongepast beschouwd, dat de licha men van graven en gravinnen van het Hollandse Huis op on waardige wijze naar Groningen worden gebracht. In mindere mate wordt hetzelfde bezwaar geopperd ten aanzien van de abdissen en adel lijke kloostervrouwen van Rijnsburg. Deze aanmerkingen, welke, nog maals ons niet alleen uit universitai re kringen, maar ook van „boeren, burgers en buitenlui" bereikten, wil len we gaarne onderschrijven. Tenzij zwaarwichtigé wetenschappelijke on derzoekingen het vervoer naar Gro ningen noodzakelijk maken, achten ook wij deze overbrenging ongewenst. Is het transport om wetenschappe lijke motieven gewettigd, dan nog lijkt het ons betamelijk, dat althans de geraamten van de leden van het Hollandse grafelijke huis intact wor den gelaten en, behoorlijk in lijkkis ten gesloten, worden vervoerd. Het is schrijnend, dat b.v. het vermoede lijk stoffelijk overschot van Floris V, DRIE HUIZEN DOOR BRAND VERWOEST. Om ongeveer vier uur gistermid dag is in het Gelderse dorp Veld- driel aan de Maas brand ontstaan, die binnen enkele minuten grote af metingen aannam. Een dubbele wo ning, bewoond dor de familie Hooy- mans, brandde tot de grond toe af. Niets kon worden gered. Het vuur sloeg vervolgens over naar een huis met café en bakkerij van de heer C. van den Biggelaan. Inmiddels waren de brandweren uit Den Bosch. Zalt- bommel, Maasdriel en Rossum ge arriveerd, maar zij konden niet ver hinderen, dat behalve de panden van de heer v. d. Biggelaan ook nog een huis met boerderij van de gebroeders Van den Broek verloren ging. Aan de overzijde van de weg hadden de huizen van de families Van der Laar, Pardoel en Van Hasselt even eens vlam gevat, maar hier konden de brandweren met inspanning van alle krachten het gevaar bezweren. De brand is vermoededijk te wijten aan het spelen van kinderen met vuur. uit elkaar is genomen, het hoofd van de romp is verwijderd en alleen de „grote beenderen" bewaard zijn. De andere beender-delen zijn op de „grote hoop" gekomen. Het is een verheugend verschijnsel, dat over deze gang van zaken in Hol landse harten ontstemming is gere zen, en algemeen de eis wordt ge hoord, dat de grafelijke lichamen zo zij al vervoerd moeien worden; waarom ziet niemand in weer in tact teruggebracht worden naar Rijns burg en daar op betamelijke wijze worden bijgezet. Een eenvoudige zerk met de leeuw van Holland erin ge grift zou het „familie-gj-af" kunnen dekken. Maar wij zijn er zeker van, dat als in Holland een inzameling werd gehouden, tot stichting van een graf-monument vcor de vrome Petro- nella van Holland en Floris V „de afgod der boeren", te Rijnsburg in korte tijd een gedenkteken kon wor den opgericht, dat Holland eren zou. Tegen de ontmanteling der Duitse fabrieken Arbeiders' in het Ruhrgebied heb ben gisteravond gedreigd, dat zij ge weld zullen gebruiken om de ontman teling van de fabrieken in de Britse zone, die olie uit kolen vervaardigen, tegen te gaan. Een afvaardiging van leden van de vakverenigingen in Dortmund heeft verklaard, dat de mannen, die de afbraak heden zouden moeten beginnen, in geen geval aan het werk zullen gaan Ook dr. Ade nauer heeft zich in dreigende bewoor dingen uitgelaten, even voor hij naar Zwitserland vertrok, waar hij mis schien een even anti-geallieerde rede zal houden als enkele weken geleden. ,Het Britse militaire bestuur heeft de dreigementen beantwoord met de opmerking dat de ontmanteling van de vier fabrieken „volgens de plan nen' zal voortgaan. Aan het einde van de vorige maand bedroeg het aantal werklozen in Duitsland 1.215.641 Sommige econo men zijn van mening, dat het cijfer zich thans zal stabiliseren, daar het een stijging met slechts 4500 bete kent voor de laatste twee weken van de maand in vergelijking met een stijging met 15.500 voor de eer ste twee weken. KERSEN OP HET HOUT GOEDKOPER DAN VORIG JAAR. In de Betuwe wordt verwacht, dat de kersencampagne omstreeks 20 Juni zal kunnen beginnen. Verscheidene publieke veilingen van kersen zijn de afgelopen week in de Betuwe ge houden en er zijn aanzienlijk lagere prijzen besteed dan vorig jaar; zij va rieerden van 14 tot 24 cent per kilo op het hout tegen 30 tot 45 cent per kilo in 1948. De daling van de prij zen wordt toegeschreven aan de ver liezen die het vorige jaar zijn geleden en de hoge lonen die de plukkers en keerders vragen. Ook de sociale las ten, die de kopers van de kersen op het hout moeten betalen zijn volgens deskundigen hier niet vreemd aan. DE STROMBOLI SCHEIDT ER MEE UIT. Gisterenavond is de Stromboli, na 24 uur in werking te zijn geweest, weer tot rust gekomen. ORDER VAN DE SULTAN VAN DJOGJA Aneta verneemt uit Djogja, dat de sultan van Djogja als-minister van staat en coördinator der binnenland se veiligheid het bevel heeft uitge vaardigd, dat de guerilla-strijdkrach- ten in de residentie Djogja gewa pend contact met de Nederlandse troepen moeten vermijden, tenzij de verdediging van eigen veiligheid een gewapend optreden noodzakelijk maakt. In verband met communicatie moeilijkheden is het nog niet be kend, of alle in de residentie aan wezige guerillatroepen op de hoogte zijn van het bevel. POST VOOR TROEPENSCHEPEN. Aan de opvarenden van de volgen de troepenschepen kan post worden uitgereikt, mits- deze uiterlijk op de hieronder aangegeven data ter post is bezorgd. „Zuiderkruis" (naar Indonesië), voor Batavia uiterlijk posten 16 Juni a.s. „Sibajak" (van Indonesië) voor Port Said uiterlijk posten 12 Juni a.s. Amerikaanse en Russische voorstellen tegenover elkaar /^ISTEREN zijn de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs bij- eengekomen voor de veertiende zitting sinds de opening van de con ferentie, nadat zij in drie geheime zittingen niet geslaagd zijn overeen stemming te bereiken tussen de Ame rikaanse en Russische plannen voor een schikking te Berlijn. Beide voor stellen zijn gisteren in ..openbare zitting besproken en na afloop bekend gemaakt. Acheson voerde aan, dat het Sowjet-voorstel onhoudbaar is op het punt van het veto-recht, dat in handen van één commandant elke beslissing van de stedelijke autori teiten kan treffen. Wisjinski, die gisteren het eerst sprak en zijn voorstel aanprees, zal hedenmiddag op het Amerikaanse voorstel, dat door Bevin en Schuman wordt gesteund, antwoorden. Waarnemers ter conferentie zei den: „Het ziet er niet bepaald rooskleurig uit,*er is geen spoor van over eenstemming merkbaar." WISJINSKI'S GELIEFD VETO-RECHT. Acheson en Wisjinski waren het eens over het herstel van de Kom- mandantura en verkiezingen te Ber lijn, doch het veto-recht en de mate van bevoegdheden, die de Duitse autoriteiten te Berlijn zullen ver krijgen, blijken onoverkomelijke hindernissen. Bovendien beschouwt Wisjinski de Westelijke sectoren als één geheel tegenover de Sowjet- sector, hetgeen bij verkiezingen, waarin volgens het Sowjet-voorstel niet alleen politieke maar ook sociale organisaties mogen deelnemen een onredelijke eis is. De Russische sec tor wil nl. evenveel te vertellen hebben als de ander drie samen. De vergadering van gisteren, die vier uur duurde en daarmee een der langste van de conferentie gewor den is, heeft dus alleen de verschil lende opvattingen in al'haar scherpte naar voren gebracht. Dat bleek uit de voorstellen en ook uit de besprekin gen. Geen der partijen toonde zich geneigd tot concessies. Schuman he kelde in het Sowjet-voorstel, dat er in feite voor de Duitsers geen be voegdheid overbleef om in één enke le zaak een vrije beslissing te ne men. Volgens de Franse minister wa ren er nu drie soorten vraagstukken: 1. Vraagstukken, welke eenstem mig door de Kommandantura be krachtigd moeten worden; 2. Vraag stukken, die het gemeentebestuur mag regelen, na voofafgaande goed keuring van de Kommandantura en 3 Vraagstukken, welke Duitse auto riteiten mogen behandelen, maar die niettemin onder het, veto van een der commandanten staan. Bevin merkte op. dat men op fun damentele beginselen van opvattin gen verschilde en dat het Sowjet- voofttel zelfs de benoeming van on derwijzers en politie-agenten aan de Kommandantura wilde voorbehou den. De ervaring had geleerd, dat goed- of afkeuring uitsluitend ge grond zou worden op politieke be weegredenen. De Westelijke traditie schreef echter voor, dat de benoe ming der der"" !;e functionarissen buiten alle politiek diende te staan. Stedelijk beheer was geen kwestie van politiek geharrewar en het Sow- jetvoorstel zou leiden tot volslagen onzekerheid van dag tot dag en van uur tot uur. aldus Bevin. De Westelijke ministers drongen aan op het invoeren van een stelsel, dat in Wenen bijzonder goed voldoet en waarbij de Kommandantura haar besluiten neemt met meerderheid van stemmen. In Wenen blijven alle besluiten van het gemeentebestuur van kracht, tenzij de vier bezettende mogendheden haar veto gezamenlijk uitspreken. BESPREKING WESTELIJKE COMMANDANTEN VAN BERLIJN. Volgens generaal Frank Howley hebben de Westelijke commandan ten van Berlijn gisteren besprekin gen gevoerd over de Berlijnse spoor wegstaking. „Naar mijn mening is de situatie volkomen vastgelopen", aldus Howley, de Amerikaanse com mandant. De drie commandanten hebben be sloten, dat alle Duitse civiele post tussen de Wetelijke sectoren van Berlijn en de Westelijke zónes door luchtbrugvliegtuigen vervoerd zai worden. Óp grond van Duitse klach ten, dat post verloren zou zijn ge gaan of vertraging hebben ondervon den bij verzendingen door de onder Sowj et-Russische controle staande instanties. DOODSTRAF VOOR VAN DER WAALS De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen Anton van der Waals die als SD-spion voor de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzonder Ge rechtshof is veroordeeld tot de dood straf. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-fiscaal verwierp de Bijzondere Raad het beroep. DOOD EN REDDING IN DE ZWITSERSE ALTEN. Men is er in geslaagd de negentien jarige John Timothy Smiley uit Wales, die tezamen met zijn vriend, de 24-jarige kath. geestelijke John Hartley uit Birmingham, in de bei-' gen bij Gruyères in Zwitserland was zoekgeraakt, te redden, nadat het ontzielde lichaam van de geestelijke Maandagavond gevonden was aan de voet" van een steile helling van twee honderd meter hoogte. Men trof Smiley aan Ln een grot op ruim hon derd meter 'hoogte in de steile rots wand van de Paray-piek. Sedert Za terdag jl. had hij in die buurt rond gedoold.'Hij was ongedeerd doch uit geput van vermoeinis en honger. Drie dagen lang was hij hulpeloos alleen geweest in het gezicht van het lichaam van zijn gezel, die veronge lukt was, toen zij gepoogd hadden omlaag te klimmen. Smiley vertelde dat hij halverwege de helling gekomen, niet verder kon. Het had de gehele Zaterdagnacht ge regend. Van bladzijden uit een boek, dat hij bij zich had, had hij beker tjes gevouwen om er regenwater in op te vangen voor het lessen van de' dorst. Verder had hij aan de rand van de steilte een muurtje gemaakt van losse stenen om te verhinderen, dat hij als hij misschien in slaap viel, omlaag zou vallen. Dipsdag eindelijk kreeg hij een herder in het oog, wier aandacht hij wist te trekken, doch hij moest nog een nacht in zijn schuil plaats doorbrengen, onder het woe den van een der zwaarste onweders sedert twintig jaar, voordat zijn red ders hem bereikten. Een koAkeltfe... „Goede scholen zijn niet zozeer de vrucht van goede verordeningen als wel voornamelijk van goede onder wijzers". Paus Pius XI.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1