Intern, athletiekwedstrijden te Londen De derby te Epsom voor „Nimbus" IINSDAG 7 )UN1 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Wegblijven van Slijkhuis bracht teleurstelling Niet minder dan 40.000 mensen waren op Tweede Pinksterdag naar tiet White Citystadion te Londen ge komen om getuige te zijn van be langrijke internationale athletiek wedstrijden tussen vertegenwoordi gers van zes verschillende landen. Grote teleurstelling bij het publiek, trerwekte de mededeling, dat Slijk huis niet zou starten. De K.N.A.U. aad blijkbaar vergeten in Nederland sn ook in ngeland daarvan officieel Kennis te geven, hoewel reeds enkele dagen bekend was, dat de Trekvogel- man niet naar Londen zou gaan. Het eerste nummer, de mijl, werd gewonnen door Hansenne in 4 min. 9.8 sec. Op de tweede plaats eindig de de Amerikaan Wilt met 0.9 sec. verschil, terwijl Van Royen als vijf de eindigde in 4 min 15.2 sec. Drie maal werden de lopers voor de 100 yards teruggeroepen wegens aen valse start, waaraan Klein zich de derde maal bezondigde. Gregory nad tenslotte de besté start, maar de Amerikaanse indoorkampioen Dwyer nam onmiddellijk de leiding over en won met bijna twee meter voor sprong met de Belg Linssen, die uit stekend finishte als tweede. Klein werd derde. 1 Dwyer 10 sec.; 2. Linssen 10.2 sec.: 3. Kiein 10.3 sec., 4. Gregory, 5. Litauden; 6. 'Hansen. Op de 440 yards horden zegevier de de Amerikaan Ault in 53.7 sec., hetgeen een nieuw Brits record be tekende. 1. Ault 53.7 sec; 2. Whittle; 3. Cross 55.3 sec., 4. Klem 59.2 sec, 5 Van Eden, 6. Bakels. Op de 880 yards nam de Fransman Clare de leiding, gevolgd door onze landgenoot Kist en de Engelsman Parlett. Bij de bel leidde Clare in 56.8 sec, waarna de Fransman het tempo nog versnelde en er een ver- Jubileumwedstrijden „Teylingen" Zaterdagmiddag werden de wed strijden geopend met Teylingen I Rijnsburgse Boys I onder minder gunstig weer. De publieke belang stelling was niet bijster groot en mo gelijk beïnvloedden beide factoren wel het gehalte van de wedstrijd, althans van de kant van Teylingen. Het begin was al verrassend toen de bal bij een aanval van R. Boys in keepers handen belandde. Hi.i liet het leer vallen, de spil trapte nog weg, maar juist tegen een toelopende voorhoedespeler, waarbij de bal in doel draaide (1—0). Kort hierop maakte de rechtsbuiten van Teylin gen een prachtig doelpunt, doch dit werd geannuleerd. Na geruime tijd middenveldspel passeerde de links binnen van Teylingen een der backs en schoot onhoudbaar in (1—1). Na de rust een gelijk opgaande strijd, waarbij R. Boys toch kans kreeg om twee doelpunten te maken, een door de midvoor en het tweede door de rechtsbinnen. Hoewel Teyl. steeds meer in de aanval kwam, mocht het haar niet gelukken te doelpunten, zodat de stand eindigde in een 3—1 overwinning voor de Boys. Daarna volgde een Veteranenwed- strijd van spelers van tien en 15 jaar terug tegen een Veteranenelf- tal uit Rotterdam. Het liet zich wel aanzien, dat de ouderdom en het met meer oefenen de oudjes wel tegen- fiel en zelfs zag men menigmaal over de bal heenmaaien, tot grote hilariteit van de toeschouwers. Het slot was dat de Teylingers een 3—0 zege behaalden. Maandagmiddag speelden de vol gende elftallen voor de beker; Tey lingen 4Foreholte 3 22; Teylin gen 3—Forehole 2 0—0; Teylingen 2Foreholte 1 01. In deze laatste wedstrijd speelde Teylingen beneden haar kunnen. Foreholte won daardoor de beker. Daarna kregen wij een demon stratie te aanschouwen van de afd. Gymnastiek. Een groep van de klein ste gymnasten gaf een aardige de monstratie, ten aanschouwe van 2000 bezoekers. Daarna kwamen de oude ren in 't veld en deze mochten ook ren apnlaus in ontvangst nemen. De Harmonie Caecilia uit Voorhout luis terde demonstratie en wedstrijd op. Teylingen IBlauw Zwart I 21. Dit was wel het* hoogtepunt van de wedstrijdenreeks, te meer daar beide elftallen een goed spel ver toonden. Al dadelijk werd een snel tempo ingezet met mooi samenspel en in de eerste vijf minuten was het de midvoor van teylingen, die blik semsnel doorbrak en onhoudbaar in schoot (1—0). Daarna zette BI. Zwart een geweldig offensief in, maar de keeper was onverbiddelijk en greep in alle standen. Bij een aanval van BI. Zwart zette een der Teylingen backs de linksbuiten on geoorloofd op zij. Een penalty volg de. Deze genomen, werd ingescho ten, doch door te vroeg inlopen van El. Zwart-spelers, werd deze op hieuw genomen, maar nu stompte de keeper de bal uit zijn doel. Als Bl.- Zwart een vrije trap krijgt toegewe zen even buiten het strafschopge bied, stellen spelers zich op. doch de arbiter had reeds een kenteken ge geven van nemen en de bal lag in 't doel voor dat een Teylinger het eigenlek wist (11). Na de rust een zelfde spel met beide elftallen hard werkend voor 't winnende doelpunt. Dat kwam eerst in de laatste vijf minuten. De rechtsbuiten van Teyl. krijgt de bal toegespeeld en geeft kalm aan de midvoor, die een boog schot op doel geeft, dat te gemak kelijk door de BI. Zw. keeper wordt beoordeeld en over zijn handen ver dwijnt de bal in doel (21). schil ontstond tussen hem en de an deren van zeker 25 meter. De over winning was echter voor Fox. 1. Fox 1.53; 2. Clare 1.54; 3. Par- let 1.55.2, 4. Brijs (België) 1.56.4; 5. Bijoyens (Noorwegen) 1.56.56 Kist 1.58.8. Een prachtige strijd ontspon zich op de 440 yards tussen Wint van Ja maica, Olympisch kampioen 1948, en de Amerikaan Bolen. ook al een Olympisch finalist. Wint, die in baan twee liep, had met zijn lange passen al spoedig Bolen, die op baan vier was gestart ingehaald, maar daar na werd een felle strijd om de over winning gevoerd, die door Wint met 25 centimeter werd gewonnen in de tijd van 47.2 sec, hetgeen een nieuw Brits record betekende. Voor Bolen werd een tiende seconde meer geti med. Het oude record stond op 47.4 sec., daterend van 1948 en op naam van Wint. De Kroon liep een goede wedstrijd maar 'hij kwam niet verder dan de vierde plaats met een tijd van 50.6 sec. 1. Wint 47.2 sec; 2. Bolen 47.3 se<j. Soeteway (België) 49.7 sec.; 4. De Kroon 50.6 sec. 5. Gay (Frankrijk) 5C.8 sec. 6 Svendsen (Noorwegen) 51.9 sec. Verspringen 1. Douglas (V.S.) 7.44 m. 2. Askew (Engeland) 6.99 m 3. Bobin (Frankrijk) 6.2 m. 4.Naaktge- boren (Nederland) 6.71 m, 5. Wauters (België 6.38 m, 6. Roksdund (Noor wegen) 6.10 meter. 2 Mijlen: 1. Wilson 9.15.6; 2 Stone 9.15.7 3. Vernier (Fr.) 9.17.0, 4. H. Herman (België) 9.28.0; 5 Harting 9,29.4 6. Haglund (Noorw.) geen tijd. 220 yards: 1. Dwyer 21.9 sec.; 2 Lewish (Eng.) 22.3; 3. Linssen (Bel gië) 22.3; 4. Lammers, 5 Liauden; Hansen. Hoogspringen: 1. Philips (V.S.) 1.98 m. 2. Pavitt (Gr. Britt.) 1.87 m. 3. Paulson (Noorw.) 1.85 m; 4. Hein- rich (Frankrijk) 1.80: 5 Van der Hoe ve (Ned.) 1.72 m. 6. Herssens (België) 1.67 meter. Eindstand 1. Ver. Staten 63 p.; 2. Engeland 52 p. 3. Frankrijk 39 p.; 4. België 32 p. 5. Nederland 28 p. 6. Noorwegen 17 p. In het gemeentelijk sportpark te Zwolle organiseerde P.E.C., nationale athletiekwedstrijden, waaraan o.m. Fanny Blankers-Koen en Wim Slijk huis deelnamen. Fanny won de 100 meter in 11.7 sec. haar snelste tijd van dit jaar en slechts 0.2 sec. bo ven het wereldrecord. De 5.000 me ter was voor Slijkhuis in de zeer ma tige tijd van 15 min 34.4 sec. In het nummer 1500 meter junioren a ver beterde Rootsaert (de Gazelle) het Neder^nds record junioren en bracht dit op 4 min. 15.8 sec. Het oude re cord stond op naam van Mackey (Ce lebes) met 4 min. 18 sec. Alphense athleten te Rotterdam. Verschillende leden van de AAV '36 Comb, namen tweede Pinksterdag deel aan de athletiekwedstrijden op de Nenijtobaan in Rotterdam. Zo startte o.a. J. de Wit op de 1500 M. en eindigde in de A-klasse als num mer 5. In de D-kl. 800 M. eindigde P. Kruit als nummer 2, tijd 2 min. 10.9 sec. J. v d. Hoorn eindigde op de 3000 M. als derde in de strijd van 9 min. 30.9 sec. H. v. d. Meer promoveerde naar de C-klasse op de 100 M. met een tijd van 11.9 sec. Op de Zweedse estafette eindigde de Alphense ploeg als nummer vier. Woensdagavond vindt op het Al- phiaterrein een dualmeet plaats tus sen athleten van de AAV '36 Comb, en de vereniging Nurmi uit Bodegra ven. De HollandPro Patria dual meet is door Holland met 11094 ounten gewonnen. ALPHEN—ALPHIADAG. Op de Alphenterreinen hebben de besturen van de verenigingen Al phen en Alphia een z.g. AlphenAl- phiadag georganiseerd, die, dat kan direct vastgesteld worden, uitstekend geslaagd is. De vier wedstrijden, twee der lagere elftallen, een veteranen- wedstrijd en tot slot de ontmoeting der beide eerste elftallen zijn alle even sportief en goed verlopen, zo dat het gestelde doel, toenadering tot elkander van deze beide groot ste verenigingen in Alphen, zeker be- reixt is. Vanzelfsprekend trok de wed strijd der beide eerste elftallen de grootste belangstelling en die was dit dan ook voikomen waard. In de eerste helft van deze goed door scheidsrechter Wassenburg geleide wedstrijd nam Alphen door goed ccffnbinatiespel der voorhoede, waar in Van Egmond weer een goede viool speelde, met doelpunten van v. Leeu wen en Van Egmond een 20 voor sprong, waarmee de rust kwam. In de tweede helft was Alphia wel iets sterker en had hun spel ze ker een doelpunt verdiend. De ach terhoede van Alphen, Tuinenburg GoedhartBouthoorn, was echter onverbiddellijk en wees alles te rug. Daar ook de Alphenvoorho'ede blijkbaar haar kruit verschoten had, kwam er in de stand geen verande ring meer. De vteranenwedstrijd, waarin tal van pude bekenden aanwezig waren, zoals Binnenkamp, Weijers, Windhorst, Dijkman en Jongeleen bij Alphen en Meijers, De Jong, Jos. Jansen, W. de Jong en v. d. Toom bij Alphia kon het niet tot een doel punt brengen, zodat de wedstrijd eindigde zoals hij begonnen was, De beide combinaties van Alphen op het bijterrein wisten te winnen van Alphia 3 met 41 en van Al phia 4 met 21. Alphen 2—UVS 3 5—0. De Al- phenreserven hebben met het lei dende UVS 3 geen pardon gebruikt en dit technisch goed spelend elftal een stevige 50 nederlaag toege bracht. Mede dank zij de uitsteken de leiding had de wedstrijd een uit stekend verloop. De doelpunten wer den gescoord door Baltes (3), M. Tui nenburg en Van Klaveren. K.R.V. De sen. van KRV speel den 2e Pinksterdag tegen een WSB- comb., of liever gezegd: tegen 9 Ba- vo-mensen, „versterkt'' met 2 KRV- ers als invallers. De wedstrijd was nog geen 5 min. aan de gang. of door toedoen van een dezer spelers was de. stand 1—0 voor WSB. De kans om hierna de gelijkmaker te scoren bleef j onbenut, toen de KRV-linksbinnen het presteerde om 3 m. voor doel, in vrije positie, hoog over te schieten. In het wisselend spel werden de W SB-aanvallen net iets beter bekroond dan die van KRV. De stand werd door WSB opgevoerd tot 3—0. En nadat aan beide kanten de palen en lat het: mikpunt waren werden in de laatste 10 min. voor rust twee goede tegen- punten van de KRV-midvoor (32). Na rust zocht de KRV-achterhoede haar heil in de „buitenspelval".^ On vermijdelijk is het gevolg, dat óf de scheidsrechter zijns inziens géén „of- side" bemerkt, óf dat 't „toevallig" eens niet lukt of zelfs niet lukken kan. Bijvoorbeeld toen de WSB links-binnen het 4e doelpunt recht streeks maakte uit een doelschop. En het 5e doelpunt, dat rechtstreeks uit een hoekschop werd gemaakt. De aardig spelende (invaller!) linksbui ten scoorde voor WSB het zesde doelpunt. De KRV-linksbinnen maak te nu wel gebruik van een scorings kans. toen een der backs van WSB te zacht terugspeelde, op de keeper. Hiermede werd de stand, tevens de eindstand gebracht op 63. De jun. speelden vriendschappelijk tegen de BI. Zwart b jun. en klopten ze met 40. De e-jun. van BI. Zwart namen echter geducht revanche en stuurden de KRV^adsp. b met een 131 nederlaag naar huis. Blijkbaar hadden de adsp. b. al hun kruit Za terdag reeds verschoten, toen ze met 80 wonnen van de Docos d-adsp. DE GROTE SPORTDAG TE LISSE De wielrenners, die zich voor 19 Juni aangemeld hebben, zullen de gelegenheid krijgen op de sintel- baan te trainen en wel op Dinsdag 7 Juni en Woensdag 8 Juni, 's avonds tussen 7 en 9 uur. Alleen, wanneer de motorrgnners op dit uur reeds de beschikking over de baan hebben, zouden de wielren ners de baan aan de motorrenners moeten overlaten. De verplichte selectiewedstrijd zal plaats vinden op Zaterdag 11 Juni, aanvang half acht. Als toegift volgt er nog een afvalwedsrijd (deelname vrij) om prijzen van 10, 6.en 4.Op 19 Juni zijn de prijzen van de koppelwedstrijd 50. 25.en 15.(per koppel). Bovendien bestaat er nog kans, dat het winnende koppel voor 1 jaar in het bezit komt van een fraaie wis selbeker. ConcordiaV.V.S.V. (nederlaag- wedstrijd). Met een nog groter aantal invallers dan we de laatste tijd gewend zijn, heeft WSB de Hille- gommers de eer moeten laten. Welis waar had WSB de gehele wedstrijd het beste van het spel en domineerde doorlopend, maar Concorclia werkte harder voor de overwinning en ver diende die daarom dan ook voikomen. Beter deden het dé a-junioren. Deze moesten naar Voorschoten en won nen daar met 10 van het sterke VVLV a. Daardoor zien zij zich in de kwartfinale geplaatst, welke wed strijd Zaterdag a.s. tegen Quicx Boys A in Katwijk wordt gespeeld. Woens dag a.s. spelen de a-junioren in de halve finale voor de LVB wisselbeker thuip tegen het sterke UVS A. Aan vang 7.30 uur. Overige uitslagen: KRV 1—WSV 3. 3—6; SJC B—WSB B. 4—1; W SB CTer Leede A 00 (LVB kam pioenschap). De adspiranten A en B namen deel aan het adspiranten tournooi in Lisse A speelde eerst tegen Foreholte A, daar wonnen ze van met 20. Hierna moesten ze in- de finale uitkomen, maar hier verloren ze van Lisse A met 20. Hierdoor veroverden ze de 2e prijs in poule A. De adspiranten B kwamen in de eerste wedstrijd uit tegen Blauw Zwart B; hiervan verloren ze. Daar na moesten ze in de finale der ver liezers; hier wonnen ze van Forehol te B met 10. Ze veroverden door dit resultaat de 3e prijs in poule B. Zaterdag speelden adspiranten a, b en c respectievelijk tegen SJC a, b en c. A verloor van SJC a met 4—0. B won van SJC E met 70 en C won van SJC c met 32. MOTORSPORT Voor de op 9 Juli te Assen te houden motorraces op het bekende circuit van Drenthe zal de accomo- datie weer worden verbeterd. De tribunes zijn uitgebreid, zodat er nu ruin? 2000 zitplaatsen meer beschik baar zijn. Een grote nieuwe voet brug aan de Asserzijde van de S- bocht zal de verbinding vormen met het talud aan de binnenzijde van het circuit. Er zijn in 1948 in totaal ongeveer 100.000 bezoekers geweest, waarop de mening gebaseerd is, dat er in Assen winst gemaakt is. Niets is echter minder waar dan dat, omdat de uitgaven bijna twee en een halve ton hebben bedragen, hoofdzakelijk door verbetering van de accomoda te. Elk overschot wordt trouwens aangewend ten gunste van de races zelve. De organisatoren zr/lf doen hun werk belangeloos. In 1947* heeft men alleen aan de afrastering 35.000 ten koste gelegd, in 1948 nog eens weer 25.000. De instand houding van deze races, welke we reldvermaardheid hebben verwor ven, staat of valt dus met een groot bezoek, mede waarom de gemeenten Assen en Beilen bestaande verorde ningen, tot dusver nog niet uitge voerd, dit jaar van kracht zullen doen zijn, hetgeen vooral slaat op hetbezoek op aangrenzende lande rijen. Zo zullen ook nu weer bezoe kers door boeren toegelaten mogen worden, maar alleen op de door de gemeenten te stellen voorwaarden, welke voornamelijk neerkomen op eisen, waaraan de terreinen zullen moeten voldoen, terwijl in de bui tenbochten geen publiek zal mogen worden toegelaten. De eerste inschrijvingen. Dat Assen tot heden niets bekend maakte over de inschrijvingen, wil de geenszins zeggen, dat er niet hard gewerkt werd. Thans kunnen daarvan de eerste resultaten bekend gemaakt worden en deze zijn ver rassend goed. Van de Engelse „kopstukken" hebben nl. AJS en Norton reeds met hun beste rijdes officieel ingeschre ven. AJS komt in de 500 cc klasse met R. L. Grahan? en E. J. Frend en in de 350 cc klasse met R. L. Graham, W. Doran en R. Armstrong E'en bezetting als nooit te voren, waaruit geconcludeerd moet worden, dat AJS iets van plan is. Norton zet daar in de 500 cc klas se J. Lockett en A. J. Bell en in de 350 cc H. L. Daniel! en A. J. Bell tegenover. Zoals men ziet, ook een dubbele bezetting van haar beste rijders. Het wachten is thans op Velocette. Welke i-ijder zal dit merk tegen over een zo sterke bezetting als 'die van Norton en AJS stellen? En wat doen de Italianen? Mocht het zijn, dat ook Guzzi en Gilera in Assen sterk uitkomen, dan zal Assen zich .kunnen beroemen op de beste internationale bezetting. Deze races tellen trouwens zoals men weet mee voor het wereldkampioenschap. WEGRACES TE ETTEN. Te Etten werden gisteren nationale wegraces gehouden, waarvan de re sultaten meetellen voor het Neder lands kampioenschap. De belangrijk ste uitslagen luiden: Senioren 250 cc: 1. Postma (Guz zi) 52 min.. 19 sec.; 2. Sekuur (Velo cette) 92 min. 44 sec.; 3. Zwaai (Ex celsior) 53 m'in. 25 sec.; 4. Vink (Ve locette) 53 min. 41 sec.; 5. Breedijk (Velocette) 53 min. 42 sec.; 6. Si mons (Excelsior) 54 min. 49 sec. Senioren 500 cc: 1. Knijnenburg (BMW) 45 min. 27 sec.; 2. H. Veer J. (Triumph) 45 min. 34 sec., 3. J. Veer (Triumph) 47 min. 48 sec., 4. van Rijswijk (Velocette) 47 min. 49 sec.; 5. Hoek (BMW); 6. Schot (Nor ton); 7. Keyzer (Triumph). Juniores 125 cc: 1. Oldenhof (Ey- sink). Juniores 250 cc: 1. Tengnagel (Ex celsior). Juniores 500 cc: 1. Schouten (BMW). GROTE PRIJS DER GRENZEN In de Grote Prijs der Grenzen te Chimay bezette de Engelsman An derson met Guzzi de eerste plaats in de 350 cc-klasse, een race over 12 ronden. Zijn tijd bedroeg 59 minuten 23 sec., hetgeen een gemiddelde van 131,79 km per uur betekende. Twee de werd Brugière met Velocette in 59 minuten 48 sec. en vierde Franta Juhan eveneens met Velocette in 59 minuten 50 sec. De snelste ronde werd gemaakt door Martin in 4 mi nuten 47 sec., gemiddelde uursnelheid van 136.240 km. In de 500 cc-klasse werden 12 ron den van 10,8 km gedraaid, zijnde bijna 130 km. Eerste werd wederom Anderson met Guzzi in 58 minuten 29 seconden, gemiddelde uursnelheid 133,822 km. Tweede de Nortonrijder Tacheny in 59 min. 34 sec., derde Perrin met Triomph in 1.24. en vier de Roland in 1.2. Roland reed even als de winnaar met Guzzi. De snelste ronde werd door Anderson afgelegd in 4 m. 39 s., zijnde 140 km per uur. Sport in 't kort De voetballanden wedstrijd tus sen Frankrijk en Zwitserland is ge wonnen door het Franse elftal, dat met 42 won, nadat de rust met een 20 voorsprong was ingegaan. De wedstrijd tussen de B-teams van Zwitserland en Frankrijk te Ba zel eindigde in een 21 overwin ning der gasten, nadat de rust met een 10 voorsprong der Zwitsers was ingegaan. Te Warffum werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen het Noor delijk elftal en een Zwaluwenteam. De Noordelingen wonnen met 41. In Leeuwarden hebben de Zwa luwen een royale 61-zege be haald op een Fries elftal. De Leidse Zwemver. „De Zijl" houdt op 15 Juni in de openzwemin richting onderlinge wedstrijden. DE DERBY te Epsom, de klassieke Engelse paardenrace over ander halve mijl, werd gewonnen door „Nimbus" met jockey E. C. Elliott met hoofdlengte verschil voor „Amour Drake" gerede*n door W. John stone en „Swallow Tail" onder jockey D. Smit. De race was zo span nend en het onderling verschil zo gering, dat de foto aan de finish geno men moes.t uitmaken, wie de winnaar was. De weddenschappen stonden 7 tegen 1 voor „Nimbus", 10 tegen Ivoor Amour Drake" en 100 tegen 8 voor „Swallow Tail". In totaal namen 32 paarden aan de derby deel. Foto moest beslissing brengen Voor de 19de keer werd de derby gehouden en nog nimmer had deze klassieke ren zo'n spannend slot als Zaterdagmiddag. Voor de tweede maal in de historie van de derby is het een vrouw, die eigenaresse is van 'een winnend paard. Mevr. Gle- nister, de gelukkige bezitster van „Nimbus", kon het sommetje van f 140.000 in haar zak steken, zijnde de eerste prijs van de derby, ook al een record. „Nimbus" had na de start van deze race over anderhalve mijl de leiding, maar op het laatste rechte eind moest het paard een zware aanval van de Franse deelne mer „Amour Drake" van de heer Leon Voltera afslaan, hetgeen geluk te, maar de mannen, die over de aan komst moesten beslissen, waren niet zo zeker van hun zaak en riepen de WIELRENNEN VIER NEDERLANDSE RENNERS AANGEWEZEN VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK. Naar wij van de zijde van de Ne derlandse ploegleider voor de Ronde van Frankrijk 1949, de beer R. de Grood, vernemen, zijn vier van de zes renners thans aangewezen. Henk de Hoog (Borgerhöut bij Antwer pen), Jan Lambrichs (Bunde), Wim de Ruyter (Rotterdam) en Jacques Syen (Maastricht) hebben het con tract getekend. De twee renners, die het zestal zullen completeren, worden voor 10 Juni a.s. aangewezen. Besprekingen zijn nog gaande. DE FRIESE ELFSTEDENTOCHT. De Friese elfsteden rijwieltocht wint, zo lang er ook amateur-ren ners in een aparte klasse aan de tocht mogen deelnemen, ieder jaar aan betekenis en in omvang. Zo verschenen ongeveer 500*wielrijders aan de start. Dat is 200 meer dan verleden jaar..Het aantal renners, dat aan de tocht deelnam bedroeg ruim 60, waarvan slechts de helft de wedstrijd heeft uitgereden. Door kleine ongevallen en verkeerd rij den moesten enige renners uitval len, m'aar ook bleek deze 230 km lange tocht voor velen te zwaar. Be halve in de Gaasterlandse bossen bood het Friese landschap weinig beschutting tegen de strakke Z.W. wind, die de tocht van Dokkum af tot Stavoren tot een zeer zware maakte. Het mag dan ook 'n presta tie van de eerste rang worden ge noemd, dat W. Dielissen van Beek en Donk het record met een en der tig minuten wist te breken door een totaaltijd te maken van zes uur en vijfentwintig minuten. Over het verloop van de wedstrijd het vol gende. Reeds spoedig na de start om 's morgens zes uur lag Anton van El deren yan Eindhoven met een flinke voorsprong aan de kop. Toen hij om acht uur Dokkum passeerde as hij echter reeds ingehaald door W. Dielissen en G. van den Berg uit Sliedrecht. Ook in Leeuwarden, waar men 8.37 afstempelde, had het trio nog een voorsprong van onge veer 5 minuten, op een vrij grote groep renners, waaronder Fits van Oud Ade, die zich van een inzin king even voorbij Dokkum had her steld. Op 9.40 passeerde Dielissen geheel alleen als eerste de tussen- controle te Bolsward. Hij had zich nabij Wommels weten los te maken. Met een paar honderd meter achter stand volgden Ris van den Helder, Fits, Heynem'ans van Breda en van Elderen van Eishoven, terwijl met twee minuten achterstand Bakker van Ouderkerk. Bersgam, Fleury en Monkelman van Amsterdam volg den. Van der Berg, die. last van maagkramp kreeg, zakte af. Tussen Bolsward en Sneek, IJlst en Sloten werd verwoed strijd geleverd. Voor bij IJlst deden zowel van Elderen als Monkelman een uitlooppoging. Van Elderen reed nu als tweede, maar moest deze plaats spoedig af staan aan Monkelman. Bij de con trole te Sloten hadden de koprijders twee minuten voorsprong op Mon keiman, een minuut later gevolgd door de bovengenoemde renners, die zich tot een groep hadden verenigd en zelfs van Elderen waren gepas seerd. Te Stavoren, waar de kop- rijder om 11.35 afstempelde, maak ten Heynemans en Fits zich uit de groep los en haalden Monkelman in. Toen Dielissen te 12.25 nog volko- m'en fit de finish te Bolsward pas seerde had hij" niet alleen onbe dreigd gewonhen maar tevens het elfstedenrecord met 31 minuten ver beterd. Vijf minuten later volgden de vijf renners, die elkaar nauwelijks een handbreedte toegaven. Het waren respectievelijk Fleury, Fits, Monkel man. Bergsma en Heynemans. Twee minuten later volgden Bakker en van Elderen, als negende passeerde Ris de eindstreep. De vaardigheidrijders, die de tocht op gewone fietsen volbrachten boek ten eveneens goede tijden. Voor de wind werd erx soms met 50 km vaart gereden. Winnaar werd hier K. H. Dikkentman van Amsterdam, die de tocht in 7 uur 38 minuten volbracht, en het record met 13 minuten sloeg. Dikkentman won in een spannende spfint met de Waal, van Wijk en Aalburg. Hendriks van Tjerkgaast als derde en F. Dikkentman uit Am sterdam als vierde. RONDE MIDDEN-NEDERLAND. Jac. de Groot vierde. Ruim 200 renners bonden 2de Pink sterdag de voetriemen strakker aan en voort ging het. de 200 K.M lange strijd was begonnen. Reeds na 20 K.M. was er een 9 man sterke groep, waaronder Verstraten, v. d. Stappen en de Belg Wouters, die een uitloop poging waagden. Toen de Groot zag, dat het menens was, sprong hij uit het peleton weg en zag kans bij de weglopers te komen. In hoog tempo ging het verder, zodat in de buurt van Scherpenzeel de voorsprong van de koplopers 3 min. bedroeg. Op de Veenendaalse berg werd een bergpremie verreden en het was Jac. de Groot, die deze met 30 meter voor sprong won. Na 100 K.M., dus op de helft van de strijd, toen het tempo wat was af gezakt, zagen wij in de buurt van Hilversum een groep van 25 man, waaronder 4 Belgen, Faanhof, Kooi man, La Grouw, Harmans, v. d,. Voort en de Rooij die de vluchtelin gen inhaalden. Met nog 50 K.M. te rijden was het La Grauw, die weg sprong met de Belg Wouters aan het wiel. Direct reageeerde de Groot, maar hij kreeg de Belg Ivens mee. Moedig zetten zij gezamenlijk de ach tervolging in, maar de Groot kreeg kettingpech, zodat de Belg alleen bij de vluchtelingen kwam. Hoewel de Groot snel had gerepareerd kwam hij 100 M. achter op een groep van 20 man. Spoedig had hij zijn achter stand weer weggewerkt en ging met een door, waarbij een 8-tal renners meegingen. Met nog 8 K.M. te rijden waagde de Groot opnieuw een poging, waar bij van Roon (Haarlem) mee ging, maar op de wielerbaan te Utrecht wist hij deze in de sprint te kloppen, zodat de Groot deze belangrijke se- lectierit als tweede Hollander ein digde. De kampioen, van België Wouters werd eerste in 5 uur 6 min., 2. Ivens (Belg.). 3. Le Grauw (Amsterdam), 4 de Groot (Leiden), 5. van Roon (Haarlem). P. Bouthoorn, die in deze zware rit opmerkelijk goed reed, kwam met een grote groep binnen, die allen gelijk geclasseerd werden. Het Fruitmarkt criterium. D. v. Nieuwenburg werd bij de junioren derde; A. Vermeulen bezette in deze categorie een achtste plaats. G. Vrees wijk was 6de bij de nieuwelingen. ONGELUK OP DE OERLIKON BAAN. Tijdens de traditionele wedstrij den van tweede Pinksterdag op de Oerlikon baan te Zürich is een ern stig ongeluk gebeurd. In de 61e ron de van de eerste manche van de stayers wedstrijd kwam de Belgische gangmaker van der Stuyft, die de Fransman Fournier trok, ten door het springen van een band. Fournier gleed de baan af en be landde op het middengrasveld, maar de Italiaan Bergamini, die achter hem reed, kwam rr?et een smak op de baan terecht. Alhoewel hij vrij ernstige verwondingen opliep kon hij door de eerste hulp van de baan verzorgd worden. Van der Stuyft daarentegen moest met hoofdwon den in het ziekenhuis worden opge nomen. Hierna werd de wedstrijd achter motoren afgelast. In het sprintnummer voor ama teurs won de Zwitser Flueckiger met 3 pnt. voor de Belg Nihant met 7 en de Fransman Dupont met 8 p. hulp in van de foto, die spoedig ont wikkeld was en duidelijk het gerin ge verschil aantoonde waarmede „Nimbus" als eerste door de finish was gegaan met een hoofdlengte voor Amour Drake". De favoriet van de derby. „Royal Forest" met jockey Gordon Richards startte aan de buitenkant van het eld paarden, maar bij het ronden van Tattenham Corner lag het paard derde. De favoriet eindigde als vier de en de 24e poging van Richards om de derby te winnen was weer mislukt. „Nimbus" was bij de wed denschappen nog al populair, in het bijzonder bij de „bijgelovigen", want de gehele ochtend had het uit regen wolken gedreigd (Nimbus). De eigenaar van „Amour Drake", Leon Volterra, lag te Parijs op zijn ziekbed. Hij volgde het verloop van de race door de radio, met een ge neesheer naast zich. Hij had een hartaanval gehad en het opwinden de verhaal van de radióreporter, toen het paard van Volterra op het laatste rechte eind naar voren kwam maar toch nog verloor, zal de Frans man wel geen goed hebben gedaan, want gisternacht overleed hij. Het aantal bezoekers was niet bij benadering aan te geven. De konin gin, prinses Elisabeth, de hertog van Edinburg en andere leden van de koninklijke familie woonden de •'derby bij. De zon scheen vrolijk over de prachtige baan, maar er stond een vrij harde wind. DRAVERIJEN OP DUINDIGT. De uitslagen van de gehouden dra verijen te Duindigt luiden: Camelia-prijs 1940. m.: 1. Nancy Lee, 1.40.1. 2. Midwayman, 3. Little Anton. D. W. 10.60, PI. 4.80, 3.30. 2.50. Claire Fontaine-prijs, ren 1600 m.: 1. All Ablaze. 2. Majesto, 3. Som- breffe. W. 29.60. PI. 9.90, 1.80. Ge koppeld 41.40. Cherubin-prijs. 2040 m.; 1. Maar ten Spencer, 1.28.9. 2. Louise de la Maire B. 3. Mientje Deter. W. 3.PI. 1.60, 1.70, 3.Gekoppeld 10.80. Casino-prijs, 2100 m.: 1. Madame B., 1.30.9. 2. Mary Axkit. 3. Lucky Fanfare. W. 1.20. PI. 1.30, 1.90. Ge koppeld 410. Cahgula-prijs, Ned. 2-jarigen, ren 950 m.: 1. Bonheur Perdu. 2. Mon Amour, 3. Taribi W. (stal met Mon Amour). 3.50. PI. 2.40, 2.20, 2.50. Ge koppeld 39.70. Consuela-prijs, 2060 m.: 1. Ju- noschka, 1.28.1. 2. Intrepid. 3. Happy Saint, W. 2.30. PI. 1.30, 1.10. Ge koppeld 3.Toto-omzet 30.000. EEN GELUKKIGE VERJAARDAG. Een Amerikaans zakenman, de heer George Baldwin, die de Japan se derby bezocht, riskeerde zeven shilling op hetN paard „Tachikaze" dat het nummer 14 droeg. Hij deed zulks omdat zijn verjaardag op de veertiende van de maand viel. Even later verliet de heer Bald win de race-baan met drie pakken van bruin papier die samen 2.750.000 yen bevatten. Het paard „Tachi- j kaze" had hem 550 m'aal zijn inzet 1 opgebracht of 190 pdst.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6