SVV kampioen Nederland van Engeland en Zuid Afrika troef in Noordwijk 4-0 Ned. hockey-zege in Kopenhagen Nereus wint de „Koninklijke" DINSDAG 7 )UNI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DE INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN Driedubbele zege van Sturgess We kunnen niet anders zeggen, dan dat de internationale tenniskam pioenschappen, welke in de afgelopen week op de schitterende banen van het Noordwijkse „Casino" zijn gehouden, uitstekend geslaagd zijn. Behou dens wat regen en wat veel regen op Vrijdag en Zaterdag is het uit stekend v/eer geweest en gisteren vond het tournooi zijn bekroning in een massale belangstelling voor de eindwedstrijden. Zeker 6000 bezoe kers zijn getuige geweest van een interessante strijd tussen de verschil lende finalisten en men heeft overhet algemeen kunnen genieten van het zeldzaam prachtspel dat vertoond werd. Record aantal bezoekers Op prachtige wijze heeft de Zuid- Afrikaan Sturgess de finale van het heren enkelspel gewonnen. Het is een strijd geworden tussen het fijn afgestemde tennis van' Sturgess en het harde, zeer nonchalante, maar vaak brillante spel van de jonge Amerikaan Gonzales. Sturgess be gon nerveus en in de eerste set werd hij totaal overspeeld door de vaart van Gonzales' services en drives. Sturgess, die het van plaatsspel moet hebben, kon aan het net weinig uit richten tegen dit bliksem-tennis. Zijn lobs waren nooit diep genoeg voor de lange Gonzales en diens reach is zo groot, dat de, als passeerslagen be doelde ballen, of een prooi van de Amerikaan werden of uitgingen. Met 62 won Gonzales de set. In de tweede set raakte Sturgess, nu kalm geworden, volkomen inge speeld. Naar voren waagde h'j zich niet meer. Het werden nu duels van lange rallies van baseline tot baseline Het bleek, dat Sturgess in vastheid niets onderdeed voor zijn tegenstan der en hem door grote accuratesse en concentratie, hierin zelfs de baas was. Even zag het er donker uit voor de Zuid-Afrikaan, toen hij na met 43 te hebben voorgestaan even verslapte (45) maar hij herstelde zich op tijd en won de set met 75. In de derde set werd om elke game gevochten. Sturgess, groot tacticus als hij is, handhaafde het lange spel en na een gelijk opgaande set won hij met 64. Gonzales, razend over zijn eigen nonchalantheid wierp zijn racket over de baan en liep naar de kleedkamer om de 10 minuten rust onder de douche te gaan doorbrengen. Na de pauze begon de viefde set. Sturgess nam onmiddellijk de leiding met 20. Gonzales zette alles op al les, vechtend tegen twee moeilijk te overwinnen tegenstanders: de taaie Sturgess en zijn eigen luiheid. Deze laatste overwon hij, maar voor een zege op de eerste was het te laat. In korte tijd was het 41 voor de Zuid-Afikaan. Geen van beide spelers nam nu nog enig resico. Het ging er thans om, wie de minste fou ten maakte. Dit was Sturgess. Het werd 52 4015. Prachtig serveren van Gonzales deed de twee match points te niet. maar er kwam er nog een en nu sloeg Gonzales een dou ble fault Stralend liep de Zuid-Afrikaan met een beker zo groot als een soep terrine in zijn amen,, de baan af. Intussen werd op een bijbaan de finale dames dubbelspel gespeeld tus sen het Engelse paar mej. Tuckey mej. Curry en de Amerikaansen me vrouw Rihbany en mej. Boyer. Na een partij, waarin beide combinaties om beurten sterker waren, wonnen de Engelsen, voornamelijk door be ter gebruik maken van de geboden kansen aan het net met: 75 86. In de tweede set kwam even een ernstige bedreiging voor de Engelse dames toen zij na op 54 een match point te 'hebben gemist met 65 4030 achter kwamen, maar zij her stelden zich op tijd en wonnen met 8—6. De laatste partij was de finale he ren dubbelspel tussen de Zuid-Afri kaanse Daviscup dubbel Sturgess Fannin en de AmerikaansPhilip- pijnse combinatie GonzalesAmpon. Het is een gemakkelijke en snelle overwinning voor de Zuid-Afrikanen geworden. Reeds in de geerste set bleek hoe goed zij op elkaar waren ingesteld. Sturgess was de man in het achterveld, die alles retourneerde Zondag was reeds de finale van het gemengd dubbelspel gespeeld tus sen mej. MarcellinSturgess en me vrouw Koopmans^-Rinel. De eerste set werd snel en zonder dat grote tegenstand werd ondervonden door het Nederlandse paar gewonnen 63. Sturgess was niet zo zeker van zich zelf als anders en vooral aan het net miste hij talrijke vollies. Mevrouw Koopmans en Rinkel speelden in de ze set zeer vast en aanvallend. Ook in de tweede set ging het het Nederlandse paar aanvankelijk voor de. wind. Binnen korte tijd stonden zij op 53. Maar intussen raakte het duo MarcellinSturgess geheel inge speeld. Sturgess' afmaken werd beter en de Frangaise ging beter volleren. Regelmatig liepen zij de achterstand in en wonnen tenslotte met 75 de set. De beslissende set gaf veel span ning. KoopmansRinkel kwamen met 31 achter, maar door gewaagde dri ves door het „zwakke midden" werd de service van Sturgess doorbroken, waarna Rinkel de zijne won (33). Alles was nog mogelijk, maar de bui tenlanders v/aren sterker. Vooral me vrouw Koopmans begon nu veel te missen en toen Sturgess op 53 de service had, was het pleit beslecht. Rinkel was nog in staat terug te vechten, maar mevr. Koopmans kon het juiste antwoord niet meer vin den en met 63 wonnen mej. Marcel lin en Sturgess de set, de partij en de titel. mochten zij „hun dag" hebben, dan zijn verrassingen nooit uitgesloten. Maar Ted Schroeder, Pancho Gon zales, titelhouder Bob Falkenburg, Gardnar Mulloy, Budge Patty en Jaroslav Drobny blijven de spelers, onder wie zich waarschijnlijk de kampioen 1949 zal bevinden. Bij de dames zijn geen puzzles te verwachten Een elk daar denkt, dat de strijd wel tuSsen de beide vrien dinnen en tevens elkaar meest ge duchte rivalen zal gaan, nl Louise Brough en Margaret Osborne Du- pont. JACK KRAMER WERELD KAMPIOEN DER PROFESSIONALS Jack Kramer (V.S.) sloeg in de eindstrijd van het tournooi om het wereldkampioenschap der professio- SCHERMEN HET BENELUXKAMPIOENSCHAP Zaterdagavond is te Albert Plage (Le Zoute) de wedstrijd begonnen om het Beneluxkampioenschap. wel ke bestaat uit Equipe wedstrijden voor de heren op drie wapens. Bel gië won de floret ontmoeting van Nederland met zeven tegen twee overwinningen 21 ontv. en 42 geg. treffers. Luxemburg won de floretwedstrijd equipe van Nederland met 5 tegen 4 gew. part., 31 ontv. en 36 geg. treffers. België zegevierde over Luxem burg, zodat het eindklassement voor equipes floret werd: 1. België 4 p. 2. Luxemburg 2 p. 3 Nederland 0 p. Er werd voorts een individuele wedstrijd geschermd in twee poules Het resultaat van de eindstrijd werd: 1. Verhalle 4 gew. part. 2. Verhoye 4 gew. 3. De Groot 3 gew. 4. Van Houdt 2 gew. Op degen won België van Neder land met 5 tegen 4 overw. Luxem burg won van België met 5 gew. part tegen 4 en van Nederland met 6 gew. part. tegen 3. Het klassement op degen equipe kreeg daardoor het volgende aanzien: 1. Luxemburg 4 p. 2. België 2 p. 3. Nederland 0 p. De individuele scherm wedstrijd op I"\E NEDERLANDSE hockeyers hebben in Kopenhagen op het hockey- veld naast het grote stadion, waar a.s. Zondag de voetbalwedstrijd Denemarken—Nederland plaats'zal vinden, een goede wedstrijd gespeeld. Het is bovenal epn tactisch succes geworden. De fout in de opstelling na de rust tegen de Ieren in Amsterdam gemaakt, is nu vermeden; de ploeg vormde een harmonisch geheel zonder zwakke plekken,. Zo werd deze 25e wedstrijd van het Nederlandse elftal na de oorlog een mooi succes. Fraaie jubileumwedstrijd In de wedstrijd Oude Acht vestig de de ploeg van „Njord" een nieuw baanrecord door in de uitstekende op internationaal niveau staande tijd van 6 min. 6.8 sec. de eindstreep te passeren met ongeveer twee lengten voorsprong op „Laga". Nog nimmer heeft een Nederlandse acht een der gelijke tijd over 2.000 meter gemaakt Een overzicht tijdens deze wedstrijd. Van achter naar voor: de Oude Acht van „Njord" winnaar) „Laga" (twee de) en „Delftse Sport(derde). nals op overdekte banen zijn landge noot Bobby Riggs met 2-6, 6-4, 6-3, 6-4. Kramer „verdiende" met deze overwinning een eerste prijs groot f 5.000, Riggs kreeg de helft van dit bedrag. wat er over of langs de prachtig vol lerende Fannin kwam. Aan de andere zijde van het net was de samenwerking minder goed. Ampon was uitstekend. Vooral ook aan het net. maar hij ontving te wei nig steun van de onbeheerste Ameri kaan, die steeds te veel risico nam en alleen maar voldoening scheen te scheppen in hard slaan. Dit kostte hem en zijn partner talrijke kostbare punten. Toch leek het er in de eerste set niet naar, dat het zo'n vlotte zege zou worden. GonzalesAmpon kwa men op 42. maar toen kwam Fan nin was goed op temperatuur en bij na alles wat binnen ziin bereik kwam zette hij met onhoudbare crosses in punten om. Geen game ontging de Zuid-Afrikanen meer (64). Het leek tevens de beslissing t« zijn, want de tegenstand van Gonza les en Ampon was verder van geen betekenis meer. Gonzales was beslist de zwakste van het viertal en hij maakte fout op fout. Met 62 won nen Sturgess en Fannin de tweede set. De derde set was een copie van de tweede. Het was alles Sturgess Fanning wat de klok sloeg. Vanaf half court werden Gonzales en Am pon naar de baseline teruggedrongen en de muur, die zij daarna voor het net optrokken was ondoordringbaar. In deze set groeide Fannin tot een dubbelspeler van eerste grootte. Wij geloven niet dat hij in deze laatste fase van de partij een bal. hoe lastig ook, heeft gemist. Het werd weer 62 Een waardig slot van dit mooie tour nooi dat veel goed tennis te zien heeft gegeven. Dt titels zijn terecht gekomen bij: heren enkelspel: Sturgess, Z.-Afr.; dames-enkelspel: mej. Tuckey, Gr.- Br.); heren dubbelspel: Sturgess en Fannin, Z.-Afrika; dames dubbelspel: mej. Curyy en mej. Tuckey. G.-Br.; gemengd dubbelspel: mej. Marcellin Fr. en Sturgess, Z.-Afr. 16 „GEPLAATSTEN" OP WIMBLEDON. Over enkele weken begint het jaarlijkse Wimbledontournooi, het officieuse wereldkampioenschap voor amateurs, waarvoor de inschrijvin gen ook dit jaar bijzonder sterk te noemen zijn. Gewoonlijk werden slechts 8 spelers geplaatst in het heren-enkelspel, maar het ziet er naar uit, dat de commissie van de traditie zal afwijken en ditmaal 16 spelers zal „plaatsen" teneinde te voorkomen, dat sterke spelers el- waar in de eerste of tweede ronde afmaken. Frank Parker, de winnaar van Parijs, is geen favoriet voor Wim bledon. Twee Amerikanen, die nog nooit te Wimbledon hebben ge speeld, zijn sterk „getipt" voor het kampioenschap, nl. Ted Schroeder, een van de grote mannen der Ame rikaanse Daviscupploeg en Pancho Gonzales, de held van Noordwijk, de 21-jarige ster met een grote toe komst. Parker wist weliswaar te Parijs te overwinnen, maar zijn klassieke spel komt op de snelle Wim'bledonbanen niet zo tot uiting. Immers, Wimbledon heeft altijd bij zondere spelers kampioen zien wor den. spelers met iets aparts, die in ieder geval een keiharde service hadden en bijzonder goed met volley overweg konden. Juist de verschillen in stijl maken de wed strijden zo belangwekkend, want wat kan men verwaohten van accuratesse van een John Bromwich, de runner up van 1948 en een Eric Sturgess, de Zuid Afrikaan, die oer- vast is en waarop menigeen zich doodspeelt? En met hen zijn ook l'TF.T MALSE REGENTJE, dat Vrijdagavond tijdens de voorwedstrijden van de „Koninklijke" op de Bosbaan te Amsterdam neerviel, was niets vergeleken bij de felle slagregens, die Zaterdagmorgen tijdens het. nummer Jonge Vier a. de roeiers teisterde. Daarentegen was de wind ge draaid en een felle wind blies de roeiers schuin in de rug waardoor de tij den fantastisch snel werden. Drie ploegen, Njord, Nereus en Triton start ten en al spoedig bleek, dat Njord ook in dit nummere de beste papieren had. In een zeer hoog tempo ging de ploeg over de baan en eindigde met grote voorsprong als eerste in de tijd van 7 minuten precies. De uitslag luidt: 1. Njord 7 min.; 2. Tnton 7.23; 3. Nereus, ver achter Des middags was het weer opge klaard. De zon was door de wolken gebroken en zette het geheel in een feestelijk tintje. De wind was echter in kracht toegenomen en de hoge gol ven met witte koppen bemoeilijkten het roeien enigszins. De Oude Vier van Nereus trok zich hier echter niets van aan in de race tegen de Halm stads Roddfoerning (Zweden). 1. Ne reus 7.11; 2. Halmstads Roddfoerning (Zweden) 7.34. De minister van oorlog en marine, mr. W. F. Schokking,m die Zaterdag middag een gedeelte van het pro gramma bijwoonde, heeft een serie spannende wedstrijden kunnen zien. In de eerste plaats het nummer Vier zonder stuurman, waarin Ne reus en Laga startten, beide ploegen hadden een snelle start en roeiden in een tempo van circa 37 slagen per minuut. Uitslag 1. Nereus 6 min. 40.4 sec.; 2. Laga 6 min. 6.43. De Denen werden volkomen ver diend met 4-0 geslagen, zij gaven zich tot het uiterste, doch stuitten op een voor hen ondoordringbare muur, waardoor doelman Dalmeyer in to taal slechts drie keer voor gemak kelijke gevallen assistentie behoefde te verlenen. De achterspelers wa ren stick vast, vooral Drijver, doch ook Derckx liet nauwelijks een steek je vallen en in de middenlinie schit terde ditmaalJan van der Valk, doch ook Ancion, hoewel nog te veel solospel demonstrerend en de alom bekende tegenwoordige aan voerder en spil Loggere, die zijn 25e interlandwedstrijd speelde en daar voor door de bond hartelijk gehul digd is, kunnen op een beste wed strijd terug zien. In de aanval Van der Doll zijn come back met een uit stekend doelpunt, waarmee hij na zes minuten Nederland de leiding gaf (0-1). Esser, die wat hij deed zeer goed deed, doch te vaak af wachtte, had zich handig vrijge- speeld naar Kruize, die op zijn beurt na een korte solo-actie door naar de vrij staande Van der Doll die heel rustig de oude vos! de bal buiten bereik van de Deense doelman inschoot. De Nederlandse aanvallen bleven terugkeren en vier minuten later degen had het volgende resultaat: Eindstrijd 1. Kuypers 4 gew. part. I Joseph Asboth, de Hongaarse halve- 10 ontv. tr. 2. Stasse België 3 gew en finalist van 1948 en Lennart Berge- 8 ontv. tr. I lin (Zweden) moeilijk te slaan. En Njord's Oude Acht verbetert baanrecord Dé Oude Acht van Njord boekte vervolgens een mooi succes door een nieuw baanrecord te vestigen. In de uitstekende op internationaal niveau staande tijd van 6 min. 6.8 sec. gingen de Leidenarcn in dit nummer als eerste door de finish met onge veer twee lengten voorsprong op La ga. Nog nimmer heeft een Neder landse acht een dergelijke tijd over 2.000 meter gemaakt. Drie ploegen startten in dit num mer, namelijk Njord, Laga en de Delftsche Sport In het begin ging de 'strijd vrijwel gelijk op maar op de helft van de wedstrijd nam Njord een kleine voorsprong. De acht van DDS, waarin vier man roeiden, die ook deel uitmaakten van de acht van DDS, die twee jaar den naar Henley ging, kon het -tem po niet bijhouden en op 1500 meter was de situatie: 1. Njord, 2. Laga op 1 Yi lengte, 3. DDS op 2^ lengte. De DDS-ploeg gaf zich echter nog niet gewonnen, zette een spurt i: keurig door de Lagaaien werd opge vangen. Njord won in de nieuwe re cordtijd van 6 min. 6.8 sec. Laga werd tweede met 6 min. 17.2 sec en DDS eindigde met 3J4 lengte achterstand op de derde plaats. Het oude Bosbaanrecord stond op naam van Nereus met een tijd van 6 min. 13 sec., in 1939 bij de Neder landse kampioenschappen gemaakt. Het internationale baanrecord staat op naam van de Acht van Italië, die in 1937 het Europese kampioenschap won in een tijd van 6 min. 0.5 sec. De roeiers hadden de wind, die een gemiddelde kracht had van 6 meter per sec. recht over de baan mee. De grote verrassing van deze wed strijden is wel geworden de neder laag die Tom Neumeier heeft geleden tegen de Rotterdammer van Stolk in het nummer Oude Skif. De Rotterdammer heeft van liet be gin van de race af de leiding gehad eindigde als eerste in de goede tijd van 7 min. 26 2 sec. Neumeier had hem lange tijd bij kunnen houden, maar op de laatste 750 meter liep van Stolk weg en Neumeier was bij de finish bijna twee lengten op van Stolk achter. Van der Meer die ook in deze finale uitkwam, heeft in het geheel geen rol kurinen spelen en eindigde met een straatlengte achter van Stolk. Zoals men weet heeft Neumeier geschreven op het nummer Oude Skif NEREUS WINT DE JUBILEUM BEKER. Met overwinningen in de Oude Vier. Vier zonder Stuurman en Twee zonder Stuurman heeft de Amster damse studentenroeivereniging „Ne reus" voor het eerst sinds 1941 weer voor een jaar beslag gelegd op de Jubileum-beker." Njord werd met overwinningen in de Oude Acht en Oude Twee tweede in de rangschikking voor de „Jubi leum-beker". Dit is de vijfde maal, dat Nereus deze wisselbeker, die in 1937 door dr. R. J. Th. Meurer ter beschikking van de K.N.Z. en R.V. werd gesteld, heeft gewonnen. De beker wordt toe gekend aan de vereniging, die in de senior-nummers het grootste aantal punten heeft behaald volgens puntentelling, die door de FISA wordt toegepast voor de coupe Glandaz. Het vorige jaar werd de beker ge wonnen door „Laga". liep Bouwman op een lisflge through pass van Van der Doll, razend snel door, drie spelers passerende en met een goed gericht schot ten slotte ook de doelman (0-2). e Nederlandse aanval bleef prachtig gevoed door de verdediging, de Denen voor onoplosbare proble men stellen. Enige malen ontsnapte het Deense doel ternauwernood aan het gevaar van doorboring en twin tig minuten na het begin loste Van Heel een zeer hard schot, dat de doelman der Denen wel hield doch niet ver genoeg weg werkte, waar op Bouwman snel toeliep en de doel man van dichtbij kansloos passeerde. Daar is het tot de rust bij gebleven (0-3). In de tweede helft was het over wicht der Nederlanders nog groter, doch het tempo zakte iets, behalve van rechtsbuiten van Heel, die weer subliem spel vertoonde. Ook hielden de Nederlanders het spel tg kort en zo bleef het elk ogenblik verwachte volgehde doelpunt uit tot 7 minuten voor het einde Bouwman uit een der vele voorzetten van Van Heel nog eens zijn kans waarnam, zodoen de de 'hattrick verrichtend. Zo won Nederland met 4-0, een resultaat dat nog hoger uitgevallen zou zijn, wanneer Kruize op schot geweest zou zijn. Met deze eervolle zege be sloten de hockeyers het seizoen. S.V.V. KAMPIOEN VAN NEDER-.te Rotterdam het voetbalkampioen- AND Door een 3-1 overwin- schap van Nederland, seizoen 1948 ning op Heerenveen heeft S.V.V. Za terdagavond in het Fyenoord-stadion 1 in Henley. Njord heeft dit jaar een groot aan tal achten geformeerd en ze doen het lang niet slecht. Ook op het nummer Jonge Acht A behaalden de Leidenaren de overwinning in de zeer goede tijd van 6 min. 16.8 sec. In deze finale startten vier ploe gen: Aegir. Triton, Njord II en het Spaarne. Alleen Aegir heeft niet voor veel strijd gezorgd. De andere drie ploegen gingen vrijwel gelijk over de baan tot op 500 meter van de finish. Toen nam Njord een kleine voor sprong en vergrootte die langzamer hand tot 1 lengte. Spaarne en Triton vochten fel o;m de tweede plaats en het was het Spaarne. dat in deze strijd winnaar werd met enkele centime ters voorsprong op de Utrechtenaren. De verdere uitslagen luiden. Twee Zonder Stuurman. 1. Nerneus 7.47.2 2. Willem IH. Jonge Skif A. 1. Draayer (Nautilus) 7.39; 2. Houtschilt (de Amstel). Oude Skif: 1. van Stolk (de Maas) 7.26.2; 2. Neumeier (Willem III); 3. van der Meer (Willem III). Jonge Vier B: 1. Aegir 7 min. 4 2. de Hoop; 3. Njord; 4. Die Leythe; 5. Willem III. Overnaadse Twee: 1. Het Spaarne 8.23; 2. Nereus; 3. Triton; 4. Aegir. Jonge Twee B: 1. Triton 7.54.8; 2. de Laak. Jonge Acht A: 1. Njord II 6,16.8. 2. Spaarne 6,20.4; 3. Triton; 4. Aegir. Dubbel Twee: 1. Willem III-Posei don Combinatie 7.13; 2. Nautilus; 3. De Hoop Lichte Vier: 1. Njord 7.25.8; 2. Argo; 3. Triton; 4. Laga; 5. Willem III. Veteranen Skif 1000 M.: 1. Muntz (de Maas) 4.10.5; 2. Jan Zeegers Jr. (de Hoop). Stijlroeien dames Oude Vier: 1. Tromp 109 pnt; 2 Spaarne 103 pnt.; 3. de Hunze 96 pnt. Stijlroeien dames Oude Skif: 1. Mej. Posthuma (DDS) 102 pnt.; 2. mevr. Gispenvan de Weg (het Spaarne) 96 pnt; 3. mevr. Smitsvan Buuren van Heyst (De Laak) 95 pnt. Stijlroeien dames Jonge Skif: 1. mej. Kloeke (Die Leythe) 104 pnt.; 2. mej. Aberson (Viking) 103 pnt. Snelroeien dames Oude Acht: 1. De Vliet 3.28.8; 2. Nereus. Snelroeien dames Oude Skif: 1. mej van Rossem (Willem III 4.9.4; 2. mevr. GrootBoomsma (de Hunze) Snelroeien dames Jonge Skif: 1. mej. van der Burg (de Maas) 4..7.7. 2. mej. Morelisse (de Amstel); 3. mej Sasse (de Hoop). CRICKET QuickLCC. LCC wint met 31 runs. Dank zij het goede bowlen van A. van Es 630, J. Hopp 341 en F. van Es 16, bracht Quick het niet verder dan 84 runs. LCC scoorde daarna 115 runs, waarvan A. Kante been 55, F. van Es 24, Metsch en Hopp elk 10. Schiedammers wandelden van de tweede klas naar hoogste top rvOOR EEN 31 OVERWINNING op Heerenveen heeft SVV Zaterdag- avond in het Feyenoordstadion het kampioenschap van Nederland, seizoen 19481949 behaald. De wedstrijd tussen NOAD en BW is ge wonnen door BW met 21. Met 3-0 tenslotte won AGOVV gisteren van NOAD, zodat de Tilburgers geen enkele overwinning hebben behaald. Laten wij- onmiddellijk beginnen met te zeggen, dat de Friese doel man geen gelukkige wedstrijd ge speeld heeft. Niet dat er beslist be weerd kan worden, dat de eerste twee doelpunten, die voor de rust werden gescoord, op zijn rekening kwamen, maar geheel vrijuit ging hij toch niet. De eerste keer sloeg hij vallende de bal zelf met een reflex beweging over de lijn en de tweede maal kon hij Ijpt ronde ding dat door de zacht neersijpelende regen glad was geworden weer niet on der controle krijgen, zodat Könemann maar een onnozel trapje behoefde te geven. Daarenboven kon Abe Len stra ondanks al zijn gegoochel niet precies de roos treffen. Het enige tegenpunt kwam buiten zij toedoen door prachtig oplopen van Brandsma uit een voorzet van rechts. Overigens is dit een wedstrijd ge worden met wel zeer wisselende kan sen en het overwicht nu eens sterk aan de ene, dan weer aan de andere zijde, de Friezen een open spel spe lend, vooral naar de rechtervleugel, de Schiedammers in de eerste helft vooral met overrompelend kort sa menspel. Hèt laatste deel van de wed strijd, to£n het Friese tegenpunt was teniet gedaan door een derde Schie dams doelpunt, geloofden de Hee- renVeners zelf niet meer in een gun stig resultaat, wat uit hun spel te zien was, terwijl S.V.V. iets meer dan gewoonlijk een verdedigende tac tiek ging toepassen, hetgeen niet zeg gen wil, dat de aanvallende spil Van Schijndel toen ook niet keer op keer zijn voorhoede opstuwde. Na tien minuten spelen gaf Go- sens, die naar de rechtervleugel was gezwenkt, een verraderlijke diagona le schuiver, waar de Friese doelman naai; viel. Met een onbewuste bewe ging sloeg hij de bal echter zelf in het doel (10). Meermalen werd de voorhoede van Heerenveen uiterst gevaarlijk door prachtig open spel, maar juist toen een doelpunt voor de Friezen in de lucht scheen té hangen, kreeg Van Lith op de linkervleugel de bal toe- DE UITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland: SVVHecrenveen 31; NOADBV V 1—2; AGOVV—NOAD 3—0. Om de KNVB-Beker. Halve finales: EmmaQuick N. 34; Helmondia Feijenoord 11 (Helmondia wint met strafsch.). De eindstand van de kampioem- competitie K.N.V.B. luidt: S.'V. V. B. V. V. 10 A.G.A.V.V. 10 Heerenveen 10 V. S. V. 10 N. O. A. D. 10 5 3 1 13 15—10 4 3 3 11 14— 8 gespeeld. Hij dreef even op en stelde met een korte tik vlak bij de doel lijn Könemann in staat die zag dat de vallende doelman Vcenstra net het leder niet kon bereiken de score te verhogen (20). Dit ge beurde reeds vijf minuten later. Eenmaal kwam Abe hierna vrij voor het Schiedamse doel te staan, terwijl de keeper even absent was, maar de uit de lucht opgevangen bal schoot hij hard tegen de lat. In de nu vol gende periode waren de Schiedamse aanvallen steeds gevaerlijker en bij na niet van de lucht. Na tien minuten zette Jonkman van rechts laag voor, Brandsma in staat stellend ineens in te zetten (21). Dit doelpunt gaf de Friezen moed en zij bleven voorlopig vrij sterke druk uitoefenen, maar al spoedig ging S.V.V. haar zelfvertrou wen terugwinnen. Prachtig solospel van rechtsbuiten Sehrumpf die zich deze middag wel zeer onder scheidde werd besloten met een trekballctje, dat Könemann kon be nutten (3—1). Na het eindsignaal zorgden politie en stadionknechts er voor, dat geen bestorming van het veld mogelijk was, de Schiedammers werden mid den op het veld met talrijke bloem stukken en speeches gehuldigd.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5