Het zilveren feest van »Tëylingen« Voorstellen aan de Leidse Raad Vliegdekschip tegen moderne bommenwerper De B-36, de nieuwste luchtreus DINSDAG 7 JUNI 1949 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 B. en W. van Sassenheim boden een geschenk aan „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst." Dit gezegde heeft het Tey- lingenbestuur steeds voor ogen ge staan. Voor 25 jaar een nietig plantje, is de vereniging nu uitgegroeid tot een stevige boom, die reeds vele vruchten Een stukje historie. 6 Juni 1924 werd de vereniging op gericht onder voorzitter N. Rotteveel. Met twee efftallen werd ingeschre ven in de D.H.V.B., waarin men resp. in de 3de en 4e klasse uitkwam. Teylingen 1 werd dat eerste jaar al kampioen en promoveerde naar de 2e klas. Hier toonde het ook al de sterk ste te zijn en mocht weer een trapje hoger. Ook in de le klasse gelukte het om het kampioehschap te behalen. Bij de promotie-wedstrijden tegen „Duiven" uit Rotterdam en Graaf Willem II uit Den Haag haalden de Teylingers de beste papieren en gin gen zij over naar de 2e klasse R.K.F. In 1929 kwam een elftal uit Ant werpen op bezoek en zij moesten te- ger het Teylingen le elftal het on derspit delven. Bij een tegenbezoek in Antwerpen tijdens de wereldten toonstelling aldaar kon Teylingen het niet verder brengen dan een gelijk spel. Als beloning ging een beker van 65 c.m. hoog triomfantelijk naar Sas senheim. Nog eenmaal werden zij kampioen in '35. Bij de promotiewedstrijden te gen D.H.L. konden zij het niet bol werken. De oorlogsjaren waren zwaar. Er kon maar weinig worden gespeeld en menige speler en donateur bedankte. In '44 kwam een lid van het le elftal G. Hoogervorst zwaar ziek uit Duits land terug van zijn gedwongen ar beid. Beterschap was helaas niet mo gelijk. In November droegen zijn me despelers hem ten grave. Na de oorlog begon het bestuur weer nieuw leven in de vereniging te blazen. Het le elftal, danig verzwakt moest in '47 degradatiewedstrijden tegen „Meerburg" spelen, maar het gevaar werd bedwongen. De afgelopen competie werd goed begonnen en gaarne hadden zij de kampioenstitel behaald. Het liep an ders af; zij eindigden op de vijfde plaats. Ook de junioren werden tal rijker. Teylingen bezit nu drie junior en twee adspiranten-elftalleri. De afd. gymnastiek, verleden jaar opge richt, is reeds gegroeid tot 160 leden. Sassenheim mag trots zijn met zo een groeiende en bloeiende vereni ging. De feestochtend. 6 Juni 1949. Om 7 uur Werd dooi de geest, adv., kap. Blonk, een H. Mis opdragen. Vierhonderd leden van Teylingen waren erbij tegenwoordig. Na de H. Mis ging groot en klein naar het K S.A.-gebouw. De zaal bood een feestelijke aanblik. De lange tafels 'waren rijkelijk versierd met frisse bloemen. He'; podium van het toneel geleek een bloemententoonstelling door de vele bloemenmanden en -stukken, die er waren opgesteld. Een sympathieke gedachte was het van het jubileum-comité, om aan de foto's van hen, die niet aanwezig konden zijn in persoon, een ere-plaats te ge ven. De' voorzaal en de toneelzaal wa ren spoedig gevuld. Na het gemeen schappelijk ontbijt nam de g.a. kap. Blonk, het woord. Spr. zette de grpte betekenis - /an een R.K. Sportvereni ging uiteen. Niet alleen het beoefe nen van voetbal, gymnastiek of wat dan ook vormt een katholieke ver eniging, maai geestelijk moet de jeugd worden gevormd. Dit kan me de worden verkregen door een gezon de kath. ^sportvereniging. Het deed de g.a. een groot genoegen dat ook de dames gymnastiek-afd. zo snel vooruitging. Voorzitter C. Rotteveel verwelkom de het erecomité, de pioniers van Teylingen. de trainer de heer Poots afd. voetbal en gym. Hij is trots op dit grote gezin en spoorde allen aan steeds sportief te blijven. De heer H. Hoogervorst sprak als oud-secr. Het ontroerde hem twee zalen gevuld te zien met zoveel jeug dige sportmensen. Nooit had hij dur ven en kunnen denken vóór 25 jaar, dat de vereniging zo zou zijn uitge groeid. Als pionier voor de Kath. sport deed het hem een genoegen te weten, dat zovele jeugdige enthou siasten het werk hebben overgeno men. Spr. memoreerde, dat na het 2e lustrum 10 leden de vereniging waren ontvallen. De oud-voorzitter, de heer Nic. Rotteveel, feliciteerde de vereniging met haar feest. Spr. gaf een terug blik van voor 25 jaar. Nadat ook de aanvoerder van Tey lingen dank had gebracht aan be stuur en feestcomité voor al het werk aan hen besteed kreeg de voorzitter van het feestcomité, de heer H. Zoet het woord en bood namens leden, donateurs en alle medewerkers een prachtige medaille-kast aan. Onder een daverend applaus werd deze kast, die gevuld was met alle trofeeën, door de leden aanvaard. Met harte lijke woorden dankte voorzitter Rot teveel. Verder werden nog woorden van dank gesproken door Th. Landwehr Johan als voorzitter der juniorenafd. Deze wees de jongens op hun plicht, om vooral de jeugd-zondagen aan wezig te zijn in de kerk. Hij herdacht de te vroeg overleden jeugdleider G. Hoogervorst, die ontzaglijk veel voor de - sportjunioren heeft gedaan, en vroeg één minuut stilte voor een gebed. De voorzitster der dames gym. afd. mej. R. Homan, dankte het bestuur en sprak de wens uit, dat ook de gym zo zou mogen blijven groeien bloeien. J. v. d. Nouland bracht vooral dank aan de g. a. voor diens vele geeste lijke arbeid in Teylingen. Nadat ook de heer J. Verkley na mens het ere-comifé dank had ge bracht, begon de receptie van 11 tot 12 uur in dezelfde zaal. De receptie. Nadat reeds de hele morgen het ene bloemstuk na het ander was bin nengekomen begon dat nu opnieuw. Vele telegrafische en schriftelijke gelukwensen kwamen binnen. Het zoy te ver voeren allen te vermelden. Bloemen werden ontvangen o.a. van de K.N.V.B., Ned. Kath. Sportbond; ..Lisse", Lugdunum, K. R. V.; War- munda; Leidse Boys en nog vele andere. Talrijke personen kwamen de vereniging hun gelukwensen aanbie den. Het voltallig gemeentebestuur was aanwezig. De burgemeester zei- de, dat de voetbalsport ook de geest staalt. Deze sport vraagt beheersing en inzicht. Een enkele maal wordt er wel eens dom naar zo'n bal getrapt, aldus de burgemeester, wanneer er een officiële aftrap door een burge meester wordt verricht. Het ver heugde spr. dat het gemeentebestuur heeft mogen bijdragen, dat spoedig het i ieuwe sportpark zal worden ge opend met drie speelvelden. Spr. wenste de vereniging veel geluk, een steeds streven naar hoger regio nen, en bood namens het gemeente bestuur een geschenk onder couvert aan. De heer N. G. M. van Wijk sprak namens de K.N.V.B. Hij stelde als doel voor ogen de jeugd op te lei den tot sociale sportiviteit. Onder aanbieding van een plaquette be sloot spr. met de woorden: ,,wie de jeugd heeft, heeft de toekomst." Vele sprekers voerden nog het woord: de plaatselijke ver. ..Ter Leede" de Scheidsrechtersorg.. Blauw Zwart en vele andere. De meeste ver enigingen uit de omleggende plaatsen boden hun gelukwensen aan. Om half twee trok de lange rij van het Teylingengezin. voorafgegaan door muziek, door de gemeente en begon het sportfeest op „Sporthof". 's Avonds, 8 uur. waren alle senio ren met dames, bestuur, ere-comité en genodigden in het K. S. A.-gebouw aanwezig. Onder leiding van het Ca baret-gezelschap „De gezamelijke Spelers" werd een vrolijk familie feest gegeven. De „The Black Star", zorgden voor de muzikale afwisse ling. Op waardige wijze heeft Teylin gen dit zilveren lustrum besloten. HILLEGOM Geboren: dochter van H. van der Zanden en C. Kaptein; dochter van J. van Rooden en T. C. Pijn- acker; zoon van G. van Dril en M. F. T Kroon; zoon van J. Aarts en E. M. C. Boot; dochter van R. Besse en P. Perfors; zoon van J. Blokker en M. den Dekker; zoon van C. den Ouden en- A. M. J. Kramer. Ondertrouwd: A. J. Grimbergen en M. Freeke. Getrouwd: J. J. Seijsener en G. C. Le Feber; A. Nawee en A. C. C. van der Laan; T. L. Groenewegen en J. v. d. Linden; J. L. Witteman en C. Nieuwenhuizen; J. de Groot en J.A. Lieverse. Overleden: Wed. J. Jongkind Imanse 80 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN K.R.V. Woensdagavond om 7.30 uur spelen de KRV-jun. A tegen UVS b voor de L.V.B.-beker. Donderdagavond om 9 uur sen. bijeenkomst in het parochiehuis. Bespreking over deelname aan de volgende comp. Aller opkomst ge wenst. Personalia. Voor acte L. O. slaag de de heer Gerard Castenmiller al hier. LEIDSCHENDAM Het pompgemaal aan de Sluiskant, dat nu reeds enige jaren zoutvrij wa ter van Rijnland overpompt in Delft- land, doe goede diensten. Door het overgepompte water is de schade door zout water, dat de land- en tuinbouw lijdt belangrijk gedaald. De toestand van het gietwater was over het algemeen nog ongunstig, doch in ieder geval veel beter dan vóór het in gebruik stellen van het pompge maal. De meeste zoutgehalten, waarvoor in het afgelopen jaar een 2000 monsters werden genomen, va rieren van 0.5 tot 1 gram per liter water. In enkele gevallen werd ech ter nog 3 gram geconstateerd. Als gevolg van zout water viel in het voorjaar van 1948 nogal wat rand bij sla en andijvie waar te nemen. Veelal werd de teelt verlaat door wachten op deugelijk giet water. Be kend is ook, dat door gebrek aan goed gietwater de teelt van aard beien. sterk is verminderd. Ook de komkommers hadden in het afgelo pen jaar te lijden door gebrek aan goed drinkwater. Vaak kon verbete ring gebracht worden door het slaan van pompen. In hoeverre de knopval bij perziken in het voorjaar van 1948 nog een gevolg is geweest van zout beschadiging, is moeilijk met zeker heid te zeggen. Bloemisterij gewassen zijn echter zeer gevoelig voor te zout gietwater. Meer speciaal de potculturen had den van het zoutgehalten ernstig te lijden. Geboren: Helena Arnolda Ma ria d. van C. J. v?n der Meer en M. Roosenboom. Adrianus Leonardus Maria z. van A. A. Bolleboom en M. C. van Leeuwen. Hubertus Jacobife z. van S. P. A. Vieveen en A. M. van der Burg. Maria Johanna Chris tina d. van Chr. J. M. Maas en E. M. de Bruin. Overleden: Maria Lelieveld 6 echtgenote van Chr. Boon. Martinus van Es 92 j. weduwnaar van M. C. Tempel. Cornells Paulus van Eijk 68 j. weduwnakar van A. A. J. van der Meulen. Pieter Vincentius Dulle- meijer 34 j. echtgenoot van Corn. v. Rijswijk. Ondertrouwd: Gerardus Martinus van der Meule en Maria Theodora Cornelia Meeuwisse. Cornelis Schot- te en -Hendrina Olieman. Jan Ale- wijnse en Pieternella Ernstina Olie man. Johannes Petrus van der Klefj en Cornelis Helena Groenewegen. Jan van Pelt en Wilhelmina Hen- drika Starrenburg. Gehuwd: Gerardus Leonardus Nieuwenbroek en Geertruida Maria va nder Meule.' Adrianus Hubertus de Heij en Cornelia Jacoba Opdam. Cornelis Lamber-tus Jansgn en Jo hanna Hendrika van Rijn. Cornelis Schotte en Hendrina Olieman. f LISSE Tournooi „Excelsior" (Lisse). Nog een tweetal wedstrijden moeten gespeeld worden voor het Biljart- tournooi van „Excelsior'® en juist deze twee ontmoetingen zijn beslis send zowel voor de 1ste als 2de klasse. In afdeling I komt Flora I Noord wijk nog op bezoek en staat ail viertal voor de zware taak om „De Carambole I" uit Leiden te overtref fen, welke met 76 carb. de leiding heeft. Van zeer groot belang is de wed strijd Excelsior IIConcordia I (Lis- se). De 2de klasse kampioenen van de Biljart Bond Bloembollenstreek hebben een behoorlijke kans om VIOS II te verdringen, daar VIOS II slechts een voorsprong heeft behaald van 17 carb. In de 3de klasse kon Concordia II het niet bolwerken tegen Excelsior III; de thuisclub won met 76 carb. ROELOFARENDSVEEN Diefstal en gevolg Het was de Rijkspolitie te Roelofarendsveen ter ore gekomen, dat een inwoner uit Leiden in de gemeente Alkemade brei wol verkocrt tegen aanmerkelijk lagere prijzen dan de verkoopsprijs. Bij.een door de Rijkspol. ingesteld onderzoek werd de man gearresteerd De wol was ontvreemd bij de firma P. te Leiden. SASSENHEIM Ondertrouwd: Th. W. M. Zandber- ;en 26 j. en L. van der Lubbe 24 j.; Z. van der Poel 27 j. en Th. Th. Bax 21 j. Getrouwd: W. Heybroek en M. H. J. G. Ode; W. G. A. Koppers en W. M. M. van Noord. Overleden: L. A. Roos 2 j. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN TWEEDE LUSTRUM N.K.J.B. Het tweede lustrum van de pl. afd. an de N.K.J-B. werd Tweede Pink sterdag op geslaagde wijze gevierd. Des morgens werd een plechtige H. Mis opgedragen door de aalmoeze nier, kapelaan Chr. Vriesekoop, met assistentie van oud-aalmoezenier C. Vermeulen, leraar aan het seminarie „Hageveld" en kapelaan F. Verheul, aalmoezenier van de J.G. Deze hield de feestpredikatie naar aanleiding van de zending in de geest der K. A. Op het „Alph. Boys"-veld werden des middags een viertal onderlinge voetbalwedstrijden gehouden, welke de volgende uitslagen brachten: KJMVLTJ 0.—0. De LTJ won met strafschop; KAJ IKAJ II 10: LTJ—KAJ I 1—5; KJMV—KAJ II 10. Als scheidsrechters fungeerden de heren J. Vriesekoop en P. Boef. Na een plechtig Lof verzamelden een 250 deelnemers zich op de hooi zolder van de heer J. Oskam. Deze zolder was in een ware bruilofts zaal veranderd. Hier ving omstreeks 6 uur de viering aan met muziek, toneel, spel en dans. In een aantal schetsjes werd het leven en streven an de NKJB in beeld gebracht, terwijl tot slot hiervan een plechtige hulde werd gebracht aan Moeder Maria (uitgebeeld door mej. Marie Berkum) in declamatie (mej. Lia Breukell en zang (de heer Loek Ponsioem. Dit slot was treffend mooi en verstaanbaar. Het is erg jammer, dat er van het overige veel verloren ging door de minder goed functionnerpnde microfoon. De ope ning werd verricht door de heer Coop Verkleij, voorzitter van de N.K.J.B. Vervolgens hield de oud voorzitter en voorzitter van de feest commissie, de heer Egbert Odijk, een kprte toespraak, en dankte alle me dewerkers in het bijzonder de deken. Op treffende wijze werden de in den vreemde overledenen herdacht door een lied go droefgeestige me lodie. "Aardig was de uitbeelding in gebarenspel, van een aantal beroe pen, waarbij in declamatie hulde werd gebracht aan de' huisvrouw" Mede namens de oud-voorzitters, de heren Piet Verkleij en Feike Bouman, ter „bruiloft' 'aanwezig, sprak de heer Jaap de Groot. Hij wees er op,x dat er nu geen tijd meer is om Gods water over Gods akker te laten lopen. De jongeren hebben behoefte aan datgene wat aan het leven zin geeft en een betere toe komst waarborgt. Namens de Kath. Middenstands vereniging sprak de heer C. Y. Pon- sioen na relevering der Utrechtse bijeenkomst der jongeren, het ver trouwen uit, dat zij in de toekomst zullen laten zien wat leven is. Dit feest is een prachtige aansluiting op de zo juist afgeesloten week van be zinning op het programma van de K. A. „Reddend Christendom". Vervolgens spraken no'g mej. J. van Engelen, namens de J.G., de heer Joh. C. Vink namens de L.T.B. en tot slot van de bijeenkomst de deken. Door de K.A.B. waren bloemen aan geboden. Mede waren aanwezig de parochiegeeselijkheid, de eerw. heer Vermeulen, de heren B. Hoogduin, contactman van de K.A.B.Th. Hop penbrouwer en nog enkele andere bestuursleden van arganisaties. Mu zikale medewerking werd verleend door de band van de heer G. van Mild, alsmede door de Kajotters- band. De toespraken werden afge wisseld door het zingen van de on derscheidene bondsliedren o. 1. v. de heer B. v. Leeuwen Szn. Auto in de sloot Toen de heer H. de Roode zich met zijn auto op de Ziendeweg bevond, week hij al daar te ver uit voor een hem tege moet komend motorrijwiel. Het ge volg was, dat de auto in de berm van de weg zakte, kantelde en in de sloot terecht kwam. Aanvankelijk zag de toestand er voor de Roode en zijn beide 5- en 6 jarige dochtertjes ernstig uit. Maar door tegenwoordig heid van geest wist de heer de Roode zijn beide kinderen en ook zichzelf te redden. De heer de Roode moest een diepe snijwond in zijn knie laten hechten door dokter Schreuder. WOERDEN Personalia. Op zijn verzoek is aan F. A. Minkema, met ingang van 7 Juni 1949 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Woer den. Voorjaars-kaasmarkt -te Bodegraven Commissaris der Koningin onder de kopers. Bodegraven is vandaag in vlaggen- tooi en feestelijkheid: de voorjaars kaasmarkt werd gehouden, welke werd vereerd met een bezoek van de Commissaris der Koningin, mr. Kes- per. De commissaris werd vanmorgen ontvangen aan de Spookjesbrug op de Goudse Rijweg door B. en W. en door de burgemeester, mr. Croles, verwelkomd. De commissaris stapte over in een open calèche, en reed, voorafgegaan door trompetterende Borefse ruiters eri groepen verkenners, de plaats binnen. Op het marktterrein werd hij toe gesproken door de voorzitter van de marktcommissie, de heer W. Boer, waarna de Commissaris een dank woord sprak voor de ontvangst en de belangrijkheid van de Bodegraafse kaasmarkt belichtte. Het aantal boeren en boerinnen in historisch boeren-costuum was niet overmatig groot. Er heerste in de plaats waar behalve de kaas markt vandaag ook een gewone markt wordt gehouden een ge zellige drukte. LEIDERDORP Geboren: Pieter J. z. v. H. van Egmond en H. de Jong. Loehardus J. z. v. L. J. v. d. Berg en P. Steen bergen. Christina M. d. v. P. Guleij en A. C. Montanus. Johanna G. d. v. C. E. Bronwasser en C. L. Jonker. Cornelis z. v. C. Meerburg en E. Roest. Johan C. z. van C. J. Kruijs en L. Bronwasser. Franciscus H. A. M. v. A. G. C. J. Staats en A. Vil ders. Gerardus M. z. v. J. Borst en G. M. Volwater. Getrouwd: Karei Dool 23 j. te Lei den met Neeltje Noorder vliet 20 j. VOORHOUT GOUDEN ECHTPAAR. Het echtpaar J. Voorn en S. Franck Boerhaavestraat 1, alhier, dat op mor gen de dag herdenkt, dat zij 50 jaar zijn getrouwd. Johannes v. d. Wal 25 j. met Ger- ritje A. Opstal, 24 j. Jacobus A. Of ten 32 j. te Valkenburg Houthem en Johanna C. Disseldorp 26 j. Klaas Meijer 29 j. te Harlingen en Grietje M. de Jeu 35 j. Johannes Giezen 28 j. en Petronella J. Kool 23 j. Jan de Lange 25 j. te Leiden en Neeltje Telgen 24 j. Joharnnes Hagen 32 j. te Leiden en Dina S. Kopp 36 j. Gi deon W. v. Egmond 44 j. te Leiden en Johanna Leeuwenhoek 45 j. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOELER. Meer bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweers buien. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Lagere tempera turen. SCHEEPSBERICHTEN. KOTA BAROE 4 Juni van Port Swettenham; Noorden 4 Juni van Néw York naar Rotterdam: ORANJE 7 Juni te Colombo; WILLEM RUYS pass. 6 Juni Perim; WATERMAN 6 Juni van Aden; GROTEBEER pass. 7 Juni Quessant; KEDOE pass. 6 Juni Guardafui; REMPANG 6 Juni te Algiers; KOTA INTEN 7 Juni van Batavia te Semarang; SALAWATI pass. 6 Juni Dondra'heada NIEUWKOOP Overleden: Johannes Twaalf hoven, 82 jaar, echtgenoot van M. e gemeenteraad van Leiden is bijeen geroepen op Maandag 13 Juni te 2 uur. B. en W. stellen aan de Raad voor tot lerares in het Frans aan het gym- 'um te benoemen dra. M. N. Baarslag, tot tijdelijk leraar in het Frans aan de HBS, Burggravenlan, de heer W. Prins (pensioengerech tigd leraar aan die school). B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoek, adhae- te betuigen aan een adres Espe ranto als leervak op de kweekscho len voor onderwijzers en onderwij- ezressen. De termijn van ontruiming der onbewoonbaar-verklaarde woningen 4e Binnenvestgracht 45, Gcrestraat 3 en le Gortestraat 13, 31, 35 en 37, dient verlengd te worden tot 3 Juli 1950. Voorgesteld wordt aan te kopen het perceel Langegracht 6464a, voor 3500.—. De heer 'j. Kuyf is bereid met de gemeente, wederom voor de tijd van 3 jaren, een overeenkomst aan te gaan tegen een door de gemeente te betalen pachtsom van 1500.per maand, om het baggerwerk uit te voeren. B. en W. stellen voor een crediet van 5000.ter beschikking te stellen voor uitbetaling van vergoe dingen van kosten van vrijwillige beschikbaarstelling van woongele genheid. Begrotingen Gem. Werkplaats De begrotingen van baten en las ten voor 1948 en 1949 van de Gem. Werkplaats sluiten met nadelige sal di van resp. 16.170.en 36.500. Dit belangrijke verschil is hoofdza kelijk een gevolg van de toeneming van het aantal tewerkgestelden, de verhoging van de loonnormen voor deze tewerkgestelden en een prijsda ling der fabrikaten. In de gemeente begroting is reeds rekening gehou den met nadelige saldi, voor 1948 voorlopig geraamd op 35.000.en voor 1949 op 37.500. B. en W. stel len voor de begrotingen vast te stel len. Oorlogschade aan scholen De besturen van de' bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs Potgieterlaan, Noordeinde 1, Lust hoflaan 4. Stadhouderslaan, Leven daal en Krauwelsteeg en de bijzon dere school voor uitgebreid lager on- De V.S. hebben een nieuwe reus achtige bommenwerper geconstru eerd, welke zo hoog kan vliegen en zulk een snelheid ontwikkelt, dat sommige legerautoriteiten van me ning zijn, dat deze bommenwerper door geen jager kan worden aange vallen. Men had reeds beslpten de proef op de som te nemen, toen de ze demonstratie door de staf-chefs werd afgelast, omdat m'en bang was, dat^ zulk een wedstrijd tussen de nieuwe bommenwerper en de snel ste jager van de V.S. te veel bijzon derheden zou onthullen. Het betreft hier de z.g. B.-36. Dit is een zes-motorige eendekker van reusachtige afmetingen. Het toestel is, voor zover bekend, de grootste militaire machine, die in de Ver enigde Staten in aanbouw is. Men krijgt een indruk van de grootte van deze luchtreus, waarbij vergeleken de Boeing „Stratocrui- ser" met twee dekken, maar een baby is, door de afmetingen: span wijdte van de vleugel ruim zeventig meter;, lengte van de romp bijna vijftig meter; hoogte, gemeten van topje richtingsnoer tot aan de grond ruim veertien meter. De machine kan 4540 kg aan bom men vervoeren over een afstand van 16.000 kilometer. De maximum snelheid bedraagt 428 kilometer per uur. De hoogte waarop het toestel vliegt is 12.190 meter. De maximum lading aan bommen is zelfs 32.700 kilogram, welke hoe veelheid dan echter niet zonder tussenlanding, of het laden van benzine in de vlucht, over zestien duizend kilometer kan worden ver voerd. Om de bommenwerper een betere bescherming te geven, heeft men een klein óén-persoons jachtvlieg tuig ontworpen, dat in het bommen- ruim meegenomen kan worden. De ze jager, een straaljager waarvan de snelheid ongeveer 960 kilometer per uur ntoet zijn, zou een bewape ning hebben van vier 12.7 mm ma chinegeweren. De Amerikaanse luchtmacht had verklaard, dat de B-36 niet zou kun nen worden aangevallen door enig thans bestaand jachtvliegtuig en dat men daarom goed zou doen de millioenen voor dc bouw van een naar het inzicht der luchtmacht voorstanders, waardeloos vliegdek schip te besteden voor de aankoop van meer B-36'. Mannen van de Amerikaanse ma rine stelden daar tegenover, dat een van zulk een vliegdekschip opere rend „Banshce" jachtvliegtuig wel degelijk een B-36 te pakken kon nemen. Een „Banshee" is een nieuwe uiterst snelle Amerikaanse jager met straalaandrijving; zijn maxi mum snelheid is meer dan duizend kilometer per uur. Men meent, dat een „Banshee" slechts zeven rr/inu- ten nodig zou hebben, óm in de buurt van een op 12.190 meter vlie gende B-36 te komen. Deze proef zal nu' niet doorgaan. Op papier is zij uitvoerbaar, maar alle ingewijden weten, hoe moeilijk het is een met een vaart van onge veer vierhonderd kilometer per uur op rujpi twaalf kilometer boven de aarde voortsnellende bommenwer per te benaderen. Wanneer die bommenwerper nu maar als een hefschroefvliegtuig op één plaats kon blijven hangen, dan zou de ja ger het wel kunnen halen. Dat kan die bommenwerper ech ter niet, elke jninuut wordt een af stand van minstens 10 kilometer af gelegd. In de tijd die de jager nodig zou hebben om op ruim twaalf kilo meter hoogte te komen (zeven mi nuten) is de bommenwerper al meer dan zeventig kilometer ver derWanneer die dan bovendien nog een zig-zag koers vliegt, dan is er grote kans, dat de snuffelende jager hem niet binnen de twee uur (de maximumtijd dat hij in. de lucht derwijs Levendaal, hebben verfocht om medewerking tot herstel van aan die scholen toegebrachte oorlogs schade. Naar de mening van B. en W. kan medewerking voor (het her stel van die schade worden ver leend, voorzover betreft de school voor gewoon lager onderwijs Krau welsteeg, welke een z.g. ongebouwde school is, ingevolge artikel 84 der wet door jaarlijkse vergoeding van een rentepercentage van het bedrag der herstelkosten en voorzover de overige scholen betreft ingevolge ar tikel 72 der wet door vergoeding ineens van de kosten van herstel. De bedragen der aan de schoolbe sturen te vergoeden oorlogsschade zullen t.z.t. aan het Rijk worden ge declareerd. Bovendien waren de scholen van gemeentewege tegen mo lest verzekerd en werd opgaaf van de schade gedaan aan de verzekerings maatschappij. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaats- examen Nederlands-Indisch recht: mej. Teng Gien Nio te Leiden en de heren J. Helleman te Den Haag en H. J. Keijman te Den Haag. Geslaagd voor het Economisch doc toraal examen Indologie: de heer F. v. d. Meer te Leiderdorp. TOOGDAG VAN DE NED. HERV. „JONGE KERK". Ruim 1100 belijdende leden van de Nederlands Hervormde kerk uit Noord- en Zuid-Holland, een ge deelte van Utrecht, deel uitmakende van de „Jonge Kerk", hebben giste ren alhier een toogdag gehouden. Nadat de deelnemers op het stad huisplein door de heer N. D. Ver hoef, voorzitter van de werkgroep, een hartelijk welkom was toegeroe pen, verzamelden zij zich in de Pie terskerk, waar ds P. W. Spruyt een gpdsdienstoefcning leidde. Als tekst woord koos ds Spruyt 2 Cor III 17. In de middaguren werd in dc geheel bezette stadsgehoorzaal een bijeen komst gehouden, waarin prof. dr. G. C. van Niftrik sprak over „niet door geweld of kracht, doch door Mijn Geest zal het geschieden." Aan het einde van de middag sprak dr. E. Emmen, secretaris van de Synode, een slotwoord dat via de radio werd uitgezonden, zodat ook de jonge kerkgangers, die deze dag in Arnhem, Breda en Leeuwar den waren samengekomen dr. Em men konden beluisteren. Spreker merkte op, dat hij deze bijeenkom sten niet zag als een demonstratie, doch als een getuigenis. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 7 Juni Paarden. Op de Utrechtse paardenmarkt werden he den aangevoerd 180 paarden. De prij zen varieerden voor: luxe paarden 600800, werkpaarden 400650, oude paarden 250500. paarden boven drie jaar 400600, paarden beneden drie jaar 200450, veulens 10—120, hitten 200—425. De han del was redelijk. BODEGRAVEN, 7 Juni. Kaas. Aan voer 268 partijen. Prijzen: 1ste soort 1.68—1.72. 2c soort 163—1.66. ex tra zwaar f 1.90. Handel matig.v TER AAR, 6 Juni. Groente. Kas- snijbonen 1.251.50, idem stek 0.751.15, peulen 4.107.50, dop pers 66.10, tuinbonen f 6.50 alles per 10 kg., sla I 5.10—6.70. idem II 1.201.60 per 100 stuks, bloem kool I 3337 cent, idem II 1929 ct., idem III 1115 cent. idem stek 8 10 cent per stuk; andijvie 716 cent. postelein 1017 cent per kg., prei 1.30 per 100 bos, spinazie 1.06 -.36 per kist, spitskool 1113 cent per kg., bospeen 2735 cent per bos, tomaten 4166 cent, kriel 2731 cent per pond, rabarber 67 cent per kg., komkommers 3133 cent, stek 122l cent per stuk, radijs 2 cent per bos, nieuwe aardappelen 20 cent, appelen, Bellefleuren 6971 cent, aardbeien 7053 cent per kg., idem klein 2935 cent per doosje; pioenen 9095 cent per bos, anjers f 1.per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 6 Juni. Groente. Aardbeien 4286 cent, krop sla 28.30, bloemkool 1238 cent per 100, peulen 4.808.60, snijbo nen 1518, idem stek 9.5013. prinsëbonen 23 per 10 kg. Bloemen. Spitfire 1835 cent. Irissen 628 cent, pioenen 1232 cent, Duizendschonen 815 cent, Bruidsanjers 26 cent, Pyrethrum 6 13 cent. Anemonen 610 cent, Le- die 0.801.10, Papaver 1016 cent.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3