Wimpie Qxate UITTOCHT Leden internationale bende valse munters gearresteerd 3U vte Unie van Watertoeristen viert feest te Oude-Wetering DINSDAG 7 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 Venlose politie bracht de zaak aan het rollen De arrestatie van een Arabier en zijn vrouw in Parijs betekende voor de Venlose politie het slotaccoord en voor de Franse politie mogelijk de ouverture van het onderzoek inzake een valse munterij met internationale vertakkingen. Door goed werk van de Venlose politie werd de Nederlandse vertakking volledig opgerold en kreeg de Franse politie een nieuwe draad in handen. Deze zaak kwam aan het rollen door een Venlose zakenman, die in Duitsland werd gearresteerd, omdat hij in het bezit bleek te zijn van uit sluitend valse marken, welke hij, naar later bleek, niet bij een bank had gekocht.-Langs verschillende tus senpersonen kwam de politie uit bij een zekere v. H., zijn zoon en diens 20-jarige vrouw. Odette B., een Fran- gais-e van afkomst. Terwijl v. H. en zijn zoon bekenden zich aan handel in vals geld te heb ben schuldig gemaakt, ontkende Odet te hardnekkig hiervan ies af te we ten en, hoewel van haar schuld over tuigd, moest de politie haar wegens gebrek aan bewijs vrijlaten. Zij werd echter degelijk in de gaten gehouden en toen zij later in Rotterdam een af spraak maakten om in Venlo 25.000 mark af te leveren, was de politie BENARDE DAGEN OP DE GREBBEBERG HERDACHT. Op de Tweede Pinksterdag werd op de Grebbeberg in de Meidagen van 1940 het felst gestreden en verleren ruim 230 militairen hun leven. Ook op Tweede Pinksterdag van dit jaar waren oudstrijders van het achtste regiment infanterie bijeengekomen voor een eenvoudige, maar plechtige herdenking. Op het middenterrein, aan de voet val het grote kruis, hadden de geno digden plaats genomen, onder wie zich bevonden generaal b.df H. G. Winkelman en de burgemeester van Rhenen, vele nabestaanden, oorlogs invaliden en oudstrijders. Drie sprekers voerden het woord, n.l. de voorzitter van de vereniging „8 R.I.", mr. B. Coops, de legerpredi- kant van 8 R.I., ds. J. G. Groenewegen en de aalmoezenier W. Joosten. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ocht.gymn.; 8.00 Nieuws; 8.15 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Kamermuziek; 10.00 „Moeder en kind"; 10.20 Onze keu ken; 10.35 Als de stofzuiger zwijgt; 12.00 Accordeola; 12.30 Land- en tuin- bouwnieuws; 13.00 Nieuws; 14.00 Ge sproken portretten; 14.15 Kamermu ziekprogramma; 15.00 De Regenboog* 1530 De Roodborstjes; 15.50 Waar zwerven wij? 16.00 Het orkest van de week; 16.15 Voor de kleuters; 16.30 Vragen staat vrij; 16.55 Zo de ouden zongen, piepen de jongen; 17.15 Me- tropöle-Orkest; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkr.; 19.00 „En ze dronken een glas..." 19.30 Voor de jeugd; 19.45 „Van alle dag"; 20.00 Nieuws; 20.20 Concert; 21.20 Een vagebond, hoor spel; 22.00 „Die Fledermaus"; 23.00 Nieuws; 23.15 Promenade-Orkest; 23.40 Kwartet. HILVERSUM n. 415 M. 7.0Q Nieuws; 7.15 Te Deum Lauda- mus; 7.45 Een V/oord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Muziek bij het werk; 9.00 Bij onze jonge zieken; 9.35 Morgenconcert; 11.00 Solistenconcert; 11.30 Ver van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen; 12.00 N.C.R.V.- koor; 12.30 Land- en tuinbouwnieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 „Mandolinata"; 13.45 Orgel; 14.00 Bondsdag; 15.00 Gr.pl. 15.15 „Alma Musica"; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 pianoduo; 18.00 Onze Nederlandse koren en korpsen; 18.30 Spraak- en stemstoornissen; 19.00 Nieuws; 19.15 Het nieuws uit Indonesië; 20.00 Nieuws; 21.30 Radio Philharmonisch Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcert. van deze afspraak op de hoogte. In Venlo werd Odette toen op- nieuw gegrepen en werden tevens ge arresteerd S„ M., diens vrouw, en N., allen uit Venlo, alsmede K. uit Vier lingbeek en diens zoon. Bovendien werden nog 2000 valse dollars in be slag genomen. Terwijl Odette nu de handel in vals geld nietdanger kon ontkennen, bleef zij aanvankelijk weigerachtig de her komst van de valse bankbiljetten te noemen. Enkele weken verblijf in de gevangenis maakten haar echter ook op dit punt spraakzamer. Aanvanke lijk smokkelde zij, zo vertelde ze, per trein kleine hoeveelheden vals geld, verborgen in een kluwe wol. Later maakt zij reizer per taxi, waarbij het valse geld in de auto 'werd verbor gen. De leverancier was een Arabier uit de onderwereld van Montmartre te Parijs, die Youssef heette. Met het adres van deze Arabier in zijn zak reisde commissaris Eissens naar Parijs, waar hij ietwat ongelovig door zijn Franse collega werd ontvan gen. De bewijzen, die commissaris Eissens meebracht, waren echter zo duidelijk, dat de Franse commissaris zich haastte om persoonlijk Youssef en diens vrouw Yamina te arresteren. Brandstichting Gistermorgen omstreeks' twee uur werd de brandweer te Blijham ge meente Wedde gealarmeerd voor een brand in de kapschuur van de land bouwer Koning te Hoorn, gemeente Wedde. De brandweer was reeds enige tijd aan het blussen, toen in de onmid dellijke nabijheid van de schuur een persoon liggende werd aangetroffen. Hij bleek sneden over beide polsen en een messteék in de hals te hebben. In zijn nabijheid lagen een mes met bloedvlekken en een zwart masker. Het was de 63-jarige zwerver Jan de B., wonende te Oude Pekela en Bourtange. Hij ontkende iets met de brand uitstaande te hebben en be weerde, dat de wonden door twee on bekende mannen waren toegebracht. Vermoedt wordt, dat de B. de land bouwer Koning, die alleen woont, door de brand uit zijn huis wilde lokken, om ongestoord de brandkast te kunnen forceren. In dit vermoeden wordt men gesterkt door het „zwart" verleden van de B., die ongeveer 30 jaar geleden werd gearresteerd als dader van de toenmaals opzienba rende overval op de Rotterdamse Bank te Winschoten, waarvoor hij 18 jaar gevangenisstraf onderging. Hij werd toen ingesloten te Blijham. Bij het brengen van zijn eten werd hij aangetroffen met sneden in de polsen. Men nam, na een vluchtige „dood- schouw", aan. dat hij was gestorven. Kistlegging volgde. De B. kwam ech ter bij kennis en ontsnapte nauwe lijks aan het levend begraven wor den. De B. heeft in totaal reeds onge veer 26 jaar gevangenisstraf achter de rug en was thans een half jaar op vrije voeten. Het is niet onmogelijk, dat nu ook de mislukte overval op de boeren leenbank te Bellingwolde, welke in de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd gedaan, tot klaarheid wordt ge bracht Hier vluchtte de dader op het geroep van de echtgenote van de houder van de bank. Hij liet een col bertjasje achter. De B. werd name lijk bij de brand in de schuur te Hoorn zonder jasje aangetroffen. De B. werd overgebracht naar de kazerne in Bellingwolde. Zij toestand bleek niet ernstig te zijn. MOTORBOTSING IN MAAS TUNNEL TE ROTTERDAM. De 19-jarige kleermaker J. van der B. uit Maassluist, die met zijn mo tor, waarop hij nog zijn broer A. van der B. en een meisje uit Maas sluis, Rina van den B. vervoerde, bot ste, toen hij in de Maastunnel te Rot terdam met zeer grote snelheid ach ter een auto aanreed, tegen een ande re motor op, die bestuurd werd door M. G., uit Maasland. Beide motoren sloegen tegen de grond en raakten onmiddellijk in brand. Bestuurder Van der B. kreeg levensgevaarlijke brandwonden over meer dan de helft van het lichaam. Ook het meisje werd zeer zwaar verbrand aan hoofd, ar men en benen, terwijl A. van den B. iets minder ernstige brand- 'en schaaf wonden opliep. De drie motorrijders hadden de ra ce in Pettingen bezocht en waren op thuisreis. NOODLOTTIG ONWEER BIJ HELMOND. Vrouw gedood. Zaterdagavond is te Liessel (Deurne) tijdens hevige regenval een bliksemstraal de oorzaak ge worden van de dood van de 28-jarige echtgenote van de landbouwer Van Loon, en de volledige vernietiging van de boerderij van de familie Van Lieshout aldaar. De vrouw werd getroffen, toen de bliksem op de schakelaar van het elctrisch licht sloeg; zij viel op een mangelmachine en was onmid dellijk dood. In de nabij gelegen boerderij van de familie Van Lies hout richttte de bliksem een ravage aan, alsof een bom de woning getrof fen had. Een paard werd gedood. Merkwaardig is, dat deze buurt vrijwel ieder jaar door bliksemin slag geteisterd wordt. De huisbrand- voorziening Naar aanleiding van het bericht over de huisbrand voorziening 1949 1950 verzoekt de vakgroep detailhan- .del in brandstoffen ons het volgende mede te delen; De brandstoffen-detailhandel is overtuigd van het grote belang, dat ieder gezin bij het aanbreken van het stookseizoen over een redelijk gedeel te van zijn rantsoen zal kunnen be schikken en is dan ook bereid hier aan ten volle mede te werken. De vakgroep wijst er evenwel op, dat dit doel alleen kan worden bereikt, wanneer het publiek de brandstoffen in de zomermaanden accepteert op het tijdstip, dat de handel kan leve ren. Wanneer nl de gezinnen in groten getale pas in de latere zomermaanden levering zouden verlangen, dan wordt het voor de handel een onmo gelijke taak om ieder tijdig van brandstoffen te voorzien. Verder wordt opgemerkt, dat, hoe wel de handel uiteraard niets liever zou doen; dan aan zijn afnemers uitsluitend gewenste soorten te leve ren, niet moet worden vergeten, dat de handel zich bij de aflevering moet aanpassen aan de soorten, waarmede hij zelf kan worden bevoorraad. Men ziet er daarom genoegen in mede te delen dat op bon 06 naast anthraciet ook gedeeltelijk esskolen en eierbri- ketten worden afgeleverd. Tenslotte wordt ook van de zijde van de handel aangedrongen op prompte inlevering van de aanwe zige bon 06. BON 06 VOOR BRANDSTOFFEN NA 10 JUNI A.S. ONGELDIG. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat bon 06 van de oude brandstoffenkaart TA 806 uiterlijk a.s. Vrijdag 10 Juni bij de brandhtof- fenleverancies moet zijn ingeleverd. De geldigheidsduur van deze bon zal niet worden verlengd. STAATSLOTERIJ. In de 507de Staatsloterij, 2e klasse, lste lijst is een prijs van f 20.000 gevallen op lot no. 15740. DE „GROOTE BEER." Het s.s. „Groote Beer" wordt 8 Juni 's morgens om 8 uur te IJmuiden verwacht: de ontscheping zal 's mid dags om ongeveer 12 uur beginnen.. Aan de Maashaven te Rotter dam is gistermiddag het vierjarig jongetje F. R. te water geraakt en verdronken. Het lijk van het knaap je werd pas na 20 minuten dreggen gevonden. Een 41-jarige arbeider van het Nederlandse Koelveem aan de Oos telijke Handelskade te Amsterdam is in een open liftschacht gevallen en is kort daarna aan de gevolgen van zijn val overleden. Een tienjarige jongen, J. B., t$ Enkhuizen is door een auto overre den, toen hij van zijn fiets wilde af stappen. Hij was op slag dood. De chauffeur treft geen schuld.. Een negenjarige jongen, T; de V,, te 's-Gravenhage, is door een auto overreden, toen hij op het Vail- lantplein geen voorrang verleende. Hij overleed onmiddellijk. HONDERD DUIZEND MENSEN VIERDEN HET JUBILEUM VAN DE N.C.R.V. Een kleine 100.000 man woonde op de ochtend van Pinkstermaandag de jubileumsamenkomst van de N.C.R.V. bij in park Sonsbeek te Arnhem. De stad, die zelf een 100.000 inwoners telt. beleefde dus een enorme drukte. Met extra-treinen en ruim driedui- zend autobussen zijn alle gasten aan. en afgevoerd; in de buitenwijken van de stad stonden de particuliere auto's rij aan rij geparkeerd. Tot degenen, die het zilveren feest van de N.C.R.V. hebben meegevierd behoorden de minister-president en zijn echtgenote. Voorts minister Rut ten, minister Schokking, vele leden der Staten-Generaal, de commissaris van de Koningin in de provincie Gel derland en vele kerkelijke autori teiten. De voorzitter mr. Roosjen wees er in zijn openingswoord ter-echt op, dat de Ned. Chr. Radio-Ver. geen sectarische omroep is. Wij, rekenen er op, aldus spr., dat het wetsont werp inzake de radio een nieuw be stel zal brengen, waarin voldoende aandacht is geschonken aan de histo rische ontwikkeling^. Met behoud van haar principes moet daarin plaats zijn voor de grote verantwoordelijk heid dragende autohome omroepver enigingen. Het hoogtepunt van deze bijeen komst waarop uiteraard vele feest redenen gehouden zijn, was de aan bieding van het jubileum-geschenk door de heer M. Mons, voorzitter van het Landelijk Comité van Vrienden van de N.C.R.V. Jongens en meisjes, die schilden droegen met de provin ciale wapens, betraden het podium, schilden met zich voerend, waaruit bleek, dat de jubileumactie sinds 15 October ruim vijftigduizend nieuwe leden had gebracht. FIETS MET HULPMOTOR TOCH EEN MOTORFIETS?? Een ingezetene van Leeuwarden was bekeurd, omdat hij -op een rij wiel met hulpmotor reed zonder rij bewijs.- De A.N.W.B.-consul te Leeu warden voerde bij de rechtszaak aan, dat een fiets met een motor nog geen halve paardekracht geen motorfiets is in de zin der wet; men mag er immers ook op Zondag mee rijden. De ambtenaar van het O.M. ontken de dat niet, maar oordeelde, dat een fiets met hulpmotor, gezien de let ter.der motor- en rijwielwet een mo torfiets is. De verdachte is veroor deeld tot een boete van zes gulden. Hij is. onmiddellijk in hoger beroep gegaan. In vergelijking met andere meren en plassen, is het steeds geweest, als of er voor de Braasemm'ermeer bij de watersportliefhebbers een soort antipatihie heerste welke eigenlijk nooit goed te verklaren is geweest. Het was daarom een zeer goede ge dachte van het gemeentebestuur van Alkemade, om op het verzoek de ju- bileum-reunie van de Unie van Wa tertoeristen op het Braassemermeer te mogen houden, goedgunstig te be slissen, en daaraan haar volledige medewerking te geven. Vele inwo ners van Alkemade leven geheel of gedeeltelijk van de bedrijvigheid der watersport op de talrijke plassen welke de gemeente Alkemade rijk is. Zaterdagmiddag kwamen reeds vele boten naar.,Oude-Wetering. 's Avonds 8 uur werd de opgewekte stemming nog verhoogd door een concert der fanfare „Door Gunst Verkregen'' uit Nieuwe Wetering. Het convooi vaart uit. Maar Zondagmorgen 11 uur was pas het grote uur aangebroken. Op het Braassemermeer hadden zich de boten verzameld. Allen hadden de Unie-vlag in top, en voorts waren zij voor het merendeel met vlaggcn- guirlandes gesierd. Het convooi naar de Kaag begon te varen. Meer dan HAAGS GERECHTSHOF Slachtoffer van slordigheid De president van het Haagse Gerechts hof vond dat de kweker'T. van D. uit Oegstgeest zich wel wat al te ge makkelijk van de zaak probeerde af te maken; verdachte zei, dat hij land aan iemand had verhuurd, die nu in Frankrijk verblijft, maar niet is te vinden. En die man had bollen zonder vergunning geteeld, hetgeen echter aan verdachte werd toegere kend. Dat kwam, doordat hij geen vol doende boekhouding had, en ver dachte 'vond zichzelf een slachtoffer van z'é"i slordigheid in dit opzicht. De politierechter had voor twee over tredingen resp. f 1000 en f 100 boete en drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk opgelegd, van welk vonnis de kweker in hoger beroep kwam. De- proc. generaal vorderde bevestiging van het vonnis wat de boete betreft maar 'de voorwaarde lijke straf'wilde hij laten vervallen. De raadsman, mr J. v. d. Plas meende, dat verd. niet de man is die de bollen hééft geteeld, en pleitte vrijspraak. verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! Wimpie blikte het nijl paard een beetje ver strooid aan. „Dat is waar ook", be dacht hij toen. „wat wilde U mij zeggen?" Het nijlpaard schraapte raspend haar keel en zei-» terwijl ze ieder woord met bijzondere nadruk uit sprak: „Bezint eer ge be gint!" Wimpie voelde zich een beetje bekocht. „Dat wist ik allang," sputtende hij, „dat is een heel oud gezegde." Het nijlpaard was duidelijk teleur gesteld. „Wat jammer", vond ze, en toen, „maar het is toch knap als je bedenkt dat ik het nu helemaal al leen uitgevonden heb. En dan wilde ik er eigenlijk nog iets aan toevoegen: „De avondstond heeft water in de mond, waarmede ik maar wil zeg gen, dat het nooit kwaad kan altijd te Wimpie werd nu werkelijk boos. „Dat is allemaal onzin!" onderbrak hij het nijlpaard onbeleefd, „en bo vendien zegt U het helemaal niet goed. U bedoelt natuurlijk de .mor genstond die goud in de mond heeft.'' Het oudste nijlpaard verdween even onder water, maar kwam vlug weer boven. „Ik heb er ntfg eens' over nagedacht," meukte ze op. „Ik ben het niet helemaal met U eens. Die morgenstond is nou wel heel aardig' maar wat heb je aan goud in je njpnd? Geef mij maar een slok water. Ik blijf dus bij wat ik gezegd heb", en toen verdween ze voor goed. Wimpie knorde wat onverstaanbare woorden en wendde zich toen weer tot de Kid. die zielig in elkaar geddo- ken in zijn hoekje zat te bibberen. „Wat zegt U ervan?" wilde hij we ten, maar de Kid gaf hem geen ant: woord; hij voelde zich te ziek om aan iets anders te denken dan aan zijn koude bad van enkele ogenblik ken geleden. Nu richtte Wimpie zich tot Kobus van Galen, die al die tijd diep in ge dachten op een strootje had zitten bijten. „En jij?" vroeg Wimpie. Kobus krabde zich peinzend achter zijn oor. „Het is maar hoe je de din gen bekijkt," overlegde hij met zich zelf. „Ik geef ook niet veel om een slok water in m'n mond. daar moet je blijkbaar een nijlpaard voor zijn om dat te kunnen waarderen. Maar goud is ook niet alles. Geef mij maar een vers eitje. Ja, ik zou willen voor stellen: De morgenstond heeft een ei in de mond." Dit was een gezichtspunt, waarmee Wimpie zich verenigen kon. Toen dus overeenstemming was bereikt, bracht hij het gesprek weer op Kid Dienamiet. „Wat doeh we met die kerel?" vroeg hij zich af. Het was inderdaad een moeilijk probleem.... 250 boten, varende in het kielzog van zijn voorgangers namen hieraan deel. Aan de oevers was de belangstelling zeer groot. Naar schatting had het convooi een lengte van ruim 5 km. Aan de Kaag gekomen, trok het con vooi grote belangstelling bij overige watersportliefhebbers, en vormde een goede propaganda voor de Unie. „Prins Willem van Oranje" met zijn 18 volgelingen aan boord van een vissersschip, allen gekleed in histo risch costuum, werden in het con vooi opgenomen, waarbij men van te voren de lunch aan boord had ge bruikt. Via Kever en Balgerij werd de terugtocht naar de Brasemermeer aanvaard. Waren er 's morgens reeds veel mensen op de been, bij de terug komst, 's middags bereikte dit wel het hoogtepunt. Als men over de Oude-Wetering liep kon men zich nu en dan wel in de Kal verstraat wanen, en voetje voor voetje moest men zich voort bewegen. Het convooi werd begeleid door zeven politieboten, het geheel onder commando van commandant politie te water, kap. Overbeek van de cfa. Utrecht. Het oordeel van ka pitein Overbeek luidde, wat de orga nisatie en voorbereiding betreft, zeer gunstig. De deelnemers hielden zich keurig aan de voorschriften, de stem ming was uitstekend, en het geheel is in de beste harmonie verlopen. Om half vijf vond de officiële ver welkoming plaats op het gemeente huis te Roelofarendsveen. Ter ver welkoming der gasten waren aanwe zig de burgemeester, de gemeentese cretaris en weth. v. d. Meer. De bur gemeester hield een toespraak. Alke made kan het aantrekkingspunt bij uitnemendheid worden voor de wa tersport. Dat gij allen propagandis tisch zult medewerken aldus spr. om dit watersportcentrum in aller belangstelling te doen plaatsen. Daar om verzocht spr., dat eenieder door houding, kleding en gedragingen ten plattelande eraan mee zou helpen bestaande vooroordelen geleidelijk maar zeker weg te nemen. Alhoewel gij reeds aan diverse plassen in het bezit zijt van recreatie-terreinen, blijkt gij nog altijd behoefte te heb- ben aan terrein voor ontspanning, daarbij liefst met voldoende accomo- datie. De alg. voorz. der „Unie van Wa tertoeristen", ir. N. E. Servatius, bracht dank voor deze toespraak. Het heeft spr. nooit verbaasd, dat platte landsgemeenten niet altijd hun mede werking geven, omdat sommige wa tersporters, vooral zij uit de grote steden, zich niet behoorlijk gedragen. De Unie heeft zich ten doel gesteld, om excessen tegen te gaan, en te trachten tegenstellingen met het plat teland te weren. Spr. heeft reeds mo gen beluisteren, dat de festiviteiten van de Unie geen slecht figuur heb ben geslagen. Spr. is ervan overtuigd; dat de Brasem door zijn rust. natuur en eenzaamheid .voor de rasechte wa tersporters valt te prefereren. Deze* dag zal een stimulans zijn om Alke made in de plannen op te nemen. Er zal daarom op de Brasem een wed strijd gehouden worden in navigatie- kennis. Aan het paviljoen de Brasem teruggekomen, werden wij weer di rect opgenomen in de feestvierende sfeer van de watersport. Schippersmaaltijd van 700 - personen. Ruim 700 personen waren aanwezig voor de gezamenlijke schippersmaal tijd. De alg. voorz.. ir. N. E. Servatius, sprak het officiële openingswoord, waarbij mede aanwezig waren diver se genodigden. Van de talrijke wil len wij speciaal noemen Luc v. d. Steur, namens de Zeilver. „De Kaag" de heer IJsselstein namens het Ven- nemeer en J. N. v. d. Meer Dz. na mens „de Brasem". Namens de be vriende zeilverenigingen sprak de voorz. van de Kaag de heer Luc v. d. Steur woorden van gelukwens. Meer dere sprekers en gelukwensen volg den. Na de maaltijd bleef men nog geruimen tijd bijeen ter viering van het grote Unie-feest. Maar met het middennachtelijk uur keerde de rust weer. De volgende dag werd het feest met enkele spelen geëindigd. Kwart voor een klonk het slotwoord van voorz. Servatius, dank brengende aan de heer Zegers voor de genoten goede verzorging maar speciaal aan de bur gemeester van Alkemade. Spr. zeide getroffen te zijn door de hartelijkheid van de inwoners uit deze gemeente. De kringen Den Haag, Leiden, Rot terdam, Amsterdam, Haarlem en 't Gooi, omvattende de gehele Unie, kunnen op een zeer geslaagd jubi leum-feest terug zien. DE DOOR ETHEL SMITH DORR AN CE 34) Hij was te vermoeid, om met het vooruitzicht van een zware terug tocht de nacht wakend door te brengen. Ook Sampson moest hard aan de slag en had dus rust nodig, die hij niet genieten kon als de sergeant hem boeide. Hij had de kwestie op gelost door King Sunday in de woon kamer te laten slapen in de vaste overtuiging, dat de hond hem zeker wekken zou, als een der twee vreem den ook slechts de geringste aanstal- te maakte tot weerstand. De volgende morgen had Rawson de gebouwen verzegeld met het zegel van de Bereden Politie. Tegen de eveneens verzegelde poort had hij de mededeling aangeslagen, dat de om heining met al wat zich daarin be vond door de politie in beslag geno men was en dus onaangeroerd moest blijven. Naar zijn mening was dit afdoende genoeg om de eigendom men van Midas tegen rondzwerven de inboorlingen te beveiligen. XXII Het spoor van de lynx Na afloop van de maaltijd maakte Rawson zich gereed, op zijn beurt vooruit te gaan om de weg te ba nen vastbesloten nog een poging ie doen, de kwijtgeraakte weg terug te vinden. Sampson bleef echter ach ter om voor zijn eigen honden te zor gen en de slede waarop de kreupele lag, aan de handvatten te besturen. Daarachter volgde de slee van Raw son, die erop kon rekenen, dat King Sunday niet van de weg zou afdwa len. Hij reed zo, dat ze een wijde cirkel beschreven, zonder dat de Es kimo er erg in had. En eindelijk trok ken ze in tegenovergestelde richting terug naar hun uitgangspunt. De sergeant speurde onafgebroken naar enig kenteken op zijn weg. Plotse ling trok een dierenspoor zijn aan dacht. Bij nader onderzoek bleek hem dat er kort te voren een lynx voor bijgekomen was. De indrukken der tenen van de grote klauwen van het naar verhouding kleine dier stonden overduidelijk in de sneeuw. Een tril ling van hoop voer Rawson door de leden, want hij kende de gewoonte van dit buitengewoon sluwe dier. Hij wist, dat een lynx gewoon is, een pad te volgen en dat hijanders de gemakkelijkste weg door de sneeuw zoekt. Hij begon dat spoor dus te vol gen, in de hoop, dat de lynx een on afgebakend gedeelte van het verbor gen had gevolgd, of dat hij er spoe dig op zou komen. Een kwart mijl verder kwam hij aan een bosje wil ligen, waarin zich een opening, juist breed genoeg voor een slede, be vond, die ongetwijfeld door mensen handen daarin gehakt was. Hij had het pad teruggevonden. Hij zou nim mer meer, zoals hij vroeger deed, als hij door het schreeuwen van een lynx wakker werd, nijdig terug- schreeuwen. Bijna onmiddellijk werd het gaan nu gemakkelijker; het vermoeiende heen en teruglopen overbodig. Door maar alleen maar voorop te lopen trapte hij sneeuw genoeg plat om het de dieren mogelijk te maken, hun slee voort te trekken. Doch wat het voornaamste was, de lange reis over Dawson stond niet meer als 'n drei gend verschiet voor hem en hij zou Rook, en hoe hij vei der mocht heten, binnenkort oppikken. Hij wilde juist omkeren om Sampsin het goede nieuwtje mee te delen en het tempo te versnellen, door zijn eigen span voorop te laten gaan, toen zijn aan dacht werd -getrokken door een eigenaardig wolkje boven een bosje in de nabijheid. Kon datrook zijn? Een kamp in deze wildernis zover van een kreek of een handelspost, scheen vrijwel onmogelijk. Doch zelfs een Indianenhut zou een welkome afwis seling in deze eenzaamheid zijn en de moeite van een onderzoek waard Óij snelde vooruit. „Het ziet er uit als een tent van 'n blanke!" riep hij luid. toen hij een ogenblik later het bruine canyas door de bomen heen ontdekte. Roe pend om zijn nadering aan te kondi gen, snelde ljij verder. De gedaan te, die in gonje zakken en veelkleu rige lompen gewikkeld, voor de tent opening verscheen vormde een bit tere teleurstelling. „Maar 'n vrouw!" mompelde hij en vertraagde zijn schreden. De in landse vrouw wierp onder haar op geheven hand hem slechts een lan ge blik toe. daarna zei ze iets over haar schouder heen en kwam naar hem toe. „In elk geval is ze blij met tnjjn komst" dacht Rawson. „Waarschijn lijk gebrek aan eten en munitie." Doch eerst toen hij nog slechts enkele meters van haar verwijderd was, beving hem een plotselinge argwaan. Ze had een das om haar hals onder het masker, dat vermoe delijk tegen zonnebrand bedoeld was en die das geleek verdacht veel op een lila sluier. „Gered... gered.... wat 'n ge luk!" hoorde hij haar zeggen met verzwakte, doch nog goed herken bare stem. „Een blanke enen" Plotseling bleef ze staan en boog zich wat voor over, trachtend de trekken te herkennen vfin het tussen het be rijpte bont van de parka schuil gaande gelaat. Een ontroering, zo sterk en vieemd als hij nog nooit ondervonden had, maakt zich van hem meester. „Louise!" riep hij uit en nep met uitgestoken handen haastig naar haar toe. „Oowat ben ik blij, dat jij het bent!" Onder het uiten van onsamenhan gende woorden snelde ze hem tege moet, even opgewonden als hij zelf was. Ze stak de handen uit ais een drenkeling en greep de zijne vast. Ze scheen zo zwak, dat zijn iechter arm haar om het middel greep en ondersteunde. Toen hij zag, hoe ver magerd en bleek ze was, hoe haar ogen waren opgezwollen en haar moedige lippen beefden, overkwam hém een gevoel, zo sterk, als hij nog zelden had ondervonden. Hij sloeg ook zijn linkerarm om haar heen en diukte haar overgelukkig tegen zijn borst. Ze sloeg haar armen om zijn hals en klemde zich aan hem vast, huiverend, wenend en lachend tege lijk. 6 „Arm schaap! Arm wit lammetje!" mompelde 'hij, zonder te beseffen, dat hij de woorden van Grace Far- rar* herhaalde. „Nu is alles weer goed hoor.... nu ik je maar een maal gevonden heb. Nu komt alles terecht!" Ze wisten beiden nu met zeker heid, wat er gedurende de lange scheiding in hun beider harten plaats gegrepen had; ze trachtten het dan ook niet te verbergen. En zo trof haar vader hen aan. Als een vogelverschrikker uitgedost in allerlei mogelijke kleren en lappen, kwam hij naar hen toegesneld. „Wat moet dat hier bete...." Hij zweeg blijkbaar te verzwakt, te ver heugd over hun bevrijding, om nog strengheid te veinzen. Rawson liet het meisje los Hii wist geen verklaring te geven. Trillend in het besef, dat Louise tegen hem aanleunde en met haar ene bont handschoen liefkozend over net bont van zijn parka streek, stak nij de vader zijn hand toe. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2