Belasting herziening fin Wolfslag Leidse spionnagezaak Wimpie Kap. Geven nam afscheid van Dekenale parochie VRIJDAG 3 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DRIE WETSONTWERPEN INGEDIEND Bij de gedeeltelijke afschaffing van de subsidies in het najaar van 1948 is met het oog op de stijging van de kosten van levensonderhoud aan de werknemers een loontoeslag ver leend. Daarbij is bepaald, dat deze loontoeslag door het bedrijfsleven m de regel niet mag worden doorbere kend. In verband hiermede is echter een compensatie op het gebied der belastingheffing van de ondernemin gen in uitzicht gesteld. Teneinde aan deze toezeggingen uitvoering te geven op een wijze, welke de regering economisch en sociaal verantwoord voorkomt, is thans bij de Staten-Generaal een drietal wetsontwerpen ingediend, te weten een ontwerp van wet Belas tingherziening 1949, een ontwerp van wet tot wijziging van de Onder nemingsbelasting en een ontwerp van wet op de Dividendbeperking 1949. Het ligt in het voornemen van de regering de mede in de Troonrede in uitzicht gestelde verlaging van de tarieven van Loon- en Inkomsten belasting te doen samengaan met de verdere afschaffing van de subsidies en met de wijzging van de huurpo- litiek. De daaruit voortvloeiende wetsvoorstellen zijn nog dit jaar te verwachten. Het ontwerp van wet Belasting herziening heeft in het bijzonder be trekking op de fiscale afschrijvingen. De voorzieningen ten deze dragen niet het karakter van een vrijstel ling van belasting; zij moeten wor den gezien als een verschuiving van de belastingdruk naar de toekomst, een verschuiving, welke met name met het oog op de ogenblikkelijke noodzaak van investeringen gebo den is. De voorzieningen op het gebied der afschrijvingen zijn tweeërlei. De eerste maatregel heeft betrekking op de nog aanwezige vooroorlogse machines en installaties, welke thans in toenemende mate tegen de sterk gestegen na-oorlogse prijzen moeten worden vervangen. Met betrekking tot deze vooroorlogse machines en installaties wordt een herwaardering voorgesteld, in dier voege, dat de fiscale boekwaarde met ingang van het boekjaar 1948 (1947/1948) wordt verdubbeld Dit betekent een ver dubbeling van de tot dusverre gel dende afschrijvingen op deze ma chines en installaties, doch daar tegenover staat, dat de bij de her waardering aan het licht gekomen winst wordt bijgeschreven op een reserverekening, waarop de fiscus voor de toekomst een claim be houdt. In de tweede plaats bevat het ont werp belastingherziening een maat regel ten aanzien van de na-oorlog se investeringen in machines, be drijfsgebouwen enz. Met ingang van het jaar 1948 mag hierop een derde van de aanschaffingskosten ver vroegd worden afgeschreven in een jaar naar keuze van de belasting plichtige. Deze maatregel is van tij delijke aard, zij geldt voorlopig tot einde 1952, een datum, welke mede verband houdt met de periode, waar over op de Marshall-hulp kan wor den gerekend. Uit het wetsontwerp Belastingher ziening is voorts belangrijk, dat de termijn voor de verrekening van ver liezen met inkomen of winst van vol gende jaren van twee op drie jaar wordt gebracht. Tegenover de tot dusverre vermelde voorzieningen staat, dat de mogelijkheid tot onbe last reserveren, in het leven geroepen bij de wet Belastingherziening 1947, wordt beëindigd Het ontwerp tot wijziging van de Ondernemingsbelasting bevat als- voornaamste maatregel de afschaf fing van een der beide grondslagen, waarnaar deze belasting wordt gehe ven, n.l. de grondslag bedrijfskapitaal. De heffing naar de grondslag be- Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gvmn. 7.33 Muziek bij het ontbijt. 8.Ö0 Nieuws. 9.00 Londens Philharmonisoh Orkest. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld". 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 in de continu bedrijven. 11.35 Elisabeth Rutgers. 12.00 Filmselecties. 12.30 The Ram blers. 14.00 Als een bonte vogel vlucht. 14.20 Marinierskapel. 15.25 Omroepkamerorkest. 16.25 Kleine koorwerken. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel spel. 18.30 Strijdkr. 19.00 Sportre- portage. 19.10 Artistieke staalkaart. 19.45 Voor de Nederlanders in Duits land. 20.00 Nieuws. 20.15 Het Om roeporkest. 20.45 De Golfbrekers 22.00 Stradiva-sextet. 22.25 Mensen, oie we wel eens ontmoeten. 22.40 \ccordeola. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Engelse volksliederen. 1 00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Ochtendconcert. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10 15 Elck wat wils". 11.00 „De Zonne bloem". 1.45 Werken van Spaanse componisten. 12.03 Henk Dorel, zang. '2.30 Land- en tuinbouwnieuws. '2.33 ,Om en om". 13.00 Nieuws. 14.10 Kindertotenlieder. 14.40 Boeken- -ieuws. 15.10 „Naar het Wonderland Ier muziek". 15.30 Jongeren con cert. 16.00 „Als de bode aan de deur staat16.10 Nieuwe gramofoon- ilaten. 16.3017.00 ,De Wigwam". '8.00 Sportreportage. 18.15 Pianoduo. '8.30 Journalistiek weekoverzicht. '8.45 Amusementsorkest. 19.50 „Pink- terstorm over ons". 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.20 Lichtba den. 21.00 „Zomersproeten". 22.00 ~romenade Orkest. 22.30 ,Wij luiden Zondag in!", 23.00 Nieuws. 23.15 -oermuziek. drijfswinst blijft evenwel gehand haafd. De regering acht de hiervoor in het kort besproken maatregelen nood zakelijk om steun te geven aan de in vesteringsactiviteit. CADAVER-DISCIPLINE WORDT NIET VERLANGD! „Naar Nederlands recht geldt niet de regel „Befehl ist Befehl" in die zin, dat van de militairen cadaver- discipline wordt gevorderd. Zij kun nen zich niet, om een strafrechte lijke actie af te weren, onder alle omstandigheden op het bevel van een meerdere beroepen. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin de ontvanger van een bevel bij uitzondering zijn medewerking aan de uitvoering daarvan mag en moet weigeren. Dit is het geval, wanneer het bevel duidelijk in strijd is met het Nederlands of het volken recht. Bij twijfel geldt echter op de eerste plaats de gehoorzaamheids plicht en de militair, die, zonder voldoende grond, zijn gehoorzaam heidsplicht ter zijde schuift, is niet gevrijwaard tegen een strafrechte lijke veroordeling." Bovenstaande wordt medegedeeld door de ministers Drees en Van Maarseveen bij' de beantwoording van de schriftelijke vragen, welke destijds de Tweede-Kamerleden jhr. Van der Goes van Naters en Vor- rink (beiden P. v. d. A.) hebben ge steld, naar aanleiding van de ver oordeling van drie mariniers, we gens him weigering de kampong Pakisadji af te branden. Hoewel de regel „Befehl ist Be fehl" in de Nederlandse rechtsstaat dus geen gelding heeft, rust op de Nederlandse militairen in het alge meen natuurlijk wel een strenge plicht tot gehoorzaamheid. Het plat branden werd, zowel door de be trokken compagniescommandant en de commandant der m'ariniersbriga- de, als later door de Zeekrijgsraad, het Hoog Militair Gerechtshof in Indonesië en de Legercommandant als een tactische militaire noodzaak beschouwd. De drie mariniers zagen hierin slechts een onwettige repre saille, in strijd met de orde en het recht, dat de Nederlandse troepen in Indonesië moeten brengen. Hun verzoeken om gratie zijn evenwel reeds ingewilligd. NIEUWBOUW VAN BOERDERIJEN. Het Tweede Kamerlid Engelber- tink (K.V.P.) heeft aan de minister van wederopbouw en Volkshuisves ting schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat vanwege het de partement van wederopbouw en Volkshuisvesting in een circulaire aan de besturen der gemeenten is meegedeeld, dat het woongedeelte van een nieuw te bouwen boerderij met een totale inhoud van meer dan 500 m3 niet kan vallen onder artikel 5 van de financieringsrege ling woningbouw 1948. 2. Is het eveneens juist, dat vol gens genoemde circulaire wel bijdra gen, voorschotten en garanties mo gen worden verleend, wanneer naast de bedrijfsgebouwen een afzonderlij ke woning zal worden gebouwd! 3. Wil de minister mededelen waar om hij ten aanzien van de financie ringsregeling de boerderijen waar woon- en bedrijfsruimte als een ge heel worden gebouwd niet langer gelijk blijft stellen met andere pan den, waarin woon- en bedrijfsruimte naast elkaar voorkomen? 4. Is de minister niet van oordeel, dat het uit een oogpunt van goede bedrijfsvoering en ook om andere redenen veelal gewenst kan zijn bij boerderijen het woongedeelte en de bedrijfsruimte als een geheel te bou wen, zoals in de meeste streken van ons land gebruikelijk is? 5. Is de minister genegen maatrege len te treffen, opdat voor het woon gedeelte van nieuw te stichten boer derijen <ormaal via de financierings regeling bijdragen, voorschotten en gpanties worden verstrekt, ook in dien woon- en bedrijfsruimte als een geheel worden gebouwd? Geen Pinksteren zonder foto's, film en toestel van: Huw llifnr üllllliilil bfdj- ciné Tb ibeel\_ BREESTRRRT 79 LEI DE O «TEL 21851 ))lbh PRIJS KRENTENBROOD VRIJ. Blijkens een publicatie in de Ne derlandse Staatscourant van 2 Juni 1949 heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning de prijzenbeschikking krenten brood 1948 ingetrokken, zodat kren tenbrood niet langer aan prijsbepa lingen is gebonden. De prijzenbeschikking herenhoeden 1948 is ingetrokken, waardoor de wolvilten herenhoeden niet meer aan prijsregeling gebonden zijn. De prijzen voor minerale terpentijn zijn met ingang van 1 Juni j.l. ver hoogd. Deze bedragen thans bij levering aan afnemers, aan wie geen vrijdom van het invoerrecht en het bijzondere invoerrecht is verleend: a. 26.60 per 100 liter, in leenvaten franco thuis. b. 24.60 per 100 liter, geleverd per tanklichter, spoorwagen of tank auto. c. 31.85 per 100 liter, in leenlplik- ken franco thuis. Bij levering aan afnemers, aan wie vrijdom van het invoerrecht en het bijzondere invoerrecht is verleend, bedragen de prijzen voor de onder a en b genoemde leveringen resp. 14.10 en 12.10 per 100 liter. JONGE VROUW VERMOORD. Gisteravond om half zeven is in het park Sonsbeek in de omgeving van het Lorentzmonument te Arnhem een moord gepleegd. De 30-jarige fabrieksarbeider G. B. heeft de 22-jarige mej. R. F., dochter van een landbouwer te Didam, mef een pistoolschot gedood. De vrouw was op slag dood. De dader werd ter plaatse gearresteerd en daarna in hét politiebureau opgesloten. De recher che stelt een onderzoek in. De aan leiding tot de moord was een vei'bro- ken vei'kering. HOOFDVERPLEEGSTER KWAM DOOR VERBRANDING OM HET LEVEN. Gisteren werd voor de Leeuwar der rechtbank de zaak tegen de 48- jarige huisknecht van het Algem. Ziekenhuis te Harlingen, M. de J., voortgezet. Men zal zich herinneren, dat hem het veroorzaken van dood door schuld ten laste was gelegd, doordat het aan zijn onoplettend heid en onvoorzichtigheid te wijten zou zijn, dat de hoofdverpleegster operatie-zuster C. Kolkman door verbranding om het leven is geko men. Thans werden nog gehoord de beide verbalisanten zr. Oosterkamp en de directrice, in hoofdzaak over de vraag of verdachte alleen, dan wel met een zuster de gevraagde medicijn haalde. De officier van Justitie, mr. P. P. H. Nooren, zei in zijn requisitoir geen andere ge zichtspunten te hebben ontdekt en persisteerde daarom bij zijn eis van 150,boete of 50 dagen hechtenis en drie maanden voorwaardelijk. De uitspraak werd bepaald op 15 Juni ZOMERKAMPEN DER KAJOTTERS De Kajottersbeweging organiseert in het komende seizoen gedurende de maanden Juli en Augustus een vijftiental zomerkampen, waaraan de Katholieke jonge arbeiders, zo wel als enkeling als in groepsver band, kunnen deelnemen. De kam pen liggen in alle delen van ons land: Holland, Gelderland, Overijs sel, Brabant en Limburg. Inlichtingen verstrekt de Zomer dienst der K.A.J., Oudenoord 12 te Utrecht. KREEG DE DIEF BEROUW? Aan een politiebureau te Amster dam bezorgde de post een aangete kend stuk: een enigszins beschadig de ordinaire enveloppe, geadres seerd aan de „melkboer" en inhou dende 280, Enige dagen geleden had een melkboer aan dit bureau aangifte gedaan van diefstal van zijn geldtas met circa 300,die hij ev^n had laten liggen op een voddenkraampje op het Waterlooplein. Dolgelukkig betaalde de melk boer de 0,30 strafport en nam hij dit beduidend deel van het verloren gewaande in ontvangst. VERDACHTE VOOR HET BIJZ. GERECHTSHOF BERECHT. Evenals het England-Spiel met be hulp van de S.D. de illegaliteit liqui deerde, zo ook had de Wehrmacht, tijdens de bezetting, haar eigen le ger-spionnagedienst. Deze contra- spionnagedienst „Aussenstelle Nie- derland", een afdeling van de Ab- wehrstelle Wilhelmshafen, had ook in Leiden haar vertakkingen. De eigenlijke auctor was daar de 71-ja- rige koopman Jos. F. C. Hoosemans, wiens zaak eerst over veertien da gen voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag zal berecht worden, doch die gisteren als getuige optrad in de zaak van de chauffeur E. H. F. Passier uit Leiden, die thans voor het Hof, gepresideerd door jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, terecht stond. De 60-jarige Passier, oorspronke lijk van Franse afkomst zijn va der was tijdens de Frans-Duitse oor log van '70 naar Nederland gekomen exploiteerde reeds geruime tijd een garage in Leiden en stelde tij dens de oorlog als W.A.-man zijn bedrijf ter beschikking van de Duit sers. Op een avond had hij ook nog door middel van een blik benzine getracht de synagoge te Leiden in brand te steken. Als motief gaf hij op zijn vroegere partij, de N.S.K.K. daarmede te ondermijnen, iets wat het Hof al zeer ongeloofwaardig voorkwam. Volgens verklaringen van de ge detineerde getuige Pieter Rothert, was Passier met hem het eerst in contact gekomen tijdens een bespre king met Hoosemans in een restau rant. Daar bleek get. dat verdachte Passier Hoosemans al lang kende. H., die in de buurt van Leiden naar medewerker^ zocht, heeft verdachte toen bij het spionnage-corps inge lijfd. Volgens verklaringen van H. zou vei'd. echter, ook al omdat deze vrijwel ongeschoold was, uitsluitend vooy chauffeursdiensten hebben ge bruikt. Ter terechtzitting kwamen echter verschillende feiten naar vo ren waarbij verd. rechtstreeks of zij delings betrokken scheen te zijn ge weest. Zo o.a. bii de arrestatie van de jood Brando Bravo en voorts bij het vervoer van twee geallieerde piloten, die van uit Amsterdam naar de S.D. in Den Haag moesten wor den overgebracht. Verdachte echter beweerde niet te hebben geweten, wie er in zijn wagen gezeten had den en ontkende iets met deze ge- BEURS: DEVALUATIE-STEMMING 'Voor het eerst sinds geruime tijd kon gisteren van een vaste stemming op de aandelenmarkt gesproken wor den. De aanleiding daartoe vormde de verwachting ener wijziging in de va- lutapolitiek der West-Europese lan den, zulks naar aanleiding van het feit, dat gisteren in Brussel de minis ters der Benelux zijn bijeengekomen, die vooral van gedachten zullen wis selen over de coördinatie der buiten landse handels- en muntpolitiek, te vens worden in Washington bespre kingen gevoerd over de convertibili teit der Europese valuta's. Dit alles leidde tot een soort devalutatie- stemming. waarbij internationale fondsen sterk gevraagd waren. Nederlandse staatsfondsen waren in tegensteling tot vroegere zg. de- valutatiedagen in het geheel niet zwak gestemd. Integendeel de goed prijshoudende tendenz bleef gehand haafd. De situatie is dan ook wel an ders dan vroeger, nu het in hoofd zaak gaat om aankopen voor belas tingsdoeleinden. De dollarleningen ondervonden wederom enige steun, zodat de dol- larlening Nederland boven de 106 uitkwam en de Philips dollarlening op 111 3/8 noteerde. verte'd door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIETl 24. Het nijlpaard deed dui delijk moeite, haar ge dachten te vei'zamelen. „Natuurlijk kan ik dat," „Nou U het me vraagt," zei ze toen eindelijk. „Nou U het me vraagt, moet ik eerlijk bekennen dat ik het niet weet. Het kan een uur en het kan een maand duren. Mijn moeder is erg wisselvallig met zulk soort dingen." Wimpie onderdrukte een lelijk woord. Hij ging met zijn rug naar het nijlpaard zitten, dat Wimpie's onbeleefdheid met gro te kalmte en gelijkmoedigheid op nam. Zij wijdde al haar aandacht weer aan het wateroppervlak. Zo bracht Wimpie enkele uren door. Eindelijk verscheen in de deurope ning Kobus van Galen. Het dier hijg de een beetje en het was duidelijk, dat hij zijn taak zeer ernstig had op gevat. „Ik heb hem niet kunnen vinden", vertelde Kobus spijtig. „Ik heb wer kelijk mij" uiterste best gedaan, maar de Kid lijkt wel van de aard bodem verdwenen te zijn." Zonder dat hij het wist sprak de aap de waarheid, want de Kid bevond zich werkelijk niet meer op de aard bodem, hoewel Wimpie hem met de hand had kunnen aanraken. „Waar kan die bandiet toch zijn?" vroeg Wimpie zich af. „Als hij nog in het park is moet een van de an dere dierer. hem toch gezien hebben. De Kid kan niet vliegen, dus hij is nog in Blij-Dorp. Maar waar?" scihiedenis te maken hebben gehad. Als eigenlijke voorman had de thans voortvluchtige Stelbrink ge fungeerd, die zich. zich als illegaal voordoende, in allerlei ondergrondse organisaties had ingewerkt en ver dachte, die hem door Hoosemans als vertrouwensman was aangewezen, meer als tweede man had doen fun geren. Een tijd lang had verd. ook met van Boegheim, die juist deze morgen tot levenslange gevangen is- sti*af was veroordeeld, samenge werkt. In vele plaatsen hebben zij zich in de organisatie Vrij Nederland als illegalen weten in te dringen. In Delft hebben zij o.a. een tiental slachtoffers op deze wijze gemaakt, onder wie ook het Delftse raadslid Max Zomerdijk. Get. hield echter steeds vol, door Hoosemans slechts voor diensten betreffende mechani sche landbouwwerktuigen te zijn aangenomen; de opgeroepen getui gen daarentegen verklaarden perti nent, dat verd. voor de Abwehrstelle Wilhelmshafen had gewerkt. De Procureur-fiscaal, mr. baron van Voorst tot Voorst, voerde in zijn requisitoir aan dat verdachte, die door en door pro-Duits was, nadien met Hoosemans in contact was ge komen, die al voor de oorlog als spion voor de Duitsers werkte. La ter is hij bij de Abwehrstelle in dienst gegaan, welke talrijke slacht offers heeft gemaakt. Aangenomen mag worden dat de onvindbare Stel brink hier de eerste viool heeft ge- WEERS VER WACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL BEWOLKING. Over het algemeen veel bewol king met nu en dan enige regen of motregen, voornamelijk in het Westen van het land. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zui delijke wind. Des nachts minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van- speeld, ook de rol van verdachte is in alle opzichten een verraderlijke en zeer minderwaardige geweest, waarvoor hij dan ook een ernstige straf verdient. De Proc. fiscaal ein digde met een gevangenisstraf van 15 jaar te eisen. Mr. dr. Klaasen die als raadsman optrad, stelde voorop dat zijn cliënt wel op zeer geraffineerde wijze in dit abwehr-werk is gelokt. PI. acht te het onmogelijk hier een strafmaat te kunnen bepalen, zolang de rol van Stelbrink niet is komen vast te staan. Deze zaak had z.i. vooraf zij het bij verstek dienen behan deld te worden. PI. verzocht alsnog het Hof in deze zaak enkele getuigen te horen, opdat de scherpe kanten die nog aan deze zaak zitten, zo veel mogelijk dienen bijgevijld. Het Hof zal op 16 Juni a.s. uitspraak doen. Een motor van de Jeugdbeweging gaat Leiden verlaten UIER past geen rouwbeklag aan u, maar aan de parochie, die u gaat verlaten", begon deken Homulle zijn geestig toespraakje tot kape laan P. A. J. Geven, die, na een tienjarige arbeid in de dekenale paro chie, benoemd is tot kapelaan in de O.L.Vr. Rozenkrans-parochie te Am sterdam, ter gelegenheid waarvan gisteravond een afscheidsbijeenkomst werd gehouden. „Vriend ga hoger op", spreekt het Evangelie in een parabel", vervolgde de deken. „En dit is op u van toepas sing, want ge gaat naar de hoofdstad Amsterdam, naar de mooiste kerk en de deftigste parochie! De kerkmees ters zijn daar prinsen en vorsten; zelfs de dienstbode van de pastorie is daar van adel!! We mogen dus ka pelaan Geven feliciteren met deze promotie, hoewel het ons spijt dat hij weggaat, omdat de hele porochie hem waardeerde om zijn buitengewone hoedanigheden als priester. Voor ons bent u een goede vriend en huisge noot geweest. Maar overplaatsingen zijn het lot van een priester; wij zijn „in manu Domini in de hand des Heren" en gaan waar Hij ons wil heb ben. U heeft in die jaren ontzaggelijk veel goed gedaan. Ik denk slechts aan de oorlogsjaren, toen er nergens meer spek en meel te krijgen was, behal ve bij kapelaan Geven. Een kamer van de pastorie geleek soms op een abattoir! Naast de stoffelijke nood echter, die u lenigde, hebt ge vooral ook geestelijk veel goeds gedaan, in de jeugdbeweging, de congregatie en in de biechtstoel. De parochie ver liest in u een goed raadsman, die zij node ziet vertrekken. Maar onze ge beden blijven u vergezellen, opdat uw werk in Amsterdam even goed moge zijn als hier. Dan is het opper best!" Het volgend ogenblik kreeg Wim pie antwoord op zijn vraag. Kobus van Galen wapperde plotse ling met zijn oren naar alle kanten en stelde vast: „Ik hóór iets!" Ook Wimpie probeerde met zijn oren te waaieren, maar dat ging hem niet goed af. „Ik hoor niets!" zei hij. Kobus was niet van zijn stuk te brengen. „Ik hoor wél wat," hield hij vol. „Het is alsof twee harde voor werpen tegen elkaar geslagen wor den. Wat kan dat zijn?" Kobus draaide zijn hoofd als een periscoop in het rond. „Het is hier. in het bassin," zei hij. „Ik kan me niet vergissen Wimpie streek een lucifer af hield die boven de oppervlakte van het water. Een ogenblik werden alle voorwerpen schemerig verlicht. Met een kreet van schrik liet het knaapje de lucifer in het water vallen. „Daar!' stamelde hij. met een be vend uitgestoken wijsvinger De jeugd afscheid. Het parochiezaaltje in de Maria Gijzensteeg puilde bijna uit van de vele parochianen, die van de gelegen heid gebruik wilden maken om af scheid te nemen van kapelaan Ge ven en daarmede wilden aantonen, hoezeer hij zich in zijn Leidse jaren bemind gemaakt heeft door zijn rus teloze arbeid, vooral tot heil van de jeugd, want die heeft^ bij kapelaan Geven altijd nummer één gestaan! Dat bleek zelfs gisteravond weer, toen vóórdat de officiële afscheids bijeenkomst begon, allereerst de jeugd zich schaarde om zijn vertrek kende aalmoezenier, die in een met bloemen gesierde zetel had plaats genomen. Oubaas J. van Hameren sprak eeen kort en hartelijk woord, gevolgd door Cor Klaver, die namens de weipen 'n afscheidswoord je sprak. Jan Lagerberg, die dit deed namens de verkenners, drie voortrekkers, met een samenspraak, en Simon Ouwer- kerk, namens de misdienaars, die hierbij twee gramophoonplaten aan boden. De oubaas sprak tenslotte na mens de gehele St. Jozefgroep, me moreerde wat de aalmoezenier, als opvolger van kap. Lansbergen, in die tien jaren heeft gedaan en bood als blijvende herinnering van de kath. Jeugdbeweging een oorkonde en een grote passerdoos aan. Commissaris Th. Scholten voegde daar, namens de districtsstaf, nog het nodige aan toe. Kap. Geven schoof alle verant woordelijkheid van zich af en noem de het „de schuld van de Bisschop", dat hij Leiden moet gaan verlaten. Ondanks alles is het toch een blij afscheid, want hij laat de welpen achter in een hordehol, dat hijzelf heeft geschilderd, de verkenners met een kampeeraltaar en paramenten en de voortrekkers met een eigen stam- hut. Hij dankte de leiders voor hun medewerking in de jeugdbeweging en besloot met het geven van de priesterlijke zegen. Met een hand druk namen de jongens afscheid van hun aalmoezenier. Dank van vele zijden. Nauwelijks waren zij verdwenen, of de zaal stroomde vol en kon de ken Homulle zijn toespraak houden. Na hem sprak de heer Peeters, na mens het kerkbestuur, en de heer D. v d. Top. als prefect van de Maria- congregatie. In dit gezelschap wilde oubaas van Hameren nog eens belichten wat ka pelaan Geven voor de jeugdbeweging tot stand heeft gebracht en er op wij zen hoe de aalmoezenier steeds de brandende vraag voor ogen had: „Hoe kunnen we de jeugd dichter bij God brengen." Vooral de laatste jaren, nu de jeugd dreigt te ontglippen aan de jeugdbeweging, was dit een voortdu rende bron van zorg. Maar onver moeid bleef kapelaan Geven werken en trof reeds voorbereidingen tot het oprichten van een Jongensgilde, waarin de niet-Verkenners zouden worden ondergebracht. Ook namens de K.A., afd. mannen, dankte de heer Van Hameren de kapelaan, die als priester steeds het goede voorbeeld gaf. De heer S. v. d. Aar sprak tenslotte namens de Jongenscongregatie, evenals verschillende anderen, on der aanbieding van een - enveloppe. Kapelaan Geven dankte aan het einde voor alle goede wensen en prees de eenheid van het parochie gezin. Een speciaal dankwoord was gericht aan de deken, voor zijn vriendschap en royale gastvrijheid. Ook dank aan de collega's voor hun prettige omgang. Dank tenslotte aan allen. „Ik hoop", besloot kapelaan Geven, dat wij door een band van gebed met elkaar verbonden zullen blijven. Ik zal in Amsterdam u niet vergeten." Kapelaan W. Mulder, die in snel tempo deze bijeenkomst dirigeerde, dankt zijn scheidende collega voor de ondervonden vriendschap, wenste hem Gods beste zegen en vroeg alle parochianen hun voortdurend gebed. De aanwezigen maakten hierna ge bruik van de gelegenheid om van kapelaan Geven persoonlijk afscheid te nemen. MILITAIRE DIENST GEVRAAGD DOOR THEOLOGISCHE STUDENTEN? In een Woensdag a.s. in „Alle- mansgeest" te houden bijeenkomst van de Theologische Faculteit van Leidse Studenten zal een motie in bespreking komen, welke is inge diend door enkele leden om te trachten bij bevoegde instanties te bewerken, dat de uitzonderingsposi tie van militaire dienstplicht voor theologische studenten wordt opge heven. De bedoeling van deze motie is het bestuur van de Vereniging van studenten aan theologische facultei ten te verzoeken bij de bevoegde in stanties, als synoden en andere Ker kelijke overheden, alsmede bij het desbetreffende ministerie stappen te ondernemen om tot wijziging van de bepalingen inzake deze uitzonde ringspositie te komen. Men wil daardoor ingevoerd trach ten te krijgen de status, die voor medische studenten mogelijk is in de vorm van een diensttijd van tweemaal drie rivaanden na beëindi ging waarvan men als leger- of vlootpredikant bij het Nederlandse leger kan worden ingedeeld. Naar wij vernemen bestaat er bij een groot deel der theologische stu denten oppositie tegen dit voorstel, omdat de voorstanders der motie zich op een verkeerd standpunt plaatsen. Zij toch beschouwen de leger- of vlootpredikant uitsluitend als toegevoegd aan het leger, het geen een heel andere functie is dan van de militaire gezondheidsdienst. DR. R. VAN DIJK BENOEMD TOT HOOGLERAAR. Naar wij vernemen is dr. R. v. Dijk, lector aan de Rijksuniversiteit alhier, benoemd tot hoogleraar in de sociologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De heer Van Dijk, die in 1906 werd geboren, studeerde aan de Leidse Universiteit en werd in 1945 benoemd tot lector. Op 30 Juni 1948 promoveerde hij bij prof. dr. V. E. Korn tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proef schrift getiteld „Samenleving der I adatrechtsvorming".

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2