Prof. Gielen sprak over de verhouding Kerk en School •Voorbereidingen voor grote tentoonstelling vorderen WOENSDAG 1 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Prof. (Ir. J. J. Gielen. R.K. Onderwijzersdag in Leiden VOOR DE TWEEDE MAAL na de bevrijding kwamen gisteren de ka tholieke onderwijzers, van de tw ee afdelingen Leiden en Hillegom en Omstreken, naar de Sleutelstad, voor de R.K. Onderwijzersdag. welke aanving met een H. Mis in de St Lo dewijkskerk aan de Stee'nschuur, op gedragen door rector H. Sondaal. Om half elf begon in de grote Stadszaal de ochtendbijeenkomst, welke door de voorzitter van de afd. Hillegom, de heer J. A. W. Floor, werd voorge zeten. In zijn openingswoord sprak deze over het nut van zon' con tactbijeenkomst en stelde voorop, dat deze keer niet de materiële pro blemen op de voorgrond zullen tre den, maar dat deze dag bestemd is om het idealisme, dat allen moet bezielen, te Jaten spreken. Een facet van dit idealisme belicht te de oud-minister van Onderwijs, prof. dr. J. J. Gielen, die een rede hield over het onderwerp „Kerk en School". Als trouwe leden van de Kerk, aldus prof. Gielen. willen wij hier natuurlijk graag over spreken, maar van de andere kant is dit erg moeilijk, omdat het onderwerp zo ontzaggelijk veelzijdig is, dat er slechts enkele punten van behandeld kunnen worden. Over het algemeen wordt bij ka tholieken te weinig aandacht be steed aan de principiële vraag, wat de verhouding tussen Kerk en School eigenlijk is. Toch is dit buitenge woon belangrijk; de kwestie duikt telkens weer op en is tevens niet los te zien van een derde belang hebbende; het gezin. En dan moet het antwoord zijn dat de school niets anders is, maar dan ook helemaal volledig, dan een maatschappelijk hulpinstituut in dienst van Kerk en gezin. Dat deze kwestie actueel moet zijn en de belangstelling van iedere betrokkene verdient, wordt duidelijk als men ziet, hoe de Ned. Ver. voor Volksonderwijs na de oor log een reusachtige vlucht genomen heeft en thans meer dan 120.000 leden telt. Die vereniging stelt zich als doel er erkent dat openlijk, de vernieti ging van het bijzonder onderwijs! De verhouding Kerk en school vloeit voort uit het bovennatuurlij ke moederschap van de Kerk en uit Haar leergezag en deze' verhouding bepaalt de hele geest van de school. Als dit niet zou zijn, verviel het on derwijs langzaam tot een zeker laï- cisme. Sprekend over de verschillende facetten van deze verhouding, sprak prof. Gielen o.a. over het godsdienst onderwijs, dat veel mank gaat aan een zeker dualisme, omdat de dog matische zijde door de geestelijk heid behandeld wordt, terwijl de leerkrachten het vragen leren, de li turgie en de Bijbelse geschiedenis voor hun rekening moeten nemen. Beter zöu het zijn, wanneer alles in een hand gehouden kon worden, wat b.v. in het bisdom Haarlem mogelijk is, wanneer de leerkrachten over het Godsdienstdiploma B. beschikken. Nog even uitweidend over de dog matiek, wees spr. er op, niets tegen de dogmatische, lessen te hebben, want de dogmatiek is de pijler van ons geloof maar meende toch dat het vooral noodzakelijk was, dat deze lessen ingesteld zijn op de zielkun de van het kind. Dit alles moet voor al kinderlijk behandeld worden. Het. blijft daarnaast echter een feit,, dat de verplichting tot godsdienstige vor ming op de eerste plaat,s aan het ge zin behoort. Maar in de laatste de cennia heeft de gezinsopvoeding zo zeer geleden, dat de hulp van de school in dit opzicht onontbeerlijk is geworden. Het gebed is een kleinood Ook de schoolmis, het schoolbiech- ten en het schoolgebed had de aan dacht van dr. Gielen, die helaas moest bekennen dat de instelling van de schoolmis o.a. tot gevolg had dat de kinderen tijdens de vacantie, of nadat zij de school verlaten hebben, ook de H. Mis in de week niet meer bijwonen, omdat het een schoolaan- gelegenheid is geworden! Even erg is het gesteld op verschillende scho len met het ochtend- en avondgebed, dat als een deel van het rooster be schouwd wordt, vaak te lang is en niet met de nodige eerbied wordt verricht. Dit wreekt zich later op het godsdienstig leven van de kin deren. Spr. wilde uiteraard niet be togen dat het gebed dan beter ach terwege zou kunnen blijven, maar wees er op, dat het gebed iets zo kostbaars is, dat Let als een kleinood behandeld moet worden. Nog verschillende andere punten sneed prof. Gielen aan, waarop wij in dit bestek niet- uitvoerig kunnen ingaan, zoals het meeleven met de Kerk, iets wat op het terrein van de didactiek ligt. Niet alleen met Ad vent, Vastentijd, Kerstmis, Hemel vaart e.d., maar ook met fees^agen van plaatselijke of regionale heiligen en vooral Ook de parochiepatroon, waardoor de band met de parochie belangrijk wordt verstevigd. Belang rijk is in dit opzicht vooral het per soonlijke cachet, dat de onderwijzer hieraan moet geven. Ook wat betreft de delicate kwestie van, priesterroe pingen heeft, alweer: na het gezin, ook de school een taak. Zij kan bij dragen in de opvoeding in een echt katholieke geest. Tenslotte waarschuwde prof. Gie len tegen het absolutisme van een al te veel ingesteld zijn op het boven natuurlijke. De onderwijzer moet ook voldoende aandacht schenken aan het natuurlijke, het materiële, het lichamelijke, want eenzijdigheid in het bovennatuurlijke zou het laatste kunnen schaden. Voordat dr. Gielen zijn rede aan ving, zong het parochieel Jongens koor uit Lisse, onder leiding van de heer M. J. van Huiten, op bewon derenswaardige wijze enkele geeste lijke liederen en trad ook na de rede nog eenmaal op, deze keer met en kele vrolijke liedjes. Rector Sondaal sprak aan het ein de /van deze ochtendbijeenkomst nog een kort woord, waarin hij z'n spijt uitdrukte dat dr. Gielen niet meer aanwezig was, omdat hij hem zo graag wilde zeggen blij te zijn met het feit, dat alles wat vanmorgen ge zegd is over de verhouding Kerk en School, door een leek gezegd is en niet door een priester, die deze din gen al zo vaak heeft moeten zeggen. Spr. hoopte daarom dat er deze keer bij de toehoorders iets meer van zou blijven hangen, dan wanneer deze woorden vanaf een preekstoel ge sproken zouden zijn! Middag-bijeenkomst. De middag-bijeenkomst werd om kwart voor drie door de voorzitter geopend, waarbij hij de heer van Nim- wegen, penn. van het O.I.Z., inleidde, die het een en ander te vertellen had over een lievelingswens vaij het Ver bond, n.l. een eigen sanatorium. Reeds twintig jaar geleden werden er voorbereidingen getroffen, om een eigen ziekenverpleging- en operatie fonds te stichten, maar onder de leden bleek er te weinig enthousiasme aan wezig, om de plannen tot werkelijk heid te laten worden. Thans is er echter veel veranderd; over de leden is een andere mentaliteit gekomen en het plan, tot het bouwen van een eigen sanatorium, werd op de laatste Verbonds vergadering met veel enthousiasme ontvangen. Plannen goedkeuren is echter nog iets anders dan ze tot verwezenlij king brengen. Dit ondervond de voor bereidingscommissie, waar de heer van Nimwegen deel uitmaakt. Be grijpelijk is het, dat het aantal leden te klein is om een eigen sanatorium te kunnen hebben. Daarom werd contact gezocht met bestaande sana toria, om in ieder geval een eigen afdeling, althans een bepaald aantal bedden, ter beschikking te hebben. Na vele besprekingen is een mooi re sultaat bereikt met de Stichting „St. Jozefs Heil", die een sanatorium gaat bouwen in Bakel bij Helmond. De R.K. Onderwijzersbond kan daarbij rekenen op een eigen vleugel met 30 bedden. Dit alles vraagt bij elkaar een bedrag van f 225.000, of te wel, na aftrek van leningen e.d., een be drag van 10.per lid. Om dit los te krijgen uit de moeilijk te ontslui ten portemonnaies der onderwijzers, hield spr. een enthousiast bedelpreek- je, dat tenminste met veel instem ming ontvangen werd. Hopenlijk zul len de tientjes nu spoedig volgen! Paul Julien over Afrika. Inmiddels was de spreker van de ze middag, de bekende onderzoeker dr. Paul Julien, gearriveerd, om, na een begroetingswoord van de heer Floor, een lezing met lichtbeelden te houden over „Naar de reuz.envulka nen en Hooggebergten van Oost Afrika". Velen kennen deze bloed-onderzoe- ker van zijn boek „Kampvuren langs de Evenaar" en anders van de vele radio-praatjes, die hij over zijn avon tuurlijke reizen heeft gehouden. Dr. Julien sprak thans over een geheel nieuw onderwerp n.l. zijn ontdek kingsreizen in Oost Afrika. Ter il lustratie werden lichtbeelden yer- toond van de reuzen-vulkanen, als de Kilimandzjaro (6010 meter), de Ngorongoro (2600 m.), en de Ruwen- zoro (5200 m.), totaal uitgeleefde vul kanen, met enorjn grote kraters. Een daarvan heeft een doorsneden van 24 km. en bezit een ongekende weel de aan flora en fauna, waarvan de door dr. Julien opgenomen foto's een schitterend kleurenbeeld gaven. Ter illustratie hierom heen vertelde spr. een en ander over de Masai-stam, die geen zuivere negers zijn, maar kennelijk trekken van het Joodse ras in zich dragen. Op boeiende wijze schilderde dr. Julien de levenswijze van deze roof-stam, die elke vorm van beschaving afwijst en met runder kudden door de steppen trekt. Na de pauze werden over dit onderwerp enkele filmpjes vertoond. Hoezeer de aanwezigen, die, even als 's morgens, de hele Stadszaal vul den, genoten hebben van deze zeer interessante voordracht, bleek wel uit het dankwoord van de voorzitter, die overtuigd kon zijn namens alle leden te spreken, voor het genot, dat zij beleefd hebben aan deze prachtige middag. Tentoonstelling. Evenals het vorige jaar, was ook deze keer een tentoonstelling ver bonden aan deze R.K. Onderwijzers dag. Aan weerszijden yan de zaal waren verschillende stands ingericht, evenals in de hal en de koffiekamer. Diverse uitgevers van schoolboeken en leermiddelen, in de ruimste zin van het woord, exposeerden een prachtige collectie van boeken, zowel leerboeken als ontspanningslectuur, schoolmeubelen, landkaarten, teken behoeften, en alles wat in een goed geoutilleerde school thuishoort. De belangstelling voor deze expositie was evenredig aan haar kwaliteit, d.w.z. zeer goed. AFSCHEID J. B. SOMERS. Na een bijna veertigjarigq werk zaamheid bij de Leidse Courant heeft gister 31 Mei de administrateur, de heer J. B. Somers „de dienst met pensioen verlaten". Dat het hem op verzoek gegeven ontslag op de meest eervolle wijze is verleend, is van morgen wel zeer duidelijk gedemon streerd. In de directie-kamer werd de heer Somers hartelijk waardering en dank gebracht voor zijn belangrijke voor de L. Crt. gepraesteerde arbeid en voor de wijze, waarop hij deze heeft verricht in aangename samenwer king met anderen. Achtereenvolgens spraken die waar dering en dank uit de pres.-comm., de heer Th. Bergers, de directeur de beer C. van Hamersveld, de hoofd radacteur, de heer Th. Wilmer, de £aef der drukkerij de heer P. Guppen. De'heer Somers gaf in zijn af scheidswoord een kort overzicht van het verloop en de groei en bloei van de N.V. De Leidse Courant gedurende de laatste veertig jaren en dankte allen, die in het verreden en in het heden hem het werk hadden moge lijk en aangenaarti gemaakt Na deze bijeenkomst werd op het administratiekantoor afscheid geno men van de scheidende functionaris door het personeel van de admini stratie, de redactie en het tech nisch personeel. Als oudste der administratie voer de het woord de heer L. J. van der Meer, die erop wees, dat de heer Somers als 't ware een is geworden met de courant door zijn langjarige werkzaamheid. En al zullen al zijn eertijds gekoesterde wensen niet in vervulling zijn gegaan, toch kan hij bogen op een voortreffelijke staat van dienst. Onder zijn leiding hebben vé len tevens een vorming gekregen voor het leven. De heer y. d. Meer dankte voor de samenwerking, welke hij gedurende 29 jaar van de heer Somers heeft mo gen onder-vinden en hij wenste hem nog vele jaren van gezondheid in welverdiende rust. Als stoffelijke herinnering bood spr. de heer Somers vervolgens de „Bijbelse Geschiedenis" van d-r. Jos. Keulers en de Trilogie van Gul- brandsen aan. Daarna voerde de heer C. P. de Heiden h woord, die steeds onder de leiding van de heer Somers heeft gewerkt en steeds van zijn wijze les sen heeft mogen profiteren. Spreker wees er o.m. op; dat het voor de scheidende functionaris een grote voldoening nioet zijn de Leidse Cou rant, in de aanvang een nietig plantje te hebben zien uitgroeien tot de boom, welke zij nu is. Namens het technisch personeel sprak de heer H. de Graaf, die de wens uitsprak, dat het leed van het scheiden overzond moge worden door het langdurig genot van een welver diende rust. Ook hiei sprak de heer Somers ver volgens een woord van afscheid, waarin hij, na de verschillende bele venissen te hebben gememoreerd, dank bracht voor de ondervonden hartelijkhe'd, de samenwerking en de tegemoetkomendheid van het gehele personeel. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (F) de heer F. Klein te Leiden; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (A) de heren N. W. van Meerten te Rijswijk en F. A. Kusse te Voorburg; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (H) de heren P. J. Arens te Rotterdam en G. Eykeiboom te Amsterdam; candi daatsexamen Wis- en Natuurkunde (J) de herén W. M. de Vries te Oegstgeest en C. v. d. Nieuwenhui- zen te Den Haag; doctoraal examen Nederlands recht: de heren M. P. S. van Berckel te Bilthoven en H. J. Verspij ck te Wassenaar. „ST. COSMAS" SLOOT WINTER SEIZOEN. We schrijven vandaag 1 Juni en het lijkt wat gek nu pas te spreken over sluiting van het winterseizoen, maar het winterseizoen kan voor een actieve K.A.B.-afdeling niet laat ge noeg komen. Dat bewijst de R.K. Kappersbediendenbond „St. Cos- mas", die gisteravond in „De Har monie" haar laatste seizoenbijeen komst hield, waarbij weer .eens op nieuw naar voren kwam, hoeveel en hoe vootreffelijk werk door deze af deling is verricht. De voorzitter, de heer E. M. Lan- gezaal, sprak een uitvoerig wel komstwoord, in het bijzonder tot de bestuursleden van de afd. Bever wijk, waarna hij een terugblik wierp op het afgelopen seizoen, waarin we derom behoorlijk gewerkt is Er is gedaan wat maar enigszins mogelijk was. Spr. wees er op, dat het een le vensbelang is voor een goede organi satie ,dat zij krachtige afdelingen be zit. Op het Bondscongres te Nijmegen dat uitstekend geslaagd mag heten, had spr. bij de besturen van diyerse afdelingen vernomen, dat het afde lingsleven overal niet te rooskleurig was. Er zal in het a.s. seizoen nog meer gedaan moeten worden, maar daarvoor vroeg spr. de medewer king van allen met St. Cosmas, plaatselijk en landelijk, medewer king ook met de K.A.B. Al is 95 pet. in de Leidse afdeling georgani seerd, er staan toch altijd nog R.K. kappers en kapsters buiten de orga nisatie. Er zal gewerkt moeten \yor- den om ook deze laatsten binnen de organisatie te brengen. Immers, hoe meer leden, hoe groter de kans nieuwe krachten te krijgen voor het uitgebreide arbeidsterrein, dat t;e bewerken is en voor het grootmaken der organisatie!" Daarom wekte spr. alle aanwezigen op hieraan hun me dewerking te verlenen. Na het zingen van het Strijdlied volgde lezing der notulen van de vorige vergadering, welke onveran derd werden vastgesteld. De voorz. deelde hierna mede, dat wederom een lid naar Indonesië is vertrokken, zodat er thans drie daar verblijven. Op verzoek van de voor zitter werd een gezamenlijk gebed voor hen gestort, opdat zij gezond naar ziel en lichaam in het vaderland mogen terugkeren. Naar aanleiding van verschillende zijden gestelde vragen om een en an der te vernemen over het werk der Commissie van Bijstand, zeide de voorz., dat hij zo spoedig mogelijk in het afdelingsblad het doel en streven dier commissie zal belichten. Ten aanzien van de contributie zette de voorz. uiteen wat van dit geld gedaan moet worden, waarom hij alleen opwekte toch getrouw de contributiegelden te betalen, om zelf niet in moeilijkheden te komen. Hierna werd de jaarlijkse uitgaans dag besproken, welke op Zondag 26 Juni zat worden gehouden naar Vught, Den Bosch en de Oisterwijk- se Vennen. Op de terugreis zal te Utrecht een gezamenlijk diner wor den gehouden. Na een korte pauze, tijdens welke drie bestuursleden van de afdeling Haarlem met hun dames waren bin nengekomen, heropende de voor zitter de bijeenkomst met een harte lijk welkom tot de nieuwe gasten. Daarna bracht de secretaris, de heer J. van Tongeren, een verslag uit van het Bondscongres te Nijme gen gehouden, een verslag dat beter de notulen van het congres kon ge noemd worden, want letterlijk niets van de lange agenda werd overge slagen. De voorzitter bracht de secrtaris een zeer hartelijk woord van dank voor het uitmuntend verslag. Hierna sprak de voorz. een uit voerig woord van hulde tot de heer A. H. Hoppezak. leider van de tech nische club der afdeling, van wie de leden, die onder zijn leiding ston den, heel veel hebben geleerd. Spr. bood hem een geschenk aan, waarna de heer Hoppezak hartelijk dank zegde. Spr. gaf daarbij nog enkele behartigenswaardige wenken tot de leden, om toch vooral te zorgen vak- bekaam te zijn. Dan alleen zal men zich bij de binnenkort vrij komende prijzeh kunnen handhaven. Hierna volgde sluiting der verga dering met een woord van opwek king van de voorziter tot de leden om het komende seizoen met laaiend enthousiasme weer te beginnen. Tot slot volgde het „Aan U, o Koning der eeuwen". Een gezellig samenzijn hield de le den nog lange tijd bijeen. Even naar om een KEURIG OVER HEMD met vaste boord en bijbehorende DAS uit te zoe ken voor de Pinksterdagen. BREESTRAAT 114 b. Terug uit Indië. Met het s.s „Volendam" wordt heden terug ver wacht Willem Spies, die in October 1946 als „kokkie van de keukerï" naar Ixjdië vertrok en sindsdien tot korporaal is bevorderd. Omwonen den hebben de ingang van zijn ouderlijke woning, Garenmarkt 24, feestelijk versierd en de gehele straat is in vlaggentooi. MAAI- EN HOOIBOUW- DEMONSTRATIE TE OEGSTGEEST Onder grote belangstelling vond gisteren een hooibouwdemonstratie plaats, welke georganiseerd werd dóór de Ver. voor Bedrijfsvoorlicn- ting „Rijnstreek West" op het be drijf van A. Uittenbogaard Jr, Hoe ve Veldheim, te Oegstgeest. Deze de monstratie is, dank zij het gunstige weer uitstekend geslaagd. De mecha nisatie van onze graslandbedrijven gaat steeds verder. In de voormiddag deden verschillende grasmaaimachi- nis hun best om het werk zo goed mogelijk te doen. De „Bucker", mo tormaaier voor paardentractie, lever de prima werk. Op bedrijven waar men maar over één paard beschikt, doch ook voor aanschaf in combina tie, is die een ideale machine De John Deere met maaigarnituur ach ter de tractor deed het dit jaar best De combinatie was het mooiste ge heel van de demonstratie. Ook de Ford met maaigarnituur tussen de wielen voldeed goed. Het werk van de „Furguson" met maaibalk achter de tractor, met grove vingerbalk was matig. De „Case", de Farmall A en de „Farmal Cup" zijn niet op de demonstratie verschenen. In het hooibouwgedeelte vormden de zwadkeerders de voornaamste ru briek. De „Lely" harkkeerder maak te naar de smaak van velen te veel rollen, wat echter een voordeel is bij onstandvastig weer, omdat het hooi niet zo uit elkaar komt te liggen. Deze solide machine, welke in eigen land wordt gemaakt verdient aller aandacht. De „Martin" tandemzwad- keerder, maakte best keerwerk, het is jammer dat deze machine wat prij zig is. De „Bos en Neyverdal" maak- De mens en zijn arbeid CINDS WIJ enige tijd geleden de eerste bijzonderheden meldden om- trent de Tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid", welke van 25 Augustus t.m. 3 September a.s. in de Gehoorzaal en de aangrenzende scholen zal worden gehouden, hebben de voorbereidende werkzaamhe den aanmerkelijke vorderingen gemaakt. De organisatorische opbouw is thans voltooid: de technische op bouw verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. In ver band met het zeer gedifferentieerde karakter dezer expositie, welke een groot deel van het Nederlandse be drijfsleven omvat, was de verwezenlijking van de eerste factor geen eenvoudige zaak. Dank zij evenwel een verblijdende mede- en samen werking, niet het minst van de overheidsdiensten en de Hoofdgroep Am bacht, is aan alle principiële voorwaarden voor het welslagen der ten toonstelling voldaan en dit feit vormt op zichzelf een krachtige stimulans voor de verdere uitwerking der plannen. Dezer dagen is een raad van advies geïnstalleerd, bestaande uit vertegenwoordigers van handel, in dustrie, overheidsdiensten, middenstand en van werkgevers- en werk nemersorganisaties, welk overleg al verscheidene waardevolle suggesties heeft opgeleverd. De werkzaamheden in de diverse subcommissies heb ben daarnaast en in aansluiting daarop een vlot verloop. De waarde van de arbeid Gelijk bekend beoogt deze exposi tie in de eerste plaats de aandacht te vestigen op de waarde van. de mens in zijn arbeid. Deze opzet impliceert de verheffing van het vak en het ambacht tot een peil dat niet alleen de arbeidsvreugde en de arbeidsfier- heid op een hoger niveau brengt, maar uiteindelijk en als consequen tie 'daarvan ook de kwaliteit van het product ten goede komt. In' zoverre vormt deze tentoonstelling een lo gische voortzetting van de zo succes volle expositie „Leyds Goedt" van 1938, welke eveneens beoogde de nadruk te leggen op het voortreffe lijke product, waaraan Leiden en naaste omgeving sedert eeuwen haar over de gehele wereld verbreide re putatie als industriecentrum te dan ken heeft. Toch heeft de komende tentoonstelling een brede basis, om dat zij niet uitsluitend het accent legt op het kwaliteisproduct als eind doel, maar ook op de vakbekwaam heid, welke daaraan als onontbeer lijke voorwaarde ten grondslag ligt, zomede op de eveneens noodzakelijke arbeidsvreugde, die in hoogste in stantie zowel uit idealistische als uit practische overwegingen een onmis bare factor vormt ter verwerkelij king van deze doelstelling. Uiter aard vormen de sociale omstandighe den, waaronder die arbeid wordt verricht, daarbij een grote rol. Het ware een misvatting om te veronderstellen, dat de door cfc eco nomische verhoudingen en technische vooruitgang sterk beïnvloede mecha nisatie onzer industrieën in tegen spraak zou zijn met de opzet dezer tentoonstelling. Want het moge dan waar zijn, dat voor enkele indus trieën en met name voor die, welke zijn ingesteld op een massaproduc tie, als hoogste eis geldt een gron dige kennis en perfecte beheersing van de machine, die „aan-de-,lopende- band" produceert, gelukkig worden voor de 0Vv.r grote meerderheid der Leidse bedrijven toch hogere nor men vpn vakbekwaamheid vereist. Het mag een verheugende Leidse traditie worden genoemd, dat kwa liteit altijd prevaleerde boven kwan titeit. Het is een Leids, maar even zeer een nationaal belang, dat deze traditie wordt voortgezet. Daartoe wil deze tentoonstelling een bijdrage vormen. Vlucht uit het ambacht Niemand zal kunnen ontkennen dat de laatste decennia een vlucht uit het ambacht te -zien hebben ge geven. Enkele oorzaken daarvan stipten wij hierboven reeds terloops aan. Witte boord of overall? „Het" ambacht is in het alge meen gesproken in discrediet ge raakt en speciaal de jongere genera- teis geven blijk van een uitgespro ken voorkeur voor administratieve functies of een werkkring als win kelbediende e.d. Om het populair te zeggen: de „witte boord" is méér in trek dan de „overall". Het veelomstreden vraagpunt der salariëring hoe belangrijk overi gens ook! voor dit ogenblik buiten beschouwing latend, moet toch wor den vastgesteld dat scheppende ar beid, zélfs onder relatief ongunsti ger materiële omstandigheden, méér bevrediging schenkt dan e'en min of meer ambtelijke werkzaamheid. Een dergelijke constatering houdt geens zins een kleinering of mindere waar dering van de ambtenaardsstand in, doch wie ooit een moeilijk werkstuk voltooide, waarvoor technische vak kennis vereist werd, weet uit erva ring hoeveel bevrediging dit hem te eveneens goed werk en is heel wat goedkoper. De 15 jaar gebruikte „Nicholson", is nog steeds niet te verslaan wat werk betreft. De zwadkeerder ach ter de tractor zoals de „Spinnekop" merk Albion, de „Allis Chalmers" en de „Borga" leverden goed werk. De ze machines zullen niet die opgang maken als de machines voor paar dentractie, omdat hiervoor een trac tor noodzakelijk is. Het tiemen met hooischuiver, ge trokken door een paard, had grote belangstelling, het werk was prima en bespaart veel arbeid. Aanschaf van zo'n apparaat wat -ongeveer 45 kost is voor 100% verantwoord. De trekker-hooischuivers konden dit werk niet verbeteren, terwijl de aan schaf veel duurder is. Ook de Noord- Hollandse hooikros kon men bewon deren. Met het binnenhalen van de hooibouw geeft deze kros een grote arbeidsbesparing, omdat men geen voer behoeft te laden, het paard trekt de hopen er op. Deze geslaagde dag werd besloten met hooiruiteren. Hooiruiters zijn onmisbaar bij een wisselende weers gesteldheid voor het winnen van prima kwaliteit hooi. Bij al de werk tuigen werd een toelichting gege ven, wat het bezoek aan deze demon stratie zeer leerzaam maakte. Beter dan „Leyds Goedt" De komende tentoonstelling be oogt op die arbeidsvreugde de nadruk te leggen. Zij wordt in die sfeer op gebouwd en streeft er aldus naar een richtsnoer te vormen voor ouders en kinderen, die staan voor het moei lijke probleem der beroepskeuze. In dit opzicht gaat zij dus verder dan de tentoonstelling „Leyds Goedt", die „alleen maar" beoogde de aan dacht te vestigen op de Leidse kwa liteitsproducten, de degelijke grond stoffen en beproefde arbeidsmetho- den, welke aan die- producten hun wereldreputatie schonken. Want zij wil, naast de resultaten, de algemene belangstelling richten op de voortreffelijke opleidings-in- stituten waarover Leiden beschikt en daarmede de weg wijzen naar toe komstmogelijkheden, waarvan velen het bestaan niet beseffen en welke velen totdusverre achteloos voorbij gingen. Deze gedachte vormt het grondpa troon van de inrichting dezer ten toonstelling, waarvan iedere afde ling achtereenvolgens te zien geeft: de opleiding als voorportaal tot het bedrijf, de leerling in zijn eerste sta dium van-ontwikkeling en daarnaast de ervaren vakman temidden van zijn arbeid, waarvan hij houdt en waarop hij trots is, hetgeen hem mèt zijn vakkennis in staat stelt tot de vervaardiging van het kwaliteits product. Over de indeling der tentoonstel ling een volgende keer meer. LAATSTE BERICHTEN LAWNTENNIS DE INTERNATIONALE KAM PIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND De eerste uitslagen van de tweede dag der internationale lawntennis- luiden: Heren enkelspel: tweede ronde: Wilton slaat Roberts (Gr. Br.) 64 64; Fannin (Z. Afr.), slaafc Lim 62 6—1; B/albiers (Chili) slaat Linck 8—6 6—4; R. del Bello (It.) slaat Shaff (Fr.) 63 61; Cock- burn (Z. Afr.) slaat Van Dalsum 64 75; Lewis (Gr. Br.) slaat Sanglier (Fr.) 3—6 6—1 6—2. Dames enkelspel: tweede ronde: mevr. A. Koopmans slaat mej. S. Hutte 64 62; mevr. J. Roosv. d. Wal slaat mej. W. Broers 62 60; mej. A. Mc Guire (Ver. St.) slaat mej. T. van Dalsum 62 61. ROEIEN OM DE TELEGRAAFBEKER. Op Woensdagavond 8 Juni zal op de Amstel een wedstrijd worden ge roeid om de Telegraafbeker. Er zijn slechts 2 inschrijvingen bin nengekomen n.l. van Njord en Laga. ZWEMMEN BOB BONTE TEGEN JOE VERDEUR Naar het A.N.P. verneemt zal Bob Bonte, die op het ogenblik be schouwd wordt als de beste school slagzwemmer van de wereld in or thodoxe stijl, Zondag 5 Juni te Tou relies bij Parijs uitkomen tegen de wereldrecordhouder op de 200 meter schoolslag, de Amerikaan Joe Ver deur. Verder zal Kees Kievit (Aegir Eind hoven) het moeten opnemen tegen Alan Stack, eveneens wereldrecord houder, maar op de rugslag en de Fransman Georges Vallerey, terwijl de Hagenaar Rob Bollen (Zian) als tegenstanders heeft Walter Ris en Alex Jany, de prominente figuren op de boretcrawl. Behalve de heren zullen Wies Vaes- sen(Z.O.N. Heerlen), Nel Garritsen (R.D.Z.) en Greetje Gaillard (A.D.Z.) de toer meemaken, terwijl als leider fungeert de voorzitter van de sport- commissie, de heer Armbrust en als leidster mevr. Haitsma-Bolten, Op 6 Juni neemt de Nederlandse ploeg deel aan wedstrijden in het bad te L'Isle Adam. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 31 Mei. Vee. Aan voer totaal 3314. Vette koeien en os sen 100, gebruiksvee 796, graskalve ren 111, nuchtere kalveren J97, big gen 466, veulens 14, paarden 204, schapen en lammeren 470, bokken en geiten 78, varkens 78. De prijzen per stuk waren: kalfkoeien 650900, melkkoeien 650900, varekoeien 370540, vaarzen 400650, pinken 360540, graskalveren 120340, biggen 4060, hitten 400675. werkpaarden 500875; slachtpaar- den 1.10—1.50 per kg. ROELOFARENDSVEEN, 31 Mei. Groente. Aardbeien 4973 cent, id. afw. 3450 cent per half pond; krop sla 27.30, bospeen f 4145. rabar ber 47 per 100; Peulen I 9 10.50 en idem II 7.508.50 per kg.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3