Aetherklanken SPORT Vetjaaxt in Jndië SPORT DINSDAG 31 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw Gevolg gevend aan het desbetref fend verzoek van de Stichting voor de Landbouw van 26 Maart 1949 heeft de minister van Sociale Zaken te rekenen van 1 Mei 1949 af de deelneming in het bedrijfspensioen fonds voor de landbouw verplicht gesteld voor de arbeiders in de land en tuinbouw en enige andere agra rische bedrijfstakken. De bedrijfstakken, waarvoor de verplichtstelling geldt, zijn: a) Landbouw in engere zin (ak ker- en weidebouw, veehouders en pluimveehouderij b) De navolgende tot de tuin bouw in ruime zin behorende be drijfstakken: groenteteelt, fruitteelt, kruidenteelt, bloemkwekerij, boom kwekerij, tuinbouwzaadteelt en bloembollenteelt (de laatste buiten Noord- en Zuid-Holland en ten Noorden van'de Nieuwe Waterweg). c) Griend- en rietcultuur. d) Bosbouw. e) Veenbedrijf. f Hoveniersbedrijf. Een nadere definitie van deze be drijfstakken treft men aan in de be schikking, die in de Nederlandse Staatscourant zal worden gepubli ceerd. De verplichting tot deelneming strekt zich uit tot hen, die op ar beidsovereenkomst werkzaam zijn in een onderneming, waarin een der hierin genoemde takken van bodem cultuur uitsluitend of in hoofdzaak wordt beoefend, met dien verstande, dat: 1. Zij die werkzaam zijn krach tens een andere overeenkomst tot het verrichten van arbeid, in het al gemeen met hen, die op arbeidsover eenkomst werkzaam zijn, worden gelijk gesteld. 2. Onder onderne ming mede worden begrepen soort gelijke exploitatievormen, die niet met winstoogmerk worden gedre ven. Door deze beschikking is het in November 1946 aangevangen sta dium van voorbereiding van het be- bedrijfspensioenfonds voor de land bouw afgesloten. Te rekenen van 1 Mei af zijn alle arbeiders op wie het verplichtstel len betrekking heeft, als ook hun werkgevers, wettelijk verplicht de statuten en reglementen van het fonds na te leven. Voor wat de werkgevers betreft heeft dit voornamelijk betrekking op de plicht tot premiebetaling. Van de arbeiders, die zich nog niet vrijwil lig hebben aangemeld, wordt ver wacht dat zij hiertoe thans aan stonds overgaan. In gevolge het re glement moeten zij, die op 1 Mei in een der hierboven genoemde bedrijfs takken werkten, zich uiterlijk 1 Juni aanmelden. Zij, die op een later tijdstip gingen of gaan werken moe ten zich binnen een maand nadien aanmelden. De aanmelding moet geschieden bij de plaatselijke sociale, verzeke ringscommissies. UITKERING TOT 2 PROCENT VAN HET JAARLOON TOEGESTAAN Het college van rijksbemiddelaars heeft, evenals het vorige jaar, be paald, dat het geoorloofd is, zonder voorafgaande afzonderlijke toestem ming van het college, in de loop van 1949 een of meer uitkeringen toe te kennen tot een totaalbedrag van maximaal 2 procent van het jaar loon van de betrokken werknemer. Deze uitkering kan ineens of in ge deelten plaatsvinden bij gelegenhe den als Kerstmis, vacantie, einde boekjaar enz. en mag niet in de ver koopsprijzen worden doorberekend. WOENSDAG HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.33 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Het Lon- dens Symphonie Orkest. 10.00 „Moe der en kind". 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 1.00 „Het oudste volk van Scandinavië in deze tijd". 11.30 Nonstop-program ma. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole Orkest 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 De Regenboog. 15.30 De Roodborstjes. 15.50 Waar zwerven wij? 16.00 Het orkest van de week. 16.15 Voor de kleuters. 16.30 Vragen staat vrij. 16.55 Zo de ouden zongen, piepen de jongen. 17.15 Malando. 17.40 Pianoduo. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.00 Gemeen telijke problemen. 19.15 Fluit en piano. 19.30 „Levens-opbouw". 20.00 Nieuws. 20.20 „Ein Walzertraum". 21.10 Mariandel, hoorspel. 22.45 Er zijn maar weinig.... 23.00 Nieuws. 23.15 Cor Steyn, orgel. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Te Deum Laudamus. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8J5 Muziek bij het werk. 9.00 Bij onze jonge zieken. 9.35 Sym- phonisch Morgenconcert. 12.30 Land en tuinb. nieuws. 12.33 Ensemble Lachman. 13.00 Nieuws. 13.15 Popu laire orgelbespeling. 14.45 „Even on der ons".. 15.00 NCRV-koor. 15.45 „Alma Musica". 16.15 Voor de jeugd. 17.45 De minderheden in Indonesië. 18.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 18.30 Spraakverzorging. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.15 Omroeporkest. 21.35 Ensemble Se lecta". 22.05 „Nederlandse vioolmu ziek uit 18e eeuw". 23 00 Nieuws. HERHALING K.K.K.-LUISTER WEDSTRIJD De K.R.O. zal hedenavond om 10 uur een herhaling geven van de K.K.K.-luisterwedstrijd en behoeve van het Katholiek Thuisfront. Voor af hoort u hoe de godsdienst plechtigheden door onze soldaten in de Oost worden gevierd. R.K. UNIVERSITEIT NIJMEGEN De onlangs door de Sint Radboud- stichting van lector tot buitenge woon hoogleraar bevorderde dr J. F. Röttger (Duitse taal en letterkunde) aanvaardde gistermiddag in de aula der R.K. Universiteit te Nijmegen zijn ambt met een Duitse rede over het onderwerp „Het Nibelungenlied in het licht der nieuwste onderzoe kingen." 6400 woningen extra in 1949 De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft besloten het woningbouwprogramma voor '49 te verhogen met 6400 woningen. Voot Zuid-Holland zijn 825 wo ningen extra toegewezen. Volgens het woningbouwprogram- a 1949 zouden oorspronkelijk in dit jaar circa 31.000 woningen in uit voering worden genomen. In het reeds verstreken deel van 1949 zijn echter belangrijk meer woningen gereed gekomen, dan in uitvoering werden genomen. Op 1 October 1948 waren nog 47000 woningen in uit voering, thans is dit aantal vermin derd tot 37000. De materiaal- en ar beiderspositie laten echter toe. dat een groter aantal woningen in uit voering worden genomen. Bovendien neemt de productie van montagewoningen sneller toe, dan in de aanvang van het jaar werd verwacht. Onjuistheden, welke bij de verde ling van het oorspronkelijke contin gent voor 1949 waren ingeslopen, en moeilijkheden, welke na de verdeling gebleken zijn, moeten bij de nieuwe verdeling worden opgeheven. IN 1968 VOOR IEDER GEZIN EEN EIGEN WONING. In een rede, die de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, m?r.,dr. J. in 't Veld Zaterdag te As sen voor kaderleden en werkers in de Partij van de Arbeid hield, deel de hij o.a. mee, dat men in 1958, naar gehoopt wordt, zo ver denkt te zijn, dat ieder gezin de beschikking over een eigen woning heeft. Dit zal bereikt kunnen worden door de bouw van duplex-woningen, die bij de toewijzing door de regering voor één woning gerekend zullen worden, aldus de m/nister. Het feit, dat in 1953 ieder gezin weer een eigen huis zal hebben,.wil nog niet zeggen, zo vervolgde nister in 't Veld, dat dan het gehele woningprobleem opgelost zal zijn. In de naaste toekomst zal n.l. de op ruiming der krotwoningen krachtig ter hand worden genomen, hoewel een grootscheepse opruiming daar van niet mogelijk zal zijn, omdat afbraak van iedere krotwoning ach teruitgang zal betekenen. Het klinkt hard, aldus de minister, maar het is toch beter een krotwoning dan in het geheel geen woning te hebben. Het woningtekort is nu nog 300.000 huizen met een bevolkings aanwas van jaarlijks 100.000 inwo ners. Thans worden ongeveer 40.000 woningen per jaar gebouwd en dat Mgr. Stam ten grave gedragen Door zijn medebroeders en talrij ke vrienden werd gisteren Z.H.Exc. Mgr. Nicolaas Stam van Mill Hill, ti tulair bisschop van Cedia, ten grave gedragen. Deze tocht vormde het be sluit van een lang en zegenrijk pries terleven; waarin een moedige pio nier gestaag had gewerkt en duizen den in het missiegebied van Brits- Oost-Afrika tot het christendom wa ren bekeerd. Weliswaar vond Mgr. Stam zijn laatste rustplaats ver van het vica riaat Kisumu, dat hij gedurende tien jaren als Apostolisch Vicaris be stuurde doch zijn graf ligt nu toch in de schaduw van het Sint Bonifa- cius Missiehuis te Hoorn, waar een jonge generatie zich voorbereidt om zijn voetspoor fe volgen. In de kapel van het missiehuis lag het stoffelijk overschot van de grijze missiebisschop opgebaard met alle te kenen zijner waardigheid. Aan de kist was het wapen van de bisschop bevestigd, waarvan de spreuk wel heel letterlijk door hem in practijk is gebracht: non recuso laborem geen werk is mij teveel. Priesters «en studenten zongen Zondagavond de plechtige metten, v/elke gecelebreerd werden door de directeur van het missiehuis, father A. Poeli, met assistentie van de fathers dr. J. v. d. Dries en W. Bruyns. Na de Lauden droeg vanmorgen do bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, uit wiens handen mgr. Stam in 1936 de Bisschopswijding mocht ontvangen, een pontificale requiem mis oy. waarbij de vicaris-generaal van de Algemeen Overste der Con gregatie, father dr. J. Thoonen als presbyter-assistens fungeerde. Troon- diakens waren de deken van Hoorn, de hoogeerw. heer P. L. C. v. d. Meer. en fater A. Poell, terwijl de fathers W. Bruyns en J. Kalver de functies van diaken en subdiaken vervulden. Behalve vele leden van de con gregatie zelf waren ook talrijke gees telijke uit het Haarlemse diocees te genwoordig, o.w. mgr. Th. Bekkers uit Voorschoten, nationaaldirecteur der Pauselijke Missiegenootschap pen, en rector B. Schrama, directeur van het diocesaan missiebureau. Toen de requiemmis ten einde was, sprak de very rev. father dr. J. Thoonen de lijkrede uit. waarin hij allereerst naar voren bracht, dat het er bij de lijkbaar van deze grote fi guur niet om ging hem te loven, maar vooral om te leren uit het le ven, dat mgr. Stam leidde: „Men kan zich afvragen", aldus dr. Thoo nen, „of dat wel mogelijk is, daar mgr. Stam onder een geheel ander volk leefde en onder andere omstan digheden. Het gaat echter niet om enkele feiten, maar om de krachtige persoonlijkheid die deze missiebis schop was.. In grote trekken tekende spr. het leven van mgr. Stam en memoreer de, hoe deze reeds bij het begin van zijn missiewerk zich een ware her der toonde, toen zijn volk geteisterd werd door een vreselijke slaapziekte, ts herinnerde dr. Thoonen betekent, dat vrijwel gelijke tred I aan, hoe de overledene in zijn gebied wordt gehouden met de bevolkings-niet alleen veel gedaan heeft voor de aanwas. Naar de mening van de mi nister is het mogelijk om in drie jaar de productie tot 55.000 huizen per jaar op te voeren, mits er vol doende montagewoningen worden gebouwd en dit zal dan betekenen dat in 1952 ieder jaar 15.000 wonin gen ingelopen kunnen worden, waar door het 1968 zou worden, aleer de achterstand was ingehaald. Toezicht op leesbibliotheken Het Centrum voor Staatkundige Vorming, een katholieke instelling, zoals men weet, heeft een rapport inzake het ontwerp op de leesbiblio theken het licht doen zien. De in diening van dit wetsontwerp was voor het bestuur van het Centrum aanleiding tot instelling van een commissie, waarin zitting namen: mr J. M. L. Th. Cals, voorzitter en rap porteur, prof, mr F. J. F. M. Duyn- stee, mr dr C. Ch. A. van Haren, mr F. van Meerwijk en mr H. K. A. Stoffels. De meerderheid van de commissie is-van oordeel, dat het uitoefenen van preventieve censuur bij he+ verspreiden van gedrukte stukken niet in strijd is met de grondwet. De commmissie acht het aanvaard baar, dat B en W boeken uit de bi bliotheken kunnen weren, die naar hun oordeel aanstotelijk zijn of scha delijk voor de zedelijke gezondheid van minderjarigen. Vorts juich* zij het toe, dat deze materie zoveel mogelijk in locale sfeer wordt gehouden, opdat de in de verschillende delen van ons land uiteenlopende opvattingen hierom trent zo goed mogelijk tot hun recht komen. De commissie is van oordeel, dat toezicht op de bibliotheken overal geboden is. Volgens de commissie moeten eveneens wettelijk geregeld worden het vastleggen van een strafsanctie voor overtredingen, het uitbreiden van de opsporingsbevoegdheid en het regelen van de verbeurdverklaring van boeken in strijd met de onder havige voorschriften uitgeleend. UITSPRAAK BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE De Bijzondere Raad van Cassatie veroordeelde gistermorgen de Was- senaarse arts F. H. tot 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek. De procu reur Fiscaal bij de raad had 3 we ken geleden eveneens tot 10 jaar ge concludeerd. Het Bijzondere Hof te 's-Gravenhage had hem tot' 15 jaar veroordeeld. De raad achtte bewezen dat requirant als arts honderden landgenoten en joden had gekeurd en hen naar Duitsland had doen zenden. Pax Romana, maar ook voor de Pax Brittannica, waarvoor hem de oftfi- ciersorde van het Britse Rijk werd toegekend. „Maar liever dan het on derscheidingsteken droeg hij de reli kwieën van de martelaren van Ugan da, tot wie hij zo'n vurige devotie had, en er ligt wel een schone sym boliek in het feit, dat mgr. Stam op Hemelvaartsdag overleed, het feest, waarop deze martelaren eens de marteldood stierven." Nadat mgr. Huibers de absoute had verricht, klonk het „In Paradisum" en werd de kist naar het kerkhof van het missiehuis gedragen. Op deze laatste tocht trokken vele priesters en andere vrienden mede naar de groeve, waar met alle liturgische luister en grote dankbaarheid de laatste eer in gebed en gezang aan deze missiebisschop werd bewezen. VAN De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature, welke was ontstaan door het ontslag nemen door D. Versluis, te Dor drecht de heer S. Groenendijk te Rotterdam, benoemd tot lid van de provinciale staten van Zuid-Holland NED. DELEGATIE VOOR DE INT. ARBEID S C O NFERENTIE Bij koninklijk besluit is de minis ter van Sociale Zaken, mr A. M. Joekes, benoemd tot leider van de delegatie, die Nederland zal verte genwoordigen op de Internationale Arbeidsconferentie die 8 Juni a.s. te vervangend voorziter is dr J. G. Stokman, lid van de Tweede Kamer Als gedelegeerden, vertegenwoor digers resp. de Nederlandse werkge vers en werknemers, Zijn aangewe zen mr A. G. Fennema en A. Ver meulen, bestuurder van het N.V.V. die worden ter zijde gestaan door een aantal technische adviseurs. Het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland heeft een prijsgarantieregeling voor vroe ge aardappelen aangenomen. Deze regeling treedt reeds spoedig in wer king en blijft van kracht tot 16 Juli a.s. Na de sterke prijsdaling voor la te aardappelen, welke voor de finan ciële resultaten van vele bedrijven funest is geweest, kunnen de telers, zo zegt het centraal bureau thans zelf de mogelijkheid scheppen om een dergelijke inzinking voor vroege aardappelen te voorkomen. Indien alle betrokkenen meewerken, is volgens het bureau een gegarandeer de minimumprijs zeker. Een aardappelteler, die nadere ge gevens wenst, kan zich in verbin ding stellen met het bestuur of de directie van de dichtst bijzijnde groenten-, frui- en aardappelveiling. LANDDAG ST ADELBERTS- VERENIGING Op Zaterdag 18 Juni organiseert de St. Adelberts-vereniging te 's-Hertogénbosch een landdag, tij dens welke Prof. A. van Duinkerken zal spreken. De landdag is gesplitst in een huishoudelijke vergadering in de ochtenduren en een algemene vergadering in de namiddag. De or ganisatoren verwachten zeer gro te belangstelling. De K.L.M. heeffc besloten om de passage- en vi-achttarieven op 't bin nenlandse luchtvaartnet met ingang van 1 Juni a.s. drastisch te verlagen. De enkele reis- en retourtarieven voor de lijnen var^ Amsterdam naar Maastricht, Groningen en Leeuwar den, (driemaal per dag in beide rich tingen), zullen vrijwel worden gehal veerd. JONGEMAN DOORSTEEKT ZICH IN VUUR VAN SPEL De jeugdgroep van de afdeling Rotterdam van de Bouwarbeiders- bond bracht dit weekeind door op het kampeerterrein Nieuw-Helvoet. Zondagmiddag voerden de jonge mensen een lekenspelletje op, dat eindigt met de tragische dood van een jongeling, die het meisje van zijn hart niet krijgen kan. "De 19-jarige V. uit de Hogerwerff- traat in Rotterdam, die de rol van deze jongeling speelde, doorstak zich in het vuur van zijn spel met een mes. De ongelukkige jongen was op slag dood. De verslagenheid onder zijn kameraden was uiteraard groot, aldus het ,i Vrije Volk". DODELIJK VERKEERSONGEVAL TE ZAANDAM De 36-jarige motorrijder J. Eng- berts uit Zaandam reed gisteren op de Westzijde te Zaandhm, toen een autobus van de dienst Zaandam Krommenie uit tegenovergestelde richting naderde. De 73-jarige mevr. T. B.van der G. stak plotseling de rijweg over, zonder op het verkeer te letten en werd door de motorrij der gegrepen, die vervolgens tegen de autobus opreed. De motorrijder werd op slag gedood. De 73-jarige vrouw werd met een zware hersen schudding naar het Gemeentezieken huis te Zaandam overgebracht. PAKHUISRUIMTE TE AMSTERDAM UITGEBRAND Gistermiddag omstreeks kwart over twee brak in de onderruimte van een oud pakhuis in de St. Ja- cobssteeg te Amsterdam een felle brand uit. Deze ruimte diende als op slag plaats van emballagemateriaal. Even voor het uitbreken van de brand werd per bakfiets een fles met ether bij het perceel afgeleverd, wel ke een barst vertoonde. Bij het bin nendragen is deze fles kapot geval len, waardoor de ether over de grond stroomde. Terwijl men bezig was dit op te ruimen, is vermoedelijk doordat een voorbijganger met een brandende sigaret langs liep, de ether in brand gevlogen. Het vuur deelde zich onmiddellijk mede, al dus werd ons van de zijde van de brandweer medegedeeld. De joak- fiets ging geheel in vlammen op. Twee huizen aan de overzijde kre gen geblakerde gevels. De brandweerlieden moesten zelfs met rookmaskers werken om de vuurhaard te kunnen bereiken. Al het brandbare materiaal werd door een ketting van brandweerlieden buiten de steeg gebracht waar het nog lange tijd lag te smeulen. BEURS: IETS VASTER De effectenbeurs opende gisteren in een zeer kalme stemming en de koersen weken over het algemeen niet veel van die van Vrijdag af. In grijpende gebeurtenissen hebben zich weliswaar inmiddels niet voor gedaan, maar de berichten over be sprekingen inzake de Europese va luta's lieten niet na stimulerend te werken op het koersverloop der aan delen. Dit was met name het geval voor de internationale fondsen. Tevens viel waar te nemen dat ook de stemming voor de Nederlandse staatsfondsen vrij gunstig was. Voor Indonesische fondsen was de be langstelling zeer gering en deze kon den zich maar met grote moeite handhaven. Terugkerende militairen Met het troepentransportschip „Groote Beer", dat op 16 Mei 1.1. uit Tandjong Priok vertrok en vermoe delijk op 8 Juni te Amstei"dam zal aankomen, keren de volgende mili tairen uit Leiden en omgeving huis waarts. Sold. A. Sebol, Zoeterwoudseweg 2, sold. J. H. van Tongeren, 3 Octo- berstraat 32, sergt. H. G. v. d. Dop, Lombokstraat 11, T. korp. z. m. L. D. B. v. d. Burg, Bakkerkorffstraat 1, sold. C. de Jong, Timorstraat 8, kap. G. Ch. A. Junge, Tiboel Siegen- beekstraat 22, sold. G. J. de Kler, Nieuwe Rijn 45A, sold. W. W. Meer beek, Pasteurstraat 5ÖA, sold. G. J. Moraal, Oude Rijn 148, le Itn. M. KMR. G. W. Helman, Wasstraat 3, marn. Ill A. Piette, Burchtsteeg 7, sergt. analist A. B. Brouwer, Koorn- hertstraat 45, verpl. le klas M. E. A. Regeer, Groenhovenstraat 26, allen uit Leiden. Marn. 1 Z.M. W. van Til burg, Weeresteynstraat 136 en sergt. J. de Lange, Looster weg 216, beide uit Hillegom, sold. A. H. M. Chris- tiaanse, Vondelstraat 24, en sold. P. J. van Loo, Hoofdstraat 327, beide uit Alphen aan den Rijn, T. sergt. d. Marn. Z.M. J. Schinkelshoek, Ko ningin Julianaweg 118, en sold. P. H. Noordermeer, Achterweg 26, beide uit Leidschendam, sold. H. de Haan, Julianaplein 5, Voorschoten, le lt. W. H. Schelvis, Duinweg 29, Noord- wijk aan Zee, sold. L. J. Welagen, Station N. S., Noordwijkerhout, Wnr. G. Windhorst, Oosteinde D. 8, sold. L. Amersfoort, Celesbesstraat 32, Oegstgeest, sergt. A. J. Zaagman, Koningstraat 52, Leiderdorp. De volledige passagierslijst ligt vanaf heden op ons bureau, bij de loketten, ter inzage. BILJARTEN PERSOONLIJKE KAMPIOEN SCHAPPEN L.B.B. In de 7e klas werden de laatste partijen gespeeld. De beslissing viel ten gunste van H. Stikkelorum uit, daar hij in de laatste partij wist te zegevieren over D. Flippo, die zo doende 2e werd. De eindstand luidt als volgt: gesp.brt.h.s.gem, WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND WISSELEND WEER. Tijdelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering- van temperatuur. BIJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met MIJnhardf Zenuwtabletten H. Stikkelorum D. Flippo H. Hemerik H. Cambier J. v. Veen 14 15 12 12 4 10 Zaterdag was het overvol in het clublokaal van T.O.P., waar de laat ste partijen de beslissing moesten brengen in het 4e klas kampioen schap. Drie spelers kwamen nog in aanmerking voor de titel, doch uit eindelijk kwam hij in handen van J. Wassihk. Wel moest hij in H. Sira zijn meerdere erkennen, doch zijn algemeen moyenne was 10 honderd ste hoger. t Door de heer J. Bonnet werden op beide avonden de gewonnen prijzen met een toepasselijk woord uitge reikt, waarbij hij er op wees, dat vooral in de 4e klas zeer goed ge speeld was, daar 4 spelers boven het maximale moyenne waren uitgeko men. De eindstand luidt als volgt: J. Wassink 6 8 33 3.78 H. Sira 6 8 21 3.68 Th. O ver dijk 6 8 22 3.49 H. Kramers 6 6 20 3.03 C. v. Duün 6 6 30 2.95 J. Stikkelorum 6 3 15 2.87 W. Bouyie 6 3 22 2.80 LAWNTENNIS. HET INTERN. TOURNOOI TE NOORD WIJK. Vopr de internationale kampioen schappen die heden te Noordwijk zijn begonnen komen in het heren enkel spel 70 spelers uit, verdeeld over een tiental naties. Van hen zijn als sterkste acht ge plaatst in de volgorde van het lotings schema: In de eerste helft Gonzales (VS),' Punce (Egypte), R. del Bello (Italië) en Fannin (Z.-Afrika). In de tweede helft Sturgess (Z.A.), R. Balbiers (Chili), Asboth (Hone) en Ampon (Philippijnen). Verder komen in de eerste helft o.m. uit A. Roberts (G.B.), Wilton (N.), van Swol (N.), Rinkel (N.). Harper (Australië), Remy (Fr.) en Schaffei (Egypte). En in de tweede helft Peten (B.), Fjerre (Denemarken), Linck (N.), van Meegeren (N.), M. Del Bello (It.), Cockburn (Z.A.). Lewis (G.B.), Sanglier (Fr.) en Matous (Ts. SI.). In het dames enkelspel zijn de ge plaatste speelsters in de eerste helft mej. J. Currey G.B.), mej. L. Man- fredi (It.), mevr. H. Rihbany (V.St.) en mej. Marcellin (Fr.). En in de tweede helft mevr. Bossi (It.), mej. Tuckey (G.B.), mej. G Hoahing (G.B.) en mevr. H. Strau- beova (Ts. SI.). In de eerste helft komen nog als sterkste speelsters voor mevr. A. Koopmans-Knottenbelt, mevr. J. Roos-van de Wal (Ned. Kampioene 1948), mej. D. Mc Guire (VS) en me vrouw G. Blaisse-Terwindt (N.). In de tweede helft spelen o.m. mej. G. Butler (VS), mevr. Nidassy (Hong.), mej. P. Hermsen (N) en mej. M. Rollin Couquerque (N). In het heren dubbelspel zijn de sterkste paren SturgessFannin. M. en R. Del Bello, van SwolRinkel, GonzalesAmpon en de Zuid Afri kanen LevyCockburn. Voor het gemengd dubbelspel noe men we de paren mej. Marcellin- Sturgess. mevr. BossiR. Del Bello, en mevr. Blaisse TerwindtRemy. In het dames dubbel combineerden o.a. mej. Hoahing met mej. Rollin Couquerque, mej. Marcellin met Nel Hermsen en mej. Currey met mej. Tuckey. t Heden worden o.m. de volgende partijen voor de le ronde van het he- .ren enkelspel gespeeld: Gonzales (VS)Dehnert (N>, van Swol (N)v. Eek (N), Punce (Eg.- Wetselaar (N), van Meegeren (N). Jos Windt (N), Krijt (N)—Matons (Ts.Sl.), Sturgess (Z.A.)v. Oort (N), Fannin (Z.A.)—Tönjes (N), Le wis (G.B.)Teschmacher (N), Cock burn (Z.A.)v. Olst (N) en Harper (Austr.Lissauer (N). NATIONALE STUDENTEN KAMPIOENSCHAPPEN Van 13 t/m 18 Juni De nationale Studenten Tennis kampioenschappen 1949 zullen van Maandag 13 t.m. Zaterdag 18 Juni op de banen van het Casino te Noordwijk worden gehouden. Hoewel het de'bedoeling was dit tournooi ieder jaar door een andere universiteitsstad op Noordwijk te la ten organiseren bleek dit plan op practische moeilijkheden te stuiten, zodat ook deze keer d^organisatie wederom aan de Leids™ Studenten Mixed Lawntennisvereniging op gedragen. ZEILEN 7 JACHTEN NEMEN DEEL AAN HOEK VAN HOLLAND-HARWICH Aan de zeilwedstrijd Hoek van HollandHarwich, waarvoor heden avond om 8 uur het startschot zal worden gegeven, nemen 7 jachten deel. Het zijn de Nederlandse jach- - ten Zwerver, Olivier van Noord. Swarte Beer, Urania en Modalimar, het Belgische jacht Wyvern II en het Britse Whooper. TEUNIS BAKKER. Waldeck Pyr,mondtstraat 14, Leiden, marinier 2e kl., viert op 1 Juni zijn 2-e verjaardag, de le in Indonesië, te Cemarang (Surabaja). C. TH. VAN SCHIE, Noordwijkerweg 74, Katwijk a. d. Rijn, viert op 1 Juni zijn 22ste verjaardag, de tweede in Indonesië, als verpleger in het Mil. Hosptaal te Padang. WANDELSPORT Bij de sluiting van de normale in schrijvingstermijn van de KLM- jubileumwandelmars welke tweede Pinksterdag 6 Juni zal plaats vin den, hadden zich ruim 3500 perso nen ingeschreven. Deze inschrijvin gen waren als volgt verdeeld ruim 1200 individuelen en 103 groepen die tezamen meer dan 2300 wandelaars omvatten. De ingeschrevenen zijn afkomstig uit een groot aantal verschillende gemeenten van Nederland. Bovendien schreven ruim 90 bui tenlandse deelnemers in, en wel uit België, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Tsjecho-Slo- wakije en Zwitserland. Vier muziekcorpsen en 2 drum merbands zullen het muzikale deel van de mars voor hun rekening ne men. Een of twee van de corpsen nemen zelf aan de mars deel. De mars wordt geopend met een vlaggenparade op het voorplein van het hoofdkantoor, welke om 7.45 be gint. De vlaggen van de verschillen de buitenlandse deelnemende landen zomede de Nederlandse vlag en de KLM-vlag zullen dan onder het spe len van de volksliederen op plech tige wijze worden gehesen. AUTOBILISME. BILL HOLLAND WINT DE 500 MIJL RACE. Bill Holland uit Reading, Pennsyl vania, heeft te Indianapolis de 33e ra ce over 500 mijl gewonnen met een gemiddelde snelheid van 121.327 mijl per uur. Aan het stuur van zijn „Blue Crown Special" vestigde hij hiermee een nieuw wedstrijdrecord. Het oude stond sinds 1948 met 119.813 mijl op naam van Mauri Rose. Rose, die eveneens met een „Blue Crown Special" mee deed, had een goede kans op de tweede plaats; tot dat hij 20 mijl voor de finish wegens motorpech moest opgeven. Tweede werd-nu Parsons met een „Kurtis-Kraft Special", gemiddelde snelheid 119.785 mijl. De derde plaats werd bezet door Connor, een ploeg maat van Holland en Rose, die in een kleiner model „Blue Crown Special" reed en een gemiddelde snelheid van 119.595 mijl haalde. VOETBAL LEIDS ZATERDAGMIDDAG- ELFTAL TEGEN DEN HAAG. Op Donderdag 9 Juni a.s., des avonds om 7 uur, zal op het terrein van de Rijnsburgse Boys een voet balwedstrijd gespeeld worden tus sen een vertegenwoordigend elftal van de afd. Leiden (Z.M.C.) tegen een dito-elftal uit Den Haag. Het elftal van d^ afdeling Leiden is als volgt samengesteld: A. Bauw (Quick Boys) doel: P. Noteboom (Noordwijk) en H. Kok (VWS) ach ter; J. de Best (Quick Boys), K. Kraats (Rijnsb. Boys) en H. van Beelen (Quick Boys), midden; J. v. d. Linden (ARC), L. Schaap (Quick Boys), C. van Vliet (Rijnsb. Boys), M. Verdoes (Quick Boys) en P. van Heusden (ARC) voor. Reserves: A. Haggenberg (Rijnsb. Boys), A. Bergshoef (ARC). D. Plug (Noordwijk), j. Bliek (Lisser Boys).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2