®e£öidte6oii/fcatit Parijse conferentie in nieuw stadium De Kerkvervolging in de Satellietlanden Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 30 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11706 Wisjinski gaat weer neen zeggen Bur. Papengracht 32t Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs i 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 V Jeugd, die de hoop is voor de toekomst fa daar zijn nog verschijnselen onder ons volk, die zonnige perspectieven openen voor een geluk kige toekomst! ,Dgar zijn er nog en ze verblij den en bemoedigen ons! - Katholieke jongeren waren giste ren naar Utrecht gegaan, om daar te horen spreken over de vraag, 'wat leven is om daar te horen spre ken over hun roeping als katholie ken in het leven. En voor die bijeen komst was de belangstelling zó groot, dat alle zalen van het Jaarbeursge bouw tezamen te klein blkaen, om de belangstellenden te bevattei^ en dat, toen de St. Augustinuskerk voor velen, die geen plaats meer konden krijgen, beschikbaar werd gesteld, ook daar de deuren gesloten móesten worden, toen de kerk die 1700 men sen kan ontvangen') overvol was. Zulk een belangstelling voor een samenkomst van zuiver geestelijke, godsdienstige aard is een verblijden de demonstratie van het feit, dat er onder de katholieke jongeren tallo zen zijn, voor wie niet de sport al les is, die ook hebben 'een open hart voor en een dringend verlangen naar wat hoger ligt, naar wat voor hen moet zijn het leven, moet zijn hun roeping in het leven. Verblijdend is het ook, hier te mo gen constateren, hoe grote invloed er uitgaat van de radio-priesters Henri de Greeve en Piet Wesseling, aan wier bezielende woorden? door de ra dio gesproken, toch wel voornamelijk die enorme belangstelling te dan ken is. De katholieke jongeren zijn „voor iets goeds, iets nobels, iets verhevens in vuur en vlam te .zetten,' mobiel te maken God zij dank! Dat heeft de dag van gisteren weer bewezen. En: de practsiche conclusies, die op deze samenkomst werden ge trokken? Wij kunnen ze als volgt samenvatten: Zich dieper bezinnen op het Ge loof, ernstig '^streven naar een bre dere geloofskennis. En vervolgens: doen, handelen naar het geloof in het leven van iedere dag, voornamelijk éh aller eerst door de liefde te beoefenen in en om Christus. Sprekend over de christelijke lief de, die het merg is in het christelijk leven, herinnerde pater Wesseling er aan. dat pater de Greeve in een ra dio-rede pnlangs heeft verklaard, dat zijn actie ter bestrijding van het „roddelen" zo weinig vat had op de katholieke jongeren! En pater Wes- seling uitte daarover namens de ka tholieke jongeren zijn leedwezen., belovend, dat het anders zou wor den! Het „roddelen", waarbij men, zonder noodzaak of nut, kwade, diffamerende dingen vertelt van een ander, is de volkskanker, welke een ware, oprechte beleving van de chris telijke liefde radicaal aantast en on dermijnt. Niet slecht zijn voor anderen in denken en spreken en doen, hoe dan ook, maar óók positief goed zijn voor voor iedere mens. Als een meisje, aldus pater Wesseling, bemerkt, dat er ergens hulp nodig is en zij kan tijd vrij maken moet zij gaan helpen. Het is één voorbeeld uit de honder den. Wie de zorg voor een ander lichter kan maken of diens lijden kan verzachten moet dat doen. Geen gro ter vreugde voor- een christen dan anderen vreugde te brengen. Als zó is het leven van de katho lieke jongeren, als zij zó het leven begrijpen als een roeping dan is verzekerd de toekomst van de sa menleving, die allen en van deze waarheid en werkelijkheid moe ten wij allen diep, doordrongen zijn kan worden gered en gelukkig ge- maakti in en door het Christendom. De hoop van het vaderland is ge vestigd op de jongeren van zulk een' geestesgesteldheid. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. 'Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem' -heeft benoemd tot Rector te 's-Gravenhage (Huize Sancta-Maria, Haviklaan 4) de Weleerw. Heer E. A. M. Paap; tot Rector te Amster dam. (St. Aloysiusgesticht) de Wel eerw. Heer E. J. M. Hupperetz. Ver volgens tot Kapelaan te Amsterdam (O.L. Vr. Rozenkrans) de Weleerw. Heer P. A. J. Geven; te Leiden (O. L. Vr. Hemely. en H. Joseph) de Weleerw. Heer J. A. M. van Adri- chem; te Heemstede (H. Bavo) de Weleerw.' Heer J. J. M. Agterof. Tenslotte tot Assistent te de Kwa- kel de Weleerw. Heer A. Douwes. Wisjinski afwijzend tegenover Westerse voorstellen ^E CONFERENTIE DER GROTE VIER te Parijs is Zaterdag in een nieuw stadium getreden doordat de Westelijke vertegenwoordigers hun suggesties, reeds gedurende de afgelopen dagen gedaan, in de vorm van een concreet voorstel hebben gepresenteerd. Dit wil niet zeggen, dat men nu ook in het stadium is gekomen, waarin de discussies een beter uit zicht op resultaat hebben verkregen. Wisjinsky's eerste waardering zijn oordeel zal hij pas na zorgvuldige bestudering van het document tijdens het weekend geven was negatief. Het leek hem een weinig: bruikbaar stuk om als basis voor vierzijdige samenwerking te kunnen dienen. WAT HET WESTEN VOORSTELT. De Westerse voorstellen bestonden uit vijf hoofdpunten: 1. Unificatie van Duitsland in over eenstemming met de constitutie van Bonn, waarbij de Sowj et-zóne in staat wordt gesteld zich aan te sluiten. 2. Persoonlijke vrijheid, w.o. vrije- beweging, vrijdom van willekeurige arrestatie en hechtenis, vrijheid van meningsuiting, van pers en van ra dio voor alle democratische politieke partijen en vrije verkiezingen. 3. Een bezettingsstatuut op vierzij dige basis, welke ook voor de staten van de Oostelijke zóne geldt. „Krach tens dit statuut zou de beëindiging van het militaire bestuur voltooid moeten worden'', aldus het plan. 4. Voorbehouden bevoegdheden aan de geallieerden, o.a. met betrekking tot het beperken of verbieden van ze kere industrieën en de leverantie van kapitaalgoederen als herstelbetaling. Er zullen geen herstelbetalingen uit de lopende productie of aanwezi ge voorraden verlangd worden. 5. Vierzijdige controle uit te oefe nen door een hoge commissie, die ge woonlijk haar besluiten bij meerder heid zal nemen, behalve in uitzon derlijke gevallen, die in onderling overleg geregeld moeten worden. ER IS WEINIG KANS. Het voorstel, dat door Bevin na mens de drie delegaties werd gedaan heeft generlei verrassend element in zich, een omstandigheid, waarop Acheson zelve in de zitting van Za terdag de aandacht vestigde. Het is de concrete formulering van alle eisen, die door de Westelijke mogend heden zijn gesteld sedert zij in Duits land hun eigen weg gingen, de weg van economisch herstel en politieke zelfstandigheid van het onder hun toezicht staande gebied. De voorstellen schijnen na de eer ste afpaling der standpunten van bei de partijen, naar de te Parijs heersen de opvatting, weinig reële kansen te hebben. Niemand verwacht dat de Russische vertegenwoordiger enige neiging zal tonen om tegemoet te ko men aan het verlangen van het Wes ten om een volledige terugkeer van de Sowjetzóne uit het volksdemocra- tisch vaarwater te bewerkstelligen./ Zo meent men te Parijs de tweede week der conferentie met wienig gun stige perspectieven tegemoet te gaan. Dit temeer, omdat de strubbelingen op het Berlijnse toneel niet nalaten een onaangename indruk te maken. Er is dan ook reden voor de verwach ting dat de ministers het raadzaam zullen achten in een van de volgende zittingen de uitvoering van de „wa penstilstand" in de koude oorlog, waartoe te Washington werd besloten ter sprake te brengen. SCHUMAN OVER DE CONFERENTIE. De Franse minister Schuman, die gisteren voor zijn partij de M.R.P. te Straatsburg het woord voerde, heeft daarbij gezegd, ondanks de moeilijk heid om een afdoende oplossing voor Centr.aal-Europa en Duitsland te ver krijgen, toch tenminste de hoop te hebben behouden, dat ter conferentie een modus vivendi kan worden ge vonden, die geen gevaar noch een ontgoocheling zou betekenen. Men neemt te Parijs aan, dat Schuman daarbij op een economische over brugging der delen van Duitsland heeft gedoeld. Z.H. DE PAUS PROCLAMEERT HET HEILIG JAAR Ter gelegen heid van de afkondiging van net Hei lige Jaar geeft Z.H. Paus Pius XII de Pauselijke bul, waarin de proclama tie is opgenomen, aan Mgr. Alberto Carinon, deken van het Apostolisch Register, die het document in Pauselijke Basiliek voorlas. PRIESTERS IN NOORD-KOREA GEARRESTEERD. Volgens mededelingen uit het Va- ticaan zijn mgr. Bonifacius Sauer, de 74-jai'ige bisschop van Kanko Noord-Korea, een Duits burger, elf andere Duitse priesters door communisten gearresteerd. MAATREGELEN TEGEN ROE MEENSE GEESTELIJKEN. Twee Rooms-katholieke bisschop pen en 130 priesters en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders in Roe-, menië,zijn van de lijst van staats- employé's geschrapt, hetgeen bete kent, dat hun levensonderhoud wordt afgesneden. Zij worden beschuldigd van anti-democratische activiteit. Een van de bisschoppen zou de katho lieken in zijn diocees hebben willen ex-communiceren, indien zij lid wer den van democratische organisaties". Een aantal priesters in het bisdom van de andere bisschop is beschuldigd EISLER VAN VERVOLGING ONT SLAGEN Het door de Verenigde Saten ingediende verzoek om de Duitse communist Gerhard' Eisler uit te leveren, is, zoals gemeld, door de politierechtbank in Bowstreet (Lon den) afgewezen. Gerhard Eislei^ver- laat de rechtbank, weer in volle vrijheid. De toestand in China NEDERLANDERS TE SJANGHAI ONGEDEERD. De Nederlandse consul-generaal te Sjanghai heeft Zaterdag aan het mi nisterie, van Buitenlandse Zaken me degedeeld, dat voor zover hem bekend de Nederlanders, te Sjang hai veilig en de Nederlandse eigen dommen onbeschadigd zijn. ONTSLAG VAN CHINEES KABINET. J De fungerende Chinese president, Li Tsoeng Jen, heeft heden het ont slag van het kabinet van Ho Ying Tsjin aanvaard. Hij heeft generaal Tsjoe Tsjen, voormalig voorzitter van de rechtsprekende Joean tot minister president benoemd. Het besluit tot gezamenlijk aftre den is door het kabinet in een nach telijke bijeenkomst genomen. De voorzitter van de controlerende Joean verklaarde heden aan Reuters correspondent, dat Tsjang Kai Sjek binnen enkele dagen naar Kanton zou komen om zijn functie als hoofd van de Kwomintang, doch niet van de regering, te hernemen. Hij zou de fungerende president Li Tsjoeng Jen ten volle als zodanig steunen. van het verspreiden van leugens van imperialistische radiostations o. m. van de stem van Ameriku, Londen en Ankara. AANVAL OP TSJECHISCH EPISCOPAAT. Zo scherp als nimmer tevoren heeft de Tsjecho-Slowaakse minister van voorlicnting, Kopecky, de R.K. bisschoppen beschuldigd van deloya- liteit en van pogingen om „schadebe- rokkenende politieke activiteit" te organiseren. Kopecky uitte zijn be schuldigingen in een rede op het ne gende congres van de communisti sche partij. Hij ontkende het recht van het Vaticaan op enige jurisdictie in Tsjecho-Slowakije, zelfs in gods dienstige aangelegenheden, in kwes ties van kerkelijk bezit en van be straffing van priesters, die „schuldig zijn bevonden aan activiteit tegen de staat." „Alle geloofsovertuigingen eerbie digend, "aldus zeide hij, kennen wij de staat het recht toe de kinderen op te voeden, de leiding te voeren van alle scholen en de opvoeding van on ze kinderen te leiden in de geest van Marxisme en Leninisme". Revolutie in Ethiopië? Volgens radio Rome is er een gro te revolutie in Ethiopië uitgebroken. In hevige gevechten in de nabijheid van de hoofdstad Addis Abeba zou den reeds 300 slachtoffers te betreu ren zijn. De berichten over de op stand werden gepubliceerd in de meeste te Rome verschijnende dag bladen, waaronder de gewoonlijk welingelichte „Messagero". Opstandelingen zouden een ster ke afdeling regeringstroepen, welke als escorte voor de kroonprins fun geerde, in een hinderlaag hebben doen lopen. Hét' leven van de kroon prins, Asfaoe Oeossan, bleef gespaard doordat deze zich niet in de auto be vond, waarop het koninklijke em bleem was aangebraccht. Het achter ste gedeelte van de wagen werd door een regen van machinegeweer- kogels doorzeefd. De secretaris van de kroonprins, die zich in de aangevallen colonne bevond, liet onmiddellijk een oproep tot hulp uitgaan, waarop de keizer lijke troepen met grote snelheid naar de plaats van de aanval werden ge- transporeerd. Het gelukte deze troe pen de aanval af te slaan. Ten einde een verdere verbreiding van de op stand te vermijden, kregen de rege ringstroepen opdracht zich terug te trekken. In de Italiaanse dagbladbe- richten wordt verder gemeld, dat de nog in Ethiopië verblijf houdende Italianen medehielpen de keizerlijke troepen naar het toneel van de strijd te brengen. Volgens door de Griekse generale staf gepubliceerde cijfers zijn in de periode van Juni 1946 ot Maart 1949 officieren en 10.101 manschap pen van de regeringstroepen gesneu veld in de strijd tegen de guerilla- j strijdkrachten. In dezelfde periode verloren de guerilla-strijders 28.992 doden. Dit cijfer is vastgesteld door telling van de gesneuvelden op de slagvelden. Volgens het communiqué zijn 3516 burgers door de guerilla-strijders te rechtgesteld. BENELUX-MINISTERS BIJEEN. De ministers van Financiën der Beneluxlanden zullen Donderdag a.s. op het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken te Brussel bijeen komen. De belangrijkste onderwerpen van bespreking zullen, naar A. N. P. aan neemt, de maatregelen uitmaken, welke getroffen moeten worden ter instelling van de voor-unie, welke per 1 Juli 1949 is voorzien. Van Neder landse zijde hebben zitting in .ge noemd comité: de minister van Fi nanciën, de heer Lieftinck, de mi nister van Economische Zaken, de heer Van den Brink en de minister; van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer Mansholt. Er wordt weer gestaakt IN ITALIë. Het onder communistische leiding staande algemeen Italiaans vakver bond heeft een staking van bouw vakarbeiders voor het gehele land uitgeroepen, na het vastlopen der on derhandelingen voor loonsverhoging. Om dezelfde reden hebben de textiel arbeiders te Turijn een algemene staking voor 1 Juni a.s. aangekon digd, evenals het personeel van het departement van Financiën. Ook de Romeinse restauratiekell- ners hebben gedreigd Dinsdag a.s. in staking te gaan, wanneer hun lonen niet worden verhoogd. Sedert Woens dag staken daar reeds drie duizend man hotelpersoneel. De staking van de twee millioen boerenarbeiders, welke reeds elf da gen duurt, dreigt zich tot de rijst- kwekers uit te breiden. De arbei ders eigen niet alleen loonsverho ging, doch ook nationale contracten. Vijf politieagenten en een aantal communisten werden gewond door schoten van machinegeweren, toen de politie Zaterdag een vuurgevecht met de communisten leverde in het stadje Stagno Lombardo bij Cremo na. Volgens het Italiaanse nieuws agentschap Astrè werden hier 139 personen gearresteerd, onder wie de secretaris van de Kamer van Ar beid van het stadje. OOK IN ENGELAND. Het spoorwegverkeer in Noord- Oost-Engeland stond dit week-einde ten gevolge van een symbolische 24- uurstaking van stokers en machinis ten geheel stil. De staking is een pro test tegen de nieuwe dienstregeling, waardoor het locomotiefpersoneel ge dwongen wordt nachtenlang van huis te blijven. Volgens de „Sunday -Graphic" dreigt er tijdens de Pinksterdagen een soortgelijke staking. Dit zou be tekenen, dat duizenden Engelsen hun traditionele tocht naar de Zuidoost kust niet zouden kunnen volbren gen. IN AMERIKA. Uit Detroit wordt gemeld, dat de staking, welke de Fordfabrieken ge durende 25 dagen heeft lamgelegd en waaraan 160.060- arbeiders deelna men vandaag geëindigd is. Onder handelingen tussen de afgevaardig den van Ford en die van de vakver eniging van arbeiders in het automo bielbedrijf hebben gisteren namelijk tot overeenstemming geleid. De sta king was geproclameerd uit protest tegen de opvoering van het arbeids- tempo. MAX REIMANN GEARRESTEERD Max Reimann, de^ leider van de communisten in West-Duitsland, die door de Engelsen werd gezocht om dat hij zijn straf van drie maanden nog moest uitzitten, is gisteren door de Duitse politie te Paderhorn gear resteerd. Reimann is destijds in vrij heid gesteld om hem in de gelegen heid te stellen aan het werk van de parlementaire raad te Bonn deel te nemen. Na de ondertekening Vctn het ontwerp voor de grondwet was hij echter spoorloos verdwenen. Hij zit nu in de gevangenis te Dusseldorf Reimann zou gisteren een toespraak houden op een bijeenkomst van het Duits volkscongres te Berlijn. Hij heeft echter geen toestemming ge kregen om er heen te gaan. De Duitse communisten, hoewel protesterend tegen de arrestatie, zijn in hun hart zeer verheugd. Nu de al gemene verkiezingen voor het eerst na de oorlog nog maar twee maan den af zijn, nemen zij aan, dat de communistische oartij door deze daad zeker tienduizenden ^temmen cadeau heeft gekregen. Zaterdag is in Praag bekend ge maakt, dat twee Tsjechoslowaakse militaire vliegtuigen Woensdagnacht tijdens een onweersbui bij de Mora vische grens tegen elkaar gevlogen, stellen 14 man in totaal kwa- zijn. De bemanningen van beide toe- men om het leven. Kard. Suhard overleden AARTSBISSCHOP VAN PARIJS. Emanuel kardinaal Suhard, aarts- bischop van Parijs, is Zondagavond in zijn paleis in de leeftijd van 75 jaar overleden. Hij werd op 5 April 1874 geboren te Brains-sur-les-Marches. Hij werd priester gewijd in 1898 en ontving de bischopswijding in 1928. In 1935 werd hij tot kardinaal ge creëerd. Volgens de officiële mededeling van het aartsbisdom, aldus meldt A. F.P. heeft de kardinaal nog bij volle bewustzijn de H.H. Sacramenten der stervenden ontvangen. De overledene was achtereenvol gens bisschop van Bayeux en Reims. In 1940 volgde hij kardinaal Verdier op als aartsbisschop van Parijs. De regeringsvoorliohtingdienst deelt mede: Bij K.B. van 27 Mei 1949 is aan mr. W. J. Visser, overeenkomstig zijn verzoek, ontslag uit zijn functie van burgemeester van 's-Gravenhage verleend. Nieuwe H.V.K. vertrokken Afscheidsverklaring van de heer Lövink Om precies acht uur vanmorgen is de nieuw benoemde Hoge Vertegen woordiger van de Kroon A. H. J. Lo- vink, per KLM-Constellation PH TDI naar Batavia vertrokken. Voor de in het restaurant verzamel de journalisten, radio- en film repor ters en persfotografen heeft de heer Lovink de volgende verklaring afge legd. „Nu' ik op het punt sta naar Indone sië te vertrekken om mijn nieuwe functie te aanvaarden, kan ik slechts zeggen, dat ik geloof heb in de toe komst van Indonesië en van Neder land. Ik heb dus geloof in de stich ting van een nieuwe rechtsorde in Indonesië, in de stichting van een Verenigde Staten van Indonesië en in de samenwerking tussen heidelan den in Unie-verband, en verklaarde derhalve met overtuiging, bij het af leggen van de eed in handen van Ha re Majesteit de Koningin, dat ik aan de verwezenlijking daarvan naar ver mogen zal medewerken. Mijn aanvaarding van de benoe ming tot Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon houdt dan verder ,in dat ik eveneens geloof hecht aan de richtlijnen, zoals door de regering thans zijn uitgestippeld voor haar be leid inzake Indonesië en zoals deze nog zeer recent door minister van Maarseveen in de Tweede en Eerste Kamer nader zijn toegelicht. Als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon beschouw ik mij de uitvoerder van het beleid der regering." Tal van autoriteiten en belangstel lenden waren op het vroege uur op het vliegveld tezamen, om de heer Lo ving uitgeleide te doen. Onder hen be vonden zich de ministers van Maar seveen, Götzen, van Schaik, Stikker en Schokking, de Engelse ambassa deur sir Phillip Nicols, en de Cana dese ambassadeur Pierry Dupuy. Mevrouw Lovink, die eveneens bij het afscheid aanwezig was, zal over enkele weken de H. V. K. naar Ba tavia volgen. DONDERDAG PLECHTIGE OVERDRACHT. Donderdagochtend te 11 uur zal in het gedong Indonesia Serikat (voor malig Volksraadsgebouw) in tegen woordigheid-van de leden der voor lopige federale regering de plechtige overdracht geschieden van het ambt van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. De heer Lovink wordt enige uren daarvoor te Batavia verwacht. Dr. Beel zal Donderdagavond naar Nederland reizen. ten kcPiAettjt... Vrees God, maar vriend, wees nooit vreesachtig; zijt kinderlijk, nooit kinderachtig. Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1