M> GR. NICOLAAS STAM t Een groot en zegenrijk leven beëindigd Overheidsvoorlichting is in een democratische staat nod '9 Maar: geen „groot-opgezette dienst" Ballon in Nijmegens Stadion vóór de start losgeslagen In Ootmarsum terechtgekomen Klaagzitting over de trage woningbouw te Katwijk VRIJDAG 27 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In het Sint Jansgasthuis te Hoorn is gisteravond om onge veer zes uur overleden mgr. N. Stam, oud-apostolisch-vicaris van Kisumu (Kenya, Brits Oost-Afri- ka). Mgr. Stam was op 2 Mei voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden. In het bijzijn van familieleden is hij gister avond, 72 jaar oud, gestorven. Het stoffelijk overschot wordt Maandag 30 Mei, om tien uur 's morgens, in Hoorn ter aarde besteld. Mgr. Stam was lid van de Sint Jozef-Congregatie van Mill Hill. Mgr. Nicolaas Stam werd geboren te Weesp op 29 December 1876. Van 1891 tot 1894 was hij student op het meminarie Hageveld, later trad hij toe tot de St. Joseph-Congre- gatie van de missionarissen van Mill Hill en vertrok naar Afri ka. Na 35 jaren van harde ar beid in het missiegebied werd de eerw. heer Stam door Z.H. de Paus benoemd tot bisschop en apos tolisch vicaris van Kisumu. Op 29 Juni 1936 ontving hij de bisschops wijding in de St. Bavo te Haarlem uit de handen van Mgr. J. P. Hui- bers. Mgr. Stam heeft voornamelijk ge werkt in het Kavirondo-land, waar hij tot de pioniers behoorde. Vaak was hij de eerste priester, die on bekende volksstammen ontdekte. Vooral in de jaren 19141918 werd zijn missie zeer door slaapziekte ge teisterd. Mgr. Stam maakte toen somtijds reizen van honderd dagmar sen om de zieken te helpen en te troosten. Meermalen keerde hij alleen bij zijn post terug omdat al zijn dra gers het tegen de gevreesde ziekte hadden moeten afleggen. Dat het vicariaat Kisumu thans een bloeiende missie is, is in hoofd zaak te danken aan de ontslapen bisschop, die scholen bouwde, orga nisaties stichtte, seminaries en kloos ters oprichtte en de opleiding van inlandse clerus bevorderde. Het huidige vicariaat Kisumu heeft een oppervlakte van ongeveer 5 maal die van Nederland. Sinds mgr. Stam 45 jaar geleden daar zijn werk begon telt het vicariaat 200.000 ka tholieken op een totale bevolking van 1.500.000. De laatste jaren spre ken de statistieken van 30.000 tot 40.000 doopleerlingen. Er zijn 30 in landse zusters, 120 inlandse novicen en er werken thans 49 Europese priesters, verspreid over de 28 hoofd staties en scholen. AMBTSAANVAARDING H. G. HERMANS. De heer H. G. Hermans, benoemd tot lector in de dagbladwetenschap van de R.K. Universiteit te Nijmegen, heeft Woensdagmiddag zijn ambt aanvaard met een openbare les over het onderwerp „Overheidsvoorlich ting en democratie". De heer Hermans besprak allereerst de drang om nieuws te vernemen, welke diep geworteld in ieder mens leeft. De duidelijk aanwijsbare in vloed van de meneselijke nieuwsbe- hoefte op het menselijk handelen riep bij een aantal staatslieden de neiging op om de nieuwsvoorziening onder scherpe overheidscontrole te plaat sen. Persorganen werden verboden en de nog verschijnende onderworpen aan een hinderlijke 'en meestal kin derlijke censuur, vergezeld van tal rijke hatelijke sancties. Men kan ech ter de menselijke nieuwsbehoefte ook van een andere kant benaderen. Men: kan zeggen, dat de mens het recht heeft, zich door vrije informatie te oriënteren op zijn levensweg. Ook kan de mens tegenover de overheid een zeker recht doen gelden op een zo goed en zo volledig mogelijke voor ziening met het nieuws, dat hem tot dat doel van belang kan zijn. De overheid heeft tot op zekere hoogte de plicht om harerzijds de burgers de gelegenheid te schenken, zich zo goec mogelijk te informeren over het be> leid der landsregering. Dit is de kern zowel van de persvrijheid als van de overheidsvoorlichting. Spr. zette vervolgens het verloop in Nederland uiteen van de overheids voorlichting die betrekkelijk laat en zeer bescheiden werd aangevat om vervolgens de taken uiteen te zetten, die het overheidsvoorlichtingsappa raat geleidelijk te vervullen kreeg. Op een drievoudige taak de buiten landse-, de interne- en de rijksvoor- lichting steunt momenteel als op drie peilers het voorlichtingsapparaat der overheid. Het is een misverstand om alle overheidsvoorlichting als regerings- propaganda te kwalificeren. Wanneer de regering voorlichting geeft aan het eigen volk mag zij daarmee in geen geval het winnen van aanhang be ogen. Haar doel moet zijn, de open baarheid in de zaken van het rege ringsbeleid te bevorderen. Zjjn er goede redenen aan te voe ren waarom de overheid naast de me dedelingen, die zij uit hoofde van haar parlementaire verantwoordelijk heid openbaar aan de Staten-Gene- raai doet, zich ook meer rechtstreeks tot de burgers wendt met uiteenzet tingen over haar beleid, over de fei ten en overwegingen, welke daaraan ten grondslag liggen en over de re sultaten ervan? Dergelijke goede redenen achtte spr. inderdaad aanwezig, hetgeen hij nader uiteenzette. De overheid moet beschikken over organen, die zorg kunnen dragen, dat de feiten en de overwegingen, die de regering bij het bepalen van haar houding hebben geleid, de noodzake lijke bekendheid verkrijgen. In een democratisch staatsbestel wordt van de doorsnee-burger ver wacht, dat hij telkens na enkele ja ren door het uitbrengen van zijn stem een beslissing neemt, die een goed keuring of een veroordeling van het gevoerde regeringsbeleid inhoudt. Van hem moet tenslotte de controle op de regering uitgaan. Hoe de bur ger ook over het regeringsbeleid denkt, hij moet in ieder geval over de juiste feiten beschikken, hij moet de omstandigheden kunnen zien, die de regering tot dat beleid deden be sluiten. Overheidsvoorlichting is in zo verre een ontwikkelings ver schijn sel van de democratie, dat zij meer noodzakelijk wordt naar mate de publieke opinie meer be tekenis krijgt in het democra tisch bestel. De organen, die deze voorlichting verzorgen, behoeven geen groot opge zette diensten te zijn. De eersten er voornaamsterj, die overheidsvoorlich ting moeten geven, zijn niet de amb tenaren maar de staatslieden zelf. Grote staatslieden hebben dit ook im mer gedaan. De intensiteit, waarmee Hitler's propaganda-ministerie ar beidde, werd slechts overtroffen door de intensiteit van president Roose- velts contact met de publieke opinie, verkregen in bijna duizend perscon ferenties gedurende zijn .ambtstijd. TWEEDE KAMER In parlementaire kringen vraagt men zich af wat de Tweede Kamer nog zal afdoen voor zij op zomerre ces gaat. Een politieke medewerker van het A.N.P. meent te weten, dat de minister van Financiën gaarne zou zien, dat het zeer omvangrijke wetsontwerp betreffende de oorlogs schade nog zal worden afgedaan. Het is echter de vraag, of dit moge lijk is, daar er nog mondeling over leg moet plaats hebben tussen de commissie van voorbereiding en genoemde minister. Zou het dan tot wijzigingen komen, dan zijn deze niet in een handomdraai tot stand te brengen, daar het wetsontwerp meer dan 100 artikelen rijk is en een ze kere omwerking dus tijd zal kosten. Bovendien is toch wel te verwach ten, dat de Kamer in de tweede helft van Juli het parlementaire seizoen, voor wat haar betreft, zal willen be ëindigen. Wel is de verwachting gewet tigd, dat de werkeloosheidsverze kering, de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en het wetsont werp op de ondernemingsraden nog voor het zomerreces zullen worden afgedaan. Wij hopen van harte, dat de wer kelijkheid de in de laatste alinea uit gesproken verwachting niet zal be schamen. NIEUW TWEEDE KAMERLID. De heer H. M. van Lieshout te Eindhoven (K.V.P.), benoemd ver klaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Fievez, heeft bedankt. In zijn plaats is thans benoemd ver klaard de heer J. J. Fens te Breda. DEMOBILISATIE RESERVE OFFICIEREN DER KON. MARINE. Het ligt in de bedoeling, om, in dien zij zulks verzoeken nog in de loop van dit jaar de reserve-officie ren van de zeedienst der Kon. Ma rine, die voor 1 Januari 1945 in wer kelijke dienst opkwamen, van deze werkelijke dienst te ontheffen. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders der K. L. M. is aan de heer Hans Martin met ingang van 1 Juni a.s. op de meest eervolle wijze ontslag als directeur der K. L. M. verleend onder dankzegging voor zijn bijzondere verdiensten jegens de maatschappij. Tevens werd drs. M. J. van der Ploeg benoemd tot directeur. De heer Van der Ploeg blijft belast met de leiding van het directoraat Financiën en Administratie. Tot leden van de raad van bestuur werden benosmd drs. W. Koster, the saurier-generaal van het ministerie van Financiën, op voordracht van het Rijk, en dr. A. Treep, adj. direc teur van de Koninklijke, op voor dracht van de houders van prioriteits aandelen B. WILDE OLIFANTEN WORDJÜJN AF GERICHT. Met zware kettingen aan de voor- en achterpoten, wor den wilde olifanten in Gangala na Bodio (Belgisch Congo) afgericht. De olifanten, die langs één lijn staan opgesteld, hebben ieder hun eigen cornac. Gangala na Bodio is de enige plaats in Afrika waar het is gelukt wilde olifanten te vangen en af te richten. Nadat de olifanten eerst afzonderlijk werden afgericht, besloot men in 1947 de beesten bij een te brengen, teneinde een vol komen uitputting van de weidegrond te vermijden. Van fabriek naar verbruiker! Filiaal: Leiden, Haarlemmerstraat 18 Telef. 24641 Gistermiddag om 16.15 uur is de luchtballon „Henry Dunant" van de Haagse Ballonclub, welke tijdens het luchtvaartfeest in het Goffertstadion op zou stijgen, plotseling los gesla gen en de lucht in geschoten. De bal lon verdween ogenblikkelijk onbe- stuurd in noordelijke richting op een hoogte van ongeveer 1000 meter en was weldra boven de wolken verdwe nen. De windsnelheid bedroeg aan de grond 40 km en in de lucht 50 kilome ter per uur. Het schijnt in de geschie denis van de Nederlandse ballonvaart nog niet eerder voorgekomen te zijn, dat een onbemande ballon lossloeg. De oorzaak van het ongeval ligt ver moedelijk hieraan, dat de zandzakken niet op gelijke hoogte aan het net waren opgehangen. De talrijke ver kenners onder leiding van de heer Dijkstra uit Den Haag bleken niet in staat de ballon te houden. Het net scheurde. De wind schoot onder de ballon en voerde het gevaarte met grote snelheid de lucht in. Ogenblik kelijk is Schiphol opgebeld om maat regelen te treffen en verkeersvlieg tuigen te waarschuwen de wilde bal lon te signaleren. De balloncomman dant, de heer Boesman, vergezeld van zijn vrouw en de heer de Vos Kloot wijk, die samen in de ballon zouden opstijgen, hebben ogenblikkelijk de nodige maatregelen getroffen om de ballon van de grond af per auto te volgen. Indien deze ballon verloren ging, zou dit een schadepost beteke nen van ongeveer f 10.000. Naar de heer J. Boesman, ballon commandant van de „Henry Dunant", mededeelde, bevatte de losgeslagen ballon een zeer brandbaar gas. Nader wordt gemeld, dat de ballon kort na het opstijgen in Oo tmarsum is teruggevonden. NOG EEN BALLON OP DRIFT. Behalve de gisteren ook „Henry Dunant" is een Belgische ballon vermoedelijk uit Brussel afkomstig, zonder bemanning de lucht ingegaan en gistermiddag bij Grave in Escha- ren terecht gekomen. Het gevaarte van 15 meter doorsnee is zonder touwwerk of mand op reis gegaan. Elk kenteken ontbreekt. De boven kant van de ballon is groen, de on derkant zilvergrijs, waar overheen een oranje-band loopt. Het ontslag van de Haagse burgemeester De aanvraag om ontslag van mr. W. A. J. Visser, als burgemeester van 's-Gravenhage, heeft aanleiding tot vele veronderstellingen en gissingen gegeven. Mr. Visser heeft zoals reeds is medegedeeld door bemid deling van zijn persoonlijke secreta ris, over meer reisdeviezen beschikt, dan hem toekwamen. Van door gaans welingelichte zijde vernam het A.N.P.. dat mr. Visser echter niet geheel op de hoogte is geweest van de faits et gestes van zijn vertrou wensman. De secretaris, drs. W. B. is in ar rest gesteld in verband met onwet tige handel in vreemde valuta, in net bijzonder harde valuta, waarvan, naar men thans aanneemt, de omvang enige tienduizenden guldens be draagt. Het is gebleken, dat drs. B. bij vele handelingen de naam en functie van de burgemeester heeft misbruikt. Ook zou hij dit met de namen van hoge functionarissen uit de Partij van de Arbeid, met wie hij tijdens de bezetting samenwerkte, hebben gedaan. Deze functionarissen waren onkundig van de valuta-frau de B. Aangezien mr. Visser zich door de handelingen van zijn secretaris ge compromitteerd achtte, heeft hij, in overleg met regeringspersonen, zijn ontslag aangeboden. Het gerechtelijk vooronderzoek in Nederland en Zwitserland tegen drs. B. is vrijwel gereed. Omtrent de juistheid van geruch ten, dat drs. B. valuta zou hebben ge smokkeld in internationaal-politiek verband of wel misbruik zou hebben gemaakt van een vertrouwensfunc tie als beheerder van het vermogen van een politieke delinquent, kon het A.N.P. in doorgaans welingelich te kringen geen bevestiging krijgen. VALSE VAN GOGHS. De directeur van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, jhr. W. J. H. B. Sandberg, heeft zo meldt „Het Pa rool" bij de officier van Justitie te Amstei dam een klacht ingediend naar aanleiding van een groot aan tal vervalsingen van schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh, die in de laatste tijd ter kennis van de directie van het genoemde mu seum ziin gekomen. Dc ervalste werken zijn ten dele tc goec er trouw coor onbekende amateurs gemaakt, ten dele echter met. het bewuste doel, voor echte Van Goghs door te gaan. De Zaandamse gemeenteraad keur de Woensdagavond een voorstel van het college van B. en W. goed om voor de inrichting van het Zaandam- se electriciteitsbedrijf een bedrag van 1.790.000 beschikbaar te stellen. Dit werk zal drie jaar in beslag ne men. GEMEENTERAAD VAN KATWIJK EEN OUD HANDWERK STERFT UIT. Vele gezinnen in de omge ving van Kampen leefden vroeger van het vervaardigen van biezen matten. Nu fabrieken het veel vlug ger en voordeliger kunnen doen, sterft dit oude handwerk geheel uit. Deze oude wever heeft tot nu weten stand te houden, doch daar h(j geen kopers meer kan vinden vóór zijn matten, heeft hjj besloten zijn be drijfje te sluiten. De laatste mat is in bewerking; daarna zal het weef getouw worden afgebroken. Woensdagavond kwam de raad in openbare spoedvergadering bijeen. Een viertal leden, de heren W. Schee- rens (P. v. d. A.), W. v. d. Bent (P. v. d. A.), G. A. Ouwerling (R.K.) en A. Wassenaar (A.R.), hadden een voorstel ingediend inzake het doen van stappen bij het Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland, om te ko men tot verruiming van het voor deze gemeente toegestane bouwvolu me. Tevens om aan het College van Ged. Staten van Zuid-Holland en aan de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland een uitvoerig telegram te zenden; voorts om een aangetekende brief, vermeldende de inhoud van genoemd telegram te zenden aan ieder van de leden van het college van Ged. Staten in Zuid-Holland. In dit telegram zou o.a. worden ge wezen op de beslissing, die Ged. St. van Gelderland ten aanzien van de gemeente Nijmegen in een soortge' lijk geval juist dezer dagen hebben genomen. Het bestuur van de noemde gemeente had verzuimd 50 woningwetwoningen op te nemen in de besteding van het bereids toege wezen bouwvolume. Nu dit verzuim tot ongewenste stagnatie dreigde te leiden, hebben Ged. St. eveneens na een suggestie van de Minister aan Nijmegen een ex-tra bouwvolume voor deze 50 woningen verstrekt, vooruitlopend op een te verwachten algemene suppletie. De Raad is er van overtuigd, dat Katwijk recht heeft op een gelijksoortig soepele be handeling, temeer, omdat in zijn ge val niet, zoals in Nijmegen, van een gemeentelijke vergissing kan worden gesproken. De heer Scheerens' verdediging. Ter toelichting van het voorstel zegt de heer Scheerens o.m.: „Tot mijn spijt, M. de V., heeft het nog V/z week moeten duren voor U ons voor stel aan de Raad hebt kunnen voor leggen hoewel de zaak toch wel als spoedeisend beschouwd mag wor den". Spr. brengt dan in herinnering, dat de voorz. in de laatste vergade ring verklaarde er geen bezwaar te gen te hebben, wanneer een of meer raadsleden zich zouden inspannen om een voor de gemeente zo gunstig mo gelijke oplossing van het bouwvolu me-drama te bereiken. Terughou dendheid was dus niet geboden. Van daar ook dat spr. bij de Minister ge hoor heeft gevraagd en verkregen ten einde hem de moeilijkheden die de gemeente ondervindt, voor te leg gen. Bij dit onderhoud vernam spr., dat Ged. St. niet bereid bleken om Katwijk als voorschot op een aanvul lende toewijzing van bouwvolume reeds nu in staat te stellen aan de herbouw in het Vuurtorenplan te be ginnen. De Minister achtte zich niet geroepen en niet in staat aan Ged. St. dwingend voor te schrijven zijn voorstel ten behoeve van Katwijk te verwezenlijken. Z.Exc. adviseerde de kwestie nog eens te bespreken met ir. Roos. Hij verklaarde zich overi gens bereid om iedere redelijke op lossing, waaraan hij zijn medewer king zou kunnen verlenen, in zeer welwillende overweging te nemen. Het kwam er op neer, dat er in dit stadium van deze zijde niet veel te bereiken viel, De heer Roos bevestigde aan spr., dat met name de heer Bolsius, die in Ged. St. de bouwkwesties behandelt, weigerde de suggestie van de Minister te volgen. Zelfs wilden Ged. St. zich blijkbaar niet binden ten aanzien van toekomstige verdeling van het extra bouwvolume, dat straks door de Minister ter beschikking zal wor den gesteld. Spr. heeft sterk de indruk gekre gen, dat de heer Bolsius in de rustige mening verkeert, dat Katwijk met zijn 130 montagewoningen reeds meer heeft gekregen dan het toe komt. Daarom, èn om de vergeefse pogingen, die B. en W. reeds bij de heer Bolsius hebben gedaan, kwam het spr. overbodig voor om ook nog zelf bij de heer Bolsius de belangen van Katwijk voor te dragen. En vol gens spr. staat de Katwijkse zaak zó sterk, dat het ondenkbaar is dat het gehele College van Ged. St. hetzelfde gebrek aan begrip zou tonen als de heer Bolsius doet. Spr. is daarom van mening, dat het bij deze poging niet blijven mag en dat de Raad, zo mo gelijk eenstemmig, zich op zo over- tuingend mogelijke wijze tot pleitbe- zorgen van onze sterke zaak moet maken. Vandaar het voorstel der vier leden. Dan geeft spr. een uiteenzetting van het bekende geval te Nijmegen welke na de gemaakte vergissing een extra toewijzing kreeg van 50 wonin gen. De houding van Ged. St. van Gelderland steekt wel scherp af bij die van Z.-Holland. Spr, wijst nog naar de opmerking van Ged. St.: Wij kunnen geen toewijzing geven, want wij hebben niets te verdelen". Het staaf vrijwel vast, zegt spr., dat de naaste toekomst de Minister een algemene en aanvullende toewij zing van bouwvolume voor 1949 zal verstrekken. Het gaat om 6000 ningen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat vanwege het Ministerie op Ged. St. aandrang zal worden uitgeoefend om nu de Katw. herbouwwensen bevredigen. Er is dus nu een rede lijke kans. Daarom is het des te te leurstellender, des te onbegrijpelij ker, des te minder aanvaardbaar, dat diezelfde ingewijden Katwijk zo lang laten wachten op een in feite reeds uitgemaakte zaak. De raad zou zijn plicht verzaken wanneer hij het hiervoor verantwoordelijke college van Ged. St. niet op een gepaste wij ze ter veranfwoording zou roepen. De voorz. zegt het ook niet eens te zijn met Ged. St. doch dat behoeft niet te leiden tot wat de voorstellers nu willen. De discussies worden steeds» heffiger. De heer mr. v. d. Plas A.R. vindt het een ernstige fout, dat B. en W. niet direct gezegd hebben dat ze 2 uur geleden een onderhoud met de Minister gehad hebben. Dat zou de besprekingen ongetwijfeld i: andere geest geleid hebben. De heer Scheerens wijst er nogmaals op, dat hem vrijheid gegeven is met de Mi nister fe gaan praten. De Christ. Hist, fractie moet het tegenover de gemeente nu maar aandurven om dit voorstel te verwerpen. De heer C. Beelen C.-H. wenst in een motie zijn vertrouwen uit te spreken in het be leid van B. en W. en afkeuring uit te spreken in hef beleid in Den Haag. De heer B. Vooys C.-H. vindt het jammer, dat de discussies zulk een onplezierige nasmaak zullen achter laten. De heer v. d. Zwam spreekt met instemming van verschillende leden kalmerende woorden. Het voor stel van de inzenders wordt dan in stemming gebracht en verworpen met 115 stemmen; voor de heren Schee rens, P. v. d. A., W. v. d. Bent, P. v. d. A., mr. v. d. Plas en A. Wassenaar, A.-R., G. Ouwerling, K.V.P. De heer van Beelen C.-H., wil zijn motie in stemming gebracht zien. De voorz. acht dit niet nodig en enkele leden willen zich voor deze stemming bui ten zaal begeven, waarna de heer van Beelen zijn motie intrekt. En hierme de was deze veelbewogen vergadering ten einde! Stijgende verwondering van de voorzitter. De voorz. zegt met stijgende ver wondering de rede van de heer Scheerens te hebben aanhoord. Spr. had verwacht een aanval op B. en W. Het gehele betoog echter is een aanval op Ged. St. Wat de heer Sch. naar voren bracht is aan B. en W. bekend. Wij hebben een onderhoud gehad met de heer Bolsius. Zijn standpunt is B. en W. bekend. B. en W. hebben het volste vertrouwen dat bij het extra bouwvolume met Katwijk rekening gehouden zal wor den. Een ambtenaar heeft in 1948 lukraak de toewijzingen gedaan. De zeer stroeve houding van Ged. St. is daarmt af te leiden. Ze zaten in een moeilijk geval; ze konden niet an ders. Het is zeer tragisch dat Kat wijk daarvan de dupe is geworden. Is het nu de taak van de raad om Ged. St. te becritiseren? Wij kunnen protesteren. Waarschijnlijk gaat dat de prullemand in. Wij kunnen ons ook niet partij stellen tussen de Mi nister en Ged. St. Maar bevorderen doen wij de zaak hiermee niet. Te meer niet omreden extra toezeggin gen gedaan zijn. Het zou een zeer gevaarlijke gang van zaken zijn. Mr. v. d. Plas zegt met belang stelling het betoog van de heer Scheerens aanhoord te hebben. Spr. is het er geheel mee eens. De heer Scheerens zegt van mening te zijn, dat de Raad het niet aan Ged. St. kunnen overlaten. Er is niet de minste zekerheid dat we enige toezegging krijgen, enhoelang zal dat nog duren. De voorzitter zegt 2 uur geleden de Minister gesproken te hebben en de toezegging gekregen te hebben dat aan Z.-Holland extra toewijzing zal worden gegeven. Men heeft in Den Haag werkelijk oog voor de belangen van Katwijk. De discussies lopen warm e opmerking van de heer J. v. Rijn, die namens de Christ. Hist, fractie spreekt en zegt dat het hem spijt dat geen voldoende overleg is gepleegd en er politiek achter zoekt, terwijl een onverdiende blaam op B. en W. wordt geworpen, doet de tongen los komen en de besprekingen warm lopen. De heer Scheerens noemt het betoog van de heer v. Rijn fabelachtig. B. en W„ de secretaris, referendaris, allen heeft spr. steeds met alles in kennis gesteld. Weth. Kleen houdt een betoog ter verdediging, de heer Wassenaar (A. R.) protesteert tegen het gesproken door de heer v. Rijn, het gaat alleen om de belangen van Katwijk. Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ooht. gymn. 7.33 Mu ziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 9.00 BBC-Symphonie-orkest. 10.00 Tijde lijk uitgeschakeld. 10.20 Radio-feuil leton. 10.35 In de continubedrijven. 1.20 Buitenlands Weekoverzicht. 11.35 Luctor Ponse, piano. 12.00 Accor deonorkest. 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws. 12.33 Populaire melodieën. 13.00 Strijdkr. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 La musique de l'air. 14.50 Drente oud en nieuw. 15.15 Omroep- kamerorkest. 16.15 Metropole Or kest. 17.00 Schijvenschouw. 17.30 Om en nabij de twinig. 18.00 Nieuws. 18.15 Gr.pl. 18.30 Strijdkr. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.45 Voor de Ne derlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws 20.20 Het Promenade Orkest. 21.15 De winkel van Sinkel. 22.00 Vindo- bona Schrammel'n. 22.25 Mensen, die we wel eens ontmoeten. 22.40 Orgel spel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sfeer en rhythme. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Gedeelten uit opera's van W. A. Mozart. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Muziek houdt fit! 11.00 De Zon nebloem. 11.45 Schoolradio. 12.15 Pia no. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 14.10 Om en om. 14.50 Boekennieuws. 15.00 Liederen van Fr. Schubert. 15.10 Naar het wonder land der muziek. 16.10 De Notenkra kerssuite, P. I. Tsjaikofski. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 18.00 Honderd man en een meisje. 18.30 Journalistiek weekoverzicht. 18.45 Pianoduo. 19.00 Nieuws. 19.15 Ac tualiteiten. 19.45 Kampvuren langs de evenaar. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Walsen uit Faust. 20.20 Lichbaken. 20.45 K.K.K.,luis terwedstrijd. 21.00 Negen heit de klok. 21.45 Spelregelkennis. 22.00 Weekend Serenade. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Utrechts Stedelijk Orkest. SPORT VOETBAL HET BONDSELFTAL GEWIJZIGD In het bondelftal, dat Zaterdag 28 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam te Amterdam tegen de Middlesex Wanderers zal uitkomen, zijn enkele wijzigingen aangebracht. Het elftal ziet er nu als volgt uit: doel: de Munck (Sitt. Boys) achter: Everse (Neptunes) en v. Bun (MVV) midden van den Engel (DHC) Ter louw (DCV) en Stoffelen (Ajax). voor Beun (Xerxes), Schaap ('t Gooi) Meijer (Sparta), Timmermans (ADO) en B. de Harder (VUC))

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5