Qwte Geestelijke band tussen Luxemburg en Nederland Koopt U een bril op de markt? De Radio-distributie in de Rijnstreek vordert gestaag Mondharmonica's UITTOCHT WOENSDAG 25 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 29 Mei wordt Echternach's Basiliek hersteld (Van onze bijzondere medewerker). I^ERSTMIS 1944 was een droeve aag voor het volk van Echternach. Toen werd de prachtige basiliek, monument uit 1016, door het Von Rundstedt-offensief bijna geheel verwoest. Maar gelukkig bleef het graf van Sint Willibrord gespaard. Na de bevrijding werd eenparig be sloten tot herbouw van deze kerk: ruïnes werden opgeruimd, plannen werden ontworpen en op 29 Mei 1949 zal de eerste steen voor het nieuwe bouwwerk worden gelegd. A.s. Zondag wordt reeds begonnen de wederopbouw meer officieel ter hand te nemen, zal op plechtige wij ze, ook in tegenwoordigheid van verschillende Nederlanders, de restaura tie worden gevierd. „Ick dien!" Dit is de wapenspreuk van het ka tholieke volk van Luxemburg. Het moet ook de leuze van Sint Willi brord zijn geweest, toen hij zijn kerkgebouw stichtte om het volk van dienst te kunnen zijn, en dan zelf uittrok naar de lage landen, om er het geloof te gaan verkondigen. Sindsdien is de levenspractijk van de Luxemburgers weinig veranderd. Ook nu nog staan ze in dienst van Kerk en Vaderland. Ze zijn trouw aan beiden, en daarom weinig toe schietelijk voor opdringende wereld hervormers. Men mene echter niet, dat het volk van Luxemburg afwijzend staat te genover eigentijdse denkbeelden. Wie namelijk de gelegenheid zoekt, ken nis te maken met het volk van den lande, ontdekt spoedig een drang naar weten, zo mogelijk waardering. Maar steeds heeft de bevolking zich verweerd tegen indringing ook op geestelijk terrein; zij legde een mo rele dam tegen geweld en vreemde heerschappij. Straks staat Echternach, bekend om zijn diep-godsdienstige springpro cessie, in het middelpunt van een grote belangstelling uit het katho lieke buitenland. Sint Willibrord ligt er nu al meer dan 1500 jaar begra ven" en duizenden komen jaarlijks zijn laatste rustplaats bezoeken. De de votie gaat ook uit tot Maria, troos teres van de bedroefden, patrones van stad en land. Voor haar is in de kathedraal van de hoofdstad Luxem burg als het ware een nationaal mo- U zult wel wijzer zijn. Er zijn geluk kig nog goede opticiens genoeg. Wel nu er zijn ook goede herenmodeza ken, wanneer U zich een slipover wilt aanschaffen. Ga daar dus heen. Koopt in een Speciale Herenmodezaak nument opgericht. Op Pinkster-drie volgt weer die merkwaardige proces sie en de landbevolking viert het jaarlijkse octaaf van Gods moeder. Er zijn meer bewijzen voor de godsdienstige aard en het katholieke erfgoed. Vooral in de dorpskerken tussen de schilderachtige heuvels van het toeristisch zo aantrekkelijke land bloeit de religieuze ziel hoog op en vindt menigmaal uitweg in primi tieve volksfeesten, met 'ernstig en landelijk karakter tegelijk. Godsdienst-ondermijnende elemen ten vonden in Luxemburg tegenover zich de gevulde kerken met belij dende christenen. En daarbuiten hoorden zij spoedig de laatste strofe uitzingen van het nationale lied, waarin de Allerhoogste wordt ge vraagd om bescherming tegen „frem- den Joch und Leid". Dit volk werkt oprecht in het Koninkrijk Christi en laat zich generlei aanhankelijkheid buiten zijn ideeënwereld aanleunen. In nieuwe krachtinspanning be strijdt men de gevaren Niet slechts bouwt men kerken bij, maar het ka tholieke verenigingsleven versterkt zich en de charitas dringt dieper door. Men streeft naar verinnerlijking en verdieping. Dat een eerlijke pers daarbij de bevolking voorlicht,, stemt verheugend. Met name speelt een lei dende rol het katholieke dagblad „Luxemburger Wort", dat door ne gentig procent van de bevolking wordt gelezen en verleden jaar op zulk een spontane wijze het eeuw feest kon vieren. Nu gaat men feestvieren. Is het wonder, dat het Luxemburg se volk met zijn diep religieuze ziel thans energiek zich heeft ^voorbereid op de feesten, Sint Willibrord ter ere?In Echternach, het schone stedeke aan de Süre, dat op 7 Februari 1945 door Amerikaanse infanterie werd bevrijd, gaat men nu een nieuwe basi liek bouwen boven de crypte met de gespaarde graftombe van Sint Willi brord. Nederland's katholieken, in .ver schillend opzicht met de Luxembur gers verbonden, delen met hen het godsdienstig- en cultuurwerk van de wederzijdse volksheilige. DIEFSTAL OPGELOST De politie van het bureau War moesstraat te Amsterdam is er na drie weken in geslaagd een belang rijke diefstal tot klaarheid te bren gen en een drietal gevaarlijke in brekers voor de officier van justi- tia te leiden. In de nacht van 4 op 5 Mei werd ingebroken in een beddenfabriek aan de Prinsengracht. Hier werden o.a. ontvreemd 24 rollen beddentijk, terwijl bovendien een brandkast werd geforceerd. Bij het eerste onderzoek bleek, dat de bende, die hier aan het werK was geweest „vakbekwaam" was. Zij hadden namelijk geen enkel spoor achtergelaten. Ongeveer een week geleden kwam het de politie ter ore dat een koopman in Amster dam-Oost drie rollen beddentijk had gekocht. De koopman hield aanvan kelijk vol, dat de beroemde onbe kende de leverancier was, maar toen hij wat nader aan de tand werd ge voeld, gaf hij voldoende gegevens om over te gaan tot de arrestatie van nog tien anderen. Het ondrzoek in deze zaak is nog niet gesloten. Pastoor Geertman te Enschede is op 59-jarige leeftijd overleden. Vrijgelaten zyn de meubëlprij- zen.. Eveneens die van huishoudelijke artikelen als borstelwerk, kwasten, penselen en houten huishoudelijke artikelen. Oud N.S.B.-ers wilden zich verenigen Opnieuw heeft de Rijkspolitie, ge west Amsterdam, een einde weten te maken aan pogingen om een vereni ging van oud-N. S. B.'ers te forme ren. Ditmaal was de hoofdzetel in Driebergen nabij Utrecht en ging de actie uit van oud-officieren van de Nederlandse Arbeidsdienst. Er be stonden echter nauwe contacten met Frans de Jong. wonende aan de Le liegracht te Amsterdam, in wiens huis destijds de vereniging tot hulp aan politieke delinquenten „Wij moeten Helpen" haar hoofdkwartier had. De organisatoren van de nieuwe „sub"-vereniging waren Wim Koel man uit Driebergen en een zekere Pauw uit Maartensdijk. De moeilijke omstandigheden, waaronder verschei dene vroegere leden van het kader van de N. A. D. op het ogenblik ver keren, hadden hen er toe gebracht een soort comité te stichten, teneinde gelden in te zamelen en contacten te leggen tussen werknemers en werk gevers. In het begin van dit jaar is in een groot restaurant in de hoofd stad een bijeenkomst gehouden, waarin de plannen zijn besproken en de mogelijkheden overwogen. Er is toen contact gezocht met de Jong en een zekere Dronkers, die op een la ter in de middag in een café aan de. Leliegracht gehouden nieuwe bijeen komst een speech van een half uur heeft gehouden. Het optreden van de Rijkspolitie in Februari van dit jaar, waarbij o.m. de Jong, Dronkers en Werenstein werden aangehouden, gooide de plannen in de war. Verscheidene mensen, die aanvankelijk wel mee wilden doen, werden bang en van finantiële bijdragen kwam niet veel. De plannen werden evenwel op een laag vuurtje warm gehouden en juist dezer dagen zou opnieuw tot actie worden overgegaan. Eergiste ren nacht is daarom door de rijks politie een inval gedaan, zowel bij Koelman in Driebergen, als bij Pauw in Maartensdijk. Een groot aantal foto's van Hitier, een portret van Mussert en een uitgebreide corres pondentie tussen de leden van het comité onderling werden in beslag genomen. Ook de kas, inhoudende de somma van... 11.viel de politie in handen. Dit bedrag, dat wel be wijst. dat het succes tot nog toe niet groot is geweest,d heeft men maar gelaten waar het was. De portretten van „Der Fuehrer" en ,.De leider" heeft de politie echter meegenomen. De belangrijkste vondst was even wel een lijst van mensen, die voor hulp in aanmerking kwamen. Ver- scheidenen van hen worden nog steeds gezocht, hetzij omdat zij uit een kamp wisten te ontsnappen, Hetzij om andere redenen. Doordat de lijst ook hun onderduik-adressen bevatte, konden zij onverwijld ingerekend worden. Hieruit blijkt opnieuw dat het uiteindelijk doel van de vereni ging was, hulp te verlenen aan men sen. die nog bij de justitie in het krijt staan. Van de zijde van Rijkspolitie deel de men ons mede, dat niet het op rollen van deze vereniging in status nascendi zeer waarschijnlijk definitief een einde is gekomen aan alle po gingen van vroegere N.S.B.-'ers- om opnieuw enige organisatie in het le ven te roepen. Sproeten? SPRUTOL Najaar voltooiing automatisering telefoon kring Alphen a.d. Rijn De werkzaamheden tot verbete ring der radio-distributie vorderen dermate, dat men goede hoop koestert, dat deze tegen het einde van dit jaar voltooid zullen kunnen worden. Van de pl.m. 1100 aanslui tingen waren begin 1949 nog 620 abonné's die beschikten over slechts 1 programma. 480 hadden reeds in het afgelopen jaar een aansluiting op drie programma's ontvangen en zij konder zich tot de gelukkigen re kenen, die in- het bezit waren van een goede en zuivere ontvangst der uitzendingen. Heden is de verhou ding wel enigszins gewijzigd en wel in goede zin. Er zijn nu nog slechts 300 abonné's die op e.en verbetering wachten; reeds 800 hebben geen re den tot klagen. Zo is de situatie te Alphen a. d. Rijn. Onderwijl is men ook begonnen met de verbetering van de radio distributie te Leiderdorp, waar een 180 abonné's een beurt zullen krij gen. Daarna volgt Koudekerk. Hier heeft men van de aanvang af al twee programma's. Behalve Alphen a. d. Rijn hebben de overige gemeen ten stations variërend tussen 2 en 3. Slechts Delft heeft 4 stations. In Kou dekerk zijn er pl.m. 139 abonnoé's die alle min of meer klachten hebben over de ontvangst. Het ligt in de be doeling om alle aansluitingen van de radio-distributie te voorzien van min stens 3 stations. In dit verband krij gen dan na Alphen a. d. Rijn en Lei derdorp nog een beurt Koudekerk, Bodegraven (390 abonné's). Boskoop (490), Hazerswoude (240), Leiden (5320), Leimuiden (110), Nieuwkoop (110), Roelofarendsveen (190) en Ter-Aar (105). Automatisering telefoon. De dag nadert waarop voor talloze wachtenden op een telefoonaanslui ting te Alphen a. d. Rijn, Boskoop en enkele andere gemeenten in de Rijn streek, een uitzicht op verlossing uit het „isolement" mogelijk zal zijn. De centrale te Alphen a. d. Rijn is sedert enige tijd al met een 700-tal functionerende aansluitingen vol. Hetzelfde is het geval te Boskoop met pl.m. 518 abonné's. En deze ge meenten zullen uitbreiding pas dan kunnen mogelijk maken, zodra de vol -automatisering van het district Alphen a. d. Rijn een feit zal zijn. Volgens verwachting van dr. Nauta, dir. van het telefoondistrict 's-Gra- venhage, waaronder de Provincie Zuid-Holland en dus ook de Rijn streek ressorteert, zal de montage in het gebouw aan de Wilhehninalaan te Alphen a. d. Rijn, het kooppunt- centrum van de automatisering der telefoon in de Rijnstreek, vermoede lijk in September geheel gex*eed zijn. Een korte tijd zullen dan nog proef nemingen worden gedaan, waarna de ingebruikstelling op vermoedelijk enigszins officiële wijze zal plaats vinden. Onderwijl worden alle mo gelijke maatregelen getroffen om nieuwe aansluitingen zo snel moge lijk te vex*wezenJijken. Zoals bekend krijgt elke provin cie één centrale. Voor Zuid-Holland wordt dit 's-Gravenhage. Naast de knooppunt-centrale te Alphen a. d. Rijn zijn in dit rayon nog enkele z.g. eind-centrales van belang. Zolang deze niet zijn gebouwd, zullen die gemeenten voorlopig het genoegen van een automatische aansluiting vanuit eigen woning nog niet kun nen smaken. Tot zolang blijft de men selijke bediening in de knooppunt- centrale te Alphen a. d. Rijn de on misbare bemiddeling verlenen. Deze z.g. eind-centrales worden gebouwd in Woubx-ugge, Nieuwveen, Zevenho ven, Leimuiden, Noorden, Boskoop, Aarlanderveen, Zwammerdam, Ha zerswoude, Nieuwkoop, Langeraar, Ter Aar, een en ander door de aan nemer Vonk te Alphen a. d. Rijn. Het laat zich wel aanvoelen, dat velen het eind-stadiUm van deze wex'kzaamheden in heel de Rijn streek, niet in het minst te Alphen a. d. Rijn, met verlangen tegemoet zien. Hiervan is de technische dienst der P.T.T., met ir. T. Nauta aan het hoofd, volkomen doordrongen en het zijn dan ook alleen moeilijkheden buiten het menselijk vermogen val lend, die deze plannen hebben ge stagneerd. Prima kwal. Vooroorl. prijzen H. G. van Luyken BREESTRAAT 97 ALPHEN AAN DEN RIJN De toekomst ingekeken Verschenen is het rapport van het Econ. Techn. Instituut te Rotterdam. Dit boekwerk, in opdracht der ge meente samengesteld door de heer v. d. Veen e.a. geeft een toekomst beeld van Alphen a. d. Rijn. De vraag is beantwoord, welke plaats Alphen aan den Rijn in de nationale zowel als in de regionale gemeenschap in neemt en welke consequenties daar aan zijn verbonden voor de toe komst. Er werd vastgesteld, dat de gemeente in de loop der jaren een krachtig industrieel apparaat heeft ontwikkeld, dat echter een enigszins eenzijdig kax-akter draagt. De analy se bracht daarenboven op tal van punten aan het licht, dat voor de agrarische omgeving de gemeente een economisch centrum is. Deels uit zich deze centrale functie in een verzor gend karakter van het handelsappa raat, deels in de aantrekkingskracht, die de te Alphen aan den Rijn ge vestigde industrie op de arbeids krachten in de omgeving heeft. Zo wel nationaal gezien (herstel van het betalingsevenwicht) als regio naal gezien (opname van het bevol- kingssurplus) werd vastgesteld, dat het gewenst is op de bestaande indus triële activiteit aan te sluiten. In het rapport wordt er op gewe zen, dat men steeds zal moeten be denken, dat uiteindelijk de impulsen voor zulk een ontwikkeling zullen xxitgaan van het particulier initia tief. Aan de gemeentelijke overheid valt ten deel „het klimaat" voor de ontplooiing der ondernemersactivi teit zo gunstig mogelijk te maken. Te vens belicht het rapport de wissel werking van verschillende factoren, zoals b.v. arbeids- en woningvoor ziening. mogelijkheden, welke ten nauwste met elkaar verband houden. Zonder een ruime woningvoorzie ning is een krachtige ontwikkeling der bedrijven en der gemeente niet denkbaar Teneinde in Alphen a. d. Rijn de industriële uitbreiding mogelijk te maken, die nationaal en x-egionaal wenselijk is, zal tot 1970 pl.m. 30, tot 1980 pl.m. 40 H.A. industrieterrein, voorzien van aansluitingen op. het wegenstelsel in gereedheid moeten worden gebracht. Een volledig in ge bruik nemen van deze terreinen zal tegen 1980 aan pl.m. 3000 personen werk verschaffen. De aard van de industrie zal ten dele arbeidsinten sief (in verband met het grote aan bod van ongeschoolde krachten) ten dele kapitaalintensief (met het oog- op de gunstige verkeersligging) kun nen zijn. Het ambachtsonder wijs verdient WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). HET ZELFDE WEERTYPE Over het algemeen veel be wolking met hier en daar enkele buien. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en West. Aanhoudend tamelijk koud weer. alle aandacht, waarbij er aan moet worden gedacht, dat dit onderwijs zoveel mogelijk afgestemd moet zijn op de eisen, die door het bedrijfs leven worden 'gesteld. Aangeraden wordt te zijner tijd het initiatief te nemen voor de bouw van een of andere vorm van collec tieve huisvesting van ambacht en kleine industrie. Hier is voor de plaatselijke overheid een zeer be langrijke taak weggelegd. Tegen 1980 zullen er in Alphen pl.m. 7200 woningen moeten zijn ver rezen, wat een tempo van 200 tot 275 stuks per jaar veronderstelt. Uitbreiding van schoolruimte, kerk gebouwen en een stimulans tot krach tige ontwikkeling van het vereni gingsleven in al zijn uitingen zullen noodzakelijk zijn opdat men niet het risico loopt, dat Alphen aan den Rijn, na zijn snele groei een vrucht zonder pit, een lichaam zonder kracht zal blijken en daardoor alle plannen tot een mislukking zullen worden gedoemd. Fabrieksarbeidersbond „St. Willi- brordus". De heer A. Huijgens sprak een welkomstwoord tot de nieuwe g.a., kapelaan F. C. Verheul. De heer B. Waterlander, distr.-be- stuurder. besprak het communisme het wetenschappelijk systeem van Karl Marx, dat alle godsdiensten en eeuwigheidswaarden uitsluit, belicht te voorts de toepassing van deze leer door Lenin in de z.g. rechte lijn en door Stalin in zig-zag-lijn en stel de tegenover de communistische leer stelling het katholicisme. Spr. be sloot met een korte bespx-eking van het bekende boek „Moeder" van Kardin.aal Mindszenty. De g.a. zeide, dat het zijn eerste en vooxmaamste taak zal zijn de oprichting van een Credo Pugno Club, die spr. zeer be langrijk acht in verband met de "vor ming van toekomstige leiders in de K.A.B., ondqrnemerskernen in de be drijven en functionarissen voor dé P. B. O- Dit laatste zal ook sterk de aandacht hebben van het bestuur, al dus verklaarde tot slot van de bij eenkomst de voorzitter. Hierna ging men over in gezellig samenzijn. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I (301 m) 8.00 Nieuws, 8.15 Boston Promena de Orkest, 8.55 Van vrouw tot vrouw 10.15 Orgelsonate no. 1 Mendels sohn; .10.30 Kinderkoor Apollo, 10.50 Kleutertje luister! 11.00 Kameror kest, 11.45 De klok die niet tikte, 12.00 Pierre -Palla, piano; 12.30 Land en Tuinbouwnieuws, 12.38 Metropole Orkest 13.00 Nieuws, 13.55 Muzika le klanken uit het Argentijnse bin nenland, 14.15 In stijgende lijn, 14.45 Rapsodie Espagnole, 15.00 Voor zie- keix en gezonden, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 Sportrevue, 17.20 Welk dier deze week? 18.00 Nieuws, 18.15 Nederlandse sportkleding, 18.30 Strijdkr. 19.00 Radiostrip, 19.10 The Romancers, 20.00 Nieuws 20.15 Ope raconcert, 21.15 Vlaamse humor, 21.35 Vlaanderenland, 22.00 De Speeldos 22.35 Mariette Serlé zang, HILVERSUM II (415 m) 8.00 Nieuws, 8.15 Brandenburgs concert no 3 J. S. Bach, 9.30 Nieuws 9.45 London Harpsichord Ensemble, 10.00 Hoogmis, 11.30 Kwartet van Beethoven, 12.03 Scenario voor or kest, 12.30 Land- en tuinbouwnieuws 12.33 Werken van Joh. Strauss, 13.00 Nieuws 13.20 Amusementsorkest, 13.45 Voor de vrouw, 14.00 Hemel vaartsdag-bondsvergaderingen, 17.00 Populaire orgelbespeling, 17.50 Voor de jeugd, 18.00 N.C.R.V.-kwartet,. 18.30 Vrij en Blij, 19.00 Nieuws 20.00 Nieuws, 20.15 Busch Strijkorkest 21.05 Ensemble Selecta, 21.30 Neder lands Kamerkoor, 22.15 De vaart der volken, 22.35 Prelude Lohengrin, 23.00 Nieuws, 23.15 Cyclus beroemde concerten. VRIJDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.33 Selecties, 8.00 Nieuws, 8.15 Frag menten uit „De duivel en Katja" 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Kamer muziekconcert door het Boedapester Strijkkwartet, 10.00 Thuis; 10.20 Lay- ton en Johnstond, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Zangrecital, 11.25 Or gelspel, 12.00 The Rhythm Club, 12.30 Land- en tuinbouwnieuws, 12.45 Le piano romantique, 13.00 Nieuws, 13.50 Tino Rossi zingt, 14.00 Kookkunst, 14.20 Solistenconc.. 15.00 Ons volk en zijn dichters, 16.30 Tus sen twaalf en zestien, 17.00 Piano duo, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Nieuws, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Accordeola, 20.00 Nieuws, 20.05 Orgelconcert, 20.55 Zojuist versche nen, 21.00 Men vraagt.... en wij draaien, 21.30 Hoorsp.. 22.00 Buiten lands weekoverzicht, 22.40 Vandaag, 23.00 Nieuws, 23.15 In huwelijk en gezin, 23.30 Sumphonie „Mathis der Maler". HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendconc. 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.35 Schoolradio, 10.05 Muziek houdt fit! 11.00 De Zonnebloem, 11.40 School radio, 12.03 Zangrecital, 12.30 Land en tuinbouwnieuws, 12.33 Px-omena- de-orkest, 13.50 Op de korrel, 14.00 Pianowerken van Franse componis ten, 14.30 Negen heit de klok 15.15 Allerhande, 16.00 De Zonnebloem, 17.00 Na schooltijd, 17.15 De Kare- kieten, 17.45 Wat het buitenland leest, 18.00 Amusementorkest, 19.00 Nieuws 19.30 Heinrich Schlusnuss zingt, 19.45 De drie landen, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Omroepkamerorkest, 20.55 Suid Afrikaanse dichters, 21.10 Kamermu ziekconcert in het Muiderslot, 21.45 Ons volk en de vortgaande industria lisatie. .22.00 Radio Philharmonisch Orkest. DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 26) Toen de poort open was, beschutte hij zich achter de omheining, haalde zijn geweer van de slede, trok het uit de holster en schoof er een patroon in. Het binnentreden der omheining bracht bijna zeker gevaar mee. Als Midas met zijn gezelschap zich in het hoofdgebouw verschanst had, zouden ze hem waarschijnlijk voor een In diaan verslijten en op hem vuren. Waren de Tinklets er de baas, dan zou hij nog meer kans op een kogel hebben. Hij wist er dan ook niet be ter op, dan met zijn geweer in de aanslag luid te roepen wie hij was. .Sergeant van de Bereden Politie!" herhaalde hij verscheidene malen en floot King Sunday, die hem terstond met het hele span volgde. Toen ze eenmaal binnen waren, bleven ze vlak achter hem. Hij zag voor zich een kleine doch volledige v oning, waaraan niets geschonden of verwoest scheen te zijn. Op de voorgrond stonden twee hutten van nagenoeg dezelfde afmetingen. Een er van, welker venstex-s met houten luiken afgesloten waren, hield hij voor het magazijn, de andere, die een portiek en een stenen schoor steen had. was vermoedelijk de wo ning van de oude zonderling. Ver derop stonden nog enkele van boomstammen opgetrokken kleinere gebouwtjes. Doch naar alle schijn was het gehele erf zo verlaten als een Indianenbegraafplaats, die, naar Indiaans bijgeloof, verlaten moet zijn Tot zijn verbazing zag hij echter een regen van vonken uit de schoor steen te voorschijn komen hoewel er geen rook uitkwam, als had iemand eon blok 'huot op een open vuur ge gooid Ongetwijfeld was een der huisjes dus bewoond. Rawson vertreuzelde geen tijd meer met overpeinzingen. Hij draai de zich om, deed Zondag zijn hals band af en nam de grote hond die een even goede verdediger van zijn baas was als hij een goede speelka meraad kon zijn, mee. De zes andere honden bleven rustig bij de slee zitten, toen de sergeant met hun leider recht naar de deur der hut met portiek liep Hun nadering scheen door niemand bemerkt te worden. Het was alles zo ongewoon in de gegeven omstandigheden, dat Rawson nog een laatste voorzorg nam zijn geweer in zijn linkerhand, trok zijn revolver en 'hamerde daar mee op het stevige paneel. Doch hoe ingespannen hij ook luisterde, daar binnen hoorde hij niet het minste le ven. De deur bleef dicht. Na een redelijke tijd gewacht te hebben klopte hij nogmaals, met even wei nig resultaat. Nu was zijn geduld op en hij greep naar de klink, licht te die geruisloos op en stapte naar binnen, waar zich een wonderlijk toneel aan hem voordeed. Op een stapel bontvellen zat een verweerde oude man voor een houtvuur; het moest Koning Midas zelf zijn. Van de Kirklands was echter geen spoor te bekennen. XVII Het spel. De tocht door de open deur scheen het eerste te zijn, wat de oude man van zijn bezoeker bemerkte, te oor delen naar de verbazing, die zich op zijn gerimpeld gelaat vertoonde toen hij zich omkeerd. „Wie ben je?" vroeg hij terstond op twistzieke toon. „Sergeant Rawson van de Bereden Politie." Terwijl hij dit antwoord gaf, be greep de beambte opeens, waar om het schellen, het blaffen der honden, zijn ejgen roepen en het gehamer op de deur onbeantwoord gebleven wa- x'en. Midas was doof, zoals bleek uit de luisterhóoxm welke hij onmiddel lijk naar zijn oor bx*acht. „Kom onder het licht," de stem, hoewel zwak, had een bevelende klank. Gemoedelijkheid, gevoegd bij zijn gevoel van opluchting, dat de vrek niets overkomen was, bewogen Raw son een paar passen vooruit te doen tot de stralen van een reflectox;, die tegen de wand hing, op hem vielen, Tegelijk schoof hij de kap van z'n parka achterover. Zijn adem zat er nog" als rijp op bevroren. De oude man keek hem geruime tijd met zijn donkere ogen, die als edelstenen, uit hun holle kassen straalden aan. En voordat hij iets zei, trok hij pein zend aan een lok wit haar, dat van zijn overigens kale schedel over zijn ene oor afhing. „Best mogelijk", zei hij, „maar gooi eerst die hond er uit. Het is hier een mensenwoning, geen kennel." De hond had geen enkele aanlei ding tot een zo vinige bemerking ge geven. Hij was op de drempel blij ven staan, zonder zelfs zijn harexx op te zetten. Alleen zijn scherpe neus bewoog zich snuffelend toen hij Ide reuk der huiden tegen de wan den en op de vloer rook. Rawson wist echter wel, dat zijn hond feite lijk buiten hoorde en had hem slechts meegenomen als voorzorgsmaatre gel. Hij ging naar de deur en open de die met het zacht gegeven be vel: „Naar buiten jongen." Blijkbaar gerustgesteld dat zijn meester niets te vrezen had in die zo heerlijk naar wild geurende hut, gehoorzaamde het dier terstond. Bij de haard teruggekeerd trok Rawson zijn pax'ka uit, die in de warmte be nauwd zat. Hij zag dat dit op het gelaat van de man bij het vuur een trek van misnoegen te voorschijn riep, maar stond nog meer verbaasd over de volgende vraag, die hem opeens gesteld wexd: „Van de Bere den Politie, zeg je? Wat. brengt je dan op het gebied van Koning Mi das? Verbluft keek de sergeant zijn vreemde gastheer aan. Wat inder daad zou hem van zijn post door honderd vijf tig mijlen van sneeuw hiex-heen gebracht hebben, als het niet die kreet om hulp was geweest, door de oude vrek op dat stukje opa- pier gekrabbeld, die hij nu vergeten scheen. „Nou, wat hebt jc hierheen ge voerd? Ben je soms doof?" vroeg Mi das ongeduldig. „Ik ben op uw hulpkreet hierheen gekomenom die moeilijkheden met de Tinklets, ziet u? „Oh, oh!" lachte Midas schril. „Hebben de Tinklets je hulp nodig? Best, zoek hen dan maar op. Je kunt erop rekenen, dat ze hier in de buurt niet te vinden zijn. Ik kan dat tuig niet uitstaan. Ze brengen nooit goud binnen en hun pelterijen zijn volko men waardeloos, omdat ze hun val len niet goed zetten. En ze vragen te veel.... veel te veel er voor." „Hoor eens hier. oude heer, laten we nu eens de spijker op de kop slaan." Rawson wex-d nu van zijn kant ook ongeduldig. „Je hebt een Peel Indiaan, Rook genaamd, met een briefje naar ons toegestuurd, waar in stond, dat de Tinklets je wilde vermoorden en je huis plunderen... een van die verzoeken, die de Bere den Politie nooit weigert. Ik ben zo vlug gekomen, als de sneeuw maar toeliet. Nou dan,1 wat is er aan de hand?" Weer plukte de oude man aan zijn menten gezicht en scheen er blijk- witte haarlok, rimpelde zijn perka- baar geen weg mee te weten. Doch al spoedig haalde hij zijn magere schouders met een gebaar van plot selinge woede op. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6