Min. van Buitenl. Zaken over: LAXEER-AKKERTJES Demobilisatie-schema staat vast en wordt niet meer veranderd 'Uvcjacvtt WOENSDAG 25 MEI 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het optreden van het buitenland inzake Indonesië. - De rol der kleinere naties. - De behandeling van kardinaal Mindszenty. - De toestand in Spanje. De minister van Buitenlandse Za ken heeft aan de Eerste Kamer doen toekomen zijn antwoord op het voorlopig verslag dier Kamer over de begroting van het lopende jaar. Wij ontlenen daaraan: de minis ter erop wijzende dat het bui/en - lands politiek aspect van de Indone sische kwestie een centraal punt is in het Nederlands buitenlands be leid, dat invloed uitoefent op onder delen van dat beleid, die met Indó- nesië rechtstreeks niet te maken heb ben, zegt verder, dat de gebeurte nissen op internationaal politiek ter rein, welke zijn gevolgd na het on dernemen van de tweede zuiverings actie, op 19 December 1948 opnieuw ten duidelijkste hebben gedemon streerd, dat een oplossing van de Indonesische kwestie, welke niet of in onvoldoende mate rekening houdt met de repercussies, die het gebeu ren in Indonesië in het buitenland opwekt, zich niet wel denken laat Het verlaten van de zelfstandig- heidspolitiek door Nederland moet niet worden begrepen als het opge ven van de handhaving van een eigen zelfstandige positie te midden van de mogendheden. Voor een suc cesrijke samenwerking in West- Europa acht de minister een grote zelfstandigheid van de kleinere sta ten van aanzienlijk belang. De waarschuwing welke ettelijke leden hebben doen horen tegen overijling bij het streven naar sa menwerking met andere mogendhe den, zolang de verwezenlijking van de economische unie met België en Luxemburg nog zovele moeilijkhe den biedt, heeft in zoverre de in stemming der regering, dat zij zich ervan bewust is, dat voor Nederland een zeer belangrijke fase van inter nationale samenwerking ligt in het totstandbrengen van deze economi sche unie. Niettemin is de regering van oordeel, dat de tot nu toe op dat terrein bereikte positieve resultaten tot een zeker optimisme "bok ten aan zien van verdergaande internatio nale samenwerking aanleiding mogen geven, en dat met name de onver mijdelijke moeilijkheden, gerezen bij het totstandbrengen der Benelux- unie, geen aanleiding tot afzijdig heid en aanzien van pogingen tot Europese samenwerking in breder verband mogen vormen. Wat meer in het bijzonder de sa menwerking met België betreft, kan het slechts tot voldoening stemmen, dat in de internationale politiek, waarde wordt toegekend aan de stem van België, waarvan het bui tenlands beleid reeds gedurende meer dan een dozijn jaren vrijwel voortdurend wordt bepaald door de zelfde bekwame bewindsman, die van de aanvang af blijk heeft gegeven van groot begrip voor de gelijkge richtheid van de Nederlandse en Belgische belangen op het stuk. van de internationale politiek. Naar aanleiding van het ernstige bezwaar van sommige leden tegen de wijze waarop de Veiligheidsraad zijn taak vervult, merk de minister op, dat ook in de Veiligheidsraad maar al te vaak de bestaande tegen stellingen tussen de leden, en met name die tussen de grote mogend heden, de werkzaamheden van de raad verlammen. Dat ook door de regering het op treden van de Veiligheidsraad in de Indonesische kwestie minder juist wordt geacht, is bij herhaling door de Nederlandse vertegenwoordiger in die raad, eerst mr. Van Kleffens en daarna ar. Van Royen, betoogd. De regering beaamt de mening van deze leden, dat de Raad geen beslissingen mag nemen, waarbij aan het recht tekort wordt gedaan of dit zelfs ge heel terzijde wordt gesteld. Omtrent het door de Duitsers uit Nederland geroofde goud, dat in GEEN LANDELIJKE FEESTEN OP KONINKLIJKE BRUILOFT De minister van Binnenlandse Za ken heeft in een circulaire aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat het naar zijn mening geen aanbeve ling verdient overal in het land fees telijkheden te organiseren op de dag van de 12 Y>-jarige bruiloft van het koninklijk paar. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben, aldus de minister, zelf blijk gegeven de vie ring als een huiselijk feest te be schouwen. REGERINGSCOMMISSARIS BIJ BEHEERSINSTITUUT Om een onderzoek in te stellen naar de organisatie van het Neder landse Beheersinstituut en voorstel len te doen tot noodzakelijke verbe teringen is prof. dr. M. J. H. Smeets, plaatsvervangend secretaris-generaal bij het'ministerie van financiën, be noemd tot regeringscommissaris bij het Nederlands Beheersinstituut. De regeringscommisaris zal tevens voorstellen moeten doen ter bespoe diging van de afwikkeling der werk zaamheden van het instituut. ELECTRICITEITSTARIEVEN VOOR KLEINVERBRUIKERS. In verband met de sinds het be gin van het jaar gestegen kolenkos- ten hebben de electriciteitsbedrij- ven toestemming gekregen hun ta rieven met één cent per kw. te ver hogen. Voor de grootverbruikers was dit reeds eerder doorgevoerd. Zwitserland terecht is gekomen, be treurt de minister het te moeten me dedelen dat de besprekingen over deze aangelegenheid nog niet tot een resultaat hebben geleid. Naar aanleiding van de opmerkin gen van enige leden, dat het proces tegen Kardinaal Mindszenty slech/s betrekking had op de strijd tussen Kerk en Staat, geeft de minister als zijn mening te kennen, dat hier in tegendeel een vooraanstaande staats burger terech/ stond in verband met zijn pogingen om de geestelijke vrij heid in zijn land zo veel mogelijk te bewaren in de strijd tegen een ge nadeloos dictatoriaal regiem. Op het stuk van godsdienst- en belijdenisvrijheid in Spanje bereik ten de minister onlangs berichten, die erop konden wijzen, dat de Spaanse regering voornemens was, door middel van administratieve maatregelen de vanwege de Spaan se Evangelische Kerk gehouden godsdienstoefeningen en het door haar gegeven onderwijs te bemoei lijken. Daar hierbij, zij het indirect Nederlandse belangen mede betrok ken zijn, heeft hij terstond bij een aantal bevriende regeringen inlich tingen doen inwinnen omtrent het door hen terzake ingenomen of in te nemen standpunt om na ontvangst daarvan te overwegen, of en zo ja welke demarches terzake door de Nederlandse regering waren te on dernemen. Inmiddels is uit berichten van Harer Majesteits gezantschap te Madrid gebleken, dat de situatie niet zo zorgwekkend is als zij zich aan vankelijk liet aanzien, zodat onder getekende van het nemen van stap pen heeft afgezien. Hij blijft echter zijn aandacht aan deze z.i. belang rijke aangelegenheid schenken en zal niet aarzelen, indien de omstan digheden zulks mochten vereisen, zich' tot de Spaanse regering te wen den. Alles gaat beter als Uw stofwisseling in orde is! Niets beter dan De hoofdaalmoezenier in Indonesië schreef onlangs: „Een klein harmo nium zou een niet te begrijpen wel daad zijn. Nu wordt aan de gods dienstoefeningen dikwijls luister bij gezet door mondharmonica, guitaar of accordeon. Op Zaterdag 28 Mei a.s. zullen er nu twee luister wedstrijden zijn via de K.R.O. De eerste wedstrijd zal plaats vinden tussen vijf en zes uur in de Wigwam, speciaal voor de kin deren; de tweede wedstrijd 's avonds om kwart voor negen, meer geschikt voor volwassenen. Op deze wijze hoopt het Kathoilek Thuisfront een behoorlijke som bijeen te brengen voor het zenden van een aantal zo zeer begeerde veldharmoniums. Op de algemene vergadering van de Ned. Katholieke Aannemers- en Patroonsbond, welke gisteren in Heerlen werd gehouden, heeft de voorzitter van deze bond, de heer H. J. L. Klein Schiphorst uit Haarlem, zijn functie neergelegd. Tot nieuwe voorzitter werd bij enkele candi- daatstelling de heer R. H. Terlingen uit Amsterdam gekozen. Als pen ningmeester werd herbenoemd ir. W. Thunissen uit Breda. Verder werden tot leden van het dagelijks bestuur benoemd de heren H. Horsten uit Til burg en W. G. Lamers uit Arnhem. De scheidende voorzitter werd ge huldigd door verschillende sprekers. Óok de Bisschop van Roermond. Mgr. Lemmens, die de vergadering gedeeltelijk bijwoonde, richtte woor den van hulde tot de heer Klein Schiphorst. De secretaris deelde mede, dat de raad van bestuur voor het bouwbe drijf momenteel met de rijksbemid delaars onderhandelt over de kwes tie tariefionen. In een tweede vergadering, welke vandaag gehouden werd, werden voorstellen van de afdelingen behan deld. SPIJSOLIE OF VET NAAR KEUZE Voor spijsolie zullen geen afzon derlijke bonnen meer worden aan gewezen, „in verband met het als redelijk te beschouwen rantsoen voor voedingsvetten". Met ingang van 15 Juli 1949 zal men spijsolie kunnen betrekken op de bonnen voor voe dingsvetten. Het publiek kan dus naar keuze zijn bonnen besteden voor 250 gram boter of margarine of vet of 240 gram spijsolie per rant soen. Detaillisten zullen worden bevoor raad met spijsolie op toewijzingen. Met ingang van- 5 Juni kunnen zij, zoals gebruikelijk, bij de inlevering van consumentenbonnen bij de dis tributiediensten bepalen, welk deel van de uit te reiken toewijzingen zij als botertoe wij zing en welk deel zij als margarine/vet/olietoewijzing zul len ontvangen. Op deze laatste kan naar keuze margarine, vet dan wel olie worden betrokken. De ter dood veroordeelde D. F. K. Bakker uit Franeker, die enige tijd geleden uit het kamp Vught is ont vlucht, is in het grensgebied nabij Buurse (Twente) aangehouden. Hij probeerde met een metgezel over de Duitse grens te komen. Een douane-ambtenaar verijdelde deze poging en bracht de beide man nen naar de nabijgelegen grenspost. Toen bleek, dat de ene arrestant de genoemde Bakker was, die we gens enige als landwacht-comman dant bedreven moorden door het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden ter dood veroordeeld werd, heeft de ma rechaussee de beide mannen onder bewaking genomen. DOODSTRAF GEEIST TEGEN „SGHUTZHAFTLAGERFUEHRER." Niet de Duitsers doch de a-sociale elementen onder de Nederlanders zelf dragen de schuld voor hun min der prettige toestand in het kamp te Amersfoort. Dit verklaarde gis- terochhtend de 50-jarige Duitser J. F. Stover, die van Augustus 1941 tot Januari 1943 „Schutzhaftlagerfueh- rer" van het kamp Amersfoort is geweest bij de voortgezette behande ling van zijn zaak voor het Amster damse Bijzonder Gerechtshof. „Alles is anders dan de getuigen eenzijdig beweren" aldus de be klaagde. De advocaat-fiscaal mr. J. C. Louet Feisser. zeide, dat deze zaak aan sluit bij dia van andere Amersfoort- se kampbewaker als Kotalla en Berg die reeds veroordeeld zijn. Hij ging uitvoerig in op de onmenselijke behandeling die de verdachte zijn weerloze gevangenen heeft laten on dergaan en waarvan vooral de Jo den en de Russen te lijden hebben gehad. Zijn specialiteit was het uren lang buiten laten zijn van onder voede oververmoeide kampbewoners, terwijl hij de varkens bruine bonen voerde. Óver de executies die hij heeft geleid, zeide hij niets te weten, dat deze bedoeld waren als repre sailles. „Dit is toch wel volkomen onaannemelijk. Het stond in elke Nederlandse krant te lezen, het was aangeplakt in de hele stad. doch deze Duitser wist van niets". Van schuld besef is de advocaat-fiscaal bij deze verdachte niets gebleken. Mr. Feisser eiste tegen Stover de doodstraf. De voormalige Duitse kampcom mandant werd na het horen van deze eis plotseling dermate nerveus, dat hij luid schreeuwend zijn raadsman verzocht niet voor hem te pleiten, doch de president mr. A. G. Lubbers wees hem erop, dat hij thans niet meer op zijn keuze van raadsman kon terugkomen. De verdediger was van mening, dat onder andere het slechte voed sel in het kamp niet alleen deze ver dachte mag worden aangerekend, daar dit niet onder zijn competentie viel. Hij geloofde, dat de doodstraf in dit geval zeker niet op zijn plaats was. Uitspraak op 7 Juni a. s. ZEVEN JAAR GEëlST TEGEN EX-DIRECTEUR-GEN. F.T.T. Gisteren heeft de proc.-fiscaal bij het Haags bijz. gerechtshof tegen de 54-jarige electrotechnisch ingenieur W. L. Z. van der Vegte, directeur-ge neraal van de P.T.T. in bezettingstijd een gevangenisstraf van 7 jaar met aftrek geëist, alsmede ontzetting uit de beide kiesrechten en uit het recht ambten te bekleden voor het leven. De 20-jarige matroos J. de Ronde uit de Anjerstraat te Rotterdam is gistermiddag omstreeks half drie op tragische wijze verdronken bij boei 52 in de Waalhaven te Rotterdam. Zijn maat had kort tevoren de schip per van het vaartuig Rijn-Zeevaart VII naar de wal geroeid. Bij het te rugroeien r naar het schip zag deze door de sterke wind geen kanS vast te maken. De Ronde probeerde een lijn naar de roeiboot te werpen, maar ook deze poging mislukte, waarna hij zich gedeeltelijk uitkleedde en te water sprong. Zijn bedoeling was de andere matroos bij het roeien te gaan helpen. De jongeman had on geveer vijftig meter gezwommen, toen hij zo vermoeid raakte, dat hij om hulp riep. Die kwam te laat om te verhoeden, dat de kranige matroos in de diepte zou verdwijnen. BEURS: WEINIG NIEUWS Nieuws dat van enige invloed kon zijn op de Amsterdamse effecten beurs, was gisteren, niet voorhan den en evenals gedurende de mees te vorige dagen had de beurs dan ook een onbelangwekkend verloop. Maandag is het dividend, bexend ge maakt van de Koninklijke Olie, die over 1948 9 procent in con tanter zal uitkeren. Was dit tegen slot een hausse factor, omdat hier en daar gefluisterd werd dat er misschien een dividend in aandelen zou ko men, gisteren bleek er totaal geen invloed van uit te gaan en mede in verband met de algemene stemming op de effectenbeurs, kwamen in het hoofdfonds geen noteringen bo ven die van eergisteren tot stand. Op de scheepvaartmarkt kwamen voor het eerst sinds enige tijd on middellijk na opening enige note ringen tot stand, waaruit bleek dat in deze hoek lichte vraag heerste. In het algemeen konden de meeste fondsen een puntje aantrekken. Voor Indonesische fondsen was de belangstelling uiterst gering. Rub bers en tabakken lagen verwaar loosd en waren eerder wat lager. In HVA kwamen schaars noteringen tot stand die geregeld een half punt lager waren zodat dit fonds op 154 sloot tegen Maandag 157. .VH 15 0179 Per maand meer dan 2000 repatriërenden II7AT ER OOK GEBEURT, het onlangs bekend gemaakte demobili- satie-schema voor de troepen in Indonesië zal niet meer worden ver anderd", aldus verklaarde gistermiddag de directeur voor de Demobili satie, kolonel G. Pruijs. „Technisch staat er niets in de weg om binnen de komende acht maanden 30.000 man naar Nederland over te brengen". Allereerst zal de laatste groep oorlogsvrijwilligers terugkeren, ongeveer 9000 man, daarna de 7-December-divisie, die in het tijdvak van Octo ber 1949 tot Januari 1950 demobiliseert. Kolonel Pruijs deelde mede, dat in Indonesië een federaal leger van 18.000 man zal worden opgericht. Mocht dit plan echter door bepaalde omstandigheden niet doorgaan, bijvoorbeeld doordat de Siliwangi-divisie haar afspraken niet zou na komen, dan zal dat, aldus de adjudant-generaal der Koninklijke Land macht, generaal-majoor Van Dijk, geen invloed uitoefenen op het demo bilisatie-schema. De aflossing zal normaal doorgaan en er zal voor dit pro bleem dan een andere oplossing gevonden moeten worden. Over de herhalingsoefeningen, die de uit Indonesië komende militairen na hun demobilisatie nog eens zullen moeten meemaken, werd meegedeeld, dat zij niet langer zullen duren dan zes weken. Technisch staat er niets in de weg om binnen de komende acht maan den 30.000 man naar Nederlanu over te brengen. Scheepsruimte is voldoende aanwezig en ook de ca paciteit van hèt demobilisatie-cen trum is groot genoeg om de stroom van demobilisanten (van Juli tot December 2000 per maand en la ter meer) te verwerken, zo meldt het A.N.P. Binnenkort zal nabij Amersfoort worden gebouwd, een barakken kamp, waardoor de demobilisatie nog vlotter en soepeler zal lopen. De demobilisatie van de troepen in Indonesië staat weliswaar in nauw verband met de politiek der rege ring, maar wordt tenslotte toch ge regeld, aldus kolonel Pruijs, door de legercommandant in Indonesië, die de verantwoordelijkheid draagt voor de levens van alle militairen en burgers in de Archipel. Het gepubli ceerde demobilisatie-schema is dan ook opgesteld na langdurig overleg met de legercommandant in Indo nesië. Daart>ij werd bepaald, dat eerst de laatste groep oorlogsvrij willigers, ongeveer 9.000 man naar Nederland zou terugkeren en dan de 7 December-divisie, die in het tijd vak van October 1949 tot Januari 1950 zal demobiliseren. Een snellere demobilisatie is niet mogelijk, zei kolonel Pruijs. Het plotselinge vertrek van legeronder delen, die niet vervangen worden zou de veiligheid der achterblijvers in gevaar brengen. Er wordt dus op gerekend, dat de vertrekkende troepen vervangen zullen worden. In dit verband her innerde de kolonel aan het plan om een federaal leger van 18.000 man in Indonesië op te richten. Inlichtingen die hem uit Indonesië hadden be reikt, wezen uit dat dit plan verwe zenlijkt zal worden. Maar mocht het echter door be paalde omstandigheden, bijv. door dat de Siliwangi-divisie haar af spraken niet zou nakomen, toch niet doorgaan, dan zaj dat geen invloed uitoefenen op het demobilisatie- schema, verklaarde de adjudant-ge neraal der Koninklijke Landmacht, generaal-majoor mr. W. J. van Dijk Er zal dan een andere oplossing ge vonden moeten worden. Ik ben persoonlijk nogal optimis tisch gestemd ten aanzien van de arbeidsmogelijkheden voor de mobi liseerde militairen zo zei kolonel Pruijs. Maar er zullen tal van moei lijkheden zijn. De hulp van het he le Nederlandse volk zal daarom no dig zijn om de teruggekeerde sol daten weer in het arbeidsproces op te kunnen nemen. Hij was de me ning toegedaan, dat de demobilisan ten op de een of andere manier in staat gesteld moeten worden om op de arbeidsmarkt te concurreren met hun jaargenoten, die niet in Indone sië hebben gediend. Het verloop van de demobilisatie der Koninklijke Landmacht noemde de kolonel tot nu toe bevredigend. Van de 23.350 soldaten, die tot Maart 1949 zijn gedemobiliseerd hadden 733 (3 procent in April nog geen werk gevonden. Het is echter niet te zeggen of van de komende groep demobilisanten NAAR AUSTRALIë Binnenkort zullen de soldaten in de gelegenheid worden gesteld, rechtstreeks van Indonesië naar Australië te emigreren. Te Batavia zijn hierover besprekingen gevoerd waarbij kwam vast te staan, dat men 5000 Nederlandse emigranten uil Indonesië wil opnemen. Niet alleen voor de landbouw maar ook losse arbeiders. Een ambtenaar van het ministerie van Sociale Zaken zal naar Australië gaan om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de arbeidstoestanden. Het is echter niet waarschijnlijk, aldus kol. Pruijs dat vele militairen van deze moge lijkheid gebruik zullen maken. Voor lopig krijgen alleen ongehuwden toestemming om uit Indonesië naar Australië te emigreren en ook van deze groep zal het grootste deel na al die jaren van scheiding hun fa milie in het vaderland eerst weer willen zien. 0f gij achttien bent of tachtig Uw Rheumatische pijnen doen, hun slopend werk - en ge voelt U een wrak en afgeleefd, ver vóór Uw tijd. Zorg ervoor die slopende kwaal te boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de beproefd heiizame Kruschen-kuur, waaraan talloze lijders aan rheuma tische pijnen een nieuw leven te dan ken hebben. Kruschen is een zuiver natuur-product, een samenstel van zes minerale zouten met een erkend aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Daarom is, juist waar onzuiver bloed zich demon streert in Rheumatische pijnen, Kru schen Salts de redder in de nood. Begin ermee hoe eerder hoe be ter: iedere morgen de kleine dosis Maar wel regelmatig! Vraag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist. slechts drie procent niet dadelijk werk zal kunnen vinden. Ondertus sen is er immers wel iets veranderd in ons land. Daarom moet de militair in Indo nesië, aldus de kolonel het aanbod van een goede betrekking daar niet direct afwijzen. Zal hem m het moe derland een gelijke werkkring wor den aangeboden? Bovendien ziet de Sociale Dienst er op toe; dat de de- mobilisant geen domme dingen doet Men verleent hem een klein zaken- verlof van zes maanden om zich in te werken in de Indonesische bur germaatschappij. Lukt het niet, dan kan de man altijd nog met een troe penschip naar Nederland terug. Sanering gewenst in bakkersbedrijf Het is gewenst, dat in het bakkerij- bedrijf wordt gestreefd naar sane ring en rationalisatie, aldus luidt de conclusie van een werkcommissic, die op verzoek van de minister van land bouw, visserij en voedselvoorizening het bakkerij bedrijf heeft onder zocht. Het rapport vermeldt, dat een sur- pluscapaciteit werd geconstateerd bij bedrijven van allerlei grootte, maar vooral bij de allerkleinste. Verkoop van brood aan de deur van de klant acht de commissie in het algemeen niet economisch. De al te grote spreiding van de klanten kring, die vooral loij kleine bedrijven voorkomt, wijst zij aan als een euvel. Minimumprijzen op basis van de kosten van efficiënt geleide bedrij ven beveelt de commissie aan als een middel tegen prijsbederf. In de dis tricten, waarin een flinke surplusca- paciteit wordt geconstateerd zou af kondiging van een periode, geduren de welke nieuwe vestiging en het uit breiden van de capaciteit van be staande bedrijven wordt verboden heel heilzaam kunnen zijn. Zij, die hun bedrijven willen samenvoegen, zouden, naar het oordeel van de com missie, voor een premie in aanmer king komen evenals zij, die hun be drijf willen sluiten en zich verplich ten, niet meer als bakkerspatroon werkzaam te zijn. „Algemeen Dagblad". VOORZITTER STICHTING INTERN. FILMCENTRALE BIJ AUTO ONGELUK VERWOND. De auto van de voorzitter van de „Stichting Internationale Filmcen trale" de heer Janssens van de San- de, kwam gistermiddag tijdens de he vige regenbuien in een van de ge vaarlijke bochten bij Vught in bot sing met een vrachtwagen. De auto van de heer Janssens van de Sande werd vrijwel geheel vernield. De heer van de Sande kreeg een lichte hersenschudding, inwendige kneuzin gen en brak zijn neusbeentje. Hij kwam juist uit Parijs, waar hij besprekingen had gevoerd over de productie van de film Louise, waar van hij de leiding heeft. IN INDIE: G. H. ROTTEVEEL, Kerklaan 60, Sassenheim, wachtmeester, viert op 27 Mei zijn 3« Indische verjaardag te Morotai. LEO VAN DER ZALM, Zandvortsestraat 18, Noord wijk, viert 27 Mei zijn le Indische ver jaardag te Batavia. C. J. KORTEKAAS, Schulpweg 125. Noordwijkerhout, viert 28 Mei zijn 22ste verjaardag, zijn 3de in de tropen, te Pamotan (Java). FLOOR DUIVENVOORDE, Dorpsstraat 17, Noordwijkerhout, viert op 27 Mei zijn 3e Indische ver jaardag te Batavia. GEBEURDE IN DE HUDSON- STRAAT TE AMSTERDAM GEEN ONGELUK. Man bekent vrouw gestoken te hebben. Gisteren heeft de 60-jarige meu belmaker T., die Zondagmorgen ge arresteerd werd toen de 71-jarige vrouw met wie hij in de Hudson- sti'aat samenwoonde dood in de wo ning werd aangetroffen, tegenover de Officier van Justitie te Amsterdam, mr. Wassenbergh. bekend de vrouw met een glasscherf te hebben gesto ken. Aanvankelijk helde de politie over tot de mening, dat de dood van de vrouw het gevolg was geweest van rondvliegende scherven van de kapot geslagen glazen lamp. Op Zaterdagnacht was hij dron ken thuis gekomen, omstreeks twee uur. De vrouw had hem openge daan en in de woonkamer heftige verwijten over zijn dronkenschap ge maakt Hij had zich hierover opge wonden, de glazen lampenkap kapot geslagen en toen een scherf, die op tafel gevallen was, gepakt en daar mede de vrouw de noodlottige steek toegebracht. Door het grote bloed verlies moet zij kort daarop zijn over leden. T. zal vervolgd worden we gens zware mishandeling met dode lijk gevolg.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5