NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Gemeenteraad van Oegstgeest WOENSDAG 25 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 BOSKOOP Gemeenteraad Maandag 30 Mei te 7.30 uur raadsvergadering Agenda o.a. Financiering woningbouw Goud se Rijweg. HAZERSWOUDE (H, R.) Verkeers-ongeval. Gistermorgen had ter hoogte van de kerk in 't Zwaantje een ernstig ongeluk plaats. Het oudste zoontje van de heer-^. Heemskerk te Koudekerk a. d. Rijn was achter op de melkwagen van de heer P. Rademaker geklpmmen. Zon der de gevaren te zien was de 9-jari ge jongen van de rijdende wagen ge sprongen. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij een ernstige hersen schudding en een hoofdwonde opliep en buiten kennis bleef liggen Dokter Blauwendraad was terstond aanwezig en constateerde geen levensgevaar. De geneesheer heeft hem naar huis gebracht. LANGERAAR Voetbal Het is een gezellig par tijtje voetbal geworden tussen een elftal van jonge ambachtsllieden en het veilingpersoneel. Als scheids rechter v. d. Hoorn de elftallen bin nen de lijnen blaast wordt er eerst getost en de aanvoerder van het Veilingelftal blijkt goed geraden te hebben. De Ambachtslieden trappen af en al spoedig verschijnen zij voor het Veilingdoel en na 7 minuten krijgen zij reeds de le corner te ne men, Deze levert niets op. Dan gaan de veilingmensen het proberen maar ook de 2 corners die 'zij weten te forceren blijven zonder gevolgen. Na^25 minuten weten de Ambachts lieden te doelpunten, maar even la ter maken de Veilingspelers uit een corner gelijk 1-1. Dan is het rustèn. Na de rust heeft de veiling er zin in en reeds na 5 minuten weten zij te doelpunten. Toen zij bemerkte, dat de Ambachtslieden hun doel niet hadden dichtgetimmerd noch ge metseld maakten zij hiervan gretig gebruik. Vlot combinerend gingen zij er telkens vandoor en na een Rfalf uur was de stand 8-2 voor de Veiling In het laatste kwartier probeerden de ambachtslieden de achterstand in te halen en eenmaal wisten zij de roos nog te treffen. We konden toen nog genieten van. de onmiskenbare talenten van keeper Egberts van het Veilingelftal, terwijl ook de keeper der ambachtslieden nog enige mooie staaltjes liet zien. Het einde kwam met een 8-3 overwinning voor de veiling. LEIMUIDEN „St. Genesius". Met de opvoe ring Onder de Kla£perfc heeft de R. K. Toneelvereniging een zeer goede keus gemaakt, om haar seizoen te be sluiten. Deze vereniging, die deze winter vijf van haar beste krachten zag vertrekken, heeft zich met jonge krachten weer waardig gehand haafd, en deze uitvoeringen konden zelfs de normale critiek doorstaan. Het vlot geschreven spel van Tom Dekker, werd in het Nutsgebouw on der matige belangstelling opge voerd, en in de zaal van mevr. Snee- boer had men hierover niet te kla gen, hoewel verwacht werd dat meer personen belang zouden stellen, hoe hun zoon, broer of kennis in Indone sië leven. Het spel eiste direct de volle aandacht van het publiek op en bleef ieder boeien. Over het alge meen werd er uitstekend gespeeld, terwijl décor en costuums mee werkten om een echt Indische sfeer te scheppen. In de pauze werd een collecte gehouden voor Katholiek Thuisfront, die goed bedacht werd. HILLEGOM Kaderdag „Katholiek Hillegom". Gisteren kwamen de bestuursleden der verschillende Kath verenigingen te zamen. De opkomst was groot. De heer W. F. van Dam, voorz. van „Ka tholiek Hillegom", opende met een kort woord van welkom. Pater Mon- tanus Versteege behandelde het on derwerp: ,.De Kerk in de branding". De voorz. bracht dank aan de spre ker, en tevens aan 'n drietal dames, die voor de muzikale omlijsting had den zorg gedragen. KATWIJK AAN DEN RIJN DE NIEUWE KLOKKEN KOMEN Nog vrij onverwacht kwam giste ren het bericht van de fa. Th Ho gen te Duivendrecht dat Vrijdag 27 Mei de drie nieuwe klokken zullen worden gebracht. A.s. Zondag zal de klokkenwijding plaats hebben. De klokken gaan de volgende week de toren in en kunnen met het Hoog feest van Pinksteren worden geluid. De klokken zijn gegoten in de klokkengieterij der N.V. Petit en Fritsen te Aarle-Rixet. De klokken zijn als volgt gestemd: Een klok in toon G. pl.m. 104 cm zwaar pl.m. 705 kg, de klepel pl.m. 28 kg; een klok in toon A is 88 cm zwaar pl.m. 420 kg de klepel pl.m. 17 kg; een klok in toon C is 78 cm zwaar pl.m. 280 kg de klepel pl.m. 11 kg. De eerste keuring is reeds ge schiedt door de Klokken- en Orgel raad. De opschriften luiden; Klok toon G (705 kg): Pro campa- na permagna 23-2-1943 a barbaris Germanicis rapta, tres substitutae sunt, quarum ego Allegonda Renati filii donataoris revoco largitionem. (vertaling:) ter vervanging van de ene, zeer grote klok, de 23ste Febr. 1943 door de Germaanse barbaren geroofd, komen er drie ,waarvarv ik, Allegonda, herinner aan de mildneid van de schenker, de zoon René) Klok toon A (420 kg) Joannes est mihi nomen, in memoriam Joanne# parochi qui 26-2-1935 priorem extulit nolam. (vertaling: Joannes is mijn naam, ter herinnering aan de Pas toor Joannes, die de vorige klok heeft gegeven) Klok toon C (280 kg) Quo anno Cornelius Hesp per duo lustra et di- midium paroeciam rexit, ego Corne lius primum Alleluja clamavi 16-4- 1949 (vertaling: In het jaar waarin Cornelius Hesp, de parochie gedu- ren 12% jaar had geleid heb ik Cor- nelis het eerst het Alleluja gejubeld 16 April 1949. KATWIJK Raadszitting Op verzoek van enkele raadsleden zal de zitting he denavond aanvangen te half zeven inplaats van half 8. Personalia Tot hoofd der Ba ron v. Wassenaer v. Catwijckschool is, met ingang van 1 Sept. benoemd de heer M. M. Vöge, hoofd der school te Medemblik. Geboren: Pieter z. v. H. Steinz en A. J. Sluis. Clazina d. v. W. v. Duy ven voorde en A. v. d. Pigs. Cor nells z. v. D. Ouwehand en C. d( Vreugd. Nicolaas z. v. N. Hoek en D. Kuyt. Jan Hendrik z. v. K. Bou- wens en C. Schaart. Trijntje d. v. J. d. Hollander en J. v. Dijk. Adrianus H. 'z. v. T. A. Aanhane en A. ]fö. Oosten. Ondertrouwd: J. v. Duyn en J. Varkevisser, L. Kralt en M. E. Brouwer. C. v. d. Plas en J. v. Duyn L. den Hollander en C. v. Rijn. Getrouwd: T. C. Knijnenburg. en E. A. Oudshoorn. P. Plug en A. Siertsema. J. P. T. de Boer en J. Meijer. D. Loef en J. Plug, D. Heemskerk en D. Ouweland. C. v. Duy venbode en Tr. van Dijk Overleden: J. v. d. Zwan 40 jaar, echtgenote van P. de Ruyter. LEIDSCHENDAM Zilveren Biljartclub De biljart club K.D.O. zal op 1 Juni a.s. haar 25-jarig bestaan vieren in een groots opgezette feestavond bij alwaar de ballenstooters gedurende een kwart eeuw op het groene laken zich PENSIOENFONDS VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Premieveranwoording 1948/49 Evenals de voorgaande jaren wordt ook thans elke arbeider in het bloembollenbedrijf in kennis gesteld van het aantal weekpremien welke het afgelopen contractjaar (1 Maart 194828 Februari 1949) voor hem zijn ontvangen. Donderdag 2 Juni zijn de op ngam gestelde kwi tanties door het Fondsbestuur recht streeks- aan de betrefende arbeiders verzonden. Gedurende 10 dagen t.w. in het tijdvak 6 t/m 16 Juni d.a.v. geeft het Fondsbestuur de gelegen heid tegen de op deze kwitantie verr melde aantallen in beroep te komen. Eventuele bezwaren moeten onder opgave van naam, adres en werkne mersnummer (en eventuele naam en adres van de werkgever) bij het Fondsbestuur, Zaapènstraat 18, Haar lem worden ingediend. Derhalve komt elke arbeider van 1865 jaar, die in het contract jaar 1 Maart 1948- 28 Februari 1949 in het bloembollen- bedrijf heeft gewerkt in beroep, wanneer hij óf een niet-volledige kwitantie óf in het geheel geen kwi tantie heeft ontvangen. Een nauwgezete controle van uw kwitantie is uw eigen belang. Het staat nu wel vast dat voor het Pensioenfonds voor de Landbouw met ingang van 1 Mei 1949 defini tief de verbindend-verklaring zal worden afgekondigd, zodat ook daar de premie-inning kan .geschieden. Teneinde misverstand te voorko men merkt het fondsbestuur op, dat alle bij het Pensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf ingeschreven en nog in te schrijven bedrijven Noord- en Zuidholland buiten het Pensioenfonds voo,r de Landbouw vallen. Het Pensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf staat los van het Pensioenfonds voor de Landbouw. vriendschappelijk, maar niettemin met behoorlijke naijver hebben be streden. Ter gelegenheid van dit ju bileum heeft KDO een serie neder laag wedstrijden gespeeld waar 12 clubs hebben deelgnomen. De hoofd prijzen, bestaande uit zilveren en andere bekers, zijn gewonnen door: 1 Bij 't Hof uit Honselersdijk; 2 HDV uit Den Haag, 3 Valkenbosch Den Haag 4 Wilhelmus Den Haag. De prijzen, ook aan de overige deelne mers, zullen op de feestavond van' 1 Juni op toepasselijke wijze worden uitgereikt. NOORDWIJK Winkelweek-comité. Gisteravond had het Winkelweek-comité een fees telijke bijeenkomst georganiseerd waarvoor de belangstelling groot Was, waarbij tevens de prijsuitreiking plaats had vafa de laatst gehouden winkelweek tijdens de Bloemenfees ten. De heer Jos. Thijssen opende de ze bijeenkomst met een terugblik op de gehouden winkelweek. Volgens de jury hadden verscheidenen beter mm best kunnen doen. De deelname was zeer goed, want 107 middenstan ders hebben deelgenomen. Zeer na delig was het geweest dat dit jaar geen bloemencorso is gehouden, want de Tulpen-Rallye heeft voor de Mid denstanders niet gebracht, wat zij nodig hebben. Echter deed het co mité de toezegging te zullen blijven werken in het belang van de Noord wij kse middenstanders. De uitslag der keuring was: ere prijs (wisselbeker) S. P. C. van Wely. Groep I: le Jac. v. Exter, 2e H. M, Peperkorn, 3e fa. de Witt, 4e C. Roo- denrijs. Groep II: le Gebr. Verkade, 2de 't Babyhuis, 3e fa. de Elzen, 4e J. Wiecherink. Groep III: le Maison Mey'er, 2e J. v. d. Steen, 3e W. Berk hout, 4e v. Darp's Famshop, 5e Joop Zonneveld. Groep IV: le fa. v. d. Put ten, 2de W. Kruier, 3e H. E. M. v. d. Voort, 4e fa. J. v. d. Werf, 5e C. N. I v Zuylen, 6e S. Zwetsloot. De extra prijs van f 100.verloot onder 107 deelnemers, yiel ten deel aan mevr. C Schaap op lot No. 71. Onder lei ding van de humorist A. Westgeest, bleven de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. Gemeenteraad. Op Maandag 30 Mei te 8 uur nam. zal de raad bijee|i- komen. Agenda: Voorbespreking be noeming technisch directeur der be drijven. Het is de bedoeling dat uit sluitend een besloten vergadering zal worden gehouden. Reddings-brigade. Dinsdag avond hield de N.R.B. een werkers vergadering, welke gezien de belang rijkheid zeker door alle actieve le den had bezocht moeten worden. Doordat de heer Wassing wegens een ernstige ziekte verhinderd was, werd deze bijeenkomst geopend door de heer E. de Groot. Mededeling werd gedaan, dat enkele hulpposten in Noordwijk-Binnen waren overgedra gen aan de Eerste- Hulp Brigade al daar, doch dat het eventuele water werk voor de N.R.B. blijft. Uit het verslag van de districts-vergadering kwam naar*voren, dat de verzeke ring voor gediplomeerden zeer vaag staat omschreven. Deze zaak zal op de a.s. Bondsvergadering ter sprake worden gebracht. De agenda dezer Bondsvergadering bracht bij het voorstel inzake wedstrijdvergunning nog al enige discussie. Noordwijk zal stemmen tegen een z.g. .startvergun ning, doch gaat ermee accoord, dat voor onderlinge wedstrijden genees kundige verklaringen zullen moeten worden overlegd. Als afgev. worden aangewezen de heren S. Verloop e/i Passchier, Het Zomerprogramma bevatte een viertal punten en wel: Strandwacht,hiervoor hadden zich 27 leden opgegeven, het dubbele aan tal is hiervoor nodig, zodat nogmaals een beroep- op de leden zal worden gedaan. Demonstratie, van 18 Aug. a.s. zal een propagandaweek worden georganiseerd, waarbij op 6 Aug. een grote Strand-demostratie en op 8 Aug. een Casino-avond zal worden gehouden. Zo mogelijk zal eén en ander worden uitgevoerd in samen werking met de N.Z.H. Reddings-Mij. SASSENHEIM DE HERBEGRAFENIS VAN ADELBORST L. VAN LEEUWEN Onder grote deelneming vond gis termiddag op de Hervormde be graafplaats de herbegrafenis plaats van sergeant-adelborst L. van Leeu wen, die bij zijn pogen,'om, met an deren naar Engeland uit te wijken, in Frankrijk was gevangen genomen en in Febr. 1942 te Dijon werd ge fusilleerd. In het kerkgebouw had vooraf een herdenkingsdienst plaats, waar bij voorganger was ds._ Kuiper, Ge- ref. predikant alhier. Deze las voor het laatste gedeelte van Romeinen 8 en herinnerde aan de wonden die de tijding van de fusillade-had gesla gen. Men zegt wel: de tijd heelt al les, maar hij zegt: God heelt allés. Spr. heeft veel met de adelborst gesproken en is er van overtuigd, zijn poging om naar Engeland uit te wijken, niet in jeugdige over moed en onbezonnenheid is beraamd, coch dat hij dit als zijn plicht voel- ce tegenover het vaderland. En al is zijn poging mislukt, één ding heeft hij bereikt. Zijn dood heeft ons ge sterkt in hét verzet tegen de over weldigers. Uit zijn voorbeeld putten wij -weer kracht. Hij herinnerde aan de afscheidsbrief van adelborst Van Leeuwen, waarvan hij een gedeelté voorlas en waaruit blijkt, dat hij zon der vrees de Jood tegemoet zag. Aan het eind van de toespraak werd ge zongen het laatste vers van Ps. 84. Als eerste spreker trad naar voren de burgemeester, die zeide dat leeu wenmoed nodig is om het leed te aanvaarden, maar leeuwenmoed is ook nodig om het te dragen. Met rouw in het hart staat de gemeente hier en het troost ons, dat zijn naam voor het nageslacht bewaard zal blijven, door de straat die naar hem genoemd is. Een jaargenoot van Van Leeuwen bracht een eerbiedig saluut aan zijn nagedachtenis. De lijst van dat jaar is zeer klein geworden. Al geloofden, niet zó in God, zoals Van Leeuwen dit deed, we waren allen diep onder de indruk van zijn ver zekerdheid waarvan hij voor zijn sterven getuigde. Als vriend van de overledene sprak de heer Van Koningsbrugge, die zeide dat Van Leeuwen trouw was aan zijn ideaal, trouw aan zijn va derland, trouw aan zijn geloof. Hij wist he.t zelfs zo ver te brengen, dat hij zijn vijanden lief had, daarmede Christus navolgende. Als laatste spreker trad naar voren de heer Van Arkel, directeur der Chr. H.B.S. te Leiden, die herinner de aan de jaren, dat Van Leeuwen daar leerling was. Nadat zijn jaargenoten de ere wacht bij de katafalk, die gedekt was met de nationale vlag, betrokken hadden, werd door allen het Wilhel mus gezongen. Hierna werd de kist, onder tromgeroffel en muziek van de pijpers naar de groeve gedragen. Na een salvo door het vuurpeleton der cadetten werd het stoffelijk over schot in de groeve neergelaten. Na het voorlezen van de geloofsbelijde nis, werd wederom een salvo afge vuurd. De vader dankte allen, en speciaal de Kon. Marine, voor de deelneming, waarmede de plechtigheid beëindigd was. Aan adelborst Van Leeuwen is door de Franse regering posthuum het oorlogskruis met lauwertak ver leend. Dit is de hoogste onderschei ding, die aan buitenlanders wordt uitgereikt. K. V. P. Bij het nummeren van de lijsten voor, de a.s. Gemeente raadsverkiezing is aan onze lijst, met als trekker de heer Kortekaas, nr. 1 en aan onze lijst met als eerste de heer Malmberg nr. 5 toegekend. De propaganda wordt gemaakt uit sluitend voor lijst Kortekaas, terwijl de lijst Malmberg veilig gesteld is door het bestuur. Boerenleenbank. 'De voorzitter van de Raad van Toezicht de heer M. J. Bruijnen, opende de 45e jaar vergadering en herinnerde er aan, dat de heer Lefeber, in Februari we gens gezondheidsredenen ontslag had moeten nemen en in overleg met de Centrale Bank in het genot van een pensioen was gesteld. Hij heette de nieuwe kassier, de heer Beijk, wel kom. Deze is geen onbekende, reeds 16 jaar heeft hij zijn krachten aan de bank gegeven. Voorts herdacht hij het overlijden van het oud-bestuurs lid F. Moolenaar, die meer 'dan 30 jaren als zodanig in functie was ge weest. De rekening en de balans 1948 werden vastgesteld. Hieraan ontlenen we o.a. dat aan voorschotten uit staat 112.400, van rekeninghouders is te vorderen f 197.312,72, van de Centrale Bank 646.787,88, van bankinstellingen 7.414.79. Aan ef fecten bezit de bank 88.000, aan leningen publiekrechtelijke lichamen 113.750, idem waterschappen 6500 Hét gebouw komt op de balans voor op 4000. Aan schulden staan o.a. hiertegenover: spaarbank ƒ871.262.92 aan rekeninghouders f 327.253.30 en reservefonds 20.000. De winst be draagt 4.900.95. Hierin wordt 900.95 gereserveerd voor belastin gen en het restant bij de reserve gevoegd. Het aantal leden is 155. In totaal waren er 14235 dagboekposten, de omzet bedroeg 12.171.075.52. Bij de spaarbahk bedroeg het aantal pos ten 2231, in omloop zijn 1154 spaar boekjes. Er zijn 12 uitstaande voor schotten en 184 rekeninghouders, waarvan 41 debiteuren. Tot lid van de raad van toezicht werd herkozen de heer M. J. Bruijnen. Tot lid van het bestuur de heer J. Dorépaal. Er was nu nog een vacature voor het bestuur wegens het bedanken Van de heer N. Frijlihk, wegens veelvul dig verblijf in het buitenland. Door het bestuur was candidaat gesteld de heer J. W. Koning. 15 Leden had den van hun recht tot candidaatstel- ling gebruik gemaakt en als zodanig gesteld de heer van der Plas. De voorz. van het bestuur, de heer A. J. Verkleij, gaf een korte toelichting en deelde mede, dat de heer v. d. Plas zijn candidatuur ingetrokken had. De heer Van der Geest, le on dertekenaar van de candicfaatstel- ling, 'verklaarde ook namens de me de-ondertekenaars, da't het geens zins de bedoeling was oppositie te voeren. Dit bewijst het terugtrekken van de heer v. d. Plas. Er was nu een vacature en die wilden we aan grijpen om een bepaalde groep in het bestuur vertegenwoordigd te krijgen. Er volgde nog een korte dis cussie, waarna de heer Koning ge kozen werd verklaard. Deze nam de benoeming aan. Prijsuitreiking ziekzoeken. Maandagavond vond de uitreiking plaats van diploma's'en prijzen van de wedstrijd ziekzoeken in narcis sen. De heer Vlasveld verwelkomde de vele aanwezigen w.o. bestuur Bloembollencultuur, dir. van de Keu ringsdienst en besturen der Vak bonden. Spr. feliciteerde de prijs winnaars met het behaalde succes. De opgave was zwaar. De voorz. van de vereniging „De Narcis", de heer v. Egmond, wees op de schoon heid en levendigheid van het vak. waarvoor goede vakmensen zo hard nodig zijn. Gij hebt getoond u in uw vak te willen bekwamen. Het ver heugde hem, dat dit ook door de werkgevers zeer gewaardeerd wordt. Spr. spoorde allen aan op de ingesla gen weg voort te gaan om het bloem bollenvak op een steeds hoger peil te brengen. Hierna reikte de heer Vlasveld aan de 13 winnaars, wier namen in ons blad van 18 Mei reeds zijn vermeld, een diploma uit. De eerste 10 winnaarsv mochten tevens een keus doen uit een keur van huishoudelijke en luxe artikelen o.a. theeservies met theeblad, nest pan nen e.d. Spr. verzocht de winnaars volgend jaar wqer hun kunnen te tonen. Een voorstel om een wedstrijd te houden, ook voor tulpen en hya cinthen, zal dan in vervulling gaan. RIJNSBURG Paardenmarkt. Op de Rijns- burgse paardenmarkt waren heden 60 paarden aangevoerd. De handel was levendig. Gisteravond te 7 uur kwam de Raad in openbare vergadering bij een. De voorzitter deelde o.m. mede, dat de heer Verhoef in antwoord op de hem gezonden uitnodiging op deze vergadering te zijn, had bericht, dat hij wegens zijn bedanken als lid van de Raad niet meer aanwezig zou zijn. Het speet de voorzitter, dat de heer Verhoef heeft gemeend te moe ten bedanken. Hij bracht hem dank voor al hetgeen hij in het belang der gemeente heeft gedaan. Bij de ingekomen stukken bevond zich èen schrijven van de voorzitter van het centraal stembureau met het besluit, dat in de vacature-Verhoef was benoemd de heer A. H. J. Koo- loos, d&ar de heren J. J. v. d. Poel en mr. W. J. M. Kerckhoff hun be-( noeming niet hadden aangenomen. De Raad stelde de rekening van „Poelmeer" ongewijzigd vast. Naar aanleiding hiervan vroeg mevr. Kramer of er voor de a.s. zo mer nog kans was op een betonnen springtoren. Weth. Dijsselbloem deelde mede, dat er geen gelden meer beschikbaar waren, daar het loopplankier geheel was herzien. In de commissie van advies inza ke woningvordering werd benoemd de heer Van Beek met 8 stemmen. De heer Van Mameren verkreeg 5 stemmen. Aan de heer C. P. J. Paar- dekoper werd het perceel grond tus- sen Hofdijk en Marelaan wederom verpacht tegen de som van 153.50, terwijl de Raad tenslotte het voorstel van B. en W. aanvaardde om een perceeltje weg en water ten behoe ve van het spoorwegplan Leiden te verkopen aan de N.S. Bij de rondvraag pleitte rhevr. Kramers voor een tegelpad langs de trambaan naar 't Bosch van Wijker sloot, welk verlangen de voorz. zeei redelijk vond, terwijl weth. Dijssel bloem de zaak zal bekijken, hoewel hij van mening was, dat het gevaar lijk kan zijn in verband met dt tram. De heer Blansjaar had gezien, dat er naast het parkeerterrein aan de Terweeweg boompjes werden ge plant, inplaats van een neringstraat, hetgeen naar hij meende was toege zegd. Dit zal volgens weth. Dijssel bloem eerst gebeuren, wanneer het gebouwencomplex is afgebroken en dat kan nog wel even duren. Vervolgens verzocht de heer De Gruyter de kraaienplaag in het bos van Poelgeest te bezweren, waarop de voorzitter opmerkte eens te zul len zien, wat daar aan te doen was. Tenslotte vroeg de heer Blomsma plaatsen te reserveren voor het aan plakken van een verkeerspropagan- da, waarop de wethouder mededeel de, dat hij ten spoedigste de dir. van Gem. Werken hiertoe opdracht zou geven. WARMOND OPENING ZWEMGELEGENHEID „LOMMERLUST". Het weer, dat de gehele dag zijn best had gedaan om het water-peil omhoog te brengen, zag er nog steeds niet erg gunstig uit, om de opening van het zwembad tot een waar festijn te maken. Nadat de verschillende genodig den, w.o. wij opmerkten de burge meester en wethouder de Greef, ds Zandee, kapelaan de Greef en an dere autoriteiten, besturen van de K.A.B. en de verschillende jeugd organisaties, alsmede het onderwij zend personeel en het voltallig be stuur van de Stichting tot Bevorde ring van geordend zwemmen in de gemeente Warmond. De voorz. van de Stichting, de heer G. van El'burg, sprak een wel komswoord. Met de opening van dit zwembad „Lommerlust" wordt aan een lang gevoelde behoefte in deze gemeente voldaan, aldus spr. Wij zijn aan het Gemeentebestuur van Warmond veel dank verschuldigd. Ook aan ds. Zandee en kap. de Greef. die als initiatiefnemers de eerste stoot hebben gegeven, komen een woord van bijzondere dank toe. Ook aan de heer Bakkers, de ge meente-architect (wegens ziekte verhinderd), die vol enthousiasme de plannen heeft ontworpen tekend. Voorts bracht hij nog dank aan mevr. Leenen voor de door haar verleende vergunning o: de Poel 'te mogen zwemmen, aan mr. Menten voor het op zo billijke wijze verhuren van het terrein en aan de heer Ramt voor het verleen de overpad naar de zwemgelegen- heid, dat over zijn eigendom loopt. Dit zwembad heeft geen steedse al lures, doch is op bescheiden wijze ingericht, doch ik hoop en trouw, dat door de medewerking van alle Warmongers, dit zwembad in de toekomst zal kunnen worden uitgebreid en vervolmaakt. Hierna nam de burgemeester het woord. Hij zei, alvorens hij tot de opening zou ovesgaan, eerst enkele woorden te willen zeggen. „War mond ligt in het water en is het centrum van de watersport. Eén be langrijk onderdeel van de waterspórt is het zwemmen. Deze sport kan na tuurlijk op de plassen worden be oefend, doch voor vele inwoners levert dit veel moeite op. Het is daarom, dat ik hier woorden van voorzitter van de Stichting, de gelukwensen zou willen richten tot heer v. Elburg, die zove'el werk heeft moeten verzetten, aleer alle vereiste maatregelen waren getrof fen. Ook aan de initiatiefnemers een woord van felicitatie, die door hun streven gezorgd hebben, dat ver schillende personen bijeengekomen zijn, om aan de plannen gestalte te geven. Hij hoopte, dat deze zwem- gelegenheid tot in lengte van jaren aan een eis zou voldoen, tot moreel materieel voordeel van War mond. Met deze woorden verklaar ik deze zwem'gelegenheid geopend. Ds. Zandee sprak mede uit naam' van kap. de Greef en wilde aan de reeds gesproken woorden nog enke le woorden toevoegen. Allereerst de gelukwensen aan de voorzitter van de Stichting en zijn mede bestuurs leden voor het vele verrichte werk en vervolgens woorden van dank aan burgemeester en wethouders en raadsleden, voor hun medewerking in deze zaak. Warmond heeft vele materiële voordelen van de water sport, doch er zijn ook morele be zwaren aan verbonden, getuige de borden op de jachthavens. Op d^ aanwezige jeugd deed hij een ern stig beroep om hun medewerking te verlenen om deze plaats, die hoofdzakelijk voor hen is ingericht, ook in goede staat te houden. Na deze woorden werd een rond gang gemaakt langs de inrichting. Het zwembad beslaat een lengte van 50 meter en is verdeeld in bad voor meisjes en voor jongens. Op elk gedeelte zijn 6 kleedhokjes en een toilet gemaakt, terwijl bij grote drukte een open hoek is ge maakt, waarin ook de kleding kan worden opgehangen, zodat de kleed- hokjes vrijblijven voor andere ge gadigden. Een grasgazon en een bosje wilgenbomen geven aan het geheel een vrolijk en fris aanzien. Het bad zelf is verdeeld in een on diep bad voor kleuters, een dieper 'gedeelte voor.de ietwat gevorder den, terwijl degenen, die de zwem kunst machtig zijn, zulks naar het oordeel van de badmeester, de heer Sterk, in het Poelmeer kunnen zwemmen. Buiten verantwoording van het bestuur, is er gelegenheid om fietsen te stallen. OP VOOR INTERNATIONALISATIE VAN H. PLAATSEN IN PALESTINA. Vertegenwoordigers van verschillende Kerken scharen zich achter uitspraak van H. Vader. Negen hoge functionarissen, zowel Katholieken van de verschillende ri ten als Protestanten en Orthodoxen, in Palestina en de omringende lan den hebben zich uitgesproken voor de internationalisatie van Jeruzalem. Hun uitspaken stemmen geheel overeen met hetgeen Z.H. de Paus in Diens encyclieken "bver dit onder werp heeft gezegd. Het is duidelijk, waarom de namen van deze kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders thans nog niet be kend kunnen worden gemaakt. Hun positie is evenwel zodanig, dat hun uitspraken als volledig representatief kunnen worden beschouwd voor de Kerken, die zij vertegenwordigen. Een katholiek prelaat zegt het vol gende: „Ik twijfel er niet aan, of alleen de internationalisatie van Jeruzalem en omgeving, van Bethlehem, Ain Karim enz., zoals voorzien is het plan van de Verenigde Naties, kan de rechten waarborgen, die het godsdienstig erf deel zijn van alle christenen over de gehele wereld. Dat is hetgeen aan Je ruzalem zijn verheven en heilig ka rakter geeft, dat boven elke politieke bedrijvigheid verheven dient te zijn." Een vertegenwoordiger van de Anglikaanse Kerk in het Nabije Oos ten verklaarde eveneens voor het plan der internatinalisatie te zijn en haalde de resolutie aan van de Lam beth Conference ^waarin bij de Ver enigde Naties werd aangedrongen om „Jeruzalem en de onmiddellijke omgeving daarvan onder een blij vende internationale zeggenschap te plaatsen, waarbij de vrijheid van toe gang tot de H. Plaatsen verzekerd is voor Üe aanhangers van de drie godsdiensten." Een Orthodoxe vertegenwoordiger verklaarde, dht „internationalisatie de beste oplossing is van het pro bleem van Jeruzalem en van het - grootse belang voor de christelijke gemeenschap." „Door internationalisatie", aldus een kerkelijk hoogwaardigheidsbe kleder van de Grieks-Katholieke Kerk", zal Jeruzalem ontkomen aan oorlog en vernietiging, omdat dan alle landen er bij geinteresseerd zijn." Andere functionarissen zeiden o.m.: „Ik stel de internationalisatie voor, niet alleen om in overeenstem ming te zijn met het verlangen van de H. Vader, maar ook voor een gro tere beveiliging en garantie? van de H. Plaatsen en ter vermijding van nieuwe gecompliceerde problemen in het toekomstige Palestina." „Indien Jeruzalem onder interna tionaal zeggenschap komt, zullen de H. Plaatsen voor altijd veilig zijn, omdat het al zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat bij een eventuele oorlog de verschillende landen elkaar daar zullen bestrij den." „Mijn mening kan niet anders zijn dan die van de H. Vader, Die zich zo duidelijk heeft uitgesproken voor de internationalisatie van de H. Plaat sen, in het bijzonder van Jeruza lem." „Om het vraagstuk op te lossen van Jeruzalem en van de andere H. Plaatsen is naar mijn mening geen betere oplossing denkbaar dan de in ternationalisatie van deze plaatsen." Ook de schismatieke Orthodoxe pa triarch van Jstanboel heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij zich uit spreekt ten gunste van de interna tionalisatie van Jeruzalem. „De eni ge en afdoende oplossing van het probleem", zo verklaart hij, „bestaat in de internationalisatie van Jeruza lem en de andere H. Plaatsen onder waarborgen van de Verenigde Na ties." MARKTBERICHTEN - ROTTERDAM, 24 Mei. Vee. Totaal aanvoer 3516 stuks, 125 vette koeien en ossen, 942 gebruiksvee, 133 gras- kalvefen, 759 nuchtere kalveren, 595 biggen, 7 veulens, 252 paarden, 556 schapen en lammeren, 104 bokken en geiten, 43 varkens. Prijzen per, stuk: Kalfkoeien le soort 9O077- 650; melkkoeien 900775650 varekoeien 540-440—370; vaarzen 675—550430; pinken 550475— 375; graskalveren 350250125; big gen 60- 50—40, hitten f 675—550— 400; werkpaarden f 875675500 Prijzen per kg.: Slachtpaarden f 1.40 1.20, 1.—. x TER AAR, 24 Mei. Groente. Kas snijbonen 2—2.20, idem stek 1.2C —1.70, peulen 1.05—1.90, alles pei kg. Spinazie I f 0.801.33, spinazie H 63—69 cent per bak, bospeen 15— 55 cent per bos, bloemkool I 55—74 cent bloemkool II 3444 cent, bloem kool III 20—29 cent, stek 3—12 cent per stuk, porselein 3039 cent, ra barber 4—7 cent, aardappelen 1 cent. andijvie 14—42 cent allés per kg., sla X*/ 4—8.20, sla II 2—2.60, per 100 stuks, komkommer 3135 cent pei stuk, tomaten 5775 cent, uien 68 cent alles per kg., slavellen 65 cenl per bak, bos-sjalotten 1.50 per 100 bos. prei 5 cent per kg. Aardbeien 43 61 cent, aardbeien (kl$in) 2531 cent per doosje. GOUDA, 25 Mei. Kaas. Aanvoer: 225 partijen. Prijzen: le soort f 1-68 1.73, 2e soort f 1.641.67, extra 1.80 per kg. VEUR, 24 Mei. Groente. Tomaten 1.50-1.80. komkomm. I 48—52 cent, idem II 40—44 cent, idem III 34—37, idem stek 22—30 cent, bloembool IA 50—60 cent, idem I 47—50 cent, idem IX 4043 cent, idem III 18—22 cent, sla I 2.40—6.40, stoofsla 10—14 cent spinazie 12—23 cent, andijvie 40—46 cent, peen 4952 cent, postelein 30 36 cent. ROELOFARENDSVEEN. 24 Mei. Groente. Aardbeien 3147 cent per doosje, idem 40—62 cent per half pond, kropsla 2—6.20, spinazie 13 —25, bloemkool f 30—52. peulen 150—195 per 100 kg.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3