Professor Lerousse uit Leuven over „Kenmerken van deze tijd'' Caatste berichten WOENSDAG 25 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DIES VAN: „SANCTUS AUGUSTINUS" De feestvergadering, welke de Leidse Katholieke Studentenvereni ging gistermiddag in het Groot Auditorium der universiteit hield, was weer een der hoogtepunten in het Augustijnenjaar. Deze .bijeenkomst werd o.m. bij gewoond door de rector magnificus, prof. dr. C. C. Berg, 'terwijl verder nog aanwezig waren prof. dr. P. H. van Laer en verder vertegenwoor digingen van de zusterverenigingen uit Tilburg, Nijmegen, Rotterdam, Delft, Amsterdam, Utrecht, van de Kath. Meisjes Studenten Interacade miale, van de Unie van Kath. Stud. Verenigingen en voorts tal van plaatselijke studentenverenigingen, w.o. het collegium van het L.S.C. en het bestuur van de V.V.S.L. De praeses van „Sanctus Augusti- nus", de heer L. A. H. Hogenhuis, opende met een korte rede, waarna hij uiting gaf aan zijn eerbied en dankbaarheid hier te mogen spre- keft voor de jubilerende vereniging en de hoop uitsprak, dat deze waar den het geestelijk desem mogen blij ven van de katholieke studenten gemeenschap in Leiden. "Spr. wees er vervolgens op, dat men de ontwikkeling gedurende de laatste jaren sterk in het oog zal moeten houden bij het beschouwen van de huidige situatie, voor zover betreft de kernen en gedachtencen- tra, de wetenschappelijk georien- teerde kringen en andere contact punten. De in eigen, vaak zeer verschil lende vormen groeiende disputen mogen de voornaamste contactpun ten binnen het verenigingsverband genoemd worden. Wanneer men het gering fluctuerende bestaan van de ze geijkte vormen in aanmerking neemt, kan men over activiteit en resultaat in deze centra tevreden zijn. Het merendeel der leden heeft in deze disputen een grote belang stelling en de deelname is dan ook groot. Op eeft geheel ander niveau bewegen zich de verschillende krin gen. In het bijzonder op deze krin gen zal men ziin aandacht moeten gaan bepalen. De vereniging moet allereerst de katholieke wetenschap pelijke vorming der studenten voor staan en de wetenscbaopelijke in stelling bevorderen. Bij een strikt neutrale onderrichting kan men hier niet volstaan. De kringen nu moeten aanvullend en corrigerend werken. Juist ook in de tijd, waar het verzet rijst tegen de misbruiken der wetenschap door politieke ideo logie of economische belangen, waar verontrusting is over het misbruik van de intellectuele arbeid, zinloos heid van veel technisch werk, over de specialisatie, waardoor weten schapsmensen elkaar vaak niet ver staan, waar verontrusting is over het ontbreken van een vast punt in zijn wereldbeschouwing sinds het verdwijnen van het evolutionistisch optimisme, juist in deze tijd zal op eén positieve waardering als tuurvormend element gewezen moe ten worden. Het is de ziekte der cultuur, die verschrikking zaait, het ontbreken van een beschavings ideaal. dat zowel de massa als de intellectueel richt en bezielt. De zin vali dit ajles moge ons niet ontval len en juist in deze kringen zal men de aandacht moeten richten en scherpen. Na een overzicht te hebben ge geven van het slagen van de cursus theologie, sprak de heer Hogenhuis een woord van lof tot de bescheiden persoon van pastoor van Rooyen, juist in dit zijn werk, maar als studentenpastoor en moderator der vereniging kan men hem nauwelijks op zijn merites schatten. Met grote dankbaarheid dacht spr. over zijn werk in die verschillende kwali teiten. Na een globale schets te hebben gegeven van de andere kringen, wees spr. er nog op, dat raakpunten •met de liturgische gemeenschap, de studentenparochie, waarin alle ka tholieke Leidse studenten verenigd zijn, talrijk zijn. De gezamenlijke viering van hoogtijfeesten lopen als een gulden lijn door het jaarge- beuren. De heer Hogenhuis wees er ver volgens op, dat door een zeer ge waardeerd begrip voor eikaars mo gelijkheden en moeilijkheden in de studentengemeensohap een zeer goede verstandhmzding met het Col legium en het bestuur van de VVSL bestaat. Opmerkelijk is en blijft de wederzijds stimulerende activerende werking bij leden in confessionele en gezelligheidsverenigingen. Rede prof. E. Lerousse. Hierna was het woord aan prof. dr. E Lerousse, hoogleraar aan de hogeschool te Leuven, die tot onder werp van zijn rede gekozen had: „Kenmerken van deze tijd" en daarin een beschouwing gaf over het ontstaan en de ontwikkeling van het maphinisme en het over wicht van de techniek in het leven van de moderne mens, vervolgens betoogde, dat de economie moet worden bevorderd tot de rang van een nieuwe philosophie, die van de natuurlijke goedheid van de mens. In verband hiermede behandelde spr. de emancipatie van de mens om vervolgens een en ander te zeggen over de verandering, welke het qm- zetten van het leven van oorlogs in vredestijd heeft ondergaan. Prof. Lerousse ging aan de hand van de historie het ontstaan en het scheppen van een aantal werktui gen na, hetgeen een vervolmaking vond in de machines, dié het men selijk denken voortbracht, voor stoom, eléctrische of thans zelfs atoomkracht. De industriële evolutie heeft een ontzettende invloed uitge oefend zowel in het geestelijke als materiële in ons leven. De economie, welke hieruit ontstond wilde spr. betitelen als de theologie van deze tijd met een dogma van velerlei aard. Hij wees voorts op de theorie van Jean Jacques Rousseau over de na tuurlijke goedheid van de mens, hetgeen in strijd is met het christe lijk dogma van de erfzonde, maar ook met de lper van de beste philo- sophen. Het ging niet om de re- demptio, maar oir? de1 emancipatio, de vrijmaking van de mens in alle opzichten, -het ontvoogden van al degenen, die in een minderwaardige politie als voor de Franse revolutie verkeerden. Dit leidde tot de klasse- strijd aan de ene en groter indivi dualisme aan de andere kant, w%ar- bij het uitschakelen van de kerk en het negeren van God een kenmerk is, ook van deze tijd, waaruit voort kwam het stelsel, dat godsdienst privaatzaak is. Het kan geen verwondering 'ba ren, dat men aldus voor nieuwe vor men van het leven kwam te staan en men de staat hier en daar zag zonder God en godsdienst, waarvan •een bijna logisch gevolg is,- dat de staten in handen vallen van men sen zonder geweten. In een derge lijke staat duldt deze niets meer naast zich en de enkelingen worden ODgeslorpt, het individu bestaat riiët meer. Tenslotte betoogde spr.,. dat 'men slechts levend in het Evangelie op een goede, een heerlii^e toekomst mag kunnen rekenen. Er staan ons misschien nog verschrikkelijke din gen te wachten, de algemene ver volging neemt toe, nraar heeft Christus zelf deze niet voorsoeld en het eeuwig heil beloofd aan hen. die vervolgin? Inden zoals Hijzelf dit h-oft gedaan? Hoe het echter zij. misschien over het communisme heen, misschien over een derde wereldoorlog zelfs, maar een schitterende toekomst staat ons te wachten, indien wij ons houden aan het Evangelie. Na een dankwoord van de prae ses tot prof. Lerousse volgde de riddering der avunculi, mej. M. J. C. Geurts mej. A. M. Reterink en de heer A. H. J. van der Horst (de heer C- W F. H. v. d. Muysenber«?h, oraeses van het. afgelonen jaar, w*is niet aanwezig), waarmede de bui tengewone vergadering ten einde was. R.K. Bond v. Lichamelijk Gebrekkigen afd. Leiden, heropgericht IDIL'S BOEKENNIEUWS Jeugdlectuur is een moeilijk pro bleem, vooral als het gaat over de jeugd tussen 14 en 18. Daarom is het een genoegen te kunnen wijzen op een boek van Leo Walter: Zijn laatste tocht (V Nederland's Boekhuis, Tilburg), een verhaal van revolutie en moderne kerkvervolging, een ver haal dat niet alleen zeer spannend maar tevens leerzaam isen in vele opzichten altijd actueel. Die zelfde uitgever zorgde voor een boeiend boek voor (niet al te vlin derachtige) bakvissen, n.l. Toch is het leven mooi (IV-V Nederland's Boekhuis, Tilburg) door Marga, een boek waarin het jonge leven en het lijden, het gezin en de liefde een sterkende rol spelen. Een aardig boek schreef Kay Sum- mersby: Eisenhower was mijn baas (IV-V Hollandia, Baarn), een vlot en interessant oorlogsdagboek van Eisenhower's chauffeuse. Voor onze jongens Overzee noemen v/e een opwindend verhaal van E. R. Burroughs: Tarzan op Sumatra (IV West-Friesland, Hoorn), waarin „Tarzan" het ondergronds verzet op Sumatra organiseert. Buck Range zorgde voor een spannende Wild- West roman: Dc tuchthuisboef (IV- V De Steenuil, Hoorn); onrecht wordt gewroken, revolvers knallen, harten worden veroverd. En dan van -het „lichtere" genre naar het se rieuze .Anna Hers schreef een boek over een huis en zijn bewoners ge durende een tijdvak van 1813 tot 1940: De oude hoeve (V Holkema Warendorf, A'dam), een boek voor mensen van 1080 jaar! Een verbeten strijd om het herwinnen van een boerderij voert Klaas van Gulik in: Een man offert zijn vrouw (IV Kok, Kampen), door H. Mon- dria. Aart Romijn vertelt in: „Het smalste fundament (IV Holland, A'dam) het moeilijke leven van Willem Bleekman, terwijl Klaas van der Geest een zeeman tekent in zijn goede roman: Deining (III-IV Boer, A'dam). Er is tot slót deze week ook een spannende spionnage- roman: De zilveren luipaard (III De Combinatie, R'dam) door W. S. Masterman). I verboden, II streng voor behouden, III gevormde lezers, IV volwassenen, IV-V rijpere jeugd, V voor allen, VI kinder lectuur. De Romeinse cijfers geven de toelaatbaarheid aan. Tijdens een goed bezochte verga dering, gisteravond in „Oud Hortus- zicht" gehouden, werd besloten tot heroprichting van de R.K. Bond voor Lichamelijk Gebrekkigen, afd. Leiden. Dit feit gaf eigenlijk al een antwoord op de vraag, die de lan delijke geest, adv., rector A. G. F. Burcksen uit Rotterdam, stelde „Hoe staat het er mee?" Verschil lenden bleken n.l. van mening, dat toen het vorig jaar, wegens gebrek aan belangstelling, de Leidse afde ling werd opgeheven, ook de gehele landelijke bond, die in 1946 werd opgericht, verdwenen zou zijn. Dit is echter geenszins het geval. Kapelaan C. W. Thomas sprak een welkomstwoord en wees er op, dat ieder mens een roeping heeft. De lichamelijk gebrekkige heeft wel een zeer bijzondere, n.l. door een gedragen lijden aan te vullen wat aan-"anderen ontbreekt. De bond wil geen liefdadigheidsvereniging zijn of een arbeidsbureau, maar tracht door onderlinge steun en overleg zoveel mogelijk te helpen en door een sterke eenheid een macht te vertegenwoordigen, wan neer contact met regeringsinstanties e.d. nodig is. De heer W. Winnubst, landelijk voorzitter,, zette hierna het doel van de bond uiteen, n.l. op grondslag der R.K. beginselen de godsdienstig- zedelijke en stoffelijke belangen der lichanselijk gebrekkigen te be hartigen in de ruimste zin van het woord. Spr. benadrukte dat deze R.K. bond naast de algemene bond noodzakelijk is. omdat ook de gees telijke belangen van de lichamelijk gebrekkigen behartigd dienen te orden. Als voorbeelden noemde de heer Winnubst o.a. het organiseren van ziekentriduums, bedevaarten e.d. Het gaat er niet om medelijden op te wekken, maar waardering te vragen voor deze mensen, die mede producenten zijn, in de maatschap pij werken en in hun eigen onder houd voorzien. Na deze uiteenzettingen werd een voorlopi^ bestuur voorgesteld bij acclamatie aanvaard. Het bestaat uit de hoor w. L. Witteman, voorz., mej. P. A. Raaphorst, Kamerlingh Onneslaan 9, secretaresse, en de heer W. R. Rijsbergei*, penn. Kap. Thomas is geest, adv.; mevr. Lub de Water, Kort Galgewater 2 en mej. M. J. Verplanken, Munniken- straat 77, zijn propagandisten. De vergadering werd o.m. bijge woond door de heer A. W. Tholen, ambtenaar van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Leiden, afd. bijzon dere benviddeling. Bij de rondvraag werd de aan dacht gevestigd op invalide huis moeders, die niet in staat zijn in de rij te staan, bij koopjes e.d. Het be stuur zal deze kwestie onder ogen zien. Op de vraag of ouden van dagen ook bij deze bond behoren, werd medegedeeld dat dit alleen het geval is, wanneer de ouden van dagen'werkelijk lichamelijk gebrek kig zijn. Voorts werd de aandacht gevestigd op de R.K. Blindenbond „St Odilia", wat betreft een even tuele "rn°owerking. Reeds 20 leden gaven zich op voor de nieuwe Leidse afdeling. Medegedeeld werd nog, dat er plan nen bestaan, om het volgend jaar GEM. AANKONDIGING AFHALEN VAN HUISVUIL. Op Hemelvaartsdag zal geen huis vuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te plaat sen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Don- der-d^g worden bediend, zal nu plaats vinden op Vrijdag 27 Mei a.s. 2403 De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. een landelijke bedevaart naar Schie dam te organiseren en dat de doc: toren van Dongen en Zijerveld hun medewerking toegezegd hebben aan de Leidse afdeling. Geïntèresseërden wordt er nog op gewezen,dat men voor f 3,per jaar abonné kan worden op het maandblad van de R.K. Bond „St. Liduina". Voor elk hoger bedrag dan 3,is men tevens, donateur. De heropleving van deze R.K. Bond in Leiden moet vooral ook gezien het onmiddellijke succes van 20 leden toegejuicht worden. Misschien kan de afdeling t.z.t. stappen ondernemen om het luister rijke jaarlijkse zieken-triduum Leiden weer in ere te herstellen! R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders Mededeling aan de gediplomeerden: Woensdag 25 Mei geen cursusavond. Volgende cursusavond zal in de Leid se Courant bekend gemaakt worden. Het' bestuur. Eerste Leidse E.HJB.O.-Brigade. Ter verkrijging van het Eenheidsdi ploma E.H.B.O. slaagden de volgen' de candidaten: Dames: J. Bredeveldt, B. de Wit, J. C. Bollee en M. Minderhoudt. Heren: A. de Jong, C. Vermondt, B. de Bruin, W. Zwart, P. Lagas, L. Wallaart, J. J. Blok, F. Kamphues, D. Braamzeel, W. Laman en A. J: Poots. Eén candidaat werd afgewe zen. Examinator dr. C. R. Zijerveld. Docent dr. J. H. Teeuwen. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het Kerkelijk voor bereidend examen: de heer H. Noor- detmeer te Oudenhoorn; voor het doctoraal examen Klassieke Taai en Letterkunde de heer A. v. Neek te Den Haag; voor het candidaats- examen Wis- en Natuurkunde (I) de heer J. Imandt te Leiden; voor het doctoraal examen Wis- en Natuur kunde (Scheikunde) de heer B. B. A. Hosman te Leiden, voor het docto raal examen Wis- en Natuurkunde (Geologie) de heer T. J. v. d. Zee te Leiden, Dienst apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Woensdag( 25 Mei 18 uur tot Zaterdag 28 Mei 8 uur waargenomen door: dc Apo theek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, tele foon 26274. Ver. voor R.K. „Omnia Omnibus", Afd. Bridge. De gisteravond in Royal gehouden onderlinge drive had het volgende resultaat: Rood: le prijzen: Zandvliet Sr. Winkelmolen 8 p., dames v. Elzen- Leonards 11 p. 2e prijzen: MulderNiekerk 12 v. Dierenméj. Schretlen 15 p. Groen: le prijzen: echtpaar Am- merlaan 9 p., echtpaar Landsbergen 12 p. 2e prijzen: JeusterVuurpijl 13 p, echtpaar Zandvliet Jr. 14 p. Volgende week Woensdagavond om 7.45 voortzetting van de paren competitie. Het secretariaat is: Witte Singel 92, tel. 22602. BRIDGE z LEIDSE BRIDGECLUB „D.D.S." In de voorlaatste ronde van de driehoeks-viertallenwedstrij den zijn de volgende uitslagen verkregen: Groep A: team Verboog wint van team Wansdorp met 12 p.; team Eichhorn wint van team Verboog met 11 p.; team Wansdorp wint van team Eichhorn met 13 p. Team Eichhorn degradeert. Groep B: team Aalbersberg wint van team Van Berge Henegouwen met 2 p.; team Scheffers wint van team Aalbersberg met 13 p.; team Scheffers wint van tearr? Van Berge Henegouwen eveneens met 13 p. Team Scheffers promoveert, team Van Berge Henegouwen degradeert. Groep C: team Van' Heusden wint van team Van Ommen met 9 p.; team van Heusden wint van team van Hemerik met 4 p.; team Heme- rïk wint van team Van Ommen met 14 p. Team Van Heusden promoveert; team? Van Ommen degradeert. In groep D werd ditmaal niet ge speeld. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Frans z. van G. A. Meyers en F. Stikkelorum. Aleid z. van M. P. van Staveren en L. C. v. Varick, Nelly d. van J. Keizer en H. G. de Boer. Sylvriede d. van I. Jansen en M. Pfeil. Catharina Johan na d. van C. van der Reijden en J. Klaassen. Derk z. van D. Stokkel en C, W. Schlagwein. Rudolf z. van J. J, Vermeulen en M. van der Lelie. Maria Franziska d. van K. van Bree- rrien en F. Lisak. Dina ;d. van A. Spaanderman en Dè Noppe. Nicolaas z. van C. van Donk en J. Stapper. Gerrit Geertinus Rijk z. van R. van Dijk en P. J. van der Lee. Jacob z. van J. Jonker en C. Heemskerk. Loek Detmer z. van C. F. W. Schot- telndreier en A. M. van Zoelen. Joyca d. van L. Taylor Werner en C. T. Lina. Johanna Pefronella Ever- dina Maria d. van J. P. A. de Vrind en M. M. A. Lamboo. Overleden: D. C. S. M. Mazurel huisvr. van A. M. J. A. Devilee 48 j. Ri. Rutgers man 70* j„ H. Boot wed. van J. -Valk. 76 j, F. C. C. Verhoog wed. van J." Plu 6? j. Gehuwd: H. J. Piso jm en P. S. Kuperus jd. Geboren: Tine Elisabeth, d. van A. van Leeuwen en A. Wurkum; Johannes Marinus, z. van J. Vreeburg en M. A. van der Krogt; Rina Eliza, d." van J. G. Crabben dam en M. S. Ymmegrund: Ingrid Mariolein, d. van H. Marmelstein en A. H. Heyl; Willy Lambertus, z. van H. Mieremet en J. N. van Loon; Frederika, d. van W. Proost en M. van der Plas; Petrus Maria, z. van G. de Vrind en M. J. van Abswoude Overleden: J. H. Bonarius, man, 53 j.; J. van Duuren, man, 63 j.; J. L. van Lith,. man, 63 j. Gehuwd: A. T. J. van Loon jm en H. J. Boddé jd. GENERAAL SPOOR HERDACHT Alvorens de Eerste Kamer heden- mórgen de behandeling van de be groting van Overzeese Gebiedsdelen voortzette, heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer Van Maarseveen de overleden legercom mandant in Indonesië, generaal Spoor herdacht. Hij zeide het vol gende: „De regering vervult de droeve plicht aan de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal kennis te geven van het overlijden van de legercomman dant in Indonesië, het hoofd van het departement van oorlog aldaar, ge neraal Simon Hendrik Spoor, die hedenmorgen in de leeftijd van 47 jaar te Batavia is verscheiden. Maan- De toestand in Djokjakarta De sultan van Djokja, Hamenku Buwono, verklaarde in een onder houd met de diplomatieke corres pondent van Aneta, dat naar zijn verwachting in de eerste week van Juni de overdracht van het bestuur zai kunnen plaats hebben. Het aantal aanmeldingen voor eva cuatie vertoont een afnemende ten- denz. Op. 17 Mei hebben zich onge veer 3500 personen opgegeven. Op 23 Mei ongeveer 1000. Van de werkers zullen er ruw geschat ongeveer een kwart gedeelte in Djokja blijven. Monseigneur Sugijapranata, de apostolische vicaris te Semarang, die op het ogenblik té Djokja vertoeft, dag j.l bereikte de regering het ont- deelde aan Anet3 mede> dat de pr-ies: stellende bericht, dat de legercom mandant in het midden van zijn werkzaamheden door een hevige hartaanval was overvallen en dat rekening moest worden gehouden met een noodlottige afloop. Door dit volkomen onverwachte bericht was d.e regering diep geschokt. H. M. de Koningin gaf in een persoonlijk te legram aan de legercommandant kennis van haar diep gevoeld mede leven en kon hem tevens mededelen, dat zij, ter uitvoering van een reeds enige tijd gekoesterd voornemen en als blijk van haar grote waardering, hem tot de hoogste rang, die onze militaire hiërarchie kent, n.l. die van géneraal, had ontheven; Dit telegram van H. M. de Koningin, dat door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië persoonlijk aan generaal Spoor werd voorgelezen, zal ongetwijfeld hem een steun zijn geweest in de laatste strijd, die hij streed. Generaal Spoor heeft jaren lang in het besef van de grote ver antwoordelijkheid, die hij droeg, van de vroege morgen tot diep in de nacht, zonder onderscheid tussen rust en werkdagen, gearbeid in dienst van het vaderland. Hij heeft zijn uiterste krachten gegeven en meer dan dat. Het vaderland is hem grote dank en eer verschuldigd. Als een held is hij in de uitoefening van zijn taak gevallen. Hij was een officier van zeldzame bekwaamheid en ge noot het volle vertrouwen van hen die onder zijn hoede waren gesteld en die voor hem een grote verering hadden. Velen van zijn strijdmakkers zijn hem in de dood voorgegaan. Hij is hen thans gevolgd. Moge God hen allen in zijn eeuwige glorie verenigen". De voorzitter, de heer Kranen burg, gaf te kennen, dat het bericht van het overlijden van generaal Spoor ons volk diep heeft geschokt. Spr. herinnerde aan de verantwoor delijke post welke generaal Spoor vervulde. Deze heeft hij met grote ere vervuld. Ook de Koningin en het vaderland vei-liezen in hem een trouw dienaar. De jveduwe moge de kracht gegeven worden dit grote leed te dragen. ters, de zusters en de broeders van de Missie, onder welke zich vele Ne derlanders bevinden, te Djokja zullen blijven. Te Wonosari zullen ongeveer 250 Chinezen per vliegtuigen worden ge- evacueerd. Het ligt in de bedoeling, extra vliegtuigen in te zetten voor de evacuatie van gieken. De speciale veiligheidsmaatregelen in de stad, die nodig zijn om de eva- cuées te beschermen, trekken een zware wissel op het beschikbare ap paraat. Ook de transportwegen die nen militair beveiligd te worden. Het opvoeren van het dagelijkse transport tot 3000 personen is daarvan afhan kelijk". Tenslotte kan worden gemeld, dat vrijwel iedere nacht te Djok'ja scho ten worden gehoord. Behalve de trekbom, die Zondag werd gevonden, werd er nog een trekbom gevonden op de weg naar het ten Westen van Djokja gelegen Gombong. In Djokja zelf werd Maandag een lid van de politie gedood door een kogel van een sluipschutter. Het ontslag van de Haagse burgemeester De aanvraag om ontslag van mr. W. A. J. Visser als burgemeester heeft aanleiding tot vele veronder stellingen en gissingen gegeven. Mr. Visser heeft zoals reeds is mede gedeeld door bemiddeling van zijn persoonlijke secretaris, over meer reisdeviezen beschikt, dan hem toe kwamen, Naar men ons van welïn- l'ichte zijde opmerkt, is mr. Visser ech ter niet geheel op de hoogte geweest van de faits et gestes van zijn ver trouwensman. De secretaris, drs. W. B., is in ar rest gesteld in verband met onwet tige handel in vreemde valuta, in het bijzonder harde valuta, waarvan, naar men thans aanneemt, de omvang enige tienduizenden gulden bedraagt. Het is gebleken, dat drs. B. bij vele handelingen de naam en functie van de burgemeester heeft misbruikt. Ook zou hij dit met de namen van hoge functionarissen uit de partij van de Arbeid, met wie hij tijdens de be zetting samenwerkte, hebben gedaan, Deze functionarissen waren onkun dig van de valuta-fraude van dr. B. Aangezien mr. Visser zich door de handelingen van zijn secretaris ge compromitteerd achtte, heeft hij, in overleg met regeringspersonen, zijn ontslag aangeboden. Het gerechtelijk vooronderzoek in Nederland en Zwitserland tegen drs. B. is vrijwel gereed. Omtrent de juistheid van geruchten dat drs. B. valuta zou hebben gesmok keld in ihternationaal-politiek ver band of wel misbruik zou hebben gemaakt van een vertrouwensfunctie als beheerder van het vermogen van een politieke delinquent, kon in wel ingelichte kringen geen bevestiging worden gekregen. DE SPOORWEGSTAKING IN WEST-BERLIJN. In.de loop van gisteren zijn Fran se gendarmes in botsing gekomen met een groep Duitsers als „commu nistische saboteurs" betiteld, op de grens van de Franse en de Sojet- sector, aldus maakt het hoofdkwar tier van de Westelijke politie be kend. De „communistische bende" trachtte sabotagedaden te verrich ten, maar werd verdreven. In de loop van de nacht is een aantal stations in de Franse sector waaronder Tegel, dat gisteren her haaldelijk van bezetter is verwis seld door, Franse gendarmes bezet, aldus een Franse woordvoerder. STICHTING VOOR DE LANDBOUW STELT HOOFDAFDELING TUINBOUW TOT AUGUSTUS UIT. Het ligt reeds lang in het voorne men aan de Stichting voor de Land bouw een hoofdafdeling tuinbouw te verbinden Reeds enige maanden te rug werd daartoe een secretaris be noemd. Bij de organisatie van deze hoofoafdelin hebbe» zich enige moeilijl-.heden voorgedaan aangezien vier van de zes bestaande vaktechni sche organisaties besloten aan de vorming van deze hoofdafdeling niet mede te werken. De organisatiecommissie groenten van de Stichting is van oordeel, dat het probleem van de instelling der hoofdafdeling, gezien de houding der vaktechnische organiaties, nader ir algeméne studie moet worden geno men. Daarom werd aan het hoofd bestuur van de Stichting voor de Landbouw verzocht de oprichting van deze hoofdafdeling op te schor ten. Het hoofdbestuur heeft besloten met de installatie van de hoofdaf deling tot 1 Augustus 1949 te wach ten. SCHEEPSBERICHTEN ARKELDIJK, 24 Mei nam. van van Hamburg te Rotterdam ver wacht. AXELDIJK, 23 Mei van N.Z. New Orleans te Havanna. CASTOR, 21 Mei van New Orleans naar Cura sao. DELFT, 23 Mei van Curagao. LOOSDRECHT, 24 Mei van Balti more te Vlaardingen verwacht. MAASLAND, 23 Mei van "Montevi deo. MIJDRECHT, 22 Mei van Lon den te Port Arthur. NIEUW AM STERDAM, 24 Mei 7 uur van South ampton. RIJNLAND, 23 Mei van •'Amsterdam te Buenos Aires. SARPE- DON, 22 Mei van Maracaibo te New York. TIBERIUS, 21 Mei van Trini dad naar Houston. ALDABI, 24 Mei van Santos. ALM- DIJK. 24 Mei van Rotterdam te New Orleans. ALWAKI, 23 Mei van New York naar Baltimore. AXELDIJK, 23 Mei. van Havanna naar Antwer pen en Rotterdam. BLOMMERSDIJK 23 Mei van Boston naar Norfolk. CO- LYTO, pass. 23 Mei Cape Race. AMSTELVEEN pass. 24 Mei Gi braltar; AVERDIJK 24 Mei te New- York; BONAIRE 24 Mei naar Am sterdam; CERAM 24 Mei naar Mom- bassa; CONGOSTROOM 24 Mei te Accra; DUIVENDIJK 24 Mei van Cu rasao; FRIESLAND 25 Mei te Bela- wan; JAVA 24 Mei van Singapore; JOH. VAN OLDENBARNEVELT, pass. 24 Mei Kaap Guardafi; KLIP FONTEIN 25 Mei te Las Palmas; LIN- DEKERK. 24 Mei van Port Said; LOP PERSUM 24 Mei te Saffi; MAAS LAND 23 Mei van Montevideo; MA- RIEKERK 25 Mei te Colombo. MEER KERK 25 Mei te Singapore; MUI- DERKERK 24 Mei te Antwerpen; ORANJEFONTEIN 24 Mei te Beira; PARKHAVEN pass. 24 Mei Fernado; PRINS MAURITS 24 Mei naar Ant werpen; RIDDERKERK van Bom bay; ROEBIAN 24 Mei van Soerabaya RUYS 25 Mei te Mosselbaai; SIBA- JAK 25 Mei te Batavia; SINGKEP, 24 Mei van Aden; STAD HAARLEM 24 Mei te Savona; TJIPANAS 24 Mei van Durban; VEENDAM 24 Mei te New-York VOLENDAM pass. 24 Mei Malta; WESTLAND pass. 24 Mei te Fernando; ZONNEWIJK 25 Mei te Walvisbaai: DRENTE, vermoedelijk 25 Mei 17 uur van Antwerpen naar Rotterdam; KAMERLINGH ONNES pass. 24 Meo 13 uur Finistehre; KE- DOE 23 Mei 17 uur van Belawan; KOTA INTEN pass. 23 Mei 24 uur Guardafui: ZEELAND, pass. 24 Mei 1 uur Finisterre. z DIERENDRESSUUR IN DE TELEVI SIE. De aanwezigheid van het cir cus Straszburger te Eindhoven is voor Philips' experimentele televisie- denst aanleiding geweest om Maxim i- liaan met een van -zijn gedresseerde zeeleeuwen uit te nodigen in het ex perimentele televisie programma op te treden. In het schelle licht van de studio vertoonde de zeeleeuw zijn wonder baarlijke jongleurs-kunsten, waar voor hij steeds met een wijting werd beloond.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2