Demobilisatie schema Wisjinsky wil terug naar Potsdam Het Westen wil er niet van horen Communisten bezetten Sjanghai Berlijnse stations ontruimd door Oostelijke politie Generaal Spoor overleden Wijziging in het beleid der regering inzake Indonesië Prononcc Gedelegeerden van het opperbestuur WOENSDAG 25 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11703 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w-, fl.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 M EMELVAART Morgen is het: Hemelvaartsdag. De Kerk vat de betekenis van een feest in haar liturgische Jaarkring kernachtig, pittig en en gespierd samen in het Gebed" onder het hei lig Misoffer van dat feest. Morgen bidt Zij: „Verleen, bidden wij, almachtige God, dat wij, die geloven, dat uw Eniggeboren Zoon, onze Zaligmaker, heden ten hemel is opgeklommen, zelf ook met hart en zin in de hemel mogen verwijlen." Hier ligt open voor ons, hoe wij het feest van 's Heren Hemelvaart moeten vieren als wij het willen vieren doordacht en bezield, en niet in le venloze sleur en kleurloze oppervlak kigheid: wij moeten met hart en zin in de hemel verwijlen. 'sHeren Hemelvaart is een feest, dat de harten van alle Christenen moet heffen omhoog, naar de hemel. Op deze dag vooral moeten onze harten zich losrukken van alle om knellende zorgen om het aardse^ en opstijgen naar het „gelukkig oord dat nimmer nacht of nevel stoort, waar klaar de lucht en 't licht, van goud, de ziel in eeuwig blij zijn houdt, en waar Gij, Christus, onverhoond, als Koning van alle eeuwen troont." Guido Gezelle. Guido Gezelle, die als Rembrandt in, zijn schilderijen schaduw en licht naast elkaar zet; waarbij 't licht het geheel overstraalt, ziet op de Hemel vaartsdag vóór zich ,.kot en ketens", waaraan 's mensen hart ligt vastge klonken, en het geween onder de mensen over zovéél leed, en dan, dan straalt over dat alles plots heen de niet te bedwingen, de geestdriftige jubel om de hemel, die Gods goed heid voor dë mens wijd heeft open gezet: Brand los, mijn hert, van al dat uw gevlerkte vlucht ombindt, brand los van kot en ketens, nu de wenende ooge ontblind; brand los, mijn hert, 't is nu, 't is nu - dat de hemelvaart begint l Morgen is het: Hemelvaartsdag. Feest in de harten der Christenen. ZALIGVERKLARING VAN PAUS PIUS X IN HET HEILIG JAAR VERWACHT. De H. Congregatie der Riten houdt zich thans, in opdracht van de H. Va der, bezig met zaken van zalig- en heiligverklaring, die hun plechtige af sluiting kunnen vinden in de loop van het Heilig Jaar o.m. met het pro ces tot zaligverklaring van Paus Pius X. TIJDENS DE OORLOG 'heeft de „Help Holland Council" in Enge land zowel kleding en huisraad als geld voor medische instrumenten en radio-toestellen voor ziekenhui zen en sanatoria ingezameld, om na de oorlog in de eerste behoeften van de Nederlandse bevolking te kunnen voorzien. Als dank hiervoor zal Üe heer L. van Stolk, voorzitter van het Sophia kinderziekenhuis te Rotterdam, op Hemelvaartsdag een oorkonde en een album aanbieden aan de voor zitter van de „Help Holland Coun cil" te Londen, Lord Temple wood. Het album werd samengesteld door de heer C- Kerkhof te Rotterdam en de oorkonde werd ontworpen door de tchilder J. Damme te Bilthoven. II7ISJINSKI, de Sow jet-minister van Buitenlandse. Zaken, heeft gisteren op de tweede bijeenkomst van de ministers van de Grote Vier over de politieke en economische hereniging van Duitsland onder een vier- mogendheden-bewind, omvangrijke Sowjet-eisen naar voren gebracht. Hij eiste terugkeer naar Potsdam, en om de economische en politieke eenheid van Duitsland te bereiken, herstel van de viermogendheden-contröleraad en de viermogendheden-Kommandantura te Berlijn. De economische en politieke eenheid van Duitsland was volgens Wisjinski onmogelijk zon- dersi een centrale Duitse regering. Bovendien eiste hij herstel van een on gedeelde Berlijnse gemeenteraad, waarvoor een verkiezingsdatum door de viermogendheden Kommandantura vastgesteld zou moeten worden. Ten slot te vroeg hij invloed voor de Sowjet-Jegering in het toezicht op de Ruhr- industrie. ACHESON WEIGERT. Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken verwierp het beroep van Wisjinski, om terug te keren tot de toestand, zoals deze was bij het sluiten van de overeen komst van Potsdam en om opnieuw een vier-mogendhedenconfróle in te stellen. Acheson liet duidelijk uitko men, dat het Westen vastbesloten is om hetgeen thans in West-Duitsland op basis van democratische beginse len is bereikt, niet weer op te geven. De Russische „terug-naar-Pots- dam"-politiek vergeleek hij met het beeld van een patiënt, die na alge hele verlamming eindelijk het ge bruik van drie ledematen heeft te rugontvangen en van wie men ver volgens eist, dat hij het gebruik van deze ledematen maar weer op moet geven. Wisjinski las een lange verklaring voor, die reeds was voorbereid. Hij beschuldigde de Westelijke mogend heden van het verzaken van dè be palingen van Potsdam, waarbij een heid, demilitarisatie en denazificatie van Duitsland waren geëist. De Wes telijke mogendheden hadden onder toezicht van drie mogendheden een Westduitse regering gevormd, een controle-orgaanvoor de Ruhr opge zet en een bezettingstatuut vastge steld. Wisjinski wilde het Ruhrgebied brengen onder toezicht van de vier bezettende en zes aan Duitsland gren- zenden landen (de Benelux-lanaen, Denemarken, Polen en Tsjechoslowa- kije), alsmede vertegenwoordigers van Duitse economische organen. De Sowj et-minister wenste voorts het instellen van een raad van Duit se deelstaten met economische en bestuursfuncties. Deze raad zou de hoogste bevoegdheden in Duitsland bekleden en ondergeschikt zijn aan de geallieerde contróleraad, welke bij het uitbreken van de crisis te Berlijn ophield te functionneren. Minister Schuman sloot zjch bij de verklaring van Acheson aan en be toogde, dat een eventueel herstel van het viermogendhedenbestuur niet moest betekenen terugkeer naar het uitgangspunt en het vervallen in de MIJNRAMP BIJ DORTMUND. Zeven mijnwerkers zijn gedood en twee andere ernstig gewond tenge volge van een mijngasontploffing in een mijn te Kirchlinde bij Dortmund. Onder de omgekomen mijnwerkers bevindt zich de broer van Max Rei- mann, de West-Duitse communisti sche leider. De schade is groot. VACCINATIE IN VATICAAN. Z.H. de Paus is gisteren tegen pok ken gevaccineerd, omdat zich thans een kleine pokkenepidemie in Rome voor doet. Er is bevolen, dat alle in woners van Vaticaanstad tegen de ziekte zullen worden gevaccineerd. vroegere fouten. Bevin wilde even min terugkeren naar een stadium, waarin men verkeerd had, vóór de overeenkomst van Potsdam werd on-i dertekend. Hij sloot zich aan bij een* verklaring van Acheson, die zeide, dat in Potsdam niet was voorzien, dat een van de bezettende mogend heden zo zou handelen, dat het ge hele bestuur over Duitsland lamge legd zou worden. Reuter meldt uit Parijs, dat het voorstel van Wisjinski om terug te keren tot een viermogendhedenbe stuur verrassing heeft gewekt bij de Westelijke gedelegeerden. De Weste lijke mogendheden hebben haar in zichten over de politieke en economi sche eenwording van Duitsland nog niet naar voren gebracht. De zitting van gisteren, die bijna drie uur duur de, verliep in een rustige in geen en kel opzicht onvriendelijke geest. WEES VOORZICHTIG MET VUUR! Grote uitgestrektheden aan prach- ig natuurschoon vallen nog steeds ten offer aan het vuur. Vaak zijn de bezoekers, die met bijna misdadige, achteloosheid met hun brandende 'sigaren- of sigaretteneindjes om springen, hieraan schuldig. De brandweer van Hengelo, man schappen van de politie en groepen schooljongens voerden Maandag een gemeenschappelijke strijd tegen het vuur na het ontstaan van een heide brand op de terreinen van het land goed Twickel in de omgeving van Belden. Ondanks een middag van hard werken^ kon niet, worden voor komen, dat een oppervlakte van ca 25 ha verloren ging. Alweer is de vermoedelijke oor zaak van de brand het achteloos wegwerpen van 'n sigaretteneindje. Nationalistische troepen hadden de stad ontruimd OEDENMÖRGEN vroeg zijn door de communisten geleide troepen Sjanghai, het grootste handelscentrum van China, binnengetrokken. Onder het lossen van schoten in de lucht drongen de communistische troepen door in de Franse concessie, welke zij zonder tegenstand begon nen te bezetten. Elders in de buitenwijken was nog kanongebulder hoorbaar. De nationalistische troepen leverden achterhoedegevechten. Van alle politieposten wapperde de witte vlag. De winkels waren geslo ten en de straten verlaten, terwijl de communisten verder in de stad doordrongen. In de nacht waren alle barricades in de straten omge haald en de politie had de anti-communistisohe leuzen van de muren verwijderd. Het binnentrekken der commu nisten begon enkele uren nadat dui zenden manschappen van de natio nalistische verdediging, onder dek king van hun luchtmacht, ten Noor den uit \de stad waren getrokken naar Woesoeng. Op bevel van Amerikaanse commandant rvE AMERIKAANSE brigadé-generaal Frank Howley heeft gisteren de spoorwegpolitie uit Oost-Berlijn, die de stations van de „S-bahn" in de Amerikaanse sector van Berlijn tegen de stakende West-Berlijnse spoor wegarbeiders verdedigde, tot 'savonds zes uur de tijd gegeven om zijn sec tor te ontruimen. Hij gaf de Duitse politie van West-Berlijn opdracht de bezetting van de stations over te ne men. Howley en zijn Engelse collega Bourne stelden generaal Petrow op het hoofdkwartier van de onder Sow- jetbeheer staande Duitse spoorwegdi rectie van deze eis op de hoogte. Te gen de avond was de ontruiming voltooid. Gisteren heerste rust aan het stakingsfront. EINDE NOG NIET IN 'T ZICHT. De onderhandelingen tussen de on der Sovjet-controle staande spoor wegdirectie en de afdeling arbeid van de West-Berlijnse gemeenteraad, zijn twintig minuten na aanvang dood gelopen. De gemeenteraad verwierp een voorstel van Kreikmeyer, volgens het welk de lonen uitbetaald zouden wor den uit de opbrengst van spoorkaar- ten, die in Westelijke Marke werden betaald. De gemeenteraad verklaarde dat de opbrengst slechts een veertig ste van de vereiste gelden bedroeg. Kreikmeyei trok daarna zijn voor stel in. Fleischman, het hoofd van de afdeling arbeidszaken van de West- Berlijnse gemeenteraad, zeide het bericht van A.D N., volgens hetwelk in Westelijke Marken zou worden uitbetaald, niet te kunnen bevesti gen. Een woordvoerder van het sta kingshoofdkwartier zeide het betref fende bericht ..sceptisch" te bezien. De spoorwegmannen hadden nog andere eisen, welke in het bericht niet werden genoemd Onder meer werd geëist het weder te werk stel len. van ontslagen personeel en het recht nieuwe politieke organisaties en vakverenigingen te vormen. De sta king, aldus deze woordvoerder zop volgehouden worden totdat deze eisen .ingewilligd waren. De Westelijke generaals beseften, dat de gewapende spoorwegpolitie onder verantwoordelijkheid van de Sowj et-autoriteiten gemengd was in een stakingbreking, die geleid had tot onnodig bloedvergieten. De spoor wegpolitie zal slechts in normale sterkte en voor normaal werk toe gang krijgen. Aanvankelijk weigerden de Engel se en Franse collega's van Howley hun steun te verlenen aan deze actie die verzocht was door de anti-com munistische vakbond van spoorweg personeel en het stadsbestuur van West-Berlijn Generaal Howley Ver zocht de Sowj et-autoriteiten overeen komstige orders uit te vaardigen voor de spoorwegpolitie. In zijn medede ling aan Petrow legde hij nadruk op het geduld, dat hij had getoond. Tot nu toe zijn twee Duitsers ge dood en honderden gewond bij de sta king, die reeds vier dagen heef ge duurd. De directie van de spoorwegen heeft gisteravond een beroep gedaan op het spoorwegpersoneel om heden het werk te hervatten en de schade te herstellen. De Franse concessie ligt aan de W'hangpoe ten Noorden van de oude Chinese stad. De commrunistische troepen waren ten Westen de stad binnengekomen, in de wijk van Jessfield Park. Vol gens latere berichten begonnen zij ook de „Bund" te bezetten. De bezetting van de stad geschied de ordelijk en systematisch en zbn- der ernstige gevechten. De meeste politiebureaux werden zonder te genstand overgegeven. De commu nistische troepen toonden een per fecte discipline. Vele hooggeplaatste functionaris sen van regering en Kwomintang zijn in de loop van de nacht per vliegtuig uit de stad vertrokken. Burgemeester Tsjen Liang en de commissaris van politie Mao Sen zouden in de stad zijn gebleven. De Whangpoe is een reusachtig kerkhof van schépen geworden, die op bevel van de militaire autoritei ten tot zinken zijn gébracht om hen niet in handen van de commu nisten te laten vallen. Het opper bevel dreigde bommenwerpers te zullen zenden om elk schip, dat niet vrijwillig door zijn eigenaar tot zin ken gebracht werd, aan te vallen. Uit Batavia wordt gemeld dat ge neraal Spoor, die gisteren door een hartaanval werd getroffen, heden is overleden! Simon Hendrik Spoor werd in 1902 te Amsterdam geboren. Zijn vader, André Spoor, was jarenlang concert meester van het Residentieorkest te 's-Gravenhage en vioolleraar aan het Haags Conservatorium. Na de H.B.S. doorlopen te hebben volgde de jonge Spoot- de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda. Met ingang van 31 Juli 1923 werd hij benoemd tot twee de luitenant der infanterie en vertrok tegen het einde van dat jaar naar In donesië. In 1926 bevorderd tot eerste luitenant keerde hij in 1929 naar Ne derland terug voor het volgen van een drie-jarige studie aan de hogere krijgsschool. Vervolgens werd hij ge detacheerd bij de generale staf in Indonesië. In 1934 vertrok hij weder om naar Nederland om te worden gedetacheerd als leraar bij de Ko ninklijke Militaire Academie. Hierop volgde spoedig zijn bevor dering tot kapitein. In October 1938 was hij wederom in de tropen belast met stafwerk van bijzondere aard. Toen de oorlog in het Verre Oosten uitbrak werd mede door de arbeid van kapitein Spoor al wat Japanner was tijdig achter de tralies gezet en naar Australië overgebracht. Toen de Japanse invasie naderde, ging kapitein Spoor met een rege ringsopdracht naar Australië, waar hij werd toegevoegd aan het hoofd kwartier van generaal McArthur. Hier wijdde hij zich aan de opbouw van de Netherlands Forces Intelli gence Service (Nefis). Na de capitu latie van Japan keerde hij als kolonel en directeur van de Nefis in Indone sië terug. In Januari 1946 werd hij bevorderd tot generaal-majoor. In September 1946 volgde zijn be- Eerste Kamer De Eerste Kamer zet deze week het gesprek.met minister Van Maar- seveen, dat vorige week door de Tweede Kamer werd begonnen, voort. Gud-minister Jonkman (Arb die de debatten opende, hield de mi nister een spiegel voor en liet hem daarin glashelder diens Indische po litiek zien. Kort samengevat: Op 2 Maart heeft de regering haar koers gewijzigd en sindsdien kan haar vaart ons bekoren. Na deze rede kwam de heer Krop man (K.V.P.) de belangen van Su riname bepleiten. Opbouw in een snel tempo is nodig. Daarom moet niet getreuzeld worden met de uit zending van boeren naar het Nicke- rie-gebied. De heer De Dreu (Arb.) had het over ambtenarenzaken. De dwang om in dienst te blijven bij de VS. van Indonesië achtte hij ongeoor loofd. Een koerswijziging was er naar het oordeel van de heer Molenaar (V.V.D.) wel: de terugkeer van de republikeinse I iders naar Djokja. Toch stond z.i. op dit punt de rege ring nog niet sterk. Die terugkeer is immers nog steeds gekoppeld aan een garantie voor rust en orde. Wel is waar speelt de regering op dat punt hoog spel. Alleen de uitkomst zal to nen of zijn goed gespeeld heeft. In de avondvergadering critiseert de heer Kerstens (K.V.P.) de beslui teloosheid van de regering in de laatste maanden.' De regeringsver klaring van 12 Mei bevatte een com plete koersverandering. De heer Kerstens noemde dit de enige licht straal in de politiek van de laatste jaren. Namens zijn fractie verklaarde spr. dat de K.V.P. geheel achter de nieuwe koers staat, al is niet ieder langs dezelfde weg tot dat resultaat gekomen. Prof. De Zwaan (C.H.) verklaarde zich voldaan over de benoeming van de heer Lovink. Vandaag komt de minister aan het woord. NED. VERLIEZEN IN INDONESIË VERLIEZEN IN INDONESIë. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 10 Mei 1949: sold. M. Lunshof, Voorburg. Gesneuveld 11 Mei 1949: huzaar Ie kl. G. A. Hamel, Rotterdam. Gesneuveld 12 Mei 1949: huzaar le kl. J. C. van Hens- bergen, De Bilt. sold. H. J. Hunnego, Delft, sold, le kl. H. Mannes, Apel doorn. sold. S. J. Laven, Kerkrade. serg. J. M. J. Niieuwen'huis, 's-Gravenhage. sola. J. W. Scheffer, Leiden, sold. P. M. H. Schmitz, Roer mond. sold, le kl. C. M. A. Witjes, Nijmegen. Gesneuveld 13 Mëi 1949: sold. J. H. Wieringa, Enschede. Koninklijk Ned. Ind. Leger. Gesneuveld 11 Mei 1949.: sergt. maj. instr. Cav. A Hor- rocks uit Indonesië. Gesneuveld 18 Mei 1949: sold. 2e kl. L. J. Kasek, uit Indonesië. serg. inf. G. A. H. van Hutten, Arnhem. noeming tot luitenant-generaal, com mandant van het leger in Indonesië en hoofd van het departement van oorlog aldaar. Op 23 Mei 1949 teken de H. M. koningin Juliana het besluit tot zijn bevordering tot generaal. Generaal Spoor is o.a. Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en drager van de Medal of Freedom met de palmen. Generaal Spoor was een hartstoch telijk beoefenaar van muziek. Reeds op zeer jeugdige leeftijd leerde hij het vioolspel waarin hij zich op latere leeftijd steeds meer bekwaamde. Be halve muziekbeoefenaar was hij een uitstekend kenner der Franse lette ren. Hij was een harde werker, die werkdagen maakte van 's ochtends zeven uur tot middernacht met slechts een kleine onderbreking voor de maaltijden. Een knap strateeg, die twee politieke acties leidde.. Be faamd werd de verovering van het vliegveld Maguwo bij Djocja door Nederlandse parachutisten in de mor gen van de eerste dag der tweede politiële actie, welke geslaagde ope ratie generaal Spoor van een zich bo ven het vliegveld bevindend vlieg tuig uit gadesloeg en welke actie* ge volgd werd door den orfmiddellijke bezetting van Djocja. Een legercom mandant die èn door zijn kwaliteiten als aanvoerder en door zijn persoon lijke eigenschappen door de troepen in Indonesië op de handen gedragen werd. In Sportkousen en Skisokjes ENORM GESORTEERD Naar verluidt heeft de regering het voornemen om mr. H. L. 'sJacob, die lid is van de Nederlandse delegatie voor de preliminaire besprekingen te Batavia, en prof. mr. F. M. baron van Asbeck, hoogleraar aan de Leidse universiteit, te'benoemen tot gedele geerden van het opperbestuur. Als zodanig zullen zij de nieuwbenoem de hoge vertegenwoordiger van de kroon, de heer A. H, J. Lovink, ter zijde staan, de eerstgenoemde voor de financieel-economische aangele genheden, prof. Van Asbeck voor de staatsrechtelijke zaken. Het zou in de bedoeling liggen, dat mr. s'Jacob zal optreden als plaats vervangend H.V.K. Het is nog niet bekend of genoemde heren bereid zijn om een eventuele benoeming te aan vaarden. De heer Lovink is inmiddels door de Koningin beëdigd als Hoge Verte genwoordiger van de Kroon in Indo nesië. £en koAAeltje... De innerlijke rust is nergens an ders te vinden dan in zichzelf. Wat buiten ons is kan het ons echter ver gemakkelijken, die rust te vinden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1